Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
26. júl 2010

@vinifera, taky si to začínám myslet, že BKM vadit asi opravdu nebude, i když silní alergici reagují i na stopová množství, ale není to až tak obvyklé...

luthien.k
26. júl 2010

S těma kuřatama máš taky pravdu... 😖

modra1
26. júl 2010

@vinifera ono to bude asi tebou, tým ako jedlo prechádza do tvojho MM, lebo si písala, že kým bol plne kojený ekzém nemal. Mojej dcére sa ekzém objavil v 5.týždni, bola výlučne kojená, to znamená, že zareagovala aj na stopové množstvo niečoho. A to až tak, že keď som si na chlieb pod šunku natrela horčicu - čo je naozaj len veľmi malé množstvo, o 2 dni mala vyrážky.
Hydina z obchodu - súhlas. To isté aj paprika. Zjedla som polovicu papriky, takej tmavozelenej tučnej, o 2 dni vyrážky. Teraz som na prázdninách u našich, denne zjem aspoň jednu papriku to záhrady, už vyše 2 týždňov a nič, malá nereaguje.

modra1
26. júl 2010

Ešte som sa chcela opýtať všetkých skúsených, keď píšete, že sa dieťa "osype" po nejakom jedle, ako to vyzerá? Zavádzam príkrmy, tak chcem vedieť na čo sa pripraviť. Nebola som si totiž celkom istá pri mrkve, akurát, že vtedy bolo veľmi horúco, tak som sa nevedela, či sem tam vyrážka je ekzém alebo potničky. Nakoniec som to uzavrela tak, že potničky a ak ekzém, tak z horúčavy a potenia a nie z mrkvy. Podávala som ju 5 dní, zvyšovala som množstvo a koža sa nejak nezhoršovala, dokonca včera, keďže sa ochladilo, sa zlepšila.

stipa
27. júl 2010

@luthien.k - bez skrytých BKM určitě ne, vysadila jsem jen to mléko, sýry mazací i tvrdé, jogurty veškeré i jogurtové nápoje. Jedla jsem ale živočišné máslo na rohlík/chleba.

stipa
27. júl 2010

@vinifera - ekzem se mu zhoršuje když je sychravo, vlhko, ale i když jsou vedra a dusno ☹ Takže hezké to má jen v případě, když je tak akorát nebo v zimě, když se narodil (tak to měl tvářičky krásné i tělo, ale jak jsem s ním přišla v zimě domů, zase se mu to objevilo) ☹ A kde si myslíš, že by ten problém byl, respektive v čem??? Já si myslela, že se toho do roka zbaví, ale asi ne ☹ Súíš to vypadá, že to bude horší a hůř snášet 😢

stipa
27. júl 2010

@luthien.k - no, tak to je dobrá soda, myslím informací 😉 ne kárání 🙂 Jen tak na okraj, co budu jíst já??? 😀 O.K. malému zkusím vynechat co píšeš a pro mě také. Jinak jaké pečivo tedy jíst a jaké maso? Králíka? Krůtí tedy také ne. Chci mu koupit do koupele Balnemum Herbal? Ale je tam olej - takže asi ne, co? Čaj rooibos piji já, myslela jsem, že antihistamika co obsahuje, se přes mé mléko k němu dostanou (když jsem řekla doktorce o tomto čaji tak 😲 a řekla, to nepijte a když kojíte už vůbec ne!!!) ale já ho piji dál 😝 😝 😝 Takže ho můžu udělat malému??? je to Rooibos z Kauflandu od značky Vitax - bylinné, nebo koupit v bylinkách??? O ořeších jsem slyšela, ale nezkoušela a co je ten mýdlový sliz?? 🙂 Kde jej tedy koupím? Myslím, že z praní to ale nebude, ale vyzkouším co se dá!!! Dnes jsem ho ráno ještě namazala Holtovou mastí, smrdí po ní jako tchoř, obsahuje dehet nebo co, tak nevim. Zkusím tedy koupit tu Exomegu a pak ten Atoderm. Holky, myslela jsem, že už to všechno bude směřovat k lepšímu a opak je pravdou ☹ Ach jo!!! JINAK DIETU PODSTOUPÍM, JÁ KOŽNÍ PROBLÉMY ANI JINÉ NEMÁM, ALE KDYŽ VIDÍM TOHO PRCKA, JE MI HO FAKT LÍTO, TO BYCH SE RADĚJI DRBALA JÁ!!!!

