Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

maja21041989
10. aug 2013

@salome_82 áno presne. bordové fliačiky so šupinkami. a škriabeeee to 😠

salome_82
10. aug 2013

@maja21041989 A nevyskúšaš čo zabralo nám? Volá sa to Lipobase, je to krém v hliníkovej tube, bez predpisu stojí 4 eurá, s predpisom 2 eurá. Dcérka mala strašne suchú kožu, nie a nie sa domastiť a tento Lipobase ju krásne zhydratoval. V začiatkoch som ju natierala aj 5x denne. Potom je ešte fajn Excipial mandľový krém, tiež je v tube a tiež sa dá kúpiť bez predpisu. Ja som dcérke dávala najprv ten, lenže to nebolo úplne to pravé.

maja21041989
10. aug 2013

@salome_82 a ten lipobase je čo za masť? a nemôže nám uškodiť?

miky
10. aug 2013

ahoj, bohužel i já se s největší pravděpodobností musím počítat mezi maminky miminka s atopickém ekzémem. Tomášek je plně kojené miminko a před necelými 14 dny nám byl diagnostkován AE. Již měsíc a půl před tím trpěl neustále průjmem a stolice byla brčálově zelená. Pediatrovi jsem to několikrát říkala, vlastně při každé poradně a nereagoval. Od té doby co se objevily průjmy, tak malý přesta prospívat. Za týden přibral jenom 20g. Po tom co jsem začala pátrat na internetu jsem vysadila mléčné výrobky (mléko, jogurt, sýry apod.) a stolička se nám zlepšila, dokonce za týden přibral 140g. V tomto období, kdy jsem vysadila mléčné výrobky se nám však ukázal AE. Mléčné výborky se snažím nejíst dál, ale AE se nám neusále objevuje na dalších a dalších místech. Teď by se dalo říct, že červené pupuníky má snad už všude. Od paní doktorky jsme dostali několik mastí, tekutý pudr apod., ale mám pocit, že čím víc mažu, tak tím víc je AE horší. Před 14 dny ho měl jen na ručičkách a nožičkách a po léčbě paní doktorky ho máme úplně všude :-/. Už nevím jak dál, bojím se, že ho to bude svědět a já to nepoznám, dyť 2,5 měsíční dítě mi neřekne co ho trápí. Jedna maminka mi doporučila koupele z černého čaje a 2x za den používat exomdu. Nemáte s tím některá zkušenost? AE je teď u nás ve fází zarudnutí a drobných červených pupínků. Paní doktorka mi nic o AE neřekla, takže nevím jestli teď musím pokožku vysušovat, nebo hydratovat.....prostě jsem v tom všem ztracená a tápám ☹. Malému dáváme probiotické kapky bio gaia a i já cca 3 dny jím probiotika.

monaanom
10. aug 2013

nám pomohla homeopatia- konkrétne homeopatka. odmietala som dávať malej hormonálne masti za čo ma lekárka odsudzovala. pochopila až ked malú videla bez ekzému.

maja21041989
10. aug 2013

@monaanom čo konkretne z home ste brali

monaanom
10. aug 2013

@maja21041989 to nám dala homeopatka, ona dáva svoje. prebiehalo to presne ako povedala. a som jej ozaj vďačná.

salome_82
10. aug 2013

@maja21041989 Lipobase sa používa ako masťový základ zarábaných mastičiek a tiež ako premasťovadlo pri používaní kortikoidných mastičiek. Ja som sa kožnej pýtala, či ním môžem dcérku natierať a odsúhlasila mi to. Ja som totiž odmietla kortikoidy a ona mi na to povedala, že tým pádom nemá čo dať. Potom sme sa rozprávali o rôznych krémoch a mastiach a došla reč aj na Lipobase. Ak máš pochybnosti, tak sa tiež najprv poraď s kožným a uvidíš 🙂

