Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ynes
13. mar 2013

Maminky, mela bych na vas dotaz, jestli nektera nemate podobny problem s AE u svych deti. Nas 18ti mesicni syn se temer kazdou noc probudi mezi pulnoci a 1 hodinou a zacne se vrtet a skrabat. Vetsinou nepomuze ani namazani, trva to tak hodinu az dve, nez zase usne, a pak spi relativne klidne az do rana. Premyslim nad souvislostmi. Muze se jednat o nejakou reakci na konkretni potravinu, kterou behem dne sni? Porad jeste kojim, prevazne vecer a v noci. Prekvapuje me ta pravidelnost, s jakou se budi - ze je to temer vzdy ve stejnou dobu. Mate podobnou zkusenost nebo nenapada vas nejake vysvetleni? Diky za reakce.

eta310
13. mar 2013

mala som to na rukach skoro sa stratil jedna pani pisala ze je dobra klasicka modra nivea kupujem tu najvacsiu a mam pokoj lebo uz ma nebavilo chodit na kozne a platit tolko penazi .atopicky ekzem svrbi ked si to rozskrabe zase to svrbi lebo sa to hoji to je taky kolotoc vyskusajte mne to zabralo

yidaky
14. mar 2013

@ynes No mna napada, ci to nemoze byt reakcia na nejaku slozku tvojho jedalnicka, kedze vecer kojis? Treba zvazit, ci sa stravujes "nealergenne", kedze kojis. Ja som si napr. raz dala asi 2 jahody zo zahrady /mala mala okolo 3/4 roka?/, spala sice kludne, ale do rana mala cervene flaky po telicku. A este ma napadli roztoce, kedze je to v postielke a v noci. Aj ma nejake vyrazky alebo tak. A este by som sa spytala, ci sa skrabe na konkretnom mieste, ci celom tele. A co tak reakcia na praci prasok, ci avivaz? Asi som nepomohla, ale to su len take napady. A k tym roztocom, mne sa stalo, ze som si raz dala zupan, asi rok som ho mala odlozeny v skrini a strasne ma zacali svrbiet ruky a aj sa mi vyhadzali...A este ma napadlo 😉, ze mozno by pomohlo, dat mu vecer nejake antialergikum /fenistil, neviem vsak od akeho veku sa moze podavat/. No samozrejme, ze najlepsie by bolo, najst toho "vytrznika alergena" 😠.

luthien.k
14. mar 2013

@ynes a jaký je stav kůže přes den? Má ložiska?

To noční buzení může souviset s fázemi spánku, je běžné, že po delším úseku tvrdšího spánku přijde spánek lehčí, kdy ho snadněji probudí svědící kůže. Atopická kůže prostě svědí, často i když je na pohled zdravá, je to jedna z jejích typických vlastností. Napomoct tomu může zapocení v postýlce (spát by atopik měl v dobře vyvětrané a spíš chladnější ložnici) nebo dráždění zbytky pracího prostředku či aviváže v pyžamu a v povlečení, nevhodné je i povlečení s chloupkem (třeba flanel). Problém může být i alergie na roztoče. Zkus ho v noci také namazat studeným mazáním z lednice.
Na souvislost s jídlem bych to v tomto případě neviděla, leda by měl potíže i přes den a měl ložiska, potom samozřejmě má smysl řešit i stravu.

cicimon
14. mar 2013

@luthien.k zacala som malu kremovaT a excipial kids - je ok ze jej to scervenelo?

luthien.k
14. mar 2013

@cicimon pokud to vybledne do 20 - 30 min., může se to stát, ale pokud to drží červené stále, tak to OK není. Vše nové se má testovat na malém kousku kůže nejprve, kvůli reakci...

