Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
31. okt 2010

@valentinuska, týden není žádná doba, ještě alespoň jeden vydrž! Co se týče té sloličky, já bych se neznepokojovala, pokud v ní skutečně nebudou kousky hlenu nebo krev (my jsme mívali 😒 a hlen, ač dodržujeme dietní opatření, se objevuje občas stále, takže nás čeká gastro vyšetření...), není silně zapáchající, tmavě zelená, průjmovitá nebo malou nebolí bříško.
Očkování teoreticky vliv mít může, i když ten mechanismus nedokážu říct, ale jisté je, že ovlivňuje imunitu, takže určitě může ovlivnit i činnost střev.

luthien.k
31. okt 2010

@uankab, s tím okyselením myslím, že když malá nezná chuť klasické bílé polévky, která je předpokládám sladkokyselá, tak jí ani nebude chybět, když tam ta kyselost nebude, co říkáš? Balzamikový bych nezkoušela, to je samá bylinka, to už raději čistý ocet z kvašených jablek - jablečný.

luthien.k
31. okt 2010

@ada11, holčička je už docela velká, v tomto věku se už pomalu začínají potravinové alergie měnit (zmenšovat), ale je to individuální, klidně to může být až po třetím roce života a malému procentu vytrvají do dospělosti. Takže určitě zkontrolovat stravu, jestli je dostatečně hypoalergenní, není od věci. Zde je seznam potraviny, které obvykle nevyvolávají alergické reakce (plus i ty problematické):
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...
Také zkus zapřemýšlet, zda není něco jiného ve vašem životě, co vy mohlo ekzém spustit - nějaká nemoc, očkování, nové zvířátko, vybavení bytu atd. Může to být klidně vliv plísní, roztočů... Takže popřemýšlet, jestli tam by nemohl být problém (je tu maminka s chlapečkem, také takto starším, kde budou nejspíš mít plísně z květin velký vliv). I ten jídelníček zkus popsat.
Kortikodiky i ten Protopic jen potlačily reakci organismu na kůži, dokud se nedopátráme příčiny, tak se to zřejmě bude stále vracet.

luthien.k
31. okt 2010

@kaja73, tak dej vědět, jak to zabírá, jsem překvapená, co kam.zyk doporučila, ale to je jen mojí neznalostí... 😅

nesetrilek
31. okt 2010

@luthien.k , já vápník doplńuji ve formě semen (sezam, lněné semínko), v téhle formě je daleko využitelnější pro tělo než z mléčných výrobků. Ale je fakt, že zrovna sezam je též alergen. Umělému doplňování nejsem zrovna nakloněna, ale pokud je to nutnost, tak půjdu i do toho 😉
Vlňáky používáme od léta a do teď s nima problém nebyl?! Je fakt, že PUL kalhotky už dávno nepoužívám, ty mě fakt nevyhovují, leda že bych pořídila nějaké stahovací (my jsme BKM-bezplenková komunikační metoda, i když teď ve fázi dlouhodobého bojkotu). Alany též používám na noc.
S tou rybou to bylo jednorázově, měla jsem ji opravdu po dlouhé době, i když jsem je teď chtěla zavést pravidelněji ☹
A tu soju jsem měla zase jako náhradu masa, které teď též omezuji, ale holt se jí musím vzdát.Ale dost jsem si zvykla pouzivat soyu jako dochucovadlo, to mi bude chybet ☹
Probiotika Bio Gaia jsme davali, ale moc me nepresvedcily (ale muzu jim dat jeste sanci 🙂 ), nedavno jsem zacala davat Biopron, ale v tom je zase vanilkove aroma 😒

Nejhorší je to, že okolí to vůbec nechápe, že se snažím držet nějakou dietu, abych synovi pomohla, všichni si myslí, že přeháním 😠 . Jedinný manžel to jakž takž chápe. Je to celkem handicap, že člověk na návštěve musí všechno odmítat. Už to ani není z toho důvodu, že bych měla na to nabízené chuť, ale nebaví mě to stále dokola vysvetlovat. 😔
Sousedka do mě včera hustila, že když nejím mléčné výrobky tak přijdu o mlíko, sice vím, že nemá pravdu, ale stejně to ve mně stopy pochybností zanechalo!

