Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
6. dec 2010

@anduca, zkus to očkování odložit, že máte třeba rýmu nebo něco, před očkováním je u atopika potřeba alespoň týden dávat probiotika a dobré je tři dny předtím podle váhy dítěte dávat Fenistil kapky, aby se minimalizovala reakce, která u atopiků bývá častá (pro @stipa, někde se vysype, někomu se ekzém zhorší, že je to z očka, to se dá odtušit, ale 100% to nepoznáš 😉)

Ten krém, to je v pohodě, to je ono, jestli koupat v Oliatum, to snad zodpoví @kam.zyk.

luthien.k
6. dec 2010

@katinam, zatím bych jen vysazovala a sledovala reakci - jestli to pomůže, tak až potom špekulovat o znovuzavádění 😉
Začíná se obvykle vejcem, nejprve žloutek, když není reakce, tak bílek a nakonec celé vejce i věci vejce obsahující. U mléka se začíná pár lžičkami jogurtu, ale to je fakt předčasné, až přijde čas, tak se zase zeptej 😉

penn
6. dec 2010

@miracko fakt? myslis, ze to moze aj dospely? kedze sa nemozem kupat asi sa tym musim natriet.

no baby, ja som tu sice asi uz pisala o tych prirodnych.. liekoch, neem, shea, kakaove maslo, kokosove.. to pouzivam ja teraz.. ale prisla som sa poradit lebo ja nie som babatko,.. ale praveze kedze som musela vysadit lieky, tak teraz trpim hrozne. normalne som nemala nic, ked sa mi raz za mesiac vyhodil lisajik, tak som si dala masticku (elocom) lisajik do rana zmizol a mesiac dva nic

ale teraz co to nemozem brat tak katastrofa, myslim, inak , ze neem a shea by pomohli, ale problem je,ze moje telo bolo zvyknute na hormony, a teraz same sa s tym nevie vysporiadat.

luthien.k
6. dec 2010

@ingolka, jestli je to z mandarinky (jako že zřejmě ano), tak to bude hlavně o mazání (mandarinku, potažmo citrusy, by malá neměla tak půl roku vidět, leda by se dělal test na reakci), na které je opravdu nejlepší @kam.zyk.

luthien.k
6. dec 2010

Jinak tu možná zase chvíli nebudu, rozbil se mi můj provizorní PC, do týdne bych měla mít ten svůj, snad...

ingolka
6. dec 2010

@luthien.k ďakujem, mandarinku jej uiž nedám a vypýtam si od doktora doporučenie na alergické testy, aby som mala istotu. Ešte stále ju dosť často kojím, myslíš, že by som tiež nemala jesť citrusy? Ja mám tiež miernu alergiu na citrusové plody, hlavne na pomaranč, asi to zdedila po mne ☹

zuzuza
6. dec 2010

Ahoj holky, potřebovala bych zase radu,
luthien, jak jsem psala minulý týden, že se mi malý všude osypal, tak tomusím zaklepat, ale vše zmizlo, vlastně se mu to ani nijak moc neobjevilo, jen jakoby pupínečky po celém těle, kde míval původně ekzém, začala jsem mazat calciovou mastí a vše je pryč, drží se to jen na těch pár místečkách, kde to má pořád a teď nevím dvě věci, ráda bych ho mazala pořád tou calciovou mastí, ta mě příjde úplně super, ale nejsem si jistá, zda je možné ho dlouhodobě tím mazat a po celém tělíčku, nevíte někdo?? A za druhé nevím, zda raději nemám koupi třeba něco od A-dermy nebo Biodermy, třeba tu mast PP a PO zinc, jak se máme zbavit těch suchých míst? Má to na jedné ruce asi tak 3x2 cm a furt to nechce zmizet, je to jakovy suchá hriší kůže, která někdy zčervená, můžete poradit,?? Díky moc!!

anduca
6. dec 2010

@luthien.k
o.k., zajtra mu zavolám, odložím to na budúci týždeň a 3 dni pred očkovaním jej budem dávať Fenistil kvapky. Dík!
Dúfam, že čím skôr budeš mať PC v poriadku! 🙂
@kamzyk
môžem mať ešte nejaké otázky?
Oilatum mám dávať do kúpeľa?
Písala si, že mazať 1x denne + po koupeli - to znamená, kedˇ ju neokúpem, tak ten deň iba 1x mazať?
Vdˇaka!

