Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

lilgi
5. máj 2014

Este by som chcela dodat, ze dcerka ma teraz 17 mesiacov, celkovo premastujeme kozu mliekom A-derma Exomega a ten sudokrem davame len na uz suche loziska. Ked je to rozmokvane, tak iba vydezinfikovat a ak sa da, tak prelepit, aby sa zabranilo rozskrabaniu. Nam sa osvedcili obycajne gazove stvorce a prelepit nedrazdivou naplastou Omnipor. Taktiez davame kvapky ZODAC, rano a vecer tri kvapky, ale tazko povedat, nakolko nam toto pomaha, kedze aj v case, ked sme to brali a jedli vsetko, to mala skarede. Napisem ale neskor, ked ich vysadime, ci sa niec zmenilo. Este jedna vec - ked sme zacali zapisovat vsetko, co jeme, zistili sme, ze na kozi sa prejavi zjedenie mlieka rozmokvanim loziska az po DVOCH dnoch. Cize nie na druhy ale az na treti den. Asi to je velmi individualne, ale tolko nasa skusenost a mozno to niekomu pomoze.

salome123
5. máj 2014

@evdzelyn @skipka2 nam jablko tiez skodi. mala sa po nom skrabe v predlakti, ale mam pocit, ze cim zelensie jablko tym horsie, kdezto pri cervenych odrodach je to o dost lepsie

kam.zyk
5. máj 2014

@kaza76 koukněte na můj návod, který jsem sestavila pro zjištění potrav.alergenu

http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/elimin...

Mažte Eucerinem AtopiControl nebo Biodermou Atoderm PP nebo Exomegou a navrch na ložiskách zinková mast.

Starší dcerka- ekzém na základě histaminoliberační reakce je poměrně častý v tomto věku, chce to vyhýbat se hlavně zralým plodům ovoce typu citrus, jahoda , a zeleniny - hlavně rajče, paprika (=vyjmenované potraviny - vysoký obsah histaminu) a uzeným potravinám, kakau.

@tinara23 Ano, klidně do misky s kaší.

kaza76
5. máj 2014

@kam.zyk
Dakujem, studujem si to a idem sa pokusit dodrzat testovaciu dietu/ ja sa viacmenej snazim dlhodobo, ale stale mi nieco "uslo".:( Este jedna otazka - ktoru zinkovu mast odporucate?
U starsej dcerky dodrzujeme nizkohistaminovu dietu, napriek tomu sa ten ekzem niekedy objavi/zhorsi (zvycajne je ok v lete a horsi v zime, po chorobe/liekoch, aj pri pouzivani napr. tekuteho mydla, a pod.)
A co poviete na vyrobky s aloevera (od firmy LR), dostala som odporucanie (aj sme skusali) na ich produkty + kolostrum na posilnenie imunity + probiotika?

euka210
5. máj 2014

@kam.zyk chcem sa opytat, aky opalovaci krem pre atopicku pokozku pre maleho, lebo co som ho natierala, tak na lickach sa mu exem zvyraznil a bol cerveny. Tak neviem ci sa da tomu vyhnut inym opalovacim kremom. dakujem

zfidorka
5. máj 2014

@kam.zyk posledny prispevok mam na strane 695, davala som pod zinkovu mast bepanthen, trochu sa to zlepsilo... vo stvrtok som zjedla 1 trojuholnik pizze (alergen paradajky, syr), inak dietu dodrziavam a neviem ci kvoli tomu, alebo z nejakej inej priciny sa malej objavili 2 zapalene loziska hore na nozke skoro pri slabinach - vid foto... ostatne fotky aktualny stav noziek... hylak berieme (dcera aspon 2x1 ml)..

evdzelyn
6. máj 2014

@salome123 len teraz neviem ake ovocie mozem davat... kedze sezonne este nie je (marhula, slivka...),
Davam hrusku udusenu, ale tie su tiez "umele", lebo to ani nechuti ako hruska :( a tie vyzivky....... len niekto tu pisal, ze aj tie konzervanty mozu skodit....

