Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

jihlavanka
6. feb 2012

ahojky, pred týždňom našej malej 5,5 mesačnej dcérke určili dg AE, problémy máme od dvoch mesiacov, ale vždy tvrdili, že sa jedná len o seberoickú dermatitídu z ktorej do 4 mesiacov "vyrastie".... Nevyrástla... Máme červené tváričky a suché zápastia a kotníky, dostali sme Fucicort (mazali sme len 2,5 dňa, po zlepšení ihneď vysadili) a zinkovú masť. 2 dni sme mali nádherné líčka, no od soboty už zase pár červených "bodiek", ktoré sa postupne zlievajú do červených fľakov. Chcela by som sa poradiť ako často používať zinkovú masť, podĺa doporučenia 2x denne, ale neviem, či to nie je na vysušenie málo, hydratujeme Sebamedom. Malá je plne kojená, na radu kamarátky pijem 3x denne čaj z bidens tripartis (česky dvouzubec trojdílný), vraj veĺmi dobre robia aj kúpeľe z neho - zatiaľ sme neskúšali. Možno s tým máte niektorá skúsenosti, alebo by to aspoň niekomu pomohlo. Určite dám vedieť ako to funguje u nás.

luthien.k
6. feb 2012

@jihlavanka dvakrát denně je tak akorát.

luthien.k
6. feb 2012

@kjajule určitě nějaký syndet, nejlépe neparfémovaný, třeba od La Roche lipikar syndet...

anta
6. feb 2012

Ahoj holčinky, vzhledem k rozsáhlosti tohoto tématu to fakt nepročítám 😅 😅 . Honzík (3 roky a 7 měsíců) začal minulý týden brát ATB a drbe se na kolínkách, má tam něco jako vyrážku a v kolenních ohybech má takový proužky, které když si rozškrábe, tak je má skoro krvavý, nemůžu se na to už dívat, jak věčně poskakuje a drbe se. Už tedy od narození jsem měla podezření na atopický ekzém, manžel je alergik (senná rýma), ale měli jsme tak výbornou doktorku, že i přes mé každoměsíční upozorňování na to, že mám dítě jak prasátko bradavičnaté, nereagovala a nakonec jsme tu dr. v 8 měsících Honzíkova života opustili, její nečinnost mi poněkud dělala problémy. Myslíte, že Honzíkovi pomůže indulona modrá? Dr. tedy říkala, že kdyby to do týdne nezmizelo, tak nám předepíše nějakou mast. Jaké masti se vlastně předepisují? A je dobré dávat fenistil třikrát denně? Jak to vidíte? A jaká je vůbec celková léčba? Jo a to nejhlavnější z hlediska Honzíkova, panč on je velký jedloun, co nesmí jíst? Dr. říkala, že nesmí mandarinky, celkově citrusy, ale co ještě nesmí? Nerada bych mu to nevhodným jídlem rozdráždila ještě víc 😕 Děkuji za obětavost a odpovědi na mé otázky. 😵

luthien.k
6. feb 2012

@anta ahoj, a co měl za projevy než bral antibiotika?

anta
6. feb 2012

No na pažích zezadu měl takové pupínky, a jinak nějak vcelku nic. Rozhodně se nedrbal 😉

kjajule
6. feb 2012

@luthien.k Tak jsem našla akorát od sebamedu syndet ale ten je stejně jemně parfemovaný... a pak ten co jsi psala ty...bohužel ho normálně v lékárně nemají pouze na objednání...:-/

luthien.k
7. feb 2012

@kjajule já bych ten Sebamed i zkusila, když nebude vyhovovat, vymydlíš ho na sebe 😉

zuzuzuzu7
7. feb 2012

@jihlavanka ta zinkova mast nam tiez robi dobre..,hlavne to troku ukludnuje a zosusi...davame od stvrtku ale myslim, ze to ma na nas dost dobry efekt;)

