Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

misule82
21. feb 2010

Tak holky malé se ekzém pořád horší a to máme jít ve středu na očkování prevenaru....

kam.zyk: vidím, že jste v tomto problému docela zběhlá, tak snad mi poradíte 😉 Já s manželem občas na ekzém trpíme, měla jsem ho hlavně v pubertě. Malé se to docela pěkně rozběhlo v pátem měsíci. Vůbec nevím, jestli to začalo příkrmama nebo se to zhoršilo po třetí hexe.... a teď když už jedeme v příkrmech (mrkev, brambor, cuketa, dýně, kukuřice, květák a kuřecí, občas ředěná švestková šťáva od hippu), tak nevím, jak zjistit, jestli je v něčem alergen. S ekzémem to bylo jako na houpačce. Asi jsem špatná matka, ale nedokázala jsem to vysledovat. Pak kolem 6. měsíce dostala první prevenar a zhoršilo se to znovu. Mazala jsem lenienskou, infadolanem, lecidermem a eucerinem, nyní mám 3x denně ictamo vitella a 3x denně 5 kapek fenistilu. Teď má ty ložiska červený, hrubý, vysušený a jakoby spousta drobných pupínků, takhle to vypadá na hrudi. Na nohách má spíš ty místa hodně suchý a jsou méně červená. Koupeme v oilatu. Ale ten prevít se pořád rozlejzá....
Ve třetím měsíci jsme na doporučení naší mudr najeli na nutrilon HA, ale žádné velké změny se nekonaly. Teď už dva měsíce má klasiku nutrilon (podotýkám, že od třetího měsíce není kojena). Máme opět najet na nutrilon HA?

kam.zyk
21. feb 2010

Beruško, ekzém dětí 0-3 roky souvisí se stravou z 60%, dle oficiálních statistik. Dle mých zkušeností je to číslo ještě vyšší.

Dagina- já myslím, že už vyhráno máte. 3 týdny, to je dobrá doba, nonIgE reakce se větš.projeví do týdne.

Misule: Očkování - kritický moment. Dle toho, v jakém stádiu je ekzém a jak je rozsáhlý, se taky přistupuje k očkování. Každé očkování je zásah do střevní mikroflóry a proto reakci na očkování zmírňují do značné míry probiotika, u kojenců jsou jedněmi z nejkvalitnějších BioGaia - u nás jsou drahé, ale lze je objednat ze SR lékárny (na SR stojí 3x míň). Špatná matka rozhodně nejste, jen vám chybí systém. Taky kosmetika - ichtamol je bezvadnej na zánět, ale vysušuje - je ten ekzém po Ictamu světlejší, odrudne to trochu? Neseschne to?

Co se týče jídla, lze to trochu upravit- ono jinak než úpravou jídla nepoznáme, zda to s jídlem souvisí. Coby možný alergen připadá v úvahu kuřecí (alergen vejce je 2.nejsilnější alergen, v kuřecím je taky)- nahrzuje se krůtím - ale vadit může klidně i třeba mrkev, cokoli - jestli chcete, napište mi na mejl (a rovnou pošlete fotky), něco s tím uděláme, uděláme v té stravě systém a tím přijdeme na to, jestli něco nevadí. Taky uděláme určitý kosmet.úpravy, třeba Oilatum zkusíme nahradit, atd.

Verled- odpověděla jsem, myslím, že tohle se podaří zažehnat.

kam.zyk
21. feb 2010

PS:Mišule82, nejenže je třeba najet na míň alergenní Nutrilon, najedeme rovnou na Nutrilon allergy care. Víte co, napište na Vera.Kam@email.cz -kdyby se podařilo poslat fota, bylo by to úplně nejlepší 🙂

misule82
21. feb 2010

kam.zyk: zítra se ozvu a pošlu vám i fotky, díky 🙂

misule82
21. feb 2010

ještě rychlovka: po ictamu je ekzém míň červený a sušší

ivkaivka
21. feb 2010

vsetkym mozem len odporucit rady kam.zik a, je uzastna, super rady, vzdy si najde cas a odpovie, po jej dietke sa mala zacala cistit, je to zlepsenie o 90%. Dieta sa vydrzat da, aj ked niekedy zhresim s jedlom, lebo uz nevladzem, no mala sa taker vobec nevyhadze. Musim bezat, mala place...ale dajte na jej rady.

