Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

blandik
4. feb 2011

@valentinuska - brambory a možná alergenicita - určitě je to možné...Rozdělení na Ha a potenc. alergizující potraviny je pouze o četnosti výskytu alergických reakcí na danou potravinu, takže u brambory je menší pravděpodobnost alergické reakce ve srovnání třeba s BKM, ale určitě alergie na brambory existuje.

luthien.k
4. feb 2011

@blandik, @valentinuska, @anduca, řekla bych, že nemám co dodat 😀 Zavádění příkrmů u atopiků je těžké období, protože tam nikdy není jen ten vliv nové potraviny, ale všeho okolo, jako jsou ty zuby, nemoci, počasí... Pokud se nějaká potravina dostane ne seznam podezřelých, vynechala bych ji, buď do doby, než se kůže zlepší nebo alespoň na ten týden, jak píše blandik a vrátila se k osvědčenému. Sledovala i ty další faktory (a zapisovala, je to otrava, ale přináší to z dlouhodobého hlediska dobré ovoce). Nejhorší je, že je vždy vícmožností, jakou cestou se dát. Když se stav dejme tomu do toho týdne nezlepší, tak v tom bude nejspíš něco jiného. Vlastně opisuju, co psala blandik 😀

Mmch, brambora může být alergen, hlavně syrová nebo nedostatečně vařená. Ale i vařená 🙂 Alergenem může být cokoli.

martinka1981
4. feb 2011

@blandik dakujem. prosim ťa mohla by som namiesto toho ryžoveho mlieka piť mandlove??

luthien.k
4. feb 2011

@martinka1981, mandle jsou ořechy a tím pádem častý alergen (já se po nich například dusím), takže pro tu dietu bych ho raději neviděla... Zkus raději ovesné mléko.

martinka1981
4. feb 2011

@luthien.k takže radšej sa vyhybať teraz všetkym potenc.alergenom ano?
jaj tažky život kojacej matky 😀 😝

luthien.k
4. feb 2011

@martinka1981, přesně tak, aby to nemělo zbytečně vliv při testu BKM aneb těžko jsi ve velkém doposud pojídala mandle, kdežto rýži zřejmě normálně ano 🙂

martinka1981
4. feb 2011

@luthien.k tak my mame radi madle a sem tam si ich opražime nasucho ,ale tak je pravda že ryžu mame častejšie 😉

Niečo som si už objednala z bio obchodu a už to mam aj doma 🙂. Mam Alsan a aj neaku čokladu z ryž.mlieka,už som mala absťak po 2 dnoch bez čokolady. Moj drahy sa smial že som zavisla 😀. Aj morske riasy som si kupila Wakame a aj neake natierky na chlieb nech nehladujem 😉
Ešte skusim u nas v Kauflande pozrieť tu Bio Vive natierku.

veronika19833
4. feb 2011

Mile mamicky, som tu nova, ale rada sa s vami podelim o moje skusenosti. Mam uz 6 rocneho chlapa a atopicky exem je stastne za nami 🙂.
Zacal sa objavovat vtedy, ked mal synacik 6mesiacov - zhruba mesiac po tom, ako som ho prestala dojcit. Pobehala som s nim kade-tade, vyskusala vsetky mozne lekarske rady, dostupne recepty. Obcas sa exzem "stiahol" ale po case - hlavne pri zmene pocasia bol spät :(. Vsak to poznate... ☹
Ano, je pravda - treba dodrziavat diety, premastovat pokozku, pouzivat specialne prisady do kupela atd... Ale co nam najviac pomohlo, bola VCELIA MATERSKA KASICKA (nie propolis!). Poradila mi ju jedna znama. Dostat ju kupit u vcelarov. Osobne by som asi nekupovala hotove kremy, ktore matersku kasicku obsahuju, pretoze mozno v niektorych takychto kremoch by ste ju hladali marne... A navyse su tam aj kadejake ine prisady (napr. parfemy), ktore rozhodne na liecbe nepridaju. Skladuje sa na tmavom a chladnejsom mieste, (ja som ju mala v chladnicke), nesmie prist do styku s kovom, inak sa znehodnoti!!!
Ja som ju miesala s lekarskou vazelinou (kupite v lekarni) v pomere 2-3g na na 1dcl vazeliny (vazelinu som dala do umeleho poharika a premiesala drevenou spajdlou). exem zacal krasne ustupovat a po par mesiacoch zmizol. 🙂

Najskor to vsak treba velmi opatrne otestovat, aby nahodou nevznikla nejaka alergicka reakcia - teda na 1. krat naniest iba male mnozstvo na kusok pokozky a cakat cca 24 hodin, ci na to nebude nejaka negativna reakcia!!!