kjajule
7. feb 2012

@luthien.k tak já ho zkusím ten mají aspon u nás v DMku 🙂

romcovaklarka
7. feb 2012

Ahoj holky, malýmu se udělaly kolem pusinky takové červené fleky a je to suché - drsné na omak, teď nově (pár dní) se mu jeden udělal i na ruce. Jeden takový flek má na ramínku, ten tam má teda už pár měsíců, ani se nelepšil ani nehoršil. Ven skoro nechodíme, takže od mrazu by to být nemělo. Mažu mu to excipialem, ale bez výsledku. Ve dvou měsících měl trochu problémy s kůží, podle dr. slaboučký atopák, hlavně hodně suchá zápěstí a kotníčky, mazala jsem ho celého (a mažu dodnes) balzámem atopikderm od saloosu a ten tehdejší ekzém zmizel asi po 6 týdnech pečlivého mazání. Ale teď zas tohle. Mám v albu fotky, jak to šlo aspoň trochu vyfotit. Nevíte, co by na to pomohlo? Myslím, že té puse ani neprospívá, že je pořád hodně oslintanej, ale na rameno si teda neslintá 😅 Dík moc.

zuzuzuzu7
7. feb 2012

@romcovaklarka nuz to je najhorsie na tom, ze ked si myslime, ze uz je to za nami, zase sa to objavi....my sme boli 3/4 roka cisty a na jar sa nam to zase vykuklo a skusame dalej.....ja za nas mozem povedat , ze nam teraz dobre robi ten Bepanthen a zinkova masticka...ale niekedy je menj viac...vies aj nas syncek mal ekzmeik ale nie taky ako nasa mala -asi ked mal 4 mesiace, len suche cervene flaicky kde tu po tele a poviem ti, ze som to nejako neriesila, kym sa to nezvacsovalo a nerozsirovalo a tam kde to mal najhorsie to bolo pod kolienkom-tam som prekremovala vtedy konopnou mastickou a je to za nami-teda uvidime ako dlho-ale uz to vyse roka nema-nic podobneho...no dcverke teraz dobre robi ten bepanthen-az prekvapivio dobre.....no oni mi nikdy nemali suchsiu kozicku-teda okrem miest kde bol ekzem...inde som ich nepotrebovala natierat nicim....tak uvidis, ako sa to bude vyvijat....ja by som zatial do toho nerypala;))))u deti je niekedy menej viac🙂))no mozno sa mylim...keby sme vsetko vedeli tak by nase deticky boli o.k stale;)

xmalij
7. feb 2012

@zuzuzuzu7 ahoj, ono je dobre se zamerit na pricinu, jen tak se to nedeje, ikdyz je to znatelne "jen" na pokozce, zatizeni muze byt kdekoliv (streva, jatra, apod.), tak proc tem nasim drobkum nepomoci. S AE je toho spjateho tolik, ze to chce udelat maximum, at se to zklidni nebo diky bohu zmizi pryc. Luthien je tady prebornice na AE, tak ti urcite poradi, stejne jako nam (zlepseni u nas prave po 4 tydnech probiha, je to boj, vsak my se nedame 😎 .

xmalij
7. feb 2012

@romcovaklarka ahoj, to same u nas, na brade od dudliku to bylo stejne tak, hodne jsem to susila repikem a promazavala na stridacku a samosebou omezovala dudlik 🙂. Doted nam zabira zinkova mast Vitella ichtamo na vysuseni a promazavat A-derma kosmetikou, ale ted mame 4 tydny nove Excipial kids a taky super.

