Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
4. dec 2010

@veronika81, je to ten krém na opruzeniny, neboj, dává se na vysušení ekzému běžně 😉 Určitě mu to nezůstane 😉

@ivka1603, nějak nechápu, nevšimla jsem si, že by se na něco ptala nějaká stonožka 😕

ivka1603
4. dec 2010

@luthien.k
Odkaz som písala pre Veronika81.....
Až teraz som si všimla, že stonožka písala ešte na 1.strane.... 🙂))))))

kam.zyk
4. dec 2010

@veronika81 to můžu říct s naprostou jistotou, že mu to nezůstane. Natři tím prvním krémem (tj.první odkaz). A hlaš změny (k lepšímu) 😉 Ta Holtka- je to dobrý krém, ale podle mě se hodí spíše na jiná stádia ekzému- v tomto př.jsou ložiska hrubá a drsná, Holt.krém by to mohl přesušit.

ivka1603
4. dec 2010

@veronika81
Veronika, mne v nemocnici Dr. povedala, že na taký problém nie je dobré dávať všelijaké detské krémy, hoci aj značkové, ale obyčajný krém - Holtov krém, ktorý je naozaj dosť účinný, pomohol deťom na novorodeneckom oddelení, aj starším deťom.....môj malý mal tiež strašne vysušené líčka, šupinky a žiadny krém nepomáhal..tiež som mu dávala ten Bubchen krém na zimu, ale sa to len zhoršovalo a šupiny zostávali.....Rozhodni sa, ako chceš, ale môže to byť taký začarovaný kruh ☹

luthien.k
4. dec 2010

@ivka1603, není to "všelijaký dětský krém", je to krém prvotně určený na opruzeniny, který se s úspěchem používá na stádia ekzému (zkušenosti kam.zyk jsou v tomto směru opravdu bohaté, to mi věř, přes 200 dětí se stabilizovaným ekzémem), kdy je potřeba ekzém mírně vysušit. Neexistuje univerzální mazání a není jím ani Holtova mast, i když je pravda, že ne každému sedne každý krém nebo mast, někdy je potřeba zkoušet 😉

veronika81
4. dec 2010

@kam.zyk @luthien.k ďakujem, už natierame. Ešte taká "technická otázka", koľkokrát za deň cca.?

@ivka1603 ďakujem aj tebe za radu 😉 Holtov krém sme dostali minulý rok, keď mal "niečo" vzadu na hlavičke, pod vláskami, také..neviem to ani opísať, ale vôbec sa to nepodobalo tomu, čo má teraz na tváričke, ale nezabral nám na to Holtov. Ako píše luthien, nie každému sadne každý krém. Nakoniec nám predpísala kožná (iná kožná čo teraz, tá je momentálne na materskej.. škoda, s tou som bola veľmi spokojná!) nejaký miešaný krém a ten zabral, už sa to ani nevrátilo.

zuzik28
4. dec 2010

@kam.zyk Mohla bych mít prosím ještě jednu otázečku?
Jedná se mi o to jestli můžu Atodermem PP antirecidive, který používám na Ondru, mazat i novorozence. Že bych si ho vzala rovnou do porodnice. Myslím třeba jako prevenci...jestli můžu mazat ikdyž ekzém není nebo až by se vyskytl. Předpokládám, že se vyskytne, když ho první dítě má. Určitě se bude v porodnici koupat, tak abych malou hned od začátku mazala tím správným...jestli je to teda vhodné. Popř. doporučila bys kosmetiku pro novorozence? Vím, že nejlepší je žádná, ale kdybych občas namázla...díky

miracko
4. dec 2010

Ahojte,
nejdem citat cele ale zaujal ma nazov, tak ak tu niekto uz tento receptik dal ospravednujem sa
Moja sestra mala tento ekzem a jedna pani nam poradila uvarit obycajne ovsene vlocky, ocedit a kupat v tej vode...je to také mliecnobiele a mazlavejsie ale pokozku potom mala krasnu

kam.zyk
5. dec 2010

@veronika81 Je důležité, aby kůže měla sama šanci se regenerovat, takže cca 2x denně maximálně. @ivka1603 Ten Holtův krém pro veroniky dítě skutečně vhodný není (ona potřebuje zejm.krém obsahující zinek, mimochodem Bubchen na zimu taktéž vhodný není), Holtka m.j.obsahuje mentol a ichtamol, což nejsou na její kožní projev vhodné ingredience. (nehledě na to, že Holtův krém má svá omezení, např.neužívat na místa exponovaná UV záření, atd.) S úspěchem se však Holtka podává např.na určitá subakutní stádia ekzému -a navíc, jeho snášenlivost je silně individuální, doporučuje se vždy před použitím (platí pro jakýkoli krém) mazat nejprve na zdravé místo na kůži cca 3*3cm, až pak na ložiska postižené pokožky. Ten projev, který popisuješ, že byl před rokem "vzadu na hlavičce"- to byla zřejmě seboroická dermatitida. Ta má svoje specifika a i svůj způsob případné léčby.

