Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
13. apr 2010

Mikulko a ostatní, ještě jak jsme se bavily o tom vápníku: vůbec nejlepším zdrojem jsou mořské řasy. Vynikající vstřebatelnost, ohromný obsah Ca- např. Wakamé - 1300mg, Hiziki - 1400mg (stačí trochu lupnout do polívky - řasy mají ve zdravé výživě)- právě Reis drink s extra Ca (z DM) je vlastně rýžový nápoj obohacený vápníkem z mořských řas - a 4 dcl denně dodají skvělých 480mg vápníku - když má dítě alergii na BKM a ty mořské řasy snáší dobře (lze je zavést kolem toho roka, roka a půl života do stravy), tak úplně odpadá starost o vápník ve stravě. Pak stačí (a víc bych v tom batolecím věku nedávala) cca 2 dcl tohoto nápoje denně a je to v pohodě. Navíc je v moř.řasách i v našich končinách nedostatkový jód, ale nedávat těm batolatům víc jak těch 2 dcl nápoje, aby zas toho jodu neměli moc 🙂 2dcl je pro ně tak akorát 🙂

bianka234
13. apr 2010

super, rozhodnuté 😉

korkusa
14. apr 2010

kam.zyk kde by som zohnala to ryzove mlieko?byva to mliecko aj v prasku?dakujemm

sweetjanka
14. apr 2010

Kam.zyk, trosku sa nam to vylepsilo, tie lozisla su jemne, a trosku vybledli. Rozmyslame ist zajtra ku koznej, lebo na tom chrbtiku ma take pupiaciky, ako keby alergiu. Tam mu to raz vyskoci, potom to vybledne raz to ma na jednej strane potom na druhej, neviem,ci to suvisi s atop.ekzemom.Tvaricku tiez tak striedavo..uvidime co nam povie tentoraz.

mikulka
14. apr 2010

kam.zyk: to je dobrý nápad ty řasy, já je už kdysi koupila, ale nevěděla, co s nimi. 😕

maly_prcek
14. apr 2010

Prosím prosím nemáte nějaký recept na nějakou bezvaječnou a bezmléčnou buchtu (kdyby šla navíc ještě dát do dom. pekárny, bude ideál 😉 😀 )

kam.zyk
14. apr 2010

Korkušo, v prášku se to jmenuje Zajíc a tuším, že to obsahuje soju, takže to není vhodné (soja a BKM jsou skoro totéž...). Takže doporučuju Reis drink - mají v DM drogeriích.

Maly prcek:

Buchta bezmléčná a bezvaječná

 TĚSTO: 2 hrnky mouky, 2 hrnky glukózy (nebo 1 hrnek třtinového cukru), 1/4 hrnku kukuřičného škrobu (Maizena, Gustin), 1 hrnek alternativního mléka (např. Rýžový nápoj DM, Kokos milk, Oves milk, popř.Nutrilon AC), 1/2 hrnku rostlinného oleje. Z těchto ingrediencí vytvoříme vláčné (ne moc tuhé ani ne moc řídké) těsto. Pak  dáme např. 3 najemno nastrouhané hrušky, nebo jiné ovoce, na které nemáme alergii (můžeme použít ovocnou přesnídávku).
 
 Postup:
 Umícháme vláčné těsto z uvedených ingrediencí. Pak na plech vyložený pečícím papírem nalijeme těsto, navrch dáme nastrouhané ovoce (-např.3 najemno nastrouhané hrušky,atd. popř.ovocná přesnídávka). Můžeme zasypat drobenkou z třtinového cukru, sádla  (nebo margarín bez BKM, třeba Alsan) a mouky. Pak pečeme - při 170°C - cca 55 minut (trouba by měla být předem vyhřátá).

 Drobenková buchta bezmléčná a bezvaječná

 Uvaříme pudink z 1l rýžového nápoje DM nebo Kokos milku , 2 sáčků vanilkového pudinku a 4 lžic glukopuru (lze nahradit 2 lžícemi třtinového cukru, popř.klasického cukru, kdyby jjiný nebyl). Užmouláme drobenku z 250g sádla (popř. margarínu bez BKM), 600g mouky, 1 lžíce kukuřičného škrobu, 250g třtinového cukru.
 
