Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
29. júl 2011

@blankarybka , ahoj, chápu a můžu Ti říct, že zhoršení na konci prvního týdne diety je normální, zjednodušeně řečeno se tělo čistí. Pokud malý neměl problémy za plného kojení (což si nevzpomínám, je toho moc a hledat není čas...), tak by Tvůj prohřešek nemusel znamenat takový problém, ale raději si na to dávej teď pozor.
Další možná varianta zhoršení může být infekce v ekzému, což doporučuju konzultovat přímo s Věrou (poslat fotky), když nějaké takové podezření u maminek, se kterýma komunikuju, mám, tak to taky s Věrou konzultuju 🙂 Takže vydrž a napiš Věře!

misulen
29. júl 2011

Ahoj, taky bych se ráda přidala, máte někdo jen pupínkovou formu?? U nás žádná suchá kůže, pouze v obličeji pupínky, někdy nemá skoro nic, jindy plné tvářičky. Co vám zabírá?? Děkuju

luthien.k
29. júl 2011

@misulen, tak kosmetiku na takový ekzém jistě poradíme, ale důležitá je hlavně příčina toho ekzému a zda vůbec jde o atopický ekzém - byli jste s tím na kožním? Máte v rodině nějaké alergie/astma/ekzémy? Odkdy to má? Je na UM nebo kojená?
Jinak na pupínkový ekzém je nejlepší - lehce hydratovat a vysušovat. Omývala bych to v silné černém čaji, poté natřela hydratačním emolientem typu Bioderma Atoderm PP Antir., A-Derma Exomega mléko, Linola lotion apod. a na to Sudocrem nebo zinkovou mast.

misulen
29. júl 2011

@luthien.k Ahoj, moc děkuju za rychlou odpověď. Na kožním jsme byli, dokonce u dvou, první kožní nám napsala antibiotika a pořád se nám to jako atop nezdálo, prostě žádná suchá kůže, bohužel i druhá kožní atop potvrdila, prý suchý být nemusí a svědět taky ne. Ta nám napsala kortikoidy, ty do obličeje mazat nechci, stejně se jí to po nich vracelo, pomáhá jen ta zinková mast. Manžel je alergik /pyly/. Začalo to před měsícem, malá má teď 11 měsíců a od půl roku je na umělém mléku (měla Hami a teď Beba Ha). Zkoušela jsem i vyřadit ovoce,ale zatim žádná změna, jen mi přijde,že je to horší, když je sluníčko. Mění se jí to z hodiny na hodinu, pupínek na tváři za hodinu zmizí a za dvě hodiny se objeví zase jinde. Minulý týden už neměla skoro nic a dneska zase obě tvářičky poseté pupínky. Už jsem z toho zoufalá ☹

kazdovci
29. júl 2011

@blankarybka ak maly reaguje na BKM a ty ho este kojis, tak pozor na vsetko, aj na skryte mlieko v pecive a sladkostiach. ja som si tiez myslela, ze pri kojeni to nevadi a vadilo, velmi. ak je tam raz alergia na BKM tak potom mlieko nikde ani u teba. drzte sa

luthien.k
29. júl 2011

@kazdovci , ono záleží, jestli BKM při kojení vadila nebo ne, aspoň tak to řeší Věra, pokud vím, nicméně úplnou dietou se nic nezkazí, to je jasný 😉

luthien.k
29. júl 2011

@misulen , doporučuju otestovat, zda mají vliv potraviny, a to tak, že bys dávala jen ty, co nejméně alergizují viz. tato tabulka: http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...
To znamená změnit mléko na Nestlé althera (změna chuti nebude, je také nahořklé jako Beba HA, dá se taktéž bežně koupit a je to plnohodnotné UM, jen s naštěpenou BKM) a ovoce, zeleninu, maso dávat jen z té zelené části tabulky, k tomu žádné jiné mléčné výrobky - to po dvou až třech týdnech ukáže, zda nemají na ekzém vliv nějaké z těch hlavních alergenů. Poté se postupně zavádějí potraviny zpět, ale to bychom si řekly později.
Taky doporučuju prostudovat tyto články: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/

luthien.k
29. júl 2011

@misulen , jinak tak zinkovka je nasazená moc dobře - nepřesušuje ale takhle samotná?

