Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

helcenka
5. nov 2011

@luthien.k - právě se o to snažím, přijít na to, z čeho to má. Já mám alergii na některé léky a na bodnutí hmyzem, ale to je z jiného soudku. Manžel má právě pilovou alergii a jednou do roka, pravidelně v zimě se mu udělá AE, tak na šest až osm týdnů a pak zmizí.
My máme u nás takový divný doktory, syn měl AE už co se narodil, byl částečně kojený a částečně dokrmovaný UM, jenže to jsem ještě nevěděla, o co jde, měl jen dva tři flíčky v obličeji a na hrudníčku, vždycky za nějaký týden zmizely a zase se objevovaly. S mudrou jsem to řešila, řekla mi, že to "zmizí" samo, když mu byl asi rok a ono se to pořád objevovalo, ale ve větší míře, tak mi dala letáček a kortikoidní mastičku a napsala nějaké mlíko na promazávání suchých míst. A to bylo všechno, když jsem s ptala, z čeho to může mít, tak to prý bývá různé a časem by to mohlo samo přejít, protože to nemá tak moc a jsou na tom děti hůř. No taková odpověď mě fakt naštvala, tak jsem si k tomu načetla spoustu věcí a sama přišla na to, že má AE z kakaa a celeru. Vysadili jsme úplně tyhle potraviny a úplně se AE ztratil. Teď už čas od času zařazujeme a zatím je to OK. Na kožním mi řekla mudra, že vyzkoušíme řadu mastiček a uvidíme, která zabere... No a na alergu zase, že je na to prcek moc malej, zkoušet, na co má alergii... Bez komentáře.
Dcera je plně kojená a já už snad žiju jenom z vody a má to pořád. Zkoušela jsem zařazovat nějaké příkrmy (už od ukon. 5. měsíce, protože měla problém s vyprazdňováním, ale ona je nechce, vezme na milost maximálně tak hrušku, jablko nebo banán a mrkev. Takže jsem jí to začala dávat, ekzém se po tom nezhoršil. Máme všechno, teda kromě banánu, ze zahrady, takže vím, co jí dávám. A dneska jsem zkusila půlku meruňky. Další v plánu je dýně, tak uvidíme. A teď nám fakt hodně pomohla ta pěna. Na ručkách nemá už vůbec nic, na zádech se jí drží tři flíčky a na prdelce jeden.
Nezbyde mi nic jiného, že na to budu muset přijít opět sama při zařazování příkrmů, jako u syna. Jenže u něj to bylo vlastně naopak, on už jedl spoustu věcí, tak jsem začala vyřazovat...

lottys
5. nov 2011

Kočky, ďakujem za rady, ktoré som tu našla, pomohol nám krémik Babé, do dvoch dní bola pleť veľmi pekná a hladučká a musela som vylúčiť z jedálnička kakao, ktoré zbožňujem, takže musím vydržať, až kým sa prestaneme kojiť. Držím všetkým detičkám palčeky, nech sa majú dobre! 🙂

luthien.k
5. nov 2011

@helcenka já bych začala vyřazovat od nejčastějších alergenů, tj. mléko a vejce a sóju, ostatní konzumovala vše s mírou. Jinak přístup lékařů typický, nemám co dodat aneb co si kolikrát člověk neudělá sám, tak nemá... Ale někdy potřeba jsou, třeba na tu správnou diagnózu 🙂

