Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
8. apr 2011

@martinka1981 Vieš už na základe testovania odhadnúť po akom čase reaguje? Teda, či sa dá z toho usúdiť, že reaguje na to mlieko a nie na jogurt a syr? Lebo kľudne môže byť reakcia až po niekoľkých dňoch, to je potom nonIgE alergia - taká čo sa nezistí z krvi. Jogurt a syr obsahuje viac kaseinu, mlieko a smotana zase viac srvatky, takže tiež môže ísť o to, na ktorý typ bielkoviny kr. mlieka reaguje, je ich veľa typov. Každopádne to znamená, že na BKM reaguje a nebolo by dobré aby si jedla syry a jogurty, hoci sa ti zdá, že nereaguje, napriamo by mohla (kasein neprechádza cez MM), lebo by si dieťatko stále alergizovala a tým znižovala šancu na vymiznutie alergie.

modra1
8. apr 2011

@lelask skúsim aj ja odpovedať, jablko alegizuje najmä v surovom stave (podobne napr. zemiaky), ale ten alergén nie je termostabilný čo znamená, že po uvarení (myslí sa dlhší var, aj 15-20 minút), by sa malo dať jabko konzumovať bez toho, aby vyvolalo reakciu. Treba vyskúšať, väčšina alergikov na jablko ho môže jesť keď je dlho varené.

desmodka
8. apr 2011

@lelask tepelne upravene mozem, v kolaci mi nevadi, ani vo forme vyzivy mi nevadi, len surove mi vadi

martinka1981
8. apr 2011

@modra1 rano byva väčšinou ok a potom cez den sa to zhorši. Aj teraz som sa na nu pozrela (na nohy) a su červene a sem tam bodky. Už som si zase nasadila dietu ,čoskoro začneme s prikrmami tak by mala byť aspon ako tak stabilizovana aby som vedela rozoznať na čo reaguje a na čo nie 😒 . Mala to už celkom pekne a tak som skušala tie mlieč.vyrobky a zdalo sa mi že nereaguje ale teraz mam pocit že reaguje 😒 len človek si to nechce hned priznať. V živote by ma nenapadlo že jej bude robiť zle BKM 😔

modra1
8. apr 2011

@martinka1981 Do každého kojenia neprechádza BKM v rovnakom množstve, to by si musela napr. každé 3 hodiny aj v noci zjesť rovnaké množstvo nejakého mliečneho výrobku, takže je normálne, že sa to v priebehu dňa mení + ďalšie okolnosti (počasie, aktivita=zahriatie ......). Je to niekedy ťažšie vypátrať, najviac pomáha písať si denník, otravné, ale účinné 😉
S príkrmami opatrne, čiže nie piate cez deviate, ale každú potravinu odskúšať aspoň 5 dní, odporúča sa až 7, určite máš už naštudované. Ja som spočiatku dodržiavala 5 dní, po nejakom čase som prešla na 3, lebo som zistila, že to u nás stačí, ale je to individuálne.
ALergia na BKM, hm, no sú oveľa väčšie problémy, je tu o nich kopec diskusií, takže neriešim. Pri správnom režime táto alergia zvykne vymiznúť, prognóza je teda fajn 😉, think positive.

luthien.k
8. apr 2011

@modra1, jsi fakt šikula, já si vždy jen přečtu, co napíšeš a ani sem nemusím 😀

anduca
8. apr 2011

@modra1
vďaka! tak dnes som jej nedávala žiadne nové jedlo, dúfam, že dozajtra zmiznú tie vyrážky, zajtra testujeme čučoriedku.

luthien.k
8. apr 2011

@desmodka, hmm, takže BKM dostával ve Tvém MM odmalička a navíc i BKM přímo - je to sice velmi individuální, kdy dojde k případné senzibilizaci, ale nezdá se mi, že by BKM mělo mít u vás zásadní vliv vzhledem k věku malého a k objevení potíží až teď, nicméně za zkoušku s vysazením nic nedáš.

martinka1981
8. apr 2011

@modra1 ved jasne,ja všetko chapem. V noci už nepapa tak je logicke že rano to vyzera v pohode. na prikrmy budem davať jo sakra pozor,aj ked toto je už moje druhe dieťa ale zas to bude ine lebo staršia taketo problemy nemala 😔 .

