Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

viktorkaja
18. mar 2011

Dobrý den,mám 4-letého syna s těžkým atopickým ekzémem. Já sama jsem od mala těžký atopik. Syn je už rok na dietě a kůže vypadá celkem dobře. No jenže problém je v tom,že jí snad jen rýži,králika,kukuřici a občas brokolici a dýni.
Tímto Vás moc prosím jestli byste mi nenapsaly jídelníček co tak dětem dáváte k jídlu(snídaně,obědy,svačiny a večeře)
Syn má hodně zpožděné reakce,takže každou věc musíme testovat třeba 14 dní.
Díky moc všem.

luthien.k
18. mar 2011

@viktorkaja, přímo na této stránce úplně nahoře je seznam potravin, které obvykle nevyvolávají alergické reakce, ale to nejspíš znáš. Testujete průběžně nějaké nové věci? Máš to zkonzultované s nějakým výživovým poradcem? Takový jídelníček je opravdu hodně chudý na dítě ve vývoji. Psát vám nějaký vlastní vzorový jídelníček nemá podle mě smysl, protože to je opravdu značně individuální podle toho, co dítě snese.
O co bych ten váš obohatila, jestli nepijete, je Reis drink calcium z DM drogerie - pokud snášíte rýži, mohli byste i ten, je bohatý na vápník (i ten samozřejmě testovat jak jste zvyklí...). Neocate by v tomto věku asi už nesnesl, co? Dala by se z něj udělat třeba rýžová kaše (z Reis drinku taky samozřejmě).

kazdovci
18. mar 2011

@luthien.k ved ja to aj tak chcem vyskusat, lebo toto hladanie vhodnej kozmetiky...no na moje nervy to nie je. musim ti malu odfotit ako vyzera dnes...a to som uz zopar dni bola rada ze vcelku pekna...dnes je CELA cervena, chrbatik ma az zliaty to jedneho velkeho flaku....a to vcera jedna vsetko overene, akurat som jej po dlhsej dobe dala jablkovu vyzivu....tak ci to ona mohla sposobit, ved je to varene!!!!! uvidime aka bude ked sa teraz zobudi...

viktorkaja
18. mar 2011

@luthien.k Jj seznam potravin znám,snad už i nazpaměť. Reis drink z DM pije. Jenže to je zase rýže. Já bych spíše potřebovala napsat ten jídelníček abych věděla co dávat. Ráno má právě to rýžové mléko ke snídani,pak ke svačině buď kuku lupínky nebo rýžový dezert,někdy přesnídávku,k obědu nejčastěji králíka s rýží či brambory a večer má rýžovou kaši,do které dávám Neocate. Zkrátka tam je pořád rýže.
Teď zkoušíme pečivo z mouky Jizerky, aby měl nějaké pečivo,ale nejsem si úplně jistá jestli to je ono. Dáváme už 14 dní a pořád má okolo kolínek suchý ekzém(má to tam vlastně pořád),který si v noci už teď 2 x rozškrábal. No a já nevím jestli si to škrábal proto,že to má suché a svědí ho to a nebo jestli vadí ta mouka. Přes den se vůbec neškrábe,tak nevím.

luthien.k
18. mar 2011

@kazdovci, jablko může alergizovat i vařené, záleží na tom, na kterou látku v něm je alergická, některé alergeny se varem ničí po několika minutách, některé potřebují desítky minut varu, minimálně půl hodiny, čímž myslím jablečná výživa ve skleničce neprochází.

modra1
18. mar 2011

@viktorkaja Žiadna zelenina, ovocie? Ach jaj. Vzdychajú tu ženy nad vylúčením mlieka u seba, ale toto je už iná diéta a musí ju znášať malé dieťa. Čím malého natieraš? Dávaš antihistaminiká a probiotiká? Jeho reakciou je vždy suchý ekzém? Kaša môže byť aj kukuričná, ťažkí alergici často dobre znášajú pohánku (jáhly), z toho sa dajú kúpiť křupky aj kaša. A čo slivky, špalda, ovos? SKús stručne popísať aj čo si testovala, hoci tipujem, že takmer všetko keďže má 4 roky. Skúšala si po pol roku pretestovať potraviny opäť? Malý má za sebou aj nejaké vyšetrenia na alergo a gastro, aké výsledky?

