Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

xmalij
4. jún 2012

@lume urcite muzes, stejne tak cokoliv jinyho se zinkem, pod to dej slabou vrstvu emolientu

luccii
4. jún 2012

@luthien.k diky za radu!

lelask
4. jún 2012

Idem sa pochvalit 🙂 podaril sa mi upiect ceresnovy kolac z raznej muky. Je vyborny. Na prvy pokus som nedala vela ceresni, ak by to nahodou islo vsetko do kosa 😀 ( ako po nohokrat predtym 😅)
Je to z tej knihy, ktoru som spominala, len muku som dala raznu.

luthien.k
4. jún 2012

@lume rozdíl tam je, někdy ale jedno přechází v druhé a lze to těžko odlišit - příčiny jsou jinde. SD u dětí souvisí s hormonálními změnami, zvýšeným mazotokem a taky s kvasinkami (tam taky hraje velkou roli strava, hlavně cukr je v tomto směru špatný - podporuje tu nesprávnou střevní flóru), AE souvisí více s imunitou, s alergiemi (u dětí s potravinovými). Terapie je co se týče kosmetiky ale podobná, také je u obojího vhodné posilovat imunitu (malé děti kojit, maminkám probiotika, starším lze i nějaké potr. doplňky přímo, zejména také probiotika), omezit cukr a sladké obecně (u matky při kojení i u dětí napřímo).

luthien.k
4. jún 2012

@marky27 v létě přes den Holtovku určitě ne, může způsobit v kombinaci se sluncem nepěkné reakce.

lume
4. jún 2012

@xmalij emolient je nieco na premastenie?

lume
4. jún 2012

@luthien.k Dakujem pekne za odpoved. Verim, ze z toho vyrastie... 😎

marky27
4. jún 2012

@luthien.k a co se týče vlivu na ekzém?

luthien.k
4. jún 2012

@marky27 ano, na červený, pupínkový - dá se použít. Podmazat emolientem.

marky27
4. jún 2012

resp. co na fázi ekzému - červený s malinkými puchýřky. Když si je rozedře rukou v rukavičce, tak má ekzém mokrý tekutinou z těch puchýřků. Zinkovou mast nebo gencianu?

lelask
4. jún 2012

Este mam pre vas zdravu zmrzlinu . Dajte zamrazit prezrety banan, potom ho vymixovat s kokosovym alebo mandlovym mliekom ( kto moze prida oriesky, vanilku, skoricu alebo aj nejake bobule) a vraj uzasne ako prava zmrzka z top restauracie.
My banan este len pomaly zavadzame ale na toto sa chystam. Dajte vediet ak to vyskusate predomnou 😉

lume
4. jún 2012

Viete poradit nejaky dobry krem na premastenie tej suchej ekzematickej/seboroickej pokozky?

xmalij
4. jún 2012

@lelask hmmm, to zni dobre..to by slo i s ovesnou smetanou, mam ozkousenou a je husta, dobra...nam zaclo prave obdobi, kdy uz zase chutnaji banany, tak se to hodi, dky 😉

xmalij
4. jún 2012

@lume poptej se v lekarne na vzorecky, kazdemu vyhovuje neco jineho. Napr. nam dlouho sla A-derma exomega, pak najednou ne a ted mame Eucerin 12% omega a dobry.

lume
4. jún 2012

@xmalij Dakujem pekne, snad budu mat nejake vzorky... 😎

verbalinka
4. jún 2012

@luthien.k tak na kožní se musíme objednat a bude to na dýl ☹ A na recepci mi "moc milá paní" řekla, že přece atopický ekzém může diagnostikovat i pediatr. Tak jsem jí důrazně vysvětlila, že tohle pediatrovi opravdu nepřísluší. Ukázala jsme to v poradně dr a ta na to doporučila Vitella ictamo - myslíš, že to mám tímhle mazat? Nemůže to uškodit a pomůže to? Koupila jsem a namazala rovnou na to. Díky za radu, nerada bych něco pokazila 😅

pavlinaoo
4. jún 2012

@luthien.k prosím tě, dnes jsme byly na kožním. Mudra nám potvrdila AE, smiřuju se s tím a hledám další info. Týden jsem bez BKM, lepku a vajíček. Změna zatím žádná, je to krátká doba? I když pod kolínkama to nemá tak rudý...ale nevím, zda by to mělo zmizet uplne... podlokty to má pořád hrozný. Mudra napsala nějakou mast se zinkem...Kdybych chtěla na alergologii, musím mít od kožní doporučení? A dělají se krevní testy malým dětem? (4měsíce). Jinak je plně kojená a píšete tu, že by měla matka brát probiotika, nenapsala bys mi nějaký konkrétní, s jakými máš zkušenost. A jak je to to s AE a zvířetem doma? Máme kočku. Mudra řekla, že to s tím nesouvisí. díky

bamboolik
4. jún 2012

@luthien.k ač nerada, tak už jdu pro radu ☹ Kdysi jsme si spolu psaly, pomáhala jsi mi s radami ohledně kolik u malého (Sussahan, doufám, že si vzpomínáš). No a teď už máme u staršího potvrzený AE a malý má respirační alergii. No a tady je dotaz. Všude čtu, že respirační alergie se projevují až v druhém roce života, že v prvním roce bývají jen potravinové. Jak to tedy je? Resp mám čekat, že to bude horší, když se respirační alergie projevila už teď v 9měsících? Projevuje se to klasicky - kýchání, nateklé oči, teče mu z nosu atd.