modra1
6. dec 2010

@anduca _K tomu očkovaniu, rozdeľ to, nedávaj naraz hexu a prevenar. Daj najprv hexu a najskôr po 3 týždňoch prevenar (rovnako aj pri preočkovaniach). Spolu by to mohlo spôsobiť prudkú reakciu. A trvaj na svojom, ak by náhodou pediater mudroval, že to nevadí dať spolu. Mňa za to rozdelenie pochválila alergologička, malá mi reagovala na prevenar novými ložiskami napriek mojej aj jej diéte. Nebolo to nič strašné, suché lesklé miesta, neškrabala sa, samé zmizlo po niekoľkých dňoch, premazávala som ju Atodermom.

quitko
6. dec 2010

Dobrý den, mohla bych také poprosit o radu? Mám 19ti měsíčního syna u kterého jsou předpoklady vzniku alergie a AE. Obojí podědil bohužel po mně. Už v kojeneckém věku (3 měsíce) mu byl diagnostikován kojenecký ekzém později seboroická dermatitida. To se mu objevilo na obličeji. Mazali jsme jsme míchanou mastí s nízkým obsahem kortikoidů a do 14ti dnů se vše vyléčilo. V půl roce se mu ale objevila ložiska suché, drsné kůže na lopatkách. Po návštěvě kožaře jsme dostali opět míchanou mast s kortikoidy a nakázáno důrazně promašťovat - Excipial U Lipolotio. Ložiska na nějakou dobu zmizela. Malého Excipialem mažeme každý večer po koupání, ložiska se přesto vždy po nějakém čase objeví. Malý se zatím neškrábe a ani nevypadá, že by mu to vadilo. Ovšem přes toto promašťování začal mít malý neustále suché bříško - je vidět šupinatá bílá pokožka a za ušima totéž. Nejprve jsem to přičítala pobytu v nemocnici - jiná voda apod. Ovšem od hospitalizace už uběhl měsíc a žádná změna. Tak jsem na malého zkusila použít doma vyškvařené sádlo. A malý má najednou na bříšku vyrážku - červené,drsné pupínky.Ale zas se malý neškrábe (aspoň, že tak). Tož jsem se vrátila zpět k Excipialu. Co se týká objevování/mizení ložisek na lopatkách, nepodařilo se mi, ani v době zavádění příkrmů, vypozorovat, že by se to po nějakém jídle zhoršilo. Teď už malý baští, co my, jen v dietnější verzi.
Mohli byste mi prosím poradit nějaké další účinnější mazání? Děkuji moc.

kam.zyk
7. dec 2010

@veronika81 odpověděla jsem teď na mejl. Krém na běžné užití- uvidíme, jak mu sedne ta směska, co jsem psala recept na mejl.

@stipa Greposept bych (vzhledem k jeho citlivosti na mikrob.inf.) dávala denně přes zimu tak, že bych vytřela štětičkou pusinku. Můžeš to dělat i ty -večer po čistění zubů. Zubní kaz je taky bakterie, S.mutans. tímto do jisté míry zabráníš jejímu vlivu 🙂 (tohle až objeví taky zubaři, ta ta firma, co Grep.vyrábí, budou boháči) Infants Dophillus- přejdi kolem 18M věku

@anduca očkování: dočasně může být zhoršení, vybalancují to probiotika. Škoda, žes to neřekla dřív, daly bychom ochranná opatření (Fenistil, dle hmotn.dítěte)- ale ono to bude OK i tak. Oilatum dávej i nadále, krém je OK. Jsi na dobré cestě.

@katinam Po těch 10ti dnech diety nasadíš BKM - a sice první den si dáš jogurt, druhý den dva jogurty + sýr, třetí den až 5.se budeš doslova futrovat BKM (co ti padne do ruky a bude to s BKM, to sníš). Kdybys ale viděla třeba druhý den zhoršení ekzémku, hned přestaneš s testem, necháme ekzemek stabilizovat (to bude rychle, po jednoráz.EET testu to tak je vždy) a přejdeme na EET test s vejcem. S mazáním to děláš úplně správně a je vidět, že zinek nám na to bude pěkně zabírat, že prostě Zn je trefa. Až upravíme stravu a vychytáme z ní alergen, mazáním to takhle krásně doladíme do úspěšného finále.