stipa
18. mar 2011

@hnedoocka23 ahoj, i já se musí připojit k luthien.k a ostatním. Vůbec se nemusíš ničeho bát!!! Já po poradě s luthien.k a kam.zyk také tak začala držet dietu a přes MM testovat a když to bylo o.k. dala jsem prckovi přímo. A dělám to tak stále 😉 a nic se mu zatím nestalo. Pokud reagoval přes MM, tak se to již do druhého dne na něm ukázalo. Já to mohu jen doporučit a na doktory už 😝 naše pediatrička ani kožní neví vůbec nic. Jen by plácala na dítě všechno možné. Syn má alergii na BKM a vejce a když je nejíš a nahrazuješ je něčím jiným do receptů a vaření, tak dítěti jen a jen pomůžeš, protože tím tělo nezatěžuješ a sobě vlastně také, protože alespoň nahrazuješ potraviny něčím zdravějším než doposud 😉 🙂 Chce to jen vydržet a vyplatí se to!!!

zuzuza
18. mar 2011

Ahoj holky, chci Vám hen říct, že pokud jste ještě na ekzém vašich prcků nezkusily holtovu mast, tak radím vyzkoušet!!!! Malý má ta dvě ložiska, jak jsem psala nedávno, jedno na ruce na rameni asi 3x2 cm velké a jedno na boku nad plínkou, tak 1 cm v průměru a na tom měl hnusný strup a pořád dokola i na tm rameni mu to červenalo, strašně to škrábal v noci, zkusila jsem holtovu mast, vždycky jednou denně jsme mu to namazala a přelepila takovou gázičkou tenkou, aby si to moc nerozškrabal přes pyžamo a už má oba flíčky krásně zahojené, není vůbec poznat, že tam měl někdy ekzém, fakt je to první věc, která nám pomohl, asi tak týden jsme mazali, sice si to na rameni pořád v noci škrábe, ono to ložisko asi pod tou kůži je, ale není to aspon vidět. Tak to zkuste, ještě se zeptám dětské, co na tu holtovu mast říká, protože na kožním mi řekli, že nedávat, ale normálně jsem tady četla diskuze že ji holky dávají a v lékárně mi ji taky normálně dali, tak nevím.....

stipa
18. mar 2011

@viktorkaja ahoj, třeba ti pomohou odkazy, když už nevíš co. Ale přikláním se k modra1 napiš co jíte, co bylo ozkoušeno atd... Dole máš tipy a do IP pošlu ještě recepty od holek 😉

Inspirace i pro ostatní - pro různé věkové kategorie, lze přizpůsobit potřebám dítěte.....
http://www.vasedeti.cz/receptar/?h_sekce1&h_sek...
http://www.recepty.eu/recepty-pro-deti/
http://recepty.vareni.cz/vyhledavani/?q=recepty...

nesetrilek
18. mar 2011

@luthien.k ,@stipa ,@modra1
Ahoj holky, malemyma praskle koutky, mate s tim nekdo u prcka zkusenosti? Ted mam fakt blby pocit, ze mu neco chybi ☹ . Ze by mel nedostatek zeleza? Doted jsem byla presvedcena, ze by ho mel mit dostatek. Maso ji cca 3x tydne a obden ma masovy vyvar, zeleninu ji hojne, ja fakt nevim... Donedavna dostaval multivitamin infant formula(4life), tam jsou mimo jine vsechny druhy vit B - ted jsem to vysadila spolu s tim zralocim olejem, ktery jsem zacala dadatecne podezrivat ze zhorsovani situace AE.

