Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

michaelabj
15. apr 2011

@jannika fuha, tiež sa mi to vidí divne, že tie pupienky jej rastu a potom sa "vylupnu".
Ja by som ti mohla odporučiť ešte jednu kožnú, ale to je "až" v Svidníku - no k nej chodia ľudia aj k KE, HE, VV aj PP... čo viem ... mne samej povedala, že mi kortikoidy nedá, kým to nebude proste nevyhnutné... aj ked som ja už bola zufala, lebo sa nam do ekzemu dostala infekcia - Impetigo a bola som už na pokrajoch zufalstva - opakovala, vydržte, vydržte.
Ak by si mala zaujem cestovať za kvalitnou pomocou (teda ja ju môžem len a len odporučiť) napiš do IP, nechcem tu niekoho predsadzovať, alebo robiť reklamu...

luthien.k
15. apr 2011

@stresman, ahoj, byli jste u kožního, předpokládám? Moc vás teda neposlouchal, jak se zdá, připadá mi též zbytečné dělat taková drastická omezení, když jsi si jistá, čím to bylo způsobeno. Já osobně si myslím, že pokud k té reakci došlo bezprostředně po požití těch rajčat (v řádově hodin, prostě týž den), že se ani o klasickou alergickou reakci nejedná, ale že může jít o potravinovou intoleranci - rajčata v jakékoli úpravě obsahují dráždivé, "budivé" látky, aminy, které když se dostanou do střev, způsobí zde nadměrnou produkci histaminu (který obvykle doprovází alergické reakce) a jeho zvýšená hladina může způsobit ekzém, bolení hlavy atd.
Pokud by se jednalo o tuto reakci (na 80% jsem o tom přesvědčená), tak rady lékaře jsou navíc poněkud protichůdné, protože například jogurty mohou být podobným způsobem "dráždivé". To nemluvím o tom, že jablko nebo kuřecí maso jsou navíc časté alergeny.
Já bych šla zatím cestou nejmenšího odporu ve vašem případě, tj. vysadila striktně rajče a omezila tyto potraviny způsobující ty "dráždivé reakce", tj. buď se jim vyhnula úplně, nebo jedla jen v malém množství, max. jednu porci z těchto potravin denně (když dáš jogurt, už nedáš špenát ani nic jiného ze seznamu apod.):
# > > - veškeré produkty kvašení (kysané zelí, kyselé okurky apod.)
# > > - zrající sýry, jogurty, podmáslí, kefíry
# > > - zelí, rajčata (ve všech úpravách), špenát, tykev, čertsvý česnek a cibule,
# > > veškerá nakládaná a konzervovaná zelenina
# > > - jahody, maliny, brusinky, ostružiny, pomeranče, cirony a limetky, grepy,
# > > broskve, nektarinky, meruňky, třešně, sušené švestky, rybíz, datle, hrozinky,
# > > papája, ananas, ovocné nápoje a šťávy, konzervované kompoty, marmelády, džemy (ne domácí)
# > > - veškeré ryby a mořské plody
# > > - mletá masa, nakládaná masa, delší dobu skladovaná hotová jídla z masa (i
# > > vařeného), uzeniny bez výjimky, konzervy
# > > - obilninové výrobky (pečivo) s přídavnými látkami (barviva, příchutě, konzervanty), s kořením, ovocem, čokoládou, kakaem.. (koláče, pizzy, dezerty...)
# > > - sója a veškeré sójové výrobky, červené fazoe
# > > - ořechy (hlavně vlašské ve větším množství)
# > > - konzervované tuky a oleje (hlavně margaríny)
# > > - cukrovinky s přísadami typu barvy, vůně, příchutě... (bonbóny atd.)
# > > - octy, olivy, majonézy, dresinky a zálivky, veškeré čaje (kromě rooibos),
# > > kakao, čokoláda, mošty, sladké minerálky a jiné ochucené nápoje
# > > - anýz, čili, skořice, hřebíček, kurkuma, muškát a veškeré směsi koření

Co z tohoto seznamu není zakázáno, je (adekvátně věku) povoleno 🙂
To mazání - Linola fett - to je dost mastný krém... Má to hodně suché?

bluvatko
15. apr 2011

@michaelabj ahoj,my tiež chodíme s malým do Svidníka a nám napr.primárka prdpisovala akože ambiderman a na recepte bolo napísane locoid crelo,maju svoju lekáreň,tak ktovie čo tam miešajú ☹ lebo mastila som ho čistým locoidom a mu nepomáhal tak ja neviem.

