Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
12. aug 2013

@leedak já bych ještě počkala, ale určitě to omezila, čili vejce, mléko (sója a spol.), pšenice atd. ne denně, z mléka jen máslo, jogurt, tvrdý sýr. Jinak hodně podobně vypadali oba moji kluci, o AE v tom věku nešlo. Jinak ještě potírat Jarischem nebo řepíkem by mohlo napomoct hojení.

pajinka22
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miky
13. aug 2013

holky, omlouvám se za zvláštní dotaz, ale jak poznám, že jsme přišli na to co malému na AE zabírá? Myslím jak se začně projevovat to, že AE je na ústupu? Musí to zarudnutí a pupínky dozrát až do určité fáze a potom začnou mizet? Třeba na nožičkách a ručičkách mi přijde, že už zarudnutý moc (tedy je to podle mě lepší než před cca týdnem) nejsme, ale taková ta hroší kůže je tam pořád, ale za to na hrudníčku a bříšku je rudý jak rak a na tvářičkách se mu také objevují flíčky. Tak nevím jestli už nám zabírá to co používáme a to špatný, když už to v tělíčku bylo se musí dostat ven a pak se to teprve začně rovnat. A vlastně za jak dlouho můžou začít zabírat používané krémy a vysazení mléčných výrobků (v případě, že by to byla alergie na mléčnou bílkovinu)?

ficekova
13. aug 2013

Ahoj holky, poradite mi co to je? Ma to uz 14 dnu a porad se to zhorsuje.Ma to na cele horni polovine tela vc. hlavy a na zadku. Mimo standardnich ploch pro AE. diky

lucinenka001
13. aug 2013

Kočky ahojte,

prosim vas o radu, pomoc, info 🙂
nas tatino dosiel z nakupu a kupil jogurt pre maleho znacky Olma . Konkretne tento:
http://www.olma.cz/pro-deti-olmici-piskotovi-11...

Kedze to nie je slov. znacka, tak ju nepoznam. Je to pre dieta s atop. ekzemom , jogurt dobry?
Ja zjem tak 1 jogurt za polroka 🙂

vrtulka81
15. aug 2013

Ahoj holky,tak sme se po deseti dnech vrátili od moře.Malá nás celkemm překvapila,normálně se koupala,teda až sme jí našla pláž s teplejší vodou.Ekzému se to moc nelíbilo a krásně začala vyhlazovat,sice na nás hleděli jako na paka,když v takovém vedru měla rukavičky,ale nechtěli sme,aby si to zkrášlující se tělíčko nějak rozdrbávala,takže všechno vypadalo dobře a dovču si užívali.Návrat do reality je opět krutý,začala strašně kašlat a dneska už vyfasovala ATB,takže mořská kultůra byla kničemu ☹ Mě asi picne,ATB máme jiná a nevíme jak na ně bude reagovat,ikdyž podle té smršti léků nezjistíme jestli reaguje na ATB

nika80
15. aug 2013

@vrtulka81 ahoj, aj my sme sa minulý týždeň vrátili z Chorvátska. Boli sme tam 3 týždne a v prvý týždeň sa malej ekzém zhoršil, tak sme museli na 3 dni nasadiť kortikoidy, ale potom sa jej to už len zlepšovalo. Každý deň bola namočená v mori a ekzém sa jej strácal. Za celý čas nemala vôbec soplíky ani kašeľ a dúfam, že to tak aj zostane čo najdlhšie. Niekedy išla do jedálne a na pláž tiež v rukavičkách, lebo z toho tepla ju koža svrbela a nechcela som, aby si to rozškriabala. Teraz má na tele asi 2 miesta, kde sa jej objavil ekzém, ale to verím, že udržíme pod kontrolou.
Minulý rok sme boli len týždeň v Turecku a tiež, keď sme sa odtiaľ vrátili, tak sme išli rovno ku doktorke, lebo mala soplíky a kašeľ. Tak tento rok sme si zaplatili 3 týždne, aby jej to pomohlo aj na imunitu. Uvidíme v septembri, keď nastúpi do škôlky, ako dlho vydrží zdravá. Tvojej malinkej prajem skoré uzdravenie 🙂

ajka30
15. aug 2013

@nika80 Ahoj, prosim ta ake rukavicky malej davate? Nejake specialne? Aj nam by sa to hodilo najma na noc, ked sa syn skriabe.

