Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

lyongirl
28. júl 2010

@beruska2x naša prvá spoločná dovolenka pri mori, ale čo už, taký je život, nikdy nevieme, čo nám prinesie... 😉

beruska2x
28. júl 2010

@lyongirl takovych jeste bude 😉 ja jsem prave zavrhla Chorvatsko - oblazky, draho a Recko - ty stavkare podporovat nebudu 😀 😝
ale jinak jsem taky zvedava jak to zvladnem 😕

aleachim
28. júl 2010

holky, k tomu AE, je naděje, že se to ztartí. Často bývá přelomový 3.rok, 1. menstruace (to u vašich kluků asi moc nehrozí), puberta. Mě, a že jsem měla AE tak hnusný, že se mi děti ve škole smály, mi úplně vymizel v pubertě (kolem 11.roku) a teď se sem tam objeví, když použiji nějakou patnou kosmetiku, ale jinak dobré. Doktor mě varoval před porodem, ale dobrý (klep, klep).

gesska
28. júl 2010

Ahojte, chcela by som sa opytat ci mi neviete niektorá z vás poradiť nejakú dobrú homeopatku z okolia Košíc s ktorou máte dobré skúsenosti. Nakoľko veľa z vás tu spätne písalo, že vám homeopat. s atopickým ekzémom pomohli .

dalilenka
28. júl 2010

Holky, díky za odpovědi. Jinak malej má 14 měsíců. Kojím už jen v noci. Jinak papáme normální stravu. Vyrážka či ekzém se objevily minulý týden. Ani já ani manžel alergici nejsme, ani jsme na AE netrpěli. Napadlo mě, jestli to není nějaká alergie, protože když to tak probírám zpětně, tak už nás přes měsíc trápí kašel. Je vlhký a je vidět, že je malej zahleněnej. Rýmu nemáme. Byli jsmei u paní doktorky, ale poslechově a v krku dobrý. Takže nám doporučila Mucosolvan. Pak prvních 14 dní v červenci jsme si prodělali neštovice. A pak jsme byli znovu na kontrolním poslechu, a opět čistý, CRP taky bylo v pořádku, tak říkala paní doktorka, že je oslaben a že vykašlávání bude ještě chvilku trvat. A právě minulý týden se přidala ta vyrážka. Má ji právě na víc místech, ale většinou jsou to tečičky, třeba pod krkem je jich víc, ale na bříšku a zádech zas sem tam. Napadlo mě, jestli to není z nových jídel. Zaváděli jsme v červnu celé vejce, tvaroh a měl i čokoládové pribiňáčky a v nestřeženém okamžiku papal i oplatky s čokoládou. A nebo ještě mě napadla reakce na prací prášek, do teď jsem prala v Lovele a od června peru v Arielu. Tak nevím. Není to ani suché, ani to nemokvá. Zkusím to schválně zítra nafotit, jestli se zadaří.

dalilenka
28. júl 2010

A ještě jsem si vzpomněla, že pár dní před tou vyrážkou malej kadil i 4x za den. Normálně tak od 8. měsíce kadíme jednou denně. Paní doktorka říkala, že pokud to není průjmovité, tak by to problém být neměl. Jen kdyby to trvalo dýl, abysme nasadili probiotika. Ale pak to ustalo a pak se objevila ta vyrážka. Je fakt, že co měl nahoře na zádíčkách pomalu mizí, ale zbytek stále je.

luthien.k
28. júl 2010

@dalilenka, tak to jsem zvědavá, co na to ostatní... Je to fakt těžký... Neštovice byly jistě dost velký zásah do imunity, naškočilo mu to prakticky pár dní po nich (cca týden?), jestli jsem to správně pochopila? Nemoci mohou spustit AE... Nicméně velmi častým znakem, snad u každého AE, je to, že svědí. Svědí ho to?

