Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

flegicka
22. júl 2013

Malýmu se zhoršil posledních pár dní ekzém,no prý to není atopický,ale to mi řekla kožařka jen tak od pohledu.Chtěla bych se zeptat,je možný,aby se mu zhoršil po vztekání se? Pozorovala to nějaká z Vás? Nebo je to blbost a jenom se mi to zdá

modrofuzik11
22. júl 2013

aj kubkovi sa na nozickach zozadu vyhodili nedavno cervene flaky. no teraz v lete pojedia aj to co by nemali... 😉 . nastastie stacilo pravidelne natieranie mastnymi kremami (u nas bepanthen a menalind derm) a pomohlo to... neboli sme ani u lekarky.

olalka
22. júl 2013

ahojte, snažím sa tu u vás čo to prečítať, ale 593 strán asi nezvládnem 😒 moja malinká bude mať 4 mesiace a má strašný ekzém ☹ má to už od 2 mesiacov, možno aj skôr. najskôr mala strašnú seboreickú dermatitídu na tváričke a postupne začal ekzém na ručičkách. teraz ho už má úplne všade ☹ je iba kojená. ja som vylúčila zo stravy mlieko a vajcia, z ovocia jem iba banány, zeleninu takmer žiadnu 😒 neviem, či má ešte niečo výživné v tom mlieku, lebo mám pocit, že fakt už nejem takmer nič a ekzém je čoraz horší.
kožná nám dala locoid ☹ , robený krém s kyselinou mliečnou, linolu fett, excipial, oilatum....občas jej dám ten locoid , upraví sa to, ale do dvoch dní to má späť. mažem ju neustále, ale mám pocit, že nič nepomáha ☹
dlho som odolávala tým kortikoidom, ale už nevládzem, keď vidím ako tá malá ručička presne vie ako sa má škriabať 😢 strihám nechtíky a aj tak si to dokáže rozškriabať až do krvi ☹

katyxq
22. júl 2013

@olalka vysadila jsi i hovězí a kuřeci maso, taky sóju a karob? čteš složení vśeho, co sníš (bacha na pečivo, margariny, často obsahují mléčné složky http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle... a nebo sóju)? Hodné dětem vadívá právě ten banán.
Koukni na tohle http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-..., ale možnǎ to už znáš.

olalka
22. júl 2013

@katyxq jeej, teba mi práve odporučila jedna kámoška, že máš bezva recepty a práve som si u teba čítala 😉
vysadila som aj hovädzie mäso, sóju takisto nejem, snažím sa aj kuracie, ale to sem tam zjem, priznávam 😒 je pravda, že sa sem-tam môže stať, že v niečom skrátka to skryté mlieko, alebo vajce zjem, snažím sa to kontrolovať čo možno najviac. schudla som okrem tehotenských kg už takmer 10 kg. aj keď to mi ani veľmi nevadí, to potrebujem 🙂
mám pocit, že ona reaguje fakt na všetko ☹ banán bol doteraz moja záchrana, to som úplne zúfalá, že sa ho mám vzdať 😨

katyxq
22. júl 2013

@olalka aby ta dieta měla nějaký smysl, bylo možné vysledovat, co opravdu vadí, tak je potřeba ji držet fakt striktně (vím, je to náročné, ale stojí to za to 😉)

vrtulka81
22. júl 2013

@olalka chce to vydržet a udělat jídelníček,byla sem na dietě 4 měsíce než mě vysvobodil nutrilon pro alegiky,je hořký a malá si zvykala dva měsíce než ho začala pit,chce to vysledovat co vadí a jak radí @katyxq vydržet a dodržet,já sem si to potom už i psala,ze začátku to vypadá hrozně a že se nedá nic jest,byla sem na vepřovém mase,králičím,i to kuře občas bylo ,těstovinách bramborách,rýži,švestkách,jablkách bez slupky,nebo ve formě přesnídávky (domácí),místo sladkostí,třeba rozinky,chce to číst etikety,trávila sem dost času v obchodě než sem zjistila co malá může,byli sme na bezmléčné,bezvaječné a bezlepkové dietě,je to chuťovka vymyslet co jest,ale holky poradili a je to dobré.Problém může být ještě i jiný,roztoči,zvířata,stafilokok na kůži.Zaveďte rukavičky,pomáhá to,my s nima chodili i loni v létě,když se malá naštve,tak je vyfasuje i teď,cokoliv jen aby se nerozedrala,pak je to kolotoč