salome123
6. máj 2014

@evdzelyn ja davam len banany ale ani na tu velku slivku (dovezena z ciny) nereagovala. a este hrozno je celkom ok. skus dat malemu aj avokado. my sme ho tolerovali uplne fajn, len malej nechutilo 😠 a este sme skusili kus kivi (nie celu) a tiez to bolo bez vacsich tazkosti.
na hrusku ma naša malá reakciu.

kam.zyk
6. máj 2014

@kaza76 Kolostrum je velký hit, ale neznám moc dětí , kterým by to skutečně pomohlo, stejně tak LR produkty. Jako nejefektivnější se ukazuje vychytat dietu, a sice- vést si jídelní deník a sledovat, po čem se stav zhoršuje a po čem ne.

@euka210 Co je takové asi nejvíce tolerované atopickými dětmi, je Bioderma Photoderm SPF 50. Je to sice dražší, ale nejlíp to vyhovuje, resp.největšímu stav.vzorku dětí to vyhovuje.

@zfidorka Tam je reakce, zřejmě na tu pizzu, prostě, tady je vidět, že je poměrně vysoká míra reaktivity na potraviny...ale to s časem bude polevovat, nebojte.

evdzelyn
6. máj 2014

@salome123 Avokado som skusila, taktiez mu nechutilo (ani mne) 🙂)). Banan je ziva poda pre kvasinky - takze ten tiez nie. A v tabulke od kamzyk je len "stromove" nase ovocie .... Ale skusim postupne tu slivku asi a aj hrozno s mi zda fajn -- pockam na domace 🙂... Diky.

salome123
6. máj 2014

@evdzelyn v case ked dcera jedla z ovocia len banan mala kvasinkove miesta uplne ciste. ja si myslim, ze aj melony budu OK kedze ide o tekvicovite ovocie (resp. zeleninu). co zo zeleniny toleruje tvoj syn?

brumka
6. máj 2014

@euka210 ahoj, nam robil dobre opalovaci znacjky daylong 🙂

@salome123 pozor, nam ekzem sposobil banan

brumka
6. máj 2014

ahojte ak mozemporadit dcerku starsiu som dlhsie vysekavala z ekzemu oimoha kyselina mliecna 1-3x denne premastit neskor menej a lôiecili sme ichtyolom, maly sme predtym vsetko mozne aj kortikoidy az dieta s bananom nas vysekala z toho dnes ma 4roky a co mala alergiu na srebamed a stipance uz nema nic 🙂 a druha mi reagovala na por a hlavne ekzem sa nam spustil s prvym zubkom. ak som pomohla som rada

evdzelyn
6. máj 2014

@kam.zyk
Ahoj Vierka,
kozna nam odporucila Enterosgel - mas s nim skusenosti, co si o nom myslis?
Je dost drahy, ale kozna vravi, ze ma velke uspechy s nim.....

http://www.enterosgel.sk/enterosgel

dakujem.

evdzelyn
6. máj 2014

@salome123 Ja som banany tiez vylucila a tak ich lubiiiim 🙂
No zatial si myslim, ze brokolicu, karfiol, kalerab, zemiak, por, spenat = ale som este v "zistovacom module", takze neviem naisto🙂. Davam mu aj kupovane prikrmy - napriklad ten spenat so zemiakom.
Dnes som mu dala uhorku - ta by mala byt hadam tiez ok....?