Prací prášek bych vrátila ten osvědčený. Kakau a podobných alergenům bych se teď načas také vyhnula. Vyrážku bych omývala dvakrát denně v tom řepíku, jak jsem psala. Probiotikama určitě nic nezkazíš, naopak, můžou jen pomoct.

Zahlenění může souviset taky s tou oslabenou imunitou po nemoci. Někdy na to pomůže vysadit mléčné výrobky, které prokazatelně zahleňují. Jestli je to alergie, to si netroufám odhadovat. To by chtělo nechat udělat testy na alergologii, jestli má sennou rýmu, tak by mu mělo vyjít, z čeho. Jestli se mu to nebude zlepšovat, tak bych o tom uvažovala a nechala si s tím udělat i testy na základní potravinové alergeny.

dalilenka
28. júl 2010

@luthien.k - jj, vyrážka byla tak týden po neštovicích. Řekla bych, že ho to nesvědí. Neškrábe to, ani si na to nesahá. V noci se teda budí, ale to spíš z důvodu, že je závislák na prsu. 😀 😀 A zeptám se asi jak blbec, ale řepík koupím v lékárně? A ty probiotika zkusím. A vrátíme se zpět k Lovele.

dalilenka
28. júl 2010

A ještě se možná hloupě zeptám, kdyby ho to svědilo, myslíte, že by to škrábal? Jakože by ho to napadlo? 😅 😅

vinifera
28. júl 2010

@dalilenka tebe ked niečo svrbí tak sa poškriabeš automaticky alebo najskôr porozmýšlaš?

dalilenka
29. júl 2010

@vinifera Automaticky, máš pravdu. Jen mě zajímalo, jestli to udělá i to malé dítě. Ale asi jo. Vím, že to byl hloupý dotaz. 😅

luthien.k
29. júl 2010

@dalilenka 😀, jasně, že by se škrábal 🙂 Řepík koupíš v lékárně, tak to zkus a uvidíš 😉

dalilenka
29. júl 2010

@luthien.k díky moc. No je lepší se hloupě zeptat, než se vůbec nezeptat 😀 😀 . Mě by to pak vrtalo v hlavě. 😅 😅

luthien.k
29. júl 2010

@dalilenka, v pohodě, já to chápu, mám to taky tak 😀

aleachim
29. júl 2010

@dalilenka když něco nevíš, tak vždy mysli na to, že chytrý se zeptá, hlupák mlčí🙂. Maminky, co mají děti s AE, tak píšou, že se jim děti strašně škrábou, takže si myslím, že by sis určitě všimla. Já ale AE má a mamka říkala, že jsem se jako malá neškrábala, že nevypadalo, že by mi to nějak vadilo. Za to potom si pamatuji, že jsem to kolikrát rozškrábala až do krve.

Jinak se přidávám k luth, určitě dej i ty probiotika. Projevy na kůži často souvisí se střevy, a tím, že jste byli nemocní, tak by tam mohla být narušena rovnováha a vyrážka by pak byla jen projevem.