vrtulka81
22. júl 2013

@flegicka a jéje,třeba dneska když se malá zbudila,ztekala se půl hodiny a vyhodila se,nálada a psychika sou další,kteří ekzému moc neomáhají ☹ Některým stačí když se zapotí

luthien.k
23. júl 2013

@olalka obávám se, že nepomáhá ani kosmetická péče, co máte a pokud je používán Locoid, vždy bude fáze, kdy se tělo od něj bude "čistit" a bude to dočasně horší, s tím je třeba počítat. Určitě si prostuduj ty články, co dávala katyxq. To rychlé hubnutí může být také problém, protože toxiny usazené v tucích se vyplavují do MM a může to zhoršovat ekzém. Banán bych též vyřadila, řídila bych se striktně povolenými potravinami uvedenými v článcích Věry Zíkové a jedla hodně povoleného tuku, bílkovin, zeleniny, ovoce, omezila složité sacharidy (jakékoli) a přidala oběma probiotika, protože nejen potr. alergeny, ale také stav zažívání a střevní flóry hraje důležitou roli.

olalka
23. júl 2013

@luthien.k zasa tak rýchle to chudnutie nie je, vychádza to tak 0,5-1 kg za týždeň. a ide mi to na tejto strave tak nejako automaticky.
kde nájdem tie články Věry Zíkové s tými povolenými potravinami?
ja sa bojím jesť aj rôznu zeleninu a ovocie, že bude reagovať a takisto kvôli nafukovaniu 😒 a teda to ovocie a zelenina mi hrozne chýbajú 😒
akú by si ty doporučila tú kozmetiku? čo robím zle? ona nemá ten ekzém mokvajúci, len červené zapálené ložiská po celom tele.
jej dávam biogaiu, to môže byť? sebe nič, ale teda kúpim, asi to prospeje aj mojim opakujúcim sa kvasinkám ☹

luthien.k
23. júl 2013

@olalka odkaz na ty stránky dávala @katyxq
Kosmetiku radím individuálně, na míru podle fotek postižené kůže. Kombinace Locoid plus silně promašťující masti a mléka je kombinace nic neřešící - je to klasická léčba - Locoid potlačí příznaky, pak se má přestat mazat a mezitím se kůže promašťuje - nicméně bez řešení příčiny to nikam nevede. Při postupu, který používám, se kortikoidy vysadí (nebo postupně vysadí) a nahradí se léčebnými pastami, které sice nemají takový účinek, ale ve většině případů dokážou ten zánět udržet na uzdě (spolu s hydratačními emoliečními mléky na zvláčnění). Podrobněji to najdeš v těch článcích.
BioGaia celkem OK, ale zdravá střeva musí mít hlavně matka, která kojí, pokud trpíš na kvasinky, tak nebudeš mít v pořádku ani střeva - vaginální flóra s tou střevní souvisí.

vrtulka81
25. júl 2013

holky na křepelčí vajíčka bude asi stejná reakce jak na slepičí,ta bílkovina nejspíš jiná nebude že ? 😅

luthien.k
25. júl 2013

@vrtulka81 nesmí se bohužel žádná vejce ☹

chovancova27
28. júl 2013

No čo, ako prežívate tieto horká? môj malý sa ide uškrábať k smrti:((

abbie
28. júl 2013

@chovancova27 nechodime vobec von, len do OC, kde je klima a na tie velka kryte ihriska

modrofuzik11
28. júl 2013

kubkovi sa vyhodili vyrazky za krkom. neviem, ci z tepla alebo z tej "pestrej" prazdninovej stravy. opat nam pomohol bepanthen.

stanka10001
30. júl 2013

kazdemu pomaha nieco ine treba len skusat,u nas alergologicke vysetrenie ukazalo alergiu na vajicko-momentalne na ustupe do 3 rokov by mala alergia vymiznut.Kozu sme natierali s Excipial Kids-telove mlieko a uzivame stale probiotika Ifant dophilus.Uz rok sme bez AE tak dufam ze to aj tak ostane.Teraz mam 2mes.synceka tak sa len modlim aby to neprepuklo aj u neho 😕

