Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

matotibo
12. apr 2014

@kam.zyk prajem pekný den, chcem Vás poprosiť o radu malička asi 3 deň má biely povlak na jazyku až také malé hrudky dnes som sa pýtala v lekárni že mám vytierať harmančekom alebo repíkom, od včera sa jej urobili aj červené miesta také vyrážky na pišuľke včera len zopár, dnes už má skoro celú červenú ale len povrchne dala som sudokrem a dnes som skúsila imazol, od pondelka berie pamycon kvapky do nošteka dakujem za pomoc Maťa

michi284
12. apr 2014

@halime to som počula, že v anglicku je to zdravotníctvo o ničom a je veľa mamičiek, ktoré chodia na slovensko a potom nechajú deti prezrieť tu. tak snáď vám tu doma pomôžu. držím palce. lebo viem, čo to je...

kam.zyk
12. apr 2014

@matotibo Imazol ne, rozjedete kvasinku. Jen Sudocrem, do pusy- vytírat pusu 3x denně Citrovitalem (vatová štětička v tom namočená a přitlačte na jazýček a na sliznice pusinky, vč.těch bukálních sliznic = postranní sliznice). To stačí.

kam.zyk
12. apr 2014

@zfidorka V tom případě můžete i nadále jíst strukoviny. Pudink můžete karamelový, ananasový, kakaový občas můžete.

kam.zyk
12. apr 2014

@gooobi Bez genciány se nehnete dál...

@jelen Dcera- kvasinka, budete muset vyloučit mléko a nezakysané mléčné výrobky, jíst jen zakysané. To je hlavní. Jesti držíte eliminační dietu, tím líp. Mažte ten Excipial (ještě lepší by byl Eucerin AtoiControl těl. mléko) a navrch na červená i ta loupající se ložiska Sudocrem. To loupání a šupinatění je správně, kůže se hojí .

Koupejte v hodně slabém roztoku hypermanganu.

@halime Ta kvasinka vás mučí...kolik že je prckovi? Mazala bych každopádně jen Bepanthen a navrch zinkovou mast.

@luly3 Ta Aloe mu nesedí, nemažte ničím. Uvědomme si jednu věc - ta kůže byla hodně namáhaná slunkem, i krém teď pro tu kůži bude námaha, zjevně jakýkoli. Nechte to být, ať kůže může uplatnit reparační vlastní mechanismy.

kam.zyk
12. apr 2014

@luly3 A před sluncem teď chraňte brýličkami a kšiltem, radši te´d prostě žádný kontakt se sluncem. Když vidím, jak je váš syn kožně citlivý na slunce, ale i zřejmě na krémy, tak bude nejlépe tu kůži nevystavovat ničemu (hlavně ne slunci) a ani ho moc nemazat, některé děti mají tak citlivou pokožku, že nesnesou skoro žádné krémy...

já sama to znám moc dobře.....

matotibo
12. apr 2014

@kam.zyk začína ju zaťahovať na hlasivky dala som jej calcium aj fenistil ten citrovital kúpim najskôr v pondelok v lekárni nemôžem jej to vytrieť harmančekom alebo repikom dakujem

korylan
12. apr 2014

@kam.zyk Dobry den,zaujima ma Vas nazor:9mesacne babo s AE,ma potravinovu alergiu,alergolog mu predpisal Ribomunyl. Ma zmysel uzivat tento liek? Dakujem.

luly3
13. apr 2014

@kam.zyk ďakujeeem skúsim nemazat ☹ len sa bojím aby to nemal šupinaté a nesvrbelo ho to ☹

demo
13. apr 2014

@korylan ribomunyl potravinove alergie neporiesi. Akurat dietatu uskodi. Teraz sa to uz dava aj 9 mesacnym detom? To je hazard, nedavala by som.

korylan
13. apr 2014

@demo vcera nam to predpisal stary pan primar alero-imunolog na potravin.alergiu.Vraj zo skusenosti vedia,ze to mozu aj 9mes.babatka.Ale vobec nechapem,preco mu predpisal bacile pouzivane pri infekciach ORL? Nemam titul Mudr,necham sa poucit. Ale preco davat babu bacile,ked ho pred nimi chranim?...