helcenka
5. nov 2011

@luthien.k - já vím, že potřeba jsou, ale ten přístup, to je děs. Jenže u nás si moc nevyberu, jsou tu tři pediatři, jeden z nich nebere nové pacienty, druhý má šílenou pověst, divím se, že mu ještě praxi nezavřeli no a u třetího jsme my. Vždyť i když měl syn neštovice, tak jsem přišla k mudře a ona mi řekla, že se jí to jako neštovice nezdá, protože měl jen pár pupínků, ještě bez puchýřku, 39 horečku a ona prý, jestli něco nesnědl, jestli to nění nějaká alergická reakce, do dvou dnů byl opupínkovaný všude a tím myslím úplně všude, v puse, ve vlasech, v uších, dokonce i na pindíkovi a ona, že jsem asi měla pravdu, ale že by ruku do ohně za to nedala, že jsou to neštovice... Tak jsem ho dotáhla k obvoďačce v důchodu, která bydlí tady u nás, ta jen koukla na metr daleko a hned ajééé, že máme neštovice a takhle hodně, že to si užijeme....
Jinak mléčné výrobky, rajčata, citrusy, kakao, celer, oříšky, med, to už jsem všechno ze svého jídelníčku vyřadila. Sóju, tu nejíme u nás vůbec, a i když vejce v kuchyni používám, tak já jídla s nimi vynechávám. Jsem ráda, že se to malé tak zlepšilo a pevně věřím, že zaváděním příkrmů na to přijdu, jako u syna, z čeho to má.
Jsem sama zvědavá, bude to pěkný oříšek...

luthien.k
5. nov 2011

@helcenka máš to zmáklý 🙂 Dobrého lékaře abys pohledal, to je pravda, v tomto mají maminky z větších měst výhodu, tady u nás jsou pediatři snad jen dva...

kaczka85
6. nov 2011

Dobrý večer holky,

ráda bych se s Vámi poradila...

Když bylo dceři cca 8 měsíců ( konec května 2011) , objevily se jí kolem pusinky a na hrudníčku mokvavé červené fleky, myslím, že jí to nesvědilo ani nijak nebolelo. Mazala jsem to Bioderma perioral, ale naprosto bez uspechu, naopak se to jeste zhorsilo, sly jsme na kozni, mazala jsem ji to nejakyma michanyma mastma, ktere urcite obsahovaly kortikoidy, do toho jeste brilantova zelen, kombinace Imazolu plus a Vitela Ictamo. Za cca 14 dnu po tom nebylo pamatky...

Nyni pred 1. narozeninama se ji na hrudnicku objevily opet 2 leze, na uplne stejnem miste jako v kvetnu, byly suche, rozpraskane, mazala jsem vitelou, drzelo se to ve stejnem stupni cca 14 dni, pak nastalo prudke zhorseni, sly jsme k detske dr., ta mi dala Fucicort na noc, Vitelu na rano a 2x denně Xyzal sirup. Do 3 dnu to mela v super stavu, jen svetel ruzove flicky, ale do 5 dnu od posledniho namazani Fucicortem ( kortikoidy ) se to opet vratilo, nyni bojujeme uz pres mesic, kortikoidy jsem nemazala, zkousela jsem ruzne masti - od Infadolanu, pres Excipial, Linola fett a dalsi... vse bez efektu... vyradila jsem z jidelnicku i vejce a mrkev, take nic. Ale zmenil se charakter te vyrazky, driv to mela ohranicene, spis suche, kdyz to bylo horsi tak to mokvalo, nyni je to spis takova ruda vysypana krupicka, ktera ji svedi, ta kuze je i hruba, ma to ted hlavne na zadickach, celem brisku, hrudnicku a pod kolinky...

Muzete mi kdyztak neco, prosím, doporučit?

Moc předem děkuji za každou radu, jsem už fakt zoufalá...

Díky, dobrou noc...

erinbrock
7. nov 2011

@luthien.k muzu jeste otazku prosim...po jake dobe po konzumaci jidla se u maleho muze projevit reakce alergicka?...bud kdyz kojim...nebo kdyz prikrmuju..at vim ze treba dostane vyrazku a ja musim vzpominat co jsem jedla dva dny zpatky max nebo i vic?...a u jeho prikrmu asi taky ty dva dny?...zatim klepu na drevo jsme dobry..ale nevim jak dlouho zabiraji ty kortikoidy...mazali jsme jimi minuly tyden streda ctvrtek postizena mista navecer, pak uz do patku promazavali Lipobazi a od vikendu promazavam modrou indulonou, u nas v lekarne zadne specialni kremy nemaji, tak musim zajet do vetsiho mesta...a jeste nazor na tu indulonu? spousta lidi ji chvali...ale zase je to obycejny krem na ruce!? dekuji 🙂

luthien.k
7. nov 2011

@kaczka85 viz. IP

@erinbrock
U kojení přechází alergen do MM nejčastěji za cca 20 hodin a pak obvykle do dvou dnů reakce (výjimečně déle), přímé podání také do dvou, tří dnů. Kortikoidy ještě mohou působit.
Indulonu nemám ráda, je to jenom mastné, není tam nic léčivého, je tam parfém... Pro atopika žádná výhra.