misulen
29. júl 2011

@luthien.k Určitě zkusim otestovat ty potraviny, jen mi nejde tabulka otevřít ani z interní pošty ☹ Jogurt dávám ke svačině, tak ho taky zatim vyřadim. Já jsem si myslela, že už ta Beba Ha je pro alergiky, tak děkuju za radu. Zinkovou mast máme od kožní, má masťový základ, tak proto nám asi vyhovuje.
Moc děkuju za odkaz na články, určitě prostuduju. Vůbec by mě nenapadlo, že nás tohle teď může potkat, chodily jsme na plavání atd. Snad se podaří zjistit, co nám to vyvolává ☹
Ještě se zeptám, je možné, že by třeba plínky vyvolali reakci v obličeji ? Hezký večer a ještě jednou děkuju

blankarybka
29. júl 2011

Dneska jsme byli na alergologii. Chtěla jsem, aby mi doktor napsal na recept ten Nutrilon AC - vyjde to o dost levněji 🙂 Napsal mi rovnou 3 balení, ale nevypadal, že si myslí, že je to BKM 😒
Udělal malýmu odběry na alergie, ale moc si od toho neslibuju 😒 Říkal, že si mám raději najít nějakou dobrou kožařku. A taky mi doporučil, abych ho teď - před tou operací - ještě namazala tou kortikoidovou mastí, abych mu to ulehčila. Že když bude ležet s hadička a bude ho to bolet, tak aby nemusel myslet ještě na to, že ho něco hrožně svědí 😢 Co si o tom myslíte, holky?

liviana1
29. júl 2011

Ahoj. Moj maly tiez akonahle som ho zacala prikrmovat zacal mat atopicky ekzem. Je to z potravin ktore mu davas a aj ktore jes sama. Ja som bola tiez zufala no po roku sa mu to uz velmi polepsilo. Je pravda ze som mu vysadila niektore potraviny po ktorych som videla ze sa mu to zhorsuje ako napr jablka, urcite aj BKM, aj jogurty mu vadili. Teraz som mu to skusila dat znova a je v pohode okrem toho jablka. Z toho zasa chytil ekzem na ritke.
Na to je dobre dat IMAZOL. Natret nechat ususit a este posipat pudrom. Puder som na ritku nedavala len medzi nozky a pipika.Na ritke mu to nerobilo dobre. A este po kazdom kakani umyt mydlom vo vode a potom kamilkovy alebo repikovy sedavy kupel. Je to dost narocne ale ucinok kupela je okamzity. Tie kamilky sa daju kupit aj v lekarni uz v koncentrate CAMOMILLE. Je to super lebo nemusis varit a cedit... Len zarobis.
Proste ho posadis do lavora a celeho ho v tom umyjes. U nas to zabralo hned.
Kortikoidy som nedavala lebo aj tak mu nezabrali. Potom este co je dobre striedat Konopny olej ten dost vysusuje takze len tak 2 krat tyzdenne lebo tie pluzgieriky treba ususit a potom zvlhcit aby tie suche casti odisli.Na to som pouzivala indulonu modru a rakytnikovu. Ta rakynikova sa mi zdala lepsia. No a potom este je super z nemecka krem PENATEN na zapareniny s obsahom zinku predavany v DMke. Je taky biely a husty ze ked sa to natrie tak sa to tak lahko nezotrie vecami a ani vodou. Len u nas som ho este nevidela.
No co este by som poradila. Aha. Ked budes natierat tie kremy alebo ten olej pouzivaj gazove stvorce na kazdu koncatiny zvlast lebo sa to prenasa. A ma to aj ten efekt ze tie suche lupene sa po tom kupely pri natierani uvolnia.
Este som pouzivala aj zivu a mrtvu vodu. Len to treba zohnat u liecitelov. Je to na dezinfekciu. Aj na pitie aj na potieranie. To tiez malo okamzity ucinok. Myslim ze to je to najlepsie cim zacat. Kupel v kamilkach potom gazou ponatierat mrtvu vodu nechat trosku postat potom zivu a potom olej/mast..Opakovat 3 krat denne ak sa da. Pred jedlom 4 polievkove lyzice mrtvej vody potom 30 min po jedle 4 lyzice zivej vody.

