Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

michaelka83
18. máj 2012

@luthien.k Zkusím, každému stejně vyhovuje něco jiného. Díky .-)

xmalij
18. máj 2012

@michaelka83 mame letos prvne Laveru, je to sprej..sice jen 20 SPF, ale je fajn. Male vyhovuje, jde taky hur roztirat, ale to asi vsechny s mineralnim filtrem. K tomu jsem vzala Eucerin s mikropigmenty SPF 25..jenze taky nevim, jestli to na more postaci.
Loni jsme meli SPF 50 Avene bilou radu, ten je teda nejhorsi na mazani, ale zase mel vysoky faktor.

datela
18. máj 2012

@luthien.k Děkuji za pochvalu 🙂 Nad Neocate jsem taky přemýšlela,ale je finančně nákladný a navíc mi jej lékař nenapíše na malého,když kojím ☹ Ovesmilk,kokosmilk,soyamilk,mandlové,špaldové,rýžové mlíko je pasé ☹Jo a ještě jsem zkoušela jáhlové a taky nic

datela
19. máj 2012

Holky,nemáte někdo zkušenosti s lupinovou,pohankovou nebo amarantovou moukou?

alzbeta.hod
19. máj 2012

maminky přidávám se. MAlé je 19měsíců a zjistili nám atopický ekzem... prosím poraďte co se nesmí a co naopak pomáhá vám... Nám se to zatím jen horší.

luthien.k
20. máj 2012

@datela pohankovou a lupinovou přidávám do pečení, ale samostatně se použít moc nedají, těsto s nimi a navíc bez vejce samozřejmě nedrží pohromadě...

luthien.k
20. máj 2012

@alzbeta.hod ahoj, a jak to má dlouho, jak ekzém vypadá, je (byla) kojená či na UM, jaké jí potraviny, resp. vyhýbaly jste se už nečemu, co mažete... Co v rodině, jsou nějaké alergie, astma, ekzém?
Základ je u takových prcků ve stravě, jako test je dobré eliminovat hlavní alergeny (mléko, vejce, sója, ryby, ořechy, pšenice, celer, banán...) a histaminoliberátory (přezrálé ovoce, kakao - čokoláda, citrusy, rajčata, barviva a konzervanty, kvašené a nakládané potraviny, koření....). Také cukr vadí (na střevní flóru, ta je dobrá posilovat probiotiky). Kosmetika je třeba poladit podle aktuálního stavu ekzému.

alzbeta.hod
20. máj 2012

@luthien.k ahojík začala mít 2 flíčky na hrudníku a jeden na zádech. Měla to asi éměř 2 týdny takže jsem s malou zašla na kožní. Vypadalo to jako když se spálila o koberes nebo tak něco. Zarudlý oschlý. Dr. nám řekla že je to počínající atopický ekzém takže žádnou čokoládu, žádný ryby ani jižní ovoce. Nekoupat v mýdle ale jen ve vodě. Pouze bavlněný oděv a pořád mazat. Napsala nám mastičku na 4 dny a vitamínovou mast preventivně. Po 2 týdnech jsme šli na KO a dr řekla že je to na ústupu a kdyby se to zhoršilo tak máme zas nasadit mast a kdyžtak přijít taks e tam chystám. Po dalším týdnu se ji objevují další fleky. A ty původní josu mnohem horší. A začal se ji dělat i na nožičce.

luthien.k
20. máj 2012

@alzbeta.hod jak jsem psala v IP, je třeba pátrat po příčině a tu odstranit, možností, co se mohlo změnit, je mnoho. Kožní lékař tohle obvykle neřeší. Je samozřejmě možné, že to spravní mazání (nehormonální, obávám se, že mast na 4 dny je ale s kortikoidy), ale spíš si myslím, že ne.

zaacatek
20. máj 2012

Holky tak v úterý jdeme na kožní snad se něco dozvíme. Malé se to vůbec nelepší i přes mou dietu na BKM dokonce se nám to objevuje na nových místech.. Tak mě napadlo a chci se zeptat jestli je možné aby dítě reagovalo na vitamín C vyrážkou???????? Od 5měsíce jsem začala dávat příkrmy ovocné přesnídávky malá dostává každý den jednu ( někdy jí dám banán ale ten staví a nastrouhané jablko nechce tak zase často) Tak jsem najela na ovocné přesnídávky. Po 6tém měsíci jsem si všimla prvního flíčku a taky jsem na to upozornila dr. A pak už to jelo flíček se zvětšil a objevil se další a další.... Takže po 1měsíci co jsem dávala ovocné přesnídávky nám to začalo. Jen mě to tak napadlo jestli nemůžeme mít převitamínované tělíčko.

