Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

danuschka
27. okt 2010

@luthien.k fakt díky za upozornění, prckovi to nedám 😝

luthien.k
27. okt 2010

@ladidinka, je dobře, že jste našli cestu, jak si od ekzému pomoct, každé dítě je ale individualita, takže někdo by vykoupal ve vločkách, získal by z dítěte sušenku a pak ho namazal krémem od Zepteru a měl by od hlavy k patě osypanou sušenku 😀 Osobní zkušenosti každé maminky jsou super, ale bohužel nejsou beze zbytku přenositelné na jiné dítě, to bych prostě ráda, aby každá mamina měla na paměti 🙂

luthien.k
27. okt 2010

@danuschka, jesli vyléčila dvouletého, tak to vůbec nemuselo souviset s těmi výrobky, ale s tím, že v tomto věku začínají vyhasínat potravinové alergie a taky že se konečně podaří vychytat tu správnou kosmetickou péči.

Jsem se nějak rozepsala, prcek mi tu u toho chrápe, to se to píše 😀

babulina
27. okt 2010

ahojte, som zufala, mala som podozrenie na atopicky ekzem, tak sme isli na kozne a ekzem sa potvrdil 😔 ale hned nam nasadili kortikoidy, je to normalne, maly ma ledva 4mesiace, pls poradte ako zacat ☹

ladidinka
27. okt 2010

@luthien.k Ale já to nikomu nenutím,jen píši co pomohlo nám 🙂 Tot vše 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

luthien.k
27. okt 2010

@babulina, prosím, kortikoidy ještě vynech, pokud to není fakt akutní rozškrábaný ekzém!

Napiš, jestli kojíš nebo jestli jste na UM, jak to má klučina dlouho, kde, jak to vypadá, co Ty jíš (jestli nemáš nějaká dietní opatření, jde hlavně o mléko a výrobky z něj, vejce, sója, ryby, ořechy, rajčata, celer, kakao i další), zda máte v rodině alergie, ekzém, astma...?
Také kdy jste byli na očkování (zda to nebylo nějak těsně před ekzémem) a jestli nemá malý nějaké další potíže, třeba s trávením (nadýmání, koliky, průjmy, hlen ve stolici apod.)

valentinuska
27. okt 2010

holky děkuji vám všem za rady ohledně toho mého kojení 🙂 spurtík to nebyl ale byla to prachobyčejná jednodenní laktační krize 🙂 dneska už mám mlíka úplně normálně ...
ulevilo se mi, nejdřív jsem se lekla, že jsem něco pokazila svým jídelníčkem ...
dneska jsem o dietce řekla i doktorce, která mi to odsouhlasila, takže tu radíte evidentně dobře! 🙂

babulina
27. okt 2010

@luthien.k - maly ma 4mes, plne kojeny, na stravu si davam pozor - ziadbe citrusy, orechy, paradajky, minimalne kakao, jedine zhresenie za posledne obdobie bola asi sojova tycinka, ekzem je u nas dedicny asi -moj otec ho mal ako dieta a vyrastol z neho, vyzera ze spustacom AE bolo virusove ochorenie, ktore drapol od starsej sestry, je tomu asi dva tyzdne, mame loziska vo vsetkych zahyboch - lakte, kolena, pazuchy clenky a najma pod krkom, par na chrbte, dost rychlo sa to siri co som asi najviac prekvapena, zatial som premastovala lipobasou a od kamosky mam la roche lipikar, do kupela oliantum som zacala davat trosku to skludnilo, neni ani jedno lozisko mokvave len hoodne zacervenale a suche

bianka234
27. okt 2010

@luthien.k takže keď je reakcia vidieť aj bez bodnutia, tak by som to mala spozorovať aj pri iných potravinách, napr. zemiak, nie?