nika80
16. aug 2013

@ajka30 ahoj, najskôr som jej objednala jedny z tejto stránky:http://www.prealergikov.sk/eshop/rukavicky-pre-ekzemat... lebo som si myslela, že sú to nejaké špeciálne, ale sú úplne obyčajné. Tak si potom svokra zobrala mierky a podľa toho mi šije zo starých bavlnených tričiek nové rukavičky. Tá cena za rukavičky je podľa mňa prehnaná, takto pohľadám v skrini tričká, ktoré už nenosíme a sú zo 100% bavlny a svokra mi ušije.

vrtulka81
16. aug 2013

@ajka30 http://mosi.mimishop.cz/detail.php?zbozi=3096165 my máme něco takového,ale dostali sme je v nemocnici,celkem slušnou zásobu 🙂 když nebyly,ušila sem si je z bavlněného bdyna které bylo třeba flekaté 🙂 Nic ekxtra,hlavně aby to pomohlo

ajka30
16. aug 2013

@nika80
@vrtulka81 dakujem za rady

2adelkaa
17. aug 2013

Ahoj holky. Přidávám s edo vaší diskuze. Protože už si nevím rady. Dcera 1 rok má od 3 měsíců atopický exzém. Zkoušíme vše možné. Už několikery masti a krémy i kortikoidy, ale ty jsou na nic. Děláme ovesné koupele, ale ne moc pravidelně. Nejsem moc přesvědčená o účinku. Navíc každá koupel jí dost vysuší ikdyž máme Linolu a Oilatum do vany. Raději krátká sprška. Nejhorší je že se často škrabe. Hlavně nožky a ruce. Teď jsme jí pořídila dupačky aby měla přes noc nohy schované a přes den holt tepláčky a ponožky nebo bačkůrky. Sice by kůže měla více dýchat,a el to je schopná s erozškrabat do krve. Měli jsme i Fenistil kapky,ale po čase ji dávka nestačila. A zvyšovat nechci. Teď najíždíme znovu na Excipial kids lotio. Tak jsem zvědavá. Docela nám pomohla od zapocených červených míst Rybilka, ale obsažený zinek ji hodně vysušil.....Pokud máte někdo radu budu ráda. Jinak je stále částečně kojená. Alergie na jídlo neprokjázan, testy nemáme.

luthien.k
18. aug 2013

@2adelkaa neprokázána alergie z testů? Testy jsou naprosto nesměrodatné. Prostuduj si zde uvedené články, určitě pro stabilizaci doporučuji nízkoalergenní dietu. Vnější péče je jen část řešení problému, velká část dětí, obzvlášť ty, co mají potíže od kojeneckého věku, má potr. alergie a špatný strav střevní flóry, takže kromě diety, správné kosmetické péče i posilovat střeva (probiotika).
http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

2adelkaa
18. aug 2013

luthien.k proto jsme na testech ani nebyli. Protože leckdy alergie je a testy neukážou nic.Díky podívám se. Protialergickou dietu měla...teď postupně zavádím více jídel. A ekzém byl i v době výhradního kojení. A to jsem se hodně snažila jíst bez alergenů. ..☹

katyxq
18. aug 2013

@2adelkaa a jaké potraviny jsi při kojení vynechala - bílkovinu kravského mléka (mléko, kravské, kozí i ovčí, mléčné výrobky, potraviny to obsahujicí), hovězí, sóju, karob, vejce, kuře? Případně i ořechy, ryby, pšenici, kořenovou zeleninu, banány apod., jak je psáno v těch v těch článcích, co sem luthien.k dala odkaz?

luthien.k
18. aug 2013

@2adelkaa hodně se snažit jíst bez alergenů ještě neznamená úspěch, chce to opravdu dobré informace o té správné dietě, co vše vynechat, viz ty články. Ono pak stačí dělat soustavně nějakou "drobnou" chybu, konzumovat skrytou BKM třeba v pečivu bez uvědomění si té skutečnosti a celá dieta je celkem nanic 😅 Jinak třetí měsíc je právě typický pro manifestaci potr. alergie, proto bych do diety šla znovu, s těmi správnými informacemi. Samozřejmě důležité je i používat správný typ kosmetiky na danou fázi ekzému, s ohledem na individuální snášenlivost kůže (vše nové testovat nejprve na malém kousku). A ta probiotika, případně vyloučit infikovaný ekzém (kožní by měl udělat stěry při podezření).

