Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
1. apr 2010

Nesmí jíst kuřecí ale místo toho králičí a krůtí, v kuřecím je alergen vejce, to je 2.nejčastější alergen. Radila bych jí, aby držetla týden dietu dle Rezzy a Cardiho, tj.králičí či krůtí, rýži a brambory, brokolici, sůl, jinak nic, Ca doplňovat přípravky buď Caltrate 2 tbl denně, nebo Calcichew 2tbl denně nebo Biomin H, všechny Ca přípravky se berou nalačno, potřebují co nejkyselekší prostředí žaludku. Mokvání- jakou natírá mastí? Pouze koupat v odvaru z dub.kúry a mazat pouze hydratač.krémem, ale podle popisu je ještě jedna možnost takhle masivního zhoršení, a tou je kožní infekce, která by toto (spolu se stravou, která určitě hraje roli) může způsobovat. Nenaskočil ten ekzém v souvislosti s očkováním (i např.2-3 týdny po očk.)? Potřebovala bych fota.

zuziiiicek17
1. apr 2010

Ta mast co maleho teraz natiera sa vola Locoid Crelo ,vraj sa mu to ovela zlepsilo za 4 dni,takze uz to nema take zle,ale pravdepodobne sa to zhorsi ako vzdy.
Fotky momentalne namam ako ziskat

mono
1. apr 2010

ahoj kam.zyk dlho som sa neozvala, no bola som uz s malou na alergologii, no nic sme tym nevyriesili, krv jej bude brat az v elte, cize o 3 mesiace, lebo jej nechce vysadit zyrtec aby sa jej to nezhorsilo. preventivne nam zakazala citrusove plody, oriesky, cokoladu a vajicko. Inak zostavame pri starom: zyrtec, ichtiolova mast, indulona,balneum. Takze ziadny pokrok. Uz len cakat na leto a slniecko a dufat ze sa to zlepsi. Inak ten Priorix- nikdy nemala problemy po zaockovani. Ani citrusove plody jej nerobia problem, ma ich najradsej ( to som isty cas pozorovala ci jej nerobia problemy) ale vraj preventive. 😒

kam.zyk
1. apr 2010

Mono, ty citrusy- důl.je nejíst je moc, takže umírněně může, zvlášť když máš vypozorováno, že nevadí🙂

Zuziiicek: Locoid je kortikoid, až přestane mazat, efekt zlepšení vydrží tak 2-3 dny a zas bude zhoršení. Ať zkusí tu dietu, co jsem psala, na cca 2 týdny, pak se zařazují další potraviny do jídelníčku a tím se zjistí, co vadí (vždy 4-5 dní jedna potravina) - ale pozor, při dietě se vysazují kortikoidy, protože ony maskují alerg.reakci, zatlačují ekzém pod kůži (proto se taky ekzém "vyvalí" na povrch, když se jimi přestane mazat)

vinifera
2. apr 2010

Ahojte kočky tak sme sa včera vrátili z nemocnice.
No nič svetaborné tam s nami nerobili - ale to preto že je ešte veľmi malý.
Strava: .... Ja som za pobyt neplatila. Ako doprovod do troch rokov dieťaťa sa neplatí. Stravu som si platila v plnej výške. Malý dostával také fajnoty ako: špagety s masovou omáčkou Palacinky s džemom A iné fajnoty ktoré nikdy dovtedy nevidel. Všetko bolo korenené solené cukrené. No rozhodiť ma išlo. Takže nám čo to doniesla babka z domu. Plus nejaké presnidávky. No a chleba som mu tam dávala. Hrúúúza....
Celý týždne nás mazali kadejakými smradľavými masťami. Ale žiadne lieky nedostával. Teda okrem fenistilu čo nám naordinovala ešte naša kožná. Hovorila primárka že nechcú unho začať nejakou drastickou liečbou lebo sa mu ešte len buduje imunita a mohli by tento proces poškodiť. Pozitívne ale je že ekzém je lepší. Líčka už má super. Ale tá koža nikdy nebude zdravá. Vždy bude ekzém driemať pod povrchodm. Takže si máme dávať bacha na oblečenie (len bavlnu a nič chlupaté a žiadne svetre) na jedlo, na priestor v ktorom žije (žiadne záclony, závesy, koberce) čo je u nás v pohode. Vysávať každý den astierať podlahy aspon každý druhý deň. To tiež robím. Akurát nemým vysávať keď je tam krpatý. Lebo sa víri prach a robí mu to zle. Čo je nafigu lebo on vysávač zbožnuje
No a max nafigu je že nám primárka neodporúča psov. Kvôli chlpom. No a ja neviem ako to vyriešiť. Pes nie je kus nábytku čo vyšmarim na smetisko. A na druhej strane zasa poznám 2 ženy čo majú po 3 deti Každá má jedného atopika. Žiadna z nich žiadne domáce zviera nechová. A obe deti malé dosť zlý atop ekzém. ...No musím aspon toho psa čo mi teraz spí na posteli aklimatizovať vonku. Ale viac o tom na čo alergicky môže reagovať sa dozvieme až po 20. tom u alergologičky.
Inak nám doktorka povedala aj to že ked už má atopický ekzém tak bude s veľkou pravdepodobnosťu alergik a možno aj celiatik. Fasaaaa No ale netreba robiť predčasné unáhlené závery. A má si do budúcna hľadať prácu kde nebude robiť rukami (aby sa zbytočne nedrážila koža) a nebude mať veľa stresu. ...
A to ešte netušíš aká je zábava tak malé decko krmiť špagetami. Keď si ich celé ak červíky vaťahuje z pusy a skúma že čo to má ako zjesť. A total ma odvalilo keď sme odchádzali a jeden chlap tam mal v rámci diéty presnidávku. Tak my sme s mimiňákom frčali na zaujímavých kreáciách. A dospelý chlap dostal presnidávku.....
Inak nakoľko som už fakt nevedela na čo reaguje tak najnovšie nepapáme jablká.
K upresneniu mazali ho ichtiolovým krémom a ichtiolovou pastu zmiešanou s nejakým púdrom. Na premasťovanie mal ambiderman. Zinkový olej. Z kortikoidov Fucidin H alebo Fucikort. Záhadne sa mu tam zaparil aj zadoček (čo inak nezvykne) tak dostával na pomazanie Intergol a Imazol. A ešte HCN leniens. Na začervenané líčka dostal po dva večery nejakú fantasticku masť po čom začervenanie do 2 hodín prešlo ale som si nezapamatala názov.-(
A ešte som zabudla že na doma sme dostali Lokoid keby bolo zle. A čo som v karte kukala výsledky vyšetrení čo už boli hotové keď sme odchádzali tak všetko bolo negatívne a v normne. (lebo mu brali krv, moč, stery a 3 x stolicu - žiadne parazity - nič) O dva týždne tam máme ísť na kontrolu.
Toľko k pobytu v nemocnici. Možno je to trocha chaotické - ale som kopírovala z inej témy kde som rozpisovala romány.-))) A tu som to chcela stručnejšie🙂)
Moja hlavna otázka na teba kam.zyk je že čo vlastne to moje 13 mesačné decko môže jesť?
Najnovšie inak nepapáme jablká lebo už fakt neviem z čoho by to mohlo byť také desné....