Jinak jak stipa psala na vysusene supinky leciderm, tak nam zase pomohlo ghi. Hned po prvni noci, na kterou jsem ho ghi namazala byl rano znat pokrok k lepsimu. Ne tedy ze by ekzem uplne mizel, to ne, ale supinky zmizely a je to znatelne lepsi...

nesetrilek
18. mar 2011

koukam, ze vubec neumim psat 🙂 chtela jsem napsat, ze maly ma praskle koutky a v te rychlosti z toho vznikl jakysi paskvil 😉

nesetrilek
18. mar 2011

a ještě jeden dotaz hodim do placu: mate nekdo zkusenosti s chlorelou nebo jecmenem?

lucinenka001
18. mar 2011

Ahojte,

maminy, moze prosim Vas drobec s atopickym ekzemom, ale nemame sillny ekzem, kam-zyk nam dala informaciu a radu, ze su ovela horsie ekzemy. Mozu deturence s atopickym ekzemom papat napriklad uz take polievky? Adam ma o par dni 1rok.

Zeleninová polievka s haluštičkami
kaleráb, karfiol, mrkva, 1 žĺtok, 2 lyžice detskej krupice
Nakrájame na drobno kaleráb, karfiol, mrkvu a povaríme asi 20 minút. Medzitým si z 1 žĺtka a dvoch zarovnaných lyžíc detskej krupice urobíme cesto na halušky. Do vriacej polievky nahádžeme drobné halušky, ktoré necháme asi 2 minúty variť.

Rascová polievka s vaječným žĺtkom
Na suchej panvici opražíme do zlata 10g hl. múky, zalejeme studenou vodou, pridáme trošku rasce a necháme asi 20 minút variť. Potom polievku scedíme. Keď vrie, metličkou do nej rozšľaháme 1 žĺtok, pridáme lyžičku oleja a odstavíme. Do hotovej polievky môžeme pridať nadrobno posekanú pažítku.

Krúpková polievka krémová so zeleninou
15g krúp, dojčenská voda, 30-40g očistenej koreňovej zeleniny (okrem zeleru), dojčenské mlieko, rastlinný tuk, petržlenová vňať
Umyté krúpy dáme do studenej vody variť. Keď krúpy vrú, pridáme očistenú zeleninu a necháme spolu variť. Mäkké krúpy aj zeleninu pretlačíme, pridáme mlieko, olej, necháme zovrieť a odstavíme. Nakoniec do hotovej polievky pridáme nadrobno posekanú petržlenovú vňať. Takto môžeme pripravovať polievku aj z ovsených vločiek a z ryže.

Chcem sa prosim Vas poradit, ci mozem mu dat teda tu detsku krupicu + tie zltka.
Priznam sa Adam este nemal zltko. Nie je to problem?

Pri tej rascovej sa chcem prosim poradit ci moze teda vobec rascu ?

A pri krupkovej, tie krupky, ale hadam ano.

Kočky prosim Vas ked mu chcem dat zltko ku chlebiku kolko mam cele vajicko varit prosim Vas? docitala som sa dobre 10minut a potom moze kludne spapat?

Mozem drobcovi davat uz do jedal aj napriklad od Vitany take nieco ako vegeta Vitana Natur? Ako prichucujete svojim detickam jedla?

Velmi pekne dakujem

luthien.k
18. mar 2011

@nesetrilek, jestli to může mít souvislost s nějakým nedostatkem, to netuším, ale mázla bych to genciánou...