2adelkaa
19. aug 2013

Mléčné výrobky....tropické ovoce, lepek,vejce, kyselou zeleninu,ale i rajčata a papriku.prostě vše co mi na kožním zakázali..plus kakao, ořechy, kečup, hořčice...zbylo toho poměrně málo k jídlu a bylo to drsné...jo dneska začínám znovu s dietou..já i malá. Možná by bylo lepší i přestat kojit.Ale to také nejde ze dne na den. Navíc se blíží podzim a snad nám zase kojení pomůže neonemocnět rýmou atd. Jinak jsem po delší době vysadila Fenistil kapky. Sice jsem i kožařce říkala, že má možná ekzém z toho ale popřela to. Ale vedlejší účinek to je navíc je ten fenistil co se týká složení děsné svinstvo.

meg_junova
19. aug 2013

Vsetkym maminkam, ktore maju deti s atopickym ekzemom odkazujem, aby sa hlavne ukludnili. Aby nasli v sebe pokoj, lebo deticky s atop. ekzemom su precitlivele a vsetko vnimaju akosi viac. Pokoj matky pomoze stabilizovat ich psychiku a od nej sa vyvija vsetko dalej. Prajem vam vsetko dobre, my sami este stale nemame od ekzemu pokoj, vcera pohotovost, hlupa so mu dala ochutnat lososa, lebo u lekara mu vysla treska negativne. Napuchli mu pery a dostal zihlavku, neprajem nikomu ten stres, a predsa som sa snazila zachovat pokoj. Je to pre matky riadna skuska. PRAJEM VELA SIIIIIL, raz to urcite zmizne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

meg_junova
19. aug 2013

@luthien.k obdivujem ta, ze tak dlho uz radis mamickam a ze mas taku vydrz. 🙂 Mozem sa opytat, myslis, ze po nejakej polrocnej prisnej diete a po podavani probiotik je sanca na vyliecenie? Ja mam pocit, ze uz som skusila snad vsetko, aj homeo a proste nic nezabera... ani odcervenie, ani vselijake bulharske probiotika, sice sme skusali vsetko len dva tri mesiace, ale ja som tam nikde nevidela zlepsenie, okrem diety. Cukina, ryza, prevarene jablko a mrkva, kel a to je asi tak vsetko, na co maly nereaguje. Ak je toto dokola, tak sa mu vyhladi cele telo. Este oliv. olej a zltok moze a pomlete slnecnicove semienka mu pridavame do stravy. Ak to porusime, v momente zcervenanie a svrbenie. Pliaga ten ekzem... ach jo

emka13
19. aug 2013

ahojte mamičky. aj my máme tú pliagu AE. pred mesiacom sme dva týždne potierali elidelom lebo z toho vyškriabania sme už mali zápal...máme to "len" v záhyboch nohy ruky a krk. teraz pretierame linolou predtým tuším ambiderman robená mať to bola. zatiaľ to máme pod kontrolou klop klop. u nás je ešte tá nevýhoda že naša herečka už zahojené ranky vkuse vyškriabava..jednoducho je typ človeka čo mu ešte aj to zahojené vadí a vždy dokolečka dokola rozškriabeme. tiež mám obavy z nástupu do škôlky lebo viem že tam chodí nerada a stres ten ekzém zhoršuje ☹

emka13
19. aug 2013

a ešte nám pomáha natiahnuť na záhyby obväz coverflex..ak to svrbí tak namočený...zmierňuje to svrbenie