luciasek87
6. máj 2014

@kam.zyk nejdřív bych chtěla poděkovat ohledně rady co s "ekzémem" na nožičkách a rukou u malé. Fialka se sudocremem zabrali. Ale chtěla bych poprosit o další radu. Na tvářích se jí to začalo stále víc zhoršovat. Dle kožní je to stále atop. ekzém a předepisuje stále další a další kortikoidy, které odmítám 🙄 . A také máme Excipal a Linolu. Už nevím, co by mohlo pomoci. Navíc se objevil "ekzém" i mne na rukou. To jsou ty další dvě fotky. Opět dle kožní ekzém (matek v domácnosti) až na to, že to mám na celých rukou, předloktí a nohou na vnitřní straně stehen a lýtkách. A nohama opravdu nádobí nemeju 😅 ... ať děláme co děláme, tak vše nám to zhoršuje a rady dr jsou naprosto na nic. Popravdě se na nás ani obvoďák nebo kožní pořádně nepodívali a hned to dle nich byl ekzém a kortikoidy... a víc se o tom se mnou odmítají bavit, že o tom nic nevím...

zfidorka
6. máj 2014

@kam.zyk takze postup ostava rovnaky, pod zinkovu mast mam davat bepanthen, alebo dat teraz ambiderman, alebo nieco ine? moze dcera olivovy olej? dnes jej ho dala svokra do jedla, tak ci mam cakat reakciu, ja som jej oleje vylucila, kedze nie su v tabulke...
poznate imunoglukan P4H krem? tu je zlozenie:
http://www.imunoglukan.com/imunoglukan-phenomen...
podla letacika z lekarne tym uspesne liecili deti s ekzemom na koznej klinike...

margusa
6. máj 2014

Chcela by som sa spytat kam.zyk, ci ma statisticky prehlad ohladom falosnej pozitivity i negativity IgE...(celkove IgE 2430, pozitivne:BKM,bielok,psenica,raz,orechy)...citala som, ze testy tohoto charakteru nepovazujete za moc vypovedne...na druhej strane do akej miery mozu posluzit ako voditko? Dakujem vopred za odpoved a vobec za mnozstvo zaujimavych info, ktore om sa tu docitala.

euka210
6. máj 2014

@kam.zyk dakujem

avaka
6. máj 2014

@kam.zyk prosim o radu,syn ma skoro 9 mesiacov,od 3.mesiaca mal suchy flak na nohe,neskor mokvavy...Natierala som mu to sudokremom,boli sme na koznom,dr. mu dala zarabanu mast,ale ziadne zlepsenie.Vratila so sa k sudokremu.Foto je 3 dni stare,teraz v tom zhybe mu to aj prasklo.
Dcera ma tiez ekzem(4r.)Momentalne nema ziadne taketo loziska,ale ma velmi suchu pokozku.Neviem ,ci jej to neprechadza do nejakej pelovej alergie,nedavno mala cervene svrbive oci.Na alrego objednali az v lete.Testy jej robili ked mala asi rok,nic nezistili,skusala som vtedy aj eliminacnu dietu(bola kojena viac ako 3 roky)na nic som neprisla.Pri malom som este neskusala...
Prosim,co mam malemu na to dat?dakujem

llela
7. máj 2014

@kam.zyk dobry den. chcela by som sa informovat ci neviete poradit aj s diagnozou Keratosis Pilaris. Dakujem.

baruska1717
7. máj 2014

ekzémy a různé nemoci, které se projevují kůži je možné ovlivnit - zlepšit, popřípadě i vyřešit změnou stravování. Doporučuji knížku od paní MUDr. Strnadelové Radost ze zdravých dětí. Paní Strnadelová je lékařkou celostní medicíny. Dále napsala (spolu s panem Zrzánem) ještě knihu Radost z jídla, zde je také spousta zajímavých informací a receptů.

pluba
7. máj 2014

@luciasek87 A co se v poslední době ve "Vašem životě" událo? Něco typu bariéry vůči vlivům okolí, věci týkající se kontaktu s okolím, vyjadřování nebo potlačování emocí (nejčastěji vzteku) a podobně?

kaza76
7. máj 2014

@kam.zyk Ten odporucany Bioderma Atoderm PP je Bioderma Atoderm PP Baume - na premastovanie celeho tela? Uz mam kupeny Bioderma Atoderm PO zink - je ten vhodny na zacervenenu kozu/loziska (ako zinkovy krem)?