veqa
15. apr 2011

ahojte....chcem sa poradiť, môjmu malému 20 mes. prepukol ekzém cca v novembri...v januári ho mal tak zlý, že nám dali hormonálnu masť a tá mu pomohla...teraz už len premasťujeme. len neviem ako to je s tými alergénmi v potrave...on ich dovtedy moc nejedol, také tie najznámejšie (okrem umelého mlieka) a stále má ten istý jedálniček, teraz nemá červené fľaky žiadne, len sem tam suchšiu pokožku, neviem, či máme držať nejakú striktnú dietu či čo 😕 neje koreniny, citrusy, paradajky, kys. kapustu, klasické kravské mlieko, čokoládu, oriešky.....ostatné jedáva

luthien.k
15. apr 2011

@veqa, ekzém může propuknout i v jiných souvislostech, než se stravou, časté to bývá po očkování, po infekčním onemocnění... Není to JEN o stravě, u atopiků je porušená i kožní bariéra (i bez potravinových alergenů), takže vysazení potraviny nemusí být všelék.
Jestli nevadí to, co jí doposud, tak se neboj zařazovat další věci, ale vždy opatrně, každou novou potravinu dávat pět dní po sobě a nemíchat s ničím novým (s osvědčeným se samozřejmě může). Jinak bych nic striktně neměnila, nemělo by to smysl.

michaelabj
15. apr 2011

@bluvatko fúha, no teda, ak bolo na recepte niečo iné, než ti povedala, že ti dáva, prečo si sa neopytala bud v lekarni, alebo priamo jej? To je teda uplny rozdiel ambiderman a locoid... je pravda, že maju svoju lekareň, ale recept musí byť predsa napísaný tak, že ti ho namiešajú hockde... ale ked je tam raz locoid - tak je to kortikoidne tak či tak... neviem, no ja som tam zatiaľ spokojná - aj čo sa komunikácie aj liečiv týka - ale nekupujem len v ich lekárni ;), hoc majú tam najlepší výber, kedže sú zameraní na kožné veci - majú aj to, čo som inde nezohnala.

veqa
15. apr 2011

@luthien.k ďakujem, no fakt je, že sa to začalo po očkovaní mmr ☹ a do toho sa nám vyskytli v byte plesne....tak to môže byť asi aj to...

luthien.k
15. apr 2011

@veqa, je to pravděpodobné, že to bylo tím, nicméně je dobré vědět, že k tomu máte sklony a tak s jídlem, kosmetikou také raději opatrně a kdyby se vyskytly další potíže, doporučuju nechat si udělat testy na alergologii na potravinové (pro jistotu) a hlavně inhalační alergeny.
Jinak jsem se dočetla (v diskuzi, kterou moderuje kam.zyk, moje "učitelka"), že na plísně je skvělé toto: http://hobby.idnes.cz/chytra-houba-miluje-plisn...

kazdovci
15. apr 2011

@michaelabj ako citam, tak budete podobny pripad ako nasa Babsi. u nas EET dieta velmi nezabrala, po istom case sa zacala vyhadzovat aj z overenych potravin...kazde jedno opatrenie zaberie na chvilu a po case sa stav opat zhorsuje...mame predpisany NEOCATE, ale zazraky to neurobilo...na Gastroenterologii mi pani Dr povedala, ze pol roka mi ho bude predpisovat a potom sa vraj uvidi co dalej..ja mam niekedy pocit, ze to u nas potravinami nie je...imunita jej z krvi vysla tiez OK, inhalacne alergeny sme este netestovali, byvame v novostavbe montovaneho drevodomu, takze ani o plesniach nemoze byt rec...jedine co ma napada, ze ona si takto ventiluje stres, je velmi dobre babatko od narodenia velmi malo place. tak mozno to telo filtruje takto. uz som sa snazila odsledovat ci to nema zhorsene pri castom cestovani, nacestujeme sa toho dost, ale ani to nie je pravidlo...ja uz fakt neviem

lucinenka001
15. apr 2011

@luthien.k

Luthien 🙂, hlavne s malym drobčekom sa drzte v zdravi, lebo to je najdolezitejsie 🙂 Cize este vas to len caka ☹. Ma drobec atopicky ekzem, ze pises, ze je drobcovi najlepsie ked drzis dietu HA? Kolika, to je velmi neprijemne, to chlapci s tym musia bojovat. A co bracek strasi na drobca?

