Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
20. mar 2012

@michamicha jojo, i bílek. A to i u rizikových dětí, samozřejmě pokud je reakce, tak minimálně půl roku nedávat, to samozřejmě pořád platí.

dana_l
21. mar 2012

@michamicha keby to u nas tiez tak fungovalo. lenze kojime. ale mam dojem ze sa mu to trochu zlepsilo.

blankarybka
21. mar 2012

Holky, dotaz : kamarádka psala, že její dcera měla atop od miminka, když kojila a to na 80% těla !!! Pomohla jí prý čínská medicína... slyšely jste někdy o tom? Prý si vyfotila Jazyk a podle toho jí nasadili nějaké léky... 😲
Pak koupala v pravém černém čaji a maže ji masí z konopí...
Váš názor? Děkuji 🙂

arianka
21. mar 2012

Holky začnu věřit na zázraky....., nebo náhody ? Nevím, ale jsem v šoku ...... Od narození jsem bojovala s ekzémem v podkolenních jamkách u syna, vyzkoušela jsem nejdražší i nejlevnější kosmetiku, všechny dostupné rady, odmítala stále vnucované kortikoidy a chystala se (nerada) na bezmléčnou dietu viz Luthien, jenže syn miluje jogurt a mléko a nějak se mi do toho nechtělo.

No a závěr ? Byla jsem u jedné paní dr na běžné poliklinice na Praze 10, v ordinaci cca 5mnt, paní dr se podívala na syna, zrovna nožičky rozdrapané, ekzém mokvavý, napsala mast a jděte domů. Já v šoku, jak jako domů, kdy na kontrolu, co dieta atd., hlavně co v létě, doba krátkých kalhot, bude si to škrabat. Dr. seběvědomě, do léta nic mít nebude a bude čistý.

Odešla jsem jako skeptik, vyzvedla mast dělanou v lékarně na recept, na noc namazala, druhý den ráno koukám, nožičky o něco lepší. Za 3 dny, nožičky zcela čisté!!! Dnes, 3 týdny po mazání, přičemž občas zapomenu, nožičky naprosto perfektní bez jediné vady. Vtipné na tom je, že v tom zmatku ani nevím, co je to za mastičku, která tak zázračně zapůsobila.

Nicméně, pro všechny zmatené a tápající jako já, nevzdávejte, občas prostě člověk může narazit na někoho, kdo má buď štěstí, nebo sakra ví, co dělá, ale podstatné je, že efekt se dostaví, i když jsem to už pomalu vzdávala....

luthien.k
21. mar 2012

@arianka já na zázraky nevěřím a zajímalo by mě složení té masti 😉 Takový efekt mají totiž obvykle pouze kortikoidy nebo imunomodulancia...

arianka
21. mar 2012

@luthien.k : kortikoidy to nejsou urcite, ale masticku zjistim,protoze mne to samotnou zajima,zavolam dr.

xkacatkox
21. mar 2012

já nechci nějak narušovat, ale nám napsali na rozjetý ekzém leniensku s canestenem a konopnou mastí a také nám rychle zabrala, během několika dnů bylo vidět že se to zlepšuje, tot moje zkušenost 🙂 tedka ji máme udělanou v lednici a používáme při obtížích, ale musím konstatovat, že od pobytu u moře se nám dost ekzém zlepšil a když se nám objevý tak menší ložiska která zaleím touto mastí, popř sudocreamem promazávám Lenienskou a krémy od La roche posay a tuk tuk, je to 100 a 1 oproti lonsku, máme určitá ditení opatření která dodržuji a jsme spokojení

luthien.k
21. mar 2012

@arianka no může to být nějaká silně protizánětlivá mast, to ano, co jsi používala předtím?

luthien.k
21. mar 2012

@xkacatkox to je bezva 🙂

arianka
21. mar 2012

@luthien.k : me prekvapila hlavne dr tvrzenim,ze do leta bude cisty a bez problemu,prislo mi to silne tvrzeni... Ale reference ma skvele,tak nwm..
No po vsech XY dermach apod zabrala az konopna mast,ale jen do chvile,nez to rozskrabal,to pak bylo horsi

luthien.k
21. mar 2012

@arianka no ona na ta podkolení je nutná léčebná pasta (Sudocrem, zinková mast, něco s ichtamolem z těch volně prodejných) a preventivně hubit kvasinku (genciána...). Na to emolient ani konopná mast nestačí.

xmalij
21. mar 2012

@blankarybka Ahoj Blani, dlouho jsem se necetly 🙂, snad jste ok. Podobnou historku mi vypravela moje kamaradka...jeji svagrova-lekarka zasla s dcerou k nejakymu cinskymu dr., ten dal pilulky a dcera mela po AE. Ja to pustila z hlavy, ze to je blbost, ale fakt, ze je sama lekarka/ gynekolozka, tak mi to taky sem tam zavrta v hlave...

