Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
6. máj 2011

@valentinuska, zajímalo by mě, jak jsi to na kostech a kloubech poznala, neber to prosím jak rýpání, vážně mě to zajímá 🙂 Jinak já kromě Biominu H také piju a do vaření používám Reis drink calcium, jehož vápník je o dost lépe vstřebatelný, než ten z mléka (což platí obecně o vápníku z mořských řas).
To že Ti mléko zhoršuje ekzém - je to možné, ale statisticky asi jen u 10% dospělých atopiků mají vliv potraviny...
Jinak jestli už malá má jogurty i Lučinu (kterou bych kvůli vysokému obsahu bílkovin a taky kvůli soli doporučila raději až po roce), tak můžete zkusit i normální Bebu, HA mléko po zavedení mléčného příkrmu ztrácí svůj smysl

luthien.k
6. máj 2011

@martinka1981, to je těžké, buď můžeš pokračovat a pozorovat, jestli se to bude dál zhošovat a nebo vysadit, počkat, až se situace uklidní, a zkusit znova...

luthien.k
6. máj 2011

@peya104, ono teď kvete kdeco, takže inhalační alergeny vliv na ekzém mít rozhodně mohou. Máte za sebou testy na alergo? Vím, že jsme spolu komunikovaly v ABKM, ale samozřejmě si vše nepamatuju 😅

valentinuska
6. máj 2011

@luthien.k tak lučinu má malá asi tak jednou za týden v tenké vrstvě na chlebu a ten ani nemá jako hlavní jídlo - tam to taková bomba nebude 🙂 nakonec myslím, že naše doktorka je opravdu opatrná a doporučila mi to, a nechci na všechny potraviny čekat do roka, už tak toho oddaluju dost a dost 🙂
ale jinak mi bylo řečeno, že do roka HA mléko má smysl z toho důvodu, že ty naše mléčné příkrmy jsou ještě všechny zakysané, takže to je něco jiného a normální mléko by jí sednout nemuselo ... myslíš, že to je fakt nesmysl?

na sobě jsem nedostatek poznala tak, že jsem nejdřív začala být unavená a následně jsem začala mít bolesti lýtek a kotníků - chodím tancovat a najednou jsem nemohla, začali mě při "skákání" dost bolet nohy a bylo to horší a horší, protože pak mě to začalo bolet i po obyčejné procházce - tak jsem naběhla k doktorovi a tam jsme se dohodli, že zase začnu jíst všechno jako dřív a opravdu se to zlepšilo, trvalo to sice více než 14 dní, kdy jsem zpozorovala zlepšení, ale teď je to dobrý ...

martinka1981
6. máj 2011

@luthien.k napr.teraz rano ma nohy celkom ok aj zahyby vybledli ale zas ma červeny hrudnik 😒 rano ked sa zobudila sa dosť pokakala,bola v tom aj brokolica ale myslim že to bolo v norme,nič nezvyčajne som tam nevidela. tak neviem.
Budem asi pokračovať a sledovať situaciu.

Prečo su plesnove syry nevhodne pre deti? Kvoli plesniam? ja našej staršej sem tam dam 😕

