Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

salome123
11. mar 2014

@martinka1981 s tou mrkvou mas recht, tiez mam podozrenie, ze jej to vyvolalo zhorsenie kvasinky a hlavne svrbenie, co sme uz daavno nemali. 😖

martinka1981
11. mar 2014

@salome123 ja som to tiež len teraz zistila že mrkva škodi 😖 a hlavne že som malej davala v kuse všade mrkvu 😠

eva518
11. mar 2014

@kam.zyk posílám dnešní fotky z večera. Na té druhé a poslední jsem chtěla ukázat, jaké má suché fleky (má je i shora na stehně), které se jí rozjely po kukuřici. Lýtka a holeň se hojí moc pěkně, ale ty fleky ne a ne zmizet.. 😒 Mažu Citis a navrch zinkovkou. Bubchen jí nesedí. Poradíte co na to? Díky, pěkný večer.

eva518
11. mar 2014

@kam.zyk ty fleky na stehnech jsou strašně suché a celý den červené, i když je namažu. Bříško už je zase pěkné, po bocích se suché fleky stáhly, na zádech taky, ale ty nohy se pořád drží, i když hlídám, aby se neškrábala a neroznášela si to..

elcha
11. mar 2014

@kam.zyk ozývám se po týdnu, vkládám fotky (vlevo stav před týdnem, vpravo stav dnes) - mazali jsme Biodermu Atoderm, na krk a ruku navíc zinkovou mast, 3x denně hylac, na noc Fenistil vysazené mléčné výrobky, omezana klasická pšenice. Že by se to zlepšovalo se mi moc nezdá, fleky se mu rozšířily i na obličej, záda a břicho má pořád stejně osypané. Hodně ho to svědí. Exém měl už loňskou zimu - postupně ATB masti, Advantan, nakonec Zinnat celkově, ale pomohl zřejmě až příchod jara/léta (srpen-září byl bez exému). Letošní zimu žádné ATB ani kortikoidy neměl (exém se objevil koncem řína, po vánocích měl neštovice, poté se to dost rozjelo).
U té Biodermy si stěžuje prvních cca 10 sekund po namazání, že ho to asi štípe nebo tak něco a nechce se tim nechat mazat, na kůži ale žádnou reakci nepozoruju. Máme takhle pokračovat dál?

elcha
11. mar 2014

@kam.zyk a minulý týden jsme byli ještě na kožním (zkusili jsme změnit MUDr.) a předepsala nám Bactroban (ATB mast), po té Ichtamolová pasta a na promazávání Cutilani. Má něco z toho vůbec smysl vyzvedávat v lékárně? Tím Bactrobanem jsme loňskou zimu taktéž začínali a nepomohl...

bbberta
11. mar 2014

@kam.zyk moc moc prosim o radu i ja (uplne se desim rana)..dcerka bude mit pul roku. ke kozni jsme se dostali az v lednu ale problémy byly uz dřív. momentalne vrazedna kombinace ockovani + nachlazeni+ nejspis zuby + me hreseni (mam podezreni na BKM - resp. strava to bude urcite- miva vodovu az penivou zelenou stolici) -soucasny stav viz foto (foceno po koupani). dnes rano hodne cervenych ložisek, ale suchych, bez mokvani...tvare jsem potřela na noc rapikem a dala sudocrem..co na zbytek tela?
dosud jsme dvakrát resili velke zhorseni fucidinem h (nevedomky na doporuceni kozni), potreti uz jsme to zvladli jen rapikem, cernym cajem, jarischovym roztokem, sudocremem a zinkovou pastou namíchanou v lekarne (ma pry vysusovat, ale když nanesu na místo narusene, vcucne se a vytvori silny strup) - cerstvym vzduchem a hlavne hlidanim, aby si to neskrabala - problém ma vždy jen na tvarich (plazi se, ryje obličejem všude mozne, spina, sliny, skrabani , treni - blba kombinace) -
plati, ze na cervena ložiska jen sudocrem?i když je kuze hodne sucha? a promastuje se (mame lipobasi a glycerin) az když je to svetle a suche??
zajima me, jak dlouho lze užívat fenistil? davam na noc deset kapek (dcerka ma 8kg) - přes den se ji snazim hlidat. skrabe se strasne moc, v noci spi se mnou v posteli, v rukavičkách, hlidam ji a stejne to nepomaha.
dnes jsem koupila hylak - mam davat jen ji (3x1ml?) nebo i sobe - kolik (je plne kojena)?
co aktualne s temi tvaremi? a co nakoupit za mazani? biodermu? u nejake biodermy psali ze je i proti svedeni a nahrazuje kortikoidy?? je v nasem pripade pouzitelny krem na opruzeniny s hermankem od justu?

