Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

barcaldine
20. jún 2011

No práve, zatial sama netuším čím to bolo, ale postupne budeme skúšať podozrivé potraviny, alebo to slniečko a trávu...teraz nie je horúco takže vždy má tričko a dlhé nohavice, takže najskor skusime potraviny. A ešťe je v hre ten prací prášok, ten som mu tiež vymenila za pôvodný a všetko vyprala. V každom pripade som rada že to bolo niečo, čo sa dá eliminovať.
Určite tu budem nakukovať a ďalej hľadať rady a tipy 😉

luthien.k
20. jún 2011

@piacere, a uvažovala jsi někdy o tom, zkusit, zda ty problémy nespouští něco ve stravě malého? Odkdy má ekzém? Nejčastější alergeny u dětí do tří let, které způsobují kolem 50% potíží (možná i víc) jsou: kravské mléko, vejce, sója, ryby, ořechy, pšenice, kořenová zelenina, rajčata atd... Často proto pomůže najet na hypoalergenní stravu (což je relativní, on alergen může být cokoli), a to na 2 - 3 týdny a sledovat, zda nedojde ke zlepšení a pokud ano, zavádět postupně potraviny zpět a opět sledovat reakci. Seznam HA potravin:
http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

martinka1981
20. jún 2011

Ahojte dievčata, kam chodite na gastro v BA @modra1 ???

nadezdah
20. jún 2011

@piacere Moja dséra má na stehnách a rukách od lakťa k ramenu, také drobné draplavé vyrážky, ale niekdy mi nepovedali, že to je kožný problém. Nám alergologička kázala používať peeling a to jej pomáhalo. Nezmizlo jej to úplne, ale dosť sa jej to zlepšilo. Nikdy som nezisťovala, či je to ekzem alebo niečo podobné, lebo ju to nesvrbí ani nijak neprekáža, len to je ako vysypaná krupica.také drsné.

No a k sebe vám len idem povedať. Som bola na kontrole u kožnej a kázala mi obehnúť zubné, gyndu, krčné a alergológiu. Dala mi akúsi masť a mám užívať 1x večer fenistil-že mi drobec bude spavý, ale vraj mu to neublíži. No ten je len proti tomu, aby ma to moc nesvrbelo, tak ak to vydržím, žiadne lieky do seba pchať nemienim. Inak predvčerom som sa natrela Alpou-Lesana, a trochu to proti tomu svrbeniu pomohlo a zatial sa mi už 4 deň nič nevysypalo nové, tak snáď to už skončilo a teraz to len vyliečiť. Ale pre mňa je toto obrovské poučenie a už si budem dávať pozor na vyčerpanosť a stresy. Zatial všetkým čo mi poradili ďakujem a ozvem sa keď mi to začne miznúť. Pa,Pa

modra1
21. jún 2011

@martinka1981 nechodíme na gastro. Ešte so synom som bola na Antolskej.

chovancova27
21. jún 2011

Ahojte, my sme začali mať prvé príznaky AE v druhom mesiaci, gény po otcovi:(( v treťom mesiaci mal synček pokožku červenú, šupinatú a drsnú ako rašpľa:((teraz máme 4,5 a máme pokožkú hladučkú ako pri narodení🙂 pomohol nám BIO konopný olej, koloidná meď a bambucké maslo s výťažkami z marhúľ. Týmto natierame na striedačku a všetko je ok... len na zhyboch nás trápia stále zapareninky, s tým si stále neviem akosi rady... Dodávam, že synček je plne kojený

danules
21. jún 2011

Ahoj. Chtěla jsem se zeptat. Mám tříměsíčního chlapečka a trápí nás exém. Nejdřív jsem myslela, že jsou to potničky, když se mu to objevilo na tvářičkách, ale pak se to slilo a už to vypadá jak exémek. Malého krmím UM Bebilon (polská značka). Od včerejška jsem zkusila Nutrilon (českou verzi), jestli se mu to nezlepší. Kdy mám čekat na výsledek? Pokud by to nepomohlo, tak bych zkusila hypoalergenní mléko. Děkuji.

valentynkaa07
21. jún 2011

@chovancova27 ahoj, my máme 3 měsíce a přesně jak píšeš, máme drsnou pokožku, ale když to promazávám, tak se to lepší. A taky nás trápí zapařeniny, hlavně pod krkem, zkouším to vyplachovat řepíkem, mažu různé krémy na zapařeniny a sice se to lepší, ale ne úplně. A pořád se to vrací.

