Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

mizulienka
18. jan 2015

@katrin21 ano, verim tomu, ze vsetko vychadza z traviaceho traktu, musim si pozriet to paleo...
mlieko som vysadila uplne, uvidime, ci mu po zavedeni bude robit problem...ja mlieko nejak nemusim, ale strasne mi chybaju biele jogurty 😉

@david93 musim kupit nejaky nahradny prasok, lebo iny ako Ariel nemam. Baby mi odporucali aj tie orechy na pranie, nemas s tym skusenost?

david93
18. jan 2015

nie, nemám, ale Lovela sa mi osvedčila
podľa tej fotky to vyzerá skôr na kontaktnú alergickú reakciu, ako reakciu na potraviny

katrin21
18. jan 2015

@mizulienka skus kupit aj ten detsky praci prasok, jemny.

ikika
18. jan 2015

@mizulienka neviem, ak ma prejavy, tak mu nieco v Tvojej strave stale asi vadi... ☹

Ja som momentalne na strave z 5 potravin - ryza, zemiaky, maso, sol, olivovy olej... uz to bude rok!!!
Jedina moja zelenina je ladovy salat, aj to nie kazdy den, ale sporadicky - netolerujem ani varenu zeleninu ani varene ovocie... 😖
Obcas si dam nieco s mliekom - napr. puding (vanilkovo-smotanovy, ten sa mi zda najneskodnejsi) alebo si uvarim mliecnu ryzu alebo upeciem babovku zo zlateho klasu (http://varecha.pravda.sk/recepty/babovka-bez-mu...) ale da sa aj klasicka (samozrejme, bez kakaa, citronovej kory a pod. - rodine robim s karobom), lebo skriabem steny od chuti na sladke... 😢
A ja mam problem, ze nemozem ani varit... varim polievku pre deti a opuchnem ako mutant... toto je uz hardcore... zacina mi to liezt na psychiku, ze nezerem nic a este aj vyzeram jak zruda... nic nevladzem robit... exem po celom tele, do masa... pruser nastal, lebo som popri detoch neliecila alergiu - ked mala mladsia 4 mes. dostala som anafylaktak, sanitka k nam musela hned letiet, lebo by som zgegla... do 2 dni sa mas hlasit u alergologa - jasne, ze alergologicka ma zdzubala, ze mi vykvitne alergia, ale ani krv mi nevzala, ze az ked dokojim... hmmm, dokojila som dost rychlo a nasilu... 😢
Odvtedy som bola 10 mes. na kortikosteroidoch celkovo, cize na tabletkach plus dalsich 20 liekov denne... v nemocnici som bola... ale doma sa stale dostavam do katastrofy... ani ockovat ma teda nemohla, lebo sme nevedeli ani testy urobit (kortikosteroidy potlacaju imunitu), takze sa mi tato agonia pretahuje o rok, ze dakujem. 😠
O chvilu je tu marec... ak sa nestane zazrak, tak neviem, co bude... ☹

Aky olej pouzivas?
Nepouzivaj slnecnicovy ani repkovy, skus ten olivovy... s oznacenim "pomace" je na varenie (napr. Giana) alebo mas Borges, ktory nie je oznaceny ako "pomace", ale je tam napisane, ze je na varenie.

Maso nejes?

ikika
18. jan 2015

@mizulienka este ma napadlo, ze mozes skusit aj mast na varenie... nielen olej...

mizulienka
19. jan 2015

@ikika je mi luto, ze si tymto prechadzas, musi to byt strasne...a nic nezabera, ani tie kortikoidy?
ved musi nieco existovat 😕
drzim palce, aby si sa z toho dostala.

maso jem morcacie, raz som mala bravcove...olej iba olivovy a bravcovu mast.

