Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

pancake
1. mar 2011

@luthien.k obmedzovala som sa tak teda aj to robim, jem iba trojdnove pecivo, mlieko nie iba pol deci za den do kavy, nie strkoviny, kapustu, citrusy, celkovo ovocie nejem iba jablka. banany neznasam, nie cesnak cibulu ani do vareneho jedla...nie orechy a cokoladu...atd...to si myslim ze sa obmedzujem. 😒

luthien.k
1. mar 2011

@pancake, jasný, omezuješ se, ale spíš ve stylu "protiprdíkové" diety, ale nejčastější alergen u dětí do jednoho roku - kravské mléko - konzumuješ pravidelně a to by mohl být problém. Psala jsem Ti do IP a pošlu ještě jednu zprávu.

lenkove
1. mar 2011

@luthien.k
vdaka 🙂 veru pomohol 🙂 najma blog kam.zyk ... a o niektorych obmedzeniach v strave (nehovoriac o suvislostiach) by som nemala ani paru...

samsa
1. mar 2011

@luthien.k Ahoj, tak píšu, jak jsme na tom my. Měla jsem v plánu od tohoto týdne na tvou radu zkusit BKM přes sebe(protože ještě kojím), , ale zatím k tomu nedošlo, protože malé se od soboty vysypala jakoby krupička opět na bříšku a trošku na stehýnkách ☹ Takže jsem nezačala, protože bych pak nepoznala, zda reaguje na BKM nebo ne. Lezou jí zuby, říkám si, že by to mohlo být z toho. Nic nového k jídlu nedostala od té doby, co držíme tu bezmléčnou dietu.
JInak musím říct, že ta dieta mi vůbec nevadí, naopak jsem zhubla 2 kila a cítím se tak nějak lépe, co nejím mléčné. Mám dotaz, jak pokračovat? Mám čekat, až bude opět čistá nebo mám začít a pozorovat, zda se jí to nehorší? Nebo mám ještě vyřadit i vejce, soju?
A ještě jeden dotaz, čím nahrazujete vápník u dítěte? Kojím 4x-5x za 24 hodin, jí hodně zeleninu (brokolici, květák, kedluben) (a dávám Reis milk calcium (150 ml za den), víc se jí bojím dát, skrz ty mořské řasy. Stačí to?
Moc děkuju za čas.

luthien.k
2. mar 2011

@samsa, měla by sis do pasu napsat, jak je malá stará, já si to všechno nepamatuju... 😅 Nebo jsi mi posílala dotazník? Jestli jo, tak se omlouvám, budu ho mít v poště, ale neuložený do PC... Pro jistotu - ten Reis drink je vhodný až od roka. Pak spočtem ten vápník.
Vliv zubů se takhle jistě může projevit, tak ještě pár dní počkej, jak se to bude vyvíjet a pak uvidíme 🙂

samsa
2. mar 2011

@luthien.k malá má 13 měsíců. Promiň, jasně, že si to nemůžeš pamatovat. Dám si ji do pasu. Zatím se to nehorší, jen ta "krupička".
Děkuju 🙂

luthien.k
2. mar 2011

@samsa, Reis drink - 180 mg, 4 x kojení cca 160 mg, 100 g brokolice cca 100 mg, 100 g květák cca 200 mg... DDD je cca 550 mg, nutný je ale také přísun vit. D (ideálně pobyt chvíli na sluníčku přes den 🙂) a hořčík, zinek pro dobré vstřebání... To už by se pak výpočet trochu zesložitil, ale jestli jí dostatečně pestrou stravu jinak, tak myslím, že je to OK 🙂 Klidně přidej ještě půl deci toho Reis drinku 😉 Kdybys do jídla nebo na pití někam ještě propašovala i Nutrilon alergy care, tak by to bylo ještě lepší 🙂

samsa
2. mar 2011

@luthien.k děkuju 🙂 Ten NAC zkusím, večer z něj můžu udělat kaši (sní 200 ml). Snad jí to bude chutnat.

tygrous
2. mar 2011

@luthien.k Mam otazku k tem mors.rasam...kdyz budu davat teda 2dcl reisdrinku s Ca a k tomu jeste do polivky nori nebo jinou rasu, tak zas abych nepredavkovala jodem... Nejake presnejsi udaje k tomu jodu nahodou nemas? (jsem lina to hledat😅)

kam.zyk
2. mar 2011

@tygrous ahoj, já tam psala (do Alnatury), měla jsem z toho taky obavu - odpověď:

Our Alnatura Reis Drink extra Calcium contains 26 µg iodine in 100 ml.