@ingolka Pošli fota. Zatím neexperimentuj s krémy (zatím do odvolání používat jen na obličej ABCderm a Atoderm na tělo. NE EXCIPIAL NE LIPOBASE). Kdy naposledy byl kortikoid? Jaký? Podle mého názoru výsev souvisí s plaváním, zřejmě je citlivější imunita a teď v zimě je navíc vyšší možnost infektů, a to dohromady podle mého názoru způsobilo souč.kožní projev. Nějaká změna ve stravě, která by mohla vést k vyrážce, nebyla v posl.dnech? Potřebuju ta fota, pošli na mejl vera.kam@email.cz

Ale neodpustím si dovětek: v šestinedělí vyslovit diagnózu Atopická dermatitida, to chce odvahu 😉

ingolka
7. dec 2010

@kam.zyk moc děkuji, foto pošlem večer, nemám u sebe kábel od foťáku a sme u babičky.Excipial i lipobase sme mali na predpis od doktora ešte zo šestinedelia, tak som ich skúšala, či nepomožu i teraz, ale už dávať nebudem. Kortikoid som jej dávala naposledy minulý týždeň, ale len na záhyby na ručičkách (záhyby na ručičkách má od podzimu furt začervenalé), názov teraz neviem, mrknem doma a dám vedieť, ale bola to taká žlto šedá krabička. Zmena v strave ma nenapadá, nejedla nič nového, ona celkovo moc nepapá. Ešte som jej dávala vitamín C formou kvapiek - cebion, ale to už tiež brala asi pred mesiacom a nič. Tú suchú kůžičku mala i v léte, nepomáhal ani pobyt na slniečku, celý deň nahatá. Zmizlo to tak ako sa objavilo asi za 14 dní, ale to sme chodili plávať do hodně chlorovaného bazénu. Zajtra ideme k doktorovi a vypýtam si odporúčanie na kožné, príp. alergické testy.

kam.zyk
7. dec 2010

@katinam začneme netradičně BKM, protože si myslím, že ony působí projev. U kojících maminek to zavádět v nízkých koncentracích, pokud alergie není silná, se ukázalo být neproduktivní, takže jak jsem psala- pevně doufám, že už za týden by měl být vidět efekt k lepšímu 🙂

@ingolka ALERG.TESTY neodhalí reakci na citrusy, nejde o reakci IgE protilátek (a jen tu testy umí odhalit). Musíš to vysledovat. Podle mého názoru ale kožní projev, který popisuješ, souvisí spíše s plaváním, mandarinka v tak malém množství by takový kožní projev neudělala. Určitě je ale potřeba, pokud i ty jsi citlivá na histam.potraviny, ověřit testem (uděláme spolu), jak snáší citrusy dcera- ale to až se stabilizuje kůže. Ten test pak bude vypadat tak, že první den dáš 1 stroužek, druhý den dva, třetí den polovinu, jde o to, zjistit jaké množství si ještě lze dovolit, aby se nespustila příp.reakce. Stejně si ale myslím, že tak generalizovaný kožní projev spustilo něco jiného=plavání, mandarinka je v tom spíše minoritní faktor, pokud vůbec.

@anduca jak se ptáš kedˇ ju neokúpem, tak ten deň iba 1x mazať? Odpověď: Přesně tak.

@modra1 To dávání Synflorixu nebo Prevenaru k Hexe- to je hrozný nešvar...

@quitko Jejda, použít sádlo na suchou, citlivou atop.pokožku, to je jako použít olej. Je to chyba. Dobře, že ses vrátila k Excipialu. Pošli fota ložisek, vymyslíme něco. Prozatím doběhni do lékárny, ať ti naváží žlutou vazelínu (stačí cca 30g). Ale samostatně ji používat nebudeme - napřed ale pošli fota. Foto napoví 😉

kam.zyk
7. dec 2010

@zuzuza Pošli fota. Ta kalciovka je dobrá mast, ale na dlouhodobější mazání bych ji nahradila (a efekt bude taky perfektní) Bepanthenem. (je to v tvém případě dokonce vhodnější než moje oblíbená Bioderma Atoderm PP). Ručku nafoť a pošli.

ingolka
7. dec 2010

@kam.zyk ešte ma napadá, že som posledné dva týždne začala Emičku umývať tekutým mydlom Nivea baby. Do tej doby som ju ničím neumývala ani nemazala (vyjma pár prípadů).

anduca
7. dec 2010

@kam.zyk
@luthien.k
Odložila som to očkovanie na budúci týždeň! 🙂
Probiotiká sme začali včera. Fenistil kvapky 3 dni pred očkovaním?
Dnes som ju natrela s Atodermom, má dobrú konzistenciu, ľahko a rýchlo sa natiera 🙂
Dík za rady!

anduca
7. dec 2010

zabudla som napísať, koľko váži moja malinká: cca. 6,2 kg. pomôžte prosím s dávkovaním fenistilu!

anduca
7. dec 2010

@modra1
Dík za radu! o.k., skúsim ho prehovoriť, odložila som to na budúci týždeň.

kam.zyk
7. dec 2010

@ingolka no vidíš, to je další faktor. Koupel dělej tak, že budeš vždy dvakrát koupat v čisté vodě a jednou v detergentu, ale Niveu Baby bych nedávala, spíš něco přímo pro atopiky, takže Aderma mycí kostka nebo prostě šampon nebo sprch.gel přímo od Biodermy nebo Adermy.