mikulka
2. apr 2010

Holky, jak jste spokojené s modrou indulonou na tvářičky? Je na ní totiž napsáno, že je na ruce, tak nevím...

kam.zyk
2. apr 2010

Ahoj Vinifera. Vzpomínám si živě na svoje atopické dětství, kdy jsem dostávala od lékařů stejná doporučení (hledat si práci, kde nebudu namáhat ruce a nebudu mít stres...) Dneska na to vzpomínám s širokým úsměvem, protože druhá moje VŠ je chemie, moje poslední povolání bylo vedoucí laborky - není moc povolání, kde by člověk víc namáhal ruce (kyseliny, louhy, tenzidy, to všechno moje v dětství do krve ekzematické ruce dnes snášejí v pohodě i bez rukavic!) a stresu, toho mám v životě až až - no a vidíš, ekzém je do mých 19ti let pryč, alergie (s ekzémem se pojí takřka vždy, celiakie však nikoli) polevily tak, že o nich nevím (v dětství a pubertě jsem díky nim měla nejvíc zameškaných hodin ze všech, měla jsem i silné astma a jiné atop.problémy) - takže- ono- atopie je věc genová, je to něco vrozeného,co vždy bude (a jsem realista, takže vím, že atopie dřímá pod povrchem a navíc jí dědí naše děti), ale dá se s tím žít -někdy se projevy časem umírní samy, já tedy to štěstí, neměla (byla jsem vždy velmi silný atopik), ale protože jsem s tím něco dělala (pomohly mi v těch 20ti letech přípravky Joalis, taky jsem zjistila, co mi vadí ve stravě, taky jsem vyzkoušela hafo kosmetiky a zjistila, co mi vadí a co ne, atd.) , tak se dílo zdařilo. A jsem si jistá, že tvůj Tomáš na tom bude v budoucnu taky OK, prostě si to teď odžije v dětství, stejně jako jsem si to odžila já, a v budoucnu prostě jeho kvalita života nebude zhoršená ani v nejmenším.
S tím jídlem: 13M dítě už toho může jíst rel.hodně, ale pokud je atopik, jsou věci, kterým by se měl vyhnout cca do 2 let = bílek, BKM, ořechy a ryby - a jsou věci, které by měl omezit (nikoli ale vysadit- to jen v případě, že se ukáže, že přímo aktivují ekzém, což vychytáš): citrusy, jahody, maliny, rajčata, obecně - kyselé ovoce a zelenina, kakao. Opatrně s ovocnými a bylinnými čaji (krom např.fenyklu, meduňky, atd.) , velmi vhodný je čaj Rooibos (=takový přírodní Fenistil), ne zelené čaje a ne přemíru černého čaje. Dobré jsou kvalitní ovocné šťávy (lze je ředit vodou). Nutností atopika jsou probiotika. A pak jsou individuality, protože každé dítě je jiné - takže u někoho vadí např.broskve (ač jsou brané jako HA), jinému zas vadí něco jiného (jablka...), atd- to jsou opravdu individuální zvláštnosti, které každá maminka musí vysledovat, vypozorovat. Dlužno dodat, že na většinu dětí sedí můj seznam HA a neHA potravin, ale jsou i individuální obzvláštnosti.

