Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kaja73
13. máj 2013

@zuuzika kym som kojila , sme sa ekzemu nevedli zbavit a to uz bola len na morke,ryzi,zemiakoch,mrkve,suchom chlebe a to bola asi aj vsetko- a nic.
Az po vysadeni kojenia a prejdeni na na spec.mlikeo-neocate a ozaj pomalickom zavadzani novych potravin, malemu ekzem uplne zmizol.
Podal mna ked je dieta citlive napr na chemiu v potrvinach,ci reguja aj na tzv bezpecne potraviny,tak je problem pre kojacu maminu drzat tak prisnu dietu-mne sa to nepodarilo ani ked som na 90% obmadzila svoj jedalnicek. 😝

luthien.k
13. máj 2013

@zuuzika větší části maminek eliminační dieta pomůže, ale musí se držet opravdu správně (maminky velmi často dělají chyby, že třeba nejí vejce, ale kuřecí maso ano atd.) a dostatečně dlouho. Samozřejmě příčina ekzému může být i jiná, než potr. alergie a tam dieta potom efekt nemá, nebo je ekzém komplikovaný infekcí, která dokud se nepřeléčí, dieta opět bez efektu atd.

vrtulka81
13. máj 2013

@luthien.k nejbližší bazén máme 50km ☹ Je to na prd,asi budeme muset čakt až bude teplo a napustíme naši kalužku,tam chlor nedáváme,nebo jen malinko,loni sme dávali sůl a dobré.Ve velkém bazéně nikdy nebyla,tak nevíme co tam bude dělat,moře jí vadilo,ale asi to bylo ekzémem,že štípal

eyael
13. máj 2013

možná trošku off-topic, ale používáte někdo Esemtan? Máte s tímto olejem nějakou zkušenost?

eyael
13. máj 2013

@vrtulka81 jen taková drobnost k ekzému a moři - mě ekzém také štípal, když jsem vlezla první dny do moře, ale to je přirozené, jde o citlovou a podrážděnou kůži. Po týdnu už byla ložiska suchá, po dvou týdnech vyloupaná a po 3 týdnech jsem odjížděla s pletí jako miminko 😉 Obecně se doporučuje pobyt u moře alespoň na 3 týdny, ideálně na 4-5, aby se tělo stihlo vyčistit a zregenerovat.

abbie
14. máj 2013

Ahojte, potrebovala by som sa poradit, moze dieta s AE ist do termalneho bazena? dik

lindulak
14. máj 2013

Ahojte, moja dcéra mala od malička "trošku ekzém", vždy sa jej spravil len pod kolenami akoby reakcia na niečo v strave, ale keď som pár dni obmedzila také veci ako orechy, kakao a pod. a natrela nejakou zinkovou masťou, tak to prešlo. Takže som to nejak extra neriešila... No minulú zimu to bolo nejak horšie a túto tiež sa jej objavovali fľaky aj inde po tele. A trvá to stále. Natieram len kokosovým olejom, obmedzujem alergény. Akurát mliečne výrobky som úplne neobmedzila - jedáva maslo, jogurt a sem tam syr. Mlieko nepije ani do varenia nepoužívam. A teraz rozmýšľam, čo by som mohla skúsiť - vysadiť mlieko úplne? Musí sa vylúčiť aj kravské maslo? Rastlinné náhrady iste dávať nebudem. A keď sa mlieko vylúči, po akej dobe sa ukáže efekt.