ikika
19. jan 2015

@mizulienka pravdupovedat, nie je to vobec lahke... neprajem ani nepriatelovi zit tak, ako momentalne zijem ja... 😒
Kortikosteroidy celkovo (Prednison) som mala v najnizsej davke, vdaka ktorej som dokazala prezit... ale na tom clovek nemoze byt neviem ako dlho... bola by mi vhodnejsia aj vyssia davka, s touto som tiez puchla a tak... hrozny rok som mala, fakt... lenze vedlajsie ucinky... tieto lieky maju hrozne vedlajsie ucinky, takze nechcem to brat stale, teraz je mimosezona, tak sa to podarilo vysadit, ale dobre to zdaleka nie je... no, pribrala som nejakych 15 kg, vysoky tlak, krvne vysledky som mala vselijake nedobre... 😖
Ja neviem, co bude v marci... ak sa naozaj nestane zazrak, tak ma daju asi na cyklosporin, co je imunosupresivum, uf, tiez mam z toho stres, lebo to tiez nie su sranda lieky... 😒
Len sa modlim, aby som po tych vselijakych liekoch nemala nasledky... 😔
Momentalne beriem maximalnu davku Dithiadenu (2x2 tbl. - niekto si da 1 ks a spi 2 dni), k tomu dalsie antihistaminika, kromoglykat a neviem, co vsetko... a najviac ma stve, ze mi mala dr. zobrat krv este daaavno, ked som bola bez liekov, nezobrala (ze ked dokojim, ale uz som bola v takom stave, ze som musela dokojit, lebo som isla na lieky), takze neviem akym testom mozem verit, ked antihistaminika a vsetko treba vysadit aspon na 48 hod. pred testami - ale to by som asi neprezila, bez srandy... ☹
No nic, musim bojovat, ale nie je to lahke ani s ohladom na deti... lebo napr. pri tych liekoch nemozes ist ani na slnko (hrozi rakovina) a jak mam s nimi chodit von??? (myslim leto) 😒 😢 Nevladzem sa im nejako extra venovat, obcas mam sice lepsie dni, ale celkovo aj domacnost taha manzel (vdaka Panu Bohu za neho 😔 )... snad uz buduci rok bude lepsie... 😔
Niecim podobnym som si presla uz v puberte - jeden anafylaktak za druhym... potom vdaka ockovaniu som zacala zit normalne... 😔
Pravdupovedat, tento exem by bolo mozne zvladnut aj pouzivanim imunomodulacnych kremov, ale to je tiez rizikove... moc sa mi to nechce pouzivat... okrem toho, ze po naneseni mam pocit, ze sa uskriabem, tak su casto hlasene nadory a rakovina koze... akoze dakujem, neprosim. 🙄 Plus 1 masticku by som mala asi tak na 1, mozno max. 2-krat... potom este existuje foto-balneo-chemoterapia, aj som zacala, ale uz od zac. decembra som chora (najprv priedusky, potom silny zapal asi priedusnice alebo velmi silna bronchitida, teraz zasa sa mi horsi, ale kaslem stale od prvej choroby), takze zasa nic... a tiez to ma, podla mna, tie vedlajsie ucinky, kedze sa tiez jedna o imunomodulaciu... 😖
Diky moc za prianie, aby mi bolo lepsie. 🙂

Skus si nastudovat nieco o skrizenych potravinovych alergiach... je to sice cela veda, ale mozes sa o tom porozpravat aj s vasou alergologickou, nech Ti to ozrejmi... napr. ak je alergia na vajicko, moze byt aj na kuracie maso a pod. alebo ked je clovek alergicky na brezu, nemoze jest jablka, hrusky, marhule, atd...

A urcite skus vymenit ten prasok... dermatologicka mi povedala, ze najjemnejsia je Lovela... nedavkuj vela a davaj aj extra plachanie... 😉

martina2001
20. jan 2015

@ikika neviem či si to neskúšala, ale ja som sebe a deťom odkyslila organizmus, malá teda bola na hylaku podla rady kamzík a ja so synom na chlorele, syn mal slabú alergiu a túto zimu sa zatiaľ neobjavila, som zvedavá na jar. Ja a dcéra máme kožné, malá ja atopik a ja tiež, minulý rok bola celá doškriabaná, tento rok sa to objavuje iba pri chorobe.

martina2001
20. jan 2015

@ikika u nás ete aj Lovela dráždila, prešla som na Bupi pre deti, samozrejme bez aviváže s antialergickým pláchaním

salome123
20. jan 2015

@mizulienka este ma napadlo... nemate doma nejake zvieratko? ekzem je tiez prejavom alergie na macky (resp. kocurov), psov... atd.