modra1
6. máj 2011

@valentinuska @luthien.k ďakujem. Práve, že som na túto tému čítala veľa názorov a veľa z nich sa klonilo k tomu, že už je iný pohľad na čas zaraďovania rýb do stravy a práve kvôli ich výživovej hodnote som sa rozhodla ich zaradiť, vyskúšala som to štandardným spôsobom a keďže reakcia nebola, občas som jej ich dávala (raz týždenne). Keď sme sa o tom bavili s Věrou, tak mi lososa schválila, ale pýtala som sa moju konzumáciu keďže kojím, nie na dieťa. Treskovité ryby ani nekupujem, zbyčajne beriem lososa, pstruha alebo šťuku, akurát, že po varovaní od tvojho manžela som už na pochybách, každopádne malej ich vyradím. Opýtam sa ešte alergologičky o týždeň a napíšem sem aj jej názor.
Pokiaľ ide o ten program, jasné, že nie všetko čo je v telke je pravda. Ale hosťom bola alergologička, takže ako ďalší zdroj informácií to beriem, každý dospelý človek má predsa súdnosť a vie si vyhľadať ďalšie info, porovnať. Pre mňa ten videný kúsok význam mal, veď preto som sa pýtala na ryby. Z toho mála čo som videla bolo zrejmé, že téma je zameraná na alergie všeobecne, nie iba u malých detí.
Tiež včera v podobnom type relácie na slovenskej 1 bol jasný príklad jednostranného náhľadu na vážnu vec, opäť som videla len záver, ale stačilo mi. Nejaká prednostka (meno som už nestila) úplne cynicky na otázku moderátorky, že či je očkovanie nebezpečné, lebo sa ozvali diváčky, ktorých deti majú po očkovaní vážne zdravotné problémy, odpovedala, že to sú individuálne prípady, ktoré nemožno brať do úvahy (!), vraj to mohla byť zhoda náhod, a zakončila to tým že očkovanie nemá žiadne vedľajšie účinky. Je mi veľmi smutno z takýchto ľudí, veľmi.

modra1
6. máj 2011

@valentinuska som rada, že sa @luthien.k opýtala, lebo ma to tiež zaujalo.
Za mňa: nepociťujem žiadne problémy s kosťami, jem veľa zeleniny, ale to som jedla aj pred diétou, biomin H užívam nepravidelne, Reis drink si dávam do kávy a zalievam ním malé množstvo vločiek a do polievky používam morské riasy. Dala som si robiť aj denzitometriu, iba takým jednoduchým prístrojom (ako osobná váha) a vyšlo to ok.
Problémy s praskaním v kolenách (čo je asi úplne iný problém ako si popísala ty) riešim čistou želatínou, rada od kamošky lekárky, každý deň si dám jednu lyžičku a teraz po asi 5 mesiacoch užívania už začínam pociťovať pozitívne účinky.

modra1
6. máj 2011

@martinka1981 plesňový syr môže byť zdrojom napr. listeriózy, salmonelózy, pre deti sú tieto choroby oveľa nebezpečnejšie ako pre dospelých. A je dosť presolený.

valentinuska
6. máj 2011

holky, tak já ten reis drink nemůžu a nezvykla jsem si, prostě se mi z toho opravdu zvedal žaludek a to hodně ☹
jinak jsem používala i mořské řasy a taky jsem jedla brokolici a jinou zeleninu ...
a teď jsem si ještě vzpomněla, že já nedostatkem vápníku trpěla asi před 8 lety a začala jsem mít i problémy s čelistí, které se teď právě také ozvaly ☹
popravdě to ale moc nechápu, protože jsem vápník normálně brala ... takže to tu nepíšu proto, abych někoho odrazovala od dietky, naopak! já jsem světlá výjimka a k mléku už jsem se jen tak vrátit nechtěla ... i teď jím spíš jogurty apod.

modra1
6. máj 2011

@valentinuska reis drink na samostatné pitie je pre mňa tiež blé 😝. Každopádne, 😝 keďže malinká znesie mlieko, nemá význam dodržiavať prísnu diétu bez BKM, stačí určitá opatrnosť a striedmosť. A ak ti konzumácia jogurtov poriešila problém, tým lepšie, nikto tu netvrdí, že existuje univerzálny recept platný pre každého. Naše skúsenosti sú toho dôkazom 😉.

kazdovci
6. máj 2011

@peya104 len konzumacia a ak sa nadychne. dotykom nie, ale je to uz dospelak, takze deticky mozu reagovat inac...

luthien.k
6. máj 2011

@valentinuska, zrovna jsme si vyměnily nějaké maily s Věrou mimo jiné i na toto téma - opravdu podle nových poznatků (i selského rozumu) nemá u vás HA UM žádný smysl, je určeno pro prevenci vzniku alergií v době, kdy je dítě výhradně na UM, Věra říká, že pokud dítě cca do sedmého měsíce nereaguje atopicky, může být na normálním UM, které je samozřejmě co do stravitelnosti na tom velice dobře díky úpravám, kterými prochází a z pohledu alergií je na tom stejně jako jogurt aneb osahuje stejnou BKM...
S tím vápníkem zajímavé, jak píše @modra1, když nemusíš být na dietě, tak není důvod se mléčným věcem vyhýbat, pokud Ti dělají dobře 🙂 Jen mě to překvapilo, protože o podobném problému jsem zatím od žádné maminy držící dietu neslyšela (a já ji taky držela 10 měsíců a držím znovu).