zuzuzuzu7
7. feb 2012

@xmalij neviem mozno to bol len moj pocit, lebo ked sa malej objavil ekzemik na zapesti ako 8 mesacnej, kym som si to nevsimala9 to bolo aj cez dva mesiace) bolo dobre, ale akonahle som sa snazilo liecit, tak som bola v takom bludnom kruhu a az vtedy sa jej to zacalo horsit a rozsirovat...no a u maleho som radsej opatrnejsia s kremikami a ten nema uz rok ziaden naznak suchsej kozicky a po ekzeme ani stopa...preto mam taky pocit, ze menej je niekedy viac .....
🙂

desiik
7. feb 2012

ahojte ja som trpela atop.exem . celý život od narodenie, spozorovala som sama na sebe že exem sa mi zhoršuje hlavne pri zmene obdobia. Používala som na to detsky olej a hlavne kalciovú masť , excipial,, balneum hermal do kúpeľa. Hlavne ked som sa vyhádzala tak som musela obmedziť kúpanie a iba som sa sprchovala voda mi to iba vždy rozdráždila . Hlavne som vždy dodržiavala aj dietu žiadne kyslé uhorky , klobásky, ani údené syry , kyslú kapustu, horčicu , tropické ovocie . Ked som niake veci dodržiavala tak sa mi to vždy zlepšilo. Ked mi teda bolo lepšie dopriala som si načo som mala chuť. Ako náhle ma už svrbela koža a vyhodila som sa hned som obmedzila stravu. Ten kto ma ato.ex si musí dávať pozor aj na stravu. Ja som to mala po celom tele aj vo vlasoch a vkuse som travila v nemocnici hlavne letné obdobia a ked išla zima. Teraz ako som tehotná po exeme ani stopa tak dúfam a verím, že to tak ostane. A ps : najviac som sa zvykla vyhádzať ked som bola nervozna moja mamina si so mnou užila a vždy sa snažila, aby som bola v klude veľa robila aj psychika .. Niekedy maju deti nervičky a odzrkadluje sa to na ich zdraví 😒

luthien.k
7. feb 2012

@zuzuzuzu7 svým způsobem máš pravdu v tom, že přehnaně úzkostlivá maminka a její péče a starost může situaci zhoršit, ono se to na děti bohužel dost přenáší...

zuzuzuzu7
7. feb 2012

@luthien presne...aj to urcite robi svoje ...a teda....asi sa treba snimi smiat a smiat a smiat a atopicky ekzem nebrat az tak prislis vazne 🙂 ...je pravda , ze ja som bola velmi uzkostliva ked bola mala,.....ani len zaplakat mi nemohla...hned som sa ju snazila utisit...k malemu mam trochu iny postoj, ale zato co sa tyka stravovania som velmi velmi prisna....
tak zrejme aj toto bude faktor zhorsnia...tak teda s usmevom...ved atopak je mozno neprijemne ochorenie, ale urcite je mnozstvo strasidelnejsich chorob ;)

xmalij
7. feb 2012

@zuzuzuzu7 ahoj, mozna jsi me jen spatne pochopila, ja jen reagovala na problem dcerky, o ktere pises..tzn. ze se vam to pravidelne vraci a vy zkousite ..osobne nerada experimentuju s kosmetikou, tak proto moje poznamka o hledani priciny, napr. v jidle. Rozhodne souhlasim, pohodova tehule = pohodovy dite = pohoda matka 😀.

zajaciq
7. feb 2012

@luthien.k ahoj dnes sme kupili Eucerin omega 12 .. boze ale bol hrozne drahy ! dufam, ze nam zaberie. dakujem za radu. dam vediet, ze ako nam to zaucinkovalo. 😎

karamel
8. feb 2012

My mame dobre skusenosti s mastickou Dermalex Repair z lekarne, je to na ekzemy, stoji 15 EUR a je bez kortikoidov 🙂

luthien.k
8. feb 2012

@zajaciq nejlepší je vždy od nové drahé kosmetiky pořídit vzorky, nikdy Ti nikdo nezaručí, že ta kosmetika sedne... Tak doufám, že ano.