salome123
20. jan 2015

@ikika
@mizulienka pocas nasej uzdravovacej cesty som natrafila na rozne anglicke stranky, ak viete po anglicky tak si dajte do googlu "gut healing", "leaky gut"... ide o to, ze imunita zavisi hlavne od zdravych criev, preto ak sa chcete zbavit alergii, intolerancii, ekzemov tak treba upriamit svoju pozornost na tenke crevo. vramci tejto "teorie" sa odporuca DENNE pit vyvar z kosti (idealne nie z kuracich-skrizena reakcia na vajicko, ani hovadzich-skrizena reakcia s kr.mliekom), nejest nic sladke, konzumovat probiotika (napr.kyslu kapustu) a samozrejme nejest ziadne polotovary. nam este VELMI pomohlo kolostrum... od prveho dna uzivania som videla na dcere rozdiel a to sme sa trapili uz velmi dlho.

jankapriekopova
20. jan 2015

moj druhy syn je tiez atopik od narodenia, niekedy sa dokaze doskriabat do krvi ☹ , ale potom ho to aspon nesvrbi. Dr. nam odporucila spat v chladnejsom, takze v spalni mame asi 16stupnom, ale pomaha to 🙂 ...neustale premastujeme robenymi mastami, papame antihistaminika a perieme len v tzv. pracich orechoch a pomaha to, lebo aj nam netobili dobre ziadne prachy na pranie. skus stranku www.naturshop.sk/pracie orechy.

salome123
20. jan 2015

@jankapriekopova treba si ale zistit ci tie robene maste neobsahuju kortikoidy, lebo ak ano, tak robite synovi medvediu sluzbu.

modra1
20. jan 2015

@salome123 predpokladám, že @jankapriekopova používa kyselinu mliečnu, keďže píše, že premasťuje, či? Výborná je 2% v aniónovom základe.

jankapriekopova
20. jan 2015

ano mame mast aj s kyselinou mliecnou ,ale okrem toho dalsie dve/jedna na noc a druha na cervene loziska/,ale pomahaju, maly ma kozu ovela krajsiu a cistejsiu

jankapriekopova
20. jan 2015

@mizulienka tie orechy na pranie su dobre, ja neperiem v nicom inom ,sice pradlo vyzera po vyprati ako zasednute, ale da sa pouzit prirodne bielidlo, ktore ti pri prani s orechami doporucujem 🙂 kupis v bioobchodoch alebo na nete 🙂

sviezost
20. jan 2015

Moja mala ma suchu pokosku niekedy sa jej urobia aj egzem pouzivam lavela prasok na pranie a kremik Excipal U Lipolotio ale neviem ci sa to da kupit bez lekarskeho receptu.mne to vzdy predpisovala doktorka. Ak by to nepomohlo je lepsie ist ku pediatricke a ona posudi co dalej. 🙂

mizulienka
20. jan 2015

ahojte, tak vcera som skoro vsetko pradlo vyprala v mydlovym vlockach, myslela som, ze na toto nebude reagovat a pozrite... 😕
vsetko som to pozehlila, cely den som sa s tym natahovala a on na to zareaguje...kym najdem ten dobry prasok prenho tak zbankrotujem 😉

katrin21
20. jan 2015

@ikika na varenie kokosovy olej odporucam.. jednoznacne + brav. mast...
Inak aj tebe by velmi pomohla biorezonancia.. ak si na FB, skus napisat Zdenke Prednej.. ona sa dostala cez biorezonanciu z alergii, ona uz od vsetkeho puchla.. a po biorezonancii na ktoru chodila asi pol roka, alebo tak, jej zmizla este aj senna nadcha , co mala do detstva..
Tieto veci funguju, len treba ist do spravneho centra a nie k hocikomu..

likoska
20. jan 2015

@mizulienka Dobry vecer, necitala som celu diskusiu, ale len posledne Vase prispevky. Mam dve dievcata, kt. maju od narodenia AE teraz uz v pokojovom stadiu. Ja mam najlepsiu skusenost s kremmom Lipobase repaire, nie je na predpis. Fakt je velmi dobry, pouzivali sme vselijake kremy ale toto im len zaberalo plus komplexna liecba dlhodobo 3x denne Fenistil kv.Este mi velmi pomohla stranka http://www.atopickyekzem.org/online-klinika-pro... fakt odporucam popocuvat tie videa hlavne to o detoch ja som sa presne riadila tymi ich instrukciami a fakt pomohlo.