dalilenka
29. júl 2010

Tak jsem nakonec skákla k naší Mudr., ale nejsem o moc moudřejší. Na vyrážku neřekla ani, jestli to je AE nebo vyrážka. Jen mě říkala, že se AE přesouvá. Miminka to mají na tváři, starší právě po celém těle a pak v dalším věku se to přesouvá do jamek pod kolena a lokty. Tak nevím. A že uvidíme teda časem. Dala na Fenistil kapky a momentálně natírat Excipial U Hydrolotio. Že to nevyléčí, ale mělo by to pomoc, tak uvidíme. Jinak doporučila změnit kosmetiku, používáme Bubchen, že by mohl vadit heřmánek. Takže mluvila o Sebamedu nebo něco vhodného. A vrátit se zpátky k Lovele. Vynechat nové potraviny a až budeme fit, tak je zkusit postupně zavádět. Jo a na ten kašel říkala, že je to od spíš od zadní rýmy, takže šupla nám Pamycon, i když rýmu nemáme, nasadit Mucosolvan a ten fenistil kromě na vyrážku i na to zahlenění. A za týden kontrola a uvidíme. Tak jsem si říkala, že ještě nějakou dobu počkám, a pokud se to nebude lepšit, že bych asi poprosila o doporučení na kožní a alergologii. A probiotika mě v lékárně dali Biopron Junior. Nebo máte lepší typ?
Přiznám se, že jsem z toho rozpačitá, protože mám radši, když vím, proti čemu bojovat, než vyčkávat. Ale teď mě asi nic jiného nezbude než vydržet. 😝 😝
A koupila jsem řepík, ale měli jen pytlíkový jako na čaj, ale paní lékárnice tvrdila, že je to stejné, jak ten vážený, tak snad má pravdu. 😉
@aleachim díky za odpověď. A můžu se zeptat, v kolikati letech jsi to asi začla škrábat? Je fakt, že teď momentálně to Štěpánovi asi nevadí a nijak si pupínku nevšímá.

mauska
29. júl 2010

@dalilenka mě se malá začala škrábat taky později, když jí AE začal (4M) tak nic, postupně se ekzém rozšiřovala a malá se škrábala jen když byla nahá, teď už si šibalka i vyhrne tričko nebo strčí prstík pod aby se poškrábala

luthien.k
29. júl 2010

@dalilenka, na tu kosmetiku jsem se Tě, blbec, zapomněla zeptat. Prakticky se vším s paní doktorkou souhlasím 🙂 Jen tu kosmetiku by sis klidně mohla pořídit přímo pro atopiky, pro jistotu, A-Derma Exomega nebo Bioderma Atoderm PP.
Probiotika bych raději dala kapky Bio Gaia, jsou drahé, ale nejspíš nejlepší. Klidně ber probiotika i Ty, když se ještě malý kojí. Doporučuju Probiosan (v lékárnách obvykle na objednání).
Řepík klidně sáčkový, sypaný by byl asi lepší, ale i se sáčkovým to zvládnete 🙂 Namočit tampónek a potírat.
Jinak určitě vyčkejte a uvidíte. Nic víc teď stejně nejde dělat 😉 Kdyby kašel neustával, tak bych tu alergo zvážila, na kožní se raději nehrň, tam obvykle ode dveří napíšou kortikoidy a je vymalováno 😝

lyongirl
29. júl 2010

@beruska2x no mňa to z tohoto pohľadu nenapadlo, lebo sme chceli more a ísť autom a kvôli malým deťom niekde blízko, kde si za 1 noc..., ale ináč sa nám tu veľmi páči, len škoda to počko...
Ináč čítam tu, že je dobré dať probiotiká, tie malý berie, repík tu nemám, natieram ho buď Excipialom, alebo Biodermou PO zinc, čo ešte by som také mohla dať? Možno aj niečo zjedol, čo nemal, ale nejedol nič také, čo doma nie, ja som zatiaľ nenašla extra potravinu, ktorá by mu to zhoršovala, neviem to odsledovať, lebo málokedy sa mu zhorší...

beruska2x
29. júl 2010

@lyongirl jasne.. pockej a uvidis, ono se to zpravidla po par dnech zklidni.. do kdy tam jste? pocasi porad na prd?

lyongirl
29. júl 2010

@beruska2x sme tu až do 3.8., keby muž nezapaltil dopredu, tak sa zbalím a idem, som mu musela vynadať, lebo zaplatil skoro všetko, len 2dni a 2 noci nie. Pritom domáca povedala, že jej je jedno, kedy zaplatíme, tak sme sa poučili, nabudúce zaplatíme len pár dní a zvyšok doplatíme neskôr... Ja som ATB dobrala, ale nie je to ono, zbytočne sme chorľaví, už sa tu aj nudíme, lebo sa nič moc nedá robiť, čo sa dalo sme tu popozerali a ak sa nedá kúpať, tak trčíme na apartmáne, aj deti to už nebaví, stále dokola to isté, bez vody...

