Asymetria bočných mozgových komôr u dieťaťa. Čo to pre nás znamená?

mimkaa10
2. okt 2009

ahojte

mám štyri dni po pôrode prvého bábatka a dnes mi lekárka oznámila, že sonom mozgu zistila u malého asymetriu bočných komôr.. že to má tretina populácie.. že to nemusí nič znamenať.. ale aj môže.

Prosím vás, stretli ste sa s tým niekedy? Som vystrašená a nervy mi pracujú. Doktorka nám povedala, že na budúci štvrtok máme prísť na kontrolu, či je tam dynamika alebo nie.

Ak tam dynamika bude, čo to pre nás znamená? ďakujem

dzio2
2. okt 2009

moja skus si pohladat na internete nieco otom daj si to do google a ono ti to najde nebojkaj bude to dobre drzim ti palce 😉

mimkaa10
autor
2. okt 2009

bohužiaľ google mi nič k téme nenašiel, preto prosím o radu tu ☹
ďakujem za podporu

marelica
2. okt 2009

Ahoj mimkaa, ja som sa s tým narodila tiež a mám nadpriemerné IQ (bóooože, aká som k tomu ešte skromná)... takže žiadne strachy... 😀

pimpa
2. okt 2009

Ahoj,
zo skoly si pamatam, ze bocne komory mozgu su caste u malych deti a ze likvor v nich by sa mal sam postupne vstrebat a tym sa aj komory potom zmensia. Uplne rovnako velke ma malokto. Netrap sa nad tym, to sa vstrebe 😔 😔

mimkaa10
autor
2. okt 2009

marelica ´dakujem, zdvihla si mi náladu 🙂 verím, že to bude v poriadku, len to čakanie na štvrtok je hrozné. Aj máš nejaký režim kvôli tomu?
pimpa - vravíš teda, že sa to vstrebe?

marelica
2. okt 2009

žiaden režim... nebyť toho, že som si to naštudovala z vlastnej karty počas štúdia mediny, tak o tom ani neviem 😀

zelmirka1
2. okt 2009

ahoj
aj mojmu malemu zistili po narodeni lahko asymetricky komorovy system /je niaka hranicna hodnota a my sme boli v tolerancii/, boli sme 2x na kontrole ako sa to vyvija, po mesiaci a potom po dvoch a pre istotu este neskor v neurologickej ambulancii a povedali nam ze je vsetko OK a maly je uplne v poriadku.

mimkaa10
autor
3. okt 2009

žiadna mamička už nemala podobný problém..? ☹

daducha
3. okt 2009

ahoj, aj nam to zistili a ani by som o tom nevedela, keby som si to neprecitala v prepustacej sprave.Skoaro som skolabovala a zacala hystercit, ako je to mozne, ze mi o tom nepovedali.Ked som na to potom pytala, tak mi povedali ze to je spôsobene polohou hlavicky v malej panve pocas tehotenstva a ma to vela deti a su v pohode. Na UTZ kontrole sa to nastastie menilo ku dobremu a sme uplne OK.Hlavu hore, urcite to bude dobre, drzim palce 🙂

tabibibi
27. júl 2010

@lilianna28 presne to bol aj moj problem, ked sa sním hráš tak motivuj ho aby díval na tu stranu,poloz ho na lavu stranu a pomasiruj pritom chrbátik to deti milujú 😀

lilianna28
29. júl 2010

ahojte, takže v tejto téme mám pokračovať na tejto stránke,však???OK 🙂

Ďakujem Vám za doterajšie odpovede a budem rada, ak ešte aj ostatné (ktoré máte skúsenosť s asymetriou postranných komôr) pridáte svoje stanovisko (odpovede) diky pekne

bambulka333
16. sep 2010

ahojte, my sme tiez boli dnes na sone mozgu a tiez nam povedali, ze je tam lahka asymetria, ale sme este v tolerancii...ale ze sa nemam nad tym stresovat, ze je to caste a same sa to vacsinou spravi...ze mame prist na kontrolu o 3 mesiace...ale samozrejme ja v strese som a zaujima ma, co sa stane ak sa to nespravi...doktorka samozrejme o nicom, tahala som z nej info ako z chlpatej deky ☹ prosim, ukludnite ma niekto 🙂

vrabciatko
1. mar 2012

@mimkaa10
@bambulka333 kočky môžem poprosiť, ako sa to s tou asym. vyvinulo ďalej?
Čo všetko ste absolvovali? Sú drobci v poriadku?
My sme dnes boli na kontrolnom usg po mesiaci a stav nezmenený. Mierna asymetria bočných komôr. Nič viac som sa nedozvedela, vraj viac povie neurológ, ale nemám silu čakať až na jeho stanovisko. ☹ ďAKUJEM