A este jedna rada - pocula som, ze v kupeloch v Podhajskej maju s detickami, ktore maju tento exem velmi dobre vysledky!
Vela stastia!

valentinuska
4. feb 2011

@luthien.k
@blandik děkuju moc 🙂
myslíte tedy, že když jsem vysadila jenom to jedno polední kojení, že i to může mít vliv?
no to koupání asi budu muset také omezit, nemusí se koupat každý den, ale od té doby co má tenhle rituál, tak krásně usíná a nějak nevím, jak to vymyslet bez něj ☹

valentinuska
4. feb 2011

@luthein.k @blandik nevíte prosím ještě jak s tím lepkem, mám začít dávat dvě tři lžičky kašičky denně jenom kvůli lepku - i když kaši ještě do jídelníčku nějak zařadit nechci a nepotřebuju 🙂

blandik
4. feb 2011

@valentinuska - aha, já jsem to pochopila, že jsi přestala kojit, nahradila UM...a ty jsi odbourala jedno kojení v poledne, abys tam mohla dát příkrm..už tomu rozumím. To by nemělo mít vliv vůbec...takže to nám padá - tak bu'd zoubky, počasí nebo brambora nebo něco úplně jiného...S tím lepkem bych osobně počkala, začal jsi te'dkom teprve dávat, ale tohle nechávám na
@luthien.k , fakt nevím, protože před dvěmi lety se to řešilo ještě jinak - tam se dával lepek co nejpozději...

Chce to pomalu zavádět potraviny, pokud si nejseš něčím jistá, tak klidně dávat i 14 dní novou potravinu...nemusí to jet každých 7 dní něco nového...času dost...hodně tady hraje roli i tvoje očekávání, když jsem zaváděla vejce ve dvou letech, testovala jsem dva měsíce, než jsem si byla jistá, že je ok...Dost je podstatné si psát, jak rychle dítě zareaguje na nějakou potravinu - jestli do několika hodin nebo se ti jeví zhoršení až po několika dnech - podle toho se pak dá usuzovat na typ alergie, jsou i alergie, které se nedají zjistit z krve - právě ty mají pomalé reakce, proto to testování více dní za sebou...

luthien.k
4. feb 2011

@valentinuska, @blandik, taky jsem to s tím kojením pochopila podobně jako blandik 😅

S tím lepkem - to, co jsem psala, jsou právě aktuální informace od Věry, ony se tyhle věci a náhledy mění, ale osobně si myslím, že se nic nestane, když počkáš do těch kaší. Můžeš ale klidně lžičku zkusit přidat do zeleninového příkrmu, to je taky možnost 😉

valentinuska
4. feb 2011

@luthien.k to je výbornej nápad, tak až přijdu na to, proč tyhle reakce tak eventuelně přidám lžičku do příkrmů!

@blandik no špatně jsem to popsala a díky za rady 🙂

jdu si vyhradit nějaký ten sešit a psát si, co obě jíme 🙂

myscha
4. feb 2011

@sivka Dík za tip. Už jsem na to koukala, asi to zkusím, snad to zabere aspoň trochu na to svědění.

modra1
4. feb 2011

@valentinuska
@luthien.k _Pokiaľ ide o lepok, preštudovala som si tie nové názory a trošku to uvediem na správnu mieru, naozaj v skratke. 4-6mesiac je odporúčaný preto, že štatisticky vraj veľa žien zanecháva v tomto období kojenie. A keďže sa zistilo, že je menšia pravdepodobnosť rozvinutia celiakie ak sa lepok zavádza počas častého kojenia, radšej to odporúčajú takto, aby sa tá skúška stihla kým je ešte bábo kojené. Takže aj žena kojí a mieni kojiť dlhšie, nie je až také podstatné či zavedie lepok v 4. alebo 8. mesiaci, podstatné je, že to bude počas kojenia.

