Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

blandik
9. mar 2014

@kaja73 - jj, přesně tak, docela situaci sleduji a nestačím se divit...

demo
9. mar 2014

@macinka13 myslim, ze ockovanie je pre zdrave deti. dnes by som dieta s naozaj zlym ekzemom, alergiou alebo inak oslabene ockovat nedala. dnesne deti nie su take odolne, ako deti v case ked sa plosne ockovanie zavadzalo. a suhlasim s @kaja73, sucasna medicina podlieza vlastne pravidla a ockuje uz aj deti s oslabenym imunitnym systemom a alergikov s tym, ze o par rokov sa vyhodnoti, co to s touto generaciou urobi.

dlugi
9. mar 2014

Ahoj, ráda bych touto cestou poprosila váženou paní "kam.zyk", jestli mi poradí s ekzémem dcery. Ekzém se vytvořil na zápěstí pravé ruky na začátku loňského léta. Když nad tím přemýšlím, tak se v tu dobu událo více věcí najednou - dceru jsem mazala mastičkou s kortikoidy (ale na jiném místě-na obličeji), přestala jsem kojit a začala dávat umělé mléko Nestlé Junior. Za dva měsíce na to dostala dcera zánět ledvin. Nyní je dcera v pořádku, ale s ekzémem stále bojujeme. Vyzkoušeli jsme spoustu mastiček (s kortikoidy) než jsem zjistila, že to vůbec nepomáhá, proto jsem přestala chodit ke kožnímu. Ten mi řekl, že jde o kontaktní ekzém a že mám vypozorovat co jí vadí, ale mastičky nasazoval dá. Nyní jsem vyměnila prací prášek (lovela gel), přestala jsem dávat umělé mléko a jogurty (jedná se o týden-takže zatím změny nevidím). Nyní ruku mažu buď modrou indulonou a nebo mastičkou "lipobase", ale ruka je chvíli klidná (světlá, ale stále se šupinkama) a chvíli podrážděná (zarudlá) a svědí, tak že dcera ruku strašně škrábe. Nyní se začíná dělat ekzém i na druhém zápěstí. Také musím napsat, že má dcera velmi ráda kyselé okurky, pomeranče a tak podobně všechna kyselá jídla. Posílám nějaké fotky, pro posouzení a velmi prosím o jakoukoliv radu. S díky budu čekat na váš příspěvek.

aduska8888
9. mar 2014

@kam.zyk zdravim....po cca 3-och dnoch pridavam foto....prva fotka je ta spred troch dni,druha je z dnešneho dna....napiala ste,že je to kvasinka,takže sme vysadili mliečne,aj sladke....a potierali sudocremom...akurat ten hylak bol trochu problem....nebral sa podla davkovania presne lebo čo to vyplula...dakedy vyplula aj cele.....no ja mam pocit,že je to stale take červene,dakedy červenšie,dakedy menej....ten hylak asi bolo potrebne brat fakt podla pribaloveho letaka aby to zabralo,však?neda sa niečim nahradit?asi to bez neho nepojde však?

palcullka
9. mar 2014

@kam.zyk Pekný večer prajem 🙂 už mi pomáhate pri liečbe synčeka ... ložiská sa mu lepšia - natieram sudocremom, skúsila som aj bambucke maslo + sudocrem a biodermu + sudocrem, len mu to zas trosku scervenelo tak davame zasa iba sudocrem ... tie ložiská má najmä na ručičkám ale na nožičkách má taký výsev (dnes sa mi to konečne podarilo poriadne odfotiť) a chcela by som Vás poprosiť o radu čo to môže byť a čo s tým a malého ho potroške svrbí - je to stále tá kvasinka ako na ručičkách? ... a ešte sa chcem spýtať že včera som kúpila omylom Biodermu atoderm parfumovanú (ale to som zistila až keď som ju použila) a či to môžem dať synovi alebo radšej nie a kúpiť mu tú Biodermu atoderm PP ... ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

palcullka
9. mar 2014

@kam.zyk šak som tú fotku zabudla ... tak tu je 🙂

euka210
9. mar 2014

@kam.zyk Advantan som davala asi 4dni, predtym tiez par dni, ale medzitym bola prestavka par dni. Vcera vecer sa mi to uz videlo celkom ok, tak som nedala a rano to bola zase. V podstate je to takto dookola.

sweettweety
9. mar 2014

Ahoj, chci se prosim zeptat, dcera 9mes. ma na nozichach a bocich svetle cervene, supinate a na omak drsnejsi flicky. Ptali jsme se dr a pry to neni atopicky ekzem, ale jen detsky a mame to promazavat. Ted par dnu se mi to zda horsi, po koupani a po namazani to vic vyleze (koupila jsem Biodermu PP). Prosim chce to mazat spis mastnejsim, nebo sudocremem apod? Diky!

kam.zyk
10. mar 2014

@marek4800 Linola a navrch hodně slabě Sudocrem, na ty očka ozkoušejte , jeslti nebude stačit samotná Linola, tady s krémy šetřete.

