Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

majdula
1. feb 2011

@petruska01 No, Rada prave minulou zimu zadny takovy problem nemel a to jsme drandily povenku i v mrazech a tehdy jsem ho dokonce nemazala vubec nicim. Nicmene byl tehdy jeste plne kojenej, tak jestli to nesouvisi...
A rikas teda, ze s jarem (teplem) se to ztratilo?

ncora
2. feb 2011

@majdula Ahoj Leniens je do zimy vyborny lebo je to uplne tukovy krem a pekne chrani pokozku...aj ja to pouzivam. Zda sa mastny ale pekne sa vsaje do pokozky..... 🙂 🙂

luthien.k
2. feb 2011

@majdula, myslím, že reakce na potravinu to spíš nebude. S tou kaší jsem si chtěla jen ověřit, zda jiné mléčné je v pohodě. Ještě jeden tip na mazání Ti dám, moc dobrý na zimu je Bubchen zimní krém, i pro atopiky. Ale jinak můžeš vyzkoušet prakticky cokoli, co tu padlo, jen nemazat hned na tvář, ale zkusit třeba na zápěstí, po dobu tří dnů mazat, aby nebyla reakce...

martinka1981
2. feb 2011

Ahojte,potrebovala by som poradiť. Mam 3 mesačnu dcerku a mam obavy či nema neaky exem 😒 . Je kojena. Začalo to tak že trebars pod krkom,kolenami, pri členkoch na zahyboch bola ako keby zaparena ale časom sa to vysušilo a postihnute miesta zostali červene,suche a drsne. mažem ju Biodermou Atoderm ale zatial žiadny vysledok 😒
Strašne sa bojim aby nemala atop.exem 😔 čitam vas často tak viem akymi trapeniami si prechadzate vy aj vaši drobci.
Budem vdačna za každu radu.

karmenta
2. feb 2011

Ahojte, mám dotaz. Já jsem atopik. Malé jsou 3měs a doted nic. Pila bud moje mlíčko, nebo Nutrilon Nenatal 0. Nyní jsme začli už pít Nutrilon Nenatal 1 a malé se na hlavičce udělali jakoby "potničky".. nemá je nikde jinde, jen na čele a kolem uší a trošku na tvářičkách.. Jsou to takové malé červené krupičky... Navíc když jí dám pít moje mlíčko tak krásně pije, když ten nový Nenatal tak prská všude kolem.. Myslíte že by sama cítila že jí to nedělá dobře??? Díky

petruska01
2. feb 2011

@majdula Pozor, není to Excipial lipolotio, to je na mazání pokožky na těle, ale Excipial krém, viz.
http://www.lekynainternetu.cz/p/excipial-krem-1...
Jak jsem psala, Štěpánovi to vyskákalo začátkem zimy, po několika dnech mazání Excipialem před odchodem na prochajdu to zmizelo, mazat jsem přestala někdy na jaře, když už nebyla taková zima (přesně si nepamatuju), pak celé jaro, léto, podzim byl klid, až zase začátkem této zimy flíčky vyskákaly a znovu Excipial pomohl.
Nejdřív bych šla spíš po tomhle, než hned řešit příp. alergii. 😉

martinka1981
2. feb 2011

Ešte som zabudla fotky:

luthien.k
2. feb 2011

@martinka1981, ahoj, dívala jsem se na foto a popis toho vašeho problému - v tomto věku se AE diagnostikuje velmi špatně i lékařům. Byli jste někde? To, že má problém v záhybech těla, často způsobuje vlhkost, zapaření a pomnožení kvasinky. Na to je výborná genciánová violeť 1%, dostaneš v lékárně. Já bych, než by se začalo mluvit o případných dalších věcech, jako je vyloučení potenciálně problematických potravin ze Tvého jídelníčku atd., nejdřív zkusila natřít genciánou (nejlépe vatovou tyčinkou), nechat zaschnout (to je důležité a pozor, i tak to barví) a pak s tím dva dny nic nedělala. Koupat jen v čisté vodě. Biodermu Atoderm PP klidně mazat dál, jestli jinak vyhovuje.
Čím nemůžeš dále ublížit, je brát probiotika (pro sebe, Infants Dophilus plus nebo Probiosan), stačí, když je budeš při plném kojení brát Ty. Podporuje to imunitu Tvou i prcka.
Ještě - máte nějaké alergie, ekzémy nebo astma v rodině?
Jo a prcka zbytečně nenavlékat, aby se nezpotil! Zda je to dobře, se pozná podle zadní části krku, nesmí být chladná ani vlhká, zpocená. Prostě akorát 🙂