monapink
11. mar 2014

@kam.zyk Ahoj,rada bych druhe mimi..prvni dcerka mela ABKM a ekzem,koliky atd. Jsem alergik na pyly,prach,roztoce,nechce se mi na vakciny,udelala jsem chybu? pouzivam v pripade nutnosti antihistamin.kapky do nosu a do oci,mam ale pocit,ze se to po porodu zhorsilo..ted se bojim jit do dalsiho tehu,naplanovat presne tehu nejde a tak nevim...a co v tehu jist,mam drzet bezmlecnou abych co nejvice omezila alergii planovaneho mimi? predem moc diky i za orientacni nazor a Tve zkusenosti 😉

palcullka
11. mar 2014

zdravíčko 🙂 krátky súhrn - malý má suché červené ložiská po ručičkách - písali ste že je to kvasinka. Týždeň natieram sudocremom, lepšilo sa to a tak sme cez víkend skúsili na dvoch ložiskách bambucké maslo + sudocrem a biodermu atoderm + sudocrem. zdalo sa mi že mu to potom trošku sčervenelo, tak zasa iba sudocrem. Malý je prikrmovaný i dojčený, berie probiotiká Biogaia, ja tiež užívam probiotiká a hylak a malý mi ten hylak vôbec nechce ani v jedle. A obaja sme na eliminačnej diete. Doterajšia liečba od kožných - excipial mastný krém, lipobase, ichtiol, kyselina mliečna - tá mu robila najlepšie. Máme problémy aj s nožičkami - tiež to spolu riešime, ale to by som Vám dala aktuálne info tak o dva tri dni ...
prikladám aktuálne foto ručičiek - naživo to má trošku výraznejšiu farbu. Je tam ešte tá kvasinka? Dá sa tej kvasinky vôbec zbaviť tak že sa nevráti? ešte sa chcem spýtať spomínal sa tu čaj roibos - môže ho piť aj ročný syn alebo to je iba ako výluh do kúpeľa?
ďakujem veľmi pekne a pekný deň prajem 🙂

martinka.pida
11. mar 2014

@blandik Nepatala ses sice mě, ale snad nevadí, že odpovím 🙂. Já jsem pediatrovi přinesla výsledky krevních testů z alerga, kde měla Verča potvrzenou alergii na vejce a MMR nenaočkoval. To už je rok a půl zpátky.
Kuba má to samé, také potvrzené z alerga a MMR nás má čekat za 14 dní. Papír z alerga tam nesu jen tak pro zasmání, očkování stejně neproběhne a sama jsem zvědavá, s jakou se pediatr vytasí, když @kam.zyk tady píše, že se neočkují jen děti s anafylaktickým šokem. Ale tuhle "novinku" už jsem myslim nedávn četla i od @katyxq.

nikccca
11. mar 2014

Mám vlastní zkušenost, já se s tímto ekzémem narodila a prakticky do konce puberty ho měla (jsem těžká ekzémička, netrpěla jsem jen atopickým). Pamatuju si, jak to bylo nesnesitelné, když jsem byla dítě a jediné co mi zabíralo bylo, když mi babička udělala výluh z řebříčku, takové trávy co rostla v zahradě jako plevel. Vždycky jsem si v něm postižená místa máchala, masti z kožního byly k ničemu, pomohl až babiččin recept...