Dakujem krasne za radu, skusim to acidofilne mlieko 🙂

bluvatko
15. apr 2011

@michaelabj no to som zistila až asi po štyroch mesiacoch ked mi v lekárni povedali,že sa dáva iba na zapálene miesta(bolo na recepte napísane:locoid crelo),pýtala som sa primárky o mesiac či to nieje na premasťovanie a ona mi vravela,že ano,ale to som pozerala,že už tam je napísaný ambiderman 😀 a potom sa nám stav záhadne zhoršil☹

hypertenzia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
16. apr 2011

@hypertenzia, hlásím adminům, nejsme tu od toho, abychom si tu nadávali, ale abychom si pomáhali, takže si laskavě běž své komplexy léčit jinam! 😎

jijitka1
16. apr 2011

@luthien.k ahoj, prosímtě: my byli na testech: IgA 0,1 IgE 38 IgG 3,1 CRP 9,7 ECP 3,2 lymfocyty 55 monocyty 8 CD3 62,4 CD4 19,2 CD8 35,2 sIgE kasein 0,33 sIgE globuliny 5,1 (+++) jinak sIgE ostatních potravin v normě. Prcek přitom na nic nereaguje, normálně dávám Nutrilon HA protože v rodině je otec atopik -myslíš, že má smysl dát Nutrilon allergy care? Alergoložka se trochu pozastavila nad hodnotou IgA - že to bude průběžně sledovat- nevíš, co je s tím za problém?

jijitka1
16. apr 2011

@luthien.k jo a mýmu klučíkovi je 6 měsíců, to jsem zapomněla napsat

amunet
16. apr 2011

ahoj idem k vam po radu, prosim pomozte mi, mam 3decka casu malo, takze vas nemozem docitat.
mam 7m chlapceka zdraveho, do teraz sme sa kojili no stracam mliecko je to velky hlados, tak som zacala dokrmovat um hami + prikrmi. Nedavno som spozorovala ze sa mu nieco vyhodilo pod kolienkom. Ja som alergik, mam sezonnu astmu a nadchu. Myslim ze to ma ekzem. Dr ideme v utorok. dnes som kupila na dokrmovanie nutrilon ha. Ako mu mam este pomoct?!

lieky co mam doma:
-advantan, locoid, kuterid
-holtov krem
-calciovu mast, cicaderma, fenistil
-excipial mlieko
-ichtoxyl

pisem s pameti tie lieky mozno som pomýlila pismenka 😅

luthien.k
16. apr 2011

@jijitka1, neznepokojuje doktorku spíš hodnota celkové IgE (těch 38?). To je totiž pro tento věk nad normu. Bývá tomu tak u dětí s vícečetnou potravinovou alergií nebo s různými alergickými příznaky. Píšeš, že prcek na nic nereaguje... Proč vám tedy dělali tyto testy?
Jinak, dr. Fuchs, nejlepší český alergolog, ve své knize píše, že pokud bude zvýšená sIgE proti mléku (ve vašem případě globuliny) a dítě je bez příznaků, nicméně v rodině (matka, otec, sourozenec) je nějaká alergie - jakákoli - potravinová, inhalační, ekzém, astma - je nutné dát dítěti plně hydrolyzované mléko, čili Nutrilon AC

luthien.k
16. apr 2011

@amunet, doufám, že budeš mít čas odpovědět ještě pár otázek - jak dlouho po hami mléku se to chlapečkovi vyrazilo? Co jste zatím zavedli za příkrmy a jakým způsobem? Ty jsi během kojení normálně konzumovala výrobky z kravského mléka? Čím jsi mu to zatím mazala?Ty první tři mastičky jsou kortikosteroidy - ty prosím nemaž! Sice by to zmizelo hned, ale zase se to objeví, je třeba najít nejdřív příčinu toho ekzému!

Podezření bych měla hlavně na bílkovinu kravského mléka - HA mléko nestačí - kup mu Nutrilon alergy care nebo Nestle althera, ty jsou určeny přímo při alergii na BKM. No a napiš, co máte z těch příkrmů, kdyžtak bychom to upravily, aby jedl to, co je nejvíc hypoalergenní, než se mu ten ekzém stabilizuje.