S tím psem- ono je dobře, aby nebyl v spací části domu, když je doma atopik. Ideální je, když je venku, protože pes u atopika opravdu může podpořit vznik inhalačních alergií, hl.roztoče, a pak je riziko astmatu. Jenže jsme se bavily o tvém přístupu k hygieně, že je víc jak důkladný, takže u tebe klidně i pes doma (protože uklízíš opravdu poctivě)- ale nepouštět prostě do spací části by bylo optimální.

Má teď syn nějakou kortikoidní mastičku?

kam.zyk
2. apr 2010

Mikulka, pokud vyhovuje na tvář, klidně maž na tvář!

jenovefa
2. apr 2010

Ahoj kam.zyk, dlouho jsem odolávala, nechtěla jsem se přidat mezi to množství holek, kterým tak neúnavně a úžasně radíš.
Pokusím se vše popsat velmi stručně.
Tomík, narozen v únoru 09 (SC, konec pánevní), v necelých 3 měsících operace hlavičky (kraniosynostoza - skafocefalie, 5 dní po zákroku antibiotika, vše ok), od ca 5. měsíce flíček na krku, v létě zhoršení - pot + ležení na zádech, od té doby neměl nikdy krk ok, v prosinci další flek pod kolínkem, pomalé zhoršování. Teď má malé flíčky u ouška+u kotníku a zápěstí-
Očkování - navíc pouze Prevenar, souvislost nevidím.
Jídlo: dosud převážně kojen, jinak "opatrný" jídelníček (brambory, batáty,rýže, mrkev, jablko, cukety, brokol, ...), k pití jen voda (max 1 dcl), jinak kojení, já jím také jako důchodce... 🙂
Rodinná anamnéza: otec alergik (dříve senná rýma, teď místy ekzém - obočí, uši, ale velmi málo) + zrzek, já jsem také zrz, pleť velmi citlivá, mírný atop. ekz. v obličeji v zimním období, mám Advantan, už rok jsem se nemusela mazat)
Tomík je samozřejmě také zrzek, úplnej ohýnek, Vyzkoušela jsem bez výraznějších úspěchů: ´míchanou mast s icht., Bioderma AP + zinc, Excipiál, Eucerin omega - děs, Bioderma perioral, A-derma exomega, Leciderm. Teď mažu kolínka konopnou mastí, na krk si to netroufám dát, zatím.
Také asi 2 měsíce bojujeme s opruzeným zadečkem, tedy spíš pindíkem. Ale je to spíš podobné ekzému, na opruz. mu v létě do 2 dnů vždy pomohl Bepanthen. Ted zabral až Pytiol, vím, že není pro kojence, byla jsem v koncích.
14.4. jdem ke kožní (Sanatorium Achylea, už tam bohužel není skvělá dr. Benáková, tak jsem to odkládala), na červenec jsme objednáni do Motola k Dr. Čapkové. Měli jsme teď strašně moc doktorů, kůži jem nechala naposled.
Zjištěná alergie z krevních testů: teď čerstvé výsledky - pouze bílek.
Proti škrábání dostal včera 3x10 kapek fenistilu, ekzém se trochu zlepšil, ale na zádíčkách a na noze měl kopřivku. Dnes už žádné kapky. Začala jsem mu dávat Lactobacilus kapsle.
Foto- 2 čerstvé, jedna z ledna, nožku kdyžtak dofotím.
Předem mockrát děkuji za tipy, co s tím...

jasmia
2. apr 2010

Jenovefa mojí prostřední pomohl sudocrem, měli jsme podobné fleky na ručkách a nožkách, po dvou dnech mazání to celkem vymyzelo, ale nesmíme přestat, jinak nám to naskáče znovu. Naštěstí má ekzém jen v zimě, v létě má od toho pokoj.

kam.zyk
2. apr 2010

Jenovefo, fotky sice nejsou skutečnost a nemohou jí nahradit, ale skoro bych se byla schopna vsadit se i o větší sumu, že jde o ukázkový případ kožní infekce (ta zhoršuje atopický ekzém, který by jinak byl stabilizovaný, protože strava je OK a i jinak děláš vše OK, s probiotiky pokračuj dál, ovšem vzhledem k tomu, že kojíš, je musíš dávat taky sobě!!!!). Aneb: kožní stěry, zaměřit se na Stafylokoka aurea. Prozatím doporučuju potírat odvarem buď z řepíku nebo dubové kúry (vyzkoušet, co je lepší), vždy po potření nechat oschnout. Krémy a kosmetika- Jasmia velmi správně vystihla, že je nutno tyto stádia inf.ekzému vysušovat (Sudocrem to umí dík obsahu zinku), takže lze konopnou mast i na krk, ale ozkoušet velmi slabounce pomazat, pozorovat. Vzhledem k velmi pravděpodobné infekci ale toto nebude stačit, takže: Jestli máš doma genciánu, na jedno z malých ložisek (např.na krku je jich víc) ozkoušej. Genciána je - vedle kožních ATB - možnost, podle mého názoru velmi dobrá možnost. I tak radím vždy opatrnost (i pokud lékař předepíše ATB mast, vždy ozkoušet na malinké ložisko a až pak na více ložisek), takže genciánu zkus poťupkat na jedno z malých ložisek na krku a dej vědět, zda se to "stáhlo", nebo prostě jak to zareagovalo (a nestírat tu fialku! nechat působit, tj.potřít odvarem z dubovky, nechat oschnout, pak poťupkat genciánou a nechat být cca 2 dny, nenatírat na to nic )

