Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

spagatice
18. nov 2010

Moc ti děkuju. Jak jsem četla, tak to nemáš doma vůbec jednoduchý. Co to máš za rodinu, když tam musíš platit nájem a ještě si tam nemůžeš uvařit 😕 . Škoda, že nejsi z Ústeckého kraje, hned bych si tě nastěhovala k nám a vařit by jsi tady mohla od rána do večera 😉 Hlavně aby vám to dobře dopadlo a mohli jste v novém bytě bydlet všichni.

kam.zyk
18. nov 2010

@spagatice Vztahy v naší rodině opravdu nejsou nic, čím bych se mohla pochlubit...asi se přestěhuju do Ústí 🙂

@stipa pošli údaje tvého dítěte 🙂

kam.zyk
18. nov 2010

@jijitka Taky jsem zapomněla napsat, že (stejně jako u tygrouše) tvůj syn má konj.Venuši s Sluncem - bude to jednou dost pěkný mužský 🙂 A protože mám čas, jukneme do budoucnosti aneb uplatnění v dospělosti:

Vzhledem k jeho potřebě nezávislosti a netrpělivosti by si měl hledat takové povolání, kde bude mít dostatek volnosti, možnost určovat si vlastní tempo a své metody. Bude rozený inovátor a ať už bude dělat cokoliv, vždy do své práce přinese jistou originalitu. Má skvělé logické myšlení, intuici, potřebu dopátrat se pravdy a ambice něco významného dokázat. Možná ho bude přitahovat věda, výzkum a moderní technologie. Také je humanisticky založený, je shcopen pomáhat druhým, a bude mít intuitivní schopnost rozpoznat charakter lidí a motivovat je k lepšímu životu. To jsou kvality, které by jednou mohl využít v povolání učitele, psychologa, advokáta, terapeuta nebo poradce. Své vznešené ideály a smysl pro spravedlnost by mohl nasměrovat do humanitárních organizací, ekologických spolků, politiky, sociologie či politologie. Pokud se vrhne do podnikání, najde si pravděpodobně takový obor, kde využije své nekonvenčnosti, vynalézavosti, schopnosti experimentovat a iniciovat nové projekty. Je tvořivý a možná ho bude přitahovat nějaká tvůrčí práce u filmu, divadla, televize nebo ve vydavatelství.

Bude hodně přátelský, humánní a otevřený v přístupu k ostatním. Bude disponovat úžasnou schopnost odhadnout lidi na první pohled a vidět i neviditelné. Bude mít mnoho zájmů, ale trochu bude chybět praktická stránka. Ne vždy dotáhnete své nápady k reálnému konci. Jeho vnější chování obvykle nebude prozrazovat intenzivní vnitřní citový život. Ten si velmi chrání. Nemá rád, když ztrácí kontrolu nad svými city.

Nebude mít rád životní situace, kdy jeho materiální zabezpečení bude nějakým způsobem ohroženo. Majetek a peníze mu budou dávat emocionální jistotu. Vystřídá v životě vícero zaměstnání a někdy si i vybere takové zaměstnání, které mu sice přinese finanční zabezpečení, ale nebude ho vnitřně uspokojovat. Nebo dá přednost životu s partnerkou, která se o jeho materiální blaho postará. Jednou si bude muset uvědomit, proč mu tolik záleží na materiálních jistotách a bude muset přehodnotit hodnotu peněz a spíše se zaměřit na vlastní zdroje (nikoli materiál.charakteru), hodnoty i talent a naučit se těchto svých darů využívat. To je takové poselství horoskopu, na čem bude jednou potřeba zapracovat - nestavět tolik na mater.hodnotách, víc věřit sám sobě, ve vlastní schopnosti, než stavět sebevědomí na tom, kolik mám naspořeno a co vlastním.