michaelka83
7. nov 2011

Ahoj holky,
tak v pátek malý dostal první očkování a zatím je vše v pořádku, paradoxně se nám zlepšil AE🙂 Ale nechci to ještě zakřiknout...

krpcek2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ducci
7. nov 2011

@kaczka85
ahoj, nam velmi pomohla masticka bepanthen - nemame sice atopicky ekzem, ale mala mala na tvaricke take cervene vyrazocky, tak som to tym potierala a super zabralo.. neobsahuje to ziadne skodlive latky takze za vyskusanie nic nedas 🙂..

luthien.k
7. nov 2011

@ducci při vší úctě, Bepanthen na takovou fázi ekzému určitě nepomůže (hodí se na chronickou fázi ekzému, růžové fleky, suché, zhrublé, nikoli na jasně červený, zapálený ekzém), to si dovolím tvdit na 100%, těch opatření musí být víc, nutné je řešit stravu (BKM!!!) a skutečně vhodnou kosmetiku, @kaczka85, nebude to nic mastného, co popisuješ, ale chce to vidět a víc informací.

tikasi
9. nov 2011

Ahojte mamicky malych atopikov. Moja dcerka nim zatial este netrpi,ale ma po mne predispoziciu a uz sme mali aj par krat fliacky na loktikoch,ale vzdy sme to zvladli len premastovanim. Chcem sa spytat jednu vec. Ja som alergicka na citrusy a par rokov som ich uplne vyradila z jedalnicka,teraz uz si sem tam nieco dam,ale len po troskach a v pohode. Chcela by som ich skusit aj malej,ale premyslala som,ci este pockat jednu zimu. Ma 20mesiacov. Uz je tych jablcok a hrusiek prejedena,chcelo by to troska zmenu.co si myslite?

luthien.k
9. nov 2011

@tikasi klidně zkus, na citrusy je alergie vzácná, častěji způsobují histaminoliberační reakci. Pokud bys měla pravou alergii, tak Ti to vadit bude, i když jich sníš trošinku, půl měsíčku mandarinky, pokud vadí jen když jich sníš víc, tak to bude ta farmakologická reakce, citlivost na histamin a jiné budivé látky, které jsou ho schopny "vyvolat" v těle a pak jsou z toho vyrážky, trávicí potíže, bolesti hlavy atd
V tomto věku už s ničím čekat nemusíš, imunita si musí vytvořit na vše toleranci, tak se neboj postupně, po malých množstvích, dávat 😉