jenovefa
3. apr 2010

Ahoj Jasmino a kam.zyk, díky moc. Genciánu používám právě v takových stavech. Pomáhá, krásně vysuší, ale druhý den jsem mu to vždy začla mazat. tak vydržím déle a koupím Sudokrem. Písnu výsledky, budu baštit probiotika taky.
Podivná věc - chytil nějakou střevní chřipku, strašně zvrací + průjem, leč krček se mu velmi zlepšil. Asi se imunita probrala... Ahoj a hezké Velikonoce!

jenovefa
3. apr 2010

Jo a řepík blbý, trochu to vždy rozmokvalao...

iinuska
3. apr 2010

na atopicky ekzem je dobry hypermangan

bianka234
3. apr 2010

Ahojte, kam.zyk už idem aj v utorok k detskej, ak hovoríš, že toto je infekcia vid hore, tak to som si na sto percent istá že to máme aj my. Dodržujeme dietu, probio od leta nonstop, a stále kolotoč, raz zle potom ešte horšie. Tá fialová vodička toho príp. stafylokoka zabije?Môže sa to dať aj na rozškriabané? No dám si niečo na to predpísať, dúfam že sa to konečne vyrieši. Všetkým želám krásne sviatky bez ekzemov.

janka8297
3. apr 2010

Ahoj kam.zyk tak tie skarede cervene fleky nam uplne zmyzli a ostali len dva suche fleky ale poslem foto dufam ze to bude vidiet kedze su uplne svetle len ak sa clovek dotkne tak vie ze ma suche miesta pomohol nam kremik od weleda

mikulka
4. apr 2010

kam.zyk: ahoj, ty jsi dr., nebo sestřička?

kam.zyk
4. apr 2010

Jenovefo, jestli to po řepíku mokvá, je to špatně- neboli, buď jen lehce přetřít a nechat uschnout (žádné máčení! Infekce to miluje, hlavně plísň.infekce rády máčení) -anebo hypermangan, jak tady padlo, ten má taky silně dezinfekční účinky.

Bianko: Genciánu, nechej působit, nic s tím nedělej, nemáčej to, prostě jen to nech působit cca 2 dny, pak se ozvi, jak se to změnilo, nejl.fota. Infekce se velmi špatně hojí a je to u atopiků hodně svízelná věc.

Janka: výborně, pošli fota, je vidět, že akutní fáze ekzému je ryč a toto už chce jen dohojení. Něco s tím uděláme.

Mikulko, já jsem vystudovala chemii (kosmetologie, léčiva) a taky přírodní vědy (takže odtud mám dobrý základ imunologie, takže někdy mě ostatní využijí i např.k zhodnocení imunol.testů atd. 🙂 ).

sweetjanka
4. apr 2010

Ahojte zienky, my sa tiez s atop.ekz.trapime od tretieho mesiaca (teda 2 mesiace). vysadila som uplne KM, lebo po tom sa to malemu hodne zhorsovalo.(skusala som acidli ale tiez nemozem) Dr. nam napisala oilatum,kys.mliecnu a holtov krem. kam.zyk, prosim porad, ake su este masticky, ktore by nam mohli pomoct. Mam pocit, ze v poslednej dobe nam holtovka nezabera (kysel.mliecnu sme minuly).
Ma hodne fliacikov po nohach, ruchach, na chrbatiku len malinko na brusku nic a tiez ma cervene flaky na lickach na krku take pupiaciky a hlavke ma vyrazocky. Uzivame 2x4kvapky fenistil kvapky, ale asi mu to moc nezabera, v noci sa velmi skrabe, lebo ho ta hlavka svrbi. Tam ma take vyrazky, nie fliacky. prosim poradte mi, aku masticku alebo krem alebo hocico by sme mohli este vyskusat, aby som drobcovi pomohla. Dakujem!!!

jenovefa
4. apr 2010

Ahoj, hypermangan používám při přebalování na otření. Koupím tu dub. kůru.
Toho stafylokoka myslíš tak, že kdybychom šli na kožní stěry, mají se na to zaměřit? Jinak ten vyfocený stav krku - důsledky nočního škrábání. Rukavičky nepomáhají. Ale obyč. mě to vzbudí a ruce mu chytím. Jinak teď - když má tu podivnou střevní chřipku (zvrac., průje, teplota) - je to výrazně lepší. Včera jsem vyfotila oblast pod kolínkem: děs.