kytykenka
1. mar 2012

@vrabciatko no sranda to hie je my maee len jednu komoru zvedsenu a strasne velke riziko je tam ci uz DMO, pohybove poruchy a vsetk mozne ale najlepsie ti to vysvetlý neurolog 🙂

kytykenka
1. mar 2012

@mimkaa10 no sranda to hie je my maee len jednu komoru zvedsenu a strasne velke riziko je tam ci uz DMO, pohybove poruchy a vsetk mozne ale najlepsie ti to vysvetlý neurolog emoticon

mimkaa10
autor
1. mar 2012

@vrabciatko riško má už 2.5 roka, začal chodiť v 10mesiacoch, pohybovo je veľmi nadaný, takže v tomto smere je to výborné, ale až teraz mi začal ako tak viacej rozprávať, môže to mať súvis a nemusí - to ťažko povedať. Inak je to vnímavý a šikovný chlapec. V roku sme mali poslednú kontrolu u neurologa, ktorý ho vyradil, sono robili iba dovtedy, kým sa neuzavrela fontanela. 🙂

anjelikdianka
12. mar 2014

@mimkaa10 ahoj ,možem sa ta spítať kolko krát ste boli na usg a dokedy to sledovali.Aj nám v porodnici povedali že malá má niečo podobné a že to budu pozorovať,ale aby sme sa nelakali lebo to ma vela detičiek.Dakujem.

katkasofi
25. jún 2015

@kytykenka ahojte prosím Vás ako sa to u vás vyvíja? Ja som bola dnes na kontrolnom usg mozgu malej (mala po narodení cystu) a dr napísal že ma zväčšenú ľavú komoru....mam sa niečoho báť 😒
@mimkaa10
@vrabciatko

kytykenka
25. jún 2015

@katkasofi
@katkasofi ahoj my sme úplne v pohode

katkasofi
25. jún 2015

@kytykenka to som rada. A nebadala si spomalený psychomotorický vývin?

kikaski
25. jún 2015

@katkasofi moja malá to tiež mala na sone v 3 mesiacoch asi, naša neurologička ani nenariadila ďalšie sono, neviem presne aké hodnoty tam boli, malá chodila len na bežné kontroly, lebo je predčasník. Teraz má 2 roky a 3 mesiace a rozpráva cca. od 2 rokov a pohybovo je veľmi šikovná. Chodiť začala presne v roku, behá, skáče, je aktívna 🙂 inak ja som bola v poriadnej panike, doktor, čo robil sono mi len povedal, že neurologička mi to vysvetlí a tým ma úplne položil...predčasniatko a ešte takéto správy, no bolo to hrozné obdobie...držím palce, bude to dobre 🙂

monise
25. jún 2015

Aj nam zistili ,,hranicna sirka komor,,ako prvorodicka som sa hned zlakla,uz som mala len to najhorsie pred ocami,a vedla mna mamicka ma pekne ukludnila,ze to nieje na vystrasenie,budeke mat doma mensi pocitac..

katkasofi
25. jún 2015

@kikaski ďakujem za odpoveď. My nie sme predčasne narodený. Nenapísali akej veľkosti su komory. Iba že su asymetrické a ľavá ne väčšia... V pôrodnici mala na tej ľavej strane cystu no dnes na sone ju nebolo vidieť kvôli užšej fontanele... Tak neviem či jej nemám dať spraviť ct mozgu alebo čo. Veľmi sa bojím. Este keď som nemal potvrdené tehu (3+5) som bola na rtg hrudníka....je možné že to s tym súvisí 😒

katkasofi
25. jún 2015

@monise ako myslíš ten počítač?😉

kytykenka
26. jún 2015

@katkasofi spomaleny co ja viem 😂 my sme extrémne nefonoseny 25tt 500 g chalpci sú celkovo mernsi slabší ale zvlada

monise
26. jún 2015

@katkasofi ze bude mudra...

katkasofi
26. jún 2015

@monise no má byt po kom 😁 myslíš že to ma súvis?

katkasofi
26. jún 2015

@kytykenka fuuuu. Bože, to si neviem ani predstaviť 😞

veronikonv
26. jún 2015

Mojmu malemu zistili v 10 mesiacoch velku mozgovu cystu, cize zvacseny priestor vyplneny likvorom, mal dve operacie, ale je uplne OK a v nicom nezaostava. Musi byt ale sledovany, ci sa cysta nezvacsuje. Vraj to ma vela ludi a vacsina o tom ani nevie. AJ u nas to bol nahodny nalez. Mali sme velky strach, ale nastastie mame dobreho doktora, ktory sa o maleho staral a vsetko nam vysvetlil.

monise
26. jún 2015

@katkasofi urcite