stipa
27. júl 2010

Holky, chtěla jsem se ještě zepat na ty krevní testy, co všechno nebo spíš na jaké potraviny se dělají? Můžete mi je vypsat? Chci je malýmu udělat, abych ho zbytečně nekrmila něčím na co bude alergický. Nebo na co všechno bych mu je měla nechat udělat a co po doktorovi vlastně chtít? Asi je nějaká řada na coo všechno dělají, že? Díky moc!!!

volha79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
27. júl 2010

@stipa, když jsem řekla A, musím říct i B 🙂
JÍDLO:
Takže, tu eliminaci potenciálních alergenů z Tvé stravy bych rozložila na dvě etapy, v první bych vynechala vejce, kuřecí maso (krůtí také může dělat problémy, i když bývá tolerováno lépe), ryby, salámy. Za prvé ať nemáš takový šok a za druhé se to bude lépe odlišovat od toho ostatního. Vejce lze nahradit do pečiva celkem snadno, a to přidáním jedné lžíce kukuřičného nebo bramborového škrobu. Pošlu Ti i nějaké HA recepty, ju? Maso můžeš zkusit jehněčí, to je také dobře snášeno.
Tu pšenici s ostatním masem a rýží (případně jablky a hruškami) bych vynechala v případné druhé etapě, když ta první nepomůže. S pečivěm je to pak složitější, nezbývá prakticky, než si péct doma. Ale pár osvědčených receptů kdyžtak pak dodám.
Ten rooibos určitě nějaký zcela čistý, kvalitní, nejlépe sypaný... Problémy obvykle nedělá také třeba melta. Jinak bylinky jako takové jsou potenciální alergeny, takže s nimi u atopiků opatrně. Obvykle nevadí kmín, cibule, česnek (cibule česnek jsou spíš problematické kvůli nadýmání než kvůli alergiím - myšleno ve Tvé stravě, mně kam.zyk doporučovala bez obav těmito ochucovat).

luthien.k
27. júl 2010

PRANÍ A KOSMETIKA:
Mýdlový sliz se koupit nedá 🙂 Je to domácí výroba, já, protože jsem už líná, tak ho nevyrábím, jak se dá na netu najít, ale sypu přímo do pračky k prádlu cca tři lžíce strouhaného jádrového mýdla na praní (s jelenem) a přidávám stejné množství sody na praní. Od 40 st. to pere nádherně, k bílému prádlu používám ještě 1 - 2 lžíce eko soli na praní (Puer, jsou i jiné, k zakoupení obvykle na netu,stejně jako mýdlové ořechy, ale já jejich prací účinnosti valně nevěřím).
S kosmetikou je to nejtěžší otázka, protože tady je to fakt strašně individuální. Takže to chce zkoušet. Jestli jste začali mazat holtovkou, tak to chvíli vydržte a uvidíte, zda to má efekt.

luthien.k
27. júl 2010

Krevní testy podle mě dělá každý alergolog podle svého, ale měly by zahrnovat ty nejčastější alergeny a potraviny, které dítě jí (nebo matka). Takže klasicky mléko, vejce, kuřecí, sója, mrkev, jablko atd. atd. Zkus si napsat seznam, co bys chtěla otestovat, než tam půjdeš, nechá se to udělat prakticky na cokoli. Ale jak jsem psala, je možné, že vše vyjde negativně, protože hraje roli spíš buněčná imunita, takže na to se moc raději neupínej. Ale něco třeba vyjde 😉
Mimochodem, jesti máš možnost so Prahy, doporučím podle kam.zyk výborného lékaře 😉 My ho naštěstí zatím nepotřebovali...