gilli
4. apr 2010

Kam.zyk: ahoj, pár týdnů si tu čtu Tvé rady a doporučení a obdivuji Tě, kolik času a energie investuješ do pomoci ostatním. Ráda bych se Tě také na něco zeptala, protože ne všechno se mi tu povedlo vyčíst.
Mám 2,5 měsíčního syna, kterému se cca ve 3 týdnech začala objevovat vyrážka ve formě pupínků (červených nebo světlejších na červeném podkladu) - nejdříve na obličeji, na krku a ze stran na hlavičce - dle názoru zkušenějších potničky. Ty nicméně úplně nezmizely a během tří týdnů byla vyrážka více či méně intenzivní. Výskyt byl lepší venku na vzduchu, nejhorší zpravidla ráno. Poté se vyrážka rozšířila postupně na trup, následně na horní a dolní končetiny. Nejhorší forma zůstala na obličeji, kde přešla až do formy hrubé - zdrsnělou a zarudlou kůži měl syn i na očních víčkách. Pediatr na šestitýdenní kontrole konstatoval "kojenecký ekzém", mně doporučil omezit příjem mléka a ryb (syn je plně kojen) a nasadil Atoderm PP, Excipial a Balmandol. Po excipialu byly kožní projevy horší (vysadila jsem ho), nicméně Atoderm zabral a ekzém začal relativně rychle mizet. Dnes jsou na obličeji pouze při pohledu zblízka patrné drobné bílé hladké pupínky - jakási latentní forma, která se občas aktivuje - někdy pár červených pupínků vyskočí a zase zmizí zpravidla v řádu hodin. Z potravin jsem zatím vyřadila ovoce kromě hroznového vína a banánů, potenciálně alergenní zeleninu a ořechy a snažím se postupně eliminovat i mléčné výrobky.
Problémem však zůstaly střevní projevy - resp. více či méně hlenovitá stolice (tmavší oranžová) s občasným výskytem malého množství tmavších nitek nebo kousků. Někdy je stolice zcela v pořádku, spíše však výjimečně, příští týden se chystám kontaktovat pediatra. Teplotu syn nemá.
Je možné, že by se jednalo o alergii, jejíž kožní projevy by byly eliminovány aplikací krému a projevovala by se nadále pouze střevními problémy? Nebo je možné, že zlepšení kůže nastalo po vysazení ovoce a ořechů (sama jsem na některé mírně alergická) a střevní problémy mají jinou příčinu? Mám ze stravy úplně eliminovat i mléčné výrobky?
A poslední otázka - ten alergolog, ke kterému jezdíš - je to ten na Bulovce?
Díky moc, budu velmi ráda za jakoukoli radu 🙂

kam.zyk
5. apr 2010

Sweetjanka: pošli mi fota na Vera.Kam@email.cz - určitě něco vymyslíme. Taky si myslím, že z tvojí stravy nebylo odstraněno vše, co alergizuje, protože popisuješ akutní ekzém - je tam akutní dráždění. Vysadilas krom KM ještě všechny mléčné výrobky? (a chtělo by to i vejce)

Jenovefa: ta infekce tam na 95% je. Kožař to musí poznat. Stěry určitě udělat na potvrzení diagnózy, ale bude se to hojit poměrně dlouho, lze na to dát genciánu, oplach hypermanganem, ale neomývat moc často a hlavně nepoužívat nic mastného.

qilli: popis odpovídá atopickému ekzému. Ze stravy bude nejdůležitější vysadit ty nejsilnější alergeny, tj.mléko a mléčné výrobky a vejce, obojí přechází velmi ochotně do MM. Pak taky ryby (i když tam jsou rozdíly, např.treska alergizuje velmi často, hejk = štikozubec už daleko méně), ořechy. Vysazení alergenní zeleniny a ovoce, přestože je např. na něj matka alergická, nemá zdaleka takový význam z hlediska projevů atopie u kojeného dítěte, protože jednak nepřecházejí do MM zdaleka tak ochotně jako BKM (bílk.krav.mléka) a vaječný ovalbumin, a zadruhé, ovoce a zelenina sice patří mezi časté dospělácké alergeny (zkřížená alergie- např.jablko a jarní stromy, atd.), nicméně dětské alergeny to ve valné většině nejsou (pouze výjimečně u dětiček zaznamenáváme např.alergii na jablko, atd.) . Doporučuju ti koupit probiotika a jíst je (např.Infants Dophillus). Hlenovitá stolice nemusí být problém, protože malé děti polykají soplíky (nelze je vysmrkat) a ty pak způsobují hleny ve stolici. Nitky mohou být způsobeny drobnými ragádkami konečníčku malých dětiček, taky poměrně častá věc. Čili, stolice, tak, jak jí popisuješ, zdaleka nemusí být příznak alergie. Pokud by to byl příznak alergie, je třeba se zaměřit na BKM a vejce, to jsou dvě věci, které by mohly event.způsobovat hleny a nitky krve ve stolici (tato krev však větš.vypadá "čerstvě") - takže hlavně BKM (KM a VŠECHNY mléčné výrobky vysadit) a vejce vysadit na 2 týdny naprosto kompletně ze stravy (namísto mléka, a to i při vaření a pečení používat Oves Milk, Kokos milk, Reis drink s extra Ca z DM, namísto vejce: 1 lžíce kukuř.škrobu nahradí jedno vejce při vaření a pečení) - a po těchto 2 týdnech nejdřív zařadit BKM do tvé stravy tak, že je budeš jíst 5 dní za sebou (každý den jogurt, sýry, atd.)- pokud bude reakce, hned přestaneš s konzumací a hlavně si zaznamenáš, jaká ta reakce byla- jestli kožní, nebo i dýchací, nebo i střevní - a budeš pak mít jistotu, že BKM alergie je a hlavně - jakými všemi způsoby se projevuje (ona se vždy projevuje i střevně, protože střevo je prvotní fáze alerg.projevu, kůže je poslední článek, ale nemusí se projevovat tou stolicí, ta stolice, jak to popisuješ, může souviset s jinými věcmi než alergie, takže tenhle EET test ti přinese odpověď) - a totéž s vejci. Je to nejsměrodatnější test (tzv.EET test=pauza v podávání alergenu a jeho následné zařazení do stravy) potravinové alergie, daleko směrodatnější i než krevní testy na zjištění sIgE alergických protilátek na jedn.potrav.alergeny. Ještě dodám, že kdyby se opravdu jednalo o alergii na BKM, nepovedlo by se to vyřešit pouhou aplikací krému, při alergii je nezbytně nutné také buď omezit, nebo větš.úplně eliminovat alergen ze stravy (dle síly alergie).

