Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

dadulka19
16. júl 2007

vandas,dcérka má atopický už od 2 rokov.A ako mi povedala naša detská lekárka,zdá sa jej,že aj druhá dcérka/bábätko/ho bude mať.Má teraz také draplavé líčka a zatial sa mi to na atopický nezdá.S tou staršou sme si užilííí.Bola aj na liečení.Až som si povedala,žiadne kortikoidy a začali sme chodiť bylinkárovi.Lieči ju od decembra a vtedy povedal,že do roka to bude v poriadku.Dnes už skoro po ekzéme niet ani stopy.Má dobré výsledky aj s malinkými deťmi 🙂 ...a aby nebol ekzém suchý,najlepšia je modrá indulona,čo nám aj sám doporučil... 🙂

terkajesterka
16. júl 2007

ahoj maminky, já svojí vlastní zkušenost nemám, ale sama mám atop. ekzém a tak se děsím, co jsem do vínku vložila svému miminku. Švagrová tento problém řešila před 3 roky, kdy se jí narodil chlapeček s atopickým ekzémem. Takže můžu napsat pouze její zkušenosti.
1. při koupání do vaničky s vodou přidala několik lžic bramborového škrobu
2. pečlivě vybírala stravu (kvůli kojení) a sledovala sebemenší zhoršení v důsledku nevhodné potraviny (těžké alergeny jsou kakao a ořechy), ona měla navíc zakázané mléčné výrobky a většinu ovoce
3. neustálý dohled dermatologa, měli předepsané různé masti, a zkoušelo se, co zabírá
4. v létě při troše sluníčka se ekzém vylepšil
5. neustále promašťovat kůži
To je asi všechno, co jsem od ní pochytila, ale dobrá zpráva je ta, že cca od 2 let se to velmi zlepšilo a teď kůže reaguje jen na silné alergeny (napr. kakao)

jejke
16. júl 2007

Ahojky, ja som kupala v Balneum hermal-e a premastovala suche miesta Excipial lotion-om, oboje mi predpisovala detska a potom po roku nas poslala na kozne a na alergologiu a na koznom mi predpisuju to iste, na alerg Zodac, ten ale len v horsich obdobiach ...
My mame exemik uz stabilizovany, teda najhorsia je jesen, a NAOZAJ prajem podobne stastie aj VAM VSETKYM, 😉 drzim prsteky. 🙂

lenkamt
16. júl 2007

Vandas, naša Veronka mala atopický ekzém od narodenia a v troch rokoch už brala lieky a mastili sme ju kadejakými kortokoidmi, dokonca mi dr. odporúčala predĺžiť si materskú do 5r. tak sme vyhľadali homeopatičku a do troch mesiacov bola v poriadku. momentálne ekzém nemá a dúfam, že už ani nebude mať.

nenka83
17. júl 2007

baby ako vyzera atopicky ekzem? moja ma uz 2 mesiace vyrazky na tvaricke.moze to byt ono?

pipisek
17. júl 2007

ahoj holky,pokusím se také přispět.
já sama jsem atopik od puberty, v prvném těhu se to kolem 4. měs dost zhoršilo, pak zklidnilo a po porodu (před 9lety) jsem absolutně bez potíží. bála jsem se, co dcera, kolem 2měs se jí udělala vyrážka na obličeji , v loketních a podkoleních jamkách. napřed jsem ji mazala různými mastmi a pak mi poradila jedna paní, co měla dvojčata atopiky, že mám malou koupat jeden večer v Solamylu a druhý večer v odvaru z otrub a to nám fakt po nějakých 2měs tak pomohlo, že dnes ve svých 9letech je prakticky bez potíží, akorát vždycky, když je takhle vedro, tak se jí nějaká ložiska objeví, ale dá se to.
Takže jeden večer do vaničky tak 5lžic Solamylu napřed rozpustit ve studené vodě, pak dolít teplou....neoplachovat dítě a nejlépe nechat na tělíčku vodu uschnout a druhá večer zase tak 5lžic otrub (lepší jsou ovesnéú zalít v hrnci vařící vodou (tak 0,5 l) a nechat aspoň 15min louhovat a pak přes cedník nalít do vaničky. dítě neoplachujte!
takhle se to střídá, jeden den Solamyl, jeden den odvar z otrub a ráno vždycky kůži promastit např. modrou Indulonou nebo Lipobasi.
Zkoušely to i mé kamarádky a všem to pomáhalo....doufám, že i Vašim dětičkám to pomůže! Za zkoušku nic nedáte, hlavně vše provádět opravdu poctivě a nevynechávat!

dadulka19
17. júl 2007

...ten otrubový kúpeľ je dobrý,dcéra ho mávala aj v kúpeloch v Smrdákoch a robím jej ho aj doma 🙂 ..

