Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

wydata
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
misule82
20. feb 2010

julie123: taky používáme locoid a bylo nám řečeno, že má nejnižší obsah kortikoidů, tak snad nám všem nekecaj 😉

kam.zyk
20. feb 2010

Tak jsem sem zavítala. Musím trochu udělat osvětu:

Locoid rozhodně nemá nejnižší obsah kortikoidů, ale dá se říci, že patří mezi nejšetrnější kortikoidy - je to proto, že obsahuje tu účinnou látku, kterou obsahuje a navíc zde nebyly popisováno ovlivnění fce nadledvinek ani u malých dětiček, takže Locoid coby kortikoid vřele schvaluji- pokud dodržíte zásady užívání kortikoidů (dělání pauzy, která má svůj terapeutický efekt - takže např. 2 dny mazat a 2 dny nemazat - je to dokonce efektivnější než mazat v kuse a vyhnete se příp.nežád.úč.)

Největším alergenem ve stravě kojící maminky není kakao, rajčata, paprika, citrusy, atd.- ano, jsou to dráždidla a vyvolávače ekzému, ale nikoli alergeny - tyto potraviny nevyvolají alergickou, nýbrž histaminoliberační reakci, na jejímž konci je sice také vyrážka - ale nejedná se o alergickou vyrážku. Takže - maminky, tyto potraviny také omezte- ale pokud vaše dítě má atopický ekzém, na vině je s největší pravděpodobností BKM, bílkoviny kravského mléka, takže prvním (a často velmi účinným) pokusem, jak zatočit s ekzémem kojence, je vysadit VŠECHNY mléčné výrobky - mléko, sýry, jogurty, atd. Vápník ve své stravě doplníte např.tím, že zakoupíte Reis drink s extra Ca (v DM ho mají), popř.dodáte jiným způsobem (Biomin H, atd.) Druhým nejčastějším alergenem je vejce, ryby, buráky, atd.atd. (zajímavost- lepek přes MM nepřechází)

Péče o ekzém - je tady spousta až nebezpečných rad. Uvědomte si, že každé stádium ekzému je třeba ošetřovat jinak - pupínky, mokvání (neboli akutní ekzém) budeme ošetřovat naprosto odlišně, než např.suchá olupující se stádia. Stejné to bude s koupelí - na mokvající ekzém nesmí přijít koupel v čemkoli mastném (vhodnější jsou mírně vysušující koupele, např. odvar z dubové kúry), naopak na suchý ekzém nic vysušujícího! (tady můžete miminku dopřát např.Balneum Hermal, Linola Fett, atd.) Volte zásadně kosmetiku pro atopiky určenou, pokud má vaše miminko ekzém, s kosmetikou moc neexperimentujte. Výborná je např.Aderma (Exomega zvláčň.krém) nebo Bioderma Atoderm PP, ale nezapomeňte- každé miminko je individuální a někdy je třeba otestovat více krémů, než najdete ten vhodný - vždy ale při tom testování dodržujte zásady:

mokvavé plochy
…vysušujeme obklady např. 3% borovou vodou, Jarischovým roztokem, slabým roztokem hypermanganu, atd.

rozsáhlé mokvající plochy
… koupeme v bylinných odvarech (pomáhá např.černý čaj, řepík, dubová kůra, atd.), v odvarech z pšeničných otrub, škrobu, atd.
POZOR! Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Nemůžu na tomto místě nezmínit případ maminky, která na radu místní léčitelky vykoupala své silně alergické batole (alergie na bílkoviny kravského mléka) v syrovátce (!!!!!). Tímto chci jenom upozornit na to, že každý organismus je individuální a proto postupujte s experimentátorským nadšením, leč opatrně, s rozumem a citem.