Alergolog, k němuž jezdím, je MUDr.Fuchs, t.č.už není na Bulovce, ale na pracovišti Immunoflow. Napsal velmi doboru knihu - Alergie číhá v jídle a pití (vydalo nakladatelství Adéla). Bezvadná kniha, nemá na našem trhu obdoby.

mikulka
5. apr 2010

Ahoj kam.zyk, tak se tě taky zeptám, jestli mohu?
my měli krevní testy ok - neprokázaly žádnou alergii! (ani na BKM, ani na bílek). Je fakt, že mléčné výrobky na malýho nemají žádný vliv. Zkoušela jsem už kdysi dávat je, a pak nedávat a bylo to stejné.
Teď třeba ml. výrobky dávám normálně a AE má dobrý. Nevíš, čím to? Že by to tedy na něj nemělo vliv?
Jiné je to s ovocem, citrusy mu dělají špatně a taky kiwi.

A prosím tě, když má AE jen na líčkách, mohu koupat denně, nebo radši ne?

Tedy u nás je to tak, že nám dvě dr. řekly: jedna, že to AE není, druhá: že to asi je. 😝

mikulka
5. apr 2010

Jinak malýmu je rok a půl a do 17. měs. byl kojený. Z toho do 15. měs 5x/den. 😉

mikulka
5. apr 2010

Ještě jedna otázka: prosím tě, stačí, když malýmu dávám lactobacily od swiss? Je to jako ten infants dophilius?

sweetjanka
5. apr 2010

Kam.zyk tak som poslala fotky a vopred ti dakujem za radu!!!!!! J.

gilli
5. apr 2010

kam.zyk, děkuji Ti mockrát za vyčerpávající odpověď. Zkusím tedy na 14dní vysadit KM a vejce - znamená to předpokládám i přestat jíst např. maso velkých zvířat apod., podívám se do Tvého článku na potravinova-alergie. Zlepšení bude v tomto případě znamenat úplné vymizení i těch momentálně skoro neznatelných bílých pupínků?
Na souvislost s ovocem jsem usuzovala podle toho, že opravdu rapidní zlepšení nastalo poté, co jsem úplně přestala jíst tropické ovoce - dříve téměř denně citrusy (pomelo, grepy...) a kiwi. Těžko říci, jestli takto výrazně zabral Atoderm PP - změna k lepšímu byla opravdu rychlá a téměř stoprocentní. Od té doby nastalo výrazné zlepšení i co se týče synovy dříve pravidelné koliky. Možná je to ale jen shoda okolností.
Ach jo, toho jsem se bála, že to bude AE. Pokud by to byla alergie na BKM a dieta by nebyla důsledná, může to znamenat i potenciální zhoršování stavu do budoucna a horší prognózu co do úplného vymizení alergie? Resp. působí dietní opatření nejen jako minimalizace aktuálních projevů, ale i jako prevence zhoršování?
A poslední věc - jaké pečivo lze zařadit do jídelníčku v tomto případě - obyčejný chléb a rohlíky jsou OK? A mléko bez laktózy - to asi není OK, že, to jen řeší mléčný cukr... 😒
Děkuji moc 🙂

