Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

liana141
13. mar 2012

ahojte. pisem prvy krat . mala ma 4mesiace a ma dost suchu pokozku a zacala si skriabat rucku a nozicky tak nas lekar poslal na kozne a bohuzial je to AE . mala som problemy tak som ju musela prestat kojit tak som jej davala sunar no teraz som hned musela prejst na nutrilon a kozna nam predpisala masticky na noc a den a aj sprchovaci gel mi odporucala . som z toho zufala kedze v podstate od narodenia su nejake problemy a este o cca rok nas bude cakat este jedna operacia pod uplnou narkozou tak toho sa bojim najviac. chcela som sa poradit aj ked ma ten AE tak ju mozem zacat prikrmovat nie??? a este je to velmi hrozne a ako dlho s tym bojujete a je mozne ze to bude mat uz nastalo???? :( dakujem a vsetkym prajem vela sil ...

luthien.k
13. mar 2012

@liana141 ahoj, jaký přesně Nutrilon máš dávat? A ty mastičky - jsou s kortikoidy? Přikrmovat samozřejmě můžeš, ale velmi opatrně, jednu novou potravinu 4 - 5 dní samostatně. S atopickým ekzémem u malých miminek se dá docela dobře pracovat, při atopických projevech je nutné dávat mléko s plně štěpenou bílkovinou a zvolit vhodnou kosmetickou péči a je napůl vyhráno (samozřejmě do toho vstupují i věci špatně ovlivnitelné, jako jsou očkování, infekty, růst zubů - to vše má obvykle negativní vliv). Napořád to být nemusí, ale jak je někdo atopik, tak má dispozice k tomu, že jeho imunita reaguje nepřiměřeně, což může za následek kromě ekzému také mít v budoucnu inhalační alergie (sennou rýmu) apod. Ty atopické potíže se časem mohou měnit, ale není to nikdy na 100%, že tomu tak bude.

Pokud je původcem ekzému potravina (u dítěte na UM bílkovina kravského mléka), tak se toho dá docela pěkně zbavit 🙂

xmalij
13. mar 2012

@zuzka80 my z Lovely, potazmo Persilu sensitive presli pred tydnem na jadrove mydlo a moc dobry.

zuzka80
13. mar 2012

Ďakujem za tipy, ja používam persil sensitive a nemáme "dobrú" pokožku 😒 Ja už ani neviem, čo mám skúsiť, či jej prášok na pranie môže škodiť, alebo jej škodí niečo iné... Alergiu nemá na nič, myslím na žiadnu potravinu...

andy.v
13. mar 2012

@luthien.k ahoj, aj my máme nábeh na AE, môžem sa spýtať, aké je to mlieko s plne štiepenou bielkovinou? My dávame Nutrilon AR, je to ok?

zuzka80
13. mar 2012

Má tu ešte niekto dieťatko, ktoré nie je alergické na žiadne potraviny a má atopický ekzém?

lyongirl
13. mar 2012

@zuzka80 Ahoj, môj najstarší syn má AE, ale už sa nám cca 1,5 roka vôbec neobjavil...nikdy som nezistila, na čo reagoval, myslím, že to nebolo na potravinu, ani na prací prach, jedáva všetko a periem v hocičom, od Arielu, cez Persil, Rex. Aviváže Lenor a aj iné. No od dnes kvôli najmenšiemu, ktorý má momentálne AE v horšom stave periem s pracou guľou 🙂

luthien.k
13. mar 2012

@zuzka80 a jak jsi to zjistila, byla cílená eliminační dieta? Testy nejsou vůbec spolehlivé u malých dětí, takže jinak, než eliminačně expozičním testem se to nedá zjistit u většiny z dětí.
Znám už dost maminek, co nevěřily, že jejich děti reagují na nějakou potravinu, protože na to neuměly přijít, ono se často reakce projeví až se zpožděním a ne tak výrazně, jak si reakci většina maminek představuje, ale metodou kam.zyk to jde moc dobře zjistit, jen se na to musí jít systematicky a nebát se toho ani u starších dětí 😉

luthien.k
13. mar 2012

@andy.v s plně štěpenou bílkovinou je Nutrilon alergy care nebo Nestlé althera.