Taky jsem už dost zhubla. Vážím už o 9 kg méně než před otěhotněním a začínám už mít asi tak o 5 kg pod můj ideál ideální váhy.

Moc si vážím tady toho poradenského střediska 😀, nevím, co bych si bez Vás počala, už jsem začala ztrácet smysl mého omezování, když jsem neviděla efekt, ale teď mám znova sílu bojovat!😅

kaja73
31. okt 2010

@luthien.k No,dnes som ho už 2 krat natrela, najskor som dala biodermu pp a na to som dala sudokrem.Zatial to vyzera, že červen trošku ustupila.No, ved uvidime,chce to čas.

nesetrilek
31. okt 2010

@kam.zyk koukni prosim na ty fotky, diky moc
p.s. ted ma jeste k tomu trochu krupici na zadech, typuji ze mozna z biodermy, takze asi prejdu na a-dermu dle rad @luthien.k

lucinenka001
31. okt 2010

@uankab

dakujem za radu velmi krasne 🙂. Kupim mu ich v Kosiciach verim, ze ich rychlo najdem 🙂

luthien.k
31. okt 2010

@nesetrilek, rozumím Tvé snaze o co nejmenší míru chemie atd., i já často přispívám do tématu biodítě, je mi to také blízké, ale bohužel jsme už tak "zdegenerovaní" (snad mi prominete ten výraz), že nás už jen příroda zachránit nedokáže (a všechny ty alergie jsou toho příkladem - vezmi si třeba, makrobiotika říká, jezte to, co u vás roste v dané roční době - a já z českého ovoce nesmím prakticky nic, mám na to alergii...).
Biomin H je vyroben z vaječných skořápek, je to také čistě přírodní věc, ten Caltrate nevím, ale Biomin je z tohoto hlediska opravdu OK 🙂 Přírodně získaný, skvěle vstřebatelný. Dietu máš teď celkem přísnou, malý to nepocítí, ten bude mít v mléku vápníku dost, jenže ten bude z Tvých kostí! Navíc sezam opravdu není to pravé a obávám se, že jen ze semínek ho zkrátka nedoplníš dost (100g sezamu = 670 mg vápníku´, 100g brokolice = 105 mg... viz. zde: http://www.osteoporoza.cz/vapnik-v-potravinach). Potřeba kojící matky je cca 1250 mg denně!
Z probiotik klidně zkus ten Infants Dophilus, také neobsahuje nic zbytečně navíc a přiznám se, že nám asi také pomáhá víc, než Bio Gaia, po té jsem žádné změny k lepšímu v trávení malého nezaznamenala, u Dophilusu ano! 🙂
Víc později, zatím ahoj.

luthien.k
31. okt 2010

Tak mám ještě chvilku - @nesetrilek, hlavně se nenech zviklat těmi, co o tom nic nevědí, je nás tady spousta, co jsme měly nebo máme nemléčnou dietu, já od 3. měsíce věku prcka - a o mlíko jsme nepřišly, některé kojily i tři roky (já do roka, než se malý odstavil sám).
Myslím, že co se týče toho hubnutí, asi by ses, už i kvůli té dietě, neměla vyhýbat masu. Ideální je krůtí nebo králík z bílých masíček, pak je HA také jehněčí. Doplní Ti cenné bílkoviny. Ono totiž ani s luštěninami se to nemá přehánět, ty suché, jako je čočka, fazole, hrách, také často alergizují a sója je vysloveně tabu. Takže se neboj zařadit maso, sobě i pomalu malému.