ikika
21. jan 2015

@mizulienka och, to mi je luto, ze takto zareagoval... ☹
Mydlove vlocky si mala ake? Cim maleho umyvas? Velmi ho nemydli, len nevyhnutne, teda okakanu ritku, hotovo... najlepsie je asi klasicke mydlo Bupi s oliv. olejom - aj dermatovenerologicka povedala, ze to je dobre mydlo... neviem, co je na tom pravdy, ale zevraj robili studiu (nasla som na nete clanok nejakeho dermatologa) o mydle Dove s 1/4 hydratacneho kremu - ale obsahuje parfem, tak neviem... 😕 http://www.doktor-pukovec.cz/zdrava-vyziva-a-pe...
Na AE existuju este mydielka napr. Oilatum, Lipicar, Atoderm... ale nemam ich vyskusane... chcem si teraz kupit niektore na skusku, lebo aj ruky mam hrozne...
Pouzivas kupelove aditiva? Napr. Oilatum Plus alebo Oilatum Emollient (moze sa pouzivat aj pri sprchovani priamo na kozu)...
S tym praskom neviem, ci poradim... mozno nejaky eko? 😕

martina2001
21. jan 2015

@mizulienka
@ikika my mse našli na kúpanie kombináciu oilatum, mydlo od avene a potom krém od avene

ikika
21. jan 2015

@katrin21 dakujem... kokosovy olej tiez, zial, nemozem (doma mam pre rodinu) - exem nie je moj jediny problem, ja aj velmi puchnem a idem do anafylaktaku... na tu biorezonanciu sa pozriem, co je to zac - alternativnu medicinu neuznavam (funguje, ale na zaklade coho, nikto nevie... a nikto nevie, co bude po case /migreny, nespavost, strachy, atd. - co viem od viacerych ludi/... o bylinkach to nie je)... ale napriek tomu Ti dakujem za tip. 🙂

ikika
21. jan 2015

@mizulienka este ma napadlo, nepamatam si, ci som to uz pisala... ak by to nepreslo, deticky od 3 rokov mozu navstevovat kupele pravidelne kazdy rok - odporucam Smrdaky... http://sk.wikipedia.org/wiki/Smrdáky

jankapriekopova
21. jan 2015

@mizulienka ja by som ti tiez odporucila nieco na sprchovanie bud to oilatum alebo balneum/ten je aj proti svrbeniu/, ale nekup ho,len sprchuj a potom ho osus len jemne uterakom, neutieraj ho a uvidis,nam to pomaha a tak isto sprchujeme vo vlaznej vode, lebo ked je v teplej tak sa tiez vysype 🙂 drzim palce

mizulienka
21. jan 2015

@ikika velmi ti prajem, aby sa ti polepsilo...musi to byt strasne tazke, takto zit, drzim palce, drz sa 😉
najlepsie by bolo, keby predavali nejake skusobne balicky pri praskoch, aby clovek nemusel kupovat cele balenie 😉))

dvojite plachanie davam stale, pretoze dcera ma tiez ekzem, takze uz iba tak periem....jej prasok nerobi problem, teda som to nespozorovala...

maleho neumyvam ziadnym mydlom, teda telicko, iba ritku, alebo zahyby, tak v tom troska....oleje do kupela mu nejako nerobili dobre a potom som ho kupavala v ovsenych vlockach, ale toto mu tiez nerobilo nejak dobre....neviem nahodou, ci nereaguje na ovos...teraz, ked som presla na dietu, tak som ranajkovala ovsenu kasu a banan a zdalo sa mi, ze mu to nerobi dobre, tak som to vysadila....uz mi z tej diety asi troska preskakuje....obdivujem ta, ze ty to tahas uz rok 😕 😕

@likoska dakujem za reakciu, lipobase, ale to obycajne sme pouzivali ale nejak som nevidela zlepsenie, ale toto je asi nieco ine...
my mame Ex-omegu a zo zaciatku uplne v pohode a teraz badam, ze ho stipe, ked mu to natriem, myslite, ze by som mala zmenit krem?

