Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

michaelabj
3. jan 2011

@kam.zyk
Dobrý deň, ja som tu dnes po prvýkrát a vidím, že dávate dobré rady...
Mám 3mesačného syna, ktorý má s najväčšou pravdepodobnosťou AE - nemám to síce diagnostikované, ale potvrdenie lekára zatiaľ ani nepotrebujem - vidím to. No asi sa aj tak pôjdem ukázať na to kožné ...
Má lišajovité suché fľaky ramenách, stehnách, členkoch aj na prsiach. Tvár ma na striedačku červenú, fľakatú, alebo suchú lupinatú. Má to od asi 1mes., a len sa to viac rozlieza po tele... Okrem toho sa mu stále vracia seborea - tá zasahuje od temena až na čelo a k obočiu, okolo uší spredu aj zozadu až po bradu...

Potrebujem vedieť čo robím dobre a čo zmeniť...
Nekojím - krmim Beba HA1 - výlučne.
Kúpem každý druhý deň, niekedy aj každý deň - do vody nepridávam nič, ale plánuje Oilum, alebo Balneum (len neviem ktorý lebo existuje Balneum Hermal, Balneum hermal F, aj Balneum Hermal plus...) hmm?
Ked je tvár červená, mokvavá - natieram Holt-om, 2x denne, tenkú vrstvu, jemne vklepať - max. 2dni, potom vysadiť aspon na 4dni
Telo aj tvár - suché lišajovité fľaky natieram A-derma Exomega, na striedačku s 100% prírodným bambuckým maslom niekoľkokrát denne
Periem v Eco-veri, dvojité plákanie, žiadna aviváž
Oblečenie iba 100% bavlna, žiadne sýte farby, kde je veľa farbiva
Na seboreu používam salicilový olej robený z lekárne, len neviem, či mu to môžem mazať aj po čele a okolo uší spredu na tvárovej časti....

Napriek tomu čo som popísala sa ten ekzém viac a viac rozlieza - hoc to nie je červené mokvavé, ale zatiaľ iba suché...
Len ma štve tá tvárička, tú máva červenú dosť často a nechcem ho veľmi mazať tým Holtom predsa len, obsahuje decht a dalšie prímesy... :(

luthien.k
4. jan 2011

@michaelabj, myslím, že hlavní změna, co by měla nastat, je výměna HA mléka na mléko plně štěpené, na Nutrilon alergy care nebo Nestle Alfare. Pokud je ekzém způsoben tím, co si myslím, čili reakcí na bílkovinu kravského mléka, tak by to mělo výrazně pomoci a určitě to stojí za vyzkoušení. Potom určitě začni dávat probiotika, nejlépe kapky Bio Gaia. Co se mazání týče, tak jistě kam.zyk skoukne, co a jak. Určitě bude chtít vidět fotky ekzému.

michaelabj
4. jan 2011

@luthien.k dakujem vam za reakciu a ešte pockam na kam.zyk...

Na zajtra som sa objednala na kožné, nech to pozrie aj lekárka --- no mám obavu z rekcie typu - predpíšem Vám Locoid... :( no som fakt zvedavá...
Poradím sa aj ohľadom toho mlieka a probiotík 🙂

Dnes to má úplne hrozné... neviem, kde na tvári mu končí seborea a kde je ekzém, čo mu natierať salicilom a čo Holtom... :(

A ešte som chcela dodať, že máme v byte plesne, a hoc robíme, čo robíme, stále sú tam, takže toto mu vôbec neprospieva a myslím, že to ešte aj zhoršuje

luthien.k
4. jan 2011

Jinak zdravím všechny po delší době, hlavně @stipa, i ostatní 😉 Já mám konečně počítač a doufám, že se nebude kam.zyk zlobit, když to prozradím, ale pracujeme společně na našich internetových stránkách (poradně), které jsme se rozhodly zřídit pro konzultace ohledně atopického ekzému u dětí 🙂

miskatn
4. jan 2011

@luthien.k tesime sa, a kedy budu funkcne?