Mléko a mléčné výrobky a sladké je to, čeho je třeba se teď vyvarovat především. Ta vejce zkuste zavést do jídelníčku, a uvidíme, zda na to reaguje. Probiotika jste nasadila naprosto perfektně a dávala bych taky Hylak.

kam.zyk
10. mar 2014

@sweettweety to chce fotky, kdyžtak je vložte.

@euka210 tohle právě dělá ten aDVANtan, a je to logické, je to kortikoid a ten vždy funguje tak, že potlačí pod kůži příznaky (atopický zánět neboli ekzém) = potlačí jedy pod kůži = a ty zas tělo vytlačí, hned jakmile přestanete mazat. Dokud se maže kortikoidem, kam patří i ten Advantan, tak je vpodstatě ten ekzém neléčitelný a hlavně nevyléčitelný.

@dlugi Velmi důležitou indicií tady je ten zánět ledvin. Vaše dcerka je velmi citlivá na bílkoviny kravského mléka. Tam se udála jedna zásadní věc- přestala jste kojit a nasadila UM. To je spouštěč (kontaktní ekzém to skutečně není.)

Dobře jste vysadila mléčné výrobky, bude to změna přechodná a cca za 2-3 týdny zařadíte jogurty a tvrdé sýry zpět do stravy, ale nyní striktně ne. Nasaďte probiotika Infants Dophillus, a taky Hylak - opět- dočasně, ale ted je to hodně důležité.

Kyselá jídla nevadí, nebo v celkovém kontextu vadí minimálně.

Mazání: VYSADIT Lipobasi, to opravdu není to ono. Nasaďte Eucerin omega krém na obličej Atopic Control a pořiďte zinkovou mast, tou navrch na ten Eucerin slabounce namažte.

Do 3 dnů dejte vědět, nebo raděj průběžně. Možná budeme potřebovat genciánu, to ještě v tuto chvíli nedokážu říct- až jak nám zaberou zmíněná opatření.

kam.zyk
10. mar 2014

@aduska8888 Ten Hylak - mizí nám to i tak - neboli, netřeba - a mažte i nadále Sudocremem. Genciána k mému překvapení stále netřeba, to kvasinkové ložisko se pěkně hojí i tak, neboli jen Sudocrem mazat.

kam.zyk
10. mar 2014

@palcullka Biodermu Atoderm použít můžete, to je OK. Nelíbí se mi ten výsev na nožkách. Takhle totiž vypadá kontaktní reakce - nepoužíváte aviváž, nebyla změna pracího prášku, nenosí punčošky hodně upnuté na těle? Neobjevilo se to po koupání?

Toto každopádně není kvasinka. Přemýšlejme, po čem se to mohlo objevit, jaká změna oproti dřívějšku nastala, že toto naskočilo.

salome123
10. mar 2014

@macinka13 co sa tyka ockovania tak aj napriek AE nas zacokovali (3.hexa).nemala na to vobec ziadnu reakciu, dokonca ani horucku. ekzem, teda nasa kvasinka, sa jej nezhorsila. tym, ze tiez mame alergiu na vaj.bielok tak ockovat MMR nebudeme. priamo v pribalovom letaku je napisane, ze MMR vakcinou sa nema ockovat ak dieta reaguje alebo v minulosti reagovalo na vaj.bielok.

soneta
10. mar 2014

@kam.zyk dobrý deň,
neviete mi prosím poradiť ako sa zbaviť vírusových bradavíc na zadočku malej, čím to potierať? okrem toho má malá od 3 mesicov AE. Natierame podľa vašich rád a vyradili sme všetko s BKM. Teraz sa nám darí udržať ekzém celkom dobre až občas na malé ložiská. Vopred ďakujem za radu. Pekný deň

mizulienka
10. mar 2014

@kam.zyk ahoj, chcela by som ta pekne poprosit o radu, mala brala od 21.2. antibiotika (10 dni) lebo jej sterom potvrdili vyskyt zlateho stafylokoka a aj kortikoidnu mast (6 dni). Rano berie Aerius 2,5ml, Biogaia a vecer Zyrte 7 kvapiek a premastujeme ju Avene Xera Calm. Ma potvrdenu aj alergiu na roztoce a hranicnu na vajecny bielok a brezu...

Asi tak 2 dni po dobrati ATB sa jej znova zacali na kozi robit take zdrurene cervene miestecka, ktore si zacala skrabat a zo dna na den jej koza bola horsia a horsia. Teraz je nieco vyse tyzdna bez liekov a kortikoidnej maste a je v hroznom stave, zasa sa vratili stavy, ze sa celu noc skriabe, je podrazdena, placliva...

