Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luciemeli
3. okt 2012

Ahojda holky můj malej má atopický exem....je mu 3 měsíce...Má to docela dost na hlavince a na nožičkách! Né v záhybech!!! tak jsme běhali po nemocnicích a pořád nám říkali že je to nějaká alergie...a včera nám řekli, že je to atopický exem. Tak koupeme ve škrobu a mažeme Vitellou a hormonální mastí Locoid, a kapičky Fenistil používat zhruba jen 3-4 dny. Už se mu to uklidňuje ale pořád nemůžeme přijít od čeho to má ☹

stanislavao
3. okt 2012

@luciemeli moj syn ma tie atop a neviem od coho. z nicoho nic sa mu to spravilo a proste to ma. asi nemusi byt pricina. neviem. ale vcera som zas citala jednu diskusiu tu a jedna pisala, ze dieta dostalo atop po ockovani. tak neviem, ci je to mozne. ci aj my to mame po ockovani, ale skor si myslim, ze nie. mame 2 zarabane masticky, potom mame Infadolan mast a stiedame to. ale uz mam pocit, ze nepomaha poriadne nic, len ked nemastim, tak to ma bolave a az do krvy cervene. nesvrbi ho to nastastie, ale ma to na tvari a je to dost skarede. zatial to vraj na kortykoidne maste nieje, cize len tym mastit, co mame. neviem, do kedy. dost mi vadi, ked ma na vsetkych fotkach taku tvaricku, ale neviem, co s tym.

luciemeli
3. okt 2012

@stanislavao Já nevím od nás s manželovo strany to měla jeho sestra, která měla taky atop. Měla to z roztočů...nemohla mít u sebe kočky ani psy a prostě žádné zvířata co mají srst ☹ Tak jestli to nemá nějak taktéž...je mi ho taky moc líto ☹ Po očkování no mi jsme byli 27 na očkování a 30 to už měl ☹ Tak nevím 🙂

stanislavao
3. okt 2012

@luciemeli zrejme nikto nevie presne povedat, ze z coho to je. ale vraj je to uz na cely zivot. moze sa to v puberte ukludnit, na cas zmiznut. ale zas hocikedy sa to opat objavit. no neni som potesena, ale co mam robit. aspon ze ho to nesvrbi a je to s tymi mastami ako tak v norme. su aj horsie veci, ako atop. tesme sa, ze je to len atop.

kaja73
3. okt 2012

@lyongirl moj mal ekzem urcite z ockovania -po oboch davkach casovo na to ekzem krasne nasadol 😖 ,potom sme sa ho vdaka prisnej diete a vyhybaniu sa chemii zbavili.
No aj tak, ked mu sli zubky sa to vzdy trosku objavilo.
Teraz ma uz vsetky zubky rok vonku a za tuto dobu mal 2 krat ekzem-raz vo februari-to bola reakci na chemiu v elmex paste a teraz nedavno -to zas bola reakcia na chemiu v jednom pripravku na podporu imunity 😠 -po vysadeni ci uz pasty,alebo toho lieku bol do 2 dni cisty.
Jemu proste zostala ta precitlivelost na chemiu a vobec sa necudujem na jeho silne reakcie po ockovani,ked uz aj taketo mikro davky chemie podane ustne, mu narobia to, co narobili ☹ ci sa jednalo o vrodenu prcitlivenost na chemiu,alebo bola precitlivenost vyvolana tymi mega davkami chemii vo vakcinach a cele to spustili oni to netusim.
Ale viem, ze mal problem aj s kravskou bielkovinou-to sa tiez objavilo po vakcine a toho sme sa zbavili -uz moze mliecne papat normalne.

katyxq
3. okt 2012

@kaja73 Já musím zatukat, že při dietě a nepoužívaní většiny drogerie a kosmetiky (to už dělám i kvůli sobě, žádné minerální oleje, vazelína, barviva, parfemace) malá nemá nikde nic - jen jednou a to jsem sem tam ucucla pomerančového džusu, takže holt se musím obejíz bez něj. I když jí rostly zoubky, tak to bylo OK 😵. A já jsem po letech konečně úplně bez ekzému, dieta bez BKM a soji prospěla i mně 🙂.