salome_82
10. aug 2013

@miky Dcérke na to začervenanie pomáha čierny čaj. Každý deň ju v ňom kúpkame a keď zabudneme kúpiť čaj a len dva dni ho nedáme, už sa jej to znova červenie. Keď dojčíš, musíš dávať pozor na alergény v tvojej strave a úplne sa treba vyhýbať mlieku, vajciam a čokoláde. Pri praní oblečenia treba dávať do posledného plákania ocot. Prípadne skús zmeniť aj prací prostriedok. Pokožku treba hydratovať a premasťovať aj niekoľkokrát denne (napr. pri prebaľovaní). Kozmetika z drogérie je úplne nevhodná. Vodu na kúpkanie treba dať vlažnú a treba sa vyhýbať prehrievaniu telíčka a veľkým teplotným výkyvom, ani veľký chlad nie je dobrý. Očkovať je možné len vo fáze ukľudnenia ekzému, keď nie je koža začervenaná a po očkovaní je veľká pravdepodobnosť vzplanutia ekzému, tak s tým treba rátať - toto nie je protiočkovacia lobby, ale fakt. Tiež, ak sa má ísť dieťa očkovať, je potrebné aby aspoň dva týždne nepoužívalo kortikoidné mastičky, ak ich používa. Celkovo je tam individuálny prístup. Píšem to preto, lebo synčeka máš vo veku, keď by mal byť očkovaný.

danim
10. aug 2013

dnes som sa docitala, ze na ekzemy je super olivovy olej.. je na tom nieco pravdy.. lebo ja mam na prste na ruke... a odkedy pouzivam len olivove mydlo- ekzem nemam vobec 😉 skuste aj detom

maja21041989
10. aug 2013

@salome_82 ďakujem za radu. Určite ten lipobase vyskúšame 🙂

salome_82
10. aug 2013

@danim Olivový olej ako prísada je OK, ale pozor na čistý olivový olej, pri dlhodobom používaní pokožku vysušuje. Maminy veľmi rady natietajú svoje bábätká olivovým olejom, lebo je to prírodný produkt a ani nevedia ako im v skutočnosti škodia.

danim
10. aug 2013

@salome_82 ja mam skusenost len s tym mydlom- ako prisada ako pises... to dnes manzel tu cital na nete clanok.. a tam bol ten oliv olej- tak som si to s tym spojila... ozaj olivovy olej pre babatka - ma v tomto spojeni ani nenapadol 🙂 ja to doma mam, ale detom som to nedavala.. instinkt mi hovoril, ze ak hydratovat tak mliekom.. olej ostane na povrchu a upcha pory.. dtto mi povedala aj kozna lekarka

katyxq
10. aug 2013

@miky vysadila jsi i hovězí maso, sóju, karob (svatojánský chléb) a skryté mléko (mléko obsažené v různých potravinách - nutno číst složení, zrádné je např. pečivo, tady je rozepsané, kde všude a pod jakými názvy mléko může být http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle...)

katyxq
10. aug 2013

@maja21041989 je třeba hledat příčinu ekzému - u malých dětí obvykle potravinové alergie (http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...), případně reakce na kosmetiku, prací prostředky

miky
11. aug 2013

@salome_82 očkování jsme zatím s pediatrem odložili, ale děkuji za upozornění, budu tedy dbát na to, abychom neočkovali dříve než dostaneme ekzémek pod kontrolu
@katyxq mléko jsem přestala pít, hovězí také nejím, ale s tím pečivem mě to nenapadlo ☹. Jím normální chléb koupený v prodejně. Existuje tedy vůbec nějaké pečivo co budu moct jíst?

miky
11. aug 2013

a ještě mě napadlo, čím tedy můžu doplnit vápník do stravy, když nemůžu mléčné výrobky? Objednala jsem si rýžové mléko a koupila tabletky vápníků vhodné pro kojící maminky, ale mám prostě strach, že mlíčko nebude dostatečně výživné. Když kvyůli AE nemůžu téměř žádné ovoce - krom tedy 1ks jablka za den (žádné další doporučení mi paní doktorka nedala). Ach jo, je to tedy pěkně naprd, než člověk sežene všechny informace, alespoň že je ten internet a mám se s kým poradit.
Teď mě ještě napadlo a jak je to s máslem? Je mi jasné, že klasické máslo nesmím, tak jsem si koupila Floru a teď koukám, že je v ní sušené podmáslí ☹. Existuje vůbec nějaká náhrada másla, aby byla úplně bez mléka?