luthien.k
31. okt 2010

@kaja73, tak snad zdárně pokračujete 🙂

kaja73
31. okt 2010

@luthien.k myslim si, že keby si krpec tie prstiky nedaval do ust,že by to bolo o dosť lepšie,pretože po poobednajšom spanku-2hodinovom-čo vlastne prsty do ust nedaval a mal ich natrete,tak to bolo viditelne lepšie.Ale akonahle ,už bol hore dlhšiu dobu,tak to zas sčervenelo.Ked mu prsty vyberam z ust,tak ma ide zožrat od hnevu 😒 V tescu som našla krem na zapareniny v zloženi bambucke maslo, mandlovy olej a zinok,skusim ho na kusku kože,čo to spravi.Zaujima ma hlavne ta zložka s bambuckym maslom,to som ešte nemala,ale počula som o tom.Ten sudokrem velmi vysušuje,tak chcem skusit aj iny krem na zapareniny. Bubchen som dnes nezohnala.Jaj nech už ta červen ustupi, aby sme mohli už len premastovat.

luthien.k
31. okt 2010

@kaja73, no jo no, zuby vylezou a bude líp 🙂

O bambuckém másle tu kam.zyk psala, že je super, ale ne na akutní stádia ekzému, ale spíš na ta chronická... Navíc bych se tam trochu bála toho mandlového oleje, ale když vyzkoušíš, uvidíš nejlépe.

nesetrilek
31. okt 2010

chtěla bych se zeptat kde (a jake) kupujete maso pro děti 😕

ella26
31. okt 2010

@kam.zyk děkuju za radu s mazáním podkoleních jamek. Mám dojem, že po tom atodermu PP je to vždy mnohem víc červené, má to tak třeba dočasně vypadat nebo je možné, že má na ten atoderm malý nějakou reakci?
Na tělo nám dobře pomohla kombinace bepanthenu s konopnou mastí, ale ty záhyby jako podkoleno a podpaží (tam má vyloženě skoro opruzeniny) to nezabírá. Mazala jsem tam občas i imazol plus, kdyby tam náhodou byly kvasinky. Bubchen půjdu zítra koupit, zkoušela jsem sudokrém, ale žádné velké zlepšení teda nenastalo.

ella26
31. okt 2010

@luthien.k Děkuju za rady. Už jsem chtěla napsat dobrou zprávu, že na nohách ekzém po těch dietních úpravách skoro zmizel, až na podkolení jamku a podpaží, tam je to v kombinaci s opruzením. Bohužel malý chytil nějakou virózu a zase se to mírně zhrošuje, zatím ale mnohem méně než předtím. Tak snad to brzo odezní s tou rýmou.
Jak dlouho myslíš, že ho mám držet na tom AC mléku? Mám zase zkoušet převést ho zpět na HA, pokud bude "čistý" nebo ne?
A ještě se chci zeptat, zda nemáš nějakou radu, jak bojovat s tím, aby se malý neupnul na jednu, dvě chutě. Třeba teď mu zachutnala ta dýně, pět dní jsem ji testovala a další tři dávala dál kvůli té rýmě (abych o nezatěžovala něčím dalším), jenže dnes jsem zkusila mrkev s bramborem a vypadá to, že co není dýně, to se u nás jíst nebude. Stejně reaguje na tu jáhlovou kaši:((

modra1
31. okt 2010

@ella26 _ prispôsobila by som sa jeho chutiam. Do mrky so zemiakom môžeš primiešať aj dyňu, kľudne aj viac, aby ju tam cítil. Robievam to tak, keď má malá vyberavé chute. Myslím, že je to ok, aj my predsa uprednostňujeme to čo nám chutí. Môžem ti povedať, že po čase sa mu to preje, zapáči sa mu iná cuť, neboj sa, nebude do maturity papať len dyňu a pšeno 😀.

modra1
31. okt 2010

@nesetrilek _ s mäsom to nie je jednoduché. Ja mám králika a morku z domáceho chovu od našich, priebežne vyťahujem z mrazničky. Ak máš možnosť nakontaktovať sa na spoľahlivého domáceho chovateľa, je to lepšie (podľa mňa), ako kúpiť v obchode. Dávala som malej už aj kačku, normálne z obchodu, ale keďže je to pomerne sezónny tovar, neobávala som sa až tak chemizácie ako u kurčaťa. Kurča som jej ešte nedala, mám v úmysle kúpiť bio kurča, asi kvôli tomu zájdem na nákup do Rakúska (som z BA, mám to veľmi blízko), budem maž zásobu v mrazničke.