A skusim aj ten dennik pisať,mysliš ohladom mojho jedla a stavu exemu?

A inak vdaka 😉

desmodka
8. apr 2011

@luthien.k veru maly ma BKM od uplne narodenia a nebol ziadny problem, az teraz, ja vobec neviem kde som spravila chybu, alebo co sa to mohlo stat 😔
a dnes sme boli s malym plavat, a vobec to nezareagovalo - nescervenalo ani nic, takze chlor mu nevadil, som sa bala ze mu ta voda bude vadit

a takto to nam to teraz vypada

2kacenka
8. apr 2011

@vandas Ahojte, z konopneho oleja su teraz dostat produkty presne na taketo ekzematicke a psoriazove problemy. Je toho cela rada, len treba vyhladat, napriklad: http://www.zdravime.sk/produkty/osetrujuce-mlie...

lelask
8. apr 2011

@modra1 dakujem za odpoved. Reakcia na stravu sa sleduje zo dna na den alebo do troch dni?

modra1
8. apr 2011

@martinka1981 kým kojíš tak zapisuješ čo a kedy si jedla ty a kedy a ako malá zareagovala, treba zapisovať aj zmeny stolice, očkovanie, choroby, zuby, všetko čo môže mať vplyv na ekzém. Keď začne malá papať príkrmy, doplníš aj jej stravovanie do denníka. Aj keď to bude na začiatku vyzerať, že nič z toho nevyplýva, nakoniec nejaký výsledok vyplynie 🙂, prídeš na to čomu sa vyhnúť nielen v jedle, zároveň budeš mať prehľad čo je už preskúšané, ono sa toho do roka nazbiera. Ja som sa minule sama na sebe zasmiala, skúšala som malej dávať lososa, v pohode, idem zapísať a zistila som, že už som ho raz skúšala 😀

modra1
8. apr 2011

@lelask Niekto reaguje hneď, čo môže znamenať o niekoľko minút až hodín, niekto až za pár dní. Ak vypozoruješ za aký čas sa nejaká reakcia objaví u tvojej malej, budeš už vedieť predpokladať reakciu aj pri iných potravinách. Keďže nová potravina sa najskôr zavádza vo veľmi malom množstve a len postupne sa množstvo zvyšuje (lebo niekomu nemusí vadiť napr. lyžička jogurtu, ani dve, ale na polovicu kelímku už zareaguje), tak preto sa odporúča testovať 5 až 7 dní. Predpokladá sa, že do tých 7 dní by sa už mala reakcia objaviť, ak sa neobjaví, potravina sa považuje za bezpečnú. Samozrejme sú prípady, kedy naozaj reakcia nastanie až za 2 týždne, ale je to zriedkavé.
Ako som písala, že už testujem len 3 dni, tak to berte všetky s rezervou, už máme pretestovaných dosť potravín, tak si to tak nejak dovolím. Ale napríklad vajce (najskôr žĺtok a potom samostatne bielok) som testovala po 7 dní a až sa raz rozhodnem pre testovanie BKM, tak naskôr cez MM a potom naozaj veľmi opatrne a 7 dní u malej.