valentinuska
5. feb 2011

@modra1 tak díky moc za info, to dává smysl - jsem ráda, že se teď tedy nemusím stresovat tím, že ještě někam musíme přidat lepek 🙂

majdula
5. feb 2011

@luthien.k Jeste se te zeptam... premysleli jsme s chlapem o te bezmlecne diete, zkusime ji, ale napred bychom se jeste pokusili vyloucit vliv toho mrazu a kosmetiky, preci jen se mi ta alergie na BKM moc nepozdava, ze by se to projevilo u stale kojenyho ditete az v tomto veku, navic az po vic jak pul roce podavani mlecnych vyrobku? 😕
Takze, pockali bychom do skonceni tech mrazu (uz tu bylo receno, ze "jaro leci" 🙂 pokud se jedna o ty chladove reakce) a zaroven bych ty tvaricky myla jen cistou vodou a rikala jsem si, ze na ven bych mazala tou Lenienskou, at je to promastene a jinak bych mazala kokosacem, co myslis? Mame Biokokosac od Purity Vision, je moc prijemnej, muze byt? Rozhodne prestavam mazat Hippem a podobne.
Nechala bych tomu rekneme mesic a kdyby nebyla zmena, zkusili bychom vyloucit to mliko. Co si o tom myslis?
Ma smysl navstevovat kozare nebo alergologa?

Jo a tady je to vyfocene, pro ilustraci... zrovna to mel cervene, jinak je to jen drsnejsi kuzicka, ktera obcas vic zcervena, neloupe se, nemokva, evidentne ani nesvedi...

maceek
5. feb 2011

@majdula - koukala jsem na fotku dítka a presne takto to zacinalo u nas - nejprve na tvarickach male cervene nesvedive suche flicky - cca ve 4 m. postupne se sucha mista tvorila pod krkem, kolem raminek, po pazich az po loketni jakmky, suché ruce a podkolenni jamky - postupne (hlavne na tvarich) male zacali mista svedit, takze se skrabala nekdy az do krve - lekarka predepsala Balneum Hermal do kopele, na mazani mast delanou v lekarne (bez chem. prisad a pafemace, bez leciva). ze zacatku nic moc nepomahalo, v lete, kdyz se potila bylo to horsi.
Prikrmy jsme zvladali dobre, nic se nehorsilo, takze jsem zkousela mazat různými preparaty (Sebamed - ten nam vse zhorsoval, masti s konopim - trochu se to po nich zklidnilo) ale osvedcilo se mi koupat v Balneu - tedy tim oledem natřit cele telo a nechat zaschnout, lehce osprchovat a natrich ditko mlekem od Nivea Baby s aloe vera - postupem casu se nam vse podařilo zlikvidovat - ted se objevuji sucha mista na rukou - mazu Nivea baby kremem a po cca 3 dnech je tam znatelne zlepseni.
Proste je potreba zkouset, co prinese zlepseni - co se tyka jidla, tak mala byla do 6. měs. plne kojena a ted ji kojim jeste rano a vecer. Osobne jsem zkousela na sobe vynechat mleko a mlecne vyrobky, drazdivou zeleninu ... ale nic neprineslo kyzene vysledky

luthien.k
5. feb 2011

@modra1, díky s tím lepkem 🙂 Vycházela jsem z materiálu od kam.zyk, neměla to takto rozepsané, ale je to logické - dnes se skutečně radí zkoušet (v malých množstvích) alergeny v ten čas, kdy je dítě kojeno, takže s lepkem jakbysmet 🙂

luthien.k
5. feb 2011

@valentinuska, já jsem si od začátku myslela, že u vás by dost možná stačilo změnit kosmetickou péči 🙂 a až když se to skutečně nebude dařit zlepšit nebo se to bude dokonce zhoršovat, přistoupit k dietním opatřením.

Kokosový olej není špatný nápad, kam.zyk ho tu dost chválila, hlavně jeho antimykotické účinky. Mazat na vlkou pleť a jen maličko stačí 🙂

Jinak podle mě návštěva kožního i alergologa zatím není nutná, ale to samozřejmě záleží na vás 😉

miska333
5. feb 2011

ahojte moj marecek ma tiez atopicky ekzem a nic mu na to nepomaha iba kortikoidove maste a tie nechcem. skusala som davat do kupela oilatum, balneum, vseliake maste a nic. co vam pomohlo:?

luthien.k
5. feb 2011

@miska333, u dětí do tří let nejvíc problémů s AE způsobují alergeny v jídle, pak samozřejmě další věci, nevhodná kosmetika, počasí, zásahy do imunity jako jsou infekce, růst zubů apod. Je toho dost, ale alergeny v jídle dělají největší objem problémů.