@lucinenka001, ten žloutek nejdřív otestuj klasickým způsobem, a to první den čtvrtku, druhý den půlku, třetí den třičtvrtě, čtvrtý den celý a pátý až sedmý ten také. Pak teprve bych ho začala přidávat do polévky. Normálně vejce uvař, 10 - 15 minut, bílek odloupni a žloutek použij.
Ty polévky - na té kmínové nevidím například nic hodnotného pro dítě, normálně vař různé kombinace, co Ti zrovna přijde pod ruku, klidně i masový vývar se zeleninkou a masem 😉 S kořením a bujóny bych byla opatrná, u všeho zkoumej složení, on je skoro všude například celer, který není vhodný, o přemíře soli a glutamatu nemluvím... Kním je v pořádku, tím klidně kořenit můžeš, kroupy mohou nadýmat, ale jinak OK. Petrželovou nať raději ne (nebo otestovat).

stipa
18. mar 2011

@nesetrilek ahoj, ohledně těch koutků. Já jsem je kdysi měla a doktorka mi řekla, že je to málo vitamínu B a dala mi na to B-komplex a bylo to v poho. Ale u tak malého dítěte ☹ to nevím, když říkáš, že vit. B by mělo mít dost a hlavně B-komplex ani asi vhodný pro tak malé dítě nebude. Nevím 😒 bohužel. Ale natři to genciánou, jak píše luthien, tím se nedá nic zkazit 😉

zkusenosti s chlorelou nebo jecmenem - bohužel také nemám.

a máslo Ghí doma také mám - jen používám někdy na pečení nebo na polití výborných ovocných knedlíků (recept od kam.zyk) 😉 člověk bere vše, co prckům pomůže na ten 😠 AE 😉 🙂

stipa
18. mar 2011

@zuzuza s Holtovou mastí jsem max. spokojená - používám jen pokud syn má červené pupínky na tváři, zarudlé... A do druhého dne je pokožka uklidněná, takže ji doma také mám. Výborný pomocník 😉 Za chvíli si budu otvírat lékárnu 😀 pro děti s AE 😀

stipa
18. mar 2011

@lucinenka001 já souhlasím s luthien.k co ti psala. Jen bych asi ještě prckovi vůbec nedávala polévku s jíškou, jak si tam někde psala. Jesli jsem tedy dobře četla 😅 Je to dost težké na trávení. Zahustit se dá Ovesmilkem nebo dej víc zeleniny nebo ovesných či jiných vloček a rozmixuj. Já třeba do jídla vůbec žádné kostky nedávám a když chci tátovi udělat lepší polévku, tak mu odleji a dochutím. Syn zná v jídlech sůl jen minimálně a to až nyní, někdy ji nedávám vůbec. Ona je sůl v rohlíku, chlebu a jiných potravinách. A já také málo solím, takže mi to vůbec nevadí 😉 a když je to pro mě přece jen bez chuti, tak si trošku dosolím na talíři.

nesetrilek
18. mar 2011

@luthien.k @stipa : díky moc za rady, genciánu zkusím 🙂

Ja ghi davam skoro do vseho, do kase, mazu na chleba, nekdy ho pouzivam i misto oleje, je to pry zdravejsi 😉 Jen ta jeho vyroba je takova otravna 😉

Holtovku ted budu tez zkouset, tak jsem zvedava... Ale jestli to pomuze a AE se zklidni nevim jestli vubec muzu doufat, j. roste totiz dalsi spicak, to uz je na palici 😒 , ze nam ty zuby nedaji spat, ja bych je zrusila 😀 😝

stipa
18. mar 2011

@nesetrilek já Ghí nechci používat moc často, syn má stále reakci na BKM (může, ale nemusí tam být i zbytková BKM..) ale zatím mu nevadí 😉

prcek si taky pořád rve něco do pusy, ale zatím tam nikde nic není vidět, tak 😕 budu čejkat co na nás 😀