martinka1981
21. jún 2011

@modra1 aha,vdaka,myslela som že ste boli. Nam kožna doporučila sa aspon tel.poradiť čo s tym mliekom ,lebo jej sa nepozdava že bez doporučenia od lekara davam AC 😒 A ked som jej povedala že ake ma problemy malá po HA mlieku tak povedala že nech sa k tomu vyjadria oni. tak zhanam neaku ambulanciu. niečo som už vygooglila tak už si len neaku vytipovať 😝

danules
21. jún 2011

a čím promázáváš tu kůžičku? Já to mažu jen indulonou, ať je to mastné a zkouším to mléko a uvidím. Ty kojíš?

valentynkaa07
21. jún 2011

@danules to je na mě? já promazávám krémem Exomega, ne nadarmo je tady opěvován 🙂 malá je citlivá a měla např. od krátkých rukávků podrážděnou ruku, což si myslím je u těch dětí s citlivou pokožkou dost časté. a když je chladněji , má dlouhý rukáv a promazávám to, tak už to skoro zmizelo. Postupuju asi takto (podotýkám, že jsem to vyčetla tady, takže díky patří luthien a spol 😎 ) kůže se podráždí a zčervená, takže to máznu Exomegou a přes to trošku Sudocrem, odrudne to a vysuší se, dokud to červená tak přidávám ten Sudocrem a když pak jsou to jen suchá místa tak to jen promazávám.

danules
21. jún 2011

@valentynkaa07 aha. Zkusím to taky a uvidím. Jsem byla včera u kožního, tak říkal, že to je začínající exém, že mám změnit mléko a uvidím, jestli to nezmizí. Předepsal mi nějaký krém a kapky. Musím proto do lékárny, tak uvidím. A ty kojíš nebo jste taky na umělém mléce?

valentynkaa07
21. jún 2011

@danules já kojím a zatím jsem na kožním jsem zatím nebyla, dětská nám řekla, že vzhledem k tomu že jsem exematik tak předpoklad tam bude, že to mám zatím promazávat a kdyby se to zhoršilo pošle nás na kožní. Já kojím no.

luthien.k
21. jún 2011

@danules, ahoj, změnou značky z Bebilonu na Nutrilon (což je naprosto to samé) se nic nezmění, to opravdu nečekej. Nic se nezmění ani s HA mlékem. Pokud malý reaguje ekzémem na bílkovinu kravského mléka - BKM (což reaguje asi polovina ekzematiků to jednoho roku), tak se musí nasadit zcela štěpené mléko (Nutrilon alergy care). Pokud bys chtěla zjistit, zda ta BKM vliv má, můžeš si zkusit to mléko koupit, je volně prodejné, není jen na předpis, cenově je stejně jako HA mléko. Malému tím nemůžeš ublížit, je to plnohodnotné UM, jen s naštěpenou bílkovinou tak, aby nealergizovala (asi 5% alergiků na BKM nesnese ani toto mléko, musí pak pít ještě jiný preparát - Neocate - ale ten je dostupný už jen na předpis, jinak je šíleně drahý).
Co se mazání týče, @valentynkaa07 radí dobře mazání na subakutní stádium ekzému - červené fleky, pupínky (které nemokvají)´- je třeba mazat nějaký hydratační podklad (ne indulonu, tak je moc mastná!) - kromě jmenované A-Derma Exomega jsou ještě osvědčené Bioderma Atoderm PP Antirecidive nebo moc dobrý je také Euerin 12% Omega (jsou i další, s těmito mám osobní zkušenost) a na ten podklad něco, co "srazí" to začervenání, přeléčí zánět - Sudocrem, Bubchen krém na opruzeniny nebo zinkovou mast.

Kompletní informace, jak zvládnout AE u prcka, najdeš tady: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/

luthien.k
21. jún 2011

@martinka1981, AC mléko nemůže malé nijak ublížit, nechápu, o co kožní jde...? 😕

modra1
21. jún 2011

@martinka1981 úplný súhlas s @luthien.k, to o čom kožná mudruje?

kaja73
21. jún 2011

@luthien.k
@modra1 Kožna o tom mlieku vie houby,tak mudruje,ved je MUDra. 😝

modra1
21. jún 2011

@kaja73 😀

martinka1981
21. jún 2011

@luthien.k
@modra1
@kaja73 nepači sa jej asi to že som ho malej nasadila z vlastnej vôle 😝