kam.zyk
18. nov 2010

Tak ahoj všem, zase se tu objevím zítra ve stejnou dobu 🙂 A ne že mě teď zahltíte astro dotazy (ale zeptat se klidně můžete 😉 nedá mi to, neodpovědět 🙂 ) , přece jen, astrologie je koníček (byť ho praktikuju už hezkých pár let), hlavní náplň by měly být otázky spojené s imunologií, dermatologií, neboli "moje obory "🙂

jijitka
18. nov 2010

@kam.zyk moc děkuju, ty jsi neuvěřitelná 😀 A musím říct, že to jak se Vašík zatím projevuje, už dokonale odpovídá tvému popisu. Ostatní se uvidí časem, ale v některých věcech vidím přesný mix sebe a svého přítele 🙂
Ještě se zeptám - mimo téma - ty jsi přímo z JH? Já pocházím 15 km odtud, teď tam jezdím k rodičům.

aleachim
18. nov 2010

@kam.zyk pavidelně čtu tvé příspěvky a jsi fakt úžasná. Jsem atopička, astmatička, alergička,..... no, určitě bych se ti líbila 😉 . Ale měla jsem štěstí na lékaře, takže momentálně jsem úplně v pohodě a moje dcerka taky. Kamarádím s luthien.k (ona momentálně nemá přístup na net) a ona občas něco s tebou konzultuje za mě, takže děkuji, ale hlavně děkuji, že tu holkám pomáháš. V dětství jsem si AE zkusila opravdu hodně a nemyslím si, že by se medicína až tak moc posunula, natrefit na někoho, kdo tomu rozumí je opravdu štěstí, takže je opravdu dobrý skutek, že tu ve volném čase při potížích, které máš, holkám radíš. Díky.

Mohla bych ti poslat údaje naší lucky? Mě by hrozně zajímal její horoskop?

kam.zyk
18. nov 2010

@jijitka Jo jo, nativní horoskop, to sedí až hrůza. Někdy dělávám horoskopy přímo na míru člověku, a sice ve formě knížky, nechávám to vázat do tuhé vazby. Vypadá to pak krásně, na líci jsou vyražená stříbrně data zrozence, vazba je v barvě, jakou si kdo vybere, prostě moc pěkně to vypadá.

@aleachim Medicína se v oblasti léčby atopie posunula strašně moc, za těch posledních 30 let. Jen je pro mě divná věc, že se to k řadě našich lékařů nějak nedostalo, protože řada z nich se uchýlí k pouhému zastrčení hlavy do písku = lokální kortikoidy. Ale naštěstí nejsou všichni lékaři takoví 🙂 Klidně zašli údaje Lucky.

jenovefa
18. nov 2010

@kam.zyk Teda já čumim, i astro... Nechceš si založit nové téma? Ještě jsem na "seriozní" nativní horoskopy nenarazila. Nechci Tě otravovat s dotazy tohoto typu, těch atopických je tu až dost. Kdybys do astro témátku hodila číslo účtu, moc ráda bych za Tvé služby zaplatila, trávíš tím mnoho času. Syn prodělal operaci hlavičky (kraniosynostoza), bojím se remodelace, takže to víš, kuknout do budoucnosti je lákavé...

jijitka
18. nov 2010

@kam.zyk - vidíš, dobrý tip na dárek a má myslím, že toho využiju. Jinak IP

orlik
18. nov 2010

@kam.zyk ahoj, zdravím po dlouhé době a ještě jednou ti chci moc a moc poděkovat za tvoji pomoc, díky které se Terezka AE zbavila. Doufala jsem, že už tě nebudu muset otravovat, ale máme další problém. AE to není, tak doufám, že nevadí, že to píšu do tohoto tématu. Terezce se od dudlíku dělá kolem pusinky červená vyrážka. Bez dudlíku bohužel neusne a jak slintá, tak je po probuzení osypaná. Dřív se vyrážka pokaždé během dne ztratila, ale teď se jí klubou stoličky, takže je pořád do něčeho zakouslá a slintá celý den. Kamarádka mi poradila Biodermu Perioral - zpočátku docela zabírala, ale teď má Teri pusinku pokaždé po namazání hodně suchou. Poradila bys mi prosím, co na to použít? Moc děkuji za radu.