@anduca S tím očkováním: Fenistil začneš dávat 3 dny před očkováním, a sice v množství 3x denně 6 kapiček. Budeš ho takto dávat, 6 dní, tj. 3 dny před očkováním začneš a budeš ho dávat ještě v den očk. a 2 dny po očkování. A jak už psaly holky, Prevenar nebo Synflorix není dobře dávat současně s Inf.Hexa, chce to rozestup, min.2 týdny.

tygrous
7. dec 2010

@kam.zyk Ahoj, prosim te, Honzikovi bude jeden rok, tak se chci zeptat, jestli uz bych pak mohla zkusit testnout vajecny bilek? Nebo radsi jeste nejaky ten tyden pockat? Pres MM mu problem nedelal. A postup asi stejny jako se zloutkem, ze?
Jinak ta tvaricka se mu uz hezky uklidnuje, asi to souviselo s ockovanim a pocasim (po navratu z venku to mel vzdy cervenejsi). Ted jsme otestovali i mandarinku a dobry😉

miracko
7. dec 2010

@penn neviem ako by si sa tym natrela, my sme ju v tom normalne kupali, uvarili sa vlocky, scedili sa a ta voda scedena bola nato super ale ako sa tym ponatieras neviem
Vsak vyskusaj

kam.zyk
7. dec 2010

@tygrous určitě je čas prozkoumat, co nám dělá bílek, tak do toho, jako u žloutku.

kam.zyk
7. dec 2010

@penn Jsem nějak mimo souvislost- proč nemůžeš občas Elocom? U dospělých je užívání kortikoidů úplně něco jiného než u dětí, kolikrát je to vhodná možnost...

quitko
7. dec 2010

@kam.zyk Zatím děkuji, fota pošlu zítra, snad se mi podaří vyfotit i záda. zatím mám jen břicho. Focení lze jen pokud spí 🙂 Vazelínu si navážit nechám.

penn
8. dec 2010

@kam.zyk No je tam napisane, ze v tehotenstve to moze sposobit spomalenie rastu babatka.

@miracko hmm no tak tak, v podstate sa teraz nemozem kupat, ale ked to ma take pekne ucinky tak nieco asi skusim 🙂

miska1981
8. dec 2010

@kam.zyk
@luthien.k ahojte, tak myslim, ze to bude ta alergia na BKM. nie som si uplne ista, ale ekzem je vyrazne lepsi. dodrziavam to, nejem nic take ani vajcia, kedze este kojim, aj malej davam nemliecnu kasu.
co to vlastne znamena alergia na BKM? ako jej budem nahradzat mlieko a mliecne vyrobky? a sebe? ja uz citim, ze ma bolia zuby ako nejem nic mliecne, mam z toho dost velky strach, hlavne kvoli malej.
kam.zyk ako mam dalej pokracovat? a cim jej mazat tie suche miesta? uz jej to moc nevidiet, ale citi na dotyk a len obcas to scervenie.
je to diagniza na cely zivot ci jej to moze sa upravit?
dakujem za kazdu radu.

miska1981
8. dec 2010

@kam.zyk @luthien.k
a este som zabudla, ze davam ten fenistil, ale nie 3xdenne ako mi kazala dr. ale 2x, lebo je po nom ospala a apaticka.
lenze stale si to skriabe aj na hlavicke, je mozne, ze ju to svrbi aj ked to uz nema take ako to mala na zaciatku?

katinam
8. dec 2010

@kam.zyk, super, uz som zacala a akurat mi zavedenie BKM vyjde na Vianoce u nasich, tak nebude problem s jedlom, hlavne nech pridem na to, ci to je BKM alebo nie, aby som mu neskodila.
A zinkovu mast sa mi podarilo kupit aj tu v Bulharsku a uz natierame, sme dva dni po vysadeni Protopicu a zacinalo mu to zase cerveniet, ale so zinkom zlepsienie.
Dakujem za rychlu odpoved.

kam.zyk
8. dec 2010

@penn Elocom, pokud je správně používán (což ale platí pro jakýkoliv kortikoid i v době, kdy žena není těh.), nezpomaluje růst dítěte v těhotenství. Takže: když se namaže lehce na postiženou oblast (předpokládám že je to nějaké menší ložisko), nebude se používat každý den (tj.pravidlo intervalové léčby bude zachováno), vše je OK. Jsou maminky, které musí používat dokonce systémové kortikoidy v těhotenství - když se lék správně podá, dá se eliminovat riziko.