luthien.k
6. máj 2011

@martinka1981, odpověděla za mě @modra1, ještě dodám, že plísňové sýry mohou být i zdrojem toxickým mykotoxinů, které můžou způsobit trávicí potíže, ale i horší věci (pokud byly například před nebo při prodeji nevhodně skladovány, takže pozor na to - nikdy nad 10 st. C).

luthien.k
6. máj 2011

K těm rybám - možná jste už četly, co psala Věra - stejně jako BKM, vejce, lepek atd. se dnes podle nových studií doporučují zavádět od půl roku věku, stejně jako cokoli jiného - pět dní po sobě testovat. Dr. Fuchs má ve své knize v tomto směru neaktuální údaje (a je si toho vědom, takže vydal například webinář, kde o tom hovoří, ale ještě jsem ho nestihla skouknout 🙂) Takže ze zkušeností Věry z mořských ryb zkusit hejka (štikozubec), ze sladkovodních štiku. My zkusíme u Tobíka toho pstruha ze sádek z důvodů výše uvedených 🙂 U těch starších, někde rozmrzlých a zase zmrzlých ryb hrozí i nealergická reakce farmakologického typu... Ta mimo jiné hrozí i u těch zrajících plesnivých sýrů, které obsahují stejně jako nakládané, uzené nebo starší ryby hodně budivých látek typu histamin a jiných, po kterých se v lepším případě můžete osypat, ale taky může bolet hlava atd.

luthien.k
6. máj 2011

Ten pořad jsem s těmi svými dráčaty bohužel prošvihla, takže si ho pustím ze záznamu. Co tam bylo zajímavého (kdo viděl)...???

luthien.k
6. máj 2011

@valentinuska, @modra1, vy jste mi ale citlivky 😉 😀 😀 Já Reis drink Ca i piju a nevadí mi, já jsem ale takový všežravec, mně nevadí vlastně nic kromě teplé kyselé okurky ve znojemské omáčce 😝 😝 😝

martinka1981
6. máj 2011

@modra1
@luthien.k no vdaka za odpoved,malej ich teda davať nebudem 😒 ja osobne ich mam velmi rada aj ked teda neviem či by nemohli mať negat,vplyv na tu moju Candidu 😝

Ešte otazka,kamaratka mi nukala akysi krem pre Vikuš vraj na exem.Je to vyrobene v Nemecku a vola sa to Masť z mliečneho tuku . Zloženie: Petrolatum . Nemam ponatia že čo to je tak som jej povedala že sa najprv spytam 😀 A ona na to či sa bojim?? Jasne že sa bojim!!! Niektorí ludia to vobec nechapu do kelu!!!!!

luthien.k
6. máj 2011

@martinka1981, a víš, že jak jsem koukala na ty plísňáky, tak jsem někde četla, že se při kandidách nemá konzumovat??? A chtěla jsem Ti to i napsat, ale jsem hlava děravá 😅

Petrolatum je vazelína, normální bílá nebo žlutá vazelína, takže to je OK 🙂 Ale to asi není jediná složka, ne?

martinka1981
6. máj 2011

@luthien.k nič ine tam napisane nebolo 😖 len to. Takže neviem kde k tomu došli že mliečny tuk 😀 Ale krem od takych podomovych predajcov 😀 a ja takym neverim takže nech si ho nechaju

Juuuj takže som s plesnovymi syrmi skončila ☹ ☹

luthien.k
6. máj 2011

@martinka1981, tak do koše s tím 😉 😀 (s tím mazáním, sýry ať si dá manžel 😀)

valentinuska
6. máj 2011

@luthien.k teda tak to moc děkuji i za konzultaci s Věrou, jsi moc hodná! 🙂
za chvíli vyzkouším normální UM - tedy spíš normální mléčnou kaši, protože já na radu doktorek z toho UM většinou dělám jenom kaše a sem tam dám lahvičku, když jsem pryč v nevhodnou dobu ...
jinak se mnou jak jsem psala je to těžký - dieta mi na jednu stranu hodně moc prospěla, vyčistil se můj ekzém a na druhou stranu tohle, i když jsem vápník doplňovala biominem ... ale asi to bude tím, jak jsem měla s vápníkem nějaké problémy už dříve a to zlepšení pak mohlo být i tím, že už méně kojím ...