stipa
18. nov 2010

@kam.zyk nebo se můžeš přestěhovat i do Mariánských Lázní 😉 🙂 myslím, že tebe by ubytovala s dětmi každá 🙂

kalianka
18. nov 2010

ahojte.. v tejto teme som dnes prvy krat, takze precitat vsetko nestihnem ani nahodou. Aj tak sa chcem spytat. Maly ma od narodenia citlivu kozu, ale nikdy sme nemali nijake vyraznejsie problemy. Asi pred dvoma tyzdnami sme si vsak pred tym, ako sme s nim isli na plavanie vsimli na tele take "vyrazky" mal to po chrbatiku. Mysleli sme si ze su to potnicky, aj doktorka pediatricka to tak prvy raz ohodnotila. Vraj si to nemam vsimat. No natierala som mu to fenistilom, a trochu vysusala pudrom. Uz to mame dva tyzdne a vobec sa to netratilo. vysusit sa to vysusilo, ale zialo sa to do takej plochy - ma to po celom lavom pliecku, aj pod pazuskou. No a take mensie cervene pupaciky ma aj po nozickach ci na druhej ruke a pliecku - ale tych je ozaj zopar - dva, tri... To na tom pliecku sa mi vsak nepacilo, tak som znova sla pediatricke a ta povedala, ze to vyzera ako atopicke loziska, nech ideme na kozne. Tam sme boli dnes. Kozna maleho prehliadla velmi rychlo, az som sa cudovala, maly plackal - a vraj je to AE... Ja ozaj neviem, ako to ma vyzerat, viem tiez, ze ked to povie kozna, tak asi to nestreli tak od buka do buka... ale neviem. ma to len na jednej strane tak rozsirene a ozaj si myslim, ci to nemozu byt dacko skaredo hojace sa potnicky. maly mi totiz spava len na tej jednej strane a v spacom vaku sa mi jednu noc strasne spotil... az sa budil mokry.
Predpisala nam - locoid cr plus ung. ambiderman
a potom jedno percentnu kyselinu mliecnu v syndermane....
a este som mu kupila na tvar taky kremik z Biodermy, a Oilatum ma ma na kupanie a Fenistil ako antihistaminikum... mozem ho tym natierat? Nechcem donho davat tie kortikoidy... a ja naozaj si nie som ista, ci je to AE, nechcem znevazovat jej pracu... Baby poradte, som z toho zufala ☹
Nemam pocit, ze by sa maly skriabal - na druhej strane, ked si vygooglim, ako ma vyzerat AE, tak my to mame uplne ine - zasa, moze to byt slabsia forma... neviem ci nemam ist este inej koznej. Poradte, aj co je na to najlepsie. Syncek ma desat mesiacikov. Dakujem...

ella26
18. nov 2010

@kam.zyk Moc děkuju za všechny rady. Jak jsem psala, tak malému najednou z ničeho nic začala hodně zabírat indulona v kombinaci s bepanthenem. Nohy se mu skoro úplně vyčistily, ale právě v té době, kdy ekzém téměř zmizel si začal ty nohy hodně škrábat (až do krve), nevíš, co bych s tím mohla dělat? Holky radily fenistil kapky, ale mně jde o to, zda by nepomohl i nějaký krém nebo tak.
Jinak asi teď procházíme pro ekzém špatným obdobím - nejdřív rýma, pak očkování.... nastalo to velké zhoršení (viz. fotky, co jsem ti posílala), jak jsi psala, že by to mohl být infkovaný ekzém. Po čase se to samo vybralo. Jenže do toho teď rostou malému zoubky a trápí ho vysoká teplota. Tak je to trochu jak na houpačce, jeden den se mi zdá, že už nikde nic skoro nemá, a další se objeví nové fleky. Při stejném jídle i mazání.
Chtěla bych tě poprosit o radu s jídlem. Převedla jsem malého po zhoršení na AC nutrilon, i když předtím pil HA mléko zhruba dva a půl měsíce (musela jsem přikrmovat od tří měsíců) a byl skoro celou tu dobu čistý. Chci se zeptat, zda mu můžu zkusit HA mléko zase vrátit, když se situace stabilizuje nebo ho mám držet na tom AC. Já mám nějak dojem, že to u nás s tím mlékem nesouvisí, ale možná se pletu. Není lepší, když má třeba alergii na BKM slabou nebo žádnou, když se s tím alergenem setká, aby se s tím tělo nějak popralo? Mám nějak zkusit otestovat tu jeho snášenlivost na BKM? Třeba jogurtem nebo tak? Pokud ano, tak od kdy?