modra1
31. okt 2010

@lucinenka001 _kam sa ponáhľaš s tými chrumkami? Je ešte malý, možno ti ich zje, ale načo mu ich dávať, mal by mať hlavne zeleninu ešte (predpokladám, že prikrmuješ od 6.mesiaca), papá ešte hladko mixované veci a chrumky sú veľké kusy, sú síce mäkké, ale napríklad moja malá sa s nimi ešte pred mesiacom vedela dusiť, jednoducho vopchala do pusy veľký kus a bolo. Nesolené kukuričné a ryžové sa dajú kúpiť aj v Bille a Kauflande, aj v Lidli, ale tie sú dosť hrubé, pre malé bábo nevhodné.

stipa
1. nov 2010

ahoj@luthien.k. tak prcek má místa suchá, ale když je namažu Biodermou PP a pak Bubchenem, tak se škrábe - asi ho to vysušuje příliš a když ho máznu místo Bubchenem Lecidermem, tak mu ta ložiska vylezou, zvýrazní se, zčervenají @kam.zyk takže nejspíš to bude zase intolerancí na la Lanolin, který Leciderm obsahuje. Ta samá reakce byla i na ten Bepanthen jak jsem Ti psala. Takže Leciderm byl o.k. tak týden na suchá ložiska ☹ Takže poslední možností asi je namíchat Biodermu PP s tou žlutou vazelínou 1:1 ale to asi moc ložiska léčit nebude 😒 Biodermu PP snáší, není tam žádný Lanolin. Tak zkusím namíchat tuhle směs a uvidím jak to bude reagovat.

luthien.k
1. nov 2010

@nesetrilek, já krůtí kupuju u řezníka, ony krůty nejdou moc průmslově vykrmovat, jako kuřata, takže já se krůtího z obchodu nebojím. Králíci také ne, takže kdyby bylo nejhůř, taky bych ho koupila, ale mám od babičky.

luthien.k
1. nov 2010

@ella26, AC mlíko ještě nech, počkej, až se to celé usadí a pak můžeme otestovat HA 🙂

luthien.k
1. nov 2010

Jinak @ella26, souhlasím s @modra1, když mu chutná dýně a nereaguje na ni, tak šup s ní do ostatních směsí 🙂

@stipa, lanolín obsahuje kdeco, teď jsem koukala na sudocrem a ten taky 😒 No nebudu kam.zyk fušovat do řemesla s mazáním, už dostkrát jsem radila blbě, takže zůstanu raději u diety a těch ostatních obecných věcí kolem alergií 🙂

jieff
1. nov 2010

@luthien.k Už šest dní je malej na dietě a dlabe k obědu dýni, k věčeři pohanku nebo jáhly oslazené jablkem nebo hruškou. Exem se mu hodně vytratil, i když pořád ještě zbývá, dneska zkusím do dýně přidat bramboru. Koupili jsme kapičky Bio Gaia, Probiosan pro sebe jsem ještě nesehnala...
Taky mažeme Biodermou se žlutou vazelínou.
Moc děkuju za rady a zase dám vědět jak se to vyvíjí

tygrous
1. nov 2010

@kam.zykahoj, tak znovu testujeme jogurt přímo na Honzíkovi a myslím, že je to OK 😵 Po 6 dnech, kdy dostával každý den postupně 1/2 až celý jogurt a od 4.dne i plátek až dva sýra a 6.den kaši do klasického Nutrilonu (+já jedla BKM bez omezení), tak kůže krásná (dokonce mu i během toho týdne zmizel ekzém, co měl od zubů od minulého týdne) a stolice první dva dny byla trochu řidší než obvykle a 2x denně, ale pak dokonce i jeden den vůbec nekadil a teď zas najel na svůj režim 1x denně ráno, část je úplně tuhá, část kašovitá, už v tom ani nemá ten sražený jogurt jako měl při tom prvním testování. Takže co Ty na to??? Teď nás teda čeká ještě 3.hexa, tak to asi bude lepší jogurty omezit na 14 dní po očkování, ne? Nechci radši moc jásat, ale mám z toho velkou radost 🙂 Moc Ti děkuji za rady a přeji vše nej a pohodu celé Tvé rodině!!