ajtulka
2. aug 2013

ahoj vsem chci se zeptat narodila se mi holcicka jsou ji 3 mesice cca po 6 tydnech zacla mit na obliceji pupinky pak skoro po celem tele a pak v zahybech u ruciciek a nozicek skoro takove az zmokva sla jsem s n tedy k dr a ta mi rekla za ma AE ale u nas v rodine ho nikdo nikda nemel...napsala mi balmadol olej do vody pak locoid a lipobase na promastovani locoid zabral po tydnu krasna plet pak mi dosel a opet se ji to vratilo a mozna jeste horsi ale nechci ji tim porad mazat jsou v tom prej hodne kortikoidy nebo co a to pry neni dobre tak ja nevim uz jsem too zkusila a nic (holtova mast atd ) PROSIM O RADU 😢

katyxq
2. aug 2013

@ajtulka kortikoidy ekzém neléčí, jen maskují příznaky, ekźem vlastně zatlačí pod kůži a po skočení mazání se obvykle vrátí zpět i s úroky, no a na akutní až mokvavou fázi ekzému dát olej do koupele ☹, chjo. Základem je najít alergen, u dětí to je ve většině případů potravina (pokud kojíš, tak ve tvé stravě) ... jako úplný základ si přečti http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... a pokud ti z toho nebude něco jasné, ptej se 😉

bosorka3113
2. aug 2013

Ahojte na mmb som u jednej pani citala recenzie Propolisovej masti od jej zakaznicok kt maju deticky s atopickym ekzemom, ze im veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi pomohol. Ak by ste chceli dam vam na nu kontakt ma otca vcelara a je to uplne prirodny produkt silnejsi nez co su v lekarni. Ja som to kupila polovicke na psorku a aj jemu kraaaaasne pomaha 🙂

lukava
2. aug 2013

@ajtulka na drahá mazání a kortikoidy se vykašli, to je jen doplněk léčby, chce to řešit vnitřně, náš kluk na tom byl stejně, kožaři nepomohli, až eliminační dieta při kojení, přesně jak píše katy ; ) teď je na dietě, bez zažívacích potíží a exém máme pod kontrolou, chce to trpělivost a vysledovat co mu vadí 😵

katyxq
2. aug 2013

@ajtulka Pro jistotu, pokud kojíš, tak se ti bude hodit i toto http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle... - s tím, že bezmléčnou dietu je nutné držet striktně (jinak nevysleduješ nic) a alespoň pro prvních několik týdnů diety vysadit i hovězí maso, sóju, karob (svatojánský chléb) a taky vejce a kuře ... prostě číst složení všeho, co sníš, u čeho nevíš složení, tak nejíst, bacha taky na kosmetiku (např. některé sprchové gely obsahují mléčné bílkoviny), velmi vhodné je i celkově pečovat o zdravá střeva, omezit lepek, sladké a brát probiotika, ta by mělo brǎt i miminko (něco silnějšího než BioGaia, třeba Swiss laktobacílky baby, Infants Dophilus)
.. a nebo kontaktuj @luthien.k, má poradnu pro AE 😉

isabell87
3. aug 2013

Ahoj holky, nám se AE objevuje pravděpodobnostně po mase - dlouho mi trvalo, než jsme to odhalili. Je tady taky někdo takový? Jak nahradit maso? Nebo ztratí se ta přecitlivělost časem?

martinka.pida
6. aug 2013

Zdravim z domaci sauny 😀.
Jak resite u deti v techto vedrech obleceni?V cem spi?
Potrebovala bych nejake rukavicky,ktere si dvouleta vzteklina v noci nesunda a neprodrbe je.Jak je nema,tak je do krve,takze musi mit overal s rukavicema a to je samozrejme zpocena a drbe se i tsk.

leedak
6. aug 2013

Ahojky holky.tak po dlouhe dobe se k vam zasa vracim.Mame doma 14 denni Marketku a cca pred 4 dny se ji na oblicejicku udelali bile tecky takove jakoby zapalene.ma to jenom na tvarickach.netvari se ,ze by ji to nejak svedilo ...ale bojim se aby takhle nezacinal znovu ekzem.Jinak hezky papa ,nema prujem ani nic jineho....
Mam zacit vyrazovat potraviny???nebo to muze byt jenom hormonalna reakce..Mam docela strach aby sme se nedostali do stejne fazy jak u segry:(
Dekuji za vsechny rady!!!!

