Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
22. okt 2010

@luthien.k _rada prispejem na pomoc 🙂, ale všetko je len o tom, čo som sa tu dozvedela (mám dobrú pamäť aj na to kto čím prispel do diskusie) + zopár skúseností. Obdivujem kamzyk a teraz teba s akou trpezlivosťou dookola opakujete to isté.

bajciatko
22. okt 2010

@luthien.k
@modra1
dakujem 🙂, nazbieram vsetku silu a vyskusam, nie je to pre mna lahke, verim, ze ani pre vsetky ostatne nebolo..., no ako pisete asi to stoji za to

modra1
22. okt 2010

Brokolica nadúva len vo väčšom množstve. Nadúvacie zeleniny, napríklad aj strukoviny, treba variť BEZ POKRIEVKY, vtedy by už nemali mať nadúvací účinok.

bajciatko
22. okt 2010

@luthien.k dufam, ze si sa na mna nenahnevala, naozaj som sem prisla po pomoc a nie sa hadat, rada uvitam rady a hlavne take, ktore pomohli, len je to pre mna tazke a preto sa tolko pytam... Nechcem sa nikoho dotknut ani nikoho urazit 🙂

luthien.k
22. okt 2010

@karolina960, u štrůdlu záleží na těstě, když se nesmí vejce, tak bych na něj raději zapomněla, to moje mělo žloutky, ale já už nedržím eliminační dietu, nekojím (jen se mi díky ní hoooodně upravil jídelníček a mléko už prostě nepoužívám, jen jogurt si dám tak dvakrát týdně a třeba trochu kozího sýra), tak vám nebudu příště dělat chutě 😅 Skořici také raději ne, teda ne při té základní, nejpřísnější dietě.

luthien.k
22. okt 2010

S tou brokolicí ještě doplním @modra1, že také je dobré uvařit jen růžičky, ne ten košťál, kde je nejvíc těch nadýmavých látek. Ale jinak je to výborná, při dietě téměř nenahraditelná zelenina, má hodně vápníku například a jiné prospěšné látky a téměř nealergizuje.
@bajciatko, v pohodě, ono je to opravdu těžké si najednou předtavit, že jídelníček se překope od základů, ještě si to člověk umí líp představit u sebe, ale u prcka je to horší, když mu to mléčné chutná atd. Já mám taky teď strach, co u nás bude, protože máme dlouhodobější problémy se zažíváním, i přes diety, a čert bude asi v něčem jiném (možná vleklá, nenápadná infekce, čekáme na výsledky testů a pravděpodobné odeslání na gastro...) a to může třeba znamenat vysadit vše, kde je nějaký jednodušší cukr, včetně ovoce, přesnídávek, o sladidlech (i těch přírodních) ani nemluvím, takže si to opravdu umím přestavit, tu obavu, co na to dítě a jak se to zvládne... Ale zvádlnou se to prostě musí 🙂

sunysara
22. okt 2010

tak jsme nakonec dali dýni a uvidím, zatím jen tři lžičky a zítra dostane víc a tam mu taky chutnala.

bajciatko
22. okt 2010

@luthien.k mne zase dr vravela, ze aby som len tie hlubiky davala ked sme mali problemy s bruskom, ale uz davam celu aj hlubiky aj ruzicky

luthien.k
22. okt 2010

@bajciatko, to jen kvůli nadýmání, někdo je na to citlivější, ale někdo to snese 🙂

modra1
22. okt 2010

@luthien.k dík za doplnenie, ja stonku vždy vyhadzujem, tak ma nenapadlo, že by to niekto jedol, a to je fakt, že stonka nadúva, mňa teda určite.

luthien.k
22. okt 2010

@modra1, mně nevadí, tak jí chroupu syrovou, chutná jako kedlubna (kaleráb???) 🙂

bajciatko
22. okt 2010

este sa chcem poradit, ked ma tie ekzemove miesta tak suche, ale nie zapalene, tak cim je to dobre natierat? ja hned na to davam kortikoidy, lebo sa bojim, ze sa to zhorsi ked to necham len tak..., trapi ma to, ale ono to hned zizne a je pokoj

mima3
22. okt 2010

@luthien.k písala si, že sú vhodné pre kojace probiotiká infants dophilus, ale tie sú detské, nie? to nevadí? nemali by maminy skôr jesť adults dophilus? ja som si dnes kúpila tie adutsky, je to chyba?? dakujeeem 😎