nikccca
11. mar 2014

Ještě bych ráda dodala, že řebříček roste jako plevel, takže vás to krom času ani nic nestojí a děti mají radost, že můžou trhat trávu na ten ošklivý ekzém😀...

bbberta
12. mar 2014

Prosím o radu-jedna tvar cela mokva..co s tim??

aduska8888
12. mar 2014

@kam.zyk prajem dobre rano...len sa chcem opytat ohladom tej našej kvasinky....pisala ste,že hylak nemusime nasadzovat,že to ide dobre aj bez neho,len ma trochu straši to,že v strede je to mierne fialkove a dookola červene,ta fialova farba je prečo?iba to vnutro je take okolie je červene....

kam.zyk
12. mar 2014

@marek4800 navrch na ten Eucerin dávejte Sudocrem, slabě ale přece, tohle chce zinek.

kam.zyk
12. mar 2014

@eva518 vidím to a ještě prověřujte stravu, tam bude vadit ještě něco z toho, co se nevysadilo, takže si s tím jídelníčkem trochu hrajte, pozorujte, zapisujte si ho. Ty fleky zkuste ráno Cutis a navrch zinek a přes den jen samotnou zinkovkou, teď cca 2 dny tento režim.

aduska8888
12. mar 2014

@kam.zyk a ešte mam jeden poznatok...rano vyzera to miesto,kde je kvasinka ovela horšie....nemoze to byt plienkou?lebo cez den plienku nemavame,to chodime na nočnik,len na noc ešte...cez den to vyzera celkom ok....ale rano ovela,ovela horšie...take začervenane s fialovym flakom vo vnutri.....

marek4800
12. mar 2014

@kam.zyk musela som jej zmeniť ten Eucerin ,už 2 deň sa po namazaní sťažuje na štípanie oči ,ked bola menšia tak sme na tvar dávali Exomegu tak večer som jej na tvar dala to a na vrch som jej dala jemnulinko sudocrem a očka sa mi zdaju lepšie tak uvidím večer ake to bude na usta teda začnem tiež davať sudocrem.Dokladám foto tej ruky chceli ste vidieť ako reaguje na čistý sudocrem ,takže 2 den mažeme len sudocremom.Ohľadom stravy mlieko nepijem jogurt,syr tavený môžem nechať,ovocie surove davame len jablčko inač papame výživu + kompot , strašne ma rada tuniaka v konzerve môžme papať alebo von,čaj roibos,a zo sladkosti vylučiť uplne všetko miluje lízatka

kam.zyk
12. mar 2014

@bbberta Biodermu Atoderm nebo Eucerin omega nebo Exomegu dejte na celé tělo, na ložiska navrch na toto Sudocrem .

A nic jiného!!!! Žádné experimenty s krémem s heřmánkem atd.

jak se ptáte

plati, ze na cervena ložiska jen sudocrem?i když je kuze hodne sucha? a promastuje se (mame lipobasi a glycerin) az když je to svetle a suche??

Ne, to se nasazuje dle toho, jakou má kůže barvu , jakou má strukturu, ta vaše otázka je tak jako když se zeptáte automechanika "když auto nejede , je to kolama nebo podovzkem?" - prostě, je to všechno mnohem složitější, nelze na tak složitou otázku dát jednoduchou odpověď, lepší je poslat fotky a zeptat se mě 🙂

Musíte ale v prvé řadě ošéfovat stravu, vysadit BKM, a to celkově, vysadit mléko a mléčné výrobky, je to hodně rozjeté a spouštěč jednoznačně strava. Jenomže, váš případ není z těch jednoduchých, nejsem si jistá, zda budou stačit pouze BKM, skoro bych se byla schopná vsadit, že ne. Vysaďte to na 5 dní a když se to nebude lepšit i přes mnou napsaná opatření, tak napište zas.