rebeka7501
14. mar 2013

Milé maminky, neviem, či niektorá z vás spomínala krém : Holtov krém (výrobca Galvex, cena cca 1,20 €). Dcére teraz prechádza fázou čistenia organizmu, vyzerala dosť hrozne ☹ (brdové líca, lakťové jamky, krk...) Skúšali sme kozmetickú vazelínu na premastenie, Bioparon, malo to krátkodobé účinky. V lekárni mi poradili Holtov krém. Dúfam, že to nezakríknem, ale teraz to má krásne !!! Asi treba krémy meniť. Samozrejme krémy s kortikoidmi odmietam používať. Veľa trpezlivosti a úspechov pri liečbe 🙂

luthien.k
14. mar 2013

@rebeka7501 hlavně kosmetická vazelína neléčí, ale jen promastí a na akutní a subakutní fázi ekzému (mokvání, červené plochy, pupínky) je naprosto nevhodná, narozdíl od Holtovy masti 😉

ynes
14. mar 2013

@yidaky
@luthien.k
Dekuji za reakci na muj dotaz. Maly ma vetsinou ekzem relativne stabilizovany, uz pres rok drzime dietu, ale priznam se, ze nekdy proste trochu ujedu :-/ Ted treba mu rostou stolicky a to pak je ekzem jako na houpacce. Ma po tele nekolik lozisek (ramena a hlavne nozicky), kuze je vice sucha, obcas se objevi zacervenani (hlavne kdyz rostou zuby). Rekla bych, ze si v noci skrabe prave ta loziska. Pres den, kdyz je obleceny, si vetsinou na AE moc nevzpomene. Co jsme vypozorovali, tak miva reakci na kocku i psa (mne si oci a obcas se mu objevi pupinky na tvari). Doma zadne zvire nemame. Je tedy mozne, ze mu vazne budou vadit i roztoci. Zaroven neco bude i na tech fazich spanku.

keenfan
15. mar 2013

Ahojte,
chcela by som sa opýtať či sa môže alebo nesmie plávať s bábom čo má AE na také to kúpanie s bábätkami, veľmi by som to chcela vyskúšať lebo malá ma rada vodu, ale neviem či je to možné, či tá chlórovaná voda v bazénoch nemôže dáko poškodiť...Ďakujem!

zuzuzuzu7
15. mar 2013

@luthien.k ahoj, vela vela mainiek sa ma pyta na tuto komzetiku-samorejme opkaujem aj ja ze zaklad je strava;) http://www.bionecosmetics.cz/bio-cannabis ...aky mas nazor ?

luthien.k
15. mar 2013

@zuzuzuzu7 nemám zkušenost a nemají uvedené složení, takže nemám z čeho usuzovat na vhodnost pro atopiky, bohužel....

missymici
16. mar 2013

Ahoj ... od včera jsem trochu nervozni,nepotkala jsem se s tím,...
Kluk mel kojenecky ekzem, od roku nemá nic,jen alergie.Holka ma taky,..ale podychytla jsem a jedine co ji vadilo,byla jakakoli chlupatina.V jidle jsem nic nepostřehla, zavadím nove druhy jidla pomalu.
ale...

Ekzem na obličeji zmizel, ma ho jen za ušima občas,když méně natírame. Jinak je čista.

Je to par dní co jsem si všimla jakoby jí chybela na jednem dvorci bradavka,..neni vpačena,ani nic podobného,proste tam není videt a ani citit.Žadna teška bíla....nic.
A dnes cely tvorec šupinaty, suchy a zarudly.... na dotek drsný.
Souvisí to taky s AE,nebo ne? Druhy dvorec je většinou ok,(bradavka v poradku,ale predchvili mela i ten dvorec trochu načervenaly,..ale bez šupin.
Pokud to je také ekzem,ma vlyv na tu bradavku,..? Mozna se ptam jako blazen,ale blazen z toho obpardu jsem,... hlava mi to nebere,..ze tu bradavku nevidim,...a jestli to jekvuli tomu jak vypada cely dvorec,..