demo
13. apr 2014

@korylan potravinova alergia sa da vyriesit jedine tak, ze sa budete vyhybat potravinam, na ktore dieta reaguje a s odstupom casu mu skusobne tieto potraviny do jedalnicka OPATRNE a po malych mnozstvach zaradime. Rimomunyl potravinove alergie ani atopicky ekzem - ktory je ich nasledkom nevyriesi. Urcite sa k tomu vyjadri aj kam.zyk. Ja tiez nie som mudr., ale jedno viem: chceme od tych deti vela. Chceme aby tolerovali kazdu potravinu a to hned. Nerespektujeme prirodzenu nezrelost traviaceho traktu malych deti. Nedame mu cas na to, aby dozrel prirodzene a obycajne.
My mame s ribomunylom zlu skusenost. Zvysil chorobnost a akokeby uplne odrovnal viralnu a bakterialnu imunitu. V zivote by som tym nechcela znova prejst.

Tie bacile su asi oslabene a maju nakopnut obranyschopnost organizmu. Zrejme nieco ako vakcinacia. Mechanizmus vobec nepoznam, mozno sa uplne mylim, ale takto nejako tomu rozumiem. Ale naco, imunita dietata sa este len vyvija.

korylan
13. apr 2014

@demo dakujem za odpoved. Kazdy dr mi hovori, co vsetko uz mal jest,ale ja mu davam dost casu na vsetko a hlavne teraz v zime nebolo zdrave ovocie,zelenina,tak sme skusili len nieco. A drzime elimin.dietu,tak casovo nestihame splnat lekarske tabulky v papani. :D

macinka13
13. apr 2014

@demo ahoj, prosim ta ako sa pocas liecby antibiotikami uzivaju probiotika a hylak? Maly od stredy berie antibiotika, ekzem sa mu zhorsil, co som ti pisala, ze hrudnicek ma cisty uz pravda nie je, a tvaricka tiez zhorsena :(.ale vcera uz mal aj strasne zaparenu ritku od hnacky z uzivania atb. Probiotika a hylak som docasne vysadila,kedze neviem,ako sa to teraz ma uzivat.niekde tu som citala,ze hylak sa dava az posledny den uzivania atb. Je to pravda? Ale probiotika netusim :/

demo
13. apr 2014

@macinka13 ahoj, kam.zyk tusim tak odporucala, posledne dni liecby alebo az na konci. Ale mozes dat aj skor. Nemusela si kvoli atb prerusovat uzivanie probiotik. To sa nijako nebije, akurat ze tie atb mozu vyhubit aj tie probioticke kultury. Davaj s co najdlhsim rozostupom, aspon 2 hodinovym. Hylak tak isto by si mohla. Po atb by som kupila silnejsie probiotika infant dophilus plus. Ak ma navyse hnacku, tak su tie probitika dolezite a pomozu mu. Trocha sa vam to skomplikovalo, drzte sa.

halime
13. apr 2014

@kam.zyk bude mat 3 v maji .... Uz som sa bola pýtať na tu zinkovu masť, musim ju objednať zo Slovenska trosku to potrvá. Tak aspon mažem sudokremom zatiaľ trosku sa to zlepšuje. V lekárni mi tvrdí ze ked mu to chcem zahojit ze mam používať ten Eumovatum a nie len 7 dni ale aspon dva týždne. :( smutne ze ti Briti nepoznajú nic ine len tie steroidalne bordely :((((( skúsime to bepamthenom tento týžden 🙂

macinka13
14. apr 2014

@demo dakujem 🙂 tak probiotika dam na obed aj s hylakom. Atb.uziva rano a vecer.

llela
14. apr 2014

Žienky prosím vás máte niektorá popri AE diagnózu aj keratóza pilaris. Ďakujem.

jelen
14. apr 2014

@kam.zyk super, dakujem. Zda sa, ze sa to zacina zlepsovat, uz to nema take cervene a zapalene. Mazeme dalej excipial a sudocrem na cervene miesta.
Co sa tyka elim. diety, ako dlho odporucate drzat? Odhadujem, ze hlavny problem bude mlieko a mliecne.. do buducna (aj po vylieceni koze)mam drzat nadalej dietu bez BKM? Tyka sa to aj "skrytych" vyrobkov ako susienky, pecivo, atd? Co vravite na kozie a ovcie vyrobky?
Mala ma byt ockovana hexa vakcinou (musime to stihnut do 4tyzdnov od teraz). Ovplyvnuje to dako liecbu AE?
Dakujem vopred

demo
14. apr 2014

@macinka13 ked su to 12 hodinove atb, tak tam kludne vtesnas aj dve davky probiotik a hylaku (desiata, olovrant) - cim viac tym lepsie, najma ak ma hnacku.