likoska
21. jan 2015

@mizulienka ked niekomu poviem o tej Lipobase tak vsetci tak reagovali ze uz ju mali, ale toto Lipobase repaire http://www.lipobaserepair.org nepisem o nej ze by som ju nejak predavala alebo nieco mala s tou firmou, ale skusenostou u svojich deti. Fakt ju vyskusajte je velmi dobra. Chodite niekde na kozne? Lebo fobre nam robilo aj obycajne robeny krem z kys. Mliecnej. Ved ked budete nico potrebovat alebo poradit napiste mi ce ip. Estema napadlo ze velmi dobre im robi ovsenny kupelhttp://biocare.sk/eshop/produkt/ovseny-kupel je to fakt dobre kozuukludni . po kupani som nakremovala cele telicko tou Lipobase repaire ale musi sa do 3 minut.

likoska
21. jan 2015

@mizulienka este ma napadlo, ze ten ovseny kupel mozete iba vtedy aplikovat ak nema alergiu na lepok inak velmi odporucam si vypocut to video o detoch o AE (ak chcete cez IP vam mozem poslat moje prihlasovacie udaje aby ste si mohli rovno vypoccut to video, lebo ked sa zaregistruje novy clen musia sa vypucut postupne video 1,2,3,4 az potom to o detom. Hovori tam lekarka z Prahy, kt. Sa venuje detskemu AE. Fakt ucelenejsie informacie som este nepocula.

andromeda_ja
21. jan 2015

Kazde dietatko ma ine problemy s imunitou. My sa tiez trapime od dvoch tyzdnov veku. Cokolvek som zjedla maly sa vyhadzal. Ziaden alergolog nechcel brat tak male dieta alebo mal terminy na tristvrte roka dopredu zadane. Ziadne maste, ziadne diety nepomahali. Jedine ked som jedla cistu ryzu. Od koznej zaberal iba locoid. Od svrbenia ulavila taninova mast a taninovy obklad. Napokon sa nad nami alergologovia zlutovali, ked mal maly pol roka a za sebou treti zapal priedusiek. Alergologicke testy potvrdili alergiu na mlieko a mliecnu bielkovinu, vajcia aj bielok aj zltok, zemiaky, psenicu, orechy, hrach... Zemiaky a lepok vsak napriek alergii toleroval, tak aspon to nam dovolili. Tak sme dietovali obaja vyse pol roka. Upravilo sa to, ale stacilo skusit nejaku potravinu a bolo to naspat. Ku tomu antihistaminika (SingulAir netoleroval). V zime nezaberalo nic. Dieta bola zbytocna (dokonca aj bezlepkovu sme mali a nic). Vyskusali sme opat SingulAir a ten teraz zabera a uz nerobi zle. Neviem, ci Vam nieco z toho pomoze, ale skusat hlava nehlava co kto poradi je nanic. Kazde dietatko je ine a treba zistit co mu skodi... Jedno sa este pozalujem - neznasam, ked ma na ulici zastavuju ludia a davaju svetove rady, co mam dat malemu na licka!!!

mizulienka
21. jan 2015

@likoska nechcela som sa vas dotknut ohladne tej lipobase 😉 to bolo iba prve, co ma napadlo,ze sme tiez pouzivali tu obycajnu, ale tuto som nepoznala 😉

to video si skusim pozriet cele, ak by som nevydrzala 😉 tak vas potom poprosim o tie prihlasovacie udaje 😉 dakujem.

hmm neviem, ci je maly alergicky na lepok....on je malinky, ma iba 6 mesiacov, takze ako vravi @andromeda_ja take male babatko nikde na alergo nechcu zobrat (skusenost z dnesneho dna).
ked som nabehla na dietu, tak prvy tyzden som ranajkovala a veceriavala iba ovsenu kasu s bananom a maleho som kupavala v ovsenom kupeli, ale mala som pocit, ze mu ten kupel nerobi dobre...tak som pre istotu vyradila aj ovsenu kasu aj ovseny kupel...ale istotu nemam, skusim sa k tomu vratit potom, ked mu budem postupne zavadzat potraviny.

@andromeda_ja snad vam bude uz iba lepsie....
s tym skusanim to je asi tak, ze topiaci sa aj slamky chyta...ked nepomaha jedno, tak kazda dufame, ze pomoze to druhe...aj ked suhlasim v tom, ze skusat jedno cez druhe nema ziadny efekt, clovek je z toho iba viac poblazneny a ucinok ziadny.