luthien.k
2. feb 2011

@karmenta, ahoj. Podobně jako u martinka1981 - v tomto věku se to takhle dá těžko říct, zda by mohlo jít o AE nebo ne, klidně to mohou být potničky nebo jiné kojenecké formy vyrážky. To, že UM prská, může znamenat, že ho špatně snáší, ale taky nemusí (když má lepší, že 🙂). Malá je předčasně narozená, že pije Nenatal? Jak dlouho po napití se jí to objevilo? Má to tendenci se zhoršovat?
Máte vy atopickou zátěž v rodině, astma, alergie, ekzémy?

karmenta
2. feb 2011

@luthien.k ahoj, díky za odpověd. jj, malá je extrémní nedonošenec, vážila 730g. Pila první dva měsíce jen moje mlíčko (sondou), pak nenatal 0 v kombinaci s mým mlíčkem. Ted má 2820g a začli jsme dávat nenatal 1. Jinak jí probiotika Bifiform. Koupali jsme ve vaničce s přídavkem do koupele Hipp (to jí v porodnici nedávali, ale krom na hlavičce jinde osypaná není a hlavičku jí myji jen vodou), jinak šampon na tělo a vlasy od Johnsons (dávali v porodnici), tělo natíráme Johnsnem hydratační mléko (také dávali v porodnici). Já sama mám AE, tak jsem se snažila nakoupit to, co v porodnici používali a nedělalo zle. Ještě mě napadlo že jí byla doma pořád zima (máme 25stupnů), tak jsem ji dala do beránkovského fusaku - myslíš že by mohla mít alergii??? Jinde na tělo to nemá a hlavička je jediné místo kde se beránek malé dotýká..

martinka1981
2. feb 2011

@luthien.k dakujem že si napisala. no zatial sme neboli s tym nikde,poradnu mame 16.2. tak uvidim čo na to povie lekarka. Viktoria je dobry tučko a naozaj sa tam zaparila,to potvrdila aj lekarka na poslednej poradni ktoru sme mali 29.12. vtedy to mala iba pod krkom a pazuchami. no ja praveže velmi deti neobliekam,nech su neni zimomrive ako ja 😉 .
Probiotika beriem od Fi Swiss. No alergie mame v rodine,ja mam taku slabšiu na roztoče a muž na brezy a ešte neake travy alebo niečo take,neviem to presne.
Exemy potvrdene nemame,ale ja mam dosť citlivu pleť a zime sa mi tiež robia take suche flaky po tele. Niekedy viac niekedy menej. Takže Viktoria to ma zatial v zahyboch ale už sa jej objavilo niečo aj na teličku asi 2 fliačky tiež suche červenkaste a tak isto ma aj prsička take drsne. pamätam si že to mala aj staršia Miška,potom to zmizlo. Ona nebola kojena. Dokonca ma tie flaky suche aj teraz,tiež ju mažem tou Biodermou. Tak isto ma suchu kožu hoci ju namažem poriadne. Ale za to može asi suchy vzduch v zime.

mysliš že by som mohla skusiť natrieť Viki tie postihnute miesta Imazol-om krempastou??? neviem kedy sa dostanem do lekarne tak aspon zatial.

Dakujem 🙂

luthien.k
2. feb 2011

@karmenta, ovčí kožešinka - to může být, citlivé děti mohou reagovat na lanolín, který je obsažený v ovčí vlně. Zkus zamezit styku s kůží a uvidíš. Jinak určitě by na to nemělo přijít nic mastného, spíš hydratačního (viz. přípravky níže) nebo mírně vysušujícího (třeba zkusit výluh z řepíku nebo namazat slabounce Bubchenem krémem na opruzeniny). Já bych ale nejdřív zkusila toho beránka pryč a pár dní vyčkala, jen kdyby se to neměnilo nebo zhoršovalo, řešila to kosmetikou.