desszi
21. feb 2010

ja vas vacsinou len citam, ivku z fora poznam - ahoj ivka 🙂 - ale tiez sa mi vidi veeelmi rozumne co kamzyk pise, ma to vela do seba.

my mame tiez taky nejaky ekzemik - uz nam to mizne po kremiku - kupila som krem na ekzem s konopnym olejom, neviem co ty nato kamzyk? - a krasne nam flaky miznu, vravela som to aj detskej aj koznej, obe povedali ze dobre, ked zabera, nech pouzivam, lenze budem musiet pouzit aj zarobenu mast (zial hormonalnu, chcela som sa tomu vyhnut), lebo este sem tam fliacik je a potom by nam drobca nezaockovali a boli by sme po termine na druhu davku hexy a potom neviem co, co by sa stalo?

kamzyk to som nevedela ze ockovanie ovplyvnuje crevnu mikrofloru? to je zaujimave. Tak vravis ze by som mu po ockovani (akomkolvek?) mala davat probioticke kvapky? V akom zmysle to zmierni negativne ucinky ockovania?

mima3
21. feb 2010

kam.zyk - super, super, super... dakujem ti za vyborne rady a poucenie o ekzeme, dobre si to zhrnula a odpovedala si mi na mnohe veci, ktore som o tomto probleme nevedela. napisala som ti IP, kde som konkretne opisala nas priebeh ekzemu a budem vdacna za kazdu radu.

julie123
21. feb 2010

Kam.zyk, moc dekuji za tvoje prispevky, je videt ze opravdu vis o cem pises 😵

My s AE bojujeme uz skoro 11m a je to stale jak na houpacce ☹ Mame alegii na BKM a spoustu dalsich veci ☹

Jak tu pisete, cervena mista, pupinky vysusovat ... co mame pouzivat konkretne? V jakem pripravku je hodne zinku?

Nas ceka ted velka zmena, chystame se prejit z MM na Neocate, pak budem postupne pridavat potraviny a sledovat a sledovat, je toho totiz asi hodne na co ma syn alergii ☹

bianka234
21. feb 2010

Ahoj kam.zyk, blúdim po nete už mesiace a až teraz som našla niekoho kto by mi mohol možno, dúfam, poradiť konečne v tom, čo neviem rok zistiť. Môj malý má AE, doteraz som nezistila aké potraviny mu vadia, lebo keď som testovala, raz zareagoval, inokedy nie, z kozmetiky som skúsila už asi všetko čo sa dalo, mám panické stavy, pretože také 3 mesiace máme obdobie, keď koža nie je čistá ani jeden deň. So strašnou ale strašnou nechuťou dávam teraz malému kortik. od kožnej. Náš príbeh je hrozne dlhý a komplikovaný, teda pre mňa určite, možno Tebe takéto matky ktoré robia aj to čo nemusia pripadajú šibnuté. Bola by som strašne rada keby si mi poradila dietu, lebo malý mi papá veci hodné 8 mesačného dieťaťa. Testy má robené v sept., všetko vyšlo neg., myslím krav. ml, orechy, treska, soja, bielok, žltok,čokoláda. Napriek tomu som mu od januára vysadila všetko mliečne, no zlepšenie neprišlo. Kojila som skoro do roka. Teraz som zaradila Bebu HA a občas dávam cez deň ovsené, ryžové alebo teraz ma asi zabiješ aj sojové mliečko. Nič iné mliečne nedávam, len toto a maslo. Kúpeme v Oilatum, krémujem zarábaný s kys.mliečnou, mali sme aj Adermu ale strasne zošupinatel, dalej mali sme biodermu, zinkový z biodermy, ale asi najlepší je ten zarábaný. Najviac si neviem rady s tým, keď je ekzem svrbivý a červený napuchnutý, ako si písala že tam vtedy netreba dávať mastné, tak to presne robím. Neviem čo na to mám dať, v noci mu držím ručičky aby sa nedodriapal. Prosím poraď mi, budem veľmi veľmi veľmi vďačná. V piatok som objednaná k homeopatičke, to považujem za asi moju poslednu nádej, aký máš na to názor?

bianka234
21. feb 2010

Jaj a ešte som zabudla, v 15 mes.sme mali ísť na očkovanie, ale zatiaľ to nebolo možné, a ty píšeš, že vieš ako predísť k zhoršeniu ekzému pri očkovaní, teda pokiaľ nás niekedy zaočkujú. AKO?

kam.zyk
22. feb 2010

Desszi:

Konopný olej- klidně použij. Jen zmíním pravidlo testování kosmetiky:

když je nový krém, jakýkoli, vždy nejdřív namažeme na 3*3 cm zdravé kůže, a až pokud se zde osvědčí, pak až mažeme na kůži ekzematickou či jinak postiženou.