peige
17. júl 2007

Teď asi blbá otázka ☹ , kde ste sehnali otruby, poraďte, díky.

dadulka19
17. júl 2007

peige...v potravinách... 🙂 sú pomleté....

vandas
autor
18. júl 2007

Nenka, najlepsie ti odpovie detska lekarka, al. kozna. na tvaricke (a hornej 1/2 tela)je totiz casta seboroicka dermatitida a ta je v pohode zvladnutelna...

vandas
autor
18. júl 2007

Dadulka a kde posobi ten bylinkar? mne je tato forma liecby ovela blizsia...
Poznate niekto dobreho homeopata/ku v BA?

dadulka19
18. júl 2007

vandas,on chodí po Slovensku .Pozerám,že bývaš v BA.Tam je myslím aj viac krát do mesiaca 🙂 .Pošlem ti telef.č.,ked ho nájdem. 🙂

vandas
autor
18. júl 2007

dadi, vdaka. lieci aj dospelych?

dadulka19
18. júl 2007

lieči komplet všetkých 🙂 .Bol v PN práve pred týždňom a ked videl kočík,hned sa pýtal,či je malé v poriadku...je zlatý... 🙂 .Lieči aj iné problémy,astmu,neplodnosť a iné...

berdicek
22. okt 2007

Obnovuji toto tema a byla bych rada, kdyby se pridaly maminky, jejichz deti maji take atopicky ekzem. Synovi je 11 tydnu a detska doktorka nam potvrdila atopicky ekzem ☹ . Napsala nam mast Synderman, rekla, ze nesmim jist mlecne vyrobky, bile pecivo, rajcata, citrusy a poslala nas na kozni. Tam jsme dostali mast Excipial a kapky Fenistil, kozni naopak rekla, ze vzhledem k tomu ze kojim, tak mlecne vyrobky ano a zadne dietni omezeni drzet nemam. Pry je to zbytecne a syn z toho vyroste. Tak jsem z toho zmatena. Dal kozni rekla, ze mame koupat v prevarene vode a pouzivat pouze Balneum Hermal jinak zadnou kosmetiku. Mazeme 2 tydny, zadne zmeny, Honzicek to ma skoro po celem tele, obcas mu to praskne a mokva, vcera mu to i pod krkem a na nartech prasklo do krve. Chce se mi kolikrat brecet, kdyz vidim, ja je zrizenej, ale on si to asi zatim vubec neuvedomuje. Zajimaly by me vase rady a postrehy, vim, ze to je beh na dlouhou trat, ale za jak dlouho se da ocekavat nejake zlepseni?

eva265
23. okt 2007

Berdicku, jak se vam ten ekzem projevuje? Syn ma takovou vyrazku, u ktere mam take podezreni na atopicky ekzem. Jsou to takove cervene hrube fleky asi 5 cm velke a casto se meni. Nekdy nejsou skoro videt, pak se hned zase objevi. Krome toho ma na tvarickach takovou hrubou kuzi. Pristi tyden jdeme na pravidelnou kontrolu ve 3 mesicich, tak se mi nechce plasit a bezet hned k doktorce, kdyz ji to muzu ukazat pristi tyden.

berdicek
23. okt 2007

Jak se projevuje? V ohybech - loketni jamky, podpazdi, kolenni jamky, pod krkem - ma uplne rudou kuzi. Na nartech, na zapesti, bercich, pazich a hrudniku ma hrubsi nacervenalou kuzi, ktera misty mokva a praska az do krve 😔

majamiko
23. okt 2007

Ahoj vandas,
mám skúsenosť s atopickým ekzémom, ja osobne ho mám s prestávkami skoro 30 rokov. Môjmu synčekovi sa prejavil ekzém už v 2 mes na celom tele. ☹ Natierala som ho niekoľkokrát denne morskou vodou /doniesla mi ju kamoška z dovolenky/. Základné pravidlo je: ak je to červené, treba to vysusiť t.j. tá morská voda. V žiadnom prípade nemastiť - to je ako liať olej do ohňa. Ak je to suché, tak premastiť. A naozaj stačí modrá indulona. O týždeň prejavy zmizli, a je to tak doteraz /malý má 10 mes/. Teraz ho kúpem každý druhý deň, a do kúpeľa pridávam Kawar morskú soľ. Občas, ak má suché miesta na telíčku, tak sa mi osvedčil Sebamed detský krém.
Homeopata môžem len odporučiť, mne tiež veľmi pomohol.
Držím palce 😉

eva265
23. okt 2007

Berdicek, tak to jsem zvedava, co mi rekne doktorka, protoze syn ma take hrubsi cervenou kuzi na nartech. Nektery den je to cervene pak to zbela. A podle toho jak trha nozkou, kdyz mu to mazu, tak to to asi svedi. Pod krkem a v podpazdi mel takove hrudky, ale to mu zmizelo po pravidelnem mazani kalciovkou.