luthien.k
20. aug 2013

@meg_junova už chodím jen sem a poradnu jsem načas nechala tak, protože na to nemám s pokračujícím těhotenstvím sílu a čas 😉
Imunita pořád vyzrává, já jsem toho názoru, že pokud se s dietou vydrží aspoň tři měsíce tak, aby byl čistý, k tomu probiotika, tak je šance, že se podaří zavést víc dalších potravin. Ony ty reakce postupně vyhasnou, chce to prostě ten čas. Takže pokud dieta pomáhá, nechala bych ji a vydržela a budu držet pěsti, aby to brzy bylo lepší. Nebyl by první ani poslední dítě, co by nějaký čas byl na cca deseti potravinách, ovšem přikláním se v tom případě k UM (Neocate, Alfamino), aby přece jen v tomto věku intenzivního růstu nechyběly živiny, s deseti potravinami se sestavuje vyvážený jídelníček horko těžko.

luthien.k
20. aug 2013

@emka13 Elidel, Protopic... Vyhnula bych se jim, jak by to jen šlo. Není u nich vyloučeno riziko vzniku rakoviny kůže při používání, viz například: http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/PostmarketD...

luthien.k
20. aug 2013

@ficekova bylas na kožním s tím projevem?

miska333
20. aug 2013

ahojte, moja malinka ma tiez ekzem a aj prvy syn ale uz je to lepsie u neho . dcerka ma necele 4 mesiace a ekzem od narodenia. mali sme balneum herbal do kupela, excipial a aj krem babylove ultra sensitive a nic, mala uz aj kortikoidy s ambidermanom (asi sa to tak pise) najprv pomahalo a potom nic tak to uz nedavame. na hlavicke ma aj mliecnu chrastu ktorej sa vobec nevieme zbavit a mam pocit ze tam ma toho stale viac. viete poradit nieco dobre pre take male dietatko? ako mate skusenosti?
zaciatkom septembra ideme koznemu do bojnic, je to vraj nejaky odbornik tak dufam ze ten pomoze

luthien.k
20. aug 2013

@miska333 doporučuji neřešit jen vnější kosmetickou péči, ale hlavně stravu: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

nika80
20. aug 2013

@miska333 aj my k nemu chodíme, je fajn. Snaží sa nedávať kortikoidy.

miky
20. aug 2013

maminky, ráda bych vás poprosila o radu. Můžu jako kojící maminka dítěte s AE špenát? (je mi jasné, že bych ho nemohla zahustit vajíčkem). Je to domácí špenát, takže žádné chemie v něm není

izaticha
20. aug 2013

@vandas já jsem se s atopickým ekzémem narodila.. přetrvával mi asi do 10 let a pak zcela vymizel.. vždycky se to zhoršilo na jaře a na podzim.. to jsem měla ruce rozpraskané až do masa na krev.. hrozně to pálilo.... a to mě mamina mazala každý den.. vim že mi zabírala obyčejná zinková mast a pak krém Excipial ULopolotio... chodila jsem spát jako mumie s namazanýma prstíkama v zinkovce a zamotanýma v obvazech.. ale vždycky se to zlepšilo... jo a pak jsem ještě používala mast lipobase.... všechno jsem to měla od malička a jak řikám, dneska jsem uplně bez problémů, nikdy jsem nepoužívala kortikoidové mastě nebo něco podobného.. chce to jen mazat mazat mazat a tzrpělivost.. hlavně to nikdy nenechat vysušit 🙂

ficekova
20. aug 2013

@luthien.k ahoj Katko. Nebyla. Meli to oba dva a bylo to z provereneho sorbetu v cukrarne. Pani zmenila dodavatele a ted cekam az mi zjisti kompletni slozeni. Sarinka mela vzdy merunkovy a maly ostruzinovy sorbet. U Marka byla reakce opravdu strasne silna asi i tim, ze jsem zmrzlinu jedla i ja a to pokazde jinou. A to jsem mu ten sorbet pouze otrela o kornoutek. Jestli mel pokazde pul kavove lzicky, tak to bylo moc. Do nosu jsme si davaly pouze v nedeli a ve stredu. Ted jsou oba v pohode. V tech zmrzlinach musi byt nejspis nejaky konzervant, ktery jim vadi.