gabyi
5. apr 2010

Ahoj kam.zyk,
v rýchlosti som čo-to prečítala, čo radíš pre deťúrence. Tiež by som poprosila o radu. Mám 17 mes.dieťatko s AE. Od narodenia mala kožičku suchučkú, mastili sme ju oliv.olejom aj inými mastičkami (excipial, lipobase), nič ju nepremastilo, na uvedené krémy reagovala sčervenaním. Máme AE od krku, cez celý trup, zhyby na ručičkách, nožičkách, zápästia, podkolenia a aj čosi na lýtkach a stehnách. Po návšteve u kožného sme dostali Locoid, ale moc nezaberal. Tak sme dostali dermatop. Som z toho strašne zúfalá, že nič iné na nás nezaberá. Premasťujeme modrou indulonou a na krk nám pomáha Exomega zvláč. krém. Najhoršie na tom je, že AE máme stále. Natierame kortikoidom 2-3 dni, potom 3-4 dni je telo ok a potom znovu natierame kortikoidom. Trvá to už pomaly rok... Na alergológii v 7.mesiacoch sa z krv.testov nepotvrdila žiadna alergia. Rada by som mojej malej Miške pomohla, ale neviem ako. Stravu má veľmi opatrnú, nič nepapá také, čo by ju mohlo iritovať. Preto prosím radu, čo by som mohla ešte urobiť a ako by sa dalo vyhnúť kortikoidom.
Ďakujem.

ivkaivka
5. apr 2010

gabyi, normalne mam pocit, ze pises o mojej malej. Tiez mala taky ekzem. Nam kam.zyk poradila Atodermu PP,samozreme vysadit kortikoidy a prisna dieta-mala je teraz úplne cista. Len sa riad radami tejto úzstnej baby a bude vsetko o.k.

kam.zyk
5. apr 2010

Mikulka: krevní testy prokáží pouze cca 60% alergií, resp.IgE typ, nikoli nonIgE typ a jiné reakce na potraviny, jako jsou např.reakce na citrusy, kiwi, obecně kyselé ovoce a zeleninu (rajče), kakao - tyto potraviny totiž způsobují spíše než reakce alergické tzv.histaminoliberační reakce (tyto potraviny obsahují histamin a ten dráždí, aniž by byla spuštěna protilátková alerg.reakce) - takže je to klidně možné, že na BKM a vejce alergie není (odpovídá to tvému popisu a musím tě pochválit, že to máš pěkně vypozorováno, pozorování je v příp.reakcí na potraviny mnohem víc jak krevní testy) - ale že malý reaguje citlivě na tyto potraviny s vyšším množstvím histaminu, ale BKM a vejce jsou pro něj v pohodě. Ten ekzém na líčkách- klidně denně koupej, ale u atopika se doporučuje hned po vykoupání namazat. Ono - jaký on má ten ekzém na líčkách- je to suché nebo jaké - kdyžtak taky pošli fotky 🙂 Jestli je to ekzém nebo ne, tam se přihlíží taky k atopické zátěži v rodině (jestli v rodině je alergie, astma, ekzémy, autoimun.choroby, atd.), typu porodu (jestli norm.nebo sekcí) - prostě, není třeba se unáhlovat s diagnózou atopický ekzém. Každopádně citlivějšímu organismu, jakým je syn, určitě pomohou probiotika, klidně dávej ty, co dáváš. Na citlivější kůžičku pak radím krémy přímo pro atopiky (i když nemusí být atopik, koneckonců na to právě měly poukázat krevní testy aneb- nevíš hodnotu celk.IgE- nebyla zvýšená?) - protože neobsahují konzervanty (nebo obsahuhí jejich šetrnější varianty - např jemné potrav.konzervační látky), dráždivé éterické látky (typu citral, linalool, atd.), parfemaci - netajím se tím, že pro mě jedničkou je např.Bioderma (Atoderm), Aderma (Exomega), trochu mastnější (což je vhodnější spíš na sušší stádia než na akutní ekzém) je např. Leciderm, atd.atd. Aviváž - samozřejmě nepoužívat, citliváci nesnesou ani HA variantu, ocet- přiznám se, že máme měkkou vodu, takže nevím, kolik se ho přidává, snad poradí jiná maminka co má tuto konkrétní zkušenost (já nedávám prostě nic...) 🙂

Gilli- ano -vysadit BKM je komplexní věc, ve složení jakéhokoli výrobku nesmí být syrovátka, suš.mléko, smetana, tvaroh, prostě žádný mléčný produkt - a pozor na rohlíky, pečivo, uzeniny, tady jsou taky- a také hovězí nesmí být po dobu eliminace. Je třeba vybírat balené chleby a číst složení (u chlebů v leckterém BKM nejsou narozdíl od rohlíků) a z uzenin šunka- ale ne kuřecí, když se vysazují i vejce (kuřecí je opět při vysazení vajec tabu), lze vepřovou, krůtí. Margaríny bez BKM: např. Alfa vital nebo Perla s vitamíny, Flora light. Zlepšení může znamenat i vymizení malých pupínků, ale taky ne- to by bylo v případě, že je špatně nastavená kosmet.péče - ale to není, tím jsem si jistá. Spíš jsem zbystřila, jaks poprvé psala, že tyto pupínky občas zrudnou- to je signál reakce na stravu. Přijít na to, z čeho to je, je klíš k vymizení i těchto "latentních" pupínků. Je dost možné, že jsou to právě zbytkové BKM a vejce v tvé stravě, a to se právě tím testem ukáže, tak jen do toho 🙂 AE (u dětí velmi často jakožto důsledek alergie na BKM a dalších potrav.reakcí) není žádná tragédie a pokud můžeš jíst ještě nějaké BKM a i tak je syn vpodstatě kožně stabilizován, tak prognóza je dobrá. Tvoje otázka:

působí dietní opatření nejen jako minimalizace aktuálních projevů, ale i jako prevence zhoršování?