liliandax
23. okt 2007

aj nas Petko hned po narodeni mal taku draplavu tvaricku, suchu a cervenu. Nam na to kozny povedal, ze sa malemu cisti tvaricka, dal nam nejake kremy a Fenistil.. ale nezaberalo a videli sme, ze Petko sa trapi, muselo ho to svrbiet ☹ Tak sme dostali tip - obycajny Holtov krem (stoji cca 30 Sk) - natreli sme a do 3 dni boli problemy fuc a odvtedy mame tvaricku hladku ako zrkadlo. Obcas, ked nahodou sa nejaky flak objavi, natrieme a Holtov krem zatial vzdy zabral. Ja ho mozem len odporucit. A tiez dodrzujeme to, ze sa nekupeme kazdy den, ale kazdy druhy (niekedy az treti den) a kratko. Ziadne claptanie, babatkam dlhe mocenie vo vode neprospieva a najma tym, kt. maju taketo problemy.

rketka
24. okt 2007

Ahojky, moji holcicce se objevil atopicky ekzem ve 3 mesicich, k tomu se pridala alergie na mleko, mouku, vajicko. Ekzem se porad zhorsoval, pri prebalovani mi vzdy musel nekdo asistovat, jinak by se rozdrbala do krve, z obleceni jsem vysypavala silene mnozstvi suche kuze, opravdu sila. Pritom nikdo nikdy u nas ekzem ani podobne alergie nemel, tak jsem absolutne netusila, z ceho to ma. Na koznim nam dali klasicky mast s kortikoidy, kterou jsem pouzivala opravdu jen, kdyz uz mokvala, dokonce nam dali i kortikoidy v kapkach na uzivani, to jsem rovnou vyhodila. Take jsme nakoupili velke mnozstvi drahe kosmetiky a nic moc. Cetla jsem na internetu vsechny mozne informace, hledala nejake alternativni reseni, nespokojila jsem se s tim, davat me holcicce kortikoidy, ktere, jak samy vite, pomuzou jen docasne, ale ne trvale. No a tak jsem narazila na moznost homeopatie, kdyz male bylo asi 8 mesicu a byla v naprosto silenem stavu. Homeopat je ve vetsine pripadu vystudovany lekar, ktery krome klasicke mediciny uznava a studoval i prirodni lecbu. Pozeptala jsem se vsech znamych po nejakem osvedcenem, preci jen nechtela jsem zadneho sarlatana. No vysledek je ten, ze moje dite je dnes ve svych 16 mesicich uplne ciste a to po trech navstevach, ktere me dohromady vysly na 1000 kc vcetne leku, coz je v porovnani za castku, kterou jsem dala za drahou kosmetiku, zanedbatelne. Nebylo to hned, nez se uplne vycistila, trvalo to asi pul roku. Homeopat mi rekl, ze tyto ekzemy nejsou otazkou dedicnosti, ze vznikaji tak, ze dite at uz v deloze, pri narozeni nebo pozdeji projde nejakym stresem. Ja rodila 23 hodin a nakonec cisarem, ktery je pro dite vzdy traumaticky....
Taky mi alergolozka v jejich asi 7 mesicich dala lek na alergie Colinfant Newborn, coz je jednoduse receno bakterie, ktera se usadi ve streve a ma tam nejak potlacovat alergie, musi se podat v 1 roce zivota, jeho ucinmost se pry projevuje az po pul roce, coz je ted nekdy.
Nevim, jestli to male zmizelo diky homeopatovi, diky alergolozce nebo z toho proste vyrostla, taky nevim, jestli se ji to ted na podzim treba nevrati, v kazdem pripade si myslim, ze je vzdy treba hledat i jinou cestu, nez je klasicka medicina. Jinak jsme na promazavani pouzivali veprove sadlo nebo krem Leniens, coz je v podstate upravene veprove sadlo - delaj ho primo v lekarnach a stoji 40 kc, taky je dobra modra indulona, otruby, koupel v cernem caji, olivovem oleji, vse to trosicku pomaha, nicmene neleci.
Jo a jeste jeden postreh, plne jsem kojila do 7 mesicu, coz pri ekzemech vyrazne doporucuji, kdyz jsem zacala prikrmovat, tak se ekzem zlepsil, prestala jsem uplne kojit v roce a uz se to nezhorsovalo, ze by ji vadilo take moje mleko???? Nevim.