Vaše kosmetika - pro potenciálního atopika bohužel podle mě nevhodná, Johnsons patří mezi nejvíce alergizující kosmetické přípravky a že ho mají v porodnicích je z jediného důvodu - dobrý marketing výrobce, který za to, že ji v porodnici používají, jistě podporuje nemocnici i jinak...
Vzhledem k atopické zátěži doporučuju koupat v čisté vodě, na nutné mytí (zadeček apod.) používat hypoalergenní tekutá mýdla, tzv. syndety. Na tělo opět HA kosmetiku, například zde často zmiňovanou A-Derma Exomega nebo Bioderma Atoderm PP apod. (nejlépe vzít si v lékárně vzorek a vyzkoušet). Je to jak přímo pro atopiky, tak to samozřejmě mohou používat i neatopici jako prevenci 🙂 Já se tím taky mažu, atopik nejsem a jsem moc spokojená 🙂
Probiotika ber hlavně Ty, když kojíš, to má daleko větší vliv, když jsou zpracované přes MM, než podané přímo.

luthien.k
2. feb 2011

@martinka1981, takže atopická zátěž v rodině ano. Imazol krémpasta - vyzkoušela bych, ale raději jen na jedno místo (a nejprve udělat test snášenlivosti - namazat na zdravou kůži alespoň po dva dny a sledovat, jestli nebude reakce). Třeba mi poradí někdo, kdo s tím má větší zkušenosti 🙂

Ty suché fleky u starší (i mladší) - až se dostaneš do lékárny, nech si namíchat Biodermu se žlutou vazelínu v poměru 1:1 a zkus to tím (nejsou červené, jen suché...?). Jinak v zimě je atopická pleť obvykle o něco horší, sušší, taky to máme... Kdyby to byla reakce na nějakou potravinu, bude to aktivní, červené, s pupínky, mokváním apod., takhle to spíš vypadá na tu zimu. Jen ty flíčky začervenalé u Viktorie - sledovat to. Jak jsi na tom s kravským mlékem a výrobky z něj? Je to největší alergen u dětí, přechází do MM a může vám u Viki tu kůži aktivizovat, zhoršovat ty zapařeniny apod. Pokud by se to úpravou kosmetiky nezlepšilo, určitě bych zkusila BKM vyloučit.

martinka1981
2. feb 2011

@luthien.k no skusim zajtra niekoho poprosiť o tu violeť. ked hovoriš že to pomaha. Viky to ma v tych zahyboch dosť červene. A tie ostatne flačky na tele ma skor ružove ako červene. Miška ich ma tiež slabo ružove a po čase neviditelne iba na dotyk drsne.

No mlieko pijem sporadicky,väčšinou mam v kave-bezkofeinovej a na ranajky klasicke maslo. Mam uplne vylučiť mliečne vyrobky?? Alebo len niektore?

modra1
2. feb 2011

@petruska01 @majdula Presne tento krém som skúsila používať, ani jednému z detí nepomohol, podľa lekárničky je to masťový základ, čiže niečo neutrálne. Na zimu požívame doma namiešaný krém žltá vazelína +Bioderma Atoderm PP v pomere 1:1. Ak máte dobrú skúsenosť s iným hydratačným krémom, treba namiešať ten. Žltá vazelína sa váži v lekárni, je mastná, na zimu veľmi fajn.

modra1
2. feb 2011

@martinka1981 _určite skús 14 dňovú diétu s vylúčením mlieka a všetkého mliečneho, aj skrytého, čítaj zloženie, je to v sladkostiach, pečive, mäsových výrobkoch. Je to najjednoduchšie čo môžeš urobíť a zistíš či to malej pomôže. Ja mám skúsenosť aj s violeťou, ale na kvasinkovú infekciu, ktorá vyzerala dosť inak ako tvoje fotky. Skús to, nepoškodí a môže pomôcť. Ja som okrem genciány musela doliečovať aj Imazolom krémpastou, presne 14 dní, výborné sú kúpele v slaboružovom roztoku hypermangánu.

majdula
2. feb 2011

@luthien.k Diky za rady a jeste me napada - myslis, ze bych si mohla "podomacku" vyzkouset (nechci zatim absolvovat odbery) zda se jedna o alergii na BKM nebo je to tou zimou? Co kdybych rekneme na tyden vysadila mlecne vyrobky - zajima me, jestli a) pokud by slo o alergii, by se dalo pozorovat zlepseni stavu kuze a b) jestli by prckovi tydenni vypadek mlecnych vyrobku neuskodil. Samozrejme bych alespon kojila, aby nejaky vapnik mel.