luthien.k
27. okt 2010

@babulina, tak to máš nejspíš pravdu, že spouštěčem byla ta nemoc a dispozice v rodině taky jsou, dokonce to nemusí být ani ekzém, stačí pylové alergie atd.
Jen trošku tápu v tom, jestli se to tedy zhoršuje nebo se momentálně ekzém trochu zklidnil...??? Nebo se to rozšiřuje, ale co do projevu (mokvání apod.) se to nezhoršuje? Jestli to chápu správně, tak by mohl prostě stále působit nějaký alergen z jídla, co vadí, proto se to rozšiřuje, ale kosmetická péče by mohla být dobrá (@modra1 to omrkne a napíše svůj názor 🙂), pokud stav ekzému je stabilizovaný. Bohužel tu není kam.zyk, která by poradila z fleku (na základě popisu a foto), tak se musímě prozatím obejít bez ní.
Co se týče jídla, bohužel ne jen rajčata a citrusy dělají problémy, u dětí jsou to podle pořadí výskytu od nejčastějšího alergenu: kravské mléko, vejce, sója, pak ty ořechy, ryby a ostatní. Takže určitě bych doporučila vysadit na čas i toto, hlavně mléko (a hovězí maso) a vejce (plus kuřecí maso, jsou to zkřížené alergeny). Alespoň na 14 dní, resp. do uklidnění ekzému. Pak je možné začít testovat, které z těch potraviny měly vliv jejich postupným zaváděním zpět a sledováním reakce.
Jestli do toho budeš chtít jít (a dost děvčat tu potvrdí, že to pomáhá hodně, samozřejmě ne všem, ne každý ekzém je reakcí na tyto alergeny, ale je to takový začátek, od čeho se odpíchnout), tak písni a dáme podrobnosti o té dietě, co čím nahrazovat a tak.

luthien.k
27. okt 2010

@bianka234, teoreticky ano, ale osobní zkušenost nemám, nezkoušela jsem to, taky mi kdysi kam.zyk psala (a četla jsem to i jinde), že vypovídací hodnota těchto kožních testu na potravinové alergie je malá.

luthien.k
27. okt 2010

@babulina, jinak tady najdeš, co bys měla ve své stravě upřednostňovat a čeho se vyvarovat (a později i při zavádění příkrmů u prcka)
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...

Zde jsou další tipy, jak na malého atopika:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

maly_prcek
27. okt 2010

@luthien.k Jo, teď jsme v pohodě... Už jsem začala jogurt 😒 Tak pak bude sýr a pak zkusím vajíčko... Díky. Uvidíme, co vyjde. A prosím mohla bys mi poslat do IP kontakt na tu paní s Bebilonem? Díky...

erikasadek
27. okt 2010

@luthien.k
@luthien.k ANO ja som to pisala.. 🙂
ale ten test je psolahlivy ako krvny. na 99% 😉
tu je to uplne normalne ze najprv tento iank tento test je aj na prach, a ine alergie.. 😉
a zaroven sa robi aj prick test a krvne neskor;.
ale ako prve je tento .. dialller test sa vola;. 😉

luthien.k
27. okt 2010

@erikasadek, ahoj, já mám o tom ale jiné informace, například zde: http://www.alergobox.cz/main.php?lang=cz&menu=4...
Prostě kožní testy a jejich spolehlivost je jedna věc a skutečné reakce dětí jsou věc druhá. I z našich zdrojů jsem se ale dočetla, že ty kožní testy mají smysl hlavně v kombinaci s krevními testy, nicméně nonIgE alergie, kterých je ne zrovna mizivé procento, neodhalí ani jedny. Teda náplast by měla 🙂 Ale ta se tady zase moc nepoužívá...

stipa
27. okt 2010

@ladidinka - ne, ne 🙂 jen příště bych vločky do koupele nepoužila, kůži zbytečně vysušují, víš🙂

katy.m
27. okt 2010

@stipa toto není pravda,vločky zvláčňují,na atopický exém se doporučují 😉

katy.m
27. okt 2010

ale asi je to individuální,nám teda rozhodně neuškodily a používáme preventivně od narození.I mnoho Dr. doporučuje.Ale 100 lidí,100 chutí 😉

stipa
27. okt 2010

@katy.m 🙂 asi tak 😉

erikasadek
27. okt 2010

@luthien.k ja hovorim o koznom dialer teste a to nie je ako prick test..
ano je ako krvny spolahlivy.. na 99% a to su oficialne stanoviska;..
menej sa robia krvne tie 48 hodineve naplaste myslim.. to nie prick test 😉
a spolahlivost ako pri krvnom... 😉

pno tu sa urobi najprv dialer test a neskor krvny aby s avedeli hodnoy a ko prick test ale samozrejme aj fotky matie pokial je reakcia;. niekedy nie je v krvy ale ked dieta pouzije alergen tak je reakci akozna alebo ina a to tiez beru na diagnostiku.. 😉
proste vsetko spolu.. ale male babtka nepichaju kvoli tomu su tie dialler test.. 😉