maruschka
24. okt 2007

nám dala kožná balneum hermal do kúpeľa.A dávali sme aj kozie mlieko a aj ho malá pila a do týždňa bola v poriadku.Ale to mala také fľaky suché,ohraničené,vystúpené po celom telíčku.Ale mnoho kožných lekárov kedysi predpisovalo kozie mlieko.Tak skús,určite pomôže,ja len odporúčam

lenchita
25. okt 2007

ahoj, malé se objevilo něco asi jako ekzém, nemá to ale ve vámi popisovaných místech (jak píše eva265), má to na zadečku-zádech, jsou to červené flíčky, teda teď červené, už to má dlouho, ale bylo to světlounké a skoro jsem o tom nevěděla, nic to nedělalo, takže jsem si myslela, že to je nějaký pozůstatek nějakých opruzenin. No a teď to začalo malou trápit, asi to hodně svědí, protože se pořád hlemejždí a snaží se si to "škrábat" otíráním zad o podložku. Čili je celkem problém ji večer uspat, musím ji držet na boku, aby si to nerozdráždila ještě víc☹ poprvé se to zhoršilo minulý týden, nevěděla jsem co to je, tak jsem to laicky léčila potíráním odvarem z řepíku a promazávala jsem to bepantenem-kalciovkou. A pak se to hooodně zlepšilo, ale dnešní noc si to zase rozdrbala a má to děsný. Achjo. Odpoledne jdeme k doktorce, tak uvidíme, co to je...
rketka, taky se mi nechce jí mazat kortikoidama, kdyby nám to mudra předepsala, taky jsem uvažovala o homeopatii, to jsem ráda, že to funguje 😵

kristi
25. okt 2007

a neni to taky pocasim? Lenchito, my to mam podobne, ale malou to nesvedi, myslim,ze to jeste exem neni. Vcera mi nekdo poradil koupel v cajove lazni,tak to taky vyzkousejte..A mazu to Excipialem z lekarny nebo radili jeste Lipobase

kristi
25. okt 2007

Atopický exém je problémem nejen alergie na mléko nebo alergie na mléčný cukr. Protože nemůže být u moře a slunce, tak musíme projevy, které atopický exém způsobuje.
Co se nám na atopický exém osvědčilo:
# Rakytníková indulona
# Modrá indulona
# Excipal - neměl by se používat dlouhodobě, dá se koupit v lékárně
# Attopic krém, koupel - jedná se o čistě přírodní kosmetiku, lze objednat a zakoupit pouze na www.hadek.cz. Lze použít i jiné produkty určené na suchou pokožku.
# Menalind - různé varianty - koupele, mýdla, šampony apod. Kupuje se v lékárně.
# Elidel - je pouze na lékařský přepis

lenchita
25. okt 2007

kristi dík, zkusím excipial, mám ho doma, jen jsem na něj pozapoměla 😅
nevím, jestli je to počasím, ještě nemám tolik zkušeností, abych mohla vypozorovat nějakou souvislost 😕 co se týče koupele - přidala jsem jí tuhle do koupání taky ten řepík😉 on se mi celkem osvědčuje na tyhle kožní problémy, aspoň na chvíli 😔

stonozka
25. okt 2007

ahojte maminky, ja by som vás chcela poprosiť o radu: malému sa na líčkach vyhodili červené vyrášky, najkôr sme to len "natierali" a ked nič nezaberalo, tak sme šli na kožné s tým že Dr nám povedala, že atopický ekzém, ja s ekzémom problémy nemám, ocko v minulosti niečo mal, ale nezistili či je to ekzém, alebo "suvenír z vojny", svokra je alergička - pel... môže sa stať žeby malý mohol mať ekzém? pre moju nevedomosť som mu dala aj zeler a ten sa sme až od 1 roka, že je silný alergén, mohol túto reakciu vvyvolať zeler? kým som nezačala dávať ovocie ako príprmy tak všetko bolo v poriadku,a to bolo varené jablčko,alebo hruška, teraz sme od pondelka na špeci mastičkách a červené fliačiky sa šíria a šíria a ja neviem čo mám robiť....prosím skúste mi poradiť ... dakujem

sampo
25. okt 2007

nie je to sice "babsky" recept, ale skuste aj Lipobase, je to taky neparfemovany krem v tube.. Ja som "atopik" od narodenia... a pokial viem, ziadne babske recepty na mna nezaberali, kym som bola mala a to nasi fakt skusali vsetko mozne 😕

brundik
25. okt 2007

Holky, nevim, jestli uz to tady nektera nepsala, jestli ano, tak se omlouvam. Na atopicky ekzem je vyborny pupalkovy olej a to na potirani, muze se vmichat i do nejakeho kremu a samozrejme ma priznive ucinky i pri vnitrnim uzivani. Davam odkaz na olej treba od Salusu, ale da se sehnat samozrejme i jiny.

brundik
25. okt 2007

Hlava derava, tady je ten odkaz 😉
http://www.salus-mh.cz/sortiment.php?druh=rostl...