martinka1981
6. máj 2011

@luthien.k prosim ťa,u nas v malej drogerii mi tetuška nanutila vyborne prirodne mydlo 😀 od fi,madel zloženie je: sodium palmate,sodium palm kernelate,aqua,glycerin,sodium chloride,cymbopogon nardus,parfum. Vslovenčine je pisane že obsahuje silicu z medovky. Tak neviem či je to vhodne na pranie pre drobcov. Chcela som jej urobiť radosť preto som ho kupila aj minule sa snažila mi ho predať,no tak nech nevyzeram ako škrob čo nechce dať zarobiť 😀

luthien.k
6. máj 2011

@valentinuska, ono je to s tím vstřebáváním vápníku trochu složitější, k jeho vstřebání a uložení do kostí je potřeba i hořčík, zinek, vitamín D. B6, C, K... Vstřebávání narušuje vysoký obsah sodíku (sůl), příliš tuku ve stravě, kofein atd. (ale myslím, že tohle Tobě určitě nehrozí 🙂) No zkus si o tom něco pozjišťovat, když s tím máš potenciálně problémy 😉

lucinenka001
6. máj 2011

@luthien.k

Luthien,

dakujem 😉 . Pockam teda ten tyzden ako pises a po tyzdni najrpv otestujem tu merunku a ak to bude bez reakcie dam mu cely jogurt. A mozem mu prosim Ta skusit dat iny? Myslim ako s inou ovocnou prichutou? Minule som mu skusala dat cuciriedkovy, ale ten mu vobec nechutil. Tak neviem ci je este nieco vhodne pre drobcov, kedze niektore tie jogurty maju hrozne kombinacie, napriklad jablko so skoricou a rozn eine hrozne prichute, ktore ani mne nechutia. No aspon tu u nas na Slovensku. 😉
Dakujem aj za odpoved co sa tyka k opalovaciemu kremu faktor 50+. Skusim otestovat a uvidim. Verim, ze to bude bez reakcie a vyuzijeme to kedze to uz mame doma kupene. Ale dokupim mu radsej aj s nizsim faktorom pre istotu 😉

valentinuska
6. máj 2011

@luthien.k tak to jsem nevěděla, ale je pravda, že jsme s doktorem přišli na to, že mi chybí víc vitamínů, takže jsme nasadili vitamíny pro kojící a béčka ... možná i v tom byl zakopanej pes 😀

modra1
6. máj 2011

@luthien.k ďakujem za doplnenie info k rybám. Ja som si bola istá, že som to čítala z dôveryhodného zdroja, na 90%, že od Věry, ale tých 10% neistoty mi nedovolilo vkladať jej do úst nejaké názory. Sa teším, rybky môžeme.

modra1
6. máj 2011

@luthien.k nepila som ani mlieko predtým, takže nechuť k reisdrinku je možno aj psychická, že je to biele. ALe zakamuflovaný ho dám 😉

luthien.k
6. máj 2011

@lucinenka001, udělej to, jak píšeš. S těmi druhy jogurtu - jestli má nějako ublíbenou výživku ovocnou, tak kup bílý zvolenský a namíchej půl na půl 😉

modra1
6. máj 2011

@martinka1981 odpoveď si už dostala, to je jasné, že plesňový syr nie je pre teba vhodný, veď Candida je pleseň. Rovnako ti môže škodiť plesne, ktoré dýchaš, buď v byte alebo vonkajšie plesne - tým je ťažké sa vyhnúť.

lucinenka001
6. máj 2011

@luthien.k

dakujem 😉 . Kombinaciu jogurt s vyzivkou som uz skusala davnejsie, ale nejak sa na to nechytil. 😉