viktorkaja
18. mar 2011

Pokusím se tak nějak popsat co prcek jí.
Takže ke snídani má rýžové mléko z DM.
Ke svačině má občas povařené ovoce(buď jablka,meruňky,broskve či švestky),někdy přesnídávky z DM.
Oběd převážně králík s brambory či rýží(občas krůta či vepřové)
Večeře má rýžové kaše s Neocate a rýžovým sirupem.
To testování je na dlouho,takže minimálně 14 dní-nejprve bylo vejce(neprošlo),pak oves(neprošel),BKM(neprošlo) a postupně ovoce a zelenina.
Teď testujeme mouku Jizerku a jak už jsem psala,tak má ekzém okolo kolínek a teď si ho 2x v noci drbala a já nevím jestli to je tou moukou či jen tím,že to má suché a svědí ho to.
Bere Biomin H,Infants Dophillus a teď jsme dostali homeopatika Guna-IL 10 a Guna-Allergy.Prev.
Mažeme Biodermou atoderm PP.
No zkrátka mám pocit,že jsme na mrtvém bodě a nikam se nemůžeme dostat a jí pořád to samé dokola.

luthien.k
19. mar 2011

@viktorkaja, asi nás bylo nakonec víc, co poslalo do IP recepty 🙂 Určitě zkus uvařit pudink z toho ovoce, Reis drinku a kukuřičného škrobu (když máte kukuřici otestovanou), což by bylo zase o krůček výživově hodnotnější. Pak jak psaly holky - otestovat bezlepkové obiloviny, a to jáhly, pohanku, amarant, quinou (a špaldu, kvůli pečení domácího pečiva), vše dává možnost dělat mu z toho daší varianty kaší, rizot či nákypů. Pak samozřejmě zeleninu, psalas myslím brokolica a dýně? To by mohl snést i cuketu, patison, okurku, když snese dýni (je to stejná čeleď), pak sem patří taky meloun, pak kapustu, květák, kedlubnu (tj. příbuzné k brokolici). Z ovoce bych pokusila jedině borůvku, jinak myslím, že na ovoci, jídelníček nestojí... Z masa zkusit ještě jehněčí.
Co u vás nevidím z léků, je nějaké antihistaminikum...?

viktorkaja
19. mar 2011

@luthien.k Chystám vyměnit rýžovou kaši za jáhelnou,tak snad se někam pohneme. Meloun jsme testovali v létě a po tom se mi hodně škrábe,stejně tak i po rozinkách. Borůvky mu vlastně taky občas dám. Z antihistaminik dáváme Zyrtec kapky.
Musím si pořádně prostudovat ty recepty a nějak mu zpestřit jídelníček.

lucinenka001
19. mar 2011

@luthien.k
Ahoj luthien.
Dakujem krasne za odpoved. Zltok teda naskor otestujem a dam mu podla postupu, ktory si mi poradila. Ohladom tych polievok som sa pytala preto, lebo sa mi zda, ze mu dookola varim tie iste. A to s kuracim masom , morcacim a bravcovim tak preto som chcela nieco ine. Su nejake vhodne polievky pre deti s AE?
Co sa tyka korenie dakujem, vsetko sa pokusim nastudovat, len sa mi to zda, ze to je take bez chuti len so solou, myslela som, ze je nieco vhodne pre deti s AE napriklad ako Vitana Natur.
Piste tu prosim Ta o pudingoch s REIS MLIEKA, len tu nevidim postup co vsetko je na to potrebne. Vies mi poradit prosim Ta?
Ja som dost aj bezradna, lebo neviem co mu mamd avat papat zda sa mi, ze papa stale dookola to iste. Rano ma chlebik, potom desiata vyzivka, obed, polievku a dojeda sa mlieckom, potom kasicku. Jogurtov sa strasne bojim a neviem, ktora znacka je dobra. Pripadne taky PRIBINACIK MOZE? Je tam tvaroch tak tiez sa velmi bojim. Alebo syry na chlebik take tavene ake su dobre?
Dakujem
A pekny den zelam. Lucia

lucinenka001
19. mar 2011

@stipa
Ahoj Stipa,
dakujem, tiez krasne za odpoved.
Vyhnem sa teda tym krupom kedze ako pisete su tazsie stravitelne a tiez ho mozu nafukovat, este som rozmyslala o kelovej polievky, polievke z kelu. Nech to ma trosku inu chut. Ja len chodim po nete a hladam co by som mu mohla uvarit.
No u mna je problem, ze bez soli to pre mna chutne nie je a ked mu dame ochutnat za lyzicku z nasej klasickej polievky tak ako keby mu viac chutilo. Ale chapem je lepsie fakt len trosku soli a ziadne korenie, alebo len tie co mozu.