Jinak jak už jsem psala už od 1měsíce jsem řešila u malé špatné trávení (krev ve stolici) a proto jsem držela dietu BKM a zmizelo to.

zaacatek
20. máj 2012

Jo a ještě jedna věc rostou nám zuby je to asi 2 týdny co se prořezal zoubek jednička nahoře hned za ním šel i druhý. A včera jsem si všimla dvojek jak nahoře tak i dole. Zoubky nám rostou jeden za druhým 😀 první jsme měly ve 4měsících pak byl klid a teď to leze a leze.. Je možné kvůli tomu zhoršení té vyrážky ???? Teploty nemáme ani průjem nic jenom slintáme.

luthien.k
20. máj 2012

@zaacatek ano, syntetický vit. C může vadit, i banán může vadit, i zuby...

zaacatek
20. máj 2012

Tak co mám dělat??? Mám přestat dávat přesnídávky??? Ale to krom zeleniny budu zase jenom kojit?? Sice máme 8měsíců ale malá mi ještě hodně věcí nejí i když jí třeba zkouším dávat tak nechce. Uvařený domácí oběd ano ale např. rohlík,suchý chleba,křupky jen tak na žužlání to nechce. Ani oplatek ze zmrzliny nevím proč ale nemá zájem.

luthien.k
20. máj 2012

@zaacatek stačilo by nedávat ty s přidaným vit. C 😉 Ten přirozeně v ovoci obsažený nevadí.

zaacatek
20. máj 2012

Hm Hm hned se na to kouknu kde je a kde není i když já čtu vše co pro malou kupuji. ale nikdy by mě nenapadlo že může vadit i ten přidaný vitamín C

xmalij
20. máj 2012

@zaacatek moji dceri zrovna jablko vadilo, takze kupuju presnidavku svestkovou a hruskovou. Tam jen pozor, v nekterych je i tak pridana jablecna stava. Nekomu vadi i banan...a zuby? Jojo, to je taky jistota 🙂.

matarix89
21. máj 2012

@zaacatek ach jaj...to co je, ze este aj vitamin C vadi...chudata deti-cim viac sa to sleduje tak zachvilku budu len o vode a nejakych kukuricnych chrumkach.,nie?
uz sa mi to zda dost prehnane

luthien.k
21. máj 2012

@matarix89 jedná se o syntetický vit. C, který může (a nemusí) vadit, přírodní nevadí. Já bych to neviděla tak černě, nicméně jsou tací atopici, co jsou třeba na deseti potravinách, než jim vyzraje imunita a začne toho tolerovat víc.

matarix89
21. máj 2012

Dakujem za odpoved-len sa mi to zda fakt vela-a to telicko toho potrebuje, ked rastie a ked sa takto obmedzuje, no neviem...podla mna je to len dalsi stres pre to dieta a rodica....jasne hlavne potraviny mlieko, vajcia , psenica ano, ale zase az takto...

luthien.k
21. máj 2012

@matarix89 a Ty máš atopické dítě? Ono někomu bez takových potíží se to asi posuzuje jinak než tomu, kdo je má a velké. Jídelníček se dá sestavit i z pár potravin, nutričně vyvážený, když to jinak nejde a dítě reaguje. Pak to nelze jinak, protože jinak se mu huntuje kůže, trávení i ta psychika (kvůli dalším navazujícím omezením, když je kůže ve špatném stavu, nehledě na kvalitu spánku například) atd. Navíc se tím zvyšuje riziko vzplanutí dalších alerg. chorob v budoucnu (astma, inhalační alergie). Syntetický vit. C není nic, bez čeho by se dítě neobešlo.