@miska1981 Doporučuju vysadit Fenistil úplně, v době, kdy je eliminován alergen z potravy není důvod antihistaminikum používat. Alergie na BKM není tragédie -prognóza do budoucna je dobrá (80% případů alergie na BKM vyhasne do 3-5ti let). Ještě je třeba ozkoušet vejce, takže hurá do toho 🙂 Zapovězeny jsou pro tebe teď tedy sýry, tvarohy, máslo, mléko, soja, pečivo s BKM, budeš si (kojení) dělat buchty (pošlu recepty) a obecně mléko při vaření a pečení nahrazovat alternativními mléky, tj.Oves milk, Reis drink (ty budeš pít Reis drink extra Ca- v DM mají), Kokos milk (takže když bude v recetpu "2dcl mléka", místo kravského tam dáš třeba Oves milk a je to ). BKM se u dcery budou nahrazovat rýžovým mlékem (Reis drink natur- mají v DM), lze ho použít na přípravu kaší. Na chlebík pak mazání bez BKM, takže Flora light, Perla s vitamíny, Alfa vital, vždy platí- sledovat složení a pokud bude ve složení "syrovátka", nebo "sušené mléko", atd. - nebrat. Stejně tak v uzeninách bývají velmi často BKM, v kupovaném pečivu také (v rohlících málokdy a chleba- kupovat ten, co znám složení, větš.ale BKM v chlebech nejsou) Z UM připadá v úvahu Nutrilon allergy care, taky z něj lze dělat kašičky, ale dítě spíše radši jí kašičky z toho rýž.mléka, je sladší a chuťově lepší (doporučuju to ale z nutr.důvodu střídat- nebo smíchat půl napůl rýž.mléko a Nutrilon AC a udělat kašičku). Pošlu taky další recepty ( pudink, atd.). BKM budeš testovat u dcery jednou za 6M- testuje se, jestli reakce už nevyhasla. U sebe jsem už nastínila jeden z možností jak dodat Ca (Reis drink extra Ca- 4 dcl denně dodají 480mg Ca), ale kojící matka potřebuje víc- takže tady mám článek o vápníku

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/vapn...

hlavně do polévek přidávej mořské řasy, ale pozor -nepřehánět množství, je to nutričně dost bohatá potravina. Takže: stačí mořská řasa velikosti velké poštovní známky na celou polévku. Vzhledem k velkému množství Ca, které do sebe koj.matka musí dostat, doporučuju dodávat Ca také preparátem Caltrate Plus braným na střídačku s Calcichew (1 den 1 tbl Caltrate Plus nalačno hodinu na to nejíst, druhý den Calcichew 2 tbl nalačno hodinu na to nejíst). Vychrlila jsem to na tebe, kdybys měla doplňující dotazy, napiš. Mazání: svědí jí to zřejmě proto, že se to hojí. Mažeš Biodermou Atodermem PP? Pošli fota, ať mám aktuální stav.

@katinam Jsi na dobré cestě, jen tak dál, hlaš průběžný stav 🙂

ella26
8. dec 2010

@kam.zyk Ahoj, my jsme ekzem celkem stabilizovali, malej má jen trochu hrubší kůži na nohách někdy jen opravdu lehounce narůžovělou, na obličeji taky téměř nic. Přitom jsem ho převedla zpátky na nutrilon HA a zkusili jsme i lepek (v kaši a přesnídávce). Mažu pořád indulona-bepanthen a dávám zyrtec proti svědění.
Dnes jsme ale dostali antibiotika (syn i dcera se už dva měsíce točí v nějaké viróze, no vlastně my všichni), tak se chci zeptat, zda to může zhoršit ekzém a zda se proti tomu dá preventivně něco dělat. A taky v lékárně dnes neměli biogaiu, tak mi dali ten Infant Dophilus - můžu ho malému dát, i když je mu jen sedm a půl měsíce? Na letáku píšou, že dobře pomáhá při podávání ATB.