Dotaz:

boli by sme po termine na druhu davku hexy a potom neviem co, co by sa stalo?

Museli byste jít znovu na první dávku.

Další dotaz:

kamzyk to som nevedela ze ockovanie ovplyvnuje crevnu mikrofloru? to je zaujimave. Tak vravis ze by som mu po ockovani (akomkolvek?) mala davat probioticke kvapky?

Ano, dávej probiotické kapky.

V akom zmysle to zmierni negativne ucinky ockovania?

Jednoduchá otázka, poměrně složitá odpověď , pokusím se jednoduše:

Atopický ekzém je jednak záležitost kůže (atopici jsou znevýhodněni co do ceramidického těsnění kůže = lipidická vrstva kůže, která váže vzdušnou vlhkost a tím zvlhčuje pokožku), ale zadruhé -a to hlavně – je to záležitost imunity, která je atopická (=atypicky reagující). Imunita souvisí se střevem, sídlí tu 80% imun.systému těla. Střevo reaguje na stravu člověka, a právě u kojenců ta strava ovlivňuje stav imunity (a tím druhotně i kůže) nejvíc ze všech věk.skupin. Proto- nejde se zaměřit v léčbě ekzému jen na kůži, tj.na konečný článek (kůže je taková kontrolka těla jak nám dát vědět, že něco uvnitř není v pořádku) -ale taky na ty články první (střevo – strava, zajímavost – střevo dle čínské medicíny má souvislost s plícemi – a ono skutečně, potravinové alergie přecházejí časem v inhalační – např.alergie na vejce v roztočovou alergii – takže je vidět, že Číňani to měli a mají zmáknuté. Homeopatie se zásadně zaměřuje na ovlivnění těhle „vnitřních“ struktur, stejně jako např.bylinná léčba – viz např.přípravky Joalis- Analerg, Imun, nebo jiné typy léčeb, které chtějí řešit příčinu, nikoli následek, jak to dělají např.kortikoidy – i když, ty mají v urč.situacích taky svůj význam). A dostáváme se s jádru pudla: co ve střevě je to, co nejvíce ovlivňuje imunitu? Střevní mikroflóra. (tu taky ovlivňuje ta strava, podle toho, co jíme, se nám tam pomnoží ty které mikroorganismy). A střevní mikroflóru ovlivní negativně očkování - proto probiotika velmi napomohou jejímu návratu v normál.

Julie 123: taky jsme bojovali:

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/magd...

Zinek- zmírní podráždění , odrudne ekzém, zmírní se svědění, leč vysuší. Výborný fígl: napřed namazat Atodermem PP a na to zinkovou mast, nebo Sudocrem, pokud tento vyhovuje.

Julie, vy se chystáte na EET test! Výborně! Neocate- skvěle (kolik připlácíte? My tak tu stovku), počkat na to, až se stabilizuje ekzém - pak každých 5 dní se jede tatáž potravina a tím se zjistí, co vadí a co ne. Přesně tím jsme prošli. Jakého máte alergologa, že vám poradil tak výbornou věc? Kdyžtak se taky ozvěte 🙂

Bianka- to bych musela být šíbnutá taky, přečti můj příběh (resp.mojí dcery), který jsem poslala Julii 🙂 Testy na potrav.alergii odhalí ani ne 50% reakcí na potraviny (dodnes neumíme detekovat nonIgE alergie...), takže tím se rozhodně něřiď, musíš to vystopovat sama. Homeopatie může pomoct, ale až když se zkombinuje s ostatníma opatřeníma (strava, péče o kůži vnější, atd.) - napiš a něco uděláme. Potřebuju vědět: je v rodině atopická zátěž? (ekzémy, alergie, astma, atd.) Očkování - to je Priorix? Zatím to odkládej co se dá (očkovací opatření: dávat dítěti pít Rooibos=antihistaminikum + probiotika). Dietu budeš dávat klukovi tuhle po dobu 3 týdnů:

UM- dáš Nutrilon allergy care + žádné BKM +ne soja (stejný alergen co BKM)

Obiloviny bezlepkové: rýže, kukuřice, pohanka, jáhly

Zelenina: brambory, cuketa, špenát, pastinák, fenykl, dýně, baklažán,mrkev, brokolice, růžičková kapusta, květák, patizon, kedluben, okurka, čínské zelí, salát listový

Ovoce: : tepelně upravené ovoce (jablka, hrušky, broskve, meruňky, třešně, švestky), meloun, vodní meloun, borůvky (nemusí být tepelně upravené), hrozny

Sladidla: hroznový cukr (=glukoza = Glukopur), rýžový sirup, jablečná, hrušková, hroznová šťáva

Potenciálně alergizující aneb čemu se po dobu eliminace (=ty 2-3 týdny) vyhnout

Obiloviny s lepkem: lepek pšenice Triticum aestivum je považován za nejagresivnější, je tedy potřeba vyhýbat se potravinám z hl.bílé mouky. (Lze však konzumovat žito, ječmen, oves, pšenici tvrdou (např.kuskus), špaldu.)

Mléko: kravské, kozí, ovčí a jakékoli výrobky z mléka

Vejce: hl.vaj.bílek či výrobky z vajec

Zelenina: chřest, celer, kapusta, žampióny, hrášek, paprika, křen, ředkvička, rajčata, kyselé zelí, petržel

Ovoce: citrusové plody, exotické ovoce (vč.banánu, kiwi, atd.), jahody, angrešt, rybíz, maliny, ostružiny

Ořechy: vlašské, mandle, pistácie, kešu, lískové, burské, jakákoli semínka (zvláštěpak sezam)

Ryby: vč. sladkovodních, mořské plody, mořské ryby (hl.treska)

Sója: vč. "mléka"

Sladidla: klasický cukr, med, „klasické“ sladkosti

Koření: vanilkový lusk, skořice, muškátový oříšek, kari, bobkový list, paprika, pepř, atd., směsi koření

Vysadíme Oilatum. Když už přicházíme na to, co by mohlo vydit, je třeba vyloučit vše, co by mohlo eventuelně zhoršovat ekzem. Koupat budeš jen ob 3 dny a pouze v čisté vodě, po vykoupání mazat vyrobenou mastí (pokud někde bude akutní zarudnutí -pupínky, ještě navrch zinkovou mast nebo Sudocrem, lze i Bubchen na opruzeniny). Ta vyrobená mast neobsahuje kortikoidy, že ne? Těm je taky třeba se po dobu eliminace (=2-3 týdny diety, než se začnou systematicky, tj.jedna po druhé = vždy cca 4 dny jedna a tatáž potravina - zařazovat ty alergennější věci do stravy a tím se zjistí, co vadí) - zpočátku bude (cca 3-5 dní diety) zhoršení ekzému, počítej s tím, nesmí tě to odradit. Kdyžtak ještě napiš a optej se.

kam.zyk
22. feb 2010

Ženy, studujte aneb co jsem sepsala o ekzému (je toho víc, ale někt.díly tam ještě nejsou):

http://www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=7034

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

bianka234
22. feb 2010

kam.zyk, dakujem za rýchlu odpoved, v prvom momente som sa hrozne zlakla tej diety, ale nebude to problém. Spravím všetko ako si kázala, len sa ešte chcem spátať na maso, čií nie je potrebné vyradiť kuracie, lebo veľkú vačšinu papá malý práve toto. Chceml zaradiť morčacie a zajačie. Čo na to hovoríš? A malý je zvyknutý na detský bylinkový čajík bez cukru, môžem mu ho nechať? Predsa tie šťavičky sú sladké, ja cukor prenho vôbec nepoužívam. Čo sa týka alergií v našej rodine sme všetci alergici, z manželovej strany nikto, nájde sa u nás aj astma, ale ekzém nemal nikto, len moja dcéra 9, mala ako maličká ale to nebola ani stotina z toho čo riešim teraz. A chcem sa hneď spýtať aj na dcéru, lebo ona je presne príklad toho že ekzem, roztoče a astma. Lieči sa už 7 rokov, niečo ubudne, niečo pribudne, v konečnom dôsledku je to čím dalej tým horšie. Najnovšie má diagnostikovanú astmu. Bolo mi ale povedané, že táto diagnoza sa stanoví keď sa viackrát opakuje zápal priedušiek, ona však nič také nemala. Bola to viacmenej reakcia na liečbu staloralom , to bolo na tie roztoče, ktorú veľmi zle znášala. Chcem sa spýtať, či má význam ešte u nej dodržiavať nejakú dietu, jpoprípade čo odporúčaš na zvýšenie imunity, lebo to je tiež dlhý príbeh u nej. Užíva hrozne veľa liekov, teraz jej vybavujem liečenie, ale neviem či má toto všetko význam.