@zuzik28 Ta věta "Nejlepší kosmetika pro novorozeně je žádná", to je mýtus. Naopak, Atoderm PP antirecidive je velmi vhodný pro péči o případně atop.pokožku novorozence. V porodnici jsou většinou k dispozici různé oleje (olivový, slunečnicový), kterými pak maminky s chutí natírají své novorozence a atopická pokožka novorozeněte právě na oleje může reagovat občas i těžkými dermatitidami (oleje vytvářejí na pokožce film, díky čemuž pokožka "nemůže dýchat" a pro atop.pokožku to znamená hydrat.ztráty) . Používej Atoderm PP antirecidive, po koupeli, víc jak 1-2x denně bych to nepoužívala, mazat příliš by taky bylo kontraproduktivní. Tak ať je mimi zdravé -s atopickou zátěží si dopředu rozhodně hlavu nelámej, maminky větš.na svých dětech kolem 4 týdnů věku pozorují kožní projevy a na 99% to není atop.ekzém, ani u dětí atop.maminek ne 🙂

veronika81
5. dec 2010

@kam.zyk ďakujem, dodržím 😉 Inak, tvárička je znova u kúsok lepšia, ako včera!
a k tomu Bubchen krému na zimu..minule som pozerala v drogérií tento Wind & Wetter http://www.docsimon.sk/tovar/bubchen-ochranny-k... takže radšej Bubchen na zimu neodporúčaš? Prípadne aký krém je potom vhodný na tváričku, myslím tak na vonka? Bežne doma ho nekrémujem (alebo by som mala??).

zuzik28
5. dec 2010

@kam.zyk Díky moc za radu....člověk se pořád učí...budu mazat tedy tím Atodermem. A na koupání může být třeba Linola do koupele? Tu používám taky na Ondru. Nebo střídám s Oilatum plus, ale tam je nějaká antibiotická složka, tak to možná nee...nevím. Vím, že v porodnici používají Johnsons koupel pro celé tělo i vlásky, ale to se mi moc vhodné taky nezdá.

Jé, já taky používám na tvářičku na venek ten zimní krém od Bubchenu jak psala @veronika81. Teda koupila jsem ho včera v lékárně...takže to je asi taky špatně? Můžu se tedy ještě zeptat jaký zimní krém na obličej?

anduca
5. dec 2010

@kam.zyk , ahoj!
Písala som o ekzéme mojej dcérky dňa 2.12. na str.199. Luthien mi odpovedala, ale ty si expertka na mazanie ;) Posielam fotky. Prosím ťa o rady! Vˇdaka!
Prajem Vám veľa zdravia!

peya104
5. dec 2010

@dadulka19
ahoj, ktory bylinkár?

luthien.k
5. dec 2010

Pro @kam.zyk doplním, že jsem @anduca doporučila její nekojené dcerce nasadit místo ha mlíčka ac mlíko a do odvolání žádné nové příkrmy (dávala mrkev a brambor, zhoršilo se to...). S mazáním prosíme o radu Tebe 🙂

@zuzik28, Bubchen krém na zimu vhodný je, obecně, když ho dítě snáší, není vhodný na stádium ekzému, který má prcek od @veronika81 😉 Jinak sice nejsem kam.zyk, ale myslím, že do koupání nedoporučí nejlépe nic, pokud nebudou nějaké problémy...

luthien.k
5. dec 2010

@anduca, už jste začali s alergy care mlékem?

spagatice
5. dec 2010

Ahoj holky,
tak u nás je to poslední dny hrůza ☹ Michálek nedostal k jídlu nic nového a stejně se mu udělalo dost fleků na zadečku a ze zadu na nožičkách. Asi to má souvislost se zubama, protože se mu před pár dny jeden prořezal a další dva se mu prořezávají. Zatím ale čekám a doufám, že se to zlepší a nebudu muset na kožní.

anduca
5. dec 2010

@luthien.k
ešte nie, lebo v našej dedine nie je lekáreň. manžel zajtra pôjde do práce, cestou domov sa zastaví v lekárni.
už som zvedavá, ako ekzém zareaguje na to mlieko 🙂

luthien.k
5. dec 2010

@spagatice, to budou zuby určitě, předpokládám, že probiotika dáváte...? Jen vydržet!

