Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

iinuska
20. jún 2010

hladam to ako blazon, ale neviem to najst, kde som to citala 😕

bianka234
20. jún 2010

martrinka, ja som malému po bezmliečnej diete 2mesačnej začala skúšať jogurty a začaa som aktiviou, katastrofálna reakcia, dala som len 3 lyžičky, sladká biela to bola, doktor na bio ma strašne vyhrešil že to som ozaj nemohla horšie začať, hned ma zrušil že aktivia je najhorší jogurt. Kým som sa znova odhodlala, lebo malý sa dlho spamatával z tohoto zážitku, dala som hollandiu čučor., 3lyžice, trochu menšia reakcia ale aj tak katastrofa. Doktor mi hned povedal nech nevymýšlam nech mu dám zvolenský, zasa som čakala asi 3 týž.a s malou dušičkou som dala zvolenský čučor. a potom marh. a bez reakcie., kukni bio biharmonia.sk

bianka234
20. jún 2010

a ešte celkom na začiatku mi kázal zohnať sojové jog.zn. alpro, mali by byť v dm, neviem či v ba sú u nás ani nevedeli čo to je, ale vo viedni ich majú, a tiež boli dobré, bez reakcie, tie naše sojové aj ked z bioobchodu zakázal, jedine ten zvolenský

korkusa
21. jún 2010

@bianka preco je aktivia najhorsia nieco obsahuje?

safron1
21. jún 2010

iinuska, male bylo 5 mesicu a nic se ji nestalo...ta formule ohledne 3 let je podle me zaklinadlo, ktere se pouziva na vsechno.

desszi
21. jún 2010

baby ja som uz zufala, tiez zbieram sily na dalsi boj, teraz nam zase nevysiel zemiak, ale aspon vysla ryza, takze mozeme ryzu, kralicie masko a mlieko. uz nam vadi aj pseno. maly je teraz cely vyhadzany, skriabe sa do krvi. dufam ze sa to zlepsi. o nejaky tyzden ideme na alergologiu, som zvedava co sa dozviem. bude to prvykrat, necakam ziadne zazraky. podporu okolia nemam ziadnu (okrem manzela a svokry), naopak mi este nakladaju svojimi nazormi.
tie postreky a hnojiva aj mna neskutocne se.uuuu, v momente je maly vyhadzany.

@vinifera ty si spominala nieco o enzymoch, ze jednorazovo pichli a bolo na nejaky cas ok. nevies nieco o tom viac?

vinifera
21. jún 2010

To mi rozprávala pani čo bola na návšteve u susedy (tam oxidujem často lebo majú krásne spravenú záhradu a malý sa tam môže vyšantiť🙂) Má už 20 ročnú dcéru. Hovorila že asi v 8 rokoch jej pichli nejaké enzymy a potom asi do 16 mali pokoj. Ale že tie enzýmy sa už nedajú zohnať. Vraj už nie sú povolené. Teda na európskom trhu isto nie. Vraj ked sa dcére vrátil ekzém tak šla na isto že si zasa dajú pichnúť tie enzýmy ale už sa nedali.

marky27
21. jún 2010

Ahojda, nemáte někdo zkušenost s konopnou kosmetikou Robátko? Možná tu o tom už tady někdo psal, ale nechce se mi pročítat tolik stránek celé diskuze....

bianka234
21. jún 2010

desszi, s podporou sme na tom veľmi podobne, mne tu tiež vzlykajú ostošesť nech s nim už niečo robím, už ma to vytáča, tak len chodím z toho nervozna a len sa hádam. Je mi to luto že vam tio tak skáče, ved aj nám, ale pozri si ten čloánok, včera som dala link, predstav si, že čo krvná skupina môljho malého nemôže to mu aj na testoch vychádza zle, zrejme na tom niečo bude, ja to skúsim podla toho, len mám s chlebom problém, ani raž ani pšenica.

julie123
21. jún 2010

Holky, vy davate jogurty (jakekoliv) pri ABKM? Nebo sem to spatne pochopila...