Takže neměj obavu 🙂 I kdyby vypil litr, je to OK. Ta mořská řasa- nesmí být víc jak lžička a půl suš.řasy na osobu na den.

luthien.k
2. mar 2011

@kam.zyk, ahooooj, já jsem zrovna hledala DDD pro jód a ta se podle tabulek na rodině.cz pohybuje mezi 50 - 80 mikrogramy... To by odpovídalo spíš těm dvěma deci...?

kam.zyk
2. mar 2011

@luthien.k tabulkové hodnoty se hodně liší, já vycházím ze skript, které mám doma, a podle nich lze přijmout do 300 µg na den - dítě nad rok. Do roka tu mám psáno 100µg na den .

luthien.k
2. mar 2011

@kam.zyk, super, díky, ony se tyhle informace špatně shánějí, já si hledám různé tabulky (i na ten vápník třebas) a co zdroj, to jiný údaj, co jde, porovnávám s Fuchsem... 🙂 Takže to znamená, že i víc než 2 dcl denně?!?

kam.zyk
2. mar 2011

@luthien.k klidně a já padám a loučím se s Vámi všemi a s luthien obzvlášť 🙂

tygrous
2. mar 2011

@kam.zyk Jee, ahoj, diky za dokonalou odpoved😉 Tech susenych ras ani tolik nedavam, takze to je teda ok. Diky!!

nesetrilek
4. mar 2011

Ahoj holky,
vsechny vas zdravim 🙂
chtela bych povzbudit vsechny, co jste na tom jako ja, ze obcas propadate beznadeji, zase bude lepe (doufam 🙂)

Koukam, ze se tu resí to same co resim ja, tez si rikam zda nemame (oba dva) nedostatek Ca... 😕 Vysev na brade se nelepsi a nelepsi, takze jsme se zasekli a jime oba dost omezene spektrum potravin a testovani dalsich je zatim v nedohlednu. I kdyz se mi to zdalo nepravdepodobne, ze by za to mohly zuby (od vanoc nam nedaji pokoj), tak jsem zjistila, ze J. roste spicak... Ja se jen modlim, at ty zatraceny zuby vyrosotou co nejrychleji a pak verim, ze bude lepe! 😉

Mejte se!

valentinuska
4. mar 2011

Ahoj holky, jdu Vás také pozdravit 🙂

@nesetrilek já jsem měla právě teď období propadání beznaději ...

vyzkoušela jsem přes sebe jogurt a tvrdý sýr a je tam mini reakce, je vidět jenom při koupání a normálně je pokožka jenom vysušenější ... tak nevím, jestli to zase vysadit nebo takhle občas vyzkoušet
když držím dietu, tak má malá úplně vyčištěnou kůži

luthien.k
4. mar 2011

@nesetrilek, @valentinuska, vydržet!!! My taky stagnujeme, ekzém na obličeji, rostou trojky, rýma atd.

@valentinuska, jak dlouho jsi testovala? Přidalas ještě něco navíc k tomu jogurtu a sýru? Dej na instinkt, jestli "máš pocit", že je reakce, tak vysaď opět do vyčištění a znovu test a když to bude stejné, tak holt stále dietka...

valentinuska
4. mar 2011

@luthien.k nic jiného jsem právě nepřidala - u příkrmů jí stále to samé a tam už to je vyzkoušené ...
asi fakt jogurt nebo sýr - začalo to až v den, co jsem přidala sýr, takže možná že jogurty ok, vyzkouším znovu za nějakou dobu ... je mi to tak nějak líto ☹
pozitivní je, že přese mě nereaguje vůbec na sojové věci ...