kaja73
3. okt 2012

@katyxq ve aj nam to pomohlo od 8m sme v podstate bez ekzemu 🙂 -teraz ma 2,9r,ale zubky mu vzdy narobili 2-3 male loziska na nozicke a ta elmex pasta a liek tiez -ale na zadocku cca 5-6 lozisk.
Vzdy to ale zmizlo prerezanim zubka,alebo vysadenim chemie-ked mate problem len s BKM tak jasne, ze to zaberie uplne,ale ked aj s chemiou-holt to si treba proste vzdy otestovat-ved ma ani nenapadlo ,ze po elmexe ,ci multiimun baby sa vyhadze 😝 nastastie to boli len 3 dnove ekzemiky.
on papa uz ozaj vsetko-aj med,orechy,citrusy,ryby........len take ako kecup,horcica majonezy...take nie.

katyxq
3. okt 2012

@kaja73 Ořechy (ve formě "máslaů nebo "mléka"), ryby už malá baští taky, moc jí to chutná, když na to nemá alergii, tak má o tyhle věci trochu pestřejší jídelníček, už ho mám dost omezený tou BKM, hovězíma sojou (a já taky, kojit chci dlouho, ale už mi ta dieta vůbec nevadí, naopak na ní vidím dost plus). Citrusy a med zatím nedostává (navíc pmeranče jí vadí i přes moje mlíko), na to má času dost, jen teda ožužlala citron.
U nás neprošel ani Sudocrem (holt vazelína), než se na dietě vyčistila, tak bylo potřeba vysušit pupínky - na to sudocrem fungoval, ale na druhou stranu jí to víc zarudlo, tak jsme nakonec zkusila zásyp Leontýna od Nobilisu, sice je v něm víc éterických olejů než jen levandule, ale jinou přírodní alternativu zinkových mastí jsme nenašla, naštěstí ho malá snesla v pohodě. Jinak si vystačíme s bambuckým máslem, levandulovým dětským krémem a mycím olejem (OriginalATOK).

lyongirl
3. okt 2012

@kaja73 moji sú atopici všetci, ale už som to tu aj písala, no je mi jasné, že nedá sa všetky príspevky si pamatať, takže...
najstarší už prejavy nemá, hádam z toho vyrástol, máva suchú kožu, treba mu ju premasťovať a teraz má na tvári také suchšie fliačky, nič hrozné...
stredný syn exzém nemal, má veľmi vysušenú atopickú kožu a vždy pri oslabenej imunite sa mu urobia súché fľaky okolo nosa, pusy, popraskajú mu pery a šúpe si ich, myslím, že to má niečo spoločné s AE, ale neviem to presne...
tým som chcela povedať - napísať, že predispozícia u najmenšieho jednoznačne bola. Po narodení mal dosť dlho seboreu, ale AE prepukol presne po očkovaní...vždy tvrdím, že to má z očkovania, ale nemusí to tak byť...jednoducho to očkovanie mu spôsobilo zjavne naštartovanie, lebo pol roka nič a zrazu bum, očkovanie v 6. mesiaci a následne exzém jak sviňa, teraz som urazila sviňu...
Chápem, že to je na dlho, každé oslabenie imunitného systému, ale dúfam, že z toho vyrastie 🙂. Verím v to!!!
Zatiaľ som neprišla na nič, čo by mu vadilo, iba vajíčko, aj to neviem, či stále, lebo ho po reakcii nepodávam...ale je pravda, že potraviny zas nekontrolujem natoľko, takže je možné, že ho v niečom kupovanom dostal.
Stále sa neviem dokopať k ráznemu skončeniu s chémiou a varením len zdravých jedál...nevarím síce nezdravo, ale fičíme aj na paličkách, sladkostiach, nie moc, ale je to tu a neviem s tým skončiť...

kaja73
3. okt 2012

@lyongirl ja som potraviny do 18m maleho velmi prisne strazila-ozaj az na nervy to bolo,potom sme zacali s BKM vo forme jogurtov,potom bielko-obcas,med,orechy.....a nikdy nastatsie nic nebolo.
No a ta elmex pasta ma teda dostala 😠 a aj ten multiimun baby 😠 -to som ozaj necakala-kedze bol uz dlho cisty vtedy. Inak potraviny uz ani dako nesledujem-doprajem aj nutelu,cokinu,keksiky-nie casto,ale doprajem a nema ziadne reakcie-tak som ozaj rada. 🙂
ja som len chcela povedat ze aj take ako pasta ci bezny pripravok na imunitu ,moze nasim deckam uskodit-mna to ozaj ani nenapadlo.
A co sa tyka zubkov mojmu nevadilo ked mu sli rezaky,ale stolicky ho teda vytrapili-aj teplotami aj ekzemikom.

