Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

renulianka
3. feb 2014

ahojte mamičky chcem sa opýtať na radu pomoc už som zúfalá môj syn má atopický exzém do teraz to bolo v pohode ale posledné 5 mesiacov je to stále horšie stále lekár kožný, kontrola maste atd. nič nie je lepšie bude mať aj liečenie ale až pred letom skôr sa nedá asi pred piatimi rokmi sme boli aj na preliečení v Košiciach v nemocnici tam bolo tiež super len už si neviem ktorá nemocnica to bola asi sa budem musieť pýtať aby ho moja lekárka poslala na preliečenie neviete mi poradiť dobré recepty alebo lekára na východe Slovenska tiež som počula že zaberajú aj homeopatiká velmi pekne dakujem za rady a pomoc. pa emoticon

zuzzankka
3. feb 2014

@anusicek01 dobrý deň, mojej dcérke našli alergiu po testoch tiež na vaječný bielok, čo všetko ste vy vylúčili zo stravy??? pomôžete???

kristynka4
3. feb 2014

@kam.zyk ještě jednou děkuji za rady. Doufám, že se ekzém zase brzo neukáže 🙂

demo
3. feb 2014

@kam.zyk mazala som dlho, ale vzdy iba ked sa extremne pohorsilo. nie tak, ako odporucali doktori preventivne a niekolko tyzdnov v kuse. ked bolo zle, natrela som napriklad vecer a potom uz dlho zase nie. Vzdy mu to zabralo z vecera do rana.

martinka1981
3. feb 2014

@zuzzankka treba vylučiť všetko kde sa nachadza vaj.bielok. To znamena že čitať všetky etikety na potravinach a skusiť si otestovať žltok. Mojej malej vyšla slaba alerg.na vaj.bielok. V skutočnosti ma reakciu silnu. a netoleruje ani žltok. Zvracia z neho do pol hodiny po zjedeni. Taktiež pozor na kuracie mäso...skrižena reakcia . ale treba otestovať...

martinka1981
3. feb 2014

@demo hmm...hotovy zazrak čo ☹

demo
3. feb 2014

@martinka1981 hej hej, zazrak s pribalovym letacikom ako mensia brozura a tam vypocet rizik...

martinka1981
3. feb 2014

@demo ☹...naša kožna si ho nechava ako tromf v rukave 😝 😖
najnovšie nam dava vzorky Skin cap...že aky super neškodny 😠

zuzzankka
3. feb 2014

@kam.zyk Dobrý deň,
vrátila som sa k vám po radu.... Dcéra má 3.rôčky, asi od cca jedného roku, možno trochu skôr sa začali objeavovať suché miesta na tele, nožičkách, tváričke, neskôr jej to začalo v záhyboch rúk, nôh, zápästiach červenať..Na tých miestach má aj stvrdnutejšiu kožičku... Zhruba v jednom roku jej spravili krvné testy na alergiu, kde jej vyšiel pozitívna alergia na vaječný bielok. Chodíme aj ku kožnej, vždy to bolo iba o mastičkách ako : Linola - fett olbam do kupela, Oilatum, afloderm, protopic, advantan, hydrocortison, na premasťovanie ac. lacticum, ichtiamol masť...
Od alergologičky sme mali: aerius - nepomohlo, zenaro užívala dlhodobo, ale mala som pocit,že to už nemá žiadny vplyv....
Pred týždňom sme museli ísť do nemocnice, lebo stav sa jej rapídne zhoršil..
Mala zvýšené zápalové parametre, z výteru kožičky našli zlatého stafylokoka... Už jej vadilo čokoľvek čo zjedla...Takže sme nemohli vylúčiť to, čo by jej zhoršovalo stav...Tie červené miesta mala vyškriabané do krvy so začínajúcim mokvaním..
V nemocnici brala týždeň: zinat 3ml x 2
ditiaden 3 x 1/3
premasťovali ju : kys. mliečna
ichtiamol masť + locoid
Po týždni sme šli domov,lebo ju dali dokopy...
Lenže sme týždeň doma, všetko robím ako ma v nemocnici naučili ošetrovať jej kožičku a už vidím, že začína mať yapálené miesta - zápästia, záhyby, okolo očiek...
Snažím sa variť dietne, eliminujeme alergény... A aj tak niečo stále nie je v poriadku..
Ráno krátky kúpeľ v hypermangáne, premasťujem s kys.mliečnou, itiamol.masťou na červené locoid, berie 1/3 ditiadenu 2x denne...
Čo môžem ešte pre svoje dieťa urobiť.... som absolútny laik,ale pomôcť určite chcem...
ďakujem Zuzana

cokoladqa
3. feb 2014

@martinka1981 tak mas na nic alergologa...