ccaarroollaa
13. mar 2012

@luthien.k a jaká je ta metoda kam.zyk

@zuzka80 my zatím teda ani nevíme jestli máem AE či nějakou alergii na něco, děti mám stejně staré a kožní problémy nám začaly kolem Vánoc, jako na houpačce, líp hůř... prací prášky vyměněny několikrát, bavlna pořízena, synek se zlepšil (2 roky) ale dcerka (4 roky) se ted zase strááášně zhoršila, zvláštní je, že ekzém má momentálně jen na přední straně nohou - jak stehne, tak lýtek... ze zadu neee + zadeček a trošku jí skočil na ruky... přitom oba jí to stejné +-

liana141
13. mar 2012

@luthien.k nutrilon HA 1 .no ano su s kortikoidy. dufam ze to bude v pohode a dostane sa z toho a uz konecne budeme mat pokoj . dufam ze nedostane este nejake alergie aj ked s nimy pocitam kedze manzel je alergik a taktiez ma egzemy. a aky prasok je naj na citlivu pokozku??

luthien.k
14. mar 2012

@ccaarroollaa dávala jsem tu odkaz o pár příspěvků výše.

luthien.k
14. mar 2012

@liana141 tak musím říct, že obojí špatně, kortikoidy to samozřejmě zlepší (u většiny) ale jen po dobu, co se používají a pak to do týdne máš zpět i s úroky. Mléko bych vyměnila za ta, co jsem psala a kortikoidy v žádném případě nedávala.

lenia75
14. mar 2012

Ahoj, sama mám atopický exzém a více- méně neúspěšně s tím bojuju x- let. Bohužel jsem tímto "obdarovala" i syna 😢 vyzkoušeli jsme všechno možné...a snad nejlepší zkušenost mám s "obyčejnou" mastí z lékárny Lenniens. Mimo to mi teprve nedávno zjistili celiakii a od té doby, co nejím lepek je to výrazně lepší...nechám udělat testy i synovy...

natty53
14. mar 2012

Ahojte,
chcela by som sa vas opytat, dcerke sa urobili nove fliaciky cervene,suche aj na takych miestach kde nikdy pred tym ekzem nemala. Preco nie je dobre mazat niecim mastnym ako napr.kokosovym olejom? Ale dnes nam dr. dala Lipobase a Excipial. Pri vasich skusenostiach je take tekvicove semienko ako plod alergen? Lebo ja uz fakt neviem z coho zas to moze mat. Dakujem

zuzka80
14. mar 2012

@luthien.k Boli sme na testoch, nie je na nič alergická, sama som skúšala vylúčiť na 2 týždne mlieko a nič, stále to isté 😕 Chcela som skúsiť aj lepok, ale ona skoro nič nejedla, tak som to vzdala, ona celkovo málo papá 😒 Pri celikakii by mala aj tráviace ťažkosti, či nie? So stolicou nemá problém, kaká pravidelne každý deň...
@lyongirl No ja stále verím, že to aj Linde zmizne. Nikto v rodine nie je alergik, ani staršia dcérka nie je alergička.

luthien.k
14. mar 2012

@natty53 proč nemazat mastným? Protože subakutní stádium ekzému (červené fleky, pupínky) znamená zánět a na ten promašťování nepomáhá, naopak, může to dost zhoršit, tam je třeba léčit ten zánět - oxidem zinečnatým, ichtamolem, taninem... A až poté více promastit, když je barva postižené kůže světle růžová nebo tělová. Je vždy dobré při léčbě subakutního ekzému použít kombinaci s hydratačním, zvláčňujícím emolientem na podmazání léčebné pasty, aby tolik nevysušovala.
Alergenem může být bohužel naprosto vše, jsou potraviny s nižším alergenním potenciálem a potraviny s tím vyšším, dýně a její semínka patří mezi ty s potenciálem nižším.