Vyskytuje se tu jeste nekdy Kamzyk?? Diky 🙂

vinifera
21. jún 2010

@julie123 nie to sa pýtala nejaké kočka na jogurty čo nemajú ABKM. Kam.zyk sa už nevyskytuje. Ale všetky pevne veríme že sa ešte vráti.

luthien.k
21. jún 2010

Ani bianka234 nemají ABKM? Ta psala o těch jogurtech, jak některé udělaly reakci a jiné ne, pokud vím, ale jestli mají diagnostikovanou ABKM netuším, snad proboha ne 😅

bianka234
21. jún 2010

luthien, môj malá je čistý, teda myslím čo sa alergie týka, teda IgE všetko ok, ale bohužiaľ, skutočnosť je úplne iná. Dnes som skúsila ráno plátok čedaru, tak čakám čo bude, zatiaľ nič. Dva dni sa bojím dať chlieb, dávam len ryžový suchý, či sa to napraví, veru sa mi to zdá lepšie. Ale to už bolo veľakrát a zrazu bac.

baby ten link o stravovaní podla krvnej skupiny nejde,skúste to vygoogliť ako stravovanie podla krvnej skupiny, je to fakt veľmi zaujímavé.

luthien.k
22. jún 2010

biaknka234, a jak často teď "testujete" BKM? Není to zbytečně často? Podle mě, pokud máte nonIgE typ alergie na KM, tak byste možná měli tělu dát víc času, klidně půlroční dietu a nesnažit se zavádět BKM pár týdnů poté, co se malý vyčistí (tedy jestli jsem ten postup správně pochopila, jestli ne, tak se omlouvám 😅 ). Při takovém zkušení se může reakce objevit se zpožděním dny až týdny a pak jste z toho akorát zmatení...
Takže když vydržíte dostatečně dlouho, pak je v podstatě jedno (z pohledu ABKM), jaký jogurt dáte, BKM mají všechny... Nicméně co se týče kvality nebo přídavných látek, na které taky může dítě reagovat, to samozřejmě jedno není 😉
Dívala jsem se i na ty krevní skupiny a mně se to až tak nezdá, podle nich bych měla jíst to, na co mám alergii
😝 😀

bianka234
22. jún 2010

luthien, je to u nás vážne veľmi zvláštne, on reaguje na holkandu a aktiviu, ale zvolenský je bez reakcie, tak keby mal non IgE alergiu na BKM, tak zareaguje na všetko z mlieka, a dnes ráno má takmer, už chýba veľmi máličko okoklie očiek normálne, a to som mu včera pridala ten syr čedar, aj teraz ho má na ranajky. Tak sa mi zdá, že naozaj najvačšiu galibu mu robí ten chlieb, kým sa d´á malý uchlácholiť suchotinami ryžovými, tak super, ale ked ho to prejde, neviem

bianka234
22. jún 2010

ale neviem či to s lepkom a pšenicou a ražou dobre chápem, opravte ma niekto. Z krvi mu zistovali lepok, ten vyšiel dobre, na bio, čo je vraj na 95%spoľahlivé-vyšla pšenica dobre, raž zle. Z lekárskeho hľadiska, dá sa nejako zistiť teda okrem non IgE aler. potvrdiť pravdivosť toho čo vyšlo, alebo nejaký iný spôsob, napr. kto ste boli na gastre, tam zistí vlastne čo?

modra1
22. jún 2010

Bianka, najspoľahlivejšie je práve testovanie potravín - eliminačný test. Ale TRPEZLIVO. Žiadne, že dnes syr, zajtra chlieb a potom má reakciu a ty nevieš z čoho. Aj alergologička mi potvrdila, že najlepšie je testovanie potravín a povedala, že testy sú vždy len orientačné a ona nerada lieči laboratórne výsledky. Inak, to je zlé, ak nie je podpora v rodine. Moja svokra dávala synovi (ABKM, vajce, ....) syr a vajíčko keď sme k prišli, lebo chúďatko doma nedostane. DOsiahla len to, že ho k nej nepustím nikdy samého. Držím palce, aby si vládala vydržať. ALe skús byť trpezlivá, pokiaľ ide nejaké výsledky. A tie krvné skupiny - v našej rodine totálna blbosť, takže pre mňa na tom nie je vôbec nič a neverím tomu.