salome_82
11. aug 2013

@miky Budeš musieť napadnúť nejaku predajňu zdravej výživy. Existuje veľa rastlinných náhrad, ale tam tiež treba dávať pozor, lebo napr. taká sója je alergén. Namiesto chleba môžeš jesť nemliečne kaše (tiež nájdeš v zdravej výžive) alebo potom existujú také tie chlebíky, neviem ako sa tomu nadáva, my to voláme rambo keksy 🙂 Existujú ryžové, kukuričné, pohánkové... Vitamíny budeš musieť umelé, mne sa osvedčila chlorella a ekzematikom sa tiež odporúča mladý jačmeň. Ale priamo deti to nemôžu konzumovať, jedine skrz dojčenie. Ja sa momentálne chystám stravovať podľa princípu 5 elementov.

miky
11. aug 2013

@salome_82 je blbý, že jsme z malého městečka a tady nic takového není ☹. Budu muset poprosit mojí mamču, aby se zastavila v prodejně. Ty chlebíky vím asi jaké, já tomu říkám "polystyren", ty jediné tady u nás v krámě mají, tak kdyžtak v pondělí hned zaběhnu. Princip stravování podle 5 elementů, neznám (přiznám se, že slyším poprvé), to je nějaká dieta?

miky
11. aug 2013

ještě jsem si vzpomněla, nemáte některá zkušenost s YBE krémem? Dostala jsem na něj doporučení, že je to zaručený všelék, tak nevím jestli také nevyzkoušet. Já jsem opravdu teď ve fázi pokusů a omylů ☹. Třeba jenom to promašťování, nevím kdy mám během dne promastit, abych malého zase moc nemastila a naopak mu neucpala pory ☹. Řekla bych, že tohle všechno mi měla vysvětlit paní doktorka a ne, abych to sama někdě zjišťovala ☹

katyxq
11. aug 2013

@miky existuje - jen je potřeba číst složení (někteŕy chleba, rohlíky jsou OK, jiné ne, já kupuju radši jen balené pečivo, v supermarketu mění čas od času dodavatele a ptát se pokaždé, to se mi nechce, neb to personál obvykle zaskočí a nebývají výkvět ochotnosti) a nebo si upéct vlastní 😉

katyxq
11. aug 2013

@miky precti si všecky díly toho seriálu članků, co jsme dala odkaz výše pro @maja21041989 - najdeš tam, jak má eliminačni dieta vypadat, jak mít dostatek vápníku, co na jakou fázi ekzému mazat atd., případně přijd do skupiny Vaříme a nakupujeme pro potravinové alergiky, tam je inspirace docela dost 🙂

gooobi
11. aug 2013

@katyxq preco je karob nevhodny?

katyxq
11. aug 2013

@gooobi přǐbuzný sóje, reaguje na něj cca třetina alergiků na BKM, pokud nevíme, co ekźem způsobuje, je lepší ho vysadit taky (mimochodem ho obsahuje kaše Sinlac, i když to doktoři alergikům doporučují, já bych ji nedala i kvůli obsahu cukru)

gooobi
11. aug 2013

@katyxq tak to si ma nepotesila.... Aj tak dakujem za info 😝

modrofuzik11
11. aug 2013

my sme nastastie stale v pohode. kubko ma suchsiu pokozku, ale kremujeme dobrymi mastnymi mastami. najma bepanthen nam dobre robi. nasa znama ma vsak syna, ktory teda neviem, ci ma atopicky ekzem alebo je alergicky na slnko. videla som ho a nema to pekne. najma v zahyboch na rukach a pod kolenami. neviem, co jej poradit. mate recept?

nika80
11. aug 2013

@martinka.pida našej dávam rukavičky aj keď má krátky rukáv a zatiaľ si ich nedokázala dať dole. Svokra mi ich ušila s dlhšími šnúrkami ako sú tie originál a obmotám jej ich okolo zápästia aj 3x a spravím uzlík. Možno ich treba troška silnejšie zatiahnúť.

leedak
12. aug 2013

holky prosim ,prosim je to novorozenecke akne nebo zacinajici ekzem:((@luthien.k @katyxq

luthien.k
12. aug 2013

@leedak na nějaké závěry je brzo. Sklon k zánětu tam je, takže bych použila na lehkou hydrataci klasiku - Sudocrem, Bubchen na opruzeniny apod. S alergeny to zatím jen nepřehánět a uvidíš, jak se to vyvine.

leedak
12. aug 2013

@luthien.k jses moc hodna dekuji.a mam zacit vysazovat potraviny.nebo jenom omezovat.mazu to sudocremem.ale zadna zmena ma to cca 7 dni.ale neskrabe se.ani nema prujem,ani brisko ji neboli .vubec nic ..