Na plech vyložený pečícím papírem dáme 3/4 drobenky, na ni rozetřeme uvařený pudink (ještě teplý), poklademe HA ovocem a zasypeme zbytkem drobenky. Pečeme cca 40 – 50 min při 170°C.

Nepečená bábovka hypoalergenní
 
1 hrnek jáhel, ½ hrnku polenty, 2 hrnky vody nebo obilninového mléka – třeba rýžové mléko (Reis drink DM), 2,5 hrnku ovocné šťávy (lze mošt).
 
Všechny uvedené přísady dáme do hrnce a vaříme (při občasném zamíchání) cca 15 min, ke konci vaření přidáme rozinky či ještě další sušené ovoce (meruňky, atd.). Odstavíme hrnec z plotny a jeho obsah nalijeme do bábovkové formy vymaštěné olejem a – pokud na něj není alergie- vysypané kokosem (pokud na něj alergie je, pouze olejem vymaštěná forma). Necháme 2 hodiny ztuhnout, pak bábovku vyklopíme (-jde to dobře). A je to!

korkusa
14. apr 2010

Dakujem .Soja mu veru nerobi dobre .Tak skocim do dm.

mikulka
14. apr 2010

kam.zyk: 2 dcl nápoje jsi myslela toho rýžového?

maly_prcek
14. apr 2010

Vyzkouším... Díky...

Takže Zajíce nebrat? Škoda ☹ Mně ten RiceDrink moc nechutná...

kam.zyk
14. apr 2010

Mikulko, 2 dcl jsem myslela toho Reis drinku s extra Ca pro děti od cca roku do 3 let, protože mořské řasy, které v tomhle nápoji jsou, aby zajistily ten vysoký obsah Ca, obsahují i jod, tak aby dítě nebylo přejodovaný (a navíc: 2dcl = 240 mg Ca, zbytek do doporučené denní dávky v pohodě zajistí strava a tekutiny). Jinak, to rýž.mléko Reis drink bez extra Ca lze pít bez omezení.

Maly prcek: a co Oves milk nebo Kokos milk? Třeba ti to bude taky chutnat, ten Kokos milk je dobrej 🙂

maly_prcek
14. apr 2010

Ten jsem nezkoušela... Vyzkoušíme 😉 😀

jozef123
14. apr 2010

vy skusajte liecebny ustav ODLU TRAVNICA okr Nove Zamky a nemusite chodit k mrtvemu moru tu sa nachadza ta ista voda a liecia sa tu exemi ucinost je az 90%

mikulka
14. apr 2010

My oves milk někdy používáme do vaření, ale moc nám to nechutná. 😅
kam.zyk: vypravila jsem se pro ty řasy, ale co ta cena, proboha! 😕 Stopáďo za 100 g? A to byly ty nejlevnější.... 😝
Kolik stojí ten reis milk pro děti v dm?

korkusa
14. apr 2010

Kam.zyk kupila som tie probiotika .Nutrolin B ale obsahuju laktozu .Este som sa chcela opytat ci niekto nahodou nevie v ktorom E-cku sa nachadza mlieko lebo som citala ze aj niektore ecka obsahuju mlieko.

kam.zyk
14. apr 2010

Mikulko, stojí to tak 35 Kč a je toho litr.

Korkuša: laktóza nevadí, vadily by BKM, laktóza je mléčný cukr a vadil by jen při intoleranci, ale ta v tvém případě není. Éčka: je jich strašně moc, ale dají se vyhledat tady

http://www.biotox.cz/ecka/

bianka234
14. apr 2010

ahojte, dnes som bola kúpiť reis drink s Ca, mne chutí, uvidíme čo povie malý.