zajaciq
8. feb 2012

@luthien.k ale vzorku si nevymyslim len tak, jasne, ze som nad tym uvazovala predtym,... tu prides do lekarne a si rad, ze nieco maju 😠

jancip
8. feb 2012

@zajaciq Já sama mám s Eucerinem velmi dobré zkušenosti. Není to samozřejmě léčivo, ale jako doplňková kosmetika na promazávání výborná. Navíc hodně oceňuji, že i když dobře promaže, tak nemám tak strašně mastné ruce a mohu hned pracovat (v kanceláři s papíry).

jancip
8. feb 2012

Jinak co člověk, to jiná zkušenost. Každá maminka si to musí vypozorovat sama. Já třeba miluji kořeněné jídlo, mléčné výrobky, citrusové plody (pro exematika samé lepší věci), jím je úplně normálně celý rok a neřekla bych, že to má vliv. Jakmile nastane dlouhá zima s mrazy do toho stres, tak se exemu nevyhnu. Pak mi třeba vadí loupání brambor, práce s čerstvým masem, apod. Veškeré uklízení "na mokro" musí samozřejmě probíhat v rukavicích až na jednu výjimku. Jako studentka jsem pracovala v USA jako pokojská. Dali nám na umývání koupelen strašně silný drek. Většině se z něho dělala vyrážka a já po něm měla krásně hladké ruce. Brala jsem schválně vzorek své doktorce do ČR, aby se podívala na složení. Sice se divila, ale říkala, že je to fakt možný. Ale to jen taková perlička🙂...Exem je nepříjemný, hlavně pro děti, když ho mají rozlezlý všude, ale člověk se s tím naučí žít a ani mu to nepřijde.

gangulienka
8. feb 2012

ahojte dievcata moja dcera ma tiez atopicky exem objavil sa v 3 mes bolo to skarede ale podarilo sa mi to pekne upravit uz od leta okrem suchych fliackov a obcas maleho atopickeho lozicka je uplne ok dari sa mi to pekne udrzat. Len teraz ta strasna zima a jej licka vyzeraju hrozne, bezne kremy (nivea apod.) urcene do zimy a vetra sa jej bojim dat neviete poradit ci nieco take existuje aj pre atopikov ? Ja telicko natieram cervenou indulonou a kremom robatko som velmi spokojna ale na tvaricku v tejto zime je to zjavne malo 🙂

luthien.k
8. feb 2012

@zajaciq u nás to například problém není, požádáš o vzorek a když nemají, objednají.

@jancip, atopický ekzém u dospělého se od toho dětského dost liší, například vliv potravin je u dospělých velmi malý, u dětí naopak. Každá maminka by měla být alespoň poučena, co má pozorovat 😉 Setkávám se s tím, že maminky si zapisují, co jedí ony nebo dítě a myslí si, že z toho něco vypozorují - bohužel málokdy. S ohledem na to, že nejčastější alergeny jsou právě ty běžně, denně konzumované, tak to vypozorovat prakticky nelze. Zbývá proto eliminační dieta jako test.

luthien.k
8. feb 2012

@gangulienka obvykle dobře snášen je Bubchen zimní krém nebo běžně používaný emolient smíchaný se žlutou vazelínou z lékárny, použít lze i Bepanthen, Infadolan....

knedluska
8. feb 2012

@luthien.k - můžu se zeptat, co je vhodné používat na mazání loketních jamek na červené projevy? My jsme dostaly Linola krém, ale nějak se to nelepší. 😒

jancip
8. feb 2012

@luthien.k Jenže ono je to hodně těžký. Od doktorů jsme taky pořád slyšeli, co bych měla, co ne. Jenže pokud jsem to měla ráda, tak jsem si to stejně vzala, aby to třeba mamka nevěděla🙂 Takže dieta jde u malých prcků, u větších dětí už moc ne. Navíc tam sehrává roli strašně moc faktorů (roční období, nemoc, změna kosmetiky, pracích prášků...), takže vypozorovat, co opravdu vadí, není fakt jednoduchý.