lucinenka001
6. mar 2011

Ahojte kočky,

prosim Vas, mozem dat 11mesacnemu drobcovi s atopickym ekzemom aj spenat? Viete mi prosim vas poradit ako najlpsie mu urobit polievocku pripadne so zemiakom?
Alebo je radsej lepsie vyskusat po kuskoch ci mi nebude reagovat a az tak je lepsie mu dat celu poliecku?
Dakujem 🙂

zuzuza
6. mar 2011

Ahojky holky, chtěla bych vás tu zkušenější poprosit o radu. Malý má ekzém, nejhorší ve 3 m, teď už ok, má jen dvě ložiska, na rameni a na boku, to na bohu je zhruba 1 cm velké, ale furt se to nehojí, na povrchu je taková krusta, jakoby strup a pod tím klasicky růžové, mažu mu to biodermou se zinkem, ale nic, to stejné na rameni, tam to má v průměru asi na délku 3 cm a na šířku 2 cm, taky suché a červené, mažu několikrát denně taky biodermou po zinc, někdy to má lepší, skoro se mu to ztratí a pak zase zčervená a dnes si to v noci strašně škrabal, že si i přes pyžamo seškrábal tu suchou kůžičku...nevíte, co bych měla zkusit, když je to suché?? Třeba zinkovou mast?? Ale za vysušuje a jak se zbavit té krusty toho strupu na tom druhém ložisku? Zkusím to odpo vyfotit a přidat fotky, aby jste viděly...předem moc díky za rady!!

luthien.k
6. mar 2011

@lucinenka001, špenát určitě vyzkoušej, ale udělala bych to jako s testováním jakékoli jiné potraviny - dávat po sobě alespoň pět dní, i když s tím špenátem, který se má jíst pokud možno čerstvě vařený, to může být trochu problém... Dala bych asi přednost špenátu ve skleničce, který můžeš přidat i do jiných jídel 😉

luthien.k
6. mar 2011

@zuzuza, strup na ložisku jsem ještě neřešila 😅 Třeba si to přečte @kam.zyk a odpoví Ti nebo někdo, kdo takové ložisko měl. V materiálech od kam.zyk, v jejím fotoblogu, mluví v kapitole o mazání také o (zřejmě podobném) ložisku:

Když máme menší urputné, chronické, hrubé ložisko, můžeme použít okluzivní zábal. To znamená, že se nanese mast na ložisko, zakryje proužkem igelitové fólie a zaváže obvazem a nechá se 20 minut působit, aby se umožnilo účinné masti proniknout do hlubší vrstvy. To se opakuje 2 x denně.

Otázkou je, jakou mast. Pokud to svědí, je to červené, tak se na to myslím léčebná pasta hodí, třeba ta zinková mast, ale asi bych pod ní mázla ještě i něco hydratačního. Ale ber to s rezervou, fakt s tím nemám zkušenost...

luthien.k
6. mar 2011

@jitka90, do tématu v rámci kampaně Nutradefense jsi napsala:
jitka90 Dobrý den, mohl by mi prosím někdo poradit? Dcera (4,5 měsíce) má ekzém a podle kožní by to mohl být předstupeň atopického ekzému. V rodině ho má moje sestra od puberty, jinak já pouze alergii na chlad. Dosud byla dcera krmená Nutrilonem Comfort, pak Nutrilonem a k tomu malinko kojená. Máme na doporučení kožní přejít na HA mléko, můžu jí dávat Sunar HA? Zatím neplánujeme žádné příkrmy, ale až bude čas, čím mám začít, abychom se atopickému ekzému vyhnuly? Děkuji za jakoukoli radu a přeji příjemnou neděli.

Odpovím Ti raději sem, ona paní Hanka není zrovna přebornice přes ekzémy a alergie 😅

HA mléko je vhodné pro děti s rizikem vzniku alergií, tj. kde je v rodině ekzematik, alergik, astmatik... (rodiče, sourozenci). U vás, když už se "něco" projevilo, tak bych jako vhodnější cestu viděla vyloučit tu možnost, že jde o alergii na bílkovinu kravského mléka, která je v HA mléku jen částečně naštěpená, kdežto v mléku typu Nutrilon alergy care nebo Nestle althera štěpená zcela. Takže změnila na tento typ mléka plus vyloučila mléčné výrobky ze Tvé stravy, když kojíš.
Ještě mi ale řekni, jak dlouho ten ekzém malá má? Jak konkrétně vypadá?

