Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

bubinko83
8. feb 2011

@luthien.k ,fuuuuuuha ty maš slovnik jak lekarka .Dik za odpoved 😉

modra1
8. feb 2011

@bubinko83 rozhodne to povedz, AE je zväčša imunologická záležitosť.

luthien.k
8. feb 2011

@modra1, zase tak chytrá nejsem, čtu to tady v té knížce od Fuchse... 😀 Ono se totiž stejně nedá naprosto přesně zjistit, na které ty bílkoviny z kravského mléka (potažmo z krávy 🙂), ony nejdou od sebe 100% odseparovat, a to ani laboratorně, aby se to dalo testovat zvlášť. Dá se ale předpokládat, že když na BKM reaguje dítě už přes MM, tak to budou bílkoviny syrovátkové, které do MM přecházejí, kdežto kasein to nebude, ten do MM nejde.
Ještě jedna zajímavá věc, když už tu do toho koukám, když se ABKM objeví už při kojení, je větší pravděpodobnost, že do 3 let věku alergie vyhasne (až 95% případů), u kaseinu, na který se reaguje až napřímo při podání BKM dítěti, je to "pouze" 60%.

luthien.k
8. feb 2011

@bubinko83, přesně jak píše @modra1, chtěj co nejvíc testů na alergeny, hlavně kr. mléko, vejce, sója, ryby, ořechy = nejčastější alergeny u dětí.

modra1
8. feb 2011

@luthien.k hm, mne syn tiež reagoval už pri kojení a v testoch mu vyšlo mlieko aj kasein.

luthien.k
8. feb 2011

Ale jak jsem psala - dají se zjistit i "domácí" metodou vysazování a testování, což je narozdíl od krevních testů daleko spolehlivější.

luthien.k
8. feb 2011

@modra1, může být...

bubinko83
8. feb 2011

@luthien.k ,a on mu može urobit nejake odbery na alergie? Ake? TO nevadi že je imunolog a nie alergolog. Inak mne maly vobec nebyva chory.

luthien.k
8. feb 2011

@bubinko83, já myslím, že může. Zkus tam zavolat, že malý má ekzém a že bys ráda nechala otestovat potravinové a inhalační alergeny, jestli Ti to udělají... Ono to bývá často spojené - alergologie s imunologií, takže fakt nevím, třeba se zeptat.

bubinko83
8. feb 2011

@luthien.k ,ja som tam dnes volala a objednavala sa chodime tam na kontroly raz za rok kvoli tomu že sme skor narodeny. Ale o tom AE som im nehovorila,poviem to až pri navšteve a snad oni rozhodnu ake vyšetenia treba urobit. Nie? Len tam nechcem byt za nejaku trapku že načo im hovorim o ekzem.Takže mi radite hned to tam povedat,ok?

luthien.k
8. feb 2011

@bubinko83, atopický ekzém má veeelikou souvislost s imunitou, takže myslím, že by je to tam zajímat mělo. I Ty máš právo si říct svoje 😉 Takže určitě hned.

bubinko83
8. feb 2011

@luthien.k ,ok tak to tam na nich vybalim a nech si robia s nami čo chcu 😀

tunylyk
8. feb 2011

@blandik ekzem sa nam objavil v 4tyzdni po narodeni,obaja drobci mali rotavirusovu infekciu,tak to pripisujem tomu a to mi potvrdila aj imunologicka,ze to mohlo spustit ekzem,od imunologicky mame denerel tbl. ten berieme 2xdenne a advantan,ten pouzivam len minimalne,maly je stale kojeny,prikrmy mu varim doma,prisne vyberam,co mame povolene a co nie,na to si davam pozor,vajcia ani ine mlieko okrem materskeho nemal,ekzem ma suchy a na zapastiach zhrubnuty,po tej ochutnavke torty,co mu bez mojho vedomia dal bracek,sa mu to znova do cervena vyfarbilo a zareagoval aj na celom brusku cervenymi flakmi,papame len kuracie,morcacie,kralicie masko,mrkvu,karfiol,kapustu,zemiaky,ryzu,kukuricnu krupicu,brokolicu,tekvicu,cuketu,zelenina je doma pestovana,umelo nehnojena,aj jablcka mame domace,hrusky,papa este banany,tie toleruje,ja ten vysyp pripisujem tej torte,mozno fakt stacil ten kusocek,s kazdym zubkom to hlavne pri tom prerezavani mame tiez zhorsene,testy na alergie nam vysli dobre,no po roku,v marci by ho mali testovat znova

