Asymptomatická bakteriúria. Máte s ňou skúsenosti?

biela
28. aug 2008

ahojte,
chcela by som vás poprosiť o pomoc, resp. o radu.
môjmu synčekovi doktorka na základe zlých výsledkov z rozboru moču diagnostikovala "asymptomatickú bakteriúriu". 3x sme odoberali moč a boli zlé hodnoty, resp. mal tam veľa baktérií...
moč sme odoberali do sáčku, potom do sterilnej skúmavky.
pediatrička nás poslala na nefrológiu, ideme tam v utorok, no ja by som chcela vedieť, čo nás tam čaká, čo tam budú malému robiť. sú pred nami 4 dlhé voľné dni a ako sa poznám, budem len rozmýšľať, ako to dopadne.
preto by som chcela poprosiť maminky s podobnou diagnózou aby mi napísali svoje skúsenosti.
ďakujem veľmi pekne.

bibula
28. aug 2008

myslim,ze tvoja doktorka to zabrala dost vazne,najskor by som skusila nejaku inu liecbu ako hned liecbu,ktora ho caka.no co uz ,inac viac deti to prechodi a ani sa to nikdy nezisti. 😉

biela
autor
28. aug 2008

bibula, ja práve neviem, čo ho tam čaká. povedala mi, že sono obličiek, príp. mu urobia krvný obraz... viac neviem. 😒
ak vieš o akú liečbu ide, tak mi prosím ťa napíš...

pezincanka
28. aug 2008

Ahoj Biela,
napadlo ma, pozrela tvoja Dr. malemu pipika? Nema tam nejako vela bieleho sajrajtiku? Aj z toho moze byt taky mocovy nalez a potom zbytocne velke vysetrovacky...

asymptomatická bakteriúria je prítomnosť baktérií v moči bez ostatných príznakov, teda bez bolesti, pri močení, teploty atd. Nie je to to isté, ako infekcia močových ciest, ale za určitých okolností sa môže zmeniť na infekciu močových ciest alebo obličiek. Vacsinou sa ani nelieči, ale sú urcité rizikové skupiny pacientov, u ktorých je liečba vhodná. Medzi ne patria aj deti, ktoré majú nejakú vrodenú chybu omočových ciest, napr aj tzv. Vezikoureterálny reflux (VUR), teda sa im vracia moč z močového mechúra do obličiek. A práve toto zrejme budú chciet u tvojho synceka odlíšiť. Okrem toho, ze budú od teba chciet dva moče (jeden na kultiváciu-teda zistit opat, ci sú tam baktérie, + jeden na zistenie sedimentu a chemický rozbor, ci sú tam leukocyty). Zrejme mu naberú aj krv na krvný obraz a vnútorné parametre. A urcite mu urobia ultrazvuk obliciek a mocových ciest. TAký, ako mu robili ako novorodencovi, to nebolí, je to v pohode vysetrenie, nemusís sa báť.

Na ten VUR moze padnút podozrenie pri ultrazvukovom vysetrení, ale dá sa potvrdit len takým špeciálnym vyšetrením. Totižto môže byť prítomný aj vtedy, ak je ultrazvuk uplne vporiadku.

Neviem, ako sa ten nefrológ rozhodne pokracovat vo vysetrovaní. Bude to závisiet od týchto výsledkov.

Vyšetrenie sa volá cystografia a na nu, ak sa pre to rozhodnú, vás zrejme objednajú na nejaký termín, v jeho veku mozno aj na krátku hospitalizáciu. Práve toto vysetrenie sa ale moze robit len vtedy, ak je moc cistý, takze predtým vám napísu antibiotiká a znova by mali skontrolovat dva moce (ako som pisala hore).

Ak sa potvrdí VUR, záleží na jeho stupni. Ale velkou vacsinou sa potom pokracuje len v dlhodobom podávaní antibiotík. A niekedy, ak je mamina spolahlivá, tak sa len pravidelne sledujú moče a mama je poučená, že pri každej teplote musí byť skontrolovaný moč, či sa nejedná aj o infekciu močových ciest (to by sa malo pri kazdych horuckach u dietata 😉 ), lebo "prechodený" zápal obličiek môže mať neblahé dôsledky.