luthien.k
4. jan 2011

@michaelabj, jsem také zvědavá, co kožní, ono někdy i přeléčení kortikoidy má svůj smysl, nicméně základem zůstávají u takto malých dětí dietní opatření, pak kosmetická a další režimová opatření (třeba u toho koupání - nejlépe jednou za tři dny, nejdéle po dobu tří minut a do tří minut po koupání natřít vhodným přípravkem, A-Derma je skvělý základ, nebo třeba Bioderma Atoderm PP, ostatní mazání podle stádia ekzému, to si radit netroufám). Obávám se na základě zkušeností mnoha maminek tady, že kožní lékaři často opatření dietní pomíjejí a soustředí se pouze na ta mazání a pak to bývá s ekzémem jak na houpačce... Ale už tu byli i osvícenější kožní, nejlépe ti, kteří spolupracují i s alergologem.
@miskant, budeme určitě informovat, dávám tomu pár týdnů 🙂 Nicméně jistě chápete, že se nedá donekonečna radit zadarmo, věnovat tomu hodiny času denně a mít přitom doma dvě děti a problémy (nejen) finanční - narážím samozřejmě na kam.zyk a jejich rodinnou situaci, co tu popisovala, takže cílené konzultace vedoucí ke stabilizaci projevů ekzému, jak je poskytuje kamzyk tady i jinde, nemohou být bohužel do budoucna zdarma. Už se to tu řešilo...

stipa
4. jan 2011

@luthien.k 🙂 🙂 🙂 no ahóóój!!! Tak tě tu opět po dloooooouhé době zdravím 🙂 🙂 Tak doufám, že jinak "prcci" i ty jste o.k. Tak už se to blíží mamino, co?? 😉 Včera jsem na tebe zrovna myslela, že březen už je za chvíli tady.

Ohledně vaší poradny - vůbec se tomu nedivím, že tak činíte - rady jsou tu k nezaplacení!!! A hlavně jsem moc ráda, že mě na vás @tygrous tenkrát odkázala. Hlavně na kam.zyk a díky tobě @luthien.k a tvým radám se AE velmi zlepšil a když se mi pak kam.zyk ozvala, tak to bylo neuvěřitelné 😕 radila, pomáhala a to vše zadarmo i při svých problémech. Takže fakt všem moc moc díky za rady a pomoc a přeji spousty "spokojených zákazníčků a zákaznic v tomto roce" Já k nim budu určitě patřit 😉 🙂 🙂

luthien.k
4. jan 2011

@stipa, jojo, blíží, zrovna tu malej prcek docela v břiše řádí, asi Tě zdraví 😀 A moc děkuji za milá slova 😉

kam.zyk
4. jan 2011

@miskatn už ta pokračování (jsem autor článků) dávám sem:

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/

@stipa To může být z vícero důvodů, často ale jsou trochu rozkolísané minerál.rovnováhy (hl.Zn, atd.). Vždy radím: neřešit toto svépomocí, větš.se udělají ještě větší škody. Takže: kup dýňový olej. Každý den lžička- Ty, prcek- pár kapek do příkrmu. Zatím nic víc. Alergen je z MM do 3 dnů pryč zcela jistě, neboj 🙂

kam.zyk
4. jan 2011

@michaelabj podstatné napsala už luthien (Nutrilon AC nasadit ihned)- ale do vody hypermangan, ne Oilatum ani nic jiného. Se salycilem opatrně, vstřebává se kůží, mám zkušenost, že lékaři málokdy poučí, že natírat salycilem jen občas. Udělala bych tu změnu na Nutrilon AC, probiotika, hypermangan do kopuele a mazání Holtka a Exomega, na suchá stádia lze klidně bambucké máslo. Víc nic, seboreu má leckdo, dá se to pořešit jednoduše- olejíček (např.slunečnicový z lékárny, salycil fakt ob cca 3-4 dny), nechat chvíli působit a vyčesat. Plísně doma- Greposept vytřít pusinku vatovou štětičkou. Je to prevence.

valentinuska
4. jan 2011

@luthien.k
ráda tě tu zase vidím 🙂 a rovnou se zeptám 🙂
jelikož už občas večer mám s kojením problém, tak jsem se chtěla podívat po UM - doma mám pro jistotu už dlouho Nutrilon HA, který asi někomu věnuji a nyní jsem se rozmýšlela že bych raději koupila Bebu - vy tady doporučujete alfaré, které podle Nestlé obsahu rozštěpenou bílkovinu a je bez laktozy ...
není pro nás vhodnější spíš althéra?

valentinuska
4. jan 2011

a ty stránky jsou opravdu dobrej nápad ...
strávíte tady spoustu času a určitě si za to něco zasloužíte, ne jen písemné poděkování 🙂

kam.zyk
4. jan 2011

@valentinuska klidně Althera, rozhodně je chutnější než Alfaré nebo Nutrilon AC.

valentinuska
4. jan 2011

@kam.zyk tak jestli je chutnější, tak je to jenom lépe 🙂 díky moc ...

michaelabj
4. jan 2011

@kam.zyk aky je hlavny rozdiel medzi Althera a Alfare?

kam.zyk
4. jan 2011

@michaelabj Althera- obsahuje laktosu a Alfaré ne. Jinak oba dva extenzivní hydrolyzáty.

miskatn
5. jan 2011

@kam.zyk velmi pekne dakujem 😵

kam.zyk
5. jan 2011

Já mám zvědavý dotaz na přítomné maminky aneb průzkum: kdyby vás měl někdo vést měsíc při vychytávání alergenů a léčbě ekzému vašeho dítěte: kolik peněz byste byly ochotné za to dát? Prosím o upřímné odpovědi 🙂

miskatn
5. jan 2011

@kam.zyk pokusim sa o prvy nazor, akou formou by to bolo, takto internetom alebo by bola moznost aj osobneho kontaktu? ak internetom, myslim zeby bolo fajn, keby sa dalo aj rozpravat, predsa len sa da lepsie reagovat, keby bola moznost volat si napriklad cez skype atd.
co sa tyka ceny, osobne by som bola radsej, keby ste napisali moznosti, od/do, od/do, a hlasovali by sme, v tejto chvili vobec nemam predstavu, ale mozno ine maminy ano ?! 🙂

mauska
5. jan 2011

@kam.zyk já jsem na tom byla tak, že bych byla ochotná dát cokoliv. Malá se tak drápala až brečela - brečeli jsme u ní všichni. Nikdo nám nepomohl. Několik návštěv homeopatky, zbytečná kosmetika, léky, návštěva alergologie a dětské lékařky. Dohromady za krátkou dobu vyletěly aspoň 2tis. Takže tyhle peníze bych byla ochotná zaplatit za měsíc péče 🙂

luthien.k
5. jan 2011

@miskatn, za nás obě s kam.zyk musím říct, že telefonické konzultace nejspíš možné nebudou, je to z jednoduchého důvodu - obě máme malé děti a tak prostě není možné být jednoduše na příjmu, navíc pro tento typ poradenství je nutné celkem pečlivě zpracovat maminkou podaná fakta, což během rozhovoru není dost dobře možné, chce to čas na rozmyšlenou a pak opět pečlivě sestavit plán, co a jak dál a ten nejlépe opět písemnou, formou, sdělit, v rámci hovoru se dá na ledacos zapomenout, něco podstatného zapadne a je potřeba, aby to mamina měla pokud možno před očima.
Jinak co se týče od/do - za méně než 500,- Kč/měsíc by podle mě nemělo smysl začínat...

luthien.k
5. jan 2011

@mauska, díky moc za názor 🙂

mauska
5. jan 2011

jako nečekala bych telefonický kontakt, ale očekávala bych reakce na dotazy + rady tak obden nebo prostě podle potřeby. Aby když bych potřebovala něco poradit aktuálně, tak abych na to týden nečekala 😉

luthien.k
5. jan 2011

@mauska, tak to by samozřejmě bylo tak, žádné dlouhé čekání, odpověď každý den, nejpozději ob den.

mauska
5. jan 2011

@luthien.k to se zdá být fajn 🙂

miskatn
5. jan 2011

@luthien.k suhlasim, co pises, napisane je napisane, rozhovor naozaj nie je nevyhnutny

luthien.k
5. jan 2011

Tak jsem zvědavá další reakce, i když se zároveň omlouvám, že je to dost off topic 😅

veronika81
5. jan 2011

@luthien.k oceňujem nápad 😉 Pred mesiacom si mi ako prvá poradila, potom sa ma ujala @kam.zyk doteraz s ňou komunikujem mailom. Tiež si myslím, že písomne je to fajn, viem si spätne pozrieť čo mi bolo poradené a tak, posielam fotky. Stále sa trošku trápime s "niečím" na tváričke, aj keď to už nie je to, prečo som písala prvýkrát. Ale už odbáčam..
Takže poradňu schvaľujem, so spoplatnením súhlasím, len by ma zaujímal spôsob platenia, predpokladám prevodom na účet. No keď sa platí zo SR do zahraničia, tak sú tam poplatky navyše 😖 Za mesiac tých 20-30€ je myslím v pohode (cca. 500-750 Kč).

@kam.zyk fliačik spred piatich dní nám Bubchenom pekne zmizol, včera, predvčerom nebol a dnes ráno je tam znova, na inom mieste, menší..ale je ☹ Natrela som ráno zase Bubchenom, napíšem ti ešte mail..

luthien.k
5. jan 2011

@veronika81, ano, platba by byla převodem na účet, právě to tu studuju, ono to není tak strašné (i když jsou to penízky navíc, to je jasný), poplatek za příchozí platbu se pohybuje kolem 100,- Kč, záleží na tom, u jaké banky.

veronika81
5. jan 2011

@luthien.k alebo si zriaďte jeden účet aj v na Slovensku 😉