Na mokvající místa nikdy nedáváme mastné krémy, mastné masti a oleje!

c) červené skvrny, pupínky, puchýřky, atd.
Když mokvání odezní, aplikujeme vhodná lotia (tekuté emulze) a hydratující krémy -tyto krémy jsou také vhodné na akutní projevy AE typu červené pupínky, puchýřky, atd. Takovýchto hydratujících krémů je celá řada, A-derma EXOMEGA krém, Linola krém, BIODERMA Atoderm krém, Excipial U Hydrolotio, a další. Patří sem i hydrofilní lékárenské základy (Neoaquasorb, Ambiderman, atd.) Ke zmírnění zánětu můžete také použít léčebné pasty – například zinková pasta; kromě zinku je též oblíbenou součástí léčebných past ichtamol, který má protizánětlivé účinky a též tlumí svědění . Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání.

chronická ložiska, zhrublá, suchá, olupující se místa
…tady se pak hodí mastnější - lipofilní přípravky (typu voda v oleji , V/O nebo též w/o – např. Excipial mastný krém, Menalind derm krém, Lipobase repair, lipofilní jsou i mastné lékárenské základy jako vazelína (pro ekzematiky je vhodnější žlutá vazelína), Synderman, Pontin, Cutilan, Leniens,atd.).

kam.zyk
20. feb 2010

PS:Ivko neboj, už brzy budeš jíst daleko víc věcí 🙂 já vím, je to brutální dieta, ale aspoň do budoucna přijdeš na to, co vadí a bude to OK 🙂

beruska2x
20. feb 2010

kamzyk nejak nevim co je na tom tak objevne 😕 navic je to teorie ale pak je to vse jinak.... 😉

kam.zyk
20. feb 2010

Teorie?? Já už měla přes 200 maminek a ty teorie jsme do praxe převedly poměrně dost rychle. Jednak s maminama vychytáváme alergeny ze stray, a zadruhé vychytáváme i tu kosmetiku. Nevím, proč by to mělo být v praxi jinak...

beruska2x
20. feb 2010

protoze kazdemu vyhovuje neco jineho, a zkusenosti osobni jsou proste dulezitejsi.. navic jsi asi nenapsala nic co by jsme neprobiraly 😉

kam.zyk
20. feb 2010

Osobní zkušenost mám poměrně velkou, viz

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/magd...

Magda je moje dcera...

Chtěla jsem hlavně zareagovat na nesmysly typu "potírat mokvající dítě modrou Indulonou" mebo Největší alergen je kakao" - prostě, to jsou nehorázné hlouposti a jenom maminu odvádí od toho, aby našla správné řešení. To, že každému vyhovuje něco jiného, to je fakt, ale jsou obecné zákonitosti, o nichž jsem psala...

kam.zyk
20. feb 2010

Ono - hlavně ekzém není jen o vnější péči, jako o tom, čím se buď krmí koj.matka, nebo přímo dítě, když už jsou příkrmy. Když se to vychytá obojí, je po ekzému. Když se vychytá jen jedno (vnější péče), ekzém se zmírní, ale ne úplně vyhojí. Když se neřeší strava, později (2-5 let) potrav.reakce přejdou v inhalační alergie (pyly, prach, roztoči, atd.), takže ta strava, tu je třeba řešit, ne čekat až to přejde, ono to přejde, ale daň je právě ta inhalace...

beruska2x
21. feb 2010

kamzyk a ty myslis ze to tady maminy neresi? ze to nevedi?? psala jsi o "osvete" tak jse cekala neco noveho, prevratneho ale bohuzel...

myslim ze tohle jsou veci opravdu uname, stejne tak ze mokvajici se vysousi a suche maze, to je ale spise zalezitost logickeho mysleni ne 😉

tady spise jde o to jak se podporit a zkusenosti jak co zkombinovat 😉

mimochodem exem je i geneticka zalezitost - neni to vzdy o jidle .. ja nekojila, malej nic nejedl, alergii na BKM nema ale atopik je 😅

verled
21. feb 2010

ahojte, můj malej má už měsíc na tvářičkách suché červené pupínky, dr řikala že je to ekzem, ale jinak mi nic neřekla, dala mi tu sojovou koupel aže ho nemam ničim mazat, ale to se mi chudák celej oloupe.....myslte že ho můžu namazat tou indulonou nebo mam koupit jen vazelínu?

beruska2x
21. feb 2010

ahoj verled, na Tadeaska jsem koukala do alba je feeeeeesak 😉 jesteli to ma suche tak jo, ale vazelinou urcite ne, je to z ropy, nezvlhc i kuzí jen mu to ucpe pory a efekt 0..

