Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

didulka85
10. máj 2012

@luthien.k mna by zaujimalo, ci dieta skutocne potrebuje UM. Lebo podla makrobiotiky ak zena nedojci dieta, tak od 6. mesiacov dietatu vystaci bezna strava a obilninove napoje.

veronika164
10. máj 2012

@katyxq nejdem sa hádať, každá máme tak trocha svoju pravdu, ale aj ja mám doma atopika, viem o čom hovorím. Schválne som napísala, od domácej kozy...jogurty a podobné upravované veci sú totálne mimo... Aj ja som skúšala dávať malému nutrilon HA, bebu HA,ale videla som tú reakciu a viac takto svojmu dieťaťu neublížim. Nikdy viac, všetko letelo do koša, lebo tam to patrí! Neurážaj ma, prosím, viem čo robím, keby som nevidela výsledky, tiež by som asi obviňovala všetkých naokolo. Len pre ilustráciu, môj malý mal ekzém na tváričke a vo všetkých záhybkoch na rukách i nohách. V súčasnosti má len dva malé fliačiky pod kolienkami, aj tie sú na ústupe.

veronika164
10. máj 2012

@martini len tak pre info, diétou sa ekzém eliminuje na chvíľu... ale jeho príčina sa nestratí...

katyxq
10. máj 2012

@veronika164 HA je hypoantigenní (častečně štěpené) mléko a ne hypoalergenní (plně štěpené jako ten Nutrilon AC), HA mléko se při alergii na BKM nesmí!

Jinak zastáce UM nejsem, ale jsou případy, kdy to jinak nešlo (a kojnou nejspíš neseženete a finančně by si ji mohlo dovolit jen velmi málo lidí).

martini
10. máj 2012

@veronika164 aj ked aj ja som počula o tom, že ked je alergia na BKM tak je dosť pravdepodobné, že bude aj alergia na bliekovinu kozieho mlieka...ale je to len pravdepodobnosť, takže možno práve vy ste prípad, že na BKM máte alergiu a na koziu nie...každopádne dakujem za to, že si sa podelila o svoju skúsenosť.

Ja som tiež zástanca MM a UM sa snažím vyhnúť ako sa len dá...ved som urobila preto fakt dosť. Malý stratil sací reflex veľmi rýchlo, lebo som nemala dosť mlieka na začiatku...musela som aj prikrmovať a potom som sa naštvala a odstriekavala každé dve hodiny niekoľko týždnov (malý spal a ja som vstávala na budík) a nakoniec som to telo ukecala a laktácia sa rozbehla...teda od asi tak 4teho mesiaca je plne "dojčený", teda pije moje odstriekané mlieko. určitu dobu sa mi dokonca darilo udržiavať nadprodukciu MM a tak som asi 15 litrov MM zmrazila a teraz ked ho už mám pomenej, tak som nedostatok vyrovnávala rozmrazeným...ale zásoby sa minuli a ja odstriekam denne tak max. 500 - 600 ml a to mu nestačí (aj ked už na obed a večeru dávam príkrm) a tak potrebujem nejaké UM, aby som ten nedostatok vykryla....a pravdupovediac už nevládzem odstriekavať (nemám žiaden voľný čas, lebo ked malý spí, ja odstriekavam, nemožme ísť von na dlhšie, lebo musím odstriekať, a odsávačky nefungujú, tak to robím ručne a kožu okolo dvorcov mám takú zodretú, že si to ani neviete predstaviť, a odstriekavam aj v noci, takže ani sa dobre nevyspím.... preto riešim UM...

martini
10. máj 2012

@katyxq nevieš náhodou v akom veku sa dieťaťu može urobiť na alergologiu test na alergiu BKM? resp. iných potravinových alergenov?

martini
10. máj 2012

opravujem: asi tak od 4teho týždňa je moj syn čisto na MM (nie od 4teho mesiaca, ako som napísala)

solinkarka
10. máj 2012

@martini nam idu robit testy na BKM v utorok

katyxq
10. máj 2012

@veronika164 Já plně kojím, držím dietu bez kravského, kozího, ovčího mléka, hovězího masa a sóje a veškerých výrobků z nich a malá nemá sebemenší flíček ekzému, kůži má čistou, jako by ekzém nikdy neměla 🙂. Jen na obličeji má pár zaschlých pupínku, jka jsem před týdem a něco zkusila sníst hovězí vývar, za týden už zase nebude mít ani ty.
Zkuste vynechat i to kozí mléko a uvidíte.

lojzina
10. máj 2012

@katyxq to zni jako rajska hudba 😵 😵 😵 😵 ,bohuzel ,pro nas ne 😢

katyxq
10. máj 2012

@martini Ty testy z krve na alergologii můžou udělat kdykoliv, ale na potravinové alergeny nejsou moc spolehlivé, vycházejí falešně pozitivně a dost falešně negativně - skoro polovina alergiků na potraviny reaguje přes jiné složky imunity a IgE protilátky při tom v krvi nemají.

martini
10. máj 2012

@solinkarka dik za info, a ako ste sa k tomu dopracovali? musiš mať odporučanie?...