ajka757
19. nov 2010

@kam.zyk Dik moc za recepty uz som nieco aj ukuchtila.Takze malu uz nemazem kortikoidama asi tyzden no a je to tady mame mokvavy cerveny ekzem na licku ale je divne ze sa jej to nejak strieda ked je to mokvave na licku tak lytka su v pohode a opacne.Takze som jej to potrela zinkovou mastou a uvidime.Myslela som ze jej dam objednat to pyzamo pre atopikov ale nakonec som zistila ze to zrejme nema vyznam pretoze ona si to vie na licku pekne dosuchat aj normalnym pyzamom (jak su tie deti na to skriabanoie sikovne??)Este mam jednu otazku..co proti svrbeniu??Existuje vobec nieco??Vecer je to hrozne...mam pocit ze cez den si nato nejak nespomenie ale vecer mam pocit ze sa nezastavi.Mama mi prave posiela (presne neviem ako sa to vola nieco na F...fenistil??A este by som chcela vedieet ci to maju vsetku maminky tak s drobcami atopikmi ze po veceroch nespia...no urcite asi v tom nie som sama..Este raz diky

mauska
19. nov 2010

@ajka757 malá se začala škrábat někdy okolo 5M a přestala až před pár měsíci, po zásahu @kamzyk Vždycky se nejvíc škrábala když byla nahatá (ve vaně, při přebalování, převlékání) a později už neváhala si odhrnout oblečení aby se mohla škrábat. V noci nemohla spát, pořád se škrábala, plakala, byla nervní, přetažená a tak pořád dokola. pak jsme najely na dietní opatření a jako mávnutím kouzelného proutku bylo po ekzému (zbyl jen sem tam flek a trochu suchá kůže). Ale stejně se ještě nějakou dobu škrábala, páč to měla chronické. Až postupem času zjistila že už není co škrábat a nechala toho 🙂 Takže věřím že i u Vás se to brzo zlepší!

kam.zyk
19. nov 2010

@jenovefa neboli se již potvrdilo uzavření leb.švů (CT, atd.) a prodělal operaci- ta remodelace mnohdy nutná není, ale juknout se na to můžu (nerada dělám progrese, tj.prognózy, spíš dělám nativní hor., ale pro tebe udělám výjimku). Hoď mi do IP data.

kam.zyk
19. nov 2010

@orlik zkus Bubchen na opruzeniny. Jsou s ním pro tyhle případy velmi dobré zkušenosti. Kup zatím jen malý vzorek (asi za 30Kč), kdyžtak zkusíme ještě něco jiného.

kalianka
19. nov 2010

kam.zyk nevies poradit i mne... pisala som vyssie.. vdaka

kam.zyk
19. nov 2010

@kalianka nešlo by poslat fota? Nezdá se mi na tom to, že se to projevilo v tomto věk.období a navíc v souvislosti s plaváním, může jít pouze o infikaci. Má to trochu jiný projev než AE, ale je to podobné. Musím vidět fota! Nedávej to, co napsala kožní- locoid cr plus ung. ambiderman - lokál.kort.je cesta k rozvoji atopie. Naopak toto- jedno percentnu kyselinu mliecnu v syndermane - dávej.Stejně jako oilatum a Biodermu dávej. Fenistil- kolik dáváš a jaká je hmotnost dítěte? Když to bude AE, napíšu návod, ale napřed fota. Nedávej zatím kortikoid= Locoid!

kalianka
19. nov 2010

kam.zyk, moc dakujem, poslem ti foto hned, ako pride domov manzel, lebo ma fotak...
nam sa to tiez nezda, ze to je AE... kam ti mam poslat tie fotky?

kalianka
19. nov 2010

a maly ma tak cca devat kilov, tak davame trikrat denne sedem kvapiek fenistilu.

kam.zyk
19. nov 2010

@ella26 škrábání je projev, že je v tomto př.něco špatně- větš. strava, ale vzhledem k tomu, jak blízko je u tvého prcka k infikaci, jsou to zřejmě zuby. Antihistaminikum takřka nepomůže (Fenistil, atd.), krém taky ne, je třeba buď vychytat potrv.alergen, když nějaký je, nebo vyčkat (zuby)- nejsilnější přír.antihistaminikum je rooibos, pití pomůže proti škrábání líp jak fenist.nebo krém..Ale test s BKM udělej, hned- klidně otestuj jogurt, 1.den pár lžiček, 2.-3. den půlku,4.-6.den celý- kdyby byla reakce, hned přestat.

