Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

jabber
21. jan 2010

inees - on jí nedělá dobře čerstvej vzduch, ale ten chlad 🙂 Nám to v chladu taky vždycky úplně zalezlo. A to je taky důvod, proč se to někdy po koupání možná zdá horší - ale nebude to olejem, který tam je, ale spíš tou teplou vodou.

misule - do bazénu s ekzémem ani omylem 😅

Jinak já bych doporučila koupat jednou za 2-3 dny a jen ve vodě s olejíčkem, žádná mýdla nebo šampony, čím míň se toho na ekzém plácá, tím líp. A ty krémy bych taky tak často neměnila.

misule82
21. jan 2010

Já se na ten bazén ptala doktorky a ta řekla, ať to zkusím. Prý bysme jinak nemohli nic... jsem domluvená s kamarádkou tak na březen, duben. Uvidím, jakou bude mít Klárka kůži a asi to zkusím a uvidíme reakci. Když jsem koukala na videa z plávání, tak to bylo super 🙂

ohledně teplé vody souhlasím s jabber, my už dáváme na koupo chladnější vodu

janetty
21. jan 2010

misule, ani ja by som do bazéna na tvojom mieste z drobcom nešla.
Ja mam ekzém a mne to nerobilo dobre, plavárne a tak. Ani v detstve ani v dospelosti a hlavne nie v tedy, keď bol ekzém zhoršený. No uvidíš, keď to bude mať mala pekné /myslím ekzé/ tak skús, uvidš čo to zrobí 😉

ivkaivka
21. jan 2010

janetty, to maslo som skusala. Po jednom dni-hruza-des. Ale aspon mi krasne vonala 😉
misule, my sme chodili plavat a museli sme prestat. Tam maju 37 st. vodu, mala uz po chvili bola uplne cervena. Ja kupem v 35st. no kym skoncim ma urcite nejakych 32-30st. Bolo mi do placu,ked sme s bazenom prestali, mala to zboznovala, no obvodna vravela tiez ze nechodit, aby sme si neprivolali nejaku infekciu-to by potom musela uz ist do spitalu. Takze ja by som na Tvojom mieste poriadne zvazila. Voda robi neplechu a skareda infekcia, ci zapal koze nestoji za to. Skus radsej fit lopty, alebo nieco ine.

allure_lenka
22. jan 2010

Ahoj, ctu prispevky uz delsi dobu, ale poprve si troufnu neco napsat 🙂 S ekzemem jsme od 3. tydne u meho syna bojovali pres dva mesice - ruzne masticky, olejicky, ale nakonec uplne nejlepe zafungovala michana mast doporucena pediatrem a to (opsano z receptu):

Ol. helianti 25g
Glycerini 50g
Cremonia neoaquasorbi 250g
M.F. ung.

V lekarne to pripravi asi za cca 150Kc, na predpis je to pouze za 30Kc. Je to mast na promasteni, trvanlivost asi 1 mesic. Uz po 2-3 dnech mazani doslo ke zlepseni a do 14 dni k uplnemu vymizeni. Koupele v oleji od Vitelly (v lekarne cca 180Kc) a to taky moc pomahalo.. Vitaminova mast od nich take zabirala, jen to prislo dost draze - tuba 150Kc vystacila ani ne na tyden pri mazani nekolikrat denne.

poletuszka
22. jan 2010

ahojky, můžu se přidat? náš malý s tímhle bojuje už od cca 3. týdne.. má to hrozně zarudlé kolem krčku, uší a občas na tvářičkách.. doktorka mi povídala, že je to jen dětský ekzém a mám to promazávat.. jenže ono se zhoršovalo a až na netu jsem zjistila, že dětský = atopický, což mě vůbec nepotěšilo 😖 na další návštěvě nám předepsala na obličej lipobasi a hnisajici vřídky nejdřív vydezinfikovat septonexem a na tělíčko excipial.. jenže se to moc nezlepšuje, hlavně teď v zimě.. navíc na zbytku tělíčka má hrozně vysušenou kůži a to pořád promazávám jako divá.. na ten krk jsme dostali mastičku s hormonama locoid, ale pomohlo to jen, když jsme to natírali, teď už se mu to zase pomalu zhoršuje ☹ jo a fenistil kapky na zmírnění svědění.. no mazec.. nevím, jestli naklusat ke kožnímu????? pročítala jsem si rady a jde mi z toho hlava kolem, musím říct 😀 a s tím bazénem jste mě taky nepotěšily, jsme chtěli od března začít chodit 😢