bianka234
22. feb 2010

A ešte niečo, pod pojmom mliečne výrobky mám rozumieť aj ovsené a ryžové mlieka? Malý užíva aj lieky, teraz neviem či ich mým počas tej diety vyradiť, či nie, užíva denerel a aerius

laura73
22. feb 2010

kam.zyk - poslala som ti IP 🙂

bartakovah
22. feb 2010

Kam.zyk mi sa trápime s ekzémom od dvoch mesiacov, máme teraz 11 mesiacov zistenú má alergiu na BKM a vajíčko, držíme diétu a berieme kvapky Hylak a denerel, odporúčaš piť čaj rooibos m už ho pijeme týždeň , tú diétu, ktorú si tu popísala dodržujeme už dva týždne ale npríklad tri dni čistý a potom dva dni taký červený a svrbivý až hrôza, mäso dávam len morčacie a zajačie, nepíšeš či sa môže pridávať do jedla šošovica, fazuľa , mi mastíme robenou masťou od kožnej, indulona rakytníková a modrá, tvoje články som si už dávno prečítala, mám dcéru 17ročnú, ktorá je tiež od malička alergik takže nejaké skúsenosti s tým mám aj ja, tvoje rady sú pre nás mamičky veľmi dobré, pretože treba sa o tom s niekým porozprávať a poradiť sa to je môj názor.

kam.zyk
22. feb 2010

Bianka234: BKM = mléčné výrobky a mléko. Pod pojmem mléčné výrobky tedy není rýžové mléko, jáhelné, ovesné, kokosové, nic takového. Zaujal mě ale ten Denerel (v ČR není, je to ale ketotifen) a Aerius- alergolog dělá prevenci astmatu, zajímalo by mě, na základě jakých krevních výsledků. Nemusíš to vysazovat.

Bartakova: luštěniny větš.alergizují, pokud je BKM a vajíčko pozitivní. Tu dietu - já mám 3 stupně HA diety. Jedna je jen s vyloučením BKM a vajec, ta zabere u cca 30% dětí. Tato mnou zde popisovaná zabírá u cca 50% a jsou děti, kde skutečně musíme chtě nechtě najet na dietu dle Rezzy a Cardiho (brokolice, rýže, králičí, oliv.olej, sůl) - a až poté zařazujeme potraviny, to jsou takoví ti nejsilnější alergici (stejně jako moje dcera...). Jestli mu alergolog zjistil alergii na BKM a vajíčko, tak má tvůj syn IgE typ alergií. Buď šťastná za tuto výhodu, kdyby měl nonIgE typ alergií, reagoval by opožděně a blbě se to vychytává - neboli: zapisuj si, jestliže říkáš, že 3 dny je čistý a pak zčervená, lze vychytat alergen: u IgE alergie, kterou má tvůj syn, je reakce řádově minuty až pár hodin. Takže: dám příklad: 3 dny je čistý a jí to a to (např.brokolici, krůtí maso, rýži, jablko,kukuřici, brambory). Pak najednou 4.den zčervená - juknu do zápisníku, co jedl 3.den až po čas včetně zčervenání - a zjistím, že 4.den ráno jsem navíc dala meruňku - a je to ta meruňka, co alergizovala! (ta brokolice, krůtí maso, rýže, jablko, to být nemohlo, když jsem to dávala 3 dny a žádná reakce) Anebo druhá možnost- ten 4.den došlo např.k změně kosmetiky nebo ke kopuání (něco mu v koupeli nesedí, atd.) - prostě něco se událo jinak - a ty musíš přijít na to, co to bylo. (Taky pamatuj, že všechny potrav.alergie se krevními testy nezjistí, i když jsou) Já vím že to není lehké to vystopovat, taky jsem stopovala a kolikrát jsem se mohla usoužit tím, že jsem nemohla přijít na to, co vadí...Takže hodně štěstí a trpělivosti přeju!!! 🙂

ivkaivka
22. feb 2010

ahojte, ja uz zaradzujem vajicko a kuracinku. kam.zyk - mnamky chut to vajicko po takej dobe.
Ak mozem poradit, ja neviem vobec varit ta dieta bola pre mna sok, urcite ste skusenejsie, no napisem co som si varila ja, mozno sa troska inspirujete.