aleachim
27. júl 2010

@luthien.k ty jsi se nějak rozepsala 😉

@volha79 víš, já na tyhle věci, co ti "spraví i zlomenou nohu" nevěřím. Dříve měla podobný sortiment firma herbalive a bylo to akorád tahání peněz z lidí, kteří měli vážné problémy, Už jen prohlášení, že je zcela zdravá je zavádějící. Já mám AE od dětství a i když se zrovna neprojevuje, nikdy zcela zdravá nebudu. Prostě mám AE ve fázi útlumu.

stipa
27. júl 2010

@luthien.k - PROSÍM, PROSÍM, pojedu třeba i na hranice se Slovákmy 😉 Byla bych moc ráda 🙂 🙂 🙂 , kdyby jsi mi dala kontakt.

stipa
27. júl 2010

@stipa - jo a budu ráda i za nějaký ten receptík 🙂 děkuji moc 🙂

aleachim
27. júl 2010

@stipa jestli se ptáš na kontakt na alergo, tak já mám výborné zkušenosti s MUDr. Kopeckou z nemocnice Na Homolce. Chodím tam preventivně s dcerou, protože díky mě je v rizikové skupině, takže jí sledují.

luthien.k
27. júl 2010

@volha79, když k propagaci už zcela otevřeně napíšeš, že patříš k OKG, pro mě to znamená automaticky ztrátu důvěry. Aneb je to známka toho, že OKG ví, jak dělat cílený marketing, nicméně univerzální recept na AE neexistuje a kdo to tvrdí, tak nemluví pravdu. Jako podpůrný prostředek za určitých okolností jistě, ale raději u dospělého, protože když kouknu na složení, tak líh, skořice a další, to fakt není pro kojence nebo batole!!!
Pro AE platí: cílená dieta, cílená kosmetická péče, zdravý životní styl, omezení stresu atd. Určitě to nespraví pár preparátů od jedné firmy.
@aleachim má naprostou pravdu v tom, ža atopik se nemůže "vyléčit", ale jen dostat do přijatelného stádia 😉 Časem se situace samozřejmě může měnit, alergie můžou vymizet nebo se přetransformovat do jiných forem (respirační alergie, astma atd.), ale riziko reakcí je u něj vždy.

stipa
27. júl 2010

holky, já budu vděčná fakt za cokoli!!!! ☹ 🙂 🙂 🙂

luthien.k
27. júl 2010

Já zase dostala doporučení na Mudr. Fuchse: http://www.immunoflow.cz/laborator/kontakty

aleachim
27. júl 2010

@stipa přiznám se, že já to nemám tak nastudované jako luth, ale prošla jsem si tím, mám AE a poměrně těžké sezoní astma závislé na alergii. Moje dcerka je naštěstí zatím v pořádku, ale kdybys potřebovala s něčím poradit, klidně napiš.

aleachim
27. júl 2010

http://www.homolka.cz/cz/alergologie_a_klinicka...

My chodíme k MUDr. Kopecké. Původně jsem dostala doporučení k MUDr. Petrů, protože je to naprostá špička a kamarád mého alergologa (bývalý primář alerga na Bulovce a kamarád mého tatínka, takže mu naprosto věřím), ale měl už plno, tak mě předal MUdr. Kopecké a jsem max. spokojená. Ale jak jsem psala Lucka naštěstí zatím žádný problém nemá.

stipa
27. júl 2010

@luthien.k - děkuji, tak nejdříve zkusím tohoto pana doktora 🙂 a uvidíme co mi poví 😉
@aleachim - a pak zkusíme i Vás kdyby něco 😉
holky, já už se chytám fakt všeho!!! Byly jsme na Vinohradech, já čekala zázraky a nic moc pomoc. Takže uvídíme a díky!!! 🙂 🙂

aleachim
27. júl 2010

@stipa ten doktor, co ti dávala odkaz luth je tuším z Bulovky (dřívější působiště). Bulovka a homolka jsou vyhlášené tím, že mají alergo nejlepší v ČR, takže by ti měli poradit.