Mne to totiz vrta hlavou, nasadilas mi brouka, sice jak jsem psala, cca od roku basti v pohode mlecne vyrobky a bez reakce, ale taky jsem jeste v te dobe kojila pomerne dost a teprve v poslednich tydnech (ale nevim uz presne, jestli se to prekryva s vyskytem te vyrazky) jsem to diky tehotenstvi dost omezila na nejake 2 kojeni za noc...

majdula
2. feb 2011

@modra1 A ted ctu, ze ty radis 14 denni dietu - myslis tedy, ze po te dobe se v pripade alergie projevi zlepseni? A neuskodi prckovi tak dlouhy vypadek nemlecnych vyrobku?

martinka1981
2. feb 2011

@modra1 dakujem pekne za radu. No dnes som si už mlieko nedavala ale mala som ešte zo včera kura na smotane tak to sme jedli na obed takže niečo bolo. Takže vobec žiadne kravske mlieko a ani vyrobky z neho,napr.jog. atd,?? No to bude ťažke,čo budem jesť na ranajky??? 😀 😀 😝

modra1
2. feb 2011

@majdula _pri dôslednej diéte sa za 14 dní dostaví zlepšenie ak dieťatko reaguje na BKM. Nemsuí sa celkom vyčistiť, ale zlepšenie bude, nezľakni sa, prvé dni sa môže zhoršiť. To, že mlieko je nenahraditeľný predsudok podporovaný reklamou. Moja dcéra neje vôbec nič mliečne, ešte ju kojím a tiež som na diéte. Vápnik je brokolici, karfiole, maku, slnečnicových semiačkách, výborný v morských riasach, Reis drik mit calcium s DM ...., zo všetkých týchto potravín sa vsrebáva lepšie ako z mliečnych výrobkov.

modra1
2. feb 2011

@martinka1981 Nič mliečne, neboj 14 dní vydržíš a uvidíš, tie 2 týždne sú najťažšie 😀. Ja som na diéte 11 mesiacov, mlieko mi vôbec nechýba, schudla som bez námahy, vyčistila sa mi pleť, nemávam nádchu, proste som zdravá, samé dobré veci 😀. Tá najhlavnejšia je, že malá má peknú pokožku.
Sú tu ženy, ktoré držia inú diétu, nielen bezmliečnu ale aj bezvaječnú a bezlepkovú a dá sa.

majdula
3. feb 2011

@modra1
@luthien.k
Jeste jen abych to upresnila, ja mela na mysli bezmlecnou dietu primo pro DITE, vy ale myslite dietu pro MAMINKU, ze?
Ale ja uz kojim jen v noci plus opravdu bych nerada vysadila vse mlecne, preci jen jsem v 8. mesici a musim myslet i na druhe miminko 🙂

blandik
3. feb 2011

@majdula - aby to mělo efekt, tak 14 denní dieta pro tebe i malého. Je potřeba vyloučit alergeny ze všech zdrojů, které malý jí....Blaho mléčných výrobků je opravdu jen zprofanovaná věc, jejich "pozitivní" vápníkový účinek není vůbec až tak pozitivní. Malému to vůbec neublíží, ani malému v bříšku ne - pro klid duše můžeš si dát v tom období více brokolice, reis drink s vápníkem. A jinak pozor na to, BKM je obsaženo v kdejaké potravině, kdy by jsi to nečekala i v uzeninách, sušenkách, čokoládě...je třeba číst etikety

Miminko v bříšku čerpá vápník přednostně - takže pokud vysadíš mléčné věci, tak malý dostane vápník z tvých zásob, co máš v těle...a 14 dní opravdu nemůže ani tobě ublížit...

blandik
3. feb 2011

@martinka1981 - jestli můžu do toho vstoupit - vůbec žádné BKM výrobky, pozor bývá to i v uzeninách, sladkém, chlebu...je třeba číst etikety...Tip na snídaně - máslo se dá nahradit nějakým bezmléčným margarínem, jelikož se mi příčí ty umělé chutě, tak kupujem BIo Vive (je tam slun. olej, palmový a kokosový tuk, citr. šŤáva a mrkvová - zanedb. množství) a chuťově je velmi dobrý. Pak snídáme i avokádo /na chleba namazat, na rohlík)...