Inak vyzera to u nas už aj na druhy zubok 😝 exem je celkom ok,ťukam na drevo aj na hlavu 😀 sem tam červeny ale da sa 😉

martinka1981
21. jún 2011

@chovancova27 nam začal exem prave takto že sa stale zaparovala pod krkom,kolienkami,pod pazuchami atd. ja som kojila a samozrejme aj konzumovala mlieč.vyrobky a malá sem tam bola dokrmena HA mliekom. Potom ako saom vysadila BKM a sodstupom času a aj po skuške znova nasadenia HA mlieka viem,že malá sa mi z neho hned zapari a robia sa jej hned zapareniny 😒 a praskaju jej zahyby až do živeho. Takže asi by nebolo od veci vysadiť z tvojej stravy všetky mliečne vyrobky a uvidiš vysledok 😉

danules
21. jún 2011

@luthien.k Děkuji ti za super informace. Zítra půjdu k doktorce, tak to s ní proberu. Můj přítel má totiž exém, takže to kožní řešil takto, že malý to bude mít asi po něm. Tak mi to předepsal na sklidnění a s tím, že mám vyměnit mléko a to pořešit s dětskou doktorkou. To je pořád něco. Teďka cvičím vojtovku, teď exém... co přijde příště??? 🙂

modrofuzik11
22. jún 2011

dievcata, my sme mali so Sarou podobny problem - suchu pokozku. nebolo to velmi vyhrotene. proste sa to objavilo, zacali sme pouzivat bepanthen a potom to zmizlo. teraz ma tvaricku opat velmi peknu. drzim kazdej palce, aby to malo aj u vas obdobny priebeh. 😉

stresman
22. jún 2011

Dievcata s detmi, ktore su alergikmi. Moj maly ma atopicky ekzem, niekedy v klude inokedy velmi podrazdeny, vraj alergiou na nejake jedlo. Uz tri mesiace skusame, co by to mohlo byt, konecne som sa dostala aj k alergologovi - neskutocne dlho som cakala na vysetrenie. Malemu zobrali krv - asi tri litre - na rozne vysetrenia. Dnes prisli vysledky, ktore na prvy pohlad nepoukazuju na nejaku alergiu - cize nemal by byt silnym alergikom - na pel alebo zvierata, rostoce a pod...ci tam bude nejaka potravinova alergia, ukazu dalsie vysledky o dva tyzdne. Ale jedno co ma znepokojuje je, ze mal hranicne pecenove testy a zvyseny imunoglobin...pecen vraj mal aj na omak zvacsenu...sice ma mudr upokojovala, ze to moze byt oka, ale aj tak ma to znepokojilo...mate niekto skusenost? boze dufam, ze ten moj krpcek nebude mat ziadnu vaznu alergiu a atopicky ma napr. z prasku na pranie, alebo tak..inak mi povedala este mudr, ze mu nemam davat jedlo, ktore vyslovene odmieta...lenze on neodmieta nic, okrem mlieka - co mam robit? kazde deci mlieka je pre nas utrpenim, za den mi vypije maximalne tri deci mlieka...vodu nema problem, ale mlieko ked vidi, uz kruti hlavickou...

luthien.k
22. jún 2011

@stresman , ahoj, s těmi jaterními testy bohužel moc neporadím (a opravdu to ještě nic nemusí znamenat, můj syn měl také jednou hraniční jaterní testy a při dalším odběru OK), co ale vím jistě je to, že u dětí do jednoho roku JE atopický ekzém důsledkem potravinové alergie u více než poloviny dětí s tímto problémem. To, že nemá alergie inhalační, to je v tomto věku normální, ty jsou u takhle malých spíše výjimečné a rozvíjejí se obvykle až po třetím roce věku.
To, že malý odmtá mléko, může skutečně znamenat, že na něj má alergii (ale také nemusí) - nicméně alergie na bílkovinu kravského mléka je nejčastější alergií u dětí tohoto věku vůbec - má ji 5 - 7% dětí. Čím Tě ale asi zklamu - negativní výsledek testů (spec. IgE protilátek předpokládám) ještě neznamená, že alergie není - může to být falešně negativní výsledek (u dětí se stává) a nebo může mít typ alergie, který se z krve zjistit nedá, protože se ho neúčastní ony vyšetřované protilátky, ale jiné složky imunity.
Nejlépe se vliv potraviny na ekzém zjistí eliminační dietou - va vašem případě bych vysadila BKM, a to na 14 dní alespoň. Znamená to, že místo normálního UM by malý pil Nutrilon alergy care nebo Nestle althera (obojí dostupné bez předpisu, jsou to plnohodnotná mléka, jen s plně štěpenou BKM, malému nemůžou ublížit) a nekonzumoval žádné jiné mléčné výrobky ani mléko skryté (třeba v sušenkách atd.). Předpokládám, že nekojíš...
Ještě napiš, kdy se objevily první příznaky ekzému a jak ekzém vypadá? Byl malý kojený nebo na UM? Jakou kosmetiku používáte? S tím praním - dobré je prát v mýdlovém slizu a dvakrát i třikrát máchat, aspoň jednou se dvěma lžícemi octa, aby se prací prostředek pořádně vymáchal.