cuketova polievocka s brokolicou, ryzovy nakyp s jablkami- namiesto mlieka som dala ryzove mlieko a bez vajicka na vrch, len taka dzabka ryza s jabkami, no mnam, na stave - zemiaciky, mrkva a masko, bravcove masko na stave k tomu podusit jablcko a cestoviny - bezlepkove, zemiakova polievka s cinskou kapustou, bezlepkove cestoviny (z kukuricnej muky ) s hlavkovou kapustou, kalerabovo-brokolicova polievka so spaldovou cestovinou - aspon trosicka, mozno pomoze, no urcite vymyslite toho ovela viac.

Ja ked som navarila mala som na 3 dni. A ranajky cierny chlebik s ramou, alebo normalne opiect na platni ci na palcinkarke- bez oleja, ako kedysi nase babicky na peci, masielko sa krasne roztopi a chlebik je mnam, mnam. Samozrejme chrumala som susene slivky a jedla kompoty - slivkovy, jablkovy a hruskovy. Ono sa to da, samozrejme ako som pisala aj som zhresila s jedlom no na malej to bolo vidiet minimalne.

babula90
22. feb 2010

babenky, my máme tiže dcérku s AE, pomáha nám tento krém a diéta:
http://www.just.sk/produkty/speciality_just/k5058
obsahuje prírodný kortizón z balónovca- to j e rastlina. Neobsahuje konzervac.latky, mineralne oleje, silikony.
je vynikajuci aj pre psoriatikov- mam zacinajucu psorku.
Just ma aj kupele pre ekzematikov a vyborny je sprchovy gel mlieko-med - ryža, ten znasaju vsetci, aj novorodenci.
www.just.sk

babula90
22. feb 2010

berieme presne to, čo bolo vyššie spomínané- Joalis prípravky ANALERG a IMUN, ale pre deti do 3 rokov sa to nedáva orálne, ale vtiera na bruško, myslíte, že to stačí? 😒

kam.zyk
22. feb 2010

Já bych je (tj.ty přípravky Joalis a Imun) klidně dávala už vnitřně od 2,5 let, jistě to bude účinnější, než jen vtírat na bříško 🙂

babula90
23. feb 2010

dakujem za názor, tiež si to myslím, už má vlastne 31 mesiacov. A dávkovanie aké pre dieťa?

zuzik28
24. feb 2010

ahoj holky, máte některá zkušenost s balzámem bio karité atopikderm? Máme už toho vyzkoušeného tolik, ani eucerin omega 12 % nám nějak extra nezabral...už jsem z toho fakt zoufalá. Kortikoidama mazat nechci.

kam.zyk
24. feb 2010

Zuzik28- a jak ten ekzém vypadá? Zkus co nejpřesnější popis + kde se ten který projev vyskytuje. Podle toho vybereme vhodné mazání. A v čem koupeš a jak často? Ještě kojíš? Co malej dostává případně za UM a co jí?

kam.zyk
24. feb 2010

Zuzik28 - zapomněla jsem- kdy se ekzém poprvé projevil a na jakých místech? Máte v rodině atopickou zátěž (alergie, ekzémy, poruchy štítné žlázy, autoimun.choroby, astma), popř.nenarodil se malej sekcí?