izabelkak
23. jan 2010

hmm poletuszka je zvláštne že vás neposlali ku kožnému hneď, nám sa čosik tiež vyhodilo v 6 týždni, šli sme ku kožnej na odporúčanie zastupujúceho pediatra, kožná že zatial potničky a naša pediatrička keď to videla po tom čo sme boli u kožnej že ekzém... takže mi je celkom divné že to takto rieši pediater a neposlala vás ku kožnej? správne to chápem že vám tú liečbu naordinovala pediatrička a nie kožný???

misule82
23. jan 2010

izabelka: nás taky neposlala pediatrička na kožní. Ale teď až půjdeme na půlroční prohlídku, tak už se s ní domluvím a budu chtít na kožní poslat.

poletuszka
23. jan 2010

izabelka: v prosinci jsme byli na pulrocni prohlidce a ona ze dobry.. jenze pres vanoce se mu to priserne zhorsilo, taxem tam hned naklusala a napsala nam ten locoid a zaroven i doporucenku na kozni, ale ze ji mam vyuzit jen v pripade, ze se mu to nebude lepsit.. masticku jsme uzivali nejake 4 dny a nadhera, tak krasnou pokozku mel naposledy jako cerstve mimi, jenze jsem ji vysadila (aby si na ty hormony telo nezvyklo) a uz se mu to pomalu zase zhorsuje..

izabelkak
23. jan 2010

aha, no nás automaticky poslali tam, pediatričky neradi fušujú kožiarom do roboty aj keď to bola podľa kožiarky banalita - potničky a podla pediatričky začínajúci exém 😀
tak mi máme prdel furt nafigu, suchý sme jak rašpla, a červené bodky sa vyhodia kde sa im zachce🙂)))

jabber
23. jan 2010

Tak nás taky pediatrička neposlala na kožní - dokonce jsem to po ní (ještě jako neznalá věci) sama chtěla - ona řekla, že na kožní nás pošle až bude mít pocit, že to nemůže sama zvládnout. Ví totiž moc dobře, že kožní z 90% napíše kortikoidy a tím je to pro ně vyřešené. A přitom ekzém není vůbec problém kůže 😉
Tím u mě naše pediatrička stoupla v ceně o 300% 🙂 😎

janetty
23. jan 2010

môj malý sa vyhodil na tváričke asi keď mal 3 týždne. Myslela som, že sú to potničky, ale keď sa to zhoršovalo, tak som hneď pytala detskú dr. aby mi dala "papier" ku kožnej. Ja mám atopický ekzém, tak som si myslela, že drobec ho po mne zdedil. Pri kožnej zobrali vytery z nosa, hrdla a z pod pazušky a bol to nejaký bacil /neviem teraz, či zlatý stafilokok, alebo streptokok - ani neviem, v čom sa líšia tieto 2 bacily 😒 / A že vraj si ho doniesol z porodnice 😖

poletuszka, to ti tie maste predpisuje detska dr. a nie kožná? Nechceš vedieť predsa len názor kožnej. Nemusí hneď predpisovať hormonálne maste. Veď ty jej môžeš povedať, že také nechceš. 😉

misule82
23. jan 2010

Na stránce porodnice.cz jsem četla (myslím, že to byla odpověď Fedorové), že o AE se má starat pediatr, kožní, imunolog a alergolog dohromady. Včera jsem koupila ten leciderm, pleť má hebší, to velké zčervenání zmizelo, ale ta hrubá místa s pupínky zatím zůstaly. Každopádně se krásně maže, hned se vstřebá a malá není mastná a příjemně voní. I lékárnice mi ho doporučila. Tak uvidíme, jestli se to ještě bude po pravidelném používání zlepšovat.
Jinak už má zase opruzenou prdku.... nepomáhá sudocrem, bepanthen, rybilka, imazol.... 4 měsíce byla naprosto v pohodě, mazala jsem jen na noc a jen se jednou oprudila, bojujeme s tím pořád....

btw. locoid u nás taky krásně zabere, ale opravdu jen na chvilku a když ho vysadím, hned se to horší.