martinka1981
3. feb 2014

@cokoladqa uz nemam žiadneho 😉

felicita1410
4. feb 2014

Ahojte,
v našej rodine sme atopici dvaja. Ja a môj synček. Veľmi sa nám osvedčila klasická modrá indulona, veľmi vám ju odporúčam!!!!!! Treba ale natierať pravidelne, stačí na večer. Pokožku nám upokojuje aj ovsený kúpeľ. Krásny dník 🙂

kam.zyk
4. feb 2014

@valentynkaa07 Ano, zapocení = vlhko teplo. A to jsou ideální podmínky pro kvasinku. A taky je to čas namazat Bubchen krém na kojence kulatá dóza, stahuje přebytečnou "potící" vlhkost a je po problému 🙂

kam.zyk
4. feb 2014

@zuzzankka protože jí v nemocnici dávali kortikoidy, takže zánět , potlačený kort.dovnitř, teď vyjíždí na povrch. V nemocnici dostanete spolu s ATB mastí taky kortikoid, ono se to dává souběžně a výsledek teď vidíte. A navíc ty kortikoidy sama dáváte v dobré víře, protože vám to tak řekli, ale je to chyba, kortikoidy snižují obranyschopnost vlastní kůže, takže jste v bludném kruhu.

Až přestanete mazat kort., vyjede na povrch kůže zánět ,který tam te´d je, ale je potlačený pod kůži tím Locoidem. Zánět pro tělo je extrémně nevýhodný a proto se ho tělo chce zbavit. Přestat mazat kortikoidy a nechat to být, ať to zarudne (zánět vyjede na povrch) a tělo to vyloučí, je jediná možnost. Na zdravém místě když dáte ten krém s kyselinou mléčnou - co to dělá? Je to bez reakce?

salome123
4. feb 2014

@zuzzankka ahoj, tak to sme na tom podobne. alergia na bielok (+arasidy) a reakcia na takmer kazde jedlo ☹ alergologicka hovorila, ze ma asi skrizene reakcie, ale ja fakt uz neviem. dnes sa vysypala z banana a vcera z bryndze a popri tom ma "stály" ekzem... nie je to sice nic strasne, ale aj tak som z toho na prášky.
neviem ti poradit, my tiez stale len tápame... idem skusit vylucit akekolvek mliecne vyrobky zo stravy (aj ked uz ani nedufam, ze by to mohlo pomoct)

salome123
4. feb 2014

@zuzzankka takze v nemocnici ste nemali ziadnu speci dietu?

martasek84
4. feb 2014

Malá má tři měsíce a osypala se mi na obličeji + se velmi oprudila na krku, má tam takové sytě rudé fleky. Já mám sama AE a pro dr. to byla hotová věc, že malá ho bude mít taky. Je mi jasné, že je tam dispozice, ale smířit se s tím nehodlám. Začala jsem od pátku držet eliminační dietu. Hnedka v sobotu se jí to uklidnilo. Mažu ji Biodermou. Držela jste některá tuto dietu? a pokud ano, tak jak dlouho? braly jste k tomu nějaké vitamíny?

zuzzankka
4. feb 2014

@kam.zyk musela som počkať,kým deti zaspia..
Tak už dnes som teda mastila len kys.mliecna a ichtiamol bez locoidu.
Čo som si všimla, tak zápal má na zápästiach, na krku, začína jej červenať chrbatik a v bedrovej časti a okolo kociek. Dnes som ju vykupala v hypermangane a linola,cez deň premastena kys.mliecnou.Ale neviem,či táto masť jej stačí, skôr by som možno prijala niečo čo ju premasti,ale aj hydratuje...
Ona keď bola menšia veľmi veľa pila tekutín, možno to malo nejaký vplyv. Nebola až tak suchá..
No a už mala za sebou zlú noc,kedy sa skrabala,bola nervózna,placliva...takže už som v strese aj ja.
Tá vaša posledná otázka, mysleli ste kys.mliečnu a ichtiamol??
Musím povedať,že teraz som si nie istá,ale možno má tu kozicku jemnejsiu....ale musím teraz priznať,že som sa stale sústredila na tie horšie miesta a tie zdravé som si až tak nevsimla.

martinka1981
4. feb 2014

@martasek84 o jednu stranu dozadu su linky ...treba si prečitať...myslim si každa z nas si tou dietou prešla...a držala ju podla potreby....v tych člankoch od kam.zyk sa vela dozvieš.

kam.zyk
4. feb 2014

@martasek84 kdyby něco , jsem autorka té elimin.diety (i těch článků , c o sem ženy háží na ně link), klidně se zeptejte. Držte to do zklidnění a pak už můžete nasazovat nové potraviny- vždy 3-4 dny jedna potravina (můžete začít třeba vejcem).