modra1
8. apr 2011

@desmodka na fotke nič nevidno, kde má vyrážky? Na líčkach? A zlatý je veľmi 😉

modra1
8. apr 2011

@desmodka Nenapadá ti niečo iné ako doteraz, čo by mohlo byť spúšťačom ekzému - choroba, očkovanie, niečo stresujúce (čo ja viem, odber krvi ?), niečo... Je ešte malý, ľahko by sa dala urobiť diéta 14 dní, ak sa zlepší, tak niečo z vynechané je na vine a potom by si pretestovala podozrivé potraviny.
Možno je to nezvyčajné, ale práve teraz pomáham kamarátke s ekzémom u jej dcérky, ktorá má 15 mesiacov, kojená, pred 5 týždňami sa jej objavil ekzém a napriek senzibilizácii cez MM od narodenia a už aj priamej konzumácie u malej sa po diéte ukázalo, že reaguje na vajce, k BKM sme sa ešte nedostali. Takže som za diétu a testovanie aj u väčších detí.

modra1
8. apr 2011

@luthien.k 😉

lelask
8. apr 2011

@modra1 dakujem.Zacnem pisat aj ja dennik,hadam budem mudrejsia. Dala som dne malej hrusku ( v parnom hrnci 15 min.) a pred spanim som sa zhrozila.Vytvorili sa nove loziska ☹ .Alebo to ma zo mna 😖

Strasne by mi pomohlo keby sem niekto napisal,co jedava.Nejak neviem ,co by som zjedla 😒 . Je nieco sladke v nejakej forme dovolene???

ludmilabb
8. apr 2011

@lelask my jedavame piskoty a speci muffiny peciem ine sladkosti malej nedavam, jedine ovocie banany, hrozienka atd

modra1
8. apr 2011

@lelask upeč si čo máš rada, u nás fičia muffiny, bublanina, bábovka, ovocný koláč. Namiesto mlieka daj iné (ryžové, ovsené, kokosové) alebo len vodu, aj tak to bude dobré, namiesto vajca vrchovatú lyžicu kukuričného škrobu (Solamyl?) a trošku vody ak je treba. Varila som si často krupicu z Reis drinku, posypala som ju cukrom alebo som sladila mixnutým ovocím. Palacinky, pudingy ..., dá sa všeličo.

modra1
8. apr 2011

@lelask Presne teraz by ti denník pomohol, pozrela by si sa tak 4 dni dozadu čo si jedla a vedela by si, že ak tam nebolo nič iné ako už preskúšané, tak to môže byť hruška. Všeobecne hruška je pomerne bezpečná potravina, ale iba všeobecne.

martinka1981
9. apr 2011

@modra1 super,tak sa na to vrhnem 😉 je to dobre lebo človek sa pozrie a vidi,ja musim niekedy velmi rozmyšlať čo som jedla včera 😀

anduca
9. apr 2011

ahojte!
mrazené čučoriedky po rozmrazení treba uvariť? bez šupky dávať? vďaka!

lelask
9. apr 2011

Moze reagovat aj na kofein?? Ja uz neviem,ja uz len premyslam a premyslam z coho to moze byt. Mam pocit,ze cim viac sa to snazime vyliecit, tym je ho viac.

lelask
9. apr 2011

prave som sa docitala,ze Solamyl nemame pouzivat na varenie lebo moze byt vyrobeny zo zelenych alebo naklicenych zemiakov. 😲 Miesto toho radsej Maizenu.

luthien.k
9. apr 2011

@anduca, borůvky se mohou čerstvé, není nutné tepelně upravovat.

luthien.k
9. apr 2011

@lelask, to je ta infekce, škoda, že jste nezvládli kožní hned v pátek! Za tím bych momentálně jídlo nehledala (i když na kofein samozřejmě reagovat může).
Jinak máš pravdu, Maizena je lepší, než Solamyl, rozhodně.

lelask
9. apr 2011

@luthien.k preco by si nehladala jedlo?

luthien.k
9. apr 2011

@lelask, protože máte v ekzému infekci a tak to zhoršení bude podle mého názoru tím...

anduca
9. apr 2011

@luthien.k
vďaka! tak zajtra jej dám celé čučoriedky, rozdrvené. dneska som jej dala iba šťavu, nevedela som, či môžu ísť aj šupky, aj jadierka...