beruska2x
29. júl 2010

@lyongirl juuuj to je jeste dlouhy a nedalo by se s ni domluvit ze by vam, to vratila ze zdrav. duvodu???? no, ja prave nevim co bych tam s prcekm vevnitr jen delala, tady ted prsi a je to des... 😲
ale nastesti my uz v noci jedem 😉

lyongirl
29. júl 2010

@beruska2x neviem, či by nám vrátila, muž sa tvári, že nie, asi nechce pýtať naspať, ináč domáca je veľmi milá a super, musím sa ešte s MM porozprávať...lebo zbytočne aj platíme za nudu, zimu a ešte sme aj chorí...pravdupovediac, ja by som už išla domov, ráno som to hovorila aj MM, ale z jeho strany nič moc, musím mu to asi ešte raz vysvetliť, lebo niektorým chlapom to asi nedopína 😀

lyongirl
29. júl 2010

ináč nie sme len vo vnútri, máme aj terasu, takže behajú, ale je to o ničom aj tak..., 1 izba, 1 terasa, nikde inde ich pustiť nemôžem, lebo všade tu je cesta, jedine potom na pláži a tam je zima teraz...

dalilenka
29. júl 2010

@luthien.k Díky, budu se držet rad. 🙂 Jsem ráda, že jsem an diskusi narazila. Mě už se jen tak nezbavíte... 😀 😀 A ještě se zeptám, jakou máte zkušenost s kosmetikou, která obsahuje Aloe Vera? Prý je to na přírodní bázi a vhodné na tyhle ekzémy.

aleachim
29. júl 2010

@dalilenka já měla AE od narození a první vzpomínky na to jsou kolem 4let. Musela bych se zeptat mamky, kdy jsem si to drbala. Obecně bych ale řekla, že AE svědí.

dalilenka
29. júl 2010

@aleachim Aha. A ještě jeden dotaz, když se vylučují ty alergeny a někde píšou, že se drží dieta, to už je doživotně? Nebo se to časem může zkoušet zavádět?

aleachim
29. júl 2010

@dalilenka přes potvainové alergie je expert @luthien.k

luthien.k
29. júl 2010

@aleachim, spíš bych řekla, že jsem matka, co toho hodně nastudovala 🙂
@dalilenka, když se zjišťuje pomocí eliminačně expozičního testu, na které potraviny dítě reaguje, tak se drží dieta bez toho potenciálního alergenu cca tři týdny (nebo do vymizení problémů, obvykle se toho nejí víc najednou) a pak se opatrně postupně zavádí zpět (začíná se jednou lžíčkou, druh den dvě atd.) a sleduje se reakce. Když se ekzém zhorší nebo objeví znovu, je nutné tu potravinu vysadit úplně, a to nejlépe do tří let věku dítěte, kdy dozrává imunita a často se to "samo srovná", tj. alergie na potravinu vymizí. Třeba na kravské mléko u většiny dětí. Někomu ale zůstane nebo se dokonce objeví až později, u mě třeba až v dospělosti a mám přímo ukázkovou zkříženou alergii pyl břízy a potraviny, z jejich typického výčtu mi vadí úplně všechno.
Často se ale potravinová alergie u dětí přetransformuje do inhalační formy (senná rýma) nebo astmatu.
No nechci Tě strašit, u vás se zatím vůbec o alergii projevující se pomocí AE nemusí jednat. To ukáže čas a ani testy na alergologii to nemusí odhalit, protože ne všechny alergie na potraviny se dají zjistit z krve.

dalilenka
29. júl 2010

No tak uvidíme, co nás ještě čeká a nemine. 😕 😕. Ale snad to bude dobré.
@luthien.k Jinak díky za vysvětlení. Ještě musím teda pořídit tu novou kosmetiku a hurá do boje. 🙂