katyxq
10. máj 2012

@lojzina U nás nikdy ale nebyl ekzém nejsilnější příznak, malá reaguje silně v trávicí soustavě - ukrutné koliky, hleny a nitky krve ve stolici, reaguje tak i na očkování hexavakcínou (teď jen lituju, že jsme ji neodložili na půlrok nebo i později, přijde mi, že od první dávky navíc reaguje na BKM silněji jak předtím). Při expozici napřímo (jedna kapka mléčné pěny z kafe - manželovo dílo 😠, ale dostal ode mě takový zprcung, že už to znova neudělá takovou hovadinu) další týden ublinkávala, někdy hned po kojení, někdy po hodině, ke konci toho týdne už to bylo třeba jen jednou, dvakrát denně.

lojzina
10. máj 2012

@katyxq u nas prave ze jo 😒 .Ty jo,to mate taky ale desny 😔

katyxq
10. máj 2012

@lojzina Si nevybereš 😒, ale nějak to zvládnem 😉.

lojzina
10. máj 2012

@katyxq to si rikam taky,ale nekdy uz nevladzem 😀 😒

veronika164
10. máj 2012

@katyxq prepáč,máš pravdu, veľa robí strava, ale diéta je blbosť. mne drobček nemá alergiu na mlieko. Ani alergie ako také nie sú v pravom zmysle alergie... Tou diétou nič nepokazíš, ale ani nenapravíš, to uvidíš o pár mesiacov, keď sa to objaví zas. Nechcem sa s tebou hádať o tom, kto má pravdu... Ak má moje dieťa problém, pátram po príčine, aj mne nasadili diétu od všetkého možného, nepomohla ani za mak. Maličkému som nasadila zelenáčiky, to že som urobila dobre viem, lebo príčina ekzému tkvie v niečom úplne inom. Krásny večer. A hodne zdaru v boji s ekzémom! Aby sa už nevrátil.

solinkarka
10. máj 2012

@martini ano od koznej lebo mame stale ekzem na lickach

katyxq
10. máj 2012

@veronika164 Doporučuju k prostudování knihu alergie číhá v jídle a pití od Martina Fuchse, je to relativně odborné čtení, ale velmi poučné 😉.

lojzina
10. máj 2012

@veronika164 muzu reagovat?me by zajimalo vcem je pricina ekzemu?

katyxq
10. máj 2012

@veronika164 A taky toto http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

@lojzina To by mě taky zajímalo 😉, třeba se nedočkáme jen mlžení.

janulazabka
10. máj 2012

@xmalij prepac, al,e my na indulonu nedame dopustit-ja si ju nedam urazat-vdaka nej nema nase dieta ani stopu po ekzeme-a to ma o podstanu cast mensi zoznam ingrediencii ako trebars Bioderma a ine-aj tie sme mali...vela kozmetiky nam neorbilo dobre a z kazdeho rpoblemu nas dostala indulona-takze indulonu nechaj indulonou....nam sadla najslepsie zo vsetkych drahych kremov a to aj po dlhom uzivani, kdezto u inych nam po urcitej dobe prestala zaberat akolvek kozmetika alebo nas drzazdila...asi tak...a to vobec neobsahuje kortikoidy!!!

baklik
10. máj 2012
baklik
10. máj 2012

@janulazabka nam tiez odporucala lekarka, ktora zastupovala nasu pediatricku, mazat maleho modrou indulonou. ale je to taka vyse 70-r. pani, tak som si o tom myslela svoje, ze aka je to blbost... ale ako vidim, tak viaceri s nou maju pozitivne skusenosti.
a to tou uplne obycajnou modrou indulonou mazete? lebo je aj detska indulona.

jitkam6
11. máj 2012

Ahojky,mám z atopickým eksémem zkušenosti,vyřadit čokoládu a kakao a výrobky z nich,co nejdéle kojit,ekzém promazávat několikrát denně,koupat-do vody přidat odvar z ovesných vloček,kortikoidy jsme nedávali,jen v krajním případě,pro starší děti můžete dávat kaše večer ale nemléčné a udělat to z hypoalerg.mléka,

katyxq
11. máj 2012

@jitkam6 Viz odkaz, co jsem dávala výše - při kojení je velmi vhodné zkusit eliminační dietu bez BKM, sóji a případně i vajec 😉 (a to samé vyřadit i z jídelníčku dítěte).

didulka85
11. máj 2012

@jitkam6 kase sa daju urobit aj bez mlieka. 😉

luthien.k
11. máj 2012

@veronika164 mohu se zeptat, s kolika dětmi máš zkušenosti se stabilizací ekzému pomocí kozího mléka a dalších nejmenovaných opatření? 😉

luthien.k
11. máj 2012

@jitkam6 HA mléko je při atop. projevech špatně.

luthien.k
11. máj 2012

@veronika164 HA mléko je při atop. projevech špatně - opakuji znovu a znovu. Už tu někdo psal, že nemusí nutně být alergie na kozí mléko, když je alergie na kravské, ale může vzniknout díky podobnosti alergenů i po čase.