ivkaivka
23. jan 2010

no ja som moju dnes po kupani celu natrela obycajnym stolovym olejom, uz som nevedela co. Na jedlo davam pozor, periem, zehlim ako diva...fakt neviem co uz...som zvedava, ako bude rano vyzerat. Mna mama kvoli ekzemu natierala len stolovym olejom a vsetko mi zmizlo, no boli ma zaludok, co bude....

izabelkak
24. jan 2010

musele aj mi bojujeme z plienkovou oblasťou, ale čím ďalej tým viac mám pocit že malá si kožu v tej oblasti rozdráždi mechanicky ako kopá nohami, pohybuje sa po zadočku pri tom kopkaní a podobne, lebo aj keď je na bruchu a nožkami sa snaží liezť predu sa posúva po čele či hlavou do zeme a hneď tam má červené flaky, ale tieto zmiznú kdežto v plienkovej je to horšie... som včera kúpila homeopatiká belladonna 9 CH je aj na zapareniny, kuknite na tento odkaz na spodku, sú tam homeopatiká pre deti a kedy sa používajú, ja zatial skúsim toto lebo z tých ostatných príznakov nám nič iné nesedelo, ale ešte som tuším našla jeden odkaz, skúsim pohladat, neskúšala ste niektorá homeo?
http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/b...

izabelkak
24. jan 2010

misule prepáč som Ti skomolila nick🙂))

izabelkak
24. jan 2010

našla som aj ten druhý link no tam je súhrn čo kedy na čo.... a tam píšu tú belladonnu na zapareniny http://www.vseprozdravi.cz/homeopatika-monokomp...

ivkaivka
24. jan 2010

no uz vecer po pouziti oleja to bolo lepsie, len strasne suche, ale zacervenanie nebolo az take hrozne. To suche som este 2x presla olejom a tesne pred spanim som na nozky dala kalciovku. Rano, mala nozicky suche, no koza sa krasne olupuje a pod nou je nadherna babatkovska pokozka...no keby to zabralo a vydrzalo uz, lebo potom uz neviem co budem skusat. manzel sa smeje, ze uz som neskusila len motorovy olej... 😅

janka3.12
25. jan 2010

poletuszka - excipial nie je hodny pre deticky do 3 rokov, aspon tak mi vravela moja kozna.

Ja sama mam ekzem od 6. mesiacov a momentalne mam pocit ze aj malemu zacina:(
co sa kortikoidov tyka, pokial su v mastiach v malom percentualnom zastupeni, napr. afloderm a pod. nejde o to ze si na nich telo zvykne, pokial je ekzem zhorseny a premastovanie nezabera, kortikoidy aspon raz denne su uzasne....ked mam ja zhorseny ekzem aj ked beriem tabletky denne/antihistaminika/ a natieram sa casto, kortikoidnu mast si musim vecer dat. ked vas vsetko svrbi a nejdete sa doskrabat, malo co ine pomoze...a ono cez tu kozu sa tolko tych kortikoidov zase do obehu nedostane, netreba sa bat, ja mam 27 a nemam tazkosti....
samozrejme, najdolezitejsie je premastovat a premastovat, pri ekzeme chybaju lipidy v kozi takze ich treba dodat z vonku, lipiobase mam rada, ale aj miesane maste su super, hlavne ak su mastnejsie....ono pravdupovediac v zime je to pruser, lebo clovek masti masti o dusu a skoro nic, no len co vykukne slnko, ani kortikoidy netreba🙂 inac raz mi doki povedala nech skusim bravcovu mast

Drzim vsetkym palce

janka3.12
25. jan 2010

...inac nechcela som aby to posobila ako mudrovanie🙂
co sa tyka bazenov, je to individualne, mne chlor problem nerobi, ale detska pokozka je omnoho citlivejsia, mozno nebudete moct chiódit plavat teraz, ale ked budete vacsi treba to skusit zas

este existuju tzv imunomodulancia - napr. ELIDEL alebo PROTOPIC, nie su to kortikoidy, priamo v kozi ovplyvnuju imunolog. odpoved organizmu na alergen, mozu sa podavat dlhodobo, bez vaznejsich neziad.uc., su drahsie, aj na predpis, len neviem od akeho veku sa daju pouzit

izabelkak
25. jan 2010

janka každé info dobré, dík na to imuno juknem na nete, síce exém nemáme, ale suchú kožu áno, zvláštne len na nohách a tvári, ale asi medzi sebeoric.dermatitítou a AE je len tenká čiara?)