Kamzyk, večer sme mali na večeru chlebík a nič. Hurááááááááááááááááááááá. Aj ráno som mu dala tvárička čistučká. Teraz som mu dala trošku cereálnej bagety, tak ak do rána nič, tak budem šťastná ako blcha, bola to tá šunka.Aj keď som ju našla na stránke HYZA ako bezlepkovú bez alergénov, predsa asi by málokoho napadlo že tam bude cesnak. Stačí keď budem čakať 5 dní, nie? Potom dám jogurt. Tak si tušim kázala. A ako sa máte s babatinkom? Dúfam že je všetko OK.

bianka234
14. apr 2010

Fíha, ja som dala dnes za to mlieko asi 55 SK

bianka234
14. apr 2010

ja to pozerám na nete, ja tam neviem nájsť cenník, viete niekto či je to lacnejšie?

mikulka
14. apr 2010

bianko: česnek je dost výrazný, to byl určitě on!

kam.zyk
14. apr 2010

Bianko, taky jsem si myslela na tu šunku. S tím jogurte- je třeba BKM otestovat, ale opatrně, takže první den jen pár lžiček! 🙂

vinifera
15. apr 2010

Ahoj kam.zyk.
gliadin, endomysium, transglutaminaza, soja a kravské mlieko - podľa krvných testov - negatívne.
Pokračujeme v braní fenistilu. Pridala nám Zodac a Hylac. Locoid + Fucidin H . Na telo vodá BZ. Ichtamolovú pastu a premasťovať atodermou.

mikulka
15. apr 2010

kam.zyk: nevíš, proč jsou reakce na krémy, kde je močovina? Já totiž měla za to, že právě ta močovina pomáhá při AE... aspoň dříve se to tak říkalo.

Já malýho teď testuju, že zase dávám hojně mléčné výrobky, na ekzem to nemá vliv, spíš se zlepšil. Hodně pomohla vitella.
Takže reakce má určitě na šťávy, džusy, kiwi, možná mrkev... To jsem zatím zjistila.

mikulka
15. apr 2010

Holky, a co je polenta a kde to seženu? 😕

kam.zyk
15. apr 2010

Vinifera- ty testy na EMA (endomysium), gliadin, transglutaminázu - to jsou testy, zda není celiakie, ty jsou směrodatné, bohužel, ne ta soja a BKM, tam je poměrně často falešná negativita nebo falešná pozitivita...tam vždycky doporučuju si to ozkoušet doma, zda není reakce. ale dobrý je Hylak, upravuje střevní mikroflóru v takových těch těžších případech (infekční průjmy, atd.- nebo při tendencích k kořním infekcím je vhodný, atd.)

Mikulka: močovina někdy ale opravdu zabírá, ona je schopna hodně vázat vzdušnou vlhkost, takže u některých ekzematiků (=ti kdo ji snesou) moc dobře zabírá. Jenže tak už je to u hodně účinných látek, že někomu zabírá a jinému ne- prostě, někdo ji nesnese (a kupodivu těch ekzematiků tak málo není, kdo ji nemůžou). Třeba, my s manželem jsme oba ekzematici (už dlouho naštěstí v klid.stádiu ekzému, tj.nevíme o něm) - ale já bych se po ní hned osypala, manžel si ji nemůže vynachválit (takže já třeba Excipial nikdy, on se tím patlá dodnes). Ono vychytat mast nebo krém, to je občas taky na dlouhý lokte...já se přiznám, že se zrovna v posl.době snažím najít pro sebe krém na obličej takový, aby to působilo tak trochu (nebo spíš víc 🙂 ) anti-age a zároveň mi to nedělalo reakci, protože u mě oblast očí a hlavě víček, to je hrůza běs, reaguju na kdeco (ruce si můžu máchat třeba v kyselině a nic, ale ty oči...ty reagujou...) - zatím jsem přišla na to, že i mámina drahá Juvena mi způsobí otok (víčka mi otečou i po té Adermě Exomeze, která zatím každému ekzematikovi, kterého znám, sedla!), ale nedávno jsem přišla na kombinaci Infadolanu a Bepanthenu, říkám tomu vitamínová bomba proti stárnutí (vit.A je super antivrásková věc), a to se ukazuje být ono...a to nemluvím o dekorativní kosmetice (naštěstí mi sedí Avon)...taky to nemám jednoduchý 🙂 Ta polenta-to je takový druh kukuřičné kaše a u nás jí mají v Coopu, ale běžně je v Zdravý výživě.