tikasi
9. nov 2011

@luthien.k dakujem,ty sa v tom tusim fakt vyznas 🙂

eeerika.h
10. nov 2011

Ahojte. Môjmu synovi diagnostikovala atop. ekzém v cca 3rokoch, keď sa mu vytvárals a nehojila okrúhla ranka šupinatá červená, drapľavá v priemere asi 1 cm. Stále som si myslela že to má len od topánočky odraté, no keď sa nehojila a obnovovala, tak som navštívila dermatologičku. Predpísala mu olej do kúpeľa, kortikoidnú mastičku a čo je dôležité - odporučila nám kozmetiku "A-DERMA", na atopický ekzém, /bohužiaľ musíte si ju platiť/ dostať len v niktorých lekárňach. Použila som aj kortikoidný krém, kúpali sme sa podľa doporučenia každý druhý deň, ten fliačik hneď po 3 dňoch zmizol, no obnovoval sa asi na 3-4 miestach na nožičkách. Medzitým sme zisťovali prečo, ako predísť tomuto ochoreniu, povedali nám, že môže to byť z akejkoľvek potraviny, neskôr sme vyselektovali mlieko a výrobky z neho. No v škôlke sa nedá úplne vylúčiť , tak sa fliačiky obnovovali, no musím si zaklopať, teraz /6r./ som už dobrého 1/2 roka neobjavila ani jeden fliačik. Z tej kozmetiky používam a to pravidelne denne večer sprchový gel "GEL MOUSSANT" kupujem väčšie balenie je lacnejšie až 500ml za 16,60€, a telové mliečko, "EXOMEGA " 400ml / cenu už neviem presne cca 20€/ s ktorým ho celého natieram. Sú to veľké balenia a vydržia dlho, gel aj mlieko majú dávkovač a stačí málo na celé telo. Musím povedať, že ak sa aj vyskytli fliačiky boli menej červené a po 2-3 dňoch mizli aj bez kortikoidov /tú masť som natierala len prvý krát, keď nám ju pani doktorka dala. Nedám na túto kozmetiku dopustiť, je fakt výborná, obsahuje výťažky z bieleho ovsa Rhealba. Mne dali v lekárni aj taký letáčik od A-DERMY - brožúru, kde píšu čo je dobré si všímať a ako napomáhať liečiť tento ekzém u detí. Vyskúšajte.

azarijka
10. nov 2011

@eeerika.h ahoj z tej sady Exomega, je tusim aj sprchovy gel. ten ste neskusali? ja mam len to telove mlieko a som s nim spokojna a preto rozmyslam dokupit aj sprchovy gel+sampon....

eeerika.h
11. nov 2011

@azarijka tá EXOMEGA je názov mliečka pre atopický ekzém ale ten je z rady kozmetiky " A-DERMA".
Sprchový gel používam denne ten, čo som hore v príspevku spomínala: GEL MOUSSANT, tiež je z A-Dermy na atop. pokožku
Skús pozrieť stránku: www.prealergikov.sk/eshop/pre-atopicku-pokozku/
-niekedy bola najlacnejšia táto kozmetika v internetovej lekárni tu:
www.docsimon.sk/kategorie/detska-kozmetika
- ale už som našla aj lekáreň v TT, kde v tom čase boli lepšie ceny
-šampon som neskúšala, lebo vo vláskoch sa nám ekzem neprejavil
🙂

azarijka
11. nov 2011

@eeerika.h dakujem, pozriem si to 😉

lojzina
11. nov 2011

@luthien.k ahoj....tak mame po te mandli,zmena k lepsimu je,ale zas sme to na druhou stranu odnesli ekzemem ☹ ,ma ho i v obliceji a celkove horsi...rikala dr ze je to mozny, ☹ .Takze sme doma,a doufame ze s eto brzy vrati do starych koleji 😔 .

S a-dermou mame nejl.zkusenosti,muzu jen doporucit 😉,sampon mame taky a je bezva.

matysek412
11. nov 2011

Ahojte. Chcem sa opytat ci moze aopicky ekzem suvisiet so slkom, alebo celkovo s rocnymi obdobiami. Syn mal v lete uz dost skaredy suchy ekzem po celom tele, a vyrazkovy svrbivy na zadocku. Zhorsovat sa to zacalo na jar. Ako sa zmenilo pocasie , posledny mesiac ma pokozku celkom peknu. V podstate len jemne drsnu a obcas nejaky fliacik kde - tu. Stale som riesila potraviny - a na nic som nevedela prist - a teraz papa tak isto ako v lete, dokonca aj jahody, maliny, broskyne mal - co som sa bala ci to nie je z toho - a pokozka je celkom v klude. Moze to mat teda suvis so slnkom alebo trebars alergiou na nejake pele, co v zime nie su? Dakujem.

helcenka
12. nov 2011

@matysek412 - manžel má atopický ekzém jen v zimě, když jsou teploty pod nulou, takže když mrzne. Jinak celý rok má klid.
A atopický ekzém mívají často alergici, manžel má pylovou alergii.

helcenka
12. nov 2011

@matysek412 - Luthien ti určitě napíše víc.

anitab
13. nov 2011

@luthien.k ahoj, chcela by som sa ta opytat, ci moze byt atop. ekzem na lickach 5mesacneho babatka ako male cervene fliacky, ktore maju biele pupienka (pupienka maju taku bielu tekutinu v sebe).