lucisana
7. máj 2014

dobry den,syn,jeden a pul roku ma exem hlavne v ohybech koncetin,mel to hodne zarudle a svedive(kvasinka?)zacali jsme mazat sudocreamem a exem vybledl,ale ted to ma strasne vysusene a supinate co s tim prosim?cim mazat?mame doma atoderm creme od biodermy,nebo krm Uriage - xémose,muzu necim z toho?dekuji @kam.zyk

luciasek87
7. máj 2014

@pluba k žádné změně, které bych si byla vědoma nedošlo. Ba naopak mi přijde, že je teď vše víc v klidu. Ale zas na druhou stránku je fakt, že vše držím v sobě, jelikož nemám za celý den s kým promluvit a jsme v podstatě jen s malou.

kam.zyk
8. máj 2014

@evdzelyn Enterosgel není špatný, určitě stojí za zkoušku.

@kaza76 Ano, je to Bioderma Atoderm PP Baume - bohužel, ten zmiňovaný Bioderma Atoderm PO zink nefunguje tak dobře, jako když namažete ten Atoderm PP Baume a navrch zinkovou mast. Samotné mi není jasné, proč to tak je, ale je daleko lepší kombinace Atoderm PP Baume a navrch zinkovka.

@luciasek87 Ženské, kde vy jste sebraly takovou kvasinku (resp. nejde o to, kde jste jí sebraly, když ona je všude kolem nás, ale proč se jí u vás tak líbí) neboli rady:

vy si nasadíte Hylak (jíst s jídlem 2x D 2 ml) a probiotika Probiosan. Malá - pouze Hylak. Mazat jí budete ty tvářičky Excipialem (lepší by byl Eucerin AtopiControl) a navrch zinková mast od Galmed.

Vy: u vás to bude složitější, ale pomůže probiotikum a Hylak, ale ještě musíte vysadit na 10 dní veškeré mléčné výrobky, nebo aspoň vysadit nezakysané. Tím se vám výrazně uleví. A pište, ono první dny vyhánění kvasinky to dost svědí, já vám budu dělat psychickou oporu 🙂 U sebe mažte taky - ideálně Eucerin (já bych ho koupila) a navrch ta zinkovka.

kam.zyk
8. máj 2014

@lucisana Ono - kůže postižená kvasinkou se sloupat má, má to jít přes loupavá šupinatá stádia, ale teď můžete, v této fázi, mazat Atodermem (vynikající krém) a navrch ten Sudocrem, to je optimální kombinace na teď.

kam.zyk
8. máj 2014

@margusa Naprosto nesměrodatné a jako vodítko neposloužily ty testy ani v jediném případě z 230 dětí, kde jsem testy k dispozici měla. Naopak, ty info akorát mátly maminku.

Jsoiu děti s celk.IgE 1000, které reakce v reálu takřka nemají , a jsou děti, co mají IgE celkové 80 a trpí anafylaktickými šoky z lžičky alergenu.

Výpovědní hodnota alergo testů na potrav.alergeny se limitně blíží nule.

kam.zyk
8. máj 2014

@zfidorka Imunoglukanem určitě nevyléčíte ekzém, Imunoglukan je něco, co posílí obranyschopnost těla, ale má pouze malý vliv na atop.reakci dětí. Já Imunoglukan s úspěchem používám tam, kde je infikovaný ekzém, protože tam je dobré podpořit obranyschopnost těla, aby si umělo s infekcí poradit, ale nelze to opět brát jako nějaké obecné řešení, pakliže se má ekzém vyhojit, je třeba vždy individuální přístup.

Můžete ten krém zkusit, ale nečekala bych zázraky.

Já bych udělala u vás: Ambiderman a navrch zinkovku.

Oliv - olej - z něj reakce nebude, to je OK.