@ajka757 taky jsem nespala první rok života mého dítěte(teď co máme nový byt nespím zas...), a to jsem měla alergeny vychytané, ale- ono taky škrábání je kvůli zoubkům, atd., prostě ten první rok je hrůza🙂 přečti mou odpověď elle, viz níže aneb rooibos čaj. Hlavně to ale chce vychytat stravu, tam jste na dobré cestě, brzy bude líp.

aleachim
19. nov 2010

@kam.zyk to je právě ono. Vidím to sama na sobě. Před 20lety, jsem byla vyloženě pokusný králík, mazali mě kde čím a podle mě vůbec netušili, co to udělá. Až z tvých článků jsem si uvědomila, jak moc mi ublížili tím, že mě často mazali kortikoidy a kdo ví čím ještě. Když si o tom píšu s luthien, mám pocit, že u dosti lékařů je to pořád stejné. Jenže dnes už to není o neznalosti, ale o lenosti. Na to nelze říct nic víc než, kdyby tito lékaři sbalili kufry a odcestovali do zahraničí, českému zdravotnictví by to neuškodilo.

údaje Luciše pošlu ip. Děkuji.

orlik
19. nov 2010

@kam.zyk děkuji za radu - Bubchen používáme na prdelku a dobře nám zabral i na AE, tak ho vyzkoušíme.

kalianka
19. nov 2010

baby mate mail na kam.zyk, chcem jej poslat fotky..

kalianka
19. nov 2010

@kam.zyk pls kam ti to mam poslat... dakujem.

mauska
19. nov 2010

@kalianka ten mail vera.kam@email.cz 🙂

kalianka
19. nov 2010

@mauska dakujem @kam.zyk, uz som poslala.

bianka234
19. nov 2010

@kam.zyk ahoj, som slúbila že ťa nebudem zaťažovať, ale mi to nedá 😒
tá dermat. čo k nej s malým chodím, mi kázala postupne dávať banán, to som dala 3 dni a katastrofa, musela som dať locoid, teraz som 5 dní čakala a dala som kúsoček duseného jablka, takto budem skúšať čo mi povie, len ona mi káže, že keď zareaguje mám dávať ten lociod, podotýkam že ho zmiešala s nejakým krémom z adermy a tvrdí že ho tam je len slzička. Takže teraz ak mi malý zareaguje na všetko čo mu budem skúšať, tak mu mám dávať locoid stále???? To sa mi vôbec nepáči. To je to, pred čím nás varuješ ty. Alebo si myslíš, že je to v prípade navykania na potravu v prípade môjho komplikovaného drobca nejak potrebné? Neviem či ju mám považovať za ďalsiu z radu klasických kožiarov, alebo to má nejak premyslené. Určite sa jej na to opýtam, ale zaujíma ma čo si o tom myslíš aj ty.

ajka757
19. nov 2010

@kam.zyk No tak aspon viem ze nie som sama a ze mala je hadam tak normalna ako kazdy atopic 🙂po precitani niektorych prispevkov (pretoze cloveku sa toho honi hlavou).Niektore prispevky od mamiciek su ako keby to bolo pisane za mna.Kamzyk neviem ake su tvoje problemy velke ale VELKY OBDIV ze si najdes cas a radis.Mam pocit ako keby si mala vystudovanu medicinu.Zacni sa zivit radami alternativnej mediciny a mozno nejak vyriesis problem s hypotekou.(ked si otvoris nejaky priestor ludia Ti donesu ukazat aj deti)Myslim ze na SK a CZ si uz cez internet dost znama a baby co si im radila a stale radis daju dobre doporucania.To je len taky moj pohlad na to(dufam ze nehovorim nejake nezmysly),pretoze si fakt dobra.