jitka90
6. mar 2011

@luthien.k Ahojky, děkuji za odpověď. Denisce se ekzém objevil cca asi před pěti dny. Vypadá jako ošklivý výsev potníčků, nepřikládala jsem tomu větší význam. Ale šla jsem na kožní a měla malou sebou. Podívala se na ní, a že je to nějaká dětská dermatitida, ze které by se mohl atop. ekzém vyvinout, když ho máme v rodině. Nejvíc je červená a nejvíc pupínků v pásech má na krčku (mezi faldíky, je trošku cvalík) a za oušky. Na bříšku už to skoro zmizelo, na krčku je to spíš horší. Mažeme masťovým základem, název je Ambiderman. Doktorka říkala, že to může samo zmizet, ale zatím se to nelepší a nerada bych něco podcenila. Pediatrička se k tomu nevyjádřila. Budu ráda, když mi napíšeš, o atop. ekzému nevím vůbec nic. Sestra žádný režim nemá, jen se nekoupe. Děkuji. Pěkný den)

luthien.k
6. mar 2011

@jitka90, nejlepší bude, když si prostuduješ články ve fotoblogu uživatelky kam.zyk, kde najdeš mnoho užitečných rad a informací o atopickém ekzému. Nestalo se před tím výsevem pupínků něco neobvyklého (pár dní), nebyly jste na očkování, nerostou malé zoubky, nezměnila jsi prací prášek, neměla jsi něco výrazně jiného k jídlu...? To vše může mít na takový kožní projev vliv.
Ambiderman je možné použít na akutní výsev pupínků, ale v těch kožních záhybech se trochu bojím, že bude potřeba trochu víc vysušovat, protože se tam drží víc vlhko. Nejlépe, kdyby se Ti to podařilo vyfotit... (kdyžtak vložit sem nebo si do IP napiš o můj mail).

zuzuza
6. mar 2011

@luthien.k Díky za odpověď, dnes jsem to ukázala švagrové, její děcka taky měly ekzém a říkala, že toto teda neměli, tak sjem mu to zkusila namazat trošku framykoinem, ono je to malinké ložisko, zalepila jsem mu to na volno náplastí, protože v noci, když má pyžamko, tak přesně v těch místech má gumu a aby se mu to neodíralo a snad se v noci vzbudí, abych mu to odlepila, zase aby to pak nějak nemokvalo....snad jsem to tím framykoinem moc nepokazila....doufám:((
Jinak co se týče AMBIDERMANU, tak nám ho napsala mudr. na alergologii na promazávání, ale doktorka na kožním se pak skoro zhrozila, že je to plné konzervantů a že teda rozhodně by toto nevolila, je fakt, že se krásně roztíral, ale to je tak vše, já teda namůžu dopustit na biodermu atoderm , Tu promazávací, tam 500 ml vyjde asi na 600 nebo 700 Kč, ale můžete si koupit menší balení, nebo třeba zkusit vzorek z lékárny a na výsev je vhodná ta bioderma PO zinc, ta nám pomohla vždy, když se mu něco nového vyrazilo, ale na ta dvě stálá ložiska bohužel ne:(

annie003
6. mar 2011

Ahoj holky, na základě předchozího doporučení luthien.k držím kvůli kojené dceři s vyrážkou HA dietu, začala jsem včera ráno a pořád mám ještě nějaké dotazy, nechci luthien.k úplně zahltit, tak kdyby náhodou dokázal odpovět i někdo jiný, byla bych ráda...
1) Chci se ujistit - může se při HA dietě pít ovocné čaje?
2) V lékárně tu nemají Infants Dophillus Plus, ale jenom ty bez plus, stačí i ty? A jak zvolit dávkování?
3) Je mi jasné, že když je ta HA dieta na 2-3 týdny, nemůžu čekat hned zlepšení, je ale běžné, že se můžou projevy vyrážky tak brzo zhoršit? Zádíčka měla úplně čistá a už se jí to tam taky trochu červená. Tak teď trošku pochybuju, jestli je to fakt z jídla, nicméně dietu samozřejmě držím dál a uvidí se.

lucinenka001
6. mar 2011

@luthien.k
dakujem krasne za radu, skusim mu teda spenat podavat par dni aby som otestovala ci to bude v poriadku. Pripadne odskusam aj v sklenickach 🙂

modra1
6. mar 2011

@annie003 _skúsim ja
1. Nie. Môže sa čistý rooibos červený.
2. Tak malému dieťatku by som ID+ nedávala, pre bábätká sú lepšie Bio Gaia kvapky. Ty užívaš nejaké probiotiká? Vhodné sú Adults Dophilus, 1 denne po jedle, držať v chladničke.
3. Neviem aký je východiskový stav, ale zhoršenie je normálne a môže trvať aj týždeň. Vydrž, bude lepšie.