Čím mazat - z toho, co máš doma, ničím 😅 Z té fotky to není moc dobře vidět, ale - mokvá to? Nebo jsou to červené pupínky? Jestli to první, tak je třeba to nejdřív vysušit, já bych to namazala genciánovou violetí 1% (na Slovensku mají někdy problém to bez předpisu prodat, ale většinou v nějaké lékárně děvčata uspějí), dvě hodiny před koupáním a nechala to být, nemazala zatím ničím. Jestli je to druhá varianta, kup si zinkovou mast HBF nebo Ichtyo Care pastu nebo Sudocrem (nebo od všeho vzorky) a vzorek od Bioderma Atoderm PP a A-Derma Exomega. Namaž nejdřív na zdravou kůži 3x3 cm, abys otestovala případnou reakci, a pak lehce biodermu nebo a-dermu na ekzém a na to tu vysušující zinkovou mast nebo ichtyo care nebo sudocrem (dvakrát denně).
V každém případě bych to okoupala v slabém roztoku hypermanganu (slabě růžová voda) jako prevenci infekce. Na kožní určitě zajdi, právě kvůli jejímu vyloučení!

amunet
16. apr 2011

@luthien.k ako dlho to ma, neviem presne, neskoro som to uvidela, asi.., prikrmi-nova potravina 3dni, papa zemiaky, mrkvu, ryzu, kukuricu, brokolicu, karfiol-kvetak, kuracie maso, jablko v pohary, banan, dala som aj surove jablko 1x, to ho vsak prehnalo.
Pocas kojenia som jedla vsetko 😅 i ked je pravda, ze mlieko nepijem a jogurt len vynimocne, ale smotanu lubim, tu som jedla.
natierala som to 3 dni holtovym, trosku to vybledlo, nic viac, naopak rozsiruje sa to, ma tam cervene pupaciky naokolo, velky cerveny flacik je malinko suchy, myslim ze to nemokva. aj exipialom po kupani natieram.
este mam sudokrem aj cistu zinkovu mast som nasla.

nutrilon HA mi nechce pit ☹ , to druhe ma asi tiez horku chut vsak?

dakujem ti velmi pekne za rady 😵 😵

luthien.k
16. apr 2011

@amunet, díky za upřesnění 🙂

Příkrmy co do druhů jsou relativně OK, jen to syrové jablko určitě zatím ne a taky bych nedávala mrkev (zatím, je s větším alergenním potenciálem) a kuřecí maso (druhý nejčastější alergen u dětí je vejce a děti často reagují i na kuřecí maso díky zkřížené alergii právě s vejcem - i když ho ještě neměl, nevadí, setkal se s ním přes Tvé MM).

To odmítání mléka - je to bohužel celkem časté, určitě kup to AC mléko (pro mě osobně má chuť přijatelnější, než HA mléko), pro začátek je vhodné ho míchat s předchozím UM a pomalu zvyšovat jeho podíl. Může to trval i týden, dva, nevadí, pořád lepší, než kdyby ho nepil vůbec. Taky je dobré (a sladké) rýžové mléko z DM drogerie (Reid Drink Natur) - s tím by se také dalo AC mléko pro začátek míchat, pokud by mu chutnalo (ale jako náhrada za UM vhodné není, jeho výživové hodnoty jsou někde jinde, než u kvalitního UM). To zkus jako první, abyste se se co nejdřív zbavili BKM ve stravě a pokud rýžové neprojde, tak zkus tu variantu první, s Hami mlékem...

Ten Excipial - je to U Lipolotio nebo U Hydrolotio? Mazala jsi ho tím už dřív? Ono obsahuje ureu, což asi polovině dětí vysloveně vadí a mají na to reakci, takže aby to rozšiřování nebylo i z toho...

Jinak zkus tu Biodermu nebo A-Dermu a na to zinkovou mast, jestli je bude snášet dobře. Základ je ale v té stravě, v tom mlíčku, to je potřeba rozhodně otestovat, jestli na něj reaguje nebo ne 😉

amunet
16. apr 2011

@luthien.k je to Excipial U Lipoloti natieram ho od narodenia, nemal s nim problem
takze masko racej telacie ako kuracie, ano?! a vynechat mrkvu... 😉

este sa mi ho podari nakojit rano a 1x cez den inak uz nemam musim dat um, aj som si myslela ci mliecka najskor zmiesat, len som si nebola ista ci mozem...