Ale abys nebyla zklamaná, zázraky nečekej. Nevím, jak jste na tom, protože jsem celou diskusi nečetla, ale AE a alergie jsou běh na dlouhou trať a pro rodiče je to vyčerpávající. Nicméně je skvělé, že v současné době už je to na podstatně lepší úrovni než dřív. To jsem si připadala jako pokusný králík.

aleachim
27. júl 2010

@stipa ještě něco, z toho, co píšeš, je vidět, že jsi zoufalá. Jestli můžu apelovat, tak všechny doplňky stravy a různé zaručené preparáty konzultuj s lékařem, který bude mít dítě v péči. Když budeš mít lékařku jako je MUDr. Kopecká, tak tě určitě nebude peskovat, ale spíš ti bude chtít poradit, zda je to vhodné či nikoliv. My jsme spolu probraly i čím Lucce mažu zadek.

luthien.k
27. júl 2010

Tak tak, @stipa, je to hodně na Tobě, lékař Tě jen vede, ale případné diety, bez kterých se to obvykle neobejde, musíš hlídat a držet Ty sama. A pan doktor je původně z Bulovky, navíc napsal tuto knihu: http://www.proalergiky.cz/eshop/alergie-ciha-v-...

stipa
27. júl 2010

holky, díky, teď budu studovat a studovat, takže zatím moc moc díky a já se určitě ozvu 🙂 🙂 🙂 🙂 nejpozději .....zítra!!! 😀 Ne, fakt, moc děkuji, jdu na ty weby, pa pa

volha79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
27. júl 2010

@volha79, však tady taky ani jedna z nás kortikoidy nedoporučuje a ani nepoužívá (i když mají své místo ve fázi velmi akutního stavu ekzému, kdy je třeba radikálně zakročit a hrozí-li zavlečení druhotné infekce). Myslím, že jsi dobře nečetla naše argumenty. Zbavit se AE není skutečně tak jednoduché, jak vaše firma propaguje a pokud se to někomu opravdu povedlo, tak to musí být jeden z tisíce a klidně může jít o souběh náhod (nebylo holčičce náhodou kolem tří let, kdy vyzrává imunita a ekzém má tendenci se ztratit, resp. přestransformovat do jiných alergických projevů? To by taky vysvětlovalo, proč jí byly podávány preparáty určené samotnou firmou pro děti od tří let).
Na EA má vliv tolik věcí, že "vyléčení se" z něj pomocí několika bylinných preparátů jde opravdu proti zdravému rozumu. Já vůbec například nejsem proti, aby se používala homeopatie, akupunktura, akupresura, bylinky (třeba řepík na obklady je někdy nepřekonatelný) apod., ale vždy spíš jako podpůrná metoda.

aleachim
27. júl 2010

@volha79
@luthien.k

já jsem nikde nepsala o propagaci kortikoidů a upřímně říkám, že bych je na nikoho z rodiny nenechala patlat, kdyby k tomu nebyl vážný důvod. Nicméně prostě nevěřím, že nějaká "léčebná" kůra, která je aplikovaná na základě doporučení člověka, který se živí jejím prodejem, by dokázala sama o sobě zvrátit průběh alergie nebo AE.

luthien.k
27. júl 2010

😉 @aleachim

Navíc přístup, který se razí tady, tj. diety, mazání bez kortiko atd., to je například na většinu kožních lékařů hooodně alternativní způsob 😉