martinka1981
8. feb 2011

@blandik ten kolač som jedla piatok a v sobotu a potom som šla mrknuť na to zloženie tej hmoty čim sa natieral povrch,lebo mi to nedalo a pozrime sa že mliečne buielkoviny.Tak si hovorim super a zas nanovo.Takže dnes je len 3 -ti den ale včera som zas omylom oblizla lyžičku od mlieka 😒 . To je hrozne,kym si človek na to zvykne.
Tou Biodermou som ju už natierala tak neviem prečo jej to začervena. Ma to už aj za ušami a na hlave na bokoch.Tie nohy su najhoršie 😖. Ale ked sa to rozširuje asi to neni dobre ☹

blandik
8. feb 2011

@tunylyk - takže ty potraviny, co jsi vypsala jí Matýsek a ty taky nebo ty jíš i jiné potraviny? Jde o to, že kojíš a alergeny přecházejí do mateřského mléka...je evidentní, že dort to zhoršil, takže to se opět upraví, ale bylo by dobré přijít i na to, proč má malý ekzém od 4. týdne...zda něco ve stravě jej spouští...Takže otázka na tebe - co jíš ty? Jak perete? Aviváž, prášek, co máchání prádla?

eriska
8. feb 2011

@blandik
@luthien.k holky, moc vám děkuju za odpověď, flíčky se nám udělaly dřív, než jsme začali s příkrmy i dr. mi říkala, že reakce na jídlo to není..postupuju podle kojeni.net, když zavádíme něco nového, tak čekáme 4 dny..kojím pořád, on je tomulka děsnej mlíčňák, ze zeleniny a ovoce toho moc nesní, za to mu jedou jogurtíky, gervais..ale to jsme začali až teď..já nejím nic, na co mám alergošku já i manža a ani malému to nedávám..snažím se nejíst třeba rajčata, atd..napadá vás, co bych neměla jíst, aby to třeba neměl po tom?jinak ty flíčky, on má dost světlou pleť, tak je vše vidět a po koupání je jasné, že se to zhorší..o lipobazi jsem taky uvažovala..až nabiju baterky, tak vyfotím..moc vám děkuju za rady

blandik
8. feb 2011

@martinka1981 - to, že to červená zanmená, že se to zhoršuje...Zatím je hodně brzy dělat jakékoliv závěry, jsou to zatím jen tři dny...Obecně je vícero možností - můžeš zkusit nejprve vyloučit ty mléčné výrobky (striktně ze všech potravin, číst složení) - to bych zkusila na těch 14 dní, jak psala @luthien.k - možná to bude opravdu jediný spouštěč a dojde ke zlepšení ekzému...pokud k tomuto nedojde, pak můžeme zkusit nějakou "přísnější dietu" na vyloučení dalších silných alergenů, exituje i dieta, která sestává pouze z několika potravin (cca 5ti) a ta se pak zkouší, pokud předchozí nepřináší výsledek...Současně je třeba i počítat s tím, že kůže může reagovat se zpožděním...

@tunylyk -a ještě jeden dotaz, co říká na to imunoložka. Máte nějakou diagnozu? Má oslabenou imunitu atd?

blandik
8. feb 2011

@eriska - to, že ekzém začal ještě před zavedením příkrmů neznamená, že spouštěčem není potravinový alergen. Alergeny přechází do mateřského mléka, takže klidně může být spouštěčem i BKM...Když jsi zavedla jogurty a ostatní mléčné výrobky do příkrmů - došlo ke zhoršení ekzému?

luthien.k
8. feb 2011

@blandik, píšu zrovna to samé pro @eriska - podle mě je to jednoznačně na vysazení BKM, a to jak ze stravy maminky, tak hlavně ze stravy prcka. Zhoršení, podle toho, co psala, přišlo "teď někdy", stejně jako mléčné výrobky. A protože, jeslti půjde o alergii, bude to nonIgE, takže může být reakce zpožděná i o několik dní a proto si to člověk nedá do souvislosti.
@eriska, jestli se rozhodneš vysadit BKM (což velmi doporučuji alespoň na 14 dní, neublíží to a může to pomoct), tak dej vědět, poradíme co a jak nahrazovat.