zuzik28
24. feb 2010

Kam.zyk
Začalo mu to asi ve třech měsících po prvním očkování (hexa a synflorix) Teď to má nejvíc na tvářičkách, trochu na čele a na krku za ušima, potom docela dost takový pás pod krkem směrem k ramenům, a pak v záhybech na nohách a v zápěstí. Stehna taky trochu.
Jsou to takové červené hrubé suché fleky. Na tvářích občas i takový stroupek. Pod koleny hodně červené a trochu se to i loupe. V zápěstí taky tak.
Zkoušeli jsme kortikoidy od kožní, různé míchané mastičky. Taky jsme byli v Brně na dětské kožní klinice, dostali tam H-mast, tanin, locoid (tím ho ale nemažu)...v podstatě ničím z toho Brna. Potom jsme měli Exomegu od A-dermy, Atoderm i Atoderm PP od Biodermy (to si myslím, že bylo fakt dobré), taky Leciderm, teď zkoušíme ten Eucerin, ale popravdě teda nic extra.
Pořád kojím, ale malej dostává zeleninu (mrkev, brambor, cuketa, špenát, brokolice, květák, růžičková kapusta, teď už i hrášek a pórek) K tomu dávám občas pohanku, jáhly, kuskus (na lepek prý alergický není, mudr. mu dělala testy) A s ovoce jablíčko, hrušku a banán. Večer po kojení dávám ještě mlíčko Beba 2HA. Jinak nejí nic jiného. Ale je to pěknej baculík (9600 g a 74 cm).
Koupeme v odvaru s ovesných vloček s trochou oleje (tak jednou za tři dny) a jinak umývám každý den žíňkou (zadeček, pod krkem, v podpaží...)
V rodině má AE manželova teta a sestřenice, jinak žádné alergie. Sekcí se nenarodil, jen to 10 dní dříve.

Doufám, že jsem na nic nezapomněla, díky moc za snahu pomoci...vážím si toho

zuzik28
24. feb 2010

Jo, ještě dáváme 2 x denně 9 kapek fenistilu a taky laktobacily NUTRA BONA, symba. Kdyby náhodou tak bych mohla třeba udělat fotky a poslat...nevím jestli jsem to dobře popsala 😅

kam.zyk
25. feb 2010

Ahoj Zuzik,

takže to jdeme rozplést: zas to očkování současně Synflorixem a Hexou... (kdo takový nesmysl vymyslel... aneb ach jo... 🙂 jak je atopická zátěž v rodině- což je - je lepší očkovat poněkud později - např. 5.M už je lepší než 3.M a navíc- ach ta kombinace 2 očk.látek, 7 vakc.kmenů, to už je moc...)

Kosmetiku - jednoznačně opět najet na Biodermu Atoderm. Jenže on to není problém kosmetiky, ekzém po očkování je důsledek nesprávného nastolení střevní mikroflóry, což je po očk.obvyklý jev. Takže budeme řešit hlavně stravu. POZOR!!! Jak píšeš "Na lepek alergický není, alergo testy to neprokázaly" = NELZE TAKTO ŘÍCT!!! Lepek způsobuje buď intoleranci (celiakie), ta se dá testy poznat (hodnoty antitransglut.IgA, EMA, atd.), ale též alergii, což je naprosto věc rozdílná - a ta se dá poznat pouze v 50%, protože alergie jsou 2 typy - buď IgE alergie (ta se krví pozná neboli hodnoty sIgE) a nonIgE alergie - a ta se ani krví nepozná. Takže - nelze jednoznačně říci "na lepek alergický není". To lze s jistotou říci až po pozorování, které musí zahrnovat pauzu (tzv.EET test) - neboli - jím lepek, pak na 10 dní stopnu lepek, pak ho zas zařadím do stravy. Není li reakce, pak teprve mohu říci " není reakce (=tj-.ani intolerance ani alergie) na lepek". Krevní testy, kor v tomto věku dělané, jsou velmi nesměrodatné (o Prickách, tj.kožní testy - ani nemluvím, ty vůbec nemá smysl dělat).

Neboli strava: jakmile je atopický projev u kojence, namísto HA mléka má přijít více naštěpené UM, neboli Nutrilon allergy care. Jsem si takřka jistá, že toto bude zásadní změna k lepšímu, po zavedení této změny. Strava- OK, ale namísto kuskusu (v tomto věku se Triticum durum, tvrdá pšenice, ještě poněkud obtížně tráví) dávat kukuřici nebo rýži (mimochodem dvě nejvíc HA obiloviny, ale nikde je ve výčtu potravin nevidím 🙂 ) Banán zatím nedávat, nemyslím, že by způsoboval zásadní zhoršení ekzému, ale pro jistotu (banány mají větš. plíseň a to je to nejhorší pro střevní mikroflóru). Banán otestujeme individuálně.