Vitamíny- to až kdybyste zjistila, že je reakce na BKM, tak pak si řekneme víc. Jinak se dá vše dodat stravou.

martinka1981
4. feb 2014

@zuzzankka aku mate tu kys.mliečnu? lebo su dva druhy. jedna je taka mastna žlta a potom taka biela ale o tej vie len malo lekarov 😀
ta biela je super...premasti a hydratuje zaroven....neviem odkial si....v Ba sa da kupiť bez predpisu v jednej lekarni. Ak treba napiš mi ip 🙂

zuzzankka
4. feb 2014

@salome123 dobrý večer, v nemocnici mala papala:
Zemiaky väčšinu týždňa, raz ryza, rezance bez vajca, kuracie mäso, so zeleniny ibamrkva a kalerab postruhane a to mala v polievke, alebo aj v hl.jedlé.
Príklad: zeleninova,slizova polievka ( mrkva,kalerab)
zemiaky, kút.mäso s mrkvickou a hraskom na stave.
Bez korením trochu solene

kam.zyk
4. feb 2014

@zuzzankka Najela bych na Eucerin omega 12% tělové mléko, a budete potřebovat zinek (zinková mast). Na sražení zápalu.

Ano, myslela jsem - jestli na zdravé kůži nedělá ta promazávací mast s kys.mléčnou nějakou reakci.

zuzzankka
4. feb 2014

@kam.zyk no myslím,že nie,nerobí...Ale zajtra si to skusim všímať,hlavné teda ak nedám kortikoid.
Teraz môžem len počkať kým jej ten zápal vyjde von?premadtit s kys mliecnou, ichtiamolkou a s eucerinom medzi tým? + zinok na červené miesta??

Je niečo,čo by jej uľahčilo svrbenie?
A ešte, malá by som začať s eliminaciou jedla,kedze viem ze okrem vajíčka jej vadia aj iné veci,len nevieme ktoré presne.

zuzzankka
4. feb 2014

@martinka1981 no bola som ju pozrieť a fakt som si nie celkom istá,ale tá masť je bledo zltkava...
My sme z TO,ale do BA budeme chodiť k alergologovi a asi aj ku kožnej.Nad tým ešte premýšľam,lebo neviem ktorú by som mala osloviť.

demo
4. feb 2014

@zuzzankka neviem ci ma vyznam cestovat kvoli alergologii a dermatologii do BA. Tie postupy budu rovnake - kortikoidy - protopic - aerius a popieranie suvislosti ekzemu so stravou.

salome123
5. feb 2014

@zuzzankka a vies aspon, ktore potraviny urcite toleruje? mne uz dochadza fantazia. s akou-takou istotou viem, ze jej nevadi uhorka a maso. my mame nevyhodu aj v tom, ze tym ze je alergicka na arasidy, tak musime vyradit zo stravy aj vsetky strukoviny. nasa mala aj dost zlu reakciu aj na karfiol (takze jej uz nedavame ani nic podobne ☹ )

a tym, ze malej na alergologii zistili len to co zistili tak nema asi velky vyznam menit alergologov a dermatologov. je to vsetko na našich pleciach. my sme dokonca boli aj pri lekarke v srobarovom ustave, kde sa taketo veci liecia a velmi nam nepomohli ☹

zuzzankka
5. feb 2014

@salome123 najskôr som chcela napísať,že jasne,ale až také ľahké to nie je,lebo pred nemocnicou jej vadilo všetko čo zjedla, v nemocnici tolerovala jedlo,ktoré som spomenula,ale potom ma napadli,že brala veľa liekov,masti,čo jej ten zápal potlacali,takže teraz idem od začiatku.píšem si denník,čo zjedla jazdy deň a kde som videla reakciu.najhoršie je,že reakcia môže nastať,nie z toho čo zjedla dnes,ale včera...
Pôjdem podľa tej diéty,čo som našla na nete,myslím,že tu aj koluje ten link...inak to nevidím...

kam.zyk
5. feb 2014

@zuzzankka Ano, teď počkejte, až zápal vyjde ven a mezitím mažte, jak píšete.
Svědění ulehčí antihistaminika, dala bych Zyrtec nebo Fenistil.

A tu eliminační dietu - najela bych na ní, to jo. Vysadila bych ale pro začátek jen BKM, vejce už je vysazené, a s těma BKM musíte vysadit taky zkřížené potraviny, tj.luštěniny mák semínka ořechy.