Prosim ta porad mi, co by sme s tym mohli robit, ja uz vazne neviem, co robim zle, alebo co zanedbavam, ale nemozem sa pozerat, ako sa s tym trapi ☹
Prikladam fotky, aj ked to nie je velmi dobre vidiet, ma to v horsom stave ako to vidiet na fotkach...
Vyzera to podobne ako na fotkach od @dlugi, len este viac rozskriabanejsie a zapalenejsie....
dakujem velmi pekne.

palcullka
10. mar 2014

@kam.zyk maly to uz ma vys mesiaca ... zacalo to svrbivym vysevom pod plienkou ... menili sme mu plienky a tato reakcia sa objavila asi po tyzdni ich pouzivania tak sme mysleli ze reakcia na plienky (zhodou okolnksti sme v tom case boli aj na poradni a aj pediatricka povedala ze tp vyzera byt reakcia na to) ... mazali sme mu tl stale sudocremom a vratili sme sa k starym plienkam a zacalo mu to miznut ... lenze potom sa to objavilo trosku na lytku a na stehne zo zadnej strany a tak som sa objednala koznej a ta zhodnotila ze to sa uz formuje atopicky ekzem ... no a malemu sa to pomaly zacalo rozsirovat na celu nozicku, na jednej rucicke (tej kde ma tie velke loziska) sa mu to tie objavilo na predlakti z bocnej strany a aj trosku na druhej nozicke ... na tej rucicke uz to takmer nema ....

A este sa to objavilo v case ked mal zapal spojiviek a kvapkali sme mu uniflox, mal tosku kasel tak som dala par lyziciek tymianoveho sirupu a cajiku - to som si myslela ze mu mohlo uskodit ... ale ma to uz vyse mesiaca a uz nic z toho nedavame ... uz vyse polroka perieme v mydlovych orechoch bez avivaze, pancusky nosi iba 100% bavlnu ... a sem tam ma takytl silensji vysev sem tam to ma trosku lepsie ma cerveny vysev a vysev vo farbe pokozky a nic sme pritom nemenili tak neviem ... ako sa mu to tak objavilo tak sme drzali eliminacnu dietu potom jeden vikend som ju uplne porusila a teraz sme zase na diete ... moze to byt aj z jedla? Mozem to niecim mazat?

salome123
10. mar 2014

kočky, vcera sme boli v podhajskej pokukat nejake domceky a samozrejme sa okupat aj v tej "zazracnej" vode... moje obidve "atopicky" ale vcera porusili dietu, takze neviem povedat ci to malo nejaky vyznam. kazdopadne, ta starsia je uz 3t vysypana (vyrazky zacali na chrbte, a presuvaju sa na brucho, najnovsie koncatiny) a tej po kupeli z casti zmizlo zacervenanie na nohach.
ta mladsia, kvasinkova, mala zacervenanie hned ako sa ponorila do vody...tak neviem ci to reagovalo alebo co, ale vecer to mala rovnako zle, ako vzdy ked bezuspesne zaradujeme novu potravinu do jedalnicka ☹ vcera sme jej skusili dat kukuricu a cele zleee 😨

mizulienka
10. mar 2014

@salome123 ked som bola s malou v nemocnici na kramaroch, boli tam 2 male deticky, ekzematici, ktori sa niecim nakazili v podhajskej, boli 2 tyzdne na infekcnej izbe.
Neviem, ci taka nakaza hrozi kazdemu, ale ja sa pre istotu podhajskej vyhybam...mozno to ine maminy vyvratia, je to len moj nazor 😉

marek4800
10. mar 2014

@kam.zyk Dakujem za odpoved ale tu Linolu som dávala ale stále to mala také červene a zapálene, tak som jej večer na to dala AtopiControl crem na očko a na líčku na tie ložiska som dala ešte na vrch sudocrem ,ráno to mala o hodne lepšie ale ta ruka jej stále červene a je dosť zapálená tam davam linola + sudocrem neviem či je to tým že ta linola je dosť mastná, neviem či čistý sudocrem jej to nevysuší veľmi. Probiotika mam dávať + ešte hylak alebo len hylak.Na telíčko jej dávam 2 krat za den linolu lotio lebo máme dosť suchu kožu, ak ju natriem raz tak to jej nestačí no uvažujem či nezmeníme na Eucerin len sa neviem rozhodnuť či ten Atopicontrol alebo bude lepšie Omega 12% mam pocit že ta linola jej kožu premasťuje ale nehydratuje

sweettweety
10. mar 2014

@kam.zyk tady pridavam fotky, je to z mobilu, tak horsi kvalita. Diky

sweettweety
10. mar 2014

Jeste se prosim zeptam, cim mazat uz vyloupane nestovice? Diky!

kam.zyk
10. mar 2014

@soneta já bych potřebovala fota.