(divne že jsem si toho nevsimla uz del,..asito nebylo tak znat,nevim)

dekuji

luthien.k
16. mar 2013

@keenfan lepší je voda slaná, i slané bazénky pro plavání s dětmi existují, chlór může dráždit a vysušovat, já nedoporučuju chlorované bazény ani neatopikům, viz http://www.remedicum.eu/blog/kryte-chlorovane-b... nebo další negativní účinky chloru.

vrtulka81
16. mar 2013

@keenfan já osobně bych měla strach i z molusek,ono není problém jen chlorovaná voda,ale tyto potvory se umí uchytit na osalbeném organismu,což tělo atopika je,nevím do jaké míry je možné chytit to ve slané vodě,zeptala bych se na to radši.

keenfan
16. mar 2013

@luthien.k
@vrtulka81 vďaka 🙂 aj som si myslela že to asi nebude ok..radšej počkať na leto a more 🙂

fifitko25
16. mar 2013

ahojte, synček má AE (4 mesiace), niekde to potlačíme,niekde sa to vyrúti.... natierame jemným kortikoidom (locoid), ale to nám neodporúčala kožná často, len zapálené miesta... čo ale, keď sa mu to tvorí stále na inom mieste na tele? počuli ste niečo o jarishovej vode? zaberá to? nerada by som bola, aby si jeho telo zvyklo na kortikoid ☹

luthien.k
16. mar 2013

@fifitko25 kortikoidy opravdu nejsou řešení, pouze potlačují potíže. Určitě si pročti tyto články: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... Je to dlouhé, ale stojí to za to, je to nutný základ, co vědět, pokud mám doma malého atopika. Jarischova voda je vhodná na mokvání, ta mu od červených fleků 100% nepomůže.

erivara
16. mar 2013

@kajulka1 Tak takto vyzera aj koza mojho syna, aj ked slabsie, uz to mame pod kontrolou. Ma atopicky ekzem.

erivara
16. mar 2013

@pajushka Skuste mliecko Nutrilon Ha 3, mozte ho davat az do 3 rokov. Odkedy sme presli na Nutrilon ha sa nam ekzem vyrazne zlepsil. Len to mliecko je trochu horke, tak pridavam lyzicku hroznoveho cukru.🙂

vrtulka81
16. mar 2013

@pajushka @erivara ,alergie ne mléko se dá rozpoznat celkem dobře,pokud budeš dávat denně mléko nebo mléčné výrobky,bude se pořád horšit,je to jeden s docela dobře rozeznatelných alergenů,teda dle mě 🙂 ale Ha mléko problém vyřešit nemusí,záleží jestli ta alergie je nebo ne,pokud je to jen lehká intolerance,tak částečně štěpené mléko to vyřešit může,ale chce to zkusit.S tím slazením bacha,HA není tak hnusný jako pleně štěpené,to je teprve kentus 🙂 Tak ať máte popř čím dochucovat 😎

vrtulka81
16. mar 2013

Holky vy co dáváte prckům chlorelu nebo spirulinu,jak ste na tom?Máte nějaké výsledky?Co nechutenství,potkalo vás to ? Docela by mě to zajímalo,u nás teda funguje na jedničku,ráno máme takový rituál,říkáme tomu feťákovo ráno 🙂 Malá dostane tabletu chlorely,pytlík probiotik,na lžičku konopného oleje,multiimun na imunitu a vitamín D,no můžu říct,že toto složení jí celkem dobře drží v hodně uspokojivém stavu,tak by mě zajímala vaše zkušenost 🙂 Díky za odpovědi. JInak bych s chtěla zeptat,vím teda že tu už něco takového proběhlo,ale zajímalo by mě,jak je to u těhotných mamin nebo co plánují otěhotnět,které už mají doma atopáka,jak předejít aby se atop u dalšího dítěte neobjevil,nebo aspoň trochu zmírnil,já nejsem atop,tak nevím co bych měla podniknout.

kaja73
17. mar 2013

@vrtulka81 ako keby som citala nase rano-chlorela,probiotika,D vit,C vit,rascovy olej za pol.lyzicku. On plus kozie mlieko a neskor rooibois caj-to je nas ranny ritual.
Co sa tyka prevencie ekzemu- tak tie panenske oleje aj pre teba-napr rascovy co davam malemu je aj na alergie-,plus neockovat-nam to zacalo ockovanim a potom druhym sa to uzasne zhorsilo,tretie uz nebolo a vsetko nam zmizlo.Jasne ze ocko nie je jedina pricina ekzemu,ale moze ho vyrazne ovplyvnit k horsiemu. 🙄
Inak aky multiimun jej davas-lebo multiimun baby kvapky maju v sebe blby konzervant,ktory robi kozne probemy.
Ja davam tem tabletkovy na cucanie-multimum acute-,ten ho v sebe nema,ale davam ho len ked sa mi maly nezda.