alexo
23. jún 2011

Ahojko, aj ja mám problém, s ktorým si už neviem rady.Keď sa narodil malý, mal vyrážky na líčkach-vraj hormóny zo mňa.Teraz má 16 mes., Liečime sa na kožnom, ale je to bez výsledku, každé 3týždne iný krém a fenistil...Ono to čudo-alebo ako to nazvať sú také vyrážky na rúčkach a nožičkách, ktoré sa zapalujú a sú aj s hnisíkom...Neviem vôbec čo mám robiť, Skúšla som vymeniť mlieko, prášok na pranie, malý mi bol len na mrkve a zemiakoch a nič.Má to stále horšie.A tie zvedavé maminy mi už tiež idú na nervy...Nemám požiadať svoju detskú lekárku, aby mu porobila všetky možné testy?Má prísť potom nalačno?Prosím, veľmi prosím čo mám robiť? Kožná nemá ani poňatia čo to môže byť, akurát teraz povedala, že to je pravdepodobne-keď chľpok chce ísť von, tak sa zapáli...ale býva to na ramienkach a on to má veľa...
Ďakujem za všetky rady.

luthien.k
23. jún 2011

@alexo, ahoj, já si netroufám hodnotit, zda by to mohl být atopický ekzém, když ani kožní neví - s diagnostikovaným AE (nebo i nediagnostikovaným, ale s typickými projevy) se dá určitě něco dělat, ale to je ten základní problém - vědět, s čím se bojuje. Nezkoušela jsi zajít na konzultaci k jinému lékaři? To by určitě za to stálo, sehnat si reference na někoho opravdu dobrého a jet za ním klidně přes půl republiky, kdyby bylo třeba. V ČR bych dokázala někoho doporučit, ale na Slovensku bohužel ne, třeba některá ze slovenských maminek (@modra1 a spol.???).

Nedělala z toho kožní někdy stěr, zda nejde o nějakou formu infekce?

Jinak k těm ostatním testům - tak určitě by nebylo od věci znát základní krevní vyšetření, krevní obraz atd., přikláněla bych se i k vyšetření imunologickému, a alergologickému (pediatr by měl dát žádanku na alergologii/imunologii), tím se nemůže nic zkazit. Základní vyšetření může udělat pediatr (zda na lačno nebo ne, to řekne on), ostatní na té alergo/imuno.

alexo
23. jún 2011

@luthien.k Ďakujem,nemám problém, ísť aj na koniec republiky, potrebujem mu pomôcť, len vôbec neviem kde mám ísť, pediatrička len kývla hlavou a povedala, že to má strašné a ani ho nechce zaočkovať...Už som zúfalá.Ale zajtra za ňou pôjdem, aby mu urobila aspoň nejaké krvné odbery a nech mi vypíše papier na alergológiu, hoci tu v BB je to nič moc, so starším synom som pochodila tiež, ale ten mi býval chorý, nakoniec z toho vyrástol...Tak musím zobrať nohy na plecia o pochodiť všetko...

luthien.k
23. jún 2011

@alexo, a co ty stěry, dělali? A jak to má vlastně dlouho? Máte v rodině nějaké alergie/astma/ekzémy?

luthien.k
23. jún 2011

@alexo, ještě připoj, jestli se narodil přirozeně nebo sekcí, to taky dává určitou pravděpodobnost k atopii a zda byl kojen a případně jaké UM...
Jinak to fakt chce mít diagnózu a pak se dá něco vymýšlet, moc ráda bych Ti pomohla, ale střílet naslepo nějaké rady, to by mohlo udělat víc škody než užitku.

alexo
23. jún 2011

@luthien.k ahojko, no, žiadne testy, nič mu nerobili, má to od augusta-začalo to na líčkach, potom na rúčkach a teraz to má aj na nožičkách a začína sa to šíriť na zadoček...Ja som neliečená alergička-alergia skoro na všetko, ale už aj ja sa musím objdenať k alergologičke, nebola som u nej 10.r.Mne teraz zistili psorku, proste sa nám darí...Narodil sa normálne, aj v termíne, kojený bol do 10mes., musela som prestať pre zdrav.problémy.Začínali sme nutrilon HA, teraz sme na sunare complex.Ale zajtra sa chystám k detskej lekárke, nech mu spravia testy možné i nemožné, lebo mám sama toho plnú hlavu a ešte aj dnes maminky zvedavé-fíha, to čo má?Zúfalosť, zúfalosť, zúfalosť.