erikasadek
27. okt 2010

pozri tu len treba vediet anglicky tam kde su kozne testy negativne prick testy tak sa pouzije ten co ja som spominala..
Abstract
Cow's milk allergy in children may involve several immunological mechanisms, IgE-mediated, responsible for immediate reactions, and non IgE-mediated, responsible for delayed or semi-delayed reactions. Clinical symptoms in children are largely dominated by atopic dermatitis and digestive manifestations, most of the time related to non IgE-mediated reactions, so that classical allergologic investigations, prick tests and measurement of serum specific IgE, are often negative. In these situations dominated by delayed or semi-delayed manifestations of milk allergy, atopy patch tests such as Diallertest®, a ready-to-use one, may facilitate the diagnosis.
Mots clés: Allergie au lait; Enfant; Patch-test

http://www.eurekasante.fr/parapharmacie/vidal/p...

luthien.k
27. okt 2010

@erikasadek, aha, tak to jsme si nerozuměly 😅 Ale pod tímto názvem jsem to nenašla, zde se tomu říká atopy patch test, tj. nanesení buď extraktu alergenu nebo přímo čerstvé potraviny na kůži (obvykle) zad, zalepení náplastí a odečtení za 48 - 72 hodin, je to ono, čemu se u vás říká diallertest? To potom ano, to je dost spolehlivé údajně... 🙂 Ale zatím se to z mně neznámých důvodů u nás moc nedělá.

luthien.k
27. okt 2010

@erikasadek, to je přesně ono, takže zase nakonec shoda 😀

luthien.k
27. okt 2010

Já totiž nevěděla, že Diallertest je obchodní název... Ale už jsme si aspoň srovnaly typ testu 🙂 No a to je přesně ten, co jsem tu sháněla a nesehnala... 😒

stipa
27. okt 2010

tak to je fakt zajímavé 🙂 to jsou věci, co se může a nemůže dělat, že?? 🙂 A pak se ta alergie také projeví. Hm, tak proč to nejde také u nás:(

stipa
27. okt 2010

Jo, děvčata Biomin H beru na lačno spolu s tím Probiosanem- nevadí to @luthien.k.? A prckovi Bio Gaia také nejlépe ráno, že 🙂 Já jen, aby to mělo všechno co největší účinek 🙂 Někdy mi totiž připadá, (co připadá, ono to tak vlastně je i vědecky dokázané), že se mi mozek na MD zmenšuje 😀 😀

erikasadek
27. okt 2010

@luthien.k ano toto a su rozne na prach , na roztoce a na ine;. 😉 ich rada je velka...
ovela lepsie kao krvne;...

ako som ti hovorila pred rokom.. j eto len v par krajinach zatial, ale neboj rozbehne sa to urcite vsade vo svete.; vyhoda neboli to dieta , ani rodica;. 😉 😉

inak ked uz sme v teme ekzeml baby skuste homeo .. histaminum .. + ine;..
a na povrch ak je sucha tak je dobra levandulova silica..
alebo yalng je ka s apamatam dobre na mokvajuci ekzem..
mozem odporucit u nas to bolo lepsie kao kortikoidy..

luthien.k
27. okt 2010

@stipa, ty probiotika - mrkni se do příbalového letáku, já jsem je tedy užívala během dne, ale už delší dobu je nemám, není potřeba 🙂

@erikasadek, kéž by se to tu začalo také běžně používat!

lucinenka001
27. okt 2010

Kočky ahojte. Ake ovocie mozem dat este drobcovi aby nemal alergicku reakciu prosim Vas? Mali sme uz jablko, hrozno, hrusku. Mozem aj melon zlty prosim vas? Alebo pripadne co este?
Kočky poradte ake piskoty, alebo keksiky mu mozem do ovocia zamixovat , ktore mozu drobci s atopickym ekzemom.
Este prosba na vas? Kolko kvapiek olivoveho oleja mam davat do zeleninky pre drobca?
Dakujem.

erikasadek
27. okt 2010

@lucinenka001 nie kvapiek ale apson jednu polievkovu lyzicu urcite.. deti potrebuju vac tychto nenasytenych kyselin a tukov ako my dospeli.. 😉