tunylyk
8. feb 2011

@blandik toto papa maly,imunologicka mi neprikazala prisnu dietu,no mam si davat pozor na alergeny v strave ako su arasidy,cokolada,rajciny,jahody,soja,tak na to si davam pozor,casto som pouzivala cerstvu ci susenu vnat zo zeleru a petrzlenu,no zeler som uplne vylucila,korenime malo,periem malemu zvlast,pouzivame bupi mydlove vlocky,avivaz ziadnu,ani pre nas,obliekam ho vylucne do bavlnenych veciciek,imunologicka nam diagnostikova atopicky ekzem,testy na alergie nam maju robit znova ako bude mat rok,v marci,najhorsie su na tom rucicky - zapastia,ked mal 4tyzdne boli sme v nemocnici,deticky mali rotavirus,to bol iba dojceny,ked sme dosli domov,prvykrat sa vyhadzal,nasa pediatricka to nechcela riesit,no ked sa mi maly skriabkal,nelepsilo sa to,tlacila som na nu,kym mu nedala odporucenie k odbornikovi a to mal vtedy takmer 4mesiace,po nasadeni liecby nam vyraznejsi ekzem ostal len na tych rucickach,nozicky a brusko sa upravili,no teraz ako mu idu zubky a ta tortova ochutnavka to pohorsila

samsa
8. feb 2011

@blandik
@luthien.k
moc děkuju za rady, dávám foto, moc se mi to nepodařilo vyfotit, ve skutečnosti je to mnohem více červené. Na nohách už to nemá, ale začíná se to dělat na tvářičce. Byla jsem s ní dnes na kožním, napíšu více, až uspím tu svou "zvěř"

luthien.k
8. feb 2011

Jinak děvčata, podle dr. Fuchse postihuje alergie na kravské mléko 5 - 7 % ze všech dětí do 3 let - to je dost velké číslo, 5 až 7 dětí ze sta aneb každé dvacáté (v tom lepším případě). Ne u všech se to projevuje ekzémem, ale ty dětičky, co tento problém mají, tak opravdu stojí za to se vždy zamyslet a případně vyzkoušet, zda zrovna tato alergická reakce nemá vliv.
Konkrétně u @tunylyk bych to prubla, protože infekce to mohla nastartovat a přes MM se může malej senzibilizovat pořád, ale protože jsou to minidávky, tak to není tak hrozné. Ale - psalas o marcipánu myslím, že ho nešťastně ochutnal, ten se obvykle dělá ze sušeného mléka, ne (ten "nepravý")? A ta relativně silná reakce by ABKM odpovídala. Takže moje rada zní - také vyzkoušet dietu bez BKM, nejen že se zlepší momentální akutní stav, ale mohla by zmizet i ta rezidua na ručičkách.

luthien.k
8. feb 2011

@martinka1981, viz. mail.

samsa
8. feb 2011

Takže, dr. mi řekla, že to může být skzém po té viróze a že uvidíme, co to udělá po léčbě. Řekla, že to má hodně rozjeté a napsala mi míchanou mast, je v tom Pimafucort (což je předpokládám kortikoid), tak nevím, zda to dát nebo ne. Prý jak se to zlepší, tak přestat mazat a začít mazat něčím mastným. Mám si dávat pozor na to co jím, nemám já ani malá žádné dráždivé potraviny. Jo a vzpomněla jsem si na jednu věc, cca před měsícem a půl jsem ke kojení přidala UM (Sunar), máme totiž problém s tím, že malá je hodně drobná, v roce 7,70 kg, takže ten Sunar byl proto, aby více nabrala. Jinak ještě kojím. Tak jsem to možná pohnojila tím. Uvidím, co mi poradíte. Mám vyloučit mléčné výrobky? Ale co budeme jíst? Máte nějaký link na stránky, co jíst?
Čím mám mazat, mám použít tu mast od dr.? A opravdu ten ekzém je na celý život? Někde jsem četla, že kolem 3 roku hodně dětem vymizí.
Přiznám se, že mám toho opravdu plnou hlavu, jsme z toho dost špatná. Jednak z toho, co budu dělat, když se jí to bude vyhazovat po infektech, vždyť starší dcera přinese nemoc skoro každý měsíc z kolektivu, jak potom ten ekzém udržíme v normálnějším stavu. Pak mě napadají všechna ta omezení, co se týče potravin, jak jí to jednou vysvětlím, už teď řve a chce všechno, co sestřička. Bude vůbec moci třeba někdy do bazénu apod.?