SUmma sumarum: prveho vysetrenia sa neboj. AK vas budu chciet vysetrovat dalej, a budu tam stale bakterie, daju vam zrejme antibiotika. Az potom mozu vysetrovat dalej. Dalsia liecba su tiez len antibiotika, len ak by mal veeeelmi zly nalez, vtedy sa robi operacia. A v tom pripade vacsinou byva uz aj zly nalez na ultrazvuku. Ale ten VUR nesposobuje tu bakteriuriu, len navrat infikovaneho mocu spat do oblicky ju v urcitom case moze zapalit, co nie je dobre. Tak, a teraz som ta asi dorazila. Som Dr. a pracujem s takymito pacientami. VErim, za som ta ukludnila, mozes sa ma pytat viac, aj do IP. Idem ale prec od zajtra az do pondelka asi, tak potom v pondelok ti dam vediet. Uzi si pekny predlzeny vikend.

biela
autor
3. sep 2008

ahoj pezincanka,
ďakujem ti za veľmi obšírne vysvetlenie. dnes sme boli u nefrológa, vlastne som tam bola už včera, no dali mi skúmavku a povedali, že sa má malý do nej vycikať a na druhý deň máme prísť.
teda som dnes do skúmavky odobrala moč a šla tam. pán doktor omočil do skúmavky dva papieriky 🙂 ktoré mu ukázali, že všetko je OK a urobil nám sono, ktoré ukázalo, že má krásne a zdravé obličky a všetko je v najlepšom poriadku. ostatný moč som potom ešte zaniesla na hygienu na rozbor... o týždeň si mám prísť pre výsledky spolu s ďalším močom.
doktor mi vysvetlil, že tie baktérie sa tam mohli dostať z toho sáčku, keďže nie je sterilný a ako sa Oliverko vycikal, omočil si tam aj pipíka. ja som ho síce predtým riadne vyumývala mydlom, ale aj tak tam mohli byť nejaké baktérie.
veľmi ma ten doktor ukľudnil, povedal, že všetko vyzerá byť ok... dúfam aj, že tie výsledky budú dobré...
ja celkom dobre nechápem význam toho sáčku na odoberanie moča. myslela som si, že viac sterilne ako s tým sáčkom sa to urobiť nedá. poznám mamičky, ktorým sa dieťatko vyciká do nočníka, oni to prelejú do pohárika, u doktora sa to preleje do skúmavky a... žiadne baktérie. nerozumiem tomu. a ja som si div nevydrhla ruky domestosom, 🙂 a boli tam baktérie.
ešte raz ti veľmi pekne ďakujem, si zlatá, ako si mi to dobre opísala, chvalabohu, že ten VUR sa nepotvrdil...
prajem ti pekný deň 😉

pezincanka
6. sep 2008

Aho biela, som rada, ze ste zatial dobre dopadli. Daj po tom vediet, ked budu ostatne vysledky. Odkial si?