Pravidelné používání kortikoidů u malých dětí je svým způsobem cesta do pekel aneb nekonečný kolotoč mazání, fáze klidu, kdy zánět je potlačen po kůži a neprojevuje se a následné zhoršení, které musí nutně přijít proto, že nahromaděné toxiny pod kůží se vyderou na povrch a tělo se čistí a jede se na novo - kortikoidy - zlepšení - fáze bez kortikoidů - zhoršení. Tím, že se neléčí příčina, tak může v budoucnu dojít k nepěkným věcem, jako jsou silné inhalační alergie, astma i horší věci.

Jestli se chceš o AE dozvědět víc, jak vlastně vzniká a co na něj má vliv a hlavně jak s ním bojovat, přečti si články ve fotoblogu kam.zyk (začni od prvního dílu odspoda):
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/

Pak se už poučeně ptej klidně dál, co a jak, poradíme 😉

nikuskabee
5. feb 2011

chcem sa spýtať ak malému pretrvva na hlavičke také chrastičky ako seboroa,môže o byť aj z tepla,keďže je atopik,alebo z príkrmov.No doteraz mal mrkvu,petržlen,zemiak,kaleráb,mäsko kuracie,olivový olej.Ďakujem vám.

valentinuska
5. feb 2011

@luthien.k patřil ten poslední příspěvek opravdu mě? 🙂

luthien.k
5. feb 2011

@valentinuska, už blbnu 😅 , byl samozřejmě pro @majdula 😀

kaselka
5. feb 2011

@luthien.k Ahoj Luthien, vidím že si v tejto téme "ako doma" tak sa chcem spýtať, či Ty náhodou nemáš skúsenosť s používaním biolampy na AE. Dala som aj diskusiu do fóra, no zatiaľ sa mi k tomu nikto neozval. Keďže s tým chcem niečo robiť čo najskôr "guglila" som na nete a našla som firmu v CZ, ktorá ich vyrába a údajne by to malo ekzém liečiť toto je ich domáca stánka, no predávajú to už aj firmy v SR. http://www.biotherapy.cz/www/pro-klienty/index-.... Jednu som si už objednala napriek tomu, že je to dosť finančne náročné. Dúfam, že to nebudú vyhodené peniaze von oknom... Osobne ma to veľmi oslovilo a na iných fórach som na ňu našla celý rad pozitívnych reakcií - snáď ich všetky nepísali obchod. zástupcovia firmy 😀. Momentálne máme ekzém pod kontrolou a čuduj sa svete asi najlepšie zaberá Holtov krém za necelé 2 € v kombinácii modrá Indulóna na telo a A-Derma na tvár! Uvidíme ako dlho. Už som nasadila (kojím už len minimálne) aj Nutrilon Allergy Care na zákl. vš. tých článkov čo som o AE prečítala a to pomohlo asi tiež. Určite sa ozvem či to zaberie.

monikakovacova
6. feb 2011

Ahojte 😀 Chcela som sa pochváliť, že ekzém nám už takmer zmizol 😀 Už niektoré fliačky natieram len po pamäti. Začali sme zavádzať BKM a zatiaľ bez reakcie. Dneska (po takmer týždni) nám síce líca trošku viac zružoveli ale to skôr kvôli stresu - vstávali sme už o piatej a od vtedy len poplakávame, trápia nás zúbky, ktoré sa derú hromadne ☹ . Som zvedavá, ako bude znášať ďalšie potraviny - chystám zaviesť vajíčko (juj, teším sa na praženičku).

luthien.k
6. feb 2011

@kaselka, ahoj, asi Tě zklamu, ale zkušenost s biolampou nemám ani osobní a zatím ani zprostředkovanou. Ve článcích od kam.zyk je sice zmíněna fototerapie u léčby AE, ale tím se myslí něco jiného, ta se provádí pomocí UV záření, není vhodná pro děti a zdaleka ne pro všechny dospělé. Nejde ale o biolampu.
Jinak je super, že jsi našla, co vám pomáhá 🙂

luthien.k
6. feb 2011

@monikakovacova, taky mám radost, jste šikulky 🙂
Ty růžové tvářičky budou mít jistě souvislost se zoubky, je to zásah do imunity - růst zubů - otevřená rána v těle - imunita reaguje a může to mít za následek zhoršení ekzému.

bluvatko
6. feb 2011

@luthien.k Ahoj,chcem sa Ťa spýtať,ked ma maly asi bacil na líčkach,čo by mu pomohlo.Už to ma asi dva mesiace a nie a nie zmyznúť,kožna to videla a dala nam nato ichtiol,ale ešte horšie to má ☹ sa mu to rozšíruje.