...a ake nove potraviny teraz mozem zavadzat?
dakujem velmi pekne,

hnedoocka23
17. apr 2011

ahoj holky,slyšela jsem a četla,že genciálka je karcinogenní a hlavně ji nedoporučují kožaři z Ostravy fakultky,co si myslíte??? 😕 já právě mažu ložiska malému tou genciálkou,tak ted babo rad! hezkou neděli přeji

luthien.k
17. apr 2011

@amunet, jen v rychlosti, telecí také ne, při podezření alergie na BKM se vynechává i hovězí/telecí, dej krůtí nebo králíka 😉

Jé, Ty ještě kojíš... Tak to bys měla být bez BKM i Ty...

luthien.k
17. apr 2011

@hnedoocka23, kam.zyk tutu informaci zde na fóru již několikrát vyvracela... Jí já věřím víc, než kterémukoli kožaři 😉

hnedoocka23
17. apr 2011

@luthien.k uff 😵díky.. no v naší diskusi máme dvě magistry,co dělají v lékarně a prý měla být stáhnutá,ale říkala,že kdyby to tak bylo,že je karconogenní,tak to udělají hned a nebo je na předpis a né na volný prodej..u nás v Opavě mě právě na kožním pochválili,že to má namazené tou genciálkou 😉 akorát mi přijde,že malého,jak mu to natřu,tak ho to dost svědí,prootže furt si na to šahá,tře si to a je to na houby,pak to začne mokvat a jmse tam,kde jsem byli...dnes noc o ničem totiž,pořád jsem mu ručičky chytala..uvažuji,že mu je budu muset na noc svazovat,máte s tím zkušenosti???? 😕 😕 nechchi být teror,ale příjde mi,že tak to bude začarovaný kruh pořád dokola,když si to bude dřít a nikdy se to nezahojí,navíc máme ten zl.stafylokok....
holky,poradte,co s tím svazovaním máte zkušenosti 🙂

martinka1981
17. apr 2011

Ahojte vospolok,tak u nas je to o ničom. Vikuš v piatok po namazani Bioderm.Atod.PP očervenela a trvalo kym jej to prešlo. Kam.zym radila vyskušať Eucerim Omega,tak som si zohnala vzorku a urobila test. Ten bol ok tak som ju dnes namazala a zase sčervenela. Pisala som mail aj Kam.zyk ale zrejme ma toho velmi vela.
Stretli ste sa už s takou reakciou? Biodermu sme doteraz použivali normalne. Ja neviem čim ju mazať aby neočervenela. Radšej ničim?
A nepoznate v BA dobru kožnu lekarku niekto?

Inak namiesto kojenia skušam davať Nutrilon AC a ako mala od piatku prišerne červeny hrudniček tak jej to pekne vybledlo,len je to suche a na mazanie reaguje tak blbo. Dietu nadalej držim a mliečko odsavam a davam do mrazničky.

martinka1981
17. apr 2011

A okrem toho si šaha na hohy a škriabe sa. Posledne dni je dosť nepokojna a aj dnešna noc bola hruza,často sa budila a mrnkala ☹

martinka1981
17. apr 2011

@amunet ja osobne som tiež vyskušala Nutrilon aj HA aj AC a ten AC ma lepšiu chuť a nieje taky horky a cena je rovnaka 😉

kazdovci
17. apr 2011

@hnedoocka23 a ma malinky na noc rukavice? nasa drnda ma na rukach bavlnene rukavicky a na tie jej natahujem bavlnene podkolienky🙂🙂 tie jej vytiahnem az po ramienka a to si uz nedokaze stiahnut. nam toto velmi pomaha aby si nerozskriabala do krvi, lebo drzat mu rucicky to znamena nulovy spanok pre teba.... my sme museli aj pyzamka klasicke zrusit a davam jej aj na noc iba dupackove teplaky, ktore sa nerozopinaju medzi nozickami, naucila sa nohami si rozopnut pyzamo nozickami sa skriabat jednu o druhu. takze nohy mame najhorsie....

kazdovci
17. apr 2011

@martinka1981 nasa mala reagovala rovnako, casom aj na overeny excipial, aj na Lipikar aj na Biodermu Atoderm, homeopaticka nam poradila detsku kozmetiku od Manufaktury, je to cesky vyrobca, bez parabenov, bez ropnych produktov. pozri si to na webe, je ovela lacnejsia ako tie Adermy a pod...a nam robi velmi dobre a hlavne mala neplace po natreti ani necervenie....