@kam.zyk - chcela by som sa spýtať aký krém mám marečkovi kúpiť, keď nemá nejaké prejavy akútne - začervenanie (to riešim hlavne sudocremom), tak ma sem-tam take suchšie miesta s takou akoby krupičkou, voľným okom to ani nevidieť a ani to nemal cez leto, len teraz - možno počasím. mám ho premasťovať? dakujeeem 😉

sunysara
22. okt 2010

ještě jeden dotaz zase, můžu malému dávat dětské čaje? ty klasické sáčkové? bylinky nevadí ne???

luthien.k
22. okt 2010

@mima3, ty probiotika pro kojící reprodukuju, co radí kam,zyk...
Co se týče pravidelné péče o atopickou pleť, tak výbornou zkušenost mám s Biodermou Atoderm PP nebo A-Derma Exomega, ty jsou na tu každodenní péči super. Kam.zyk Ti asi neodpoví, mají doma nějaké problémy s malou, bohužel.
@bajciatko, to samé 🙂

luthien.k
22. okt 2010

@sunysara, bylinky vadí, hlavně heřmánek a ten tam bývá hodně, čaje obecně nejsou pro děti vhodné, jsou to svým způsobem drogy, které ovlivňují kdeco (bylinky jsou léčivky a černý čaj má zase jiné látky....). Nejlepší je voda, z čajů maximálně rooibos. Když je zavedené ovoce, tak mohou být i ředěné ovocné šťávy (třetina šťávy, zbytek voda), nám kam.zyk onehdá doporučovala Hipp hroznové víno jablko.

tygrous
22. okt 2010

@stipa My mame skvelou pediatricku, obecne tady uznavanou, i kdyz teda jeji pristup k ABKM neni uplne 100%. Ale obcas se strida s mladou holcinou, ktera je sice taky sikovna, vsechno hezky vysvetli, ale vcera s tim jogurtem se fakt sekla...

sunysara
22. okt 2010

jj ty hipp to jsem se dívala, aha já jsem koupila na zažívání a pak jsem koupila klasický detský. no tak to vypiju asi sama.

stipa
22. okt 2010

@bajciatko já jsem také na rady luthien BKM vysadila, trvalo to asi měsíc, ale prckovi se kůže oparvdu zlepšila a troufám si tvrdit tak o 90% Opravdu na tom něco je!! 🙂