Ano ano ano. Je to i logické: protilátky jsou schopny zapomínání, to je někdy nevýhoda, u alergických protilátek naopak - alergické protilátky jsou shopny po čase zapomenout na to, že na něco alergicky reagovaly. Takže pokud se potvrdí alergie na BKM (až uděláš ten test, ukáže se to) - pouze a jedině nedávat BKM striktně po nějaký čas (- ten je individuální, u malých dětí však poměrně krátký, test lze ozkoušet znovu už po půl roce, zda alergie nevyhasla) znamená případné vyhasnutí alergie (ty protilátky prostě nesmí alergen potkat, aby zapomněly).

Další otázka:

A poslední věc - jaké pečivo lze zařadit do jídelníčku v tomto případě - obyčejný chléb a rohlíky jsou OK? A mléko bez laktózy - to asi není OK, že, to jen řeší mléčný cukr...
Obyč.chléb- kupuj balený a čti složení. Rohlíky bohužel BKM větš.obsahují, krom těch levných supermarketových. Mléko bez laktózy obsahuje BKM, neobsahuje laktózu, tu ty naopak klidně v potravinách můžeš, nesmíš BKM - neboli laktóza je v pohodě (můžeš), bílkoviny vadí. Mléko tedy Oves milk, KOkos milk, Reis drink z DM s extra Ca, jak už jsem psala 🙂

Sweetjanka: chce to hlavně úpravu stravy. Takže jdu na to: stejně jako u Gilli vysadit na 14 dní úplně ze stravy BKM a vejce, prosím přečti, co jsem jí psala, bude to platit i pro tebe. Omezit toto: ryby (hlavně vyloučit úplně tresku), aromatické koření - chilli, paprika, atd.,kyselé okurky, rajčata, papriky, citrusy a ostatní kyselé ovoce (kiwi, atd.), jahody, káva, čokoláda a kakao. Kup si probiotika (např.Infants Dophillus) a jez je. Koupání ob 3 dny, pouze čistá voda, nepoužívat aviváž. Ta Holtovka dříve zabírala? I tak bych dala něco jemnějšího- Atoderm PP, anebo konopný krém (Robátko). Hlavní bude úprava stravy, ale obávám se, že i v té kosmetice se budeme chvíli hledat, má tu kůžičku opravdu podrážděnou (kys.mléč.nedávat) a evidentně dost citlivou...na těch fotkách se jakoby leskne, což není dobře - čím to tam má namazaný?

Gabyi: jen pro ostatní: mazat ekzém oleji je poměrně chyba, ve finále oleje vždy vysuší ("zaplácnou" kožní póry, takže kůže nemůže absorbovat vzdušnou vlhkost a důsledek je seschnutí, AE totiž tkví v nedostatečné vlhkosti, nikoli nedostatku mazu, čili ani tak ne tuk, ale vodu je třeba dodat). A teď k tvému případu: Bohužel: kortikoidy: když bylo jimi natíráno už rok, pokud je teď vysadíš, tak i když nasadím správnou dietu a kosmetiku a všechno, stejně bude zhoršení, a to markantní - velmi markantní (dělají to právě ty kortikoidy v minulosti používané, ony zatlačí toxiny vzniklé metabolismem alergenu pod povrch kůže, zatlačí tu zánětl.reakci kůže. Proto taky poté, co skočíš s mazáním kortikoidu, nastane větš. do 3 dnů od skončení mazání zhoršení - a nutí tě to mazat kort.znovu a znovu....) - takže pokud bych měla nějakým zp.pomoci, nejdřív by ses měla psychicky připravit na zhoršení (čistící fáze, kdy se tělo zbavuje toxinů zatlačených kortik.mastmi pod kůži) - může trvat i např.14 dní až 3 týdny a kůže může být až v tragickém stavu, protože ty kort.byly používány skutečně dlouho. Ale i tak myslím, že to stojí za to, už jsem měla i děti, které byly kortikoidy mazány přes 2 roky a když jsme se přehoupli přes zhoršující fázi, bylo zlepšení (ale je to fuška 🙂 ) Krevní testy na alergii na potravinu- nejsou směrodatné, směrodatné je vysledování, pozorování - cž bysme musely udělat spolu, protože ve stavě na stopro něco vadí. Viz ivkaivka, budiž ti inspirací, taky jsme najely na dietu, vysazení kort., nasazení vhodné kosmetiky, koupel pouze čistá voda a ob 3 dny, nepoužívat aviváž, atd. 🙂 Pošli fotky! A rozhodni se, jestli do toho půjdeš, je to na tobě. Pokud ano, překopu stravu a možná i dost věcí, budu potřebovat vědět: jídelníček malé, jestli máte doma dom.zvíře, kdo v rodině je alergik, astmatik nebo ekzematik, odkdy je ekzém, dokdy byla kojená, jestli ekzém byl už v době plného kojení, jak často koupeš, zda používáš aviváž, typ UM, které je používáno. Rozmysli to🙂