Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

mizulienka
20. apr 2015

@girasol boli sme ockovani, ale uz dsvnejsie, asi tak 6 tyzdnov dozadu.

sheilla331
21. apr 2015

Moze to byt mak aj dresingom.

sonka345
22. apr 2015
Používateľ sonka345 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sonka345.

A nie ste náhodou alergici? Ahoj žienky, pripájam sa do diskusie. Moj synček má 20 mesiacov a tiež má atopický ekzém. Dlhú dobu bol ok, vylúčili sme citrusové ovocie, papáme len jablká a banány (teda z ovocia), sladkosti ešte samozrejme žiadne (okrem piškót a koláčov), pije len vodu alebo slabý čierny čaj (ovocné a bylinkové sú pre atopika vraj tiež nevhodné), mliečne produkty mu našťastie nevadia, nepoužívame žiadne mydlá a hodne premasťujeme - po každom kúpaní, alebo oplachovaní ritky, keď sa pokaká. Teraz dostal virózu, tri dni mal vysoké teploty - nad 39 stupňov, a ekzém sa mu vrátil v hojnej miere na nožičkách i ručičkách. Volala som doktorke a tá mi povedala, že pri viróze je to bežné a hlavne teraz, keď sa vonku začalo peklo pre alergikov. Ja i manžel sme alergický na peľ, takže nás to chytilo tiež. Takže aj vaša prudká reakcia može byť kombináciou niečoho nevhodného v strave a alergia. Prípadne nezmenili ste prášok na pranie?

ingusz
22. apr 2015

All...
. Ako nas nahana doktorka aby sme ockovali maleho ale druhy lekar povedal ze atopici nesmu sa ockovat ze to moze mat zlu reakciu... ☹

lubical
22. apr 2015

@ingusz no, my sme tiez nedali ockovat, maly mal zlateho stafylokoka + ekzem, takze som nedala a neviem ci vobec dam. Mam dve kamosky ktore dali a po ockovani sa im ten ekzem vyvalil na cele telicko a az do krvi, hrozneeee ☹

salome123
22. apr 2015

@lubical na jednej stranke robila jedna mamicka anketu o AE a ockovani...z neho vyslo, ze 2 z 3 zaockovanych detom sa ekzem zhorsil.

salome123
22. apr 2015

@mizulienka mak sa mi zda realny

salome123
22. apr 2015

@sonka345 ako keby som citala o nas... takze cierny caj nerobi problem? davas mu do toho kus cukru alebo nieco ine? nasa mala silnu reakciu na med a pred par dnami sa nam objavila alergia na pel, takze "super". niekde som citala, ze ked dieta zacne s ekzemom, potrav.alergiami tak vo veku 2,5r sa k tomu prida aj jedna z tychto alergii: pel, roztoce a plesne :-/ ale ze je mozne, ze to zmizne do veku 5r.

mizulienka
23. apr 2015

Ďakujem dievčatá za reakcie, mal to dva dni a zmizlo to, tak asi ten mak. 😕

sonka345
23. apr 2015
Používateľ sonka345 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sonka345.

Ahoj Salome, čierny čaj je v pohodke, chalani mi iný už ani nechcú - asi sú po tatovi. Dávam tam trošku hnedého cukru a riedim im ho so studenou vodou - aby ho nemali moc silný. Inak čo sa týka očkovaní, ja som nechala oboch synov očkovať a na ekzém to nemalo nijaký vplyv. Inak starší syn má 4,5r a ekzém sa mu veľmi upokojil, už sa mu objaví len občas - v zime to bolo z pančušiek, lebo v školke ho nechávali hrať sa v nich, ale to už som im vysvetlila, že atopici nesmú byť v pančuchách viac ako je nutné. Starší je alergický na peľ a niekoľkokrát sme mali potravinovú alergiu - prvý krát neviem z čoho, potom to bolo z orieškov a raz z citrónu. Mladší má teraz strašný ekzém kvoli viróze a peľom vonku ale dúfam, že z toho tiež vyrastie ako ten starší. Staršiemu teraz už len staší premasťovať pokožku telovým mliekom pre atopikov a až bude starší, uvažujem o nejakých výživových doplnkoch - asi esenciálne mastné kyseliny, mne to na ekzém pomohlo. Len v ich veku ešte nechcem. A ozaj, u nás malo výborný hojivý účinok more, takže sa chystáme aj tento rok