spagatice
22. okt 2010

Ahoj holky,
omlouvám se, dlouho jsem tu nic nepsala. Mám nemocné ruce, tak na počítač moc nechodím a navíc jsem se rozhodla, že si přečtu tuto diskuzi od strany 91, kdy sem začla chodit @kam.zyk, no a to mi chvilku potrvá.
A teď k Michálkovi. Už týden ho vůbec nekojím, pije sunar HA. Už jsem se tu dočetla, že když je HA, neznamená to, že v něm nejsou látky, na které může reagovat 😖 , to mě tedy dostalo. Nasadila jsem mu dietu. Ekzém byl docela v klidu.
Dnes se mu začíná zase zhoršovat, měl k obědu brokolici s rýží a kuř. masem, Doktor mi kuřecí maso povolil, vy ho zakazujete, takže ho zkusím vysadit taky. Vysadím i tu brokolici a rýži a uvidím, jestli se to uklidní.
Když má ty fleky červené a měl by to třeba z brokolice, já mu ji vysadím, tak se ty fleky samy uklidní, nebo je musím mazat něčím speciálním? Mažu ho dvakrát denně krémem lipobase. Na jednu nohu jsem mu začala dávat tu konopnou mast, je to jediná končetina, kde se mu zatím ekzém teď neudělal, tak možná i pomáhá, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. @kam.zyk můžu ho tou konopnou mastí mazat i na ty červené flíčky?
Ptala jsi se ještě na porod. Tak Mišák se narodil normální cestou, porod trval 33 hodin, několik hodin měl nedostatek kyslíku, ale narodil se naprosto zdravý (skóré 10-10-10).
V rodině bohužel ekzém máme, já ho nemám, ale můj táta měl až do puberty těžký ekzém. Do teď se mu občas objeví na dlaních. Manžel má nějaké červené suché fleky pod očima už asi dva roky, ale odmítá jít k doktorovi 😠 . Já mám alergii na celer a pelyněk. Moje máma je alergická na prach, roztoče, pyl... Mladší bratr je taky alergik.
Pak jsem se vás ještě chtěla zeptat na koberce a záclony. Myslíte, že bych měla všechno vyházet už teď, když neni jasné, jestli mu to vadí? Nebo mám počkat, až bude starší a prokáže to případné testování na prach, roztoče apod.?
A ještě jsem vám chtěla napsat, jaké potraviny doktor povoluje a jaké ne:
NE - vejce, mléko, mléčné výrobky, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, meruňky, fíky, datle, rybíz, angrešt, maliny, jahody, ostružiny, ořechy, mandle, pistácie, slunečnicová a dýňová semínka, cukr, sladkosti, med, javorový sirup, rajčata, celer, paprika, ředkev, ředkvičky, křen, luštěniny, kyselé zelí, řeřicha, bazalka, vanilka, skořice, kari, muškátový oříšek, ryby, měkkýši, vepřové maso.
ANO - zelená okurka, cuketa, dýně, baklažány, mrkev, kedluben, chřest, čekanka, zelené saláty, mangold, červená řepa, porek, květák, brukev, bílé zelí, červené zelí, čínské zelí, kapusta, hrušky, sladká jablka, meloun, avokádo, sladké třešně, vinné hrozny, borůvky, švestky, mirabelky, rýže, proso, oves, kuře, krůta, kachna, husa, jehněčí, hovězí, králík, čistý hroznový cukr, jablečná nebo hrušková šťáva, rýžový škrob, kukuřičný škrob, bramborový škrob, slunečnicový olej, kukuřičný olej, sezamový olej, olivový olej, margaríny bez mléčné bílkoviny, minerální vody, čaje (dětský, velmi slabý černý, šalvějový, z lipového květu, z černého bezu, fenyklivý), hroznová šťáva.
Moc vám děkuju za odpovědi 😉

luthien.k
22. okt 2010

Holky, já už se normálně ve vás přestávám orientovat, budu si to muset začít psát, jak kam.zyk... 😅
@spagatice, hned jak budu moct, tak Ti zkusím něco napsat, ale teď nemohu, ale snad zítra 🙂

spagatice
22. okt 2010

A ještě nějaké fotečky

spagatice
22. okt 2010
stipa
22. okt 2010

ahojky, jak jsme se bavily tak tady máme další recept na dort do sbírky pro ty naše děťátka - jeden je bezlepkový a bezmléčný a druhý bezvaječný a bezmléčný.

Korpus pro alergika na mléko a vejce.
Ingredience.
Rýžový nápoj (Náhražka za mléko)350 ml teplé vody v ní rozmíchat 3 lžíce tohoto mléka.
100 g margarin Euro Shopper

180 g cukr moučka
3 lžíce gustinu
300 g mouka pol.
1 van.cukr
1 prášek do peč.
Tuk našleháme s cukrem na střídačku přiléváme připravené mléko a mouku smíchanou s práškem do peč.a gustinem.
Vlijeme na vymazaný plech tímto margarinem a vysypaný pol.moukou.
Upečeme do růžova.
Krém.
150 g margarin Euro Shopper
1 a půl vanilkový pudink rozmíchat v 50 ml studené vody.
Podle návodu si uděláme rýžové mléko ze ¼ litru teplé vody.

150 g cukru osladíme si rýžové mléko..Přivedeme k varu vmícháme pudink..Klasika uvařit pudink a vychladit.
Našleháme margarin a vešleháme vychlazený pudink.
Z korpusu na plechu jsem si vykrojila 3 kola o průměru 16 cm.
Promazat krémem.Po konzultaci s maminkou je dortík proložený meruňkami.
Potažený Wi který neobsahuje ani mléko a ani vejce.Ozdoby a figurky jsou také z Wi.

Bezlepkový a bezmléčný dort
Tento korpus je přesný na formu velikost 18 cm.
Je vláčný a pro male prcky senzační.

3 vejce

3 lžíce cukr moučka

1 dcl oleje

3 lžíce solamyl dr Oetker

1 vanilka pudink dr Oetker

1 prášek do peč dr Oetker.