Prípadne, čo by ste mi poradili ako prvé skúsiť? Rozmýšľam aj navštíviť nejakého overeného bylinkára - máte typ? Alebo to biorezonančné meranie, ktoré by malo odhaliť, čo človeku neprospieva zo stravy...

luthien.k
14. máj 2013

@lindulak velmi si maminky na Slovensku chválí pana Dedíka. Jinak bych určitě nechala dcerku otestovat na inhalační alergeny, v tomto věku může něco vadit (roztoči, pyly...). Kokosový olej není zrovna ta nej kosmetická péče o atopickou kůži, když už přírodní, zkusila bych nejprve hydratační mléko Alverde ultra sensitive. Co se týče stravy, pokud se má zjistit, zda je alergie na BKM (což může být), musí se vyloučit vše, co prošlo kolem kravského mléka a i hovězí maso a sója. Spíš se mi ale celková nízkoalergenní dieta a omezit potraviny bohaté na histamin: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...
Do biorezonance bych nešla, zatím s ní nejsou jednoznačné zkušenosti - někomu vychází vyloženě nesmysly...

lindulak
14. máj 2013

@luthien.k ďakujem pekne za odpoveď. skúsim teda to Alverde radšej. a ešte rozmýšľam nad týmto krémom - lokálne na fľaky http://www.gresik.sk/product/lopuchova-238/ zloženie je keď klikneš na obrázok. alebo majú aj nechtíkovú. nevadí tam včelý vosk? Problém je ale takáto eliminačná diéta v škôlke, keď mám malú v škôlke 😝 Poprosila som ich, aby dcére nedávali mlieko, orechy, med do čaju a na chlieb a nutelu. No keby som chcela vysadiť mlieko úplne, tak by som jej asi musela aj variť a nosiť do škôlky. Nechám si to asi na prázdniny. Ak jej to do vtedy nezmizne. Ale iste sa ešte opýtam na čaj, lebo je možné, že majú ovocné a to tiež nie dobre.
Inak dcéra bola u alergologičky asi pred dvomi rokmi a nič je nevyšlo. Robila jej kožné testy. Bola vtedy taká vkuse sopľavá. Ale imunitne je už oveľa lepšie na tom. Ja sama mám peľovú alergiu.

lindulak
14. máj 2013

Dievčatá môžeme mi napísať, ak máte niektorá skúsenosť s pánom Dedíkom? Ďakujem 🙂

luthien.k
14. máj 2013

@lindulak ta mast bude hodně mastná, na ekzém, kde jsou červené fleky, pupínky, je lepší lehká hydratace a doplnit i třeba léčebnou pastou, která stahuje ten zánět (a zároveň i vysušuje, tak proto až na ten hydratační krém - mléko). Vadit v kosmetice může cokoli, konkrétně zde jak včelí vosk je častý alergen, tak jakékoli silice mohou vadit. Vše se musí individuálně zkoušet, nicméně já bych takovou mast viděla spíš na chronickou fázi ekzému, kdy je kůže hodně suchá, hrubá, ale ne červená.
Ty testy - ono se to od sezóny k sezóně může měnit, takže bych je určitě zopakovala.

lindulak
14. máj 2013

@luthien.k ďakujem. tak skúsim to hydratačné mlieko len, nebudem vymýšľať 🙂 ja som to aj tak robievala, že telové mlieko sme mali také babylove sensitive. bolo celkom fajn. Len som chcela niečo prírodnejšie. Moja malá má kožu inak fajn, nie je suchá, len keď sa jej vyhodia tie fľaky, tak je jasné, že je nejaký problém. Tie fľaky štípu potom, nech to natriem čímkoľvek, jedine sudocrem neštípal a stiahol zápal za pár dní, ostalo len suché miesto, ktoré som ponatierala a úplne zmizlo. Len som chcela niečo prírodnejšie na tie zapálené miesta, čo by stiahlo zápal. Na to nemáš nejaký typ? Našťastie v takom chronickom štádiu to nemá. Objednáme sa na alergo teda - ale to až na jeseň. Radšej by som to ale riešila inak ako antihistaminikami. Na sebe vidím, že to nikam nevedie. Stále chcem veriť tomu, že ako alergia, tak aj ekzém sa dajú vyliečiť 🙂 Možno diétou, bylinkami.