Fenistil lze neomezeně. Hylak začněte.

macinka13
12. mar 2014

@kam.zyk Dobry den, dnes som Vam sem opat mala pridat foto, ako domik vyzera.
rekap.: syncek ma 8 mesiacov, je kojeny a prikrmovany. potvrdena alergia na BKM a vajecny bielok. strava momentalne podla vasej tabulky (ne)alergizujucich potravin. berie 3x10kv. hylak, 1x5kv. biogaia, 3x7kv. fenistil, 1x1/2tab. pyridoxine. natierame biodermu a sudokrem, gencianovu violet.

podla Vasich instrukcii som mala na noc lave licko namazat gencianou, chrbatik a hrudnicek na noc namazat bioderma+sudokrem. cez den len samotnym sudokremom. a dnes to vyzera takto:

kam.zyk
12. mar 2014

@palcullka To se hojí parádně. Teď už můžete zas zkusit kombinaci Bioderma a navrch Sudocrem. Anebo ještě lépe: ráno Bioderma Sudocrem, přes den cca 1-2x Sudocrem a na noc Bioderma Sudocrem.

Otázky:

Je tam ešte tá kvasinka?

Ne, ale může se vrátit, to se děje často, ale kdyby se vrátila , zas jí vyženeme (krom toho,jak se imunita vyvíjí, s časem jí účinně vyžene sama).

Proč právě jsou blbě ty kortikoidy? = je to proto, že ty oddalují schopnost vlastní kůže se s kvasinkou poprat.

ešte sa chcem spýtať spomínal sa tu čaj roibos - môže ho piť aj ročný syn alebo to je iba ako výluh do kúpeľa?

ne ne, to je na pití, pijte oba.

hezký den 🙂

kam.zyk
12. mar 2014

@macinka13 ale to nám krásně ustupuje, takže dnes: opět přes den samotný Sudocrem na všechna ložiska, a na noc Bioderma+sudokrem. Ustupuje to!!! 🙂

sjusi
12. mar 2014

Dobry den,prosím o radu.Jsem v 7 týdnu těhotenství a mam atopický exem.V noci jsem se mohla uškrabat k smrti.Cely krk mě svědí a jeste jsem oteklá v obličeji.Na svedení jsem používala fenistil ale ani ten prý tet nemůžu.Prosim o radu čím se mohu namazat a hlavě něco na svedení.dekuju Moc

kam.zyk
12. mar 2014

@bbberta to mokvání: pošlete fotku, ale bude to chtít hodně zasušit, máte doma odvar z dubové kúry?

kuriatko33
12. mar 2014

@macinka13 malinke,drzte sa. ja by som ti odporucila pit tekute colostrum a aloe vera sprej prvej pomoci na potieranie,alebo aloe vera gel,samozrejme aj stravu drzat. nam to pomohlo najviac

macinka13
12. mar 2014

@kam.zyk jej, super. Dakujem.

kam.zyk
12. mar 2014

@aduska8888 může to být plenkou, používáte jaké?

Pošlete fotku.

fifitko25
12. mar 2014

@kam.zyk môže črevna viróza zhoršiť AE? Malého uz 3 dni preháňa a zhoršil sa mu ekzem, ak napriek tomu, ze sme potraviny nemenili... Paradoxne, pod kolenami, kde to mame najhoršie a kde to natieram sudokremom, je to celkom Ok, urobili sa mu jemne drsne červene flaky po tele... Dakujem za odpoved

kam.zyk
12. mar 2014

@macinka13 hlavně ne to Colostrum a Aloe, tady to je nežádoucí, ve vašem případě. Jsou případy, kde to lze a pomůže, tento to není.

kam.zyk
12. mar 2014

@fifitko25 Ano, střevní chřipka to zhorší vždy a chce to Hylak.