@marek4800 Aha, v tom případě zůstaňte - u těch oček - u mazání: AtopiControl crem na očko a na líčku na tie ložiska som dala ešte na vrch sudocrem .

Ta ručka- víte co, chce to tu genciánu na taková ta "živá" místa. Pak to ničím nemažte cca půl dne, pak Eucerin navrch slabounce Sudocrem. Má to seschnout, trochu, budu si vás sledovat.

Probiotika i Hylak.

Tělíčko- střídejte Eucerin (jedno jaký zvolíte) a Linolu lotio.

kam.zyk
10. mar 2014

@sweettweety ty neštovičky - měl by zabrat Bepanthen.

palcullka
10. mar 2014

@kam.zyk este ma napadlo ze maleho som skusila namazat aj s aloe vera, malemu sme tiez prerabali izbicku tak bolo celkom dost prachu, a teraz cez vikedn som mu skusila tu nozicku namazat vzorkou eucerin ... inak sme to mazali sudocremom, bambuckym maslom, kyselinou mliecnou, lipobase, pripadne vobec nicim ... mozno som mu toho skusala vela na tu nozicku?

kam.zyk
10. mar 2014

@palcullka ona je to tudíž ustupující infekce. Mažte Eucerinem omega 12% těl.mléko, zatím nic jiného, a nasaďte Hylak.

Jídlo: stačí vysadit jen mléko a mléčné výrobky. A omezit sladké.

kam.zyk
10. mar 2014

@mizulienka živá místa okamžitě genciánová violeť. Pak , po cca půl dni začít mazat, ale jen Sudocrem. Nasadit Poumon histamine 15 CH 5 kuliček denně. Zvažuju Pulsatillu, ještě promyslím dávkování. Ale každopádně nasadíme Hylak.

klarkaadd
10. mar 2014

@kam.zyk Dobrý den, Vaši léčbu jsme zatím neaplikovali - pr. Eucerin jsme museli v lékárně objednat, bude až dnes odpoledne, a manžel je k tomu lehce řečeno - skeptický. Nicméně, už je v práci, tak až vyzvednu Eucerin, hned najedu. Tvářičku a ložiska jsem tedy zatím mazala Linola Fett krémem - mám pocit, že je to lepší. Jen ta pravá tvářička je pořád trochu víc červenější. Ale už to má i v loketních jamkách. Včera jsme koupali v té Linole Olbad ještě. Protože zatím jsem nic jiného do koupele neměla. Vyřadili jsme mléčné, jí jen zakysané. Měla jste na mysli vyřadit i UM? To by bylo asi trochu složité... Výše ještě píšete, že je dobré k Hylak dávat i probio kapky, používali jsme jednu dobu Bio Gaia (vyhovovaly), máme zase pořídit? Ještě se chci zeptat, k té stravě - mořské ryby asi též nepodávat?
Velmi děkuji, Klára

kam.zyk
10. mar 2014

@klarkaadd je tam kvasinka a mastné jí pomnožuje, do té koupele bych Linolu nedala, jen odvar z černého čaje. Jak je tam červená barva, navrch na krém musíte dát buď zinkovou mast nebo Sudocrem.

Jíst jen zakysané, to je správně. UM zatím nevysazujte. BioGaia - ano, dala bych. Tam se prostě pořád pomnožuje infekce, pořád se to rozjíždí... - jak píšete - manžel je skeptický - na to mě napadá jen - jak ale tu kvasinku chcete vyhojit??? Imazol, Fucidin? Vrací se to po těhle klasických antimykoticích, kortikoid to samé...popravdě, kvasinková infekce je hodně těžký soupeř a za těch 7 let, co atopiky léčím, jsem pořád ještě nenabyla dojmu, že si s tím lékaři vědí rady, spíše naopak...

mořské ryby- můžete.

fifitko25
10. mar 2014

@kam.zyk co si myslite o detoxe - odstránenie parazitov z čriev? Mate skúsenosť s orechom čiernym, lastovicnikom?

klarkaadd
10. mar 2014

@kam.zyk aha, tak to jsme zdrbli. Černý čaj, dobře, doktorka ještě dop. ovesné koupele- co vy na to? Zinkovou mast dávám nahoru, jak jste psala. Ty kortikoidy jsem vysadila hned, jak jste odepsala. Na manžela nehledím, on příliš věří doktorům, bohužel - právě jsme vyhodili zbytečně peníze, pr. jsem kvůli něj musela okamžitě od doktorky do lékárny - a je to k ničemu. Snad až uvidí nějaký pokrok, uvěří. Dneska začnem s tím Eucerinem, věřím, že to bude lepší.
Děkjuji