Čítam diskusiu už naozaj dlho, asi od konca februára, nemám ale veľmi čím prispievať. Ja som totiž pri problémoch oslovila priamo kamzyk, dodržala som jej rady a malá je čistá, úplne v pohode. Samozrejme, diétu držím ja, ona je kojená. Prišla som na to, čo jej vadí a nepokúšam osud, nejaké skúšanie po krátkom čase je zbytočné, lebo alergia tak skoro nevyhasne. A tiež sa mi zdá nebezpečné len tak skúšať, odborníci píšu, že ak sa alergik stretáva s alergénom, môže alergia ešte zosilnieť. Úplne mi stačí, že idem s ňou dnes na druhé očkovanie proti pneumokokom, pričom po tom prvom mala dva týždne vyrážky.
Rada pre malinké deti: rozdelila som očkovanie, čiže najskôr som ju nechala zaočkovať hexavakcínou a až o 3 týždne ju očkovali proti pneumokokom. Bežne som to dáva naraz, hexa do jednej nohy, pneumo do druhej, ale to je podľa mňa príliš aj na zdravé dieťa, nie to ešte pre alergika.
Pokiaľ ide o nejakú kozmetiku na vonkajšie ošetrovanie tela, rozhodla som sa nerobiť z dieťaťa pokusného králika, čiže nedávala som každú chvíľu iný krémik. ani pri akútnych problémoch. Aj kamzyk odporúčala nový krém odskúšať na kúsku zdravej kože a ak nie je ani nasledujúci deň reakcia, možno aplikovať na postihnuté miesto.

luthien.k
22. jún 2010

bianka234, tak to leda že by reagoval na jiné přídatné látky v těch dvou jogurtech, ačkoli v Hollandii jich teda zrovna moc není... Jinak si t neumím vysvětlit.
Lepek je v pšenici i v žitu (žito je raž, ne?). Alergie nemusí být na lepek, ale prostě jen na žito. Jinak, než eliminační dietou, to zřejmě nezjistíš...
Holky, popište mi prosím, na jakém principu pracuje ta biorezonance nebo dejte nějaký dobrý link, já našla jen samé takové "povídačky" a protože jsem vzdělání elektrotechnického, tak tomu tedy valně nevěřím 😅 (Jen mě nekamenujte, holt profesionální deformace).

luthien.k
22. jún 2010

modra1, přesně!!!! Skvělý příspěvek, já se opatrně snažím říkat to samé, jenže děvčata zkrátka více věří alternativní medicíně... 😅