Co sa tyka tvare neumyvat normalnou neprevarenou vodou. Radsej len tymi kamilkami.
Myslim ze to chce aj dost cas. My teraz ako hovorim sme na tom velmi dobre.

misulen
30. júl 2011

@luthien.k Tak tabulka se mi podařila otevřít po přečtení článků 🙂 🙂

lucinenka001
2. aug 2011

Ahojte 🙂,

kočky prosim vas, ktore probiotika pre 16 mesacneho drobca? BIOGAIA alebo INFANTS DOPHILUS ?
alebo su dokonca ah INFANTS DOPHILUS PLUS a rozne ine. Dakujem krasne. 🙂

luthien.k
3. aug 2011

@lucinenka001 , pro tento věk už bych dala Inf. Doph., klidně ve variantě plus 🙂

martinka1981
3. aug 2011

ahojte,idem sa pochvaliť že nam testom prešla mrkva 😉 som myslela že neprejde a v pohodičke. Tak som rada,že pomaly napredujeme. teraz asi skusim jablko,ale to sa bojim lebo aj moj mm ma na neho alerg.teda nie na všetky ale na väčšinu.

luthien.k
3. aug 2011

@martinka1981 , bezvadný, jablko zkus, to je skoro všude, takže byste zase měli o něco pestřejší jídelníček, držím pěsti 🙂

martinka1981
3. aug 2011

@luthien.k no ved to,jablka su všade tak skusime a uvidime 😉

lucinenka001
3. aug 2011

@luthien.k

ahoj Luthien. Krasne dakujem. Ak sa smiem este opytat prosim Ta, ake nie je Adam silny atopik tiez je dobre brat probiotika kazdy den ? alebo ako najlepsie v akych intervaloch?
dakujem.

misulen
4. aug 2011

@luthien.k ahoj Luthien, chtěla jsem ještě poprosit o radu, uvažuju, že taky koupim probiotika. Můžeš mi prosím napsat jak pomáhají a jaké by si nám doporučila pro 11 měsíční holčičku ?? Děkuju

modra1
4. aug 2011

@luthien.k ahoj, je to individuálne, spomínala som, že u kamarátkinej dcéry sa ekzém prejavil až okolo roku, stále kojila a keď vysadila vajce a mlieko, zlepšilo sa to. Takže ako píše, diétou sa nič neskazí, dobre radí @kazdovci pre @blankarybka radšej vysadiť BKM úplne.

apollo11
4. aug 2011

Ahoj, nevím přesně, ve kterém tématu o ekzému se zeptat, tady je to pořád aktuální, tak zkusím. Dceři se objevil ekzém na tváři (zatím jen tam plus malý flíček na ruce), je to už asi měsíc, dva a spíš se to zhoršuje. Jsou to takové rudé vysušené fleky, které mají tendenci se zvětšovat. Může to být reakce na stravu (začala jíst po roce víc věcí, předtím žádné problémy neměla).. Ale jak s tím zacházet? Mám jít k dr. na nějaké testy? jak se pozná, že jde o ekzém nebo jen podráždění? Co dělat, zkoušet vysazovat potraviny a sledovat? ..díky za radu

xkacatkox
4. aug 2011

holky, máte někdo zkušenoti Aloe preparáty na atop.ekzém?