minulin
23. apr 2015

Mozem poprosit o radu? Masti niekto so zinkovou mastou? Bola mi odporucana v jednej skupine s atop. ekzemom u deti, ale strasne sa to malemu zosusilo, az schrastavelo :( Co s tym? Umyla som ho a namastila kremom, na mastno, aby sa mu to koza zahojila, ci sa to tak nema? Ake mate skusenosti?

demo
23. apr 2015

@minulin ona ma zosusit. ekzem treba vysusovat. Ked ustupi zapal, cervene vybledne a zostane iba vysusena pokozka, tak az vtedy natriet niecim mastnejsim (napr. bepanthen). Aby to vysusovanie nebolo prilis radikalne, robi sa to tak, ze najprv natries emoliencnym mliekom (cize nie premastit, ale hydratovat) a navrch este ten sudokrem.

minulin
23. apr 2015

@demo teraz som to fakt ze nepochopila... mozes mi to nejako inak vysvetlit? kvoli comu potom alergologicky a kozne tvrdia, ze kozu treba mastit a mastit a masti. nic o vysusovani sme nikde nepoculi, az tu v skupinke...

keziah
23. apr 2015

@minulin demo ti to iste vysvetli dokladnejsie, ale v zasade plati pravidlo, ze na zapal mastne kremy nepatria.

demo
23. apr 2015

@minulin hm, to je velmi casty omyl alergologov bohuzial. Atopickej pokozke nechyba tuk ale vlhkost. Okrem toho, ekzem je zapal a zapal sa zhorsuje, ked sa udrzuje mastny. To mas ako napriklad zapalenu ranu na ruke, tiez si ju nenatries vazelinou ale dufas, ze sa na vzduchu rychlo vysusi a zaceli. Druha vec je, ze atopak je nachylny na infikovanie plesnou. Ked potom pokracujes v premastovani, tak je to problem. Cize: atopicka pokozka potrebuje hydrataciu. Cize emoliencne mlieka - tych je na trhu vela, treba vyskusat, ktory sadne najlepsie (u nas A derma Exomega, ale je ich naozaj vela). Po natreti osetrit miesta s akutnym ekzemom (cize cervenym) este sudokremom. Toto cele 1-2 x denne, ked sa ti ekzem nezda, tak tym sudokremom maznut este v priebehu dna v tenkej vrstvicke. A potom, po dolieceni - ked je miesto ekzemu blede a vysusene, mozes premastit - b panthen, viatamin E dr. muller mast alebo dokonca aj infadolan.
Zjednodusene: co je cervene a zapalene vysusovat, co je vysusene a blede premastit

minulin
23. apr 2015

@keziah a ako je to mozne, ze vsetci odporucaju premastovat? :O No teraz mam z toho hlavu v smutku fakt... To sa neda verit lekarom? ci ako?

demo
23. apr 2015

@minulin neda sa verit lekarom, v tomto urcite nie. skus verit vlastnemu rozumu. mastis si zapalenu ranu?

minulin
23. apr 2015

@demo tak to som normalne v soku teda :O este aby som to spravne chapala, napisem to ako tatar, ale po tejto info potrebujem predychat...
Takze umyjem pokozku - klasika - ranne umyvanie atd - natriem cervene miesta sudokremom (klasika co sa pouziva pri zacervenani dupky?)
Po chvili premastim napriklad Linolou kremom alebo podobne a este na vrch dat opat sudokrem?
Ak sa pokozka prestane na postihnutych miestach cervenat, uz len premastujem a tenka vrstva sudokremu na to, co bolo predtym zcervenale?
A co ak je kludovy rezim pokozky? Mastit trebars indulonou modrou?
Co proti skrabaniu?
Zinkova mast neni vhodna namiesto sudokremu?

demo
23. apr 2015

@minulin najdi si na ceskom MK uzivatelku kam.zyk a pozri jej fotoblog. je tam serial clankov o atopickom ekzeme a o jeho osetrovani.