Špetka citron kůry

1 Našleháme žloutky s cukrem a olejem.

2 Vyšleháme tuhý sníh.

3 solamyl pudink a prášek do peč smíchat .

4 na nejmenší otáčky šlehače zašleháme na střídačku sníh a smíchanou sypkou hmotu.

5 Formu vymazat olejem a vysypat kokosem

6 nalejeme těsto a upečeme.

Pečeme na 170°cC 35-40 minut

Kdyby vás zajímalo více, tak zde: http://peceni-s-laskou.webgarden.cz/dortiky-pro...

spagatice
22. okt 2010

1. fotka - červené tváře, normálně je takové nemá
2. fotka - flíčky dole na ramínku
3. fotka - u kolínka má taky flíček, ale tady neni skoro vidět 😒
4. fotka - stejně jako na druhé, ale na levém ramínku, taky to tu neni moc vidět
5. fotka - fleky v zadu na noze nad kolínkem
6. fotka - fleky okolo lokte na pravé ruce
7. fotka - zádíčka - ty má dneska večer celá taková červenější, ale tady to opět neni moc vidět
Za kvalitu fotek se omlouvám, ale fotila jsem to teď večer, takže světlo nic moc 😒

spagatice
22. okt 2010

@luthien.k 😀 Chápu že žádná nemáte stále čas tady sedět a odpovídat, počkám 😉 děkuju

bajciatko
22. okt 2010

@stipa dakujem

lucinenka001
22. okt 2010

Kočky ahojte,

poradte prosim aku polievocku mozem drobcovi urobit? mame atopicky ekzem. Zeleninku uz papame vyse mesiaca, samozrejme spapa len par lyziciek a dost, ale zda sa mi, ze tej zeleninky uz ma dost tak sa zaroven pytam, prosim Vas ci uz mu mozem urobit polievocky, pripadne ak mate nejake recepty prosim vas. Alebo ak viete poradit co mu davat este papat. Citam, ze nemozu atopicke deticky kuracie masko? Tak mu mozem morcacie masko vyvarit? Pripadne ake cestovinky do polievky?
Zacala som uz aj s ovocim na desiatu, mali sme 3 dni jablcko, ale nechutilo mu, dnes mal kusok hrozna ale tiez mu nechutilo a aj sa mu vyhodil na licku fliacik tak som prestala. Zajtra mam v plane mu dat hrusku.
Kočky len poradte prosim co mu davat na obed co moze taky drobec papat.
Dakujem krasne za pomoc.

modra1
22. okt 2010

@bajciatko _ na suchý ekzém môže ísť aj Bepanthen, je mastný a liečivý. A ešte kamzyk často radí, že treba kúpiť žltú vazelínu v lekárni a pomere 1:1 ju zmiešať s osvedčeným premasťovacím krémom, napríklad dobrý je už spomínaný Bioderma Atoderm PP.
@lucinenka001 _na obed varím vždy zeleninu, mám už odskúšaných veľa druhov, tak kombinujem najmenej tri druhy (dnes mrkva, zemiak, cuketa, brokolica), volám to varená zelenina, ale mohla by som tomu dať názov polievka 😀, niekedy tam hodím aj cestoviny (ak nevarím zemiak), lebo tie už mám tiež odskúšané z jednotlivých druhov obilnín. Zmixujem, primiešam mäso (varím osobitne naraz viac, zmixujem, zamrazím v nádobkách na ľad a potom už iba vyberiem pár kociek na obed). Pridám pár kvapiek olivového oleja a podávam. Ryžu jej nevarím, lebo papá ryžovú kašu a ryžové chrumky, tak nech ju nepreryžujem.

modra1
22. okt 2010

@spagatice _určite ti odpovie @luthien.k, ale tipujem, že ekzém sa mu zhoršil z toho Sunaru HA (lebo ten obsahuje BKM) a nie z ryže či brokolice. Ten zoznam od doktora je dosť dobrý, len medzi NIE má byť zaradené kuracie mäso ak je dieťa alergické aj na vajce a pri alergii na BKM určite hovädzie mäso (obsahuje aj veľa kaseinu). Naopak, myslím, že bravčové (veprové) je v pohode. Mrkva je častý alergén, ale treba vyskúšať, ak dieťa nereaguje, tak samozrejme môže.