bianka234
22. jún 2010

baby, ja tu už prispievam od nejakej 80 strany, ja som tiež poslúchala kamzyk na 100%, vložila som malého do jej rúk a naučila som sa od nej kopu vecí za čo som veľmi vdačná. Elimin. dietu sme dodržiavali dva mesiace-bez mliečnu, bezlepkovú, bezvaječnú a bez akýchkoľvek alergénov, avšak najprv mala trvať tak 3 týždne, lenže zlepšenie neprišlo ani po mesiaci tak sme ani neviem ako vydržali dva mesiace, ale už som nevládala, práve pre tú nijakú podporu okrem manžela, ktorý tiež kamzyk veľmi dôveroval. Začala som na jej povel testovať chlieb, jog. všetko s odstupom min,týždeň, a le v tom kamzyk odišla a ja som testovala a testovala ale veľmi veľmi opatrne, aj ked mi na bio doktor povedal že to alebo to môže kludne jesť, stále som sa držala len jej rád. Tak so stravou stále opatrne pracujeme, v žiadnom prípade netestujem piate cez deviate, ako sa domnievate, stálo ma priveľa síl dodržiavať takú dobu El.dietu aby som teraz všetko zahodila. Počas diety síce nenastalo totalne vyčistenie, ale už odvtedy nemáva malý ekzém v takom zlom stave, aj ked sme ešte za posl.6 meisacov nebol malý čistý. Uzavrela som to tak, že mu vadia asi roztoče, alebo niečo mnou neovpoyvniteľné, teda okrem tých múk, a práve sa rozhodujem, či kúpiť návleky na periny protirozt., alebo periny čo sa dajú prať na 60 stupnov, alebo spray, ale ten používame teraz, ale malý sa tak šúpe po ichtamole, že to je normálne neuveriteľné ako sa mu vie vytvoriť rýchlo druhá koža. Roztoče majú vianoce. Takže nie každého zachráni elim.dieta.

laura73
22. jún 2010

modra1 - super prispevok 🙂 my mame aj alergiu aj intoleranciu - a jedine, co sme odskusali a nerobi nam problem je tvrdy syr parmezan - 36mesiacov. alergia teda pomaly vyhasina, ale nepije ani mlieko ani nic ine mliecne a rastie. a okrem toho - poznam velmi vela deti, ktore mali od narodenia problemy s mliekom - aj s materskym - a su odchovane na rozmixovanej mrkve, potom neskor na parmezane a nikto by to do nich nepovedal 😉 a v dospelom veku mozu sem-tam nejaky ten jogurt a bezlaktozove mlieko. on ten vapnik totiz nie je len v mlieku...

bianka234
22. jún 2010

laura, verím tomu že sa dá , ale strašne mna osobne serie, že nikdy s určitosťou neviem na čo zareagoval, lebo niekedy áno, niekedy nie, tú mrkvičku ja nedávam, počkám na domácu, a mlieko som vyradila už aj rastlinné, snažíme sa zeleninkou všetko doplniť, dúfam že to bude bez ujmy na zdraví

luthien.k
22. jún 2010

bianka234, ono to ale tak fakt působilo, že to testujete trošku hala bala a hlavně na základě té biorezonance... 😖 Ale jistě máš pravdu v tom, že nejen strava hraje roli, protiroztočové peřiny určitě kup, nic tím nezkazíš. Doufám, že vám to pomůže. Nezkoušela jsi to horské slunce "made in komunismus", co se tu taky doporučovalo, na zabití těch roztočů?