lucinenka001
1. nov 2010

@modra1 Ahoj,

ja ani neviem kam sa ponahlam s tymi chrumakmi. To asi preto, ze pocuvam niektore mamicky okolo seba co vsetky deticky ich uz popapaju tak ja som slaby "odvar" s nasim Adamom. Zeleninku uz papame cca 2 mesiace. Teraz uz cca 2 tyzdne som pridala ovocie. Prosim Ta, prevaras ovocie ci davas surove? Dakujem aj indo kde kupim chrumky 🙂. Tak teda este s nimi pockam. Lebo nas Adam by sa s nimi urcite zadrhol 🙂.

ella26
1. nov 2010

@kam.zyk Prosím ještě o radu, malý se nějak zhoršuje. Nejhorší je to podpaží, je to rudá zapařenina, vůbec už nevím, co na to zkusit. Prosím, podívej se na fotky, až budeš mít čas. Budu vděčná za každou radu. Děkuju.

uankab
1. nov 2010

@lucinenka001 , kukuricne chrumky sa same rozpustaju v puse, urcite sa ti tym maly nezadrhne, tym sa neboj 😉 .. Magdalenka bola zhruba v tom veku ako Adamko ked som jej ich dala prvy krat (fakt po troske 1-2 denne) a bola v pohode.. a bola to potravina co tolerovala, tak som bola veelmi rada 🙂 ... a ved ste len zacali s prikrmami, tak sa fakt nemas kam ponahlat... nas jedalnicek z hladiska rozmanitosti sa da porovnat asi jedalnicku 8mesacneho baba, ale neriesim to, papame aspon nieco a to je dolezite 🙂
@luthien.k , ja som to chcela len kvoli zmene chuti, nech stale nema to iste... jablka nemozme.. tak nevadi, necham to tak 😉 ... zacinam testovat hovadzie cez MM, som zvedava ako dopadneme... a este sa spytam na klicky, myslis ze mozem dat magdalenke klicky z mungo fazulky? dnes mala o ne velky zaujem ked som ich jedla na ranajky...

@ella26 , my sme to mali velmi podobne, pomohol na to Sudocrem (mazala som 2xdenne)... neviem ako dlho drzte tu dietu, nam sa to ako tak vycistilo po mesiaci, pod kolienkami to trvalo skoro 2 pokial to zmizlo...a ako pisu ostatne babenky, zmiesaj tekvicku napr so zemiakom 🙂 .. .dieta si na chute musi zvyknut, ved doteraz to bolo len mliecko 😵

kaja73
1. nov 2010

@luthien.k Skusila som na jednej ruke ten novy krem na zapareniny,ani som pod neho nedala biodermu pp a ruka sa pomerne pekne upravila, asi ho dam aj na druhu.Suche to zostava ,ale ta červen pekne zmizla.Druha ruka je zatial horšia-tam davam tu bioderme pp a sudokrem.Lepši sa aj ta ,ale pomalšie.Asi mu viac ako sudokrem, vyhovuje tento druhy krem.Asi vdaka tomu bambuckemu maslu až tak nevysušuje aj ked je tam tiež zinok.No nechcem to zakriknut. Ale kamzik mala v každom pripade pravdu 🙂 ,že tam treba niečo so zinkom a nie mastne.Proste sa vyzna 😉

luthien.k
1. nov 2010

@jieff, to jsem ráda 🙂 Ten Probiosan je nejlepší objednat na netu, jestli máš třeba i co objednat k tomu, kvůli poštovnému... Ani v jedné z našich čtyř lékáren na malém městě mi ho nebyli schopni sehnat.