tunylyk
8. feb 2011

@luthien.k dakujem velmi pekne za radu,takze aj ja mam vynechat mliecko,jogurty atd.,maly to este nepapa,je stale len kojeny,aj ryzovu krupicku mu robim na vode

blandik
8. feb 2011

@tunylyk - souhlasím s @luthien.k, chtělo by to vynechat i ve tvé stravě vše mléčné (pozor, syrovátka, sušené mléko je v kde čem...)...protože ta reakce na marcipán byla dost silná a tak je dost možné, že ten předchozí ekzém byl aktivovaný zbytky BKM v mateřském mléce...za vyzkoušení to určitě stojí, protože tím, že se najde spouštěč ekzému (u dětí do 3 let v 95% je to nějaká potravina), tak se tím snižuje pravděpodonost vzniku budoucích inhalačních alergíí

tunylyk
8. feb 2011

@blandik dakujem velmi pekne za rady,ste neskutocne zlate obidve,uz dva a pol roka v kuse dojcim a planujem pri tom,co najdlhsie ostat,tak sa obetujem,len budem musiet vymysliet,cim nahradit vapnik,aby tie moje kosticky este viac nehrkali 😉 ale to je uz na inu temu 😉

majdula
8. feb 2011

@myzma Urcite se ozvu, jak to s temi nasimi flicky vypada 🙂 Ja kojim porad, i kdyz malicko, takze nejaka ta imunita z mlicka by, co se tyce potravin, byt stale mohla, ne?
Kazdopadne jestli te zajima cokoliv dalsiho, tak napis IP, at to tu nezaplacavame 🙂 U nas bude rozdil mezi detmi 20 mesicu.

Jinak holky jen ziram, kolik problemu tu vase deti maji, jak je ten atopak strasne rozsirenej a nejen on... to jsem vubec netusila 😔

blandik
8. feb 2011

@samsa - nemusíš se děsit - atopiků v naší populaci je 40% a tohle číslo stále narůstá....je to dáno geneticky. To, že malá má možná ekzém neznamená, že ho musí mít celý život - nevím to v %, ale většina dětí se ekzému zbaví mezi 3-5 rokem, v tom období přechází potravinové alergie na inhalační alregie...Platí tady, že vyloučením a nepodáváním potravinového alergenu se snižuje pravděpodobnost vzniku inhalačních alergií..(ovšem u atopiká existuje celoživostní riziko, že při nadměrném stresu, špatné životosprávě, nemoci se alergie "objeví" - inhalační nebo ekzém...).

pokud ten ekzém, co má holčička není infikovaný (nažloutlé krusty), pokud si ho neškrábe (pokud tedy není riziko nějaké infekce), tak bych tím krémem s kortikoidy nemazala...píšeš, že to docela rychle ustupuje - že už to má více méně na bříšku, nohy, ruce jsou čisté...ještě bych vyčkala. Ty obrázky nejsou hezké, ale lepší se to a pokud tam není nebezpečí vzniku infekce, jsou-li to jen suchá červená místa, tak bych to nechala zatím být...a jen promazávala mastným krémem - vyzkoušet na malém místečku bez ekzému, pak s ekzémem - ale na malém místě, aby se vyloučilo plošné zhoršení, kdyby krém nezabíral...Nasadit probiotika pro tebe, MM přejdou malé. Po tom nasazení sunaru před 1,5 měsícem - pozorovala jsi nějaké změny na kůži (event. ve stolici? - řidší, hlen.¨...?) - třeba i jen sušší kůže, pupínky, flíčky?

blandik
8. feb 2011

@tunylyk - s vápníkem ti poradí @luthien.k - co vím, tak kojící maminky berou při vysazení BKM Biomin H - ale neznám dávkování - možná zkus pohledat na nějakých dřívějších stránkách této diskuze...Je moc dobře, že kojíš, to je pro mr'nouska moc potřebné - pro jeho střeva, kde je "sídlo" imunity...