luthien.k
14. mar 2012

@zuzka80 nealergizuje jen mléko, ale mezi velmi časté alergeny patří vejce, sója, ryby, ořechy, celer, sezam, pšenice a obecně obiloviny s lepkem atd. U urputných ekzémů vysazujeme s maminkami obvykle pšenici na posledním místě (kvůli tomu, že to je velké dietní omezení), nicméně dost často s úspěchem (a právě spíš u starších dětí). Jak jsem psala, testy jsou bohužel hodně nesměrodatné.
Co se týče celiakie, tak celiakie nezpůsobuje atopický ekzém, jejím projevem může být jistý kožní problém, ale nejde o atopický ekzém. Alergie na pšenici a další obiloviny není celiakie. Její projevy jsou trávicí (často ale bohužel nespecifické, skryté, nejasné a mnoho lidí o ní vůbec neví), mechanismus vzniku a toho, co se děje ve střevech, je odlišný od alergie.

xmalij
14. mar 2012

@zuzka80 moje dcera drzi bezmlecnou a bezvajecnou stravu presne 9 tydnu, bezlepkovou 3 tydny , po 2 tydnech nepoznas nic (teda nekdo asi jo, nekdo potrebuje delsi dobu a nekdo zjisti, ze to ani neni potravinou a hledas dal), ale v kazdym pripade na neco urcite prijdes. Kazdopadne eliminacni dieta nikomu neublizi, ba naopak jsem rada, ze mi Luthien dopomohla k tomu, ze jsme zavedli do jidelnicku i nove potraviny (cizrnu, lusteniny, Reisdrink, morske rasy), za coz ji patri velky dik 😉!

luthien.k
14. mar 2012

@zuzka80 jinak ještě - nechutenství, špatné přibírání, může být jedním z projevů právě potravinové alergie. Já sama když jsem synovi vysadila zmiňovanou pšenici, tak přibral půl kila za měsíc ve 2,5 letech.

kaja73
14. mar 2012

@zuzka80 to si malej vysadila na 2 tyždne mlieko? Ak ano,tak sa len chcem opytat ci si vysadila aj keksiky s obsahom mlieka-tych je vacsina 😝 ,sunku s obsahom bielkoviny z KM ,natierky atd.
Treba totiž vysadit aj toto,nielen mlieko a klasicke mliecne vyrobky.
Az potom ak nenastane do 2-3 tyždnov zlepsenie,tak vies ze to nie je z toho.
tak len ci si to robila takto prisne.
A este moze mat aj zmiesanu alergiu na viacej potravin a to sa este tazsie zistuje-krvne testy su o nicom.
Takze najlepsie je vysadit vsetky najcastejsie alergeny a postupne ich pridavat naspat-vajicka,soja,citrus,orechy atd.

zuzka80
14. mar 2012

@kaja73 No na ten čas som vysadila všetko mlieko, mliečne výrobky aj keksíky, všade som čítala zloženie 😅
A k tomu priberanie, myslím, že jej váha je primeraná, váži 12,5 kg pri výške 90 cm.
Ináč my ten ekzém nemáme nejaký veľmi škaredý, niekedy je to horšie, niekedy lepšie, ale ona sa ani neškrabe, len keď ju natriem, tak mi povie: "mamka nenatieraj krémik bolí" 😒

luthien.k
14. mar 2012

@zuzka80 jasné, jen se snažíme říct, že mnoho maminek si myslí, že na ekzém jejich dítěte nemají vliv potraviny, protože to nemusely správně testovat. Ony alergie mohou naskočit i celkem plíživě, nepozorovaně, tak se to stalo i u mého syna.
Mazání by štípat nemělo, pokud to bolí, není to ten pravý kosmetický přípravek.

zuzka80
14. mar 2012

@luthien.k Ja si myslím, že u nej to nie je problém pokožky, ale niečoho vnútorného... U nás zaberajú len kortikoidné mastičky, ktoré som už úplne vylúčila. Po ich mazaní ekzém zmizol, ale akonáhle som prestala natierať bol naspať. A vyskúšali sme už všetko možné a nič nezaberá: bioderma, a-derma, la roche, linola, konopná masť, babé, holtov krém, modrá indulóna, obyčajná modrá nivea.