my sme na tom už dosť dobre, snáď zase nezakríknem🙂)) začala som poriadne premasťovať namiešanou masťou z lekárne na premastenie a na tie červené miesta následne viac toho Imazolu, predtým som len trošku vklepávala, a výsledok je hneď vidno, už od zajtra zrejme žiadny imazol nebude treba a budeme len premasťovať....

misule82
25. jan 2010

izabelka: gratuluju, že už je na tom malá lépe 😵 snad to dlouho vydrží 🙂
i já musím zaťukat, že se nám kůže lepší. Díky berusko za tip s lecidermem. Mažu postivě 3x denně a pupínky na bříšku se zklidnily a nožky už taky nemá hrubé. Tak nám to snad taky dlouho vydrží 🙂

janetty
25. jan 2010

janka, ja používam ten Protopic. Je Protopic 0,03% a Protopic 0,1% a ja som myslela, že práve to percento je nejaký hormon. Ale ak aj ano, tak je ho veľmi malé množstvo nie 🙂 Ja si ho natieram pri zhoršení 2x dene 5 dní a potom už len preventívne, 1x za týždeň, pokým sa mi to znova nezhorší. Ten Protopic je skvelý a je vhodný aj na tvár.
//mam tiež 27r., hormonálne maste používam od detstva a tiež nemám nijaké problémy 🙂 //

izabelkak
25. jan 2010

misule tak super a vy ste nedostali tú masť na premasťovanie z lekárni či vám nerobila dobre?
ja inak natieram tak že najprv dám tú biodermu atoderm a potom tú premasťovaciu lebo sa horšie aplikuje, ale dnes si idem po to robátko ak ho samozrejme v lekárni zohnali...
misule a to máte tiež také malé červené bodky? no a nohy mávame najsuchšie, začal som premasťovať tou mastnou mastóu skoro pri každom prebalení.... no a začala som aj s tými homeo ale to bude možno pre mna také placebo🙂)) uvidíme, ja zase homeo nezatracujem len v tomto prípade neviem, neviem ...

janka3.12
25. jan 2010

janetty nie je tam ziaden hormon🙂 percento znamena mnozstvo ucinnej latky /teda v pripade Protopicu - takrolimus - imunomodulans/ v danom objeme masticky🙂 okrem neho je tam uz len vazelina aparafin...ale musim povedat ze aj ja som s nim spoko

izabelkak - ja som bola raz za homeopatickou, ked som bola na strednej a dala mi granulky, no ako kazdy pubertiak, vtedy som na to kaslala, takze neviem, ale za skusku podla mna nic nedas...inac plienkova dermatitida, ak mate to moze byt aj reakcia na nieco v mliecku alebo UM, ako napr. vysyp po nejakom jedle

janetty
25. jan 2010

no janka a ja som si myslela, že ten takrolimus je nejaký hormon 😅 Tak som len rada, že nie je. 😉

ivkaivka
25. jan 2010

jani, to vazne, Oliverkovi zacina ekzem..ani nesranduj. No malu ten raciol vysusuje, aspon to uz nema zapalene, len co ju natriem, telo to hned "vypije". Joj cim ju dnes po kupani pretriet

misule82
25. jan 2010

izabelko, já mám na promašťování jen tu leniensku a infadolan, jinak nic jiného z lékárny.... možná by mi i mudra něco napsala, ale když jsem tam byla, tak to měla malá dobrý a teď jsem si sehnala mastičku sama 🙂
jj, na bříšku jsme měli červené pupínky a někde to byly jako shluky pupínku, že tvořili jeden flek a někde to vypadalo jako kopřivka. No a nohy jsme měli jen hrubé a suché.
Pak písni, jestli vám pomohly ty homeopatika🙂 už jsem nad nima přemýšlela, až budou růst malé zoubky.

ivkaivka
25. jan 2010

no po kupani nebola na hrudniku takmer vobec cervena, opat som natrela raciolom, hrudnicek od kedy ma ekzem nemala taky "pekny"-uvidime ako dlho, no nozicky este su dost skarede. No po kupani bola mastna ako nalecnik 😀 sa mi normalne smykala

janetty
26. jan 2010

ivka, tak je to paráda, že niečo zaberá 😉 Držím palce, nech sa to úúúplne vyčistí 😵