luthien.k
21. mar 2012

@xmalij
@blankarybka

Kdybych si měla vybrat nějakou alternativu, tak bych do čínské medicíny šla na prvním místě, nicméně to potřeba naštěstí nebylo 🙂 Nicméně znám i jednu maminku, která s dětmi do čínské medicíny šla (dva těžcí atopici), ale bez výsledku, bohužel.

lelask
21. mar 2012

Prosim vas ako prebieha vysetrenie u alergologa ? Ako im beru krv? Mam z toho nevolnost, ze bude mat take bo 😅

oolga
21. mar 2012

@luthien.k
Ahoj, zkoušela jsi gel z aloe vera? Sestra má dceru, která měla atopický ekzém a vim, že to užívala. A byla s tím velmi spokojená. Prý to posiluje i imunitní systém. Možná by jste to mohly zkusit..

luthien.k
21. mar 2012

@lelask staršímu synovi (2,5) brali ze žíly na ruce, jako dospělému, ani nemukl, byla to chvilka, mladšímu (1 rok) po dohodě ze žíly na hlavě (na ručičkách nebyla jistota, že to půjde dobře), to bylo poněkud horší, ale taky to bylo raz dva hotové.

luthien.k
21. mar 2012

@oolga děkuji, já to naštěstí u synů nepotřebuji 😉 Ona aloe má celkem alergenní potenciál, snad v žádné kosmetice pro atopiky ji ani nenajdete, já bych proto byla spíše opatrná v tomto směru, stejně jako s různými bylinkami.

oolga
21. mar 2012

Já naštěstí taky ne. Tak to promiň....

luthien.k
21. mar 2012

@oolga však se nic neděje 🙂 Mám taky známou, co s tím má dobré zkušenosti, ale jak říkám, já jsem spíš opatrná a držím se osvědčeného.

lelask
21. mar 2012

@luthien.k ja ked si predstavim to omodrenie od revu po ockovaniach, tak mam z toho nervy, ze co bude ked jej tam budu sparat ihlou. 😨

dana_l
22. mar 2012

@lelask zalezi od sestricky. nasim twins tiez brali a plakali len trosku. brali im z ruky zo zily ako dospelemu.

ked mal maly infuziu sestricka tak dobre a rychlo pichla ze stacil len zamrncat a bolo hotovo.

bronia13
22. mar 2012

@arianka aka mast to bola co ti to predpisali, vies ako sa to vola? kamaratky syncek to ma hroooozne po celej tvari uz asi 3 mesiace... ked pises o tych podkolenach tak ja som to mala skoro pol roka ked som mala 15 - 16 rokov a vies ako som chodila ze som si jedno koleno trela o druhe podkoleno a opacne, chodili sme na prechadzky s ucitelkou ci ako sa to vola co strazi pubertakov na internate a ta mi povedala raz na prechadzke ze ak to este raz urobim ze ma vyfakcuje, dobre co!!!!!!!! to bolo este za komancov svina jedna vzdy ked si na nu spomeniem som nahnevana....

bronia13
22. mar 2012

@dana_l aj tvoje dvojciatka maju exem? co im na to davas???

dana_l
22. mar 2012

@bronia 13 len mathias ma problem. predpisali nam hydrokotizon. najskor mal na cele od narodenia - ked mal 4 mesiace zacala som mu davat 0,5 %, zmizlo a znovu prislo. dali nam 1% po nom zmizlo a uz sa nevratilo. teraz ale mame na rucickach, brusku a trochu na nozickach. najnovsie som nasla aj na chrbatiku. davala som mu na to hydrokotizon ale uz som prestala. ved ho nemozem celeho stale natierat. pouzivam krem Aveeno niekolkokrat denne. maju aj na kupanie a tiez denny krem. ale ten co som dala link je najlepsi.
http://www.aveeno.com/baby-care/soothing-relief...
mam taky dojem ze sa mu to zlepsilo. teda na rucickach to uz nema take suche.

lea mala tiez ako babatko ekzem na lickach. davala som jej ho a zmizlo jej to a nikdy neprislo spat.

kacenocka
22. mar 2012

ahojte, potrebujem poradiť...dcérke sa asi v pol roku urobili na ručičkách suché červené fľaky cca 1-1,5 cm. Nesvrbeli (teda aspoň myslím- nebola nejaká nervná, ani sa neškrabala. naša doktorka nám dala fenistilové kvapky a excipial. Ten nemal žiaden efekt, tak som jej rúčky mazala modrou indulonou. Po dvoch- troch týždňoch to úplne zmizlo. Chvílu bol pokoj a potom sa jej začali robiť fĺaky po nôžkach. Vyzerajú ale trochu inak- sú to ložiská (1-2 cm) takých drobnučkých suchých vyrážtičiek telovej farby- ku večeru po tom ako sa celý deň váľa a lozí občas také ružovšie- do rána to zas vybledne. mastila som indulonou a nic, teraz zas asi dva dni excipialom a tiež nič. Doktroka vravela, že to nevyzerá ako typický ekzém. Na kožné som nešla, lebo sa bojím, že malú ešte ani nevyzlečiem a už budem mať v ruke recept na kortikoidy. Skúste niečo poradiť, čím jej to premasťovať?