macinka13
14. apr 2014

@demo to mozem dat aj viac ako 5kv. Za den, co je odporucana denna davka? Este som sa ta chcela spytat na ten oreganovy olej, lebo vsade pisu, ze nie je vhody pre tehotne a dojciace zeny a pre deti do 3rokov, ja by som ho chcela preventivne nasadit mne aj dcerka,lebo uz aj ona zacina mat ekzem, zatial ma len suche fliaciky na rukach pri laktoch, nerada by som sa pri nej dostala do takeho stadia, ako je domik. Je tam to odporucanie preto, ze sa vyskum nerobil, alebo sa naozaj nesmie? Zatial som ho nekupovala. Objednala som zatial len zeleny jacmen, tak snad sa konecne zbavime ekzemu u oboch deti nadobro.

demo
14. apr 2014

@macinka13 kam.zyk tu myslim radila pre male deti 2 ml hylaku denne
to je cca jedna cajova lyzicka

demo
14. apr 2014

@macinka13 hylak forte, 40 kvapiek = 2 ml. Je to v pribalovom letaku. davala si 5 kv?

kam.zyk
14. apr 2014

@korylan Napřed je třeba najít veškeré spouštěče atopického ekzému, tj.najít veškeré potraviny, které reakci dělají, viz návod tady

http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/elimin...

bez nalezení spouštěčů ekzému to nepůjde. Alergo testy jsou nesměrodatné a toto je jediná cesta, jak prckovi pomoci.

macinka13
14. apr 2014

@demo hylak som davala 3x10kv., probiotika som myslwla,tie som davala podla navodu 5kv.denne.

kam.zyk
14. apr 2014

@jelen Kozí a ovčí výrobky, nemá smysl dávat, jejich bílkoviny jsou natolik podobné BKM, že naskočí alergie časem i na kozí a ovčí výrobky. Držte dietu s vyloučením BKM, včetně skrytých výrobků, a až se kůže vyčistí, můžete zkusit opatrně zařadit jogurt, a zjistit, jak silná a jak rychlá je reakce, podle toho lze udělat prognózu, kdy dojde k vyhasnutí této reakce.

Hexa vakcína- nelze očkovat při rozjetém ekzému, zadělala byste si na infikovaný ekzém a to se velice těžko hojí. Očkování velmi ovlivňuje atop.projevy, ekzém obzvláště.

katyxq
14. apr 2014

@jelen rozestupům mezi dávkami vakcíny http://www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_11.... (od proočkovacího doktora!), ono je to leckdy jinak, než pediatři tvrdí 😅 .... ale z vlastní zkušenosti bych byla pro už neočkovat dál

mizulienka
16. apr 2014

@kam.zyk ahoj Vierka, prichadzam znova po radu...dcera ma 4 roky, atopicky ekzem od miminka, liecili sme to kortikoidmy, na cas vymyzlo, ale po dobrati sa znova objavil ekzem niekedy aj horsi...
v poslednom case sa jej to dost horsi, mozno to bude aj prichodom jari, ale na nohach a rukach ma ekzem stale, raz troska horsi, raz lepsi....
natierame XeraCalm od Avene a Sudocremom (koziarka nam predpisala zarobenu kortikoidnu mast a nasledne Protopic). Uziva rano Aerius 2,5ml a vecer jej davam Hylak, Biogaia, Zyrtec a okrem toho pije este 2x denne Sinupret.
Pred tyzdnom sme u nej objavili parazity, mala mrle, vyzera, ze uz ich nema, ale desi ma predstava, ze mozno ich este stale ma....

Je teraz na bezmliecnej diete, ale v skolke uz 2-3x zjedla nieco mliecne, doma nie, vcera som jej prvy krat dala Aloe Vera Gel, dnes rano mala na vnutornej strane dlane, pod palcom biele malinke vyrazky, ako pupienky, myslis, ze to moze byt z tej aloe?
Okrem toho by to mohlo byt teda este to mlieko v skolke alebo plastelina s ktorou sa v skolke hrala...
Dakujem za kazdu radu

mizulienka
16. apr 2014

@kam.zyk pridavam fotku tych pluzgierikov, na tej fotke to nie je az tak vidiet, v skutocnosti tie pluzgieriky su belsie