na Indulonu mi prijde dost malej, ja bych zkusila neco primo na exem, bud Leciderm, nebo Eucerin 12% omaga, A dermu jestli to ma jen na oblicejiku tak mozna krem a jestli na i na tele tak je lepsi tel. mliko 😉
nebo i Exipial hydro tek vychazi i dobre ceno ve - okolo 95Kč 😉

verled
21. feb 2010

a ještě dodám, malýmu to už bledne a ani nevypadá že by ho to svědilo.
a jaký zkušenosti máte s kalciovkou??když máte alergickou reakci tak je to první c vám píchnou mě tak napadlo..

díky

beruska2x
21. feb 2010

kalciovku jsem mela kdyz byl uplne malej... asi jednou ..

a cim ho mazes kdyz jdete treba ven?

kam.zyk
21. feb 2010

Beruško, netřeba mi jako imunologovi připomínat, že ekzém je genetická záležitost...Zkušenosti jak co zkombinovat - pokud by někdo chtěl, mám speciální jídelníčky s HA dietou pro atopiky, která zabírá (viz Ivkaivka, které jsem jí nasadila a do několika dní zaznamenala ústup ekzému, teď budeme zavádět nové potraviny a tím zjistíme, co ve stravě vadí), takže klidně se kdo chce může ozvat. Nic nového a převratného v oblasti atopie zatím není a ani být nemůže, ty informace, jak s atopií žít, už existují a pořád mám pocit, že maminky tady to sice řeší, ale dost často neúspěšně, protože ty správné info prostě nemají, jak je v téhle diskuzi evidentně vidět (spíš bych to nazvala tápáním - viz Verled, chtěla akutní stádium AE namazat mastným...velká chyba). Nejhorší je, jaké nesmysly radí pediatři, jak je vidět teď na Verled, aneb doporučit sojovou koupel, když alergen BKM je takřka tatáž bílkovina co soja(=hodně podobný alergen) , to je nehoráznost (když uvážíme, že ekzém je větš.způsoben v tomto věku BKM...)

Kalciovka už je dnes na ústupu, má svoje vedlejší účinky, které zrovna u těch malých dětiček dost vadí. Verled - proč se na to ptáš? Přece, kalciovka má svoje opodstatnění např.u anafylaktického šoku, určitě ne u ekzému...Navíc, v tomhle věku to nemusí být ekzém, do 2 měsíců se ekzém obecně těžko diagnostikuje, i zkušený dermatolog do 3 měsíců věku je opatrný ve vyřknutí diagnózy atopický ekzém. Přihlíží se pak k výskytu atopie v rodině, k dalším faktorům.

verled
21. feb 2010

kam.zyk:kdybyste mi radši poradila a ne mě poučovala, když vidíte že nevim nic.......byla bych vám vděšnější🙂šim teda malýho namazat??a neřekla jsem že je to EA, dr říkla že to vypadá jako počátek ekzemu....děkuji..jinak ektey v rodině máme...ale já netrpim ničim, jen alergií na slunce

beruška:já jsem měla od začátku jen kosmetiku Hipp, ale teď ho nemažu ničim.....když mi to dr řekla...

kam.zyk
21. feb 2010

A vůbec, myslím, že jsem sem nevkročila správnou nohou 🙂 Takže, Beruško, ty osvětu nepotřebuješ, dobře, respektuju a oceňuju tě jako jednu z těch zkušenějších maminek, které nepotřebují rady porady.

Pro ostatní, které by si třeba nevěděly rady, jak např.řešit ekzém vzniklý vlivem očkování (a jak tomu předejít, protože očkování je takový kritický moment), poradit např.se složením krému (zda je vhodný pro to které stádium ekzému), vyhodnotit imunotesty miminka (a odkdy je případně provést, jaký spec.očkov.kalendář nasadit v tom kterém př.), a konečně poradit s možnými chybami ve stravě kojící matky nebo poradit, jak zavádět příkrmy u atopiků, jaké UM zvolit v tom kterém případě, klidně se zeptejte.

verled
21. feb 2010

kam.zyk:jinak výše sama píšete že a odlupující se suchá místa mastný ano tak jak to tedy je??

verled
21. feb 2010

beruska:jo a děkujeme za pochvalu taky si myslim že je upečenej pěkně🙂

dagina
21. feb 2010

Ahojky, na ten Excipial také pozor, mudr nám ho předepsal, a malá to měla ještě horší, stejně tak ovesná koupel 😝 , modrá indulona....
Nejvíce se nám osvědčila obyč. lenienska a A- Derma, tu mají teď v akci balenou i s olejovou koupelí asi za 450kč. Ještě na hodně mokvající až krvavá místa je dobrý Sudocreme, ale s tím opatrně. A vazelína ti zase kůžičku "ucpe" a nedýchá, tou bych nemazala, max. když pujdete ven do mrazu.
To bylo více méně pro Verled 😉 .