modra1
22. jún 2010

Ale samozrejme, že nie každému vadia len potraviny. Akurát, že inhalačné alergie - najčastejšie pele, trávy, roztoče, sú vraj dobre zistiteľné z krvi, teda ak vyjdú, mala by to byť pravda, nie ako u potravín. Malý má potvrdenú alergiu na roztoče? To určite aj kašle v noci a zle sa mu dýcha, nič moc k škrabaniu, sa veľa nevyspí.
Ak je alergia na roztoče, urobila by som toho čo najviac, teda aj vymeniť periny za prateľné, aj ich uzavrieť do antialergénnych obalov, ale tam treba povlak aj na matrac, inak to nemá zmysel, a hlavne vysávať každý deň posteľ, aby sa tá ošúpaná koža nestala zásobárňou potravy pre roztoče, ak mŕtve roztoče vysať. Je to boj, Bianka, nijako som nechcela spochybňovať, že nerobíš pre syna všetko. Práve naopak, napríklad chovať vlastnú hydinu, klobúk dole. Len som chcela vyzvať k trpezlivosti, aby si to všetko nerobila naraz a aby to nebolo také, že "Pane Bože daj, ale hneď!"
Napríklad ale k jedlu, viem, že dávaš malému kupovanú šunku bez popisu, čo obsahuje (my máme naštastie kaufland, kde je zloženie priamo na štítku, ktorý vytlačia ku každej šunke, syru). Inak, načo takému malému dieťaťu údeniny? A kupuješ mu aj chlieb, rožky, hoci sa dajú doma upiecť. Netrvrdím, že to robíš zle, to nie, ale ja by som na to nemala odvahu. Tete v pekárni môže byť jedno, čo je tvojmu malému, tak ti povie, že je to bez alergénov, veď priamo mlieko tam byť nemusí, ale tam pridajú sušenú srvátku. Aj v kauflande, hoci som písala, že je popis, treba podrobne čítať, minule doniesol manžel šunku, na ktorej bolo písané, že bez alergénov a pritom obsahovala sójový lecitín. Všeobecne sa za bezalergénnu šunku považuje pražská šunka (u nás od Mecomu), ale jednak obsahuje aj ona farbivá a hlavne nie každý výrobca ju robí bez prídavkov, ktoré môžu alergizovať. Minule som bola pol dňa na vybavovačkách, tak som sa pokúsila cestou najesť. Nedá sa, jediné jedlo ktoré by mi vyhovovalo bolo v trojobale, som si myslela, že v pohode, lebo malej vajíčko nevadí, pre istotu som sa opýtala a oni, že miešajú vajce s mliekom. Tak som si nedala, ešte, že som sa opýtala. Je to zložité, starať sa o alergika, ale sú aj horšie veci.

bianka234
22. jún 2010

do kelu taký dlhý čklánok som napísala a vyhodilo ma. v skratke nemáme potvrdenú aler.ani na roztoče, opatrenia máme doma už dávno pred narodením malého, lebo dcéra je roztočová, iné príznaky ako to škriabanie nemá, t.j. nesoplí, nekašle. Sunku dávam len vákuovo balenú s popisom. a nie je udená, kamzyk mi ju schválila. Ak máte nejaký recept na dobré pečivo alebo chlieb ktorým nerozbijem okno, lebo čo som zatiaľ robila, tak katastrofa, budem ve
lmi rada. A to že behám po pekárnach a zistujem zloženie ich produktov neznamená, že chcem silou mocou nájsť niečo čo mu dám z pekárne, určite je jednoduchšie dať doma do pekárne múku a stlačiť pupček. Neviem, nemyslím si, že som nedočkavá, vzhľadom na to, že pol roka som nespala ani nepamatám kedy poriadne, si myslím, že asi máloktorá mama by toto bola ochotná podstúpiť, naopak je jednoduché natrieť ho kortikoidmi aby som sa konečne vyspala. Je to veľmi ťažké, určite robím chyby, ale robím to najlepšie ako viem a strašne sa snažím. Strašne. Ale to určite každá z nás. Inak napriek tomu že má roztoče neg.mi lekár na detskej kožnej klinike povedal že aj tak môžu ten ekzem rapídne zhoršovať, takže netreba sa spoliehať na to, že to nevadí. Idem upiecť dalamánky, držte palce.

modra1
22. jún 2010

Bianka, ja som to nemyslela tak ako si to asi pochopila. Nedovolila by som si nikoho súdiť, viem, že mu chceš pomôcť. Recept som tu už písala, asi predvčerom, vyskúšaj, možno vám chlebík zachutí. Čo nemôže, to vynechaj, aj z múky, vody, soli a droždia by mal byť dobrý.

modra1
22. jún 2010

recept je na str. 130 celkom hore

vinifera
22. jún 2010

no tak to vyzerá že ako sme malému kúpili javorový sirup tak ho bude musieť vypiť babka. Vyzerá to že reaguje na ten sirup. Lebo pšeno toleruje. A na večeru mal len pšenovú kašu s javorovým sirupom. Asi nebude reagovať na kašu z pšena ked pšeno toleruje, nie?

bianka234
23. jún 2010

asi nie, skus mu dat neskôr bez sirupu a uvidíš,ale ked ho máš už otestované tak asi vadí ten sirup.,