lucinenka001
19. mar 2011

Maminy, co su to prosim Vas tie jáhle? Pozeram cez google ale neviem na to prist. Dakujem 🙂

nesetrilek
19. mar 2011

@lucinenka001 jáhly jsOu loupané proso 😉 , to uz by Ti snad mohlo napovedet, neim, jak se to u vas presne nazyva...

luthien.k
19. mar 2011

@lucinenka001, jáhly = pšeno, víc napíšu později.

stipa
19. mar 2011

@lucinenka001 ahoj, jestli mu kapusta -kel, nedělá problém nebo zda máte ozkoušený, tak klidně ano 🙂 Hele, až bude prcek větší, tak už bude třeba opravdu jíst to, co jíte a vaříte normálně doma. Ale proč tak malé tělo trápit kořením nebo další chemií a já nevím čím ještě? Ono mu tohle dochucování neuteče a čím dýl to nebude mít, tím líp pro něj. Počkej až si v 18ti bude cpát do jídla jen kečup nebo nějakou pikantní pálivku 😉 🙂 Já tohle vůbec neřeším. V roce náš syn ochutnal z našeho talíře tak brambor nebo rýži 😀 a byl spokojený, že má asi něco víc. Tedˇjí stejné jídlo jako mám já (stále kojím) nebo táta (tomu dochucuji více) a když mu řekneme, že to jíst nemůže, protože by se škrábal, tak to po chvíli pochopí, že prostě nedostane nic ☹ 😉 a je klid. kroutí sám hlavou a říká "ne, ne" -že nedostane, nesmí... Ale máma má vždy něco lepšího k jídlu, než táta 😀 😉

lucinenka001
19. mar 2011

@stipa
Ahoj,
este som neskusala kapustu taku klasicku ani kel. Len cinsku kapustu. Ja do drobcovi ani skoro pomaly nesolim. Viem samozrejme, ze je to pre nich dobre pre tie ich drobne male telíčka. Este sa soli a vsetkych inych nezdravych veci napapaju pocas zivota kopec 🙂.
Ja som skor chcela poradit co vsetko uz moze papat take rocne dieta s AE 😉

modra1
19. mar 2011

@lucinenka001 najjednoduchšia odpoveď je, že všetko čo si mu už odskúšala a bolo to bez reakcie. Nejak som zmätená z tých tvojich otázok, malý má diétu bez BKM, či na mlieko nereaguje? Lebo nerozumiem prečo rozmýšľaš o pribináčkovi a tavených syroch, vybrala si to najhoršie z mliečnych výrobkov, tvaroh a soľ v taveňákoch zaťažujú obličky, ak mu k tomu prisoľuješ (načo?, je malý, on nevie, že je to podľa teba bez chuti) a koreníš, tak nic moc pre také drobča.
Polievka u nás najčastejšie vyzerá takto (jeme ju celá rodina a všetkým nám veľmi chutí): Na olivovom oleji podusím jarnú cibuľku, pridám mrkvu, zalejem vodou, trošku osolím, rasca, majoránka, pridám pohánku, hrášok, kukuricu, ružičkový kel, zelenú fazuľku po čase zemiaky a nakoniec brokolicu a karfiol, odvtedy už varím bez pokrievky, po dovarení prisypem štipku rias nori. Je výborná, farebná, deti si vyberajú kúsky podľa vlastného uváženia a nakoniec vypijú aj vývar.