luthien.k
4. aug 2011

@modra1 , ahoj, dlouho jsi tu nebyla a mně už nějak uniká, na co reaguješ... 😀

michamicha
4. aug 2011

ahoj,
já se také hlásím po delší době... dneska jsme byli na kožním, dr. byla celkem spokojená, že je vidět zlepšení po dovolené v chorvatsku, ale ještě to není stále ideální stav, hlavně teda to svědění ☹ malej už nemá tak hrubou kůži, ale ekzém má a asi bude mít pořád ☹ máme začít zkoušet na nohou mokré zábaly, tak zítra jdu koupit do zdravotnických potřeb nějaké návleky co nám poradila... no bude to boj, protože malej dělá scény při mazání, nechci vidět jak bude vyvádět až ho začneme ještě balit do mokrých kapesníků a těch návleků 😖

luthien.k
4. aug 2011

@apollo11 , ahoj, ještě kdyžtak napiš, jestli je kojená nebo na UM (a jak dlouho), jestli máte v rodině nějaké alergie, astma, ekzémy, zda měla jako menší (nebo i teď má) i jiné problémy typu koliky, průjmy, hleny nebo krev ve stolici, nepřibírání, chudokrevnost... U kožního jste byli resp. máte atopický ekzém diagnostikovaný? Asi ne, že? Tím bych asi začala, zašla na dobré kožní (což bývá oříšek... 😉)
Před tím počátkem ekzému neproběhlo něco jako očkování, prodělání infekce, nerostou jí zuby?
Potraviny mají vliv u dětí do tří let hodně moc, zaváděli jste i po tom roce vše postupně? Ono se na to pak už moc nedbá... 😉
No každopádně - zašla bych na kožní, preventivně nasadila hypoalergenní dietu (vysazovat potraviny jednu po druhé je na dlouhé lokte, osvědčené je najet na 2 - 3 týdny na HA dietu viz. tabulka:
http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...) a poladila kosmetiku - k tomu by to chtělo vidět, takže když mi pošleš fota na mail, tak něco vymyslíme 🙂

luthien.k
4. aug 2011

@xkacatkox , nemám zkušenost a ani zkoušet nebudu, aloe je potenciálně dost alergizující věc, všmni si, že do kosmetiky pro atopiky se snad nikam nepřidává (zatím jsem na nic nenarazila).

luthien.k
4. aug 2011

@michamicha , zábaly - nejspíš Coverflex - s tím nemám zatím zkušenost a budu zvědavá na tu Vaši 🙂

Připomeň mi, jak to u vás bylo a je s ekzémem?

xkacatkox
4. aug 2011

@luthien.k taky jsem si to právě řikala, ale kámoška mě to tu vychvala až do nebe až možná i výše, a tak jsem se chtěla zepat zda to tu třeba někdo někdo nevyzkoušel, ono už ta cena za ty preparáty je dost šílená 🙂

michamicha
4. aug 2011

@luthien.k jj, Coverflex, to je ono 😉 Vojtík měl už od narození sušší kůži a hodně ublinkával, pak se mu to rozjelo po první dávce hexy a horšilo se to čím dál tím víc, až jsem si nakonec vydupala doporučení na kožní a alergologii. Na alergologii mu zjistili silnou alergii na BKM a na vejce ☹ takže jsme v 5m rovnou najeli na HA dietu plus změna UM z Beba HA na Nestlé Althéra (nutrilon AC nesnesl - okamžitě ho vždycky vyzvracel, Neocate jsme nezkoušeli - to jsme si nechávali jako poslední možnost kdyby nesnesl ani tu Althéru)... no a za měsíc po první návštěvě alergologie jsme jeli na kožní do Prahy na Karlák, kde mu dr. diagnostikovala AE v souvislosti s alergiemi a hlavně je tam i dědičná dispozice, já mám AE taky od narození ☹ takže jsme dál na bezmléčné a bezvaječné dietě, plus nemůžem dávat i spoustu dalších potravin, protože buď nějak souvisí s prokázanou alergií nebo v případě ovoce a zeleniny se prostě osype a ekzém se mu hodně moc zhorší ☹

michamicha
4. aug 2011

@luthien.k jinak k aloe, manžel s tím přišel z práce, že nějaký jeho kolega to zkusil na AE u svojí dcery a že to je zázrak... ale já tomu nevěřim, zkoušela jsem to na sobě a žádný zázrak se nekonal 😒