sanula
27. feb 2010

Ahojte holciny. Poterbuju poradit a zaroven trochu povzbudit, uz jsem uplne nestastna a uz nevim jak dal.. Asi 3 a pul roku, co jsem sevratila z USA, kde jsem se nastydla mam problemy s mocenim., neni to nic strasneho,ale je to dost neprijemne., V USa jsem se lecila sama , brusinkama a kozim mlekem, po prijezdu do CR jsem hned navstivila doktora, ten zanet potvrdil a napsal Gyrablock, porad jsem mela stejne problemy, paleni pri moceni, ne kazdy den, hlavne po styku a pred menstruaci. nejak zvlast jsem to teda neresila, byla jsem pak na moci, a vse v poradku, spise jsem to resila na gynekologii.. Pote jsem navstivila urologa, ten mi rekl,ze mam kandidove loziska a muj pritel taky, nemeli jsme brat zadne antibiotika.. jen jsme museli drzet kandidovou dietu.. takze jsem ve 22 mela 47 kg , pri vysce 169 cm.. Ted se mi kazdy doktor smeje., co to byla za blbost,..ze candidu nemam.. porad jsem chodila na gynekologii.. doktorka , vse v poradku. zmenila jsem doktora. a hned ze mam streptokoka a coli bakterie.. s pritelem jsem 4 roky.. a neustale neco resime za probllem.. pote jsem opet zmenila gynekolog a ten mi nasel polyp v deloznim hrdle../ no jeste pred polypem jsem byla u jineho urologa, ktery mi rekl,ze mam pouziva kondomy, ze jsem citliva.. A brat lactobacily ,ale 4 roky jsem s partnerem a kondomy opravdu pouzivat nehcem.. no 18 ledna jsem byla na mensi operaci s polyupem, bez nalezuu,, jenze pri predoperacnim vysetrenim, v listopadu jsem mela bakterie v moci ojedinele.. v lednu uz dva krizky.. takze masivne,. hned jak jsem to zjistila, objednala jsem se na urologii.. mesic jsem cekala..po mesici jsem sla n aurologii, myslela jsem ,ze me komplet prohlidnou, ale ne.. vzali mi moc a ze tyden cekat na vysledky.. jenze hned ten vecer, me napadlo podivat se do zrcatka.. a co jsem si nenasla. u mocove trubice, oranzovy hrasek.. byla jsem tak vystrasena.. ze jsem nevedela,co delat.. volala jsem doktorovi a ten no pockejte ten tyden a uvidime,ale tyden cekat, to bych nevydrzela,. bezela jsem na pohotovost, kde mi urolog rekl,ze mam caranculu, .. ze musim znova pod narkozu.. doktor mi ani nevysvetlil,z ceho to je,rekl,ze oni vlastne nevi z ceho to vznika, ted cumim na net a ctu,ze to vznika z dlouhopdobych infekci.. boze ti doktori opravdu nic nevedi.. ale ted teda nevim, nevite nekdo, je to vazne.,, budu mit moct deti ? je mi 23 roku a porad neco resim.. nevite zda by to mohlo souviset s tim polypem.. vubec nevim,co delat.. Teploty jsem nikdy nemela, krev moci taky ne.. 3 a pul roku stejny problem../ uz jsem si i na to zvykla.. nikdy jsem na to nekaslala.. piju porad caje ,vodu, chodim uz 3 a pul roku po doktorech a nakonec mi vyroste naka carancula z prechozene infekce// ;Prosim poradte mi neco.. jestli o tom nekdo neco vite,. ja znam docela dost nemoci,ale o carancule jsem opravdu neslysela.. navic top pry mivaji zeny v prechodu a ja asi:(((((((((((((((((.. Myslim,ze muzu byt uz i neplodna..:((.. moc diky vsem za odpoved.. diky,diky a vsem fajn vikend..

leniciatko
27. feb 2010

Biela, ja by som osobne by som tragédiu nerobila - mix viacerých baktérii znamená zle,nehygienicky odobratý moč. ja chodím s malým na nefrologiu do NMn.V. a prvé čo bolo,ma dr. zje.... ,aby som odoberala stredný prúd moču, a malý musí byť čistý. on si v tom sáčku akurát pekne vymáčal predkožku,a všetky tie baktérie sa pekne rozmnožili....

....že ta poslala hned k odbornému dr., určite nie je na škodu. môj syn ako dvojmesačný mal škaredú pyelonefritídu, a určite to bolo z nálezu v moči čo mal, ale nebolo podchytené.radšej nech je sledovaný a ty budeš pokojná... asi tak... 😉