bianka234
15. apr 2010

ahojte, mikulka, polenta je mletá kukurica, býva aj jemná aj hrubšia. Kúpiš v zdravom obchode, tuším aj v dm som videla.

kamzyk, ja fakt neviem čo si mám myslieť. Ráno mal malý fliačik na líčku, ale to mi pripadalo že sa v noci moc súchal, ako má na rukách ponožky, tak si krém vždy úplne zotrie a potom ho to také suché asi svrbí. No a počas dňa som zbadala na trupe trochu viac fliačkov. Okrem toho chleba pil to ryžové mlieko s vápnikom, nič iné nové.

bianka234
15. apr 2010

kamzyk, a ešte sa opýtam, malý mi síce s tým problém nikdy nemal pred dietou, ale u celiatika bývajú bolesti bruška po zjedení múčneho, neviem či je to náhoda, asi po 4-5 hodinách ako jedol chlebík sa zobudí v noci so strašným plačom a ja neviem či ho niečo bolí alebo sa mu len niečo sníva, neviem to identifikovať, lebo reve dlho a nedá sa upokojiť. Cez deň som to nepostrehla. Ale od kedy skúšam ten chlebík, tak večer je to vždy tak.

kam.zyk
15. apr 2010

Bianko, tvůj syn je natolik velký citlivák na stravu, že bych tipla, že stejně jako u mojí dcery budou vadit ty mořské řasy v tom Reis drinku s extra Ca a dala bych mu pít jen ten Reis drink BEZ extra Ca, prostě ten Reis drink obyčejnej. Chléb: on
souběh alergie a celiakie (což jsou dvě různé věci, celiakie je intolerance a alergie je prostě alergie, tj.imunol.reakce) moc častý není, resp.skoro vůbec není - ale kolika a i obyčejná bolest bříška může být i příznak alergie (v tomto případě na pšenici) - každopádně celiakie je vyloučitelná poměrně snadno testy, které se už dnes dají koupit v lékárně, jmenují se Biocard Celiak (důkaz založen na antitransglutamináze IgA). Pro klid duše bych testla, že celiakie není, je to poměrně závažná diagnóza a prostě pro ten klid duše je dobrý to vyloučit 🙂

zuziiiicek17
15. apr 2010

Kam.zyk ahoj 🙂
Som tu zase kvoli synovcovi.Vysledky z vyterov su negativne,no stale sa to nelepsi.A dokonca svagrinke dr.povedala ,ze ak bude mat druhe dieta,tak aj to druhe bude mat atop.ekzem.Ako je to mozne ked ani z jednej rodiny nikto nema ekzem ani alergiu ?

A este jedna vec.Mojmu malemu sa pred tyzdnom a pol zacali robit take drobne vyrazky po tele ,ale postupne sa to nejak zhorsuje a meni sa to na cervene fliaciky-take suche.Co mam robit ? v pondelok pojdeme na kozne ,ale aj s tebou sa chcem poradit,

kam.zyk
15. apr 2010

Ahoj zuziiicek,

jak píšeš

A dokonca svagrinke dr.povedala ,ze ak bude mat druhe dieta,tak aj to druhe bude mat atop.ekzem.Ako je to mozne ked ani z jednej rodiny nikto nema ekzem ani alergiu ?

Tak takováhle prohlášení ze strany lékařů mě vždycky zvednou ze židle. Přece jen, o genetice něco vím- a dr.by musela být jasnovidná vědma, aby toto mohla říct, jinými slovy - pokud je atopik matka, pravděpodobnost AE je cca 60%, pokud otec, cca 40%, pokud oba, cca 90%, ale v reálu se nikdy nenarodí statistika ale konkrétní dítě a NIKDO dopředu nemůže říct nic definitivního. Takže- řekni ať si z lékařky švagrina nic nedělá, že je to blbost. Tvůj malý - nepřidávala jsi nějaký příkrm, nedělalal sji něco jinak než obvykle, nelezou zoubky, nebylo očkování?