Koupel odvaru s ovesných vloček s trochou oleje - tak to je hodně špatná kombinace. Buď lze dát odvar (to v případě akutního ekzému, tento odvar velmi silně vysušuje, je tedy vhodný pro mokvání, pupínky, atd.), nebo olej (v případě suchých ploch, ale již odrudlých = již není zánět). V případě Ondry je jak zánět (červené plochy), tak suchá místa. Neboli, ani jedno (odvar) ani druhé (olej) není vhodný - takže - ob 3 dny je výborně, ale jen čistá voda.

Fenistil schvaluju, nejšetrnější antihistaminikum, Nutra Bona symba budeš jíst TY, nikoli kluk!!!!!! Kojenec má naprosto jinou střevní mikroflóru než třeba 2 leté dítě, toto jsou probiotika pro minimálně dvouleté dítě (spíše starší). Navíc, ono takřka nemá smysl dávat kojenému dítěti probiotika, když je kojeno, protože probiotické bakterie spolu s prebiot.komplexy jsou v MM a tyto se upřednostňují v osidlování tráv.traktu, takže ty Nutra Bona (zaplaťpánbůh) projedou tráv.traktem bez efektu. Takže - probiotika vždy jí kojící maminka 🙂 Přes ní krásně přejdou do kojence. Jak často je malý kojený? Sníš hodně BKM (bílk.krav.mléka, tj.mléko, jogurty, sýry, ale též soja) a vajec?

Ty fotky pošli na Vera.Kam@email.cz - fotky určitě potřebuju. Obecně - s ekzémem, který vznikl po očkování, bychom si měly poradit poměrně dobře, bez kortikoidů samozřejmě (ty už nepoužívej, ani při zhoršení, které po těch úpravách, o kterých jsem mluvila, může nastat po dobu cca 4-5 dní - toto zhoršení je dáno tím, že kdysi byly použity kortikoidy - ale bude následováno zlepšením.) Tak zatím ahoj *Věra*

zuzik28
25. feb 2010

Kamzyk, děkuji moc za rady, jsi fakt moc hodná...samozřejmě takové znalosti a zkušenosti nemám, takže určitě dělám hromadu věcí špatně. Většinou podle toho co mi řeknou doktoři. Tzn. že jak vidíš, tak je to špatně. Protože vše konzultuji s mudr.

Najedu tedy opět na Atoderm od Biodermy, toho mám ještě dost. Bude tento dostačující nebo mám koupit Atoderm PP recieve? (tak nějak se to píše 🙂)
S tím lepkem jsem to tak napsala...že alergický není...protože mi to řekla mudr., takže bohužel neznalec musí důvěřovat mudr., což je asi chyba v některých případech ☹ Když si uvědomím, že nebýt toho dvojnásobného očkování, tak to mohlo být úplně jinak, nooo to už je jiná debata.
Takže lepek zatím nedávat?

Dneska zajdu do lékárny pro ten Nutrilon allergy care a budeme dávat tento. Co se týče rýže, tak tu mu dávám taky, ale zapomněla jsem to do výčtu napsat 😉 Kukuřici nedávám, protože jsem mu zkusila takové ty kukuřičné křupky a zdálo se mi, že se osypal...tak jsem kukuřici už nedala. Ale je pravda, že to mohlo být z něčeho jiného. Takže ji teda zkusím, ale ve formě zeleniny, néé křupek.

Tu koupel mi taky poradila mudr. Takže jen voda, dobře. A co třeba odvar z dubové kůry? Mi říkala jiná kožní, plus bramborový škrob. To občas taky dám.
Probiotika mi taky doporučila mudr., jaký druh mám od kamarádky. Budu je tedy užívat já.
Kojím ještě tak min. 5 x denně. Zatím má malej jen dopoledne ovocnou svačinku a na oběd zeleninku. Jinak kojím plus večer trochu toho UM.
Co se týče mé stravy tak mléko si dávám každý den do cara a do kávy (cca tak deci, možná trošku víc), tvrdé sýry jím tak normálně, jogurty nijak zvlášť, soju vůbec a vajíčko sem tam (spíš v něčem jako buchty atd., samotné taky nijak zvlášť). Ta nutra bona se dává taky do mléka, takže ještě tak deci (ale to beru jen když si vzpomenu, takže často nee)
Ze začátku jsem zkoušela vysadit z jídelníčku všechny mléčné výrobky, ale nezdálo se mi, že by to nějak pomohlo. Možná bych to mohla zkusit znovu.
Fotky určitě pošlu, hned se jdu na něj vrhnout 😀
Ještě jednou díky, díky