keziah
23. apr 2015

@demo inak priznavam, ja mam v tom rozlisovani ekzemu trosku hokej.
lebo cez den obvykle vyzera v pohode, suchy a nanajvys jemne ruzovy, ale vecer vzdy vyzera hrozne. fakt je, ze ekzem ma zrejme aj pocas dna rozne fazy.

minulin
23. apr 2015

@demo takze ked to rano mal syncek vysusene, doslova akoby sa supalo to, tak som spravila chybu, ked som premastila? Co v tomto pripade teda robit?

demo
23. apr 2015

@minulin natries emolientnym mliekom. Mozes cele telo napriklad. Potom akutny ekzem tensou vrstvou sudokremu. Toto robis az dovtedy, kym sa ekzem nezahoji. Zahojeny ekzem znamena skaredy suchy a bledy ekzem. V tomto stadiu mozes pokracovat mastenim emolientnym mliekom, ale ked sa ti zda, ze extremne suche miesta chcu nieco mastnejsie, premastis b panthenom, Vitamin E dr. muller mast alebo infadolanom. MOzno to nebude ani potrebne. Dalej v stadiu zastabilizovaneho ekzemu potieras iba emolientom.
Vhodne emolientne mlieka: Bioderma Atoderm PP Baume, A-Derma Exomega, Dexeryl, Linola lotion, Eucerin 12% Omega atd.

Zalezi na tom, ake to mal. ci to bolo este cervene. alebo to uz bolo iba vysusene a vyhojene. Nic nerob, nic sa take strasne nestalo. Iba pokracuj tak, ako som napisala vyssie.
Osetrovanie pokozky je ale iba doplnenie liecby, dolezita je strava.Pozri tu kam.zyk

demo
23. apr 2015

@keziah ano ja mam v tom tiez hokej 😀. v podstate ked som si neni ista, tak dam sudokrem. ale moj syn je nastastie uz fakt v pohode, takze to az tak neriesim.

demo
23. apr 2015

@minulin este to zhrniem: pouzivanie emoliencneho mlieka je v podstate kazdodenna rutina, idelane je natierat do troch minut po sprche/kupani. Sudokrem sa prida, iba ked je ekzem zhorseny. Tie mastnejsie maste na doliecenie sudokremom vylieceneho ekzemu.

minulin
23. apr 2015

@demo este sa opytat tak "na blondinku" :D ze, tym mliekom cele telo aj to cervene a po chvili na cervene sudokrem? Spravne chapem?

demo
23. apr 2015

@minulin áno, presne ako pises. A nemusíš celé telo prípadne, iba komplikované partie

minulin
23. apr 2015

@demo moc dakujem dakujem 🙂

zuzik311
23. apr 2015

kočky objednávate deťom špeciálne spodné prádlo /oblečenie DermaProtect? našla som na www.prealergikov.sk len neviem či to má význam.. dakujem

srenata
24. apr 2015
Používateľ srenata je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od srenata.

Ja som kupovala čisto bavlnené oblečenie, najlepšie biele alebo bledé. Akonáhle mali niečo farebné, čo púšťalo farbu, hneď som to vyhodila. Prala som na 60 aj to čo sa malo len na 40 stupňov a všetko oblečenie som asi do štyroch rokov detí žehlila. Čo sa týka čierneho čaju, moje deti ho tiež pili a čajové vrecúška (samozrejme studené) som im potom prikladala na miesta s ekzémom - upokojilo to pokožku. Ekzém samozrejme nezmizol ale aspoň sa tak nedriapali. Pomáhali aj slané kúpele a časté premasťovanie pokožky, aby sa ekzém znova neobjavil. Teraz im už stačí len premasťovanie po každom kúpeli mliečkom pre atopickú pokožku a ekzém sa už dlhú dobu neobjavil

ingusz
25. apr 2015

@minulin nam kozna povedala umyt vo vyvare z ovsenych vlociek pockat kym zachne koza ..potom aplikovat sudokrem a vecer lipobase na premastenie a tak sa nam to stratilo...