daniela77
13. mar 2010

ja by som len chcela v skratke reagovat na tieto prispevky, a viac menej napisat svoju osobnu skusenost a vyjadrit sklamanie nad konanim niektorých lekarov, pretoze zapal obliciek je zavazne ochorenie, a moze mat skutocne skarede nasledky. Co sa nas tyka, synovi zistili prvykrat zapal obliciek ked mal 9 mesiacov, po vybrati troch druhoch antibiotik nas konecne poslali do nemocnice, kde sme stravili priblizne 10 dni. Po antibiotikach mu este nasadili na 14 dni biseptol a ked sme ho vysadili, tak prisli znova horucky a znova zistena bakteria v moci. Opat antibiotika. Bol to jeden nekonecny pribeh a dokonca aj po navsteve nefrologicky sme sa neposunuli dalej,pretoze jej nazor bol taky, ze pyelonefritida sa zvykne zopakovat niekedy, takze ona by si len stale chcela kontrolovat moc, a to bola cela jej robota. Nakoniec mi to nedalo, zasla som s malym na urologiu do Kosic, kde uz zacali zistovat, kde je problem, kedze sa mu diagnoza zopakovala, nakoniec zistili obojstranny reflux, velmi vysoky stupen a teraz lezime po operacii v nemocnici. Neviem si ani predstavit, co by bolo, keby som nebola ja iniciativna a nesla by som s malym k skutocnym odbornikom na danu problematiku. Moja skusenost je proste taka, ze velmi vela detskych obvodnych lekarov ani nema sajnu o tom, co to je zapal obliciek a beru castokrat tu diagnozu akoby sa jednalo o nejaku anginu. Predpisu antibiotika a ked to prejde tak to beru ako zazehnanu vec, pripadne poslu na nefrologiu, ale ani ti nefrologovia nie su niekedy bohvie co. Na milion percent kopec deti prekonalo nieco take, a ani mozno rodicia o tom ani nevedia, lebo zapal obliciek nemusi sposobit prave reflux a nemusi sa to uz ani zopakovat, ale ak uz tam raz ten zapal bol a nebol dobre prelieceny, tak oblicky su uz pojazvene a prave tam vznika problem. preto by som len chcela vsetkym mamickam odkazat, aby ked sa im len trosku nieco nebude zdat a dieta bude mat vysoke horucky, urcite treba dat vysetrit moc, poslat ho na kultivaciu, vysetrit chemicky a sediment, aby vedeli, na com su. Pripadne samozrejme aj CRP. Pri takychto zapaloch su tie hodnoty dost vysoke. Ja som z Prešova a tam je len jedna detska nefrologicka, a odkazujeme mamičkám, ak tam máte svoje dieta, utekajte prec ako rychlo sa da. Ja keby som sa spoliehala na tu pani doktorku, tak neviem ci uz by sme neboli niekde na dialyzach. A este jednu vec som chcela, co sa tyka odoberania mocu. Ja odoberam do sacku, ale neprelievam cez otvor, co tam je, ale vydezinfikujem noznicky, prestrihnem niekde v prostriedku a tak prelejem do sterilnej skumavky. Tak uz moc neprejde tym miestom, kde bol pipik. A zatial som nemala problem, aby sa tam naslo viac bakterii, aby bol ten moc kontaminovany. vsetkym mamickam, ktorych deticky maju problemy s mocovymi cestami drzim velmi palce a hlavne pevne nervy. 🙂

dicinka1
19. jan 2013

@daniela77 ahoj..po operacii už nemate zapaly moč. ciest?je už všetko vporiadku?nas to čaka už druhykrat..ta ista oblička..

daniela77
21. jan 2013

Klopem, zapaly uz neboli.

lidka06
27. mar 2014

Tak moja dcera ma bakteriuriu roky jedine co pomohlo je D MANOSA ale nevyliecila- no nesmierne pomaha pretoze sa jej ecolli neprilepia na stenu mechura a nema tak zapaly avsak trvalo ma v moci 10/6 ecolli stale sme sa ich nezbavili. D manosu bere uz dlhodobo, zabrala, nebyt tohoto pripravku moje dieta je trvalo na ATB TRVALO !!!!!!! Dalej chcem napisat zeny ktore mate problem s mechurom berte ju kludne aj roky - zaber je rychly budete sa divit rychlej ulave, ale nedoporucujem Uroval Manosa kupte si D MANOSU s propolisom pretoze uroval Manosa je tak slaba ze jej musite zjest hodne vyrobca vie co robi obsah manosy v jednej tablete je len 100 mg ale v Manose s propolisom je 400 mg ak nemate alergiu na propolis a med a podobne kupte si prave tu propolisovu je v baleni 30 tabliet za nejakych 8 eur na cely mesiac vlastne uroval je drahy a kratko vydrzi. Mam to uz odskusane doslova a do pismena. Manosa je jedine co na trhu je na zapal mocaku, ale pozor na obsah v tablete 100 mg je nic na to aby zabrala. Este napisem ze manosa sa neuklada nikde v tele je to cisty prirodny produkt - cukor - mozete ju jest aj roky v kuse a nic sa neudeje, neposobi nikde iba v mechury na ecolli a vyplavuje sa mocom psobi tak ze yabranuje zahacknutiu ecolli na steny mechura a tie odchadzaju von a nesposobia zapal, moje male dieta je na nej trvalo. Este dodam ze ju mozu jest aj ludia s cukrovkou rovnako dlhodobo.