ficekova
6. aug 2013

Ahoj holky. Jsem tady opět po půl roce. Doteď jsme měli více-méně klid, teda až na reakci na hexavakcínu. Posledních pár dnů, jak jsou ty vedra, se mi malý začína osypávat. Má to jen pod a za ouškama, na zádičkách, na bříšku a v oblasti gumiček plenky. Tchýně tvrdí, že jsou to potničky, ale ono to vypadá jako ekzém. Není to ale v našich typických lokalitách. Je možné, aby se po zapocení objevil ekzém všude možně, jen ne tam kde vždy? Mažu sudocreamem, ale bez změny. Celé dny běhá jen v plince. Máme doma 30 stupňů ☹

nika80
6. aug 2013

@martinka.pida našej malej dávame tiež overal na spanie a na ruky jej uväzujeme rukavičky, ktoré nám ušila svokra zo starých tričiek, sú na nich šnúrky, takže jej ich uväzujeme okolo ruky a nemá šancu si ich dať dolu 🙂
Kúpila som jej tieto rukavičky:http://www.prealergikov.sk/eshop/rukavicky-ekzem.html a podľa nich nám svokra šije stále nové a nové, pretože sa dosť špinia od premasťovadiel.

iina
7. aug 2013

Děcko především hodně promašťovat..
nekoupat každý den, voda zbytečně smývá ochraný film na kůži
nepoužívat zbytečně parfémované mastičky a mazání
před sluníčkem chráním lněnou košilkou volnou a zbytečně namažu ani ochraným krémem, pokud zrovna nemusím
do koupele mám olejovou lázen a teď se mi osvědčila ovesná koupel z DM..ale chce to vyzkoušet
pozor na psí chlupy a kočičí a to platí i se slinami
taky se vyvaruji zbytečně dráždivého tropického ovoce, držím heslo, co roste tady u nás je pro nás nejlepší..jídelníček pro atopické děti je super dostupná na stránkách o atopikách
oblečení pokud možno bavlna a bez zbytečných švů, pokud to hodně dráždí..
děti s ekzémem by se neměly potit a tak v tomhle teplém počasí je lepší nic, nebo tenká vrstva bavlny třeba o několik čísel většího oblečení
nechodila jsem do prašných míst a na pískoviště..nebo do veřejných baz´énů (Míša vždycky chytla molusku, je to viróza, která se právě vyskytuje u dětí s ekzémem..) raději přírodní koupaliště..
Takže celkově, střídnost, přírodnost a hodně lásky a trpělivosti...a uvidíte, že se to hodně zlepší..

do

iina
7. aug 2013

@leedak tohle vypadá na normální novorozenecké pupínky, mizí to během období 4-5 měsíců, jen pozor, nemačkat nezatrhnout, trochu to může vypadat, jako beďárek..holka to měla víc než kluci..a prostě ti pak přirozeně samo zmizí..🙂

kikiss
8. aug 2013

Pročítám zde Vaše příspěvky a je mi ouha, kolik dětí má problémy s ekzémem, včetně našeho Davídka. V současné době jsme od února na tom velmi bídně. V únoru dostal Davídek druhé neštovice, poprvé je měl potvrzené na infekčním ve třech letech, druhé chytil letos v únoru a i když ho viděli tři lékaři, tak poslední na kožním paní doktorka ho nejdříve léčila na svrab a tím mu totálně zničila pokožku a od té doby jsme na tom velmi bídně., bohužel má vnitřní i vnější kortikoidy. Zkoušíme co se dá, ale nic nepomáhá. Vyhýbáme se mléku, sýru, jogurtům, celeru, petrželi, rajčatům, čenseku. Peru mu nejdříve v prášku, pak propláchnu ještě v čisté vodě, máme vysavač antibakteriální, každý večer luxujeme postýlku, vytíráme Ecoverem, zuby čístíme pastou bez fluoru. Prostě zkoušíme co se dá, ale nic nepomáhá. Davídek má pořád nožičky plné pupínků, ani tak není kůže suchá, ale samý pupínek, který svědí a Dáda si to vždy rozškrábe, takže nyní má infekci a dostal antibiotika. Zatím druhý den a žádné zlepšení. Už jsme totálně vyčerpaní a nejhorší je, že ať se snažíme sebevíc nic nepomáhá. Chtěla bych kortikoidy vysadit, protože jak vidím, stejně nepomáhají, ale všude se píše, že se to nesmí udělat naráz, že by to bylo ještě horší, ale jak z toho ven, je to začarovaný kruh :(