pavlinka21
3. okt 2012

Doporučuji všem zkusit Sanatorium prof.Novotného v Praze 1,jde o léčebnou kůru kdy se nemocný koupe ve slané vodě s přídavkami léčivých olejů.Hradí to pro děti pojištovna.Já tam chodila od svých 13 o 16let a o té doby netrpím exémem.Měla jsem ho od narození.Všem moc doporučuji 🙂

luthien.k
3. okt 2012

@luciemeli zásadní je vysadit mléčné výrobky ze Tvé stravy, pokud kojíš nebo změnit mléko na plně štěpené (Nutrilon alergy care, Nestlé althera), protože to je základní opatření u malého atopika - velká část z nich má problém s bílkovinou kravského mléka (a potom také s vejcem, pšenicí a dalšími, ale kravské mléko a výrobky z něj jsou na prvním místě). A potom správně nasadit kosmetiku. Locoid to potlačí, bude chvíli bez problému (odhaduju tak týden) a vrátí se to se značnou pravděpodobností.

luthien.k
3. okt 2012

@stanislavao jak dlouho to už má?

luciemeli
3. okt 2012

@luthien.k ☹ JSem fakt v depresy ano piji hodně toho mléka 2 krabice denně a strašně mi chutná...ale jsem fakt sklamaná že to musím vysadit ☹

luthien.k
3. okt 2012

@luciemeli pokud chceš udělat vše pro to, abys zjistila, zda mléko vadí nebo ne (což většinou vadí), tak jiná cesta není, bohužel.

stanislavao
3. okt 2012

@luthien.k ma to asi rok

didulka85
3. okt 2012

@luciemeli uplne ta chapem, prezivala som to iste. Naucila som sa zit aj bez mlieka. 😉

katyxq
3. okt 2012

@luciemeli Do diety se mi fakt nechtělo, začátky byly těžké, ale člověk si zvykne 😉 i na obilná "mléka", naučí se nakupovat a vařit trochu jinak, pak už to je v pohodě. Manžel jí vězšinou to samé co já (extra vařit fakt nehodlám), jen na brambory a pečivo má máslo, do kafe normální mlíko (už mnohem méně než dřív, nějak se věkem dopracoval k lehké intoleranci laktozy), občas si koupí koblihu nebo nějaké jiné pečivo, které já nemůžu, hovězí nebo smetanovou omáčku si dá k obědu v práci a je to, doma jí krůtí, vepřové, kuřecí, ryby, jen králíka nesnáší, tak peču králíka s vepřovým.
Jinak "alternativa" diety je přestat kojit a přejít na plně štěpené UM ... ale já to za možnost nepovažuju, navíc se zdá, že malá netoleruje ani allery care Nutrilon (pila jsme ho jeden čas já a ona jednou ucucla, ještě musím u malé otestovat znova červenou čočku, ale tou to nejspíš nebylo) a musela bych vyběhávat přepis na Neocate, to by znamenalo spoustu času, nervů a taky nejspíš i řadu zbytečných vyšetření a odběrů krve malé.

katyxq
3. okt 2012

@didulka85 Já taky a nakonec jsem i na sobě začla pozrovat pozitivní vliv diety 🙂 - zbavila jsem se posledních, roky přetrvávajících, zbytků ekzému a nemívám zácpu, cítím se méně unavená (teda unavená stejně jako před těhotenstvím, ale malá se budí za noc minimálně 2x, takže mi chybí pořádný spánek).

didulka85
3. okt 2012

@katyxq ja som po 26 rokoch prestala mat bolesti brucha a hnacky. Ani vo sne by ma nenapadlo, ze za to moze mlieko. Vlastne som to ani nijako neriesila. Zila som s tym od malicka.

luthien.k
3. okt 2012

@stanislavao a byli jste na alergologických testech? V tomto věku už mohou hrát roli inhalační alergeny. Dělal kožní někdy stěry z toho ekzému kvůli přítomnosti infekce? Nějaké jiné zdravotní potíže malý neměl (i třeba kojeneckou koliku)?

stanislavao
3. okt 2012

stery mal ok, na alergologii sme neboli a ani nechcem ist, lebo ja tam chodim od detstva a mam dost averziu voci tomu. chory byva dost casto, zapaly HDC a pod.

stanislavao
3. okt 2012

@luthien.k stery mal ok, na alergologii sme neboli a ani nechcem ist, lebo ja tam chodim od detstva a mam dost averziu voci tomu. chory byva dost casto, zapaly HDC a pod.

luthien.k
3. okt 2012

@stanislavao tak že stěry jsou OK, to je dobře, protože s infik. ekzémem se špatně bojuje. Alergologii bych opravdu zvážila, pokud by něco vyšlo z inhal. alergenů, dá se podle toho zařídit (úprava domácího prostředí, lůžka atd.). Testy na ně jsou poměrně spolehlivé (narozdíl od testů na potr. alergeny).
Ta nemocnost - nosí ty infekty starší sourozenec ze školy? Býval Šimonek často nemocný i před tím ekzémem? Zkouším se dopátrat nějakých indicií k potr. alergii, vím, že se skrývá za velkou částí atop. potíží u dětí (i když ne samozřejmě u všech) a záněty HCD mezi jeden z příznaků potr. alergie patří (mohou patřit). Předpokládám, že jídelníček nemá nijak omezený....? Krevní obraz má v pořádku (zejména zda není chudokrevní, hodnoty železa...)?

michamicha
3. okt 2012

@luthien.k @katyxq holky, nezkoušely jste někdy francouzský brambory a bez zapečení s vejci a smetanou/mlékem? chci je zítra udělat a nějak nevím, čím to nahradit a nasucho je nechci dělat 😅

katyxq
3. okt 2012

@michamicha Tak to jsem nezkoušela, u nás vejce jsou v pohodě (respektive já můžu jíst v pohodě, malou napřímo úděsně nadýmal bílek i žloutek, ted už žloutek snese bez potíží).
Možná, kdyby se brambory zalily ovesnou "smetanou" Oatly? Ta mi prošla i u manžela ve vepřovém na houbách, nic jsem mu neřekla a snědl to bez frflů a poznámek, samo, že to nechutnalo jako smetana, ale bylo to moc dobré.

michamicha
3. okt 2012

@katyxq vidíš to, ta mě nenapadla, akorát ta vejce tam prostě budou chybět 😒 ještě mě napadlo zalít to bešamelem, udělala bych ho asi řidší než obvykle...

nikam
3. okt 2012

Ahoj, rada by som sa poradila. Syncek (teraz 1,5 roka) ma asi od 1 roka suche cervene lozisko na zapasti jednej rucky - velkosti asi 3x0,5cm). Alergologick a a zaroven kozna to klasifikovala ako atopicku dermatitidu (a co som citala, priznaky sedia). Rada by som vedela, ako postupovali lekari Vasich deticiek - pre porovnanie. Moj syncek najprv dostal Linola krem na premastenie - efek bol, nakolko pri vynechani sa stav zhorsil. Nastelne ichtyolovu mast - bez efektu. Potom lekarka predpisala kremik z lekarne s kyselinou mliecnou na cele telo, zakazala akekolvek mydlo (aj syndet) a predpisala Aurius sirup (1x denne 25ml). Stav sa pekne upravil, comu sa velmi tesim (ostalo len suchsie zapastie), rada by som vsak bez antihistaminik, ak to ide. Ako je to u Vas, ak mate takyto jemny priebeh?

lyongirl
4. okt 2012

@luthien.k
Ahoj Kati, prepáč, že znova otravujem, ale neviem, čím natrieť exzém. To najhoršie, čo je vidno na fotkách natieram sudocremom, ale rozširuje sa to, najprv som na to dala genciánku a teraz stále sudocrem. Pri oku a pod okom/pri nose/ má akoby lišaj a na to neviem, čo mu dať, neviem, či ho aj nakrémovať emolientom, alebo nie na tie časti exzému. Pripájam radšej viac fotiek, aby si to dobre videla.

luthien.k
4. okt 2012

@lyongirl viz IP.