@anduca, hlavně nečekej, že to zmizí do druhého dne 😉 Dej tomu týden, 14 dní, do té doby by se něco začít dít mělo 🙂

anduca
5. dec 2010

@luthien.k
jasné 🙂 budem trpezlivá ;)
Tie probiotiká Biogaia ako dávate bábätkám? Do mlieka? Sú to kvapky? Dík!

luthien.k
5. dec 2010

@anduca, jsou to kapky, nejlépe dát na lžičku s trochou mléka, jsou bez chuti a bez zápachu, takže by to neměl být problém 😉

spagatice
5. dec 2010

@luthien.k Nedáváme ☹ , poraď mi prosím, jaká mu mám koupit a kde je seženu. Děkuju

katinam
5. dec 2010

@kam.zyk, prosim o radu, minuly tyzden sme boli na dermatologii a Bertik ma podla nej AE.
Miesto - pod uskami mokvajuce, na lickach cervene s vyrazkami a supajuce sa. Ma 9m, ale objavilo sa to na 1 usku v 4m, potom postupne na 1 licku a teraz na oboch lickach + uska. Do 6m bol plne kojeny, viac sa to zhorsilo az mesiac po zavedeni prikrmov, okrem suroveho jablcka som nenasla ziaden suvis s prikrmami, skor s tym, co ja zjem - cokolada, syry, ale mam pocit, ze obcas na to reaguje, obcas nie. Pripajam fotku, nie je to velmi dobre vidiet, ale aspon nieco.
Pouzivame Exomegu sampon a krem skoro od narodenia, lebo mal strasne suchu pokozku a vyhadzal sa po Sebamede. Kupeme asi 3x tyzdenne.
Vyskusali sme zinkove kremy, canesten, ale len ciastocne zlepsenie. raz sme skusili kortikoid od pediatricky, zlepsilo sa, ale po vysadeni okamzite zhorsenie.
Dermatologicka predpisala Protopic, zacali sme ho uzivat a okamzite zlepsenie, ale ked som zacala studovat na internete pouzitie a vedlajsie ucinky, hned sme prestali, pouzivali sme ho 3 dni.
Co odporucas?
Ako dlho treba cakat na precistenie po Protopicu? Chcem vyskusat, ci bude reagovat na vajcia a BKM z mojho mlieka, ako dlho mam cakat, kym zacnem 2t bez nich?
Bojujeme s plesnou v byte, moze to mat suvis?

modra1
5. dec 2010

@spagatice _pre tento vek už môžeš dávať Infants Dophilus, je to prášok, ktorý treba zmiešať s vodou a ihneď podať, treba ich držať v chladničke. U nás stoja cez 12 € a kúpiť sa dajú jedine v lekárni.

kam.zyk
6. dec 2010

@zuzik28 v tvém případě je zimní krém od Bubchenu skvělá volba, veronika má jiný kožní problém. Koupel- Oilatum plus- netřeba dávat toto (antisept.složka), pro novor.stačí Linola (zpoč.jen symbolicky krůpnout, kdyby byla kůže nějak vrozeně víc sušší, můžeš víc).

@anduca tam je vidět, že zásadní jsou potravní doporučení (napsala už luthien). Kosmetika: Aderma Exomega, Bioderma Atoderm PP, ale i třeba Robátko konopný krém - vyber si z těchto krémů (ono je jich samozřejmě víc, které by šly využít, s těmito mám ale nejvíc zkuš.). Mazat 1x denně + po koupeli.

@spagatice to je zimní období+zoubky, čím mažeš? Na zimní období je občas dobré přidat k hydrat.krému trochu víc mastnější složky, třeba žlutou vazelínu (tu ti naváží v lékárně). Dej sem fota 🙂 Probiot.- můžeš dávat Infants dophillus. (teď koukám, že už to správně radí modra) Seženeš zas v lékárně, řekni si i o tu žlutou vazelínu, ona dojde přes zimu uplatnění.

@katinam foto není z nejkvalitnějších, ale zřejmě je to AE. Exomega je správná volba, jen tak dál. S kortikoidy i imunomodulancii (Protopic, Elidel, atd.) bych vyčkala, není to podle mě nutné, půjde to stabilizovat i bez nich. Plíseň v bytě- inhalační alergie a následný kožní projev je ve věku prcka spíše nepravděpodobný. Takže rady: hned teď vysaď BKM a vejce ze své stravy, dieta bude 10-dní. Příkrmy- dávej jen HA druhy jídel - viz seznam:

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...