Pred asi tyzdnom nam Dr. diagnostikovala atop. dermatitidu ale na rucickach a chrbatiku - lenze vyzera uplne inak - teda hlavne na rucickach, okolo laktikov su jemne bledocervene fliacky velmi presusene, na chrbatiku su na dotyk velmi suche samostatne casti (akoby flaky) - citim ich skor na dotyk, okom to az tak moc vidiet nie je, az ked maleho okupem, tak to vyrazne zcervenie tie casti a vystupnia. - toto povedala, ze je atop. ekzem, len to na lickach mame uz ovela dlhsie a to mi doteraz nevedela povedat, co to je.

dakujem.

symonica
13. nov 2011

Dobrý večer, holky, můj kluk má od půl atop. eksém, zkoušela jsem všechno, přes kortikoidy, konopné masti,linoly, ale nakonec jsem přišla na,to, že když ho opravdu jen 2x do měsíce namažu lipobase, ekzém se ztratil. Vůbec jsem ho nemazala, neomezovala a máme klid 😉

aquamed
14. nov 2011

Zdravím Vás, prečítala som si čo Vás trápi, vyskúšali ste výrobky, ktoré odstraňujú z vody chlór, aby sa pokožka nedráždila a nevysúšala? Pozrite si na www.aquamed.sk je to novinka na trhu.

radlinka
14. nov 2011

@aquamed ahooj skusala si tu gulu alebo sprchovu hlavicu ?

luthien.k
14. nov 2011

@matysek412 , ano, jsou tací, kteřím v létě vadí slunce a zapocení nebo kombinace těchto vlivů... Některým dětem vadí pobyt na písku, v trávě atd. Je to možné...

@anitab, to takto těžko říct, může to být atopický projev, ale může to být i něco jiného, já si rozhodně netroufám dělat jako nelékař dělat diagnózy a navíc jen na základě popisu 😉 Co bych ale na to dala, tak to lehkou hydrataci (Bioderma, A-Derma) a na to sudocrem či zinkovou mast - aby se to mírně vysušilo...
Jak řešíš ten ekzém celkově?

luthien.k
14. nov 2011

@symonica v tomto věku má ekzém tendenci sám spontánně vymizet, jak postupně mizí i alergie na potraviny například...

anitab
14. nov 2011

@luthien.k presla som si par odkazov o atop.ekzeme, aj ten od kamzyka...Dr. bola velmi strucna plus dala nejake masticky...zacala som potravinamy: vyradila som vsetko vyrobene z mlieka, kakaa, orechov a cokolady...plus natieram zarabanu masticku kys.mliecnu na premastenie najsuchsich casti...po 4. dnoch od diety sa koza zacala cisti, dnes je to 6. den, co nejem spominane veci a to na lickach (co som sa ta pytala) krasne zmizlo, este nie uplne, ale je to o poznanie lepsie....co mi je zvlastne: maly ma "postihnutu" kozicku na 3 roznych lokalitach a vsetky maju ine prejavy: 1. lica (cervenkave pupienka s bielymi tekut. hlavickami) 2. okolie laktikov (cervenkave flaky velmi presusene) 3. okolie bokov, trochu prsia a horna cast chrbata (zacervenane flaky, ale nie su velmi suche, ale na dotyk drsnejsie ako zvysok tela)...dokonca kazda lokalita sa mu tvorila v inom obdobi casovom...zatial vsetko uplne nezmizlo, ale na 1. a 2. lokalite vyrazne zlepsenie, 3. lokalita mierne zlepsenie 🙂