lyongirl
14. mar 2012

@zuzka80 aj náš Alex to mal okolo 2-3 rokov najhoršie a potom to nejak zmizlo, ale sem, tam sa ešte niečo objaví, hlavne na nohách a zadku a dosť často je suchý a svrbí ho koža, takže stále premasťovať. Dúfam, že sa aj my toho zvavíme, u nás nie je tiež nikto atopik a chalani sú všetci traja, mne nedávno diagnostikovali alergickú nádchu, neviem, či v tom je nejaké spojenie...a švagor sa mi marí, že ako malý bol astmatik, ale nie som si istá...

luthien.k
14. mar 2012

@zuzka80 no vidíš, a vnitřní příčina je právě nejčastěji v tom potr. alergenu, kosmetika taky musí být na danou fázi správně nastavená, ale není všemocná. Ono po potr. alergenu nemusí být dítě osypané od hlavy k patě, klidně to může být pár ložisek, které zlobí zdálnivě bez příčiny, chvíli horší, chvíli lepší... No popřemýšlej o tom, na přechozí straně jsou ty články kam.zyk, kde to vše krásně vysvětluje, jaké vlivy na atopický ekzém jsou, že to není jen záležitost kůže (a samozřejmě ani jen potravin, to je jasné).

@lyongirl spojené s alergiemi rodičů je to zcela určitě, protože alergie (alergická rýma, alergie na léky, potraviny, hmyzí štípnutí...) není nic jiného než projev atopie, stejně jako atopický ekzém nebo astma, a dispozice k atopii jsou dědičné. Jsou lidé, kterým se atopické potíže objeví poprvé až v dospělosti, já to měla taky tak.

lyongirl
14. mar 2012

@luthien.k no ja som si myslela, že to asi tak je, ale nevedela som to 100% 🙂

Ináč ja mám plnú hlavu informácií a neviem ich nejako stráviť 😀. Študujem tú diétu, dobre, pokúpila som si samú zeleninu, ovocie a to ,čo môžem, účet "masný" ani nehovorím. Stále dokola čítam, čo môžem a čo nie, čo mám dávať malému, čo sebe, aby som náhodou nezabudla, zháňam po lekárňach Probiosan a dnes som bola zháňať ľanový olej, no nemala som zatiaľ šťastie...ešteže malý je len kojený, lebo už by toho bolo na mňa asi moc 😀
No a pôjdem študovať nejaké recepty na jedlá, študujem ohľadom prania, čítam diskusie a tak, nejak je toho veľáááá...
Koľko vlastne treba držať diétu?

@xmalij a malinká je na tom ako, keď už toľko držíte dietu? Lepší sa to?

luthien.k
14. mar 2012

@lyongirl dej tomu čas, to se usadí, neboj 🙂

Dieta se drží minimálně 2 týdny, někdy déle, je to individuální, ještě se průběžně může trochu upravovat, podle toho, jak ekzém reaguje. Spíš ale to trvá déle, kolem toho měsíce. Ono totiž u dětí je vždy něco, co do toho vstoupí - očkuje se, rostou zuby, přijde nějaký infekt... To vše pak dietu prodlužuje, protože ekzém se obvykle zhorší a musí se počkat, až se to zase usadí. Ale někdo má štěstí, že do těch 14 dní má dítě čisté 🙂

xmalij
14. mar 2012

@lyongirl Dekuju za optani 🙂. Nechci se moc rozepisovat, protoze vzdy kdyz jsem zacla jasat, vetsinou se to zhorsilo...od soboty je u nas radikalni zlepseni, loziska skoro mizi pred ocima a mala je jak vymenena (teda ja rikam je to nase stara dobra Viktorka 😉 ).

lyongirl
14. mar 2012

@xmalij tak sa teším s vami 🙂, že vidíte úspechy...