luthien.k
14. máj 2013

@lindulak magneziový krém s ichtamolem se dá považovat za celkem přírodní. Nicméně z léčebných past se toho přírodní moc najít nedál

katyxq
14. máj 2013

@lindulak Já našla k léčebným pastám jedinou přírodní alternativu - zinkový zásyp Leontýna od Nobilis Tilia, problém může být ten, že kromě levandule obsahuje i jiné éterické oleje, takže někoho může naopak dráždit, ale u nás prošel v pohodě, tak ho v případě potřeby používám (mimochodem se dá používat i jako antiperspirant, jen je potřeba brát v úvahu, že je to pudr, takže může dělat bílé skvrny)

lindulak
14. máj 2013

@luthien.k
@katyxq to som si myslela, že veľa toho nebude 😀 pozriem na tieto, čo píšete. Možno by ešte mohol byť aj detský krém od weledy - taký nechtíkový na zadoček pri prebaľovaní. Tam je zinok tiež. Mali sme ho, keď bola malá mimi ešte.

luthien.k
14. máj 2013

@lindulak Weleda opět plná éterických olejů, na atopickou kůži nedoporučuji, ono to podráždění se může objevit až po čase (ale to ostatně u jakékoli kosmetiky).

luthien.k
14. máj 2013

Jinak ještě k té přírodní kosmetice - pozor právě na ty éterické oleje, jsou skoro v každé. Pro krátkodobé použití jsem i pro kosmetiku nepřírodní, ale pro to dlouhodobé, pokud je třeba, taky preferuji přírodní kosmetiku, protože až 60% toho, co se nanese na kůži, se i vstřebá...

lindulak
14. máj 2013

@luthien.k no veď preto som chcela niečo prírodné, nie tie ropné produkty. skúsim teda to alverde mlieko. a v prípade, že bude koža práve ok, nevyhádzaná, čo môžem používať prírodnejšie? nejaký olej napr.?
A ešte ak by si mi vedela poradiť - čo je "bezpečné" pre 5 ročné dieťa na podporenie pečene a obličiek? Ako čítam - tak by to mohol byť žihľavový čaj alebo nejaké bylinné kvapky či oleje - ostropestec, lopúch, rakytník? Mohla by to krátkodobo užívať - napr. v tretinovej dávke?

luthien.k
14. máj 2013

@lindulak ropa je přírodní produkt - tedy tím, jak vznikla 😉 😀 Oleje jedině do koupele nebo maximálně na mokrou kůži - atopická kůže potřebuje hydrataci a tu olej neposkytuje, jedině v kombinaci s vodou.
Co se týče bylinek atd., obrátila bych se na zkušeného bylinkáře. Věra Zíková ráda používá gemmoterapii, poradit dokáže paní Podhorná www.zdravysvet.sk

lindulak
14. máj 2013

@luthien.k ďakujem 🙂

lubkaha
14. máj 2013

čaute maminy! mám4 deti a všetko atopikov,takže sme si s ekzémami užili hodne. u každého mi zabralo niečo iné,ale v podstate to chcelo čas-vyrástli z toho. kým som kojila(všetkých zhruba rok),bol pokoj,ale tvrdím,že kojenie je najprísnejšia dieta.ak som porušila,hneď sme sa trochu vysypali,takže deti boli ako také malé kontrolky na stravu. keď už začali chodiť a behať a všetko objavovať,rapídne sa zhoršil aj ekzém. behali sme na kožné ako na klavír,samé pokusy,že čo zaberie. nakoniec sme zmenili doktora,to už bol ekzém v dosť zlom štádiu,ale pomohlo. premasťovať modrou indulonou aj 7xdenne,v tenkej vrstve,keď sme dali moc, opačny efekt,keď sa to zapálilo,aviril detský krém(so zinkom),ale ten od alpy, v takom žltom obale,hneď stiahlo svrbenie,postupne aj začervenanie. pri prvých dvoch deťoch,kým sme zistili ako na to,sme na tom boli už dosť zle,ako som už písala vyššie,tam pomohlo more-synovi úplne,dcére až v kombinácii s kúpeľmi v trávnici,ktoré už zrušili,takže ostalo len kúpalisko podhájska-voda ako v mrtvom mori. pri ďalších dvoch deťoch už poučená,nesmiem nechať pokožku vyschnúť.keď ostane drsná,natieram. je to kolotoč. ako doplnok je dobrý odvar z dubovej kôry do kúpeľa-proti svrbeniu a takisto ovsené vločky ako už písali mnohé maminy predo mnou. strašne zle robí na ekzém nervozita a stres. na dieťa sa prenesie aj tá vaša a hneď máte o zábavu postarané. z potravy musíte len vyskúšať,že čo konkrétne vadí vášmu drobcovi. držím palce,tí drobci stoja za to.