verled
21. feb 2010

beruska:Šíma je taky moc pěkně udělanej.-)

verled
21. feb 2010

dagi:aha sudocreme jsem mazala když to měl červený tak ten to asi vysušil:-/

ach jo proč neni jen jeden krém??

dagina
21. feb 2010

Verled, jj, Sudocrem dávat opravdu, když to má skoro do krve, nebo hodně mokvající, na suchou, loupající pokožku o nepodávat!!!!!!
Jj, je to boj 😅

kam.zyk
21. feb 2010

Excipial obsahuje močovinu (ureu), asi tak 50% kojenců na ní reaguje negativně (50% naopak pozitivně). Sudocrem obsahuje zinek- on mírní zánět, ale dost vysuší. Takže tam, kde je třeba snížit vlhkost (např.v záhybech), tam mazat, ale dost slabě a ne často. A jen v případě mokvání a zánětl.pupínků, v žádném př. na suchá místa.

Verled, když pošlete foto, tak vám přesně řeknu, jestli to je počátek ekzému i čím to mazat. Protože - jednak píšete - suchá místa a zároveň pupínky. To chce fakt vidět. Hodně se tu doporučuje Aderma Exomega, výborný krém, stejně jako Bioderma Atoderm PP. Pošlete foto na Vera.Kam @email.cz - nebojte, nebudu poučovat, já jsem jen byla taková vyštengrovaná Beruškou včera (a taky mým manželem) 🙂 Kojíte? V čem koupete? Tu sojovou koupel vyhoďte, nebo dejte v rodině tomu, kdo nemá ekzém...

verled
21. feb 2010

kam.zyk:pokusím se

dagina
21. feb 2010

Kamzyku - naše malá měla na BKM velkou reakci od narození- hodně blinkala (opravdu abnormálně hodně, že i méně jeden čas přibírala), pak mi mudra poradila skrz prdíky vysadit mléko a mléčné výobky - blinkání přestalo, prdíky o poznání lepší, ekzem se trochu zmírnil, ale né nějak závratně. Také jsem měla vyzkoušené, když jsem si dala nějaký mléčný výrobek, malá opět blinkala, ekzem se zhoršil....
Malé nyní zkouším dávat jogurt (je jí přes rok), a s nějvětší pravděpodobností můžu říct, že to není již spouštěč. Je tedy možné, se reakce na BKM zmírňuje???

verled
21. feb 2010

posláno🙂

kam.zyk
21. feb 2010

Dagino, ano, mluvíme o vyhasínání alergie. Většinou se tak u potrav.alergií děje mezi 2-3 rokem, ale jsou individ.případy, kdy je to i dříve. Jak dlouho ten jogurt už zkoušíš? Pokud třeba 3 dny, je ještě možnost, že by reakce naskočila (existují IgE alergie, které jsou okamžité a nonIgE alergie, které jsou zpožděné - řádově dny až týdny, jsou taky blbé v tom, že se nedají ani krevními imunol.testy diagnostikovat, umíme diagnostikovat jen ty IgE potrav.alergie) -ale samozřejmě přeju, aby nic takového nenastalo a aby imunita vyzrávala i dál a alergie vyhasínaly tak, jak se to děje v případě BKM u tvojí Lucinky 🙂

beruska2x
21. feb 2010

dagina exipialy jsou 2 druhy, hydro v ebezva, pekne zvlacni plet, ma jen 20% urey, ktera ve vetsim nozstvi muze podrazdit...

kamzyk ale tady nejde o dietu a jeji kombinace ale spise o kosmetiku, vetsine deti exem s jidlem vubec nesouvisi...

dagina
21. feb 2010

Kamzyk, jogurt podávám už skoro 3 týdny, takže podle toho co píšeš, není úplně vyhráno. Každopádně celkově je ekzem lepší než býval, teď (v lednu) je malá tzv. po šestitýdenní lečbě homeopatiky, tak je na tom hodně dobře, sice se postupně zase začíná "zanášet", ale aspoň něco...