xmalij
4. jún 2012

@lume nebo zkus i konkretniho vyrobce, treba Eucerin mi poslal v obalce hned nekolik vzorku.

bamboolik
4. jún 2012

Jo jinak obecně, výborně nám na AE pomáhá doma dělaný krém z bambuckého másla. 3:1 bambucké máslo a mandlový olej, pár kapek éterického oleje levandule. Ale on nemá akutní fázi, spíš jen hodně zhrublou kůži s pupínky.

xmalij
4. jún 2012

@verbalinka ahoj, nam dost pomaha, ale mam ji az na horsi stavy, spis kdyz to svedi. Je dobry dat dospod emolient, hodne vysusuje. A pozor na slunicko, takze bud jen pod obleceni nebo na noc, aby jste jeste nemeli reakci na to.

verbalinka
4. jún 2012

@xmalij emolient je třeba co? Já se v tom ještě tolik neorientuju (i když pravidelně čtu). Mám doma a-derma exomega... Takže natřu tence emolientem a pak na to Vitellu? Díky 😉

xmalij
4. jún 2012

@verbalinka jojo presne to, co hydratuje. Ale jestli tim nemazes normalne, tak zkus samotnou A dermu nekde na malym miste, at vidis, ze to snasi dobre..je tam oves, tak kdyby nahodou.

luthien.k
5. jún 2012

@verbalinka @xmalij radí perfektně. Ještě dodám, že vše nové je třeba testovat na malém kousku zdravé (!!!) kůže, nejlépe 2x denně po tři dny.

anehap
5. jún 2012

@bamboolik ahoj, jen napíšu naši čerstvou zkušenost, @luthien.k určitě poradí víc 😉 Byly jsme s malou taky teď na alergologii(bude mít dva roky) z důvodu častého nachlazení(kašel, rýmy) a dr. říkala, že zatím jí udělá jen testy prach, roztoči, plísně atd(ty má negativní), že právě ty respirační alergie se objevují nejdřív v těch dvou letech(já s tím začínám mít problémy až teď 😒 , ale vyjímečně to bývá dřív, ona sama má cca tři pacienty 😕 Takže by to u vás mohlo být. Vám to testy potvrdily? Nám testy udělá tak po těch dvou letech - hlavně, pokud bude mít malá problémy i teď v létě, zatím je naštěstí dobrá. Testy na potravinové alergeny nám nedělala, říkala, že nejspolehlivější je opravdu podezřelou potravinu na čas vyřadit, testy spolehlivé nejsou. Ještě nás čekají testy, jestli nemá sníženou imunitu, dle názoru dr. to bude asi náš případ ☹ Ať je vám líp 😵

luthien.k
5. jún 2012

@pavlinaoo týden je krátká doba, dokonce se to může i zhoršit na konci prvního týdne. Chce to týdny 2 - 3. A taky správně mazat, mít jistotu, že ekzém není infikovaný. Na alergo je třeba mít doporučení od pediatra (to stačí). Malým dětem se dělají právě krevní testy, ale jsou hodně nesměrodatné, stejně jako ty kožní (ty u potr. alergií nevypodívají skoro vůbec). Probiotika - Probiosan. Kočka nevadí, jen nesmí spát s atopikem v jedné místnosti, nejlépe v té místnosti vůbec nepobývat.

luthien.k
5. jún 2012

@bamboolik malý má resp. alergii? A na co? Ono dých. potížemi a rýmou se může projevit i potr. alergie. Co to mléko, máte vysazené? Určitě vysadit! Jinak se samozřejmě pamatuju 🙂

luthien.k
5. jún 2012

@bamboolik mazání pěkné na chronickou fázi, jen pozor na tu levanduli... Ale u někoho to má zklidňující účinky, někoho naopak dráždí.

luthien.k
5. jún 2012

@anehap rozumná lékařka, té se drž 🙂

bamboolik
5. jún 2012

@luthien.k Starší má potvrzené pyly, kvetoucí stromy a trávy. Mladší testy samozřejmě nedělali, projevilo se mu to až teď. Ale myslím si, že je to alergie, prostě vodnatá rýma, kýchání, slezení. PO dešti trochu lepší, ale zase už to začíná. Spíš mě překvapuje, že je to tak brzy :-/ JInak mléko u nás už dlouho nepiju ani já, ani starší syn, zhoršuje se mu po něm AE (a zcela nečekaně i po čokoládě a cistrusech..)
Na levanduli zdá se reaguje dobře, doporučla mi to poje PA, že to má dobrou desinfekční účinky, tj nedochází k zanízení nějakých strupů apod.
@anehap testy dělali jen tomu staršímu s pozitivními výsledky, u malého jen pozorování.