vrtulka81
14. máj 2013

@eyael jojo,to bychom rádi,ale kde an to brát a nekrást 🙂 BUdeme rádi za 10 dní,hlavně nesmí být podrápaná,nebo to bude řev jako loni,jenže jak ji uhlídat nevím

johankaa
14. máj 2013

@zuuzika ahoj, ja som vylúčila mlieko, mliečne, vajcia, kuracie, hovädzie a sóju. a dávala som pozor aj na ich skrytú prítomnosť v kadejakých plnkách, pečive a tak podobne. a osvedčilo sa 🙂 a samozrejme, nejem ani citrusy, orechy, čokoládu...

pinonka3
15. máj 2013

ahoj holky, potřebovala bych poradt, co vyzkoušet na AE..malé je 6 měsíců, je kojená a doktorka říkala, že je to právě on...má to pod kolínkama a na krku a za ouškama ☹ napsala nám kortkoidy, ale těch by se chtěla co nejvíc vyhnout, jak to půjde...poradily byste mi prosím, co vám zabralo??? kromě právě těch kortikoidů....my máme napsaný Pimafucort a linola feet....díky moc za rady a tipy!!!

demo
15. máj 2013

ako riesite kozu po kupani v mori? osprchovat sladkou vodou alebo nechat morsku vodu "posobit"? My sme skusali tak aj tak,ale vzdy bol ekzem podrazdeny pocas celej dovolenky. Dnes si myslim, ze to bolo nevhodnymi opalovacimi pripravkami.

luthien.k
15. máj 2013

@demo odpověď na to, jak s atopikem u moře, je k nalezení mezi mými články ve fotoblogu... 😉

luthien.k
15. máj 2013
demo
15. máj 2013

@luthien.k aha dobre, mrknem. vdaka.

lianka28
15. máj 2013

Pekný deň mala by som otázku a potešilo by ma názori a skúsenosti malí ma atipický exzem až od roku také červené suché kruhy po celom telíčku už chodíme po kožných dali len takú mastičku z mandlovým olejom na premasťovanie,ichtilku a rôzne iné vecí.Ale nato chitil infekčnú kožnú chorobu su to také bradavičky ktoré sa mu roznášajú už od januára mu to vipalujú dusíkom a potierame jodisolom,bactrobanom a stále to neustupuje a tvoria sa mu nové nieje niečo iné lepšie ako to pozastaviť.prestný názov je molluscum contagiosum brachii et trunci.Dakujem za každú radu.

luthien.k
15. máj 2013

@lianka28 Toto radí na moluska zkušený dětský primář:

Kupte si v lékárně iodovou tincturu. Ne Jodisol a podobné specialiter přípravky, ale iodovou tincturu (" tct iodati 20,0"
je to 6% lihový roztok iodu, lékárna by měla umět toto připravit).

Poté jedno moluscum po druhém jemně stlačte, asi tak, jak se snažíte vymačkat uhry 🙂, ale mnohem jemněji a poté na rozrušenou čepičky moluska ťukněte štětičkou, namočenou v té tinktuře. A tak postupujet od jednoho ke druhému molusku, až všechny na jedno sezení ošetříte. Předpokládám, že je nemá v obličeji.

Poté vyměňujte denně prádlo, ručníky, vše, co používá denně při kontaktu s kůží, nadále sledujte kůži a každé nové moluscum takto ošetřete. Za týden by mělo být po moluskách.