matarix89
21. máj 2012

@luthien.k ano, ja mam atopika...v rodine-maznelov brat mal ekzem do 10rokov-teraz je bez priznakov aj bez inych alergii, inak my obaja mse zdravi-aspon zatial;)
my sme vylucili mlieko, psenicu, po pol roku pridali a ziadna zmena, ekzem sa nam pekbe starcal...teraz sme bez prejavov...obcas ho koza svrbi,ale neodskrabe sa..nic tam nema aj ked sa pozkrabka-ale to asi kazdy..my sme v noci spali nastastie vzdy dobre-az nad ranom sme sa skrabkali
Ale mala som vzdy pocit, ze je to skor o tej psychike u nas ...ja si na stravovanie dost potrpim,ale mam take pravidlo, ze vsetko s mierou a sprostosti-udeniny parky a margarinove keksiky sa nejedia u nas!

stopobezite
21. máj 2012

poprvé na kožním..dr. napsala 2 masti. belogent a pak nějakou co nám v lékárně namíchají- je to prý šedá pasta. říkala: napíšu vám mast na den, mažte s tím ten týden, než přijdete znovu. O kortikoidu neřekla ani slovo. v duchu si říkám- to nemůže být kortikoid, když se to maže týden. V lékárně jsme zjistili o co jde. je to zasr. kortikoid! navíc jí ty ruce prý máme zavazovat a v příbal. letáku je napsáno jasně, že zásadně max. 5 ní a nezavazovat.

cell
21. máj 2012

omlouvám se, že Vám sem tak vpadám, ale potřebuji radu. Mému synkovi do té doby zcela zdravý (jen jednou krátce po porodnice se osypal po novém pracím prášku /Persil sensitive/) se začaly cca v 5m na loktech ze zevní strany červené mapy, které jsou suché, později to začalo i pod koleny. Začali jsme v té době chodit do bazénu, ale také jsme začaly příkrmy. Plavat jsme byli 3x a v té bazénové vodě to vždy velmi vystoupilo. Jinak ho to nijak neobtěžuje, nesvědí, neškrábe si to. Mažeme infadolanem a zdá se to být lepší, ale někdy se to ase zhorší.
Mezi mé podezřelé patří:
-bazénová voda
- mrkev nebo cokoli jiného z příkrmů, ale mrkev a brambory měl doposud vždy
- náš pes - nyní ho brutálně olizoval, ale sem tam ho olízl i předtím
- ředkvičky v mojí stravě

co si o tom myslíte? děkuji

chovancova27
21. máj 2012

Ahojte, čo poviete na ichtiol? svokra mi stále omiela že manžela v tom kúpala od narodenia a ekzem zmizol... používate?

didulka85
21. máj 2012

@chovancova27 kupala v ichtiole? To sa da? 😅
Podla mna si to pomylila. Kupala v hypermangane a mazala ichtiolom.
Ta hneda mast co tu kazdy spomina, je ichtiol. Nam ho predpisovali na koznom, miesali v lekarni a ja som do toho zamiesavala Locoid crelo(kortikoid). Niektorym kortikoid miesaju hned do toho.
To pomoze s prepacenim aj na hnily vred. Len akonahle som ju nenamazala, tak bola zase vyhadzana. 😝

@cell moja dcera sa vysypala aj z mrkvy. Az kym sme nezacali kupovat vsetko bio. Potom to prestalo.

michamicha
21. máj 2012

@luthien.k ahoj Káťo, tak jsem dneska udělala ten test na vaječný bílek a reaguje na něj!!! ☹
posílala jsem alergoložce ty první fotky a i ty dnešní, tak jsem zvědavá co mi odepíše...

chovancova27
21. máj 2012

@michamicha Ahoj, ako sa dá spraviť takýto test? je to bežne dostupné?

michaelka83
21. máj 2012

@xmalij Jojo zuby🙂 To je u nás taky jistota. O víkendu se malej strašně osypal, pořád jsem přemýšlela po čem a ejhle, venku další stolička. Ale mělo to aspoň malou výhodu, využila jsem toho a nechala odložit očkování Priorixu 😉

michamicha
21. máj 2012

@chovancova27 dělala jsem to doma, natřela jsem malýmu na předloktí místečko 2x2 cm a čekala na reakci...

alergoložka už mi odpověděla na můj mail a vynadala mi, že strašně riskuju, ale zároveň se mně ptala, jestli teda chci to očkování odložit...

michaelka83
21. máj 2012

@michamicha Ptala jsem se tě už v Tvém fotoblogu - malý má také alergii na vaj.bílek a má jít v blízké době na Priorix - souvisí ta vakcína nějak s touto alergií?