ktore
17. mar 2013

mojej malej sa objavil suchy flak pod perou a pod bradou a na stehienkach a ana chrbte.moze to byt ekzem?

vrtulka81
17. mar 2013

@kaja73 no ten Multiimun syrup od jednoho roku,je psaný bez konzervantů,tak nevím,ale i kdyby byl,nedělá jí nic.Tak asi fakt nebude 🙂 Jo rooibos taky pijeme 🙂

kaja73
17. mar 2013

@vrtulka81 ja som myslela tento http://www.omega-pharma.cz/chripka-a-nachlazeni... ma benzoaty v sebe 😖
a preto davam cucaci ten ich nema-ma ine-ale nie benzoaty- a efekt je ten isty. 😉

kajulka1
17. mar 2013

@vrtulka81 a @erivara babule a odkedy maju vase decka AE a ako sa to prejavuje,maju take drobulinke pupaciky na celom tele alebo len ruky + nieco ako u nas teraz to ma aj na stehne... ☹ ? U nas je ten problem ze syn ma 2 roky a 8 mesiacov a doteraz nemal ekzem az teraz sa mu toto vyhodilo a najhorsie ze ani neviem diagnozu pretoze jeden kozny nam povedal ze je to AE,druhy ze nie a pediatricka ze je to asi zihlavka...takze absolutne netusim...a tiez sa mi nezda ze by sa mu AE vyhodil az v tomto veku lebo co to tu studujem tak vacsinou maju problem s atopakom uz deti v skorsom veku,mne ten vek nesedi...novy prach ani avivaz ani kozmetiku nemame...fakt neviem

erivara
17. mar 2013

@kajulka1 Zacalo sa to v 3.mesiaci na lickach. Teraz ma niekedy na lickach,predlaktiach,a stehnach a predkoleniach, ale uz len slabo a sem tam.Niekedy od jedla ocervenie ako paprika🙂. Pije mliecko Nutrilon Ha3.

petronuska
17. mar 2013

@luthien.k Ahojky, chtela bych se zeptat. Už jsem tu kdysi davala fotky male, jak to ma ten AE velkej. No, už skoro dva mesice ji mam na tom AC mliku.Jeden tyden to vypadalo, že se to lepsi, ale pak opet se to zacalo zhorsovat.Ted ma hrudnicek cely jeden velky flek a dalsi fleky na brisku, rukou, nožickach. A taky ma hodne suchou a loupavou hlavicku, kde se hodne skrabe.
Neustale necim promazavame, prijde mi, že vždycky neco zabere na chvilku. Ale už po chvili je mala zase hodne sucha 😒
Taky si davam pozor na prani (peru jen v detskem gelu, bez avivaže. a pak jeste dam rychlo prani bez niceho). Na oblikani ji davam prevažne vse bavlnene. Tak už nevim, co delat.
Taky me napadlo, jestli bych mohla zpatky vyzkouset mliko Ha a nebo normal, když se ji to pri tom AC mliku nelepsi?

vrtulka81
17. mar 2013

@kajulka1 u nás se ukázal okolo pátého měsíce,ale AE se může objevit kdykoliv,to není jen miminkovská záležitost,protstě ho něco nakopne a jede.Manželovi se objevil ve dvanácti a za dva roky zmizel,ukázal se znovu až když se ukázal dceři,jim to oběma spustila kosmetika johnson baby ☹ Zamysli se co třeba snědl nového,jiného....může to být cokoliv,ale taky to může být jen krátkodobá záležitost,těžko říct,každopádně to řeš radikálně,a´t se to nerozjede.Třeba nasaď taky tu chlorelu+probiota......, POdívej se na naši malou,jak vypadala,ona je chodící obrázková encyklopedie všech forem atopu 🙂 můj fotoblog 🙂