Jak reagoval prcek na tu zinkovou mast? Chce to velmi mírně vysušit, buď zinkem nebo ichtamolem. To vysušení- lze tak, že ložisko pomázneš Exomegou a navrch Zink.mast. Napiš, jestli to zčervenalo nebo jak to zareagovalo.

veronika81
6. dec 2010

@kam.zyk malý má tú tváričku veeeľmi suchú, šupinkavú, dnes ráno mal dokonca pod bradou krvavú ranku, vyzerá to ako keby mu praskla koža od toho, aká je suchá, mal tam takú chrastičku. Fotila som mu to, nemohla by som ti to prosím ťa poslať niekam na mail? Nechcem sem.. Natierame stále tým Bubchenom proti zapareninám (ráno a večer).

A zároveň ešte sa chcem opýtať, keď sa zbavíme tohto ekzému, aký krém používať na tváričku? Stačí iba na vonka alebo aj bežne počas dňa?
Ďakujem pekne 🙂

stipa
6. dec 2010

@kam.zyk - chtěla jsem se Tě zeptat na ten Greposept. Mám to malýmu dávat nebo ne? AE už nemá skoro žádný, jestli si ještě vybavuješ ta velká ložiska která měl, už je skoro po nich. Mám mu ten Greposept dávat jako prevenci nebo stačí jen Bio Gaia? A kdy bych mu měla Bio Gaia změnit na Infants Dophilus? Děkuji za odpo.

stipa
6. dec 2010

holky, když se prořezávají zuby, tak jaká je u prcků reakce na kůži? Trochu se vysypou nebo vyleze AE nebo jaká je reakce na zuby - kůže? Dá se to nějak poznat??

anduca
6. dec 2010

Ahojte!
@kamzyk
@luthien.k
Manžel bol v lekárni a ani nepočuli o Nutrilon Allergy Care! V hlavnom meste! Hrôza! Objednali to, vraj zajtra môže po to ísť. Kúpil Bio Gaiu- už som to aj nadávkovala malinkej, kúpil aj krém, ale Bioderma Atoderm PP - ANTI-R´ECIDIVE. Aj to je dobré, alebo iba Bioderma Atoderm PP?
Aj nadˇalej mám dávať Oilatum do kúpeľa?
Zajtra ideme na očkovanie :(

katinam
6. dec 2010

@kam.zyk , vdaka, vyskusame, ja vysadim BKM a vajce, jemu HA jedla. Co mam potom zacat jest ako prve, bkm alebo vajce a v akom mnozstve?
Skusala som natierat Sudokremom a zlepsilo sa to, bolo to suchsie a hlavne bledsie, len kedze alergen sme neodstranili, vzdy sa mu to spat zhorsilo. Buduci tyzden ideme na SK, kupim zinkovu mast HBF a vyskusam, medzitym budem mazat exomegou a na to sudocrem.

ingolka
6. dec 2010

Ahoj holky, dostala som odporúčanie na túto diskusiu a zejména na @kam.zyk, ktorá už mnohým zúfalým maminkám pomohla. Mám 13 mesačnú dcéru a od štvrtku rána je celá osypaná, pokožka na celom telíčku (není snáď žiadne miesto na telíčku, kde by to nemala drsné) je na dotyk drsná ako šmirgeľ, na nožičkách od kolien dole ma výrazné červené fľaky. V záhyboch na ručičkách, v předloktí, pod kolienkami a pod krkom má výrazné červené čiary. Červené fľaky má i na pohlavných orgánoch a tam sa po rozbalení i škrabe. Inak sa neškrabe (do soboty sme kvoli rýme brali fenystil). Tváričku jej na von mažem krémom od biodermy ABCderm, začervenanie zmizlo i pokožka sa trochu zjemnila. Telíčko od včera mažem krémom Atoderm od biodermy, zatiaľ nepozorujem žiadne zlepšenie. Kúpeme v roztoku balneum herbal, ktorý nám už v minulosti pomohol. V šestinedelí malá v záhyboch červené fľaky, doktor nám vravel, že to vyzerá na ekzém, dal nám dáky krém s kortikoidmi a zmizlo to a už sa neobjavilo. Teraz ten krém nepomáha. V lete sa taktiež celá vyhádzala, mala to zrejme z chlorovanej vody, čo sme chodili plávať, keď sme prestali zmizlo to a mali sme kľud až doteraz. Od septembra chodíme zase plávať, ale do iného bazénu a bolo to až do teraz dobré. V stredu zjedla polovicu mandarinky, tak mám podozrenie na ňu, ale jedla ju i pred tým, no v menšom množstve a neosypala sa. Prosím poraďte mi, k doktorovi sa dpostaneme až v stredu, sme mimo domov. Vyfotiť možem len nožičky a ty záhyby, drsná koža vyzerá na prvý pohľad normálne, cítiť to len na dotyk. Už sme skúšali mazať i krémem excipial, ale ten to len zhoršoval a lipobase - žiadny účinok. Moc, moc, moc ďakujem.