luthien.k
22. mar 2012

@kacenocka nejde o to, co vám kožní dá, ale jakou udělá diagnózu, já bych k ní rozhodně nejdřív zašla 😉

helulicek
23. mar 2012

Ahojte holky, tak i my se řadíme do atopiků ☹ Mladší syn má exém na lícních kostech na obličeji, prsíčka a bříško 😝 Hlavně teda obličej a prsa jsou nejvíc postižena.. Držím dietu na BKM, soju, vejce, kuř. maso, (cca 3,5 týdne) radila jsem se o tom po mailu s kam.zyk, ale jelikož je to složitější, tak se vám asi vetřu do diskuze 😕 😉
Dále mám podezření na rajčata, myslela jsem, že 1-2 rajčata nevadí, ale jelikož má zas exém rozjetej, tak to vypadá, že rajčata musí pryč ☹ taky mám podezření na ryby... no jelikož my strašně chybí mléčné výrobky, tak jsem chtěla zkusit alespoň sýr, jogurt (to bych už teď po těch 4 týdnech mohla), jenže když má rozjetej exém tak bych asi prd poznala, takže asi nic že??
Taky se chci zeptat, mazala jsem biodermou, hned na začátku pomohla (ikdyž začala jsem mazat a zároveň začala držet dietu, tak nevím, v jaké míře pomohla), ale poslední dobou mi připadlo, že ho to po ní svědí, po namázání zčervenání. Teď jsem koupila Excipial, tak to vypadá že by to mohlo být ok, ale také to po namazání zčervená, tak nevím, jestli to má být nebo ne??Mazala jsem ho tím asi teď po dva dny...
Byli jsme i u kožní, ta napsala H mast (nevím složení), pak nějakej lékárensky dělaný pudr a Tanno-Hermal. Pudry to vysušují, takže po pár namázání jsem to taky vzdala a H mast nedávám, nevím složení (na doporučení kam.zyk) Nevíte náhodou některá co je to za mastičku??Na mou dietu se nějak netvářila, tak nevím, jsem si připadala jak exot a to i u naší pediatry 😝 😝 😠 Neznáte nějakýho rozumnýho dermatologa Brno, Vyškov??
No další otázka... když sním potencionální alergen, tak reakce je do 24h? nebo i později? a jak dlouho to trvá než se exém po reakci zklidní?? Nějak v tom lítám 🙄 Díky moc.

helulicek
23. mar 2012

Jo ještě jsem se chtěla zeptat, v čem perete?? Já si teda nejsem jistá, jestli mu to dráždí i prášek, ale pro jistotu... uvažuju o mýdlovém slizu... jinak peru v Persil senzitiv, je fakt, že jsem dřív přidávala i trochu aviváže a teď nevím, jestli oblečení které nosí je práno ještě s nebo bez aviváže 😝 A nemáte tip na prodej bavlněných punčocháčků? Bodýčka s bavlny máme, ale v punčoškách je vždycky nějaké procento elastanu atd. Tak bych brala tip, kde se dají koupit...

Teď jsem se dívala, že má bohužel i flíčky na nožkách a v hlavičce zatím "jen červené" bez "hrubého povrchu" tak nevím, jestli se to rozlízá i tam....
Ach jo...

martinka1981
23. mar 2012

@helulicek ahoj,ste skoro na tom rovnako ako my pred rokom ☹ proste som tiež nevedela ako dalej.
BIODERMA nam nerobila dobre,tiež bola malá po nej hned červena a mna dokonca štipala ked som mala ranku na ruke a natierala som malu.
Vyskušaj radšej Eucerin Omega 12% telove mlieko alebo A dermu Exomegu.Tie su fajn.
Podla mna ked netreš kremom tak by nemala koža sčervenať ale to ti isto všetko upresni @luthien.k
ja som pravala v obyč.mydle a do plachania miesto avivaže ocot.A pridať navyše plachanie.
Božinku fakt ked si predstavim uplne ako Viki ked bola take babo.
Tiež som držala dietu bez alergenov a nič.Rozne opatrenia a ona chuda stale trpela ☹
Ale neboj,bude lepšie aj ked to tak nevyzera teraz.
kam.zyk poradi dobre a luthien.k tak isto 😉
Tak sa držte a vela zdravia deťom 😉

Jaj a tie pančuchy by si mohla najsť na www.proalergiky.cz

didia
23. mar 2012

Ahojte, viem ze to bude zniet divne ale mne pomaha urina. Ejzem mam od malicka, teraz mam skoro 30. Ranna urina stredny prud zachytit a prikladat na ekzem vatovym tamponikom, poradila mi to svokra, ktora cita vsetko o alternativnej medicine a urinoterapii. Ked si pozriete excipial aj niektoru inu kozmetiku, tak zistite , ze obsahuje ureu. Babatkovska je vraj najlepsia. Ekzem uz skoro nemavam ale ked sa objavi, hned prikladam na tamponiku a za dva dni je prec... 😎