martinka1981
3. feb 2011

@blandik
@modra1 dakujem baby,no skusime to neako vydržať. Musim teraz niečo o tom prečitať. Neviete mi poradiť pod akymi skrytimi nazvami sa može ešte ukryvať mlieko a spol. Dakujem 😉

martinka1981
3. feb 2011

A ešte ma napadlo čo taka kyselina mliečna a mliečne enzymy???? 😕

luthien.k
3. feb 2011

@blandik, @modra1, díky za podpůrná vysvětlení 🙂

@martinka1981, @majdula, tady jsou nějaké tipy, co používat místo mléka a mléčných výrobků:
Na vaření a pečení (a hlavně na pití) se hodí například Reis drink natur nebo calcium z DM drogerie (ten calcium pro děti od roku a max. 2 dcl denně kvůli obsahu jódu, maminky klidně více 🙂), Hafer drink (ovesný nápoj) taktéž z DM, pak sušené nápoje od firmy Asp - Oves milk, Kokos milk, Kukuřičný nápoj. Ty sušené nápoje já sypu nakonec do omáčkových jídel místo smetany až do požadované jemnosti chuti. Vařit z nich lze i pudink jako náhrada jogurtu - je třeba dát víc pudinku, cca 1,5 - 2 x než normálně, jinak je to řídké. Margaríny bez syrovátky: Perla vitamíny, Flora light, Bio Vive (moc dobrý), Alsan ze zdravé výživy (vhodný i do krémů a pomazánek, je tuhý skoro jako máslo), máslo Ghí ze zdravé výživy, na pečení Palmarin místo Hery...
Snídaně - výborné jsou různé kaše ze zdravé výživy, instatntní nebo z celých zrn - pohanková, jáhlová, rýžová, kukuřičná... Udělat do Reis drinku, ochutit přesnídávkou třebas...
Pečivo - kupovat balené, kde je uvedeno složení nebo ověřit v pekárně, co tam dávají.
Sladkosti - ve zdravé výživě jsou i bezmléčné čokolády, nejlépe si ale doma upéct buchtu, kde se normální mléko prostě nahradí Reis drinkem.
@martinka1981, kyselina mléčná ani mléčné enzymy nevadí, to nejsou bílkoviny. Vadí třeba syrovátka.

luthien.k
3. feb 2011

Pro kojící doporučuji při bezmléčné dietě doplňovat vápník formou potr. doplňků, nejlépe Caltrate plus nebo Biomin H. Vždy konzumovat na lačno, poté hodinu nejíst, nepít, aby se dobře vstřebalo.
@majdula, přesně jak píšou @blandik a @modra1, potřeba mléčných výrobků je předsudek, například velká část asijské kultury mléko téměř nepoužívá. Je ale pravda, že snědí více zeleniny a třeba těch mořských řas, než my. Mimochodem, pro vápník (i jiné minerály) jsou mořské řasy super, stačí kousek velikosti poštovní známky do polévky (třeba wakamé, nori vločky apod.) a na chuť to nemá vliv.

majdula
3. feb 2011

@blandik @luthien.k Super, moc dekuji za rady, vyzkousim to teda na sobe i na prckovi tech 14 dni (coz bude dost zajimave, ja piju mleko denne, varim z nej, malej ma denne aspon 2x syry, jogurty...).
Myslite, ze tech 14 dni je dostacujicich pro vylouceni alergie na BKM? Tj. pokud by se o ni jednalo, stacily by skvrny zmizet? Pokud se zmena neprojevi, muzu predpokladat, ze se o alergii nejednalo?
Jen jeste otazku, beru ted jako tehotna/kojici Vapnik-Horcik-Zinek tusim od GS a jeste tu mam od Walmarku dalsi... myslite ze mi to pokryje potrebu Ca, plus samozrejme ten Reis drink atd...? Nebo mam k tomu nasadit i ten Caltrate Plus? (radila mi jej ted i Kam.zyk).

martinka1981
3. feb 2011

@luthien.k si užasnaaaa 😉 moc dakujem. skusim pozhanať. No my mame pekaren tak viem čo jem 😉