Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

xmalij
4. jan 2013

@pammy hypermangan to dezinfikuje, nesusi..susi dobre genciana, pak sudocrem (je tam ale levandule, nekomu vadi..), ja mam nejradsi obyc. zinkovou mast-galmed, je vlacna.
@luthien.k ahoj 😉, tak si predstav, dneska Vikuli slezly komplet dlane. Nejdriv desne suchy, hruby, pak tohle..tak to je asi nase letosni forma vyskytu AE, to by bylo, aby na me neco nevymyslela... 🙂.

lojzina
4. jan 2013

no,zabranit skrabani-oba kluky mam atopiky takze vim sve,bohuzel.Coverflexy jsou dobra vec,nemuzu si je vynachvalit,ale trubka,to jako vazne?navic:zkuste si predstavit,ze po vas treba leze mravenec a vy se nesmite(nemuzete)poskrabat!me by trefilo asi.... 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕

dadulka2047
5. jan 2013

pomáha kozie mliečko.ked neviete zohnať čerstvé dá sa kúpiť sušené v lekárni.

dadulka2047
5. jan 2013

alebo keď je už dieťa staršie tak masť s mŕtveho mora.

papulka167
5. jan 2013

baby neviete nohodou o nejako liecebnom dome v cz kde sa da ist na liecenie nieco take ako je v sk smrdaky ..dakujem

pammy
5. jan 2013

@pammy @vrtulka81 Dakujem za rady. Ja sa tej genciany stale bojim ☹ Ale asi to bude nutne, dnes sa tak doskriabal, ze mal rucicky, prsty cele krvave a takisto cela plienocka, ktoru mal na krku.

xmalij
5. jan 2013

@pammy nevim,do mokreho bych se bala dat mast..az se to zatahne jedine.
K te strave, ja uz nekojila, dietu mela dcera, tzn. jsem si sama pekla nebo cetla etikety...bezmlecna, bezvajecna usla, horsi, kdyz jsme pridali bezlepkovou a sebrali i zeleninu. V te dobe mohla jen osm potravin vc. ryze, pak se ukazalo, ze vadi ryze!
Podle me nema smysl drzet dietu a jist sice stopove mnozstvi toho alergenu, ale preci..co kdyz i tak telo reaguje, to mate. Nekomu vadi i pasta Elmex detska, taky ji nespolila dite mraky a reakce tam je... 😒.

vrtulka81
5. jan 2013

@xmalij samo že to má na oblečení,tak ji to nedráždí.V noci spí dokonce líp,protože se nemůže škrábat.Je to drastické,ale jinka už to nejde

vrtulka81
5. jan 2013

@pammy pokud se bojíš fialky,tak vyzkoušj ten sudokcrem,ten je antiseptický a vysušuje,ale fialka se dává běžně na afty,ale je fakt že malá není rozedraná do krve,protože má rukavičky

pammy
6. jan 2013

@xmalij A kedy jej zacal ekzem? nas to ma od 6 mesiaca, take iba suche ale posledny mesiac (teraz ma 15 mesiacov) aj mokvave a skriabe sa. len ma zaujima, ze ci to dietatko moze tu neznasanlivost na nejaku potravinu tak po case ziskat, lebo vsak dovtedy bol celkom v klude. sice nejaky ekzem bol, ale malinko. ze ci ked som predtym jedla jogurty mu napr. teraz mohli zacat vadit... teda mlieko. ja som dietovala, nepila som mlieko, len trochu do kavy 😕, ziadne kakao, orechy, mak, len obcas malinko kedy som neodolala, napr. raz som mala cokoladku malu a teraz v zime som si dala makovnik a neviem ci to to vsetko nenastartovalo. len som si nemyslela, ze musim byt stale na takej prisnej diete, ked mal uz vyse roka. ale asi som mala a bola to chyba, ale ked tolko inych zien je vsetko a koja, je to asi velmi individualne... a mas pravdu, budem si piect chleba, lebo naozaj to nema zmysel drzat, ked to nie je poriadne. ja som len dufala, ze mozno najdem nejaky chlieb v obchode, kde mlieko nie je.... ale zase je tam napisane, ak nie mlieko, tak kvas a vsak aj ten kvasok bol robeny v mlieku, ci nie? som z toho dopletena 😅

pammy
6. jan 2013

@vrtulka81 skusim ten imazol, na tie zaschnute miesta som to uz natrela, tak uvidime. a asi bude mat rukavicky uz aj on pocas dna, ked ho nesledujem. mas ich od niekial kupene specialne? ja som zatial nasila ponozky na bodyno na noc, aby si ich nestiahol. ja s tou trubkou to chapem, je to drasticke, ale naozaj ked sa inak neda.... nie je to zly napad. ja som o tom tiez premyslala vcera, lebo jemu sa to i zahoji, kym si to zase nedoskriabe. a skriabe sa aj v noci, ked sa zobudi a to je nepocujem a zobudim sa napr. po minute a minuta to je velmi dhy cas na to, aby sa poranil. vcera som umyvala riad ked si to doskriabal a to uz som dobehla na plac.

pammy
6. jan 2013

@vrtulka81 a vy ste neprisli na to, ze co jej vadi? nepodarilo sa este?

pammy
6. jan 2013

@vrtulka81 a ten coverflex to si musim kupit, to vyzera byt uzitocne. nepoznala som to. vdaka.

xmalij
6. jan 2013

@pammy v mesici mela krusticky na boltcich ucha, pak dlouho nic a cca v osmi mes. zaclo plavani,zuby, ockovani, teplota a po brambore to vypuklo. Do dvou mes. dobry, ale to byly kortikoidama, pak se to vratilo v roce a ctvrt a brutalne...to jsme poznali luthien.k. a trvalo pul roku nez se zlepsila. Hodne udelalo more, tam uz pak zacla jist vsechno postupne a tak to zustalo...dokonce uz hresi sem tam cokoladou, med, orechy uz casto, i ta ryze ji uz davno nevadi.V te dobe Katka rikala, ze jsme i pro ni orisek, ze uz fakt nevi co s nami.
Skrabala se hodne, obden jsem strihala nehty, pilovala ke kuzi, rukavicky, nebo overalky se zasityma tapkama zvladla to.
Neni to ted dokonaly, ma napriklad ted strasne suchy dlane, jak stara babca, slezla ji kuze..nevim co to je, zrejme se ekzem jeste hlasi, ale tezko vypozorovat cim to vzniklo.
V dm maji smesi na bezl.chleba, Schar mix B se to myslim jmenuje, me hur jedla, pecivo teda tolik nechybelo, tak jsme to vykryli i rohlikama, mela jsem potvrzeno od vyrobce, ale to az jsme najeli na lepek. Jinak jedla vzdy dve teply jidla denne a pecivo jsme odbourali.

xmalij
6. jan 2013

@vrtulka81 chuderka, videla jsem tvoje fotky..a obvazat nestaci? Co nejaky lazne, cinskou medicinu? A tusis co ji vadi za potravinu?

ficekova
6. jan 2013

@pammy piect chleba vobec neje problem. Mam domacu pekaren Eta Harmony a peciem denne. Chleba, rozky, mazance, vianocky, bulky. Robim v nej aj cesto na piery, belese, knedliky ... Je to uzasny pristroj. Minuly tyden kupil manzel chleba Šumavu v obchode a to sa s mojim neda porovnat! Nakoniec som ho skoro cely vyhadzovala. Nie je to ziadna praca. Len to tam nahadzes a za 3 hodiny vyklepnes krasny teply bochnik chleba. doporucujem http://domacipekarny.dama.cz/ Tam, kde je v recepte mlieko dam vodu alebo ovesne mleko z DM. Nikto to nikdy nezistil. Len svokra ma chvali, ze to mam jak od babicky a ze som sikovna, ze mi cesto vzdy tak krasne vykysne :o)

meg_junova
6. jan 2013

@luthien.k ahoj, dostala som radu obratit s ana teba, lenze nemam cas prejst vsetkymi tymi strankami, mam len rychlu otazku. Moze sa 6mesacnemu babatku zaviest rastlinne mlieko ako plna nahrada? Mame intoleranciu laktozy a pijeme stale alfare, ekzemy nezmizli zatial... liecime sa aj vselijakymi cajikmi, ale zatial bezuspesne..

meg_junova
6. jan 2013

Prosim vas, maminy, mate niektora podobny problem? mam 6mesacneho synceka a pijeme specialne mliecko ALFARE.. Od 3ho mesiaca mame odrazu po celej tvaricke, na plieckach a na nozkach (stehnach) ekzem, na nohach skor vyspyp. Kupeme len v bylinkach, alebo v sode, skusali sme aj hypermangan.. rozne maste, najlepsie nam zabera Dermalex zatial. Od 4ho mesiaca sa pokusam maleho prikrmovat domacou varenou stravou, ale absolutne cokolvek vyskusa, okamzite sa vyhadze.. Uz som mu z najkvalitnejsej dostupnej ryze skusala podavat aj ryzove mliecko, vyhadzal sa. Skusali sme zemiak od polnohospodarov, o ktorych vieme, ze postrekuju len zakladne, minimalne, skusali sme aj mrkvu, brokolicku, aj dusene jablcko a vyhadzal sa. Skusali sme SINLAC, vyhadzal sa.. uz som uplne zufala, lebo 6 mesiac je uz skutocne cas, kedy by sme mali prikrmovat, lebo on by taaak papal, ked mu ukazem misticku a lyzicku, ale je mi ho luto, ze mu nic nemozem dat. Momentalne detoxikujeme pomocou byliniek a jednu zmes sme mu zamiesali aj do olivoveho oleja a tym ho potierame, vraj su proti svrbeniu, nastastie sa nam ekzem nezhorsuje, ale ani neprechadza. Mate niekto podobne skusenosti? Ako ste zacali zavadzat prikmy??

martinka1981
6. jan 2013

@meg_junova ahoj, to Alfare je bez laktozy alebo aj bez bielkoviny kravskeho mlieka?
Myslim si že ryžove mlieko akaó nahrada stačiť nebude a tobož nie ak sa ti z ryže vyhadzal. Bylinky by som vysadila tiež,tie su častym alergenom a možno preto v kombinacii so stravou sa vam stav nelepši.
malinky to ma fakt hrozne,nejvyšši čas to začať riešiť. Takto červeny exem nenatieraj ničim mastnym. Na to treba niečo hydratačne a navrch niečo so zinkom(sudocrem atd.) a preštudovať stranky na proalergiky.cz hodim ti link

luthien.k
6. jan 2013

@meg_junova co bych já udělala? Vysadila vše, všechny bylinky i Alfare a nasadila Neocate, které se buď dá sehnat, že nějaké mamince zbyde (na inzerát) nebo si ho nechat předepsat (alergologem, gastroenterologem, na zkoušku by mohl i pediatr). Nechat si udělat stěry z kůže, zda není infekce (zřejmě bude). Nedráždit žádnými bylinkami apod. Hlavně ne oleje, na atopickou kůži se oleje mazat nesmí, obzvlášť když je v takovém stavu. Jsou tam otoky, pokud dobře vidím, tam bude alergie, dost možná i na ty zbytečky BKM, co obsahuje Alfare mléko (i když je s plně štěpenou BKM), proto doporučuji Neocate, které se ani nevyrábí na bázi kravského mléka. Plně rostlinné mléko jednosložkové (rýžové, ovesné apod.) nemá dostatek živin (hlavně bílkovin, ale i vitamínů atd.) a jiné rostlinné mléko (kombinované se dá dělat, domácí, z luštěnin, semínek atd.), to zase nedoporučuji, protože je vícesložkové a nevypozorovali byste, na co je případná reakce. Takže zbývá jedině Neocate, což jsou volné aminokyseliny (plus vitamíny, minerály), nemá tam co alergizovat.

lucinenka001
6. jan 2013

Kočky ahoj,

prosim vas je aj A-derma dobra pre maleho s atopickym ekzemom? . 😉
Dnes nam ju poradili v lekarni, lebo ja uz fakt neviem akym kremom ho po kupani natierat.
dakujem 😉

lucinenka001
6. jan 2013

este jedna prosba.
spominate sudocrem, mozem mu fliacky okolo ust natierat sudocremom, alebo nejakym inym pripravkom? Rano ked sa zobudi je to v poriadku okolo ust je vsetko suche, ale cez den to cervenie a vecer je to najhorsie.

meg_junova
7. jan 2013

a co mandlove mliecko? nie je dobre?
@luthien.k

zeytin
7. jan 2013

@lucinenka001 Ano, A-derma je velmi dobra. Pouzivame od A-dermy krem EXOMEGA. Kozna lekarka nam chcela dat kortikoidy, ak sa to do mesiaca nezlepsi... Po mesiaci pouzivania Exomegy (3x denne) nam kozna lekarka nechcela verit, ze sa dcerke ekzem tak vyhojil - zmizli suche a cervene fliacky... Mala krasnu jemnucku pokozku. Pouzivame ho aj nadalej uz iba rano a vecer a uz 5 mesiacov sme bez ekzemu. A to ho teda mala po celych nozickach a aj na rucickach. Takze rozhodne Exomegu odporucam. Da sa pouzivat aj na tvar, takze kludne mu s tym ponatieraj aj okolo ust. My sme na tvar pouzivali jeden krem od Avene a ten bol tiez fajn.

luthien.k
7. jan 2013

@meg_junova není, alergie na ořechy je také velmi častá. Já také nejsem příznivcem UM, což si myslím, že také nejsi, ale jsou situace, kdy není jiná lepší možnost. Pokud by se na Neocate a případném pořešení infekce stabilizoval, tak se postupně zavádí potraviny tak, aby byl jídelníček co nejpestřejší a poté je možné zkusit i rostlinné mléko, ale nejprve je třeba docílit "nulového stavu" pokud možno bez všech možných alergizujících složek.

meg_junova
7. jan 2013

@luthien.k ale k neocate sa dostanem asi tak za mesiac, prave som volala lekarke. a skusila som bazar, nikde nic, nemozem si ho dovolit :(

martinka1981
7. jan 2013

@meg_junova ešte by si sa mohla spytať v teme alergia na BKM či nemaju maminy na predaj.

adri266
7. jan 2013

@meg_junova na Tvojom mieste, ak si este nebola, by som utekala k alergologovi, nech spravi babatku testy a urcite by som neskusala vsetko mozne. Hovori sa, ze prave deti, ktore maju nabeh na alergiu a ekzemy, maju byt co najdlhsie kojene a kase atd by sa mali podavat v neskorsom veku a velmi pomaly, aby sa zistili prave tie nabehy na alegiu, atd. Takisto by som bylinky nateraz vylucila, ved prave rumancek, ktory sa tak odporuca pre deticky, je najvacsiu alergen. Ja nie som za to, aby sa detickam davali kortikoidy a lieky, atd, ale na druhej strane, ak to zanedbas, moze mat potom z toho nabeh na astmu...