Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

monikakovacova
16. jan 2011

@miskatn Ahoj. My dávame malému tiež látkové plienky (Bumgenius) a som s nimi spokojná(kombinujeme ich aj s jednorázovými, čo mu dávame na noc). Máme aj ekzém na líčkach a chrbte, ale je to v pohode (len treba viac krát vyplákať a naozaj dávať minimum prášku). Inak som pozerala reláciu Mama to vie najlepšie,čo chodí sem tam na STV2, tak tam bolo vyjadrenie nejakého lekára, že vraj pre deti s atopickým ekzémom sa takého plienky neodporúčajú (čo je podľa mňa blbosť, pozerala som si o tom veci na nete a je to bezpečné, treba často plienky vymieňať a ako som už písala prať s minimálnym množstvom pracieho prášku). Žehliť ich naozaj netreba.
@stipa Aj nám teraz AE čo má na líčkach riadne sčervenal. Dúfam, že tie zuby mu čím skôr vylezú a choroba ho skoro prejde. Ku lekárovi ideme zajtra ráno, tak dúfam, že nedá antibiotiká ☹

kam.zyk
16. jan 2011

@ella26 Je čas začít testovat (vejce, norm.UM, atd.), tak hurá do toho.

miskatn
16. jan 2011

@monikakovacova dakujeme 🙂

luthien.k
16. jan 2011

@miskatn, já bych to neviděla jako problém, jen vybírat typy pokud možno čistě bavlněné, nekupovat raději moc kusů pro začátek, aby se vidělo, co to s prckem udělá. Opatrně s vlněnými kalhotkami, atopikům často vadí lanolín, ale je to potřeba vyzkoušet 😉

luthien.k
16. jan 2011

@bianka234, ahoj! Zatím jsme melasu nezkoušeli, ale jsou to samé cukry, tak by to nemělo být nijak zlé. Zkusila bych třeba čtvrt lžičky do nějakého nápoje, druhý den půl, pak celou... Dej vědět 😉 A jak se vůbec máte? Jak jste momentálně na tom? Od té doby, co jste změnili tu lékařku, tak nevím, jak se to s váma vyvíjí...?

kam.zyk
16. jan 2011

@tygrous MMR podle mě nebude problém. Můžeš ho absolvovat v klidu v těch 15M, jen s opatřením Thuya 9CH, které se dost osvědčilo + probio. Fenistil není potřeba. Tak ahoj 🙂

uankab
16. jan 2011

@miskatn , ahoj my pouzivame latkovky uz od takmer narodenia (den a noc) a ziadny problem nam nerobia, prave naopak z jednorazoviek sa jej vzdy zapari ritka... all in one su podla mna zbytocne drahe, vyskusaj skor kapsove, pripadne nejake frote/ bambusove, na ktore potom das obal (a ten moze byt flisovy, umely alebo vlneny).... kup par kusov a uvidis 😉 ... mame jednu AIO a prave z nej sa jej obcas vyhodi ekzemik na nozicke...

bianka234
16. jan 2011

@luthien.k žiadna sláva, momentálne sme na tom tak, že nám v jedálnom lístku ostala ryža, zemiaky, bezv.cestoviny, brokol.,por,str.fazulka a kaleráb, chlieb , perla a džem, eto vsio.Tretí deň mu nedávam maso a zdá sa mi že sa menej škriabal, hlavne za ušami ked zaspáva, pekne sa mu ekzem ukludnil, lenže mala som za úlohu mu testovať sojové mlieko a dnes dostal do zeleniny 5 čaj.lyžiciek, teraz večer už má výsyp na bokoch, v plienkovej oblasti nové flaky a nohy ho svrbia. Zaujímavé lebo pred asi 7 dnami mal tiež to isté množstvo soj.mlieka a nič sa nedialo, len celkom maličký fliačik na viečku. Som z toho veľmi smutná, lebo som dúfala že to maso budeme mať čím nahradiť, ale fakt neviem čo ďalej. Kedysi som mu skúšala sojové jogurty z alpro, a tie mu vyhovovali, len potom ich už nechcel, bolo to strašne sladené, bez reakcie. Nerozumiem tomu prečo je to takto. Kožná sleduje jedálny lístok, zapisujem tretí týždeň, zatiaľ vylúčila uhorky, surový kaleráb, a teraz to maso.
Takže tak, a slúbila mi že sa popýta jednej pani, ktorá chodí na školenia do tušim paracelsius sa to volá do prahy že čo robia s takými deťmi čo maso nemôžu, ale tuším tu už to centrum bolo spomínané.

stipa
17. jan 2011

@monikakovacova nám tenkrát řekla, že je to jen viroza, takže dostával sirup, nurofen jsem kombinovala s Paralen čípky, protože mu do té nemoci lezly i zuby a na kašel a rýmu jsem mu dávala home. Ale jak říkám, rýmu má večer a kašel už také ustupuje 😒 tak snad ATB nedostanete 😉

monikakovacova
17. jan 2011

@stipa Tak mi máme chytené už priedušky a lekár vypísal antibiotiká ☹ Tak uvidíme či sa mu to zlepší.

miskatn
17. jan 2011

@luthien.k @uankab dakujeme, vyskusame 🙂

miskatn
17. jan 2011

toto je trochu mimo temy, kazdopadne --- @uankab ak tomu dobre rozumiem, tak tie kapsove treba prat pri aj malom pocikani, ci nie? mne sa zda ze pri AIO staci vyprat tu vnutornu vlozku, alebo sa mylim? vdaka 🙂

luthien.k
17. jan 2011

@bianka234, to je teda boj ☹ Ale jsem moc ráda, že se vám ta kožařka tolik věnuje, takovou aby člověk pohledal!

@monikakovacova, očekávej, že zlepšování ekzému půjde teď pomalu, nenastane-li spíš zhoršení - hlavně nezapomínat na probiotika, u těch atb. obzvlášť, dávat uprostřed mezi dávkami atb., aby alespoň něco dorazilo do střev...

stipa
17. jan 2011

@luthien.k ahoj@ luthien.k holky, prcek tedy ATB nedostal, ale jak jsem již psala od Vánoc je nemocný a možná že to u vás tak nebude, ale nám se AE velmi, ale velmi zhoršil a to tak, že ho má po celém tělě i na zadečku (plenky) tam ho nikdy neměl ☹ Probio dáváme stále, ale je to fakt na dlouho, myslím to zlepšení 😒 spíš se mu to horší bych řekla ☹
Tak držím palce, ať je to bez problémů a kdyby, tak nezoufej, nejste v tom samotinký 😉

stipa
17. jan 2011

@monikakovacova ahoj @luthien.k holky, prcek tedy ATB nedostal, ale jak jsem již psala od Vánoc je nemocný a možná že to u vás tak nebude, ale nám se AE velmi, ale velmi zhoršil a to tak, že ho má po celém tělě i na zadečku (plenky) tam ho nikdy neměl. Probio dáváme stále, ale je to fakt na dlouho, myslím to zlepšení spíš se mu to horší bych zatím řekla.
Tak držím palce, ať je to bez problémů a kdyby, tak nezoufej, nejste v tom samotinký...

luthien.k
17. jan 2011

@stipa, to je blbý, to chce vydržet... Čím teď mažeš? Má to "živé", tj. pupínky?

monikakovacova
17. jan 2011

@luthien.k Tak s tým zhoršením počítam, ale tak nevadí, diétu pekne dodržujeme od soboty (naučila som sa piecť aj bez vajec a mlieka, dokonca som prvý krát robila rožky :D, malý zbožňuje rožky, ale keď som videla čo do toho všetko dávajú... Takto viem čo tam dám 😀 ) Aj bez tých alergizujúcich potravín sa dá v pohode fungovať, teraz som ešte len na začiatku ale uvidíme.
Tie probiotiká dávať aj malému? Kam.zyk mi písala, že ich mám brať ja. Či?

@stipa Nám sa ten AE zhoršil pred chorobou a teraz počas choroby (a do toho nám tie zúbky idú) sa mu ekzém na líčkach nezlepšuje(to čo má po telíčku tak to už sa zosvetľuje). Teraz som zvedavá, čo bude keď mu ešte aj tie antibiotiká nasadím ☹

luthien.k
17. jan 2011

@monikakovacova, myslím, že dobré je dávat probiotika oběma, i když vliv MM je rozhodující.

stipa
17. jan 2011

@luthien.k ahoj, jak píšeš monikakovacova, tak probio bereme oba. AE má teď po celém těle, ale v malých ložiskách, největší má na obou předloktí až k zápěstí. Přestala jsem používat Biodermu PP, protože se poslední dobou když jsem ho namazala začal drbat. @kam.zyk mi řekla ať to prostřídám s A-dermou. Takže teď maži tím. Vyzkoušela jsem na kousku zdravé kůže a o.k., ale jakmile mu tím namaži AE, tak se začne drbat 😒 takže mu to nejspíš nevyhovuje. Vzhled ložisek je červenější, drsný, ale bez pupínků, takže zkouším Holtovku, Bubchen a žl. vazelínu. Tak to vždycky během pár dnů prostřídám a koukám co se s AE děje.Ale žádná sláva ☹ Mazala jsem ho 2 dny i genciánou, ale zatím také nevidím žádný rozdíl, jen to že je jako fialka 😀 a pod tím se klube AE 😠 Takže budeme muset oba vydržet, snad bude zase brzy lépe 😉

kam.zyk
17. jan 2011

@luthien.k @monikakovacova Ta probiotika versus kojení bych ráda uvedla na pravou míru, protože tady to chce znalosti z oboru imunologie: Takže: MM má pro kojence značný imunologický význam - po porodu, kdy je již ukončen přísun obranných látek (nebudeme vyjmenovávat, opět- je to pro potřeby této diskuze příliš odborná tématika) pupečníkovou krví, jsou obranné látky mateřského mléka značně významné. Mezi tyto obranné látky patří také prebiotické komplexy, atd.atd. - hodně zjednodušeně a laicky řečeno (odborníci zavřou obě oči), kojením tak dítě dostává matčiny již osvědčené bakterie a též predispozice k tomu, aby se právě ony uchytily v střevu dítěte.

A pozor- přednostně je osidlováno střevo dítěte právě matčinými působky- neboli, zdravá střeva matky, zdravá střeva dítěte. Proto naprosto zásadní je dávat probiotika kojící matce.

Zajímavý je taky fakt, že tělo matky je schopno prakticky okamžitě reagovat na potřebu některých protilátek ze strany dítěte. Pokud dítě onemocní, je matka schopna „vyslat“ potřebné protilátky dítěti v MM již za pár hodin. Matka tuto informaci získává kontaktem dítěte a bradavky. A ještě jedna perlička: Víte, že pokud by žena kojila výlučně z jednoho prsu starší dítě a z druhého novorozence, bude složení MM v každém prsu jiné?

kam.zyk
17. jan 2011

A já se tímto s vámi pro dnešek loučím 🙂

spagatice
17. jan 2011

Ahoj holky, nemáte prosím některá recept na HA dort? Děkuju

luthien.k
17. jan 2011

@spagatice, viz. IP 🙂

@kam.zyk, jasný, tak má to smysl dávat je i dětem? Určitě jim to neublíží, ale jde mi o to, jestli to při kojení nejsou vyhozené peníze 😉

stipa
17. jan 2011

@kam.zyk tak to si mě teď s tím MM pobavila 😀 tak to jsme tedy velmi dobře naprogramované, že? 😉 🙂 Tak to by mě ani ve snu nenapadlo, že matka - tělo na nemoc dítěte dokáže takhle reagovat 🙂

stipa
17. jan 2011

@luthien.k ahoj u mě určitě ne 😉 když má střeva jsou taková jaká jsou 😒 😉

monikakovacova
17. jan 2011

@kam.zyk To je teda niečo. Toto som fakt netušila. Keby som to nie od teba počula (čítala), tak hádam ani neuverím. Ako vedela som, že MM sa prispôsobuje potrebám dieťaťa, ale že až takto... To aby som ho počas choroby viac kojiala aby vyzdravel 😀

@luthien.k Aj ja by som nejaké recptíky, keď máš(aj nejaké pomazánky, alebo hlavné jedná- ak neotravujem veľmi) 😉 Rada odskúšam. A tie probiotiká budem zatiaľ len ja. Neskôr uvidíme.

Počuli ste už o niečom takom, čo sa zvykne za antibiotikami brať? Nejaké vitamíny by to mali byť (neviem či aj nie tie probiotiká), že vraj sa to odporúča, kvôli tej rovnováhe tela dávať pre malých.

uankab
17. jan 2011

@miskatn , nie je to praveze naopak.. pri AIO - to je jedna plienka vcelku a tu musis oprat celu.. pri kapsovych menis tu vnutornu vlozku - mozes ju pouzit tak 2-3x, pokial samozrejme nie je spinava.. inak viem ze u atopika sa dava doraz na bavlnu, ale mne sa osvedcili prave tieto save mikroflisy na plienockach, naozaj vyborne odvadzaju vlhko od ritky a zdaju sa mi byt lepsie ako frote plienocky... fakt je najlepsie vyskusat niekolko druhov a uvidis ktore vam budu vyhovovat.

@kam.zyk , jej tak to som fakt netusila ze MM sa dokaze az takymto sposobom prisposobovat potrebam babatka... pravdou ale je, ze Magdalenka ked bola chora, tak viac menej visela len na prsniku, nic ine jest nechcela, vzdy sa rychlo z toho dostala a ziadne antibiotika sme zatial nebrali 🙂

monikakovacova
18. jan 2011

@luthien.k Ďakujem za inšpiráciu, idem aj niečo navariť (som hrozne hladná po prečítaní tvojho IP 😀 )
Dneska máme aj líčka pekné (už som mu dala včera povlečenie vypraté s orechmi, tak možno to pomáha). Už len vyzdravieť a bude to ok.

luthien.k
18. jan 2011

@monikakovacova, bezva, tak když se malý pokud možno zcela vyčistí cca za těch 14 dní, tak se budou moct testovat potraviny 😉 Uvidíme, co ta antibiotika ještě...

miskatn
18. jan 2011

@uankab to som z toho blazon, mne ukazovali v obchode:
- jednu bambusovu AIO, vyzerala tak, ze sice aj do nej ide jedna vlozka, alebo neviem ako sa to vola, ale aj na povrch sa prichyti suchym zipsom dalsia, aj dve, tym padom ked sa maly len trosku pocika, tak menim len tieto navrchu,
- kapsova, bola ako taka kapsa, do nej sa zasunula vlozka, alebo dve, ale tie